De lucht zal altijd Middenstand Italië in greep woekeraars in Mexico-stad smerig blijven CDA houdt machtspositie ook na verkiezingen Feiten &Meningen Elco Brinkman (CDA). foto»gpd Wim Kok (PvdA). foto anp Frits Bolkestein (VVD). Ze zijn met z'n vieren, de heren Brinkman, Kok, Bol kestein en Van Mierlo. Zij zijn degenen die de komen de maanden de kiezers moeten verlokken en na 3 mei mogen proberen een werkbare coalitie te vormen, een nieuw kabinet. De uitgangsposities lijken simpel. Van de vier staat de WD van Bolkestein het meest rechts, de PvdA links. CDA en D66 vechten om de centrale positie waarbij het CDA iets meer naar rechts leunt, D66 naar links. Als de WD nog meer naar rechts gaat vertrekt de (kleine) linkervleugel naar CDA en D66. Komt de WD naar links, dan snoept men kiezers af van CDA en D66. Gaat het CDA naar rechts, dan vertrekt de al even beperkte linkervleugel naar D66. Gaat het CDA naar links, dan vertrekken christen-democraten ter rechterzijde naar de WD. Voor D66 maakt het schuiven niet veel uit. De partij haalt kiezers bij de andere drie weg, of krijgt ze er van hen bij. De PvdA verliest alleen maar. Zij kan dat ver lies alleen beperken door zich socialer, maar ook rea listischer op te stellen. Dan blijven de kiezers die nu naar D66 en CDA willen overlopen, wellicht thuis. Wat leert het bovenstaande? Dat CDA en WD bij el kaar kiezers weghalen. Dat D66 dal bij alle drie doet. En dat de PvdA alleen maar kan hopen op betere tij den. De campagne zal dus vooral draaien om de cen trale positie van CDA en D66, respectievelijk om de heren Brinkman en Van Mierlo. De afgelopen dagen, weken en eigenlijk maanden wa ren daar al een voorproefje van. Het spel begon met een aanval vanuit het CDA op de onduidelijkheid van D66. Dat was maanden geleden. De actie mislukte en is sindsdien ook niet herhaald. Van recentere datum is de aanval van de PvdA op eerst de WD en later coalitiegenoot CDA. De liberalen werden gehekeld wegens de door hen gewenste kei harde ingrepen in de verzorgingsstaat. Bij het CDA moest Brinkman het ontgelden. Die dramde maar door, was niet in staat bruggen te bouwen. Een pro bleem voor iemand die als representant van de groot ste partij straks mogelijk een coalitiekabinet moet gaan leiden. Is Brinkman daarvoor wel geschikt, luidde de PvdA- vraag. Niet gesteld door Kok overigens, maar door tweede man Wallage. Tactisch wordt dat bij de soci aal-democraten beter gevonden. Kok moet als kandi daat-premier geen vuile handen maken. Nu is het schoppen naar elkaar niets nieuws in de po litiek. Wel nieuw is. dat het al een halfjaar voor de ver kiezingen begint. De behoefte zich te profileren is kennelijk groter dan bij andere soortgelijke gelegen heden. Het enorme percentage kiezers dat zegt niet te weten op wie er strakS gestemd wordt, zal daarvan de voor naamste oorzaak zijn. Eén op de drie kiezers 'zweeft'. Het kwartetten van de vier heren heeft echter ook een gevaarlijke kant. Straks moeten zij immers met zijn vieren een werkbaar coalitiekabinet trachten te vor men. Dan kan het wel 'eens moeilijk uit te leggen zijn dat je gaat samenwerken met iemand, die je kort daarvoor nog voor rotte vis hebt uitgemaakt. Bovendien zijn de mogelijkheden voor coalitievor ming niet zo erg groot. Op basis van de huidige peilin gen zou het CDA rond 45 zetels in de Kamer krijgen, de PvdA, WD en D66 elk ongeveer 30. De definitieve uitslag zal moeten uitwijzen of er voor de kabinetsvor ming volstaan kan worden met twee partijen, of dat het er drie moeten worden. In alle kabinetten uit twee partijen zal het CDA zitten. Met PvdA, of WD of D66. In de kabinetten met drie partijen zal het CDA ook zitten. Een paarse coalitie van PvdA, WD en D66 lijkt uitgesloten. Zelfs bij D66 heeft men deze optie, die de voorkeur had, al min of meer laten varen. PvdA en WD kunnen niet door één deur. En daar kan D66 niet mee uit de voeten. Als het CDA dus in alle mogelijke combinaties als grootste formatie zit, mag die partij naar goed Neder lands gebruik ook de eerste man leveren van het nieu we kabinet. De premier: Brinkman. Jammer voor Kok. Blijft de vraag welke combinatie hij gaat aanvoeren. Indien de huidige coalitie genoeg stemmen haalt zal men doorgaan, eventueel aangevuld met D66. Is er een alternatief in de vorm van CDA en WD samen, dan kan het CDA beide formaties tegen elkaar uitspe len zodat zij zelf het beste wegkomt in de coalitie. Dat spel wordt nog interessanter nu D66 bij monde van Van Mierlo aangegeven heeft dat men eventueel ook in een combinatie met CDA en WD wil stappen. Iets dat tot voor kort was uitgesloten. Vooral voor de PvdA is deze houding van D66 nadelig. Men was daar juist van plan D66 als natuurlijke bond genoot in te zetten in de strijd tegen de overmacht van het CDA. Dat kan nu wel eens een boemerang worden. D66 als bondgenoot van het CDA tegen de PvdA. Hoe het ook zij, voorlopig zal het spel doorgaan. Met de gemeenteraadsverkiezingen van maart als testcase en de verkiezingen voor het Europees parlement in juni als herkansing. In het eerste geval kan de toon nog worden bijgesteld voor de kamerverkiezingen. In het laatste voor de dan lopende kabinetsformatie. Die wel eens heel erg lang kan gaan duren. VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 TOM JANSSEN IPS Door de ongelukkige geografi sche ligging van de grootste me tropool ter wereld, Mexico-stad, lijken de 20 miljoen inwoners voor de rest van hun leven ver oordeeld tot het inademen van vervuilde lucht. Ook tijdens de kerstperiode, toen veel fabrie ken stil lagen en er aanzienlijk minder auto's-waren, bleef de' gemeten hoeveelheid luchtver vuiling ontoelaatbaar hoog. In de afgelopen dagen moest het stadsbestuur met grote re gelmaat ingrijpen met de hoog ste smogalarmfase. Dat bete kent dat de industrie haar acti viteiten met 40 procent moet verminderen, dat veel auto's een rijverbod krijgen en dat be langrijke doorgangswegen wor den afgesloten. Het lijkt allemaal weinig te hel pen. Want wat de weersomstan digheden ook zijn en hoe wei nig auto's er ook rijden, de in woners van Mexico-stad moe ten zich bij het onvermijdelijke neerleggen: een vermindering van de luchtvervuiling zullen ze wel nooit meer meemaken. Uit officiële metingen blijkt dat in 1993 de kwaliteit van de lucht slechts op 31 dagen aan de ei sen voldeed. Deze kwaliteit wordt acceptabel genoemd als de vervuiling, gemeten volgens een speciaal puntensysteem, niet boven de 100 punten uit komt. Bijna elke dag breekt de luchtvervuiling door deze 100- punten-barière heen, wat radio- deejaystot grapjes aanzet als „gelukkig bedroeg de luchtver vuiling vandaag slechts 130". De vervuiling bereikt meestal de hoogste waarde tussen 11 uur 's morgens en 4 uur 's middags. De meeste inwoners zetten ech ter de radio uit als de metingen van de dag worden voorgelezen om sombere buien te voorko men. Ook het advies om op straat maskers te dragen of zo veel mogelijk binnenshuis te blijven, wordt door weinigen opgevolgd. De autoriteiten doen verwoede pogingen het publiek ervan te overtuigen dat de hoeveelheden lood, zwaveldioxide en andere giftige stoffen in de lucht lang zaam aan het afnemen zijn. Het grootste probleem is echter de combinatie van uitlaatgassen, industriële uitstoot van afval, en zonnestralen. Elke keer als de luchtvervuiling de 200 punten overschrijdt wat deze maand vaak genoeg is gebeurd schuiven politici, overheidsfunctionarissen, on dernemers en niet-gouverne- mentele organisaties de zwarte piet naar elkaar door. Het stads bestuur beschuldigt de deelra den, de fabrieksdirecteuren de automobilisten, de automobilis ten de fabrieksdirecteuren. Sommige organisaties pleiten zelfs voor een verbod op anti- vervuilingsdemonstraties, om dat die verkeersopstoppingen veroorzaken, waardoor de luchtvervuiling alleen maar er ger wordt. Deze struisvogelpoli tiek neemt niet weg dat het pro bleem een samenkomst van ve le factoren is, zowel van natuur lijke als van menselijke aard. Mexico-stad ligt op een hoogte van 2.250 meter boven zeeni veau, in een vallei, waardoor er weinig wind is. Er rijden 3,5 mil joen voertuigen in de stad rond en er staan 35.000 fabrieken. De kerstperiode heeft echter la ten zien dat een forse vermin dering van'de uitstoot van kwa lijke stoffen weinig verandert aan de hoeveelheid vervuiling. Volgens de autoriteiten dragen de lage temperaturen bij tot de „thermische inversie". Dit ver schijnsel houdt in dat er een dikke sluier over de vallei blijft hangen, waardoor de schadelij- ..mm hm /.WAT l/ll&T Mtyp! ke stoffen niet weg kunnen. Dit veroorzaakt niet alleen ademhalingsmoeilijkheden en irritaties aan ogen en keel bij de stadsbevolking, het geeft de stad ook een vieze aanblik door de wolk van smog die over de straten blijft hangen. Het ruikt er ook onaangenaam. De offi ciële verklaring, die van de lage temperaturen op dit moment, maakt de bevolking extra moe deloos, want in de zomer wor den juist de hoge temperaturen en de stralende zon als boos doeners aangewezen. Het gemeentebestuur van Mexico-stad overweegt lenin gen beschikbaar te stellen voor automobilisten die een nieuv schonere auto aanschaffen. 1 bestuur wil ook het aantal de1 monstraties aan banden legg f om het verkeer beter te laten doorstromen. Bovendien invi teert de regering vele miljoen1 om de kwaliteit van de benzii te verhogen en het openbaar vervoer uit te breiden. Ook w den ondernemers aangemoe digd om hun fabriek ver buiti Mexico-stad te vestigen. Maar zo lang de lucht slechts1 dagen van het jaar veilig is oi in te ademen, zullen deze mi regelen waarschijnlijk weinig' fect sorteren, in ieder geval o1 de korte termijn. De eeuwenoude plaag van het woekeren, de praktijk van het uitlenen van geld tegen astronomisch hoge rentetarieven, steekt de kop weer op in Italië. Ge schat wordt dat rond de 2 miljoen Italianen in de klauwen zijn gevallen van woekeraars. De economi sche crisis, de problemen waar veel kleine winkeliers voor staan, de groeiende werkloosheid en de aarze ling waarmee de bank geld leent, spelen de criminelen in de kaart en geven met name de maffia een schit terende kans om zwart geld opnieuw in de roulatie te brengen. ROME PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT De aartsbisschop van Turijn, kardinaal Giovanni Saldarini, sloeg tijdens zijn kerstnachtmis alarm. Hij sprak zich uit tegen de „zorg en het lijden" in veel gezinnen, die niet aan hun be talingen konden voldoen en de „ernstige gevolgen voor dege nen die het risico lopen alles wat ze bezitten te verliezen". Adusbef, waarin gebruikers van geldleningen zich hebben vere nigd, schat dat de woekeraars een omzet hebben van 15 tril joen lire (17 miljard gulden) per jaar. Volgens berekeningen van Confesercenti, de belangrijkste winkeliersvereniging, zit 1 op de 5 Italiaanse winkeliers, bar- of restauranthouders gevangen in het web van de woekeraar. De echte cijfers zijn moeilijk te schatten omdat de slachtoffers bang zijn zich uit te spreken. Het begint allemaal heel on schuldig. Een kleine midden stander bijvoorbeeld, die zijn omzet door de recessie heeft zien dalen, heeft geld nodig om zijn of haar leveranciers te beta len, of de huur of belastingen. De bank weigert te helpen en de winkelier leent een bescheiden bedrag het gemiddelde is on geveer 20.000 gulden van een financier uit de buurt tegen een tarief van ongeveer 10 procent per maand. Al snel komen voor de vriende lijke financier minder plezierige gezichten in de plaats en begin nen de rentetarieven te stijgen tot 20, 30 of zelfs 40 procent per maand. De winkelier gaat naar andere woekeraars om de eerste af te betalen en zinkt nog dieper in de schuld. Een restauranthoudster, die slechts met Paola lekende, schreef een brief naar het dag blad La Stampa waarin ze be schreef hoe „een schuld die in het begin 30 miljoen lire be droeg zeer snel tot 120 miljoen Een winkelstraat in Napels. Kleine middenstanders komen vaak in grote problemen doordat ze zich steeds dieper in de schulden steken. foto archief lire groeide". Toen zij en haar man niet konden betalen, be gonnen de geldschieters bedrei gingen te uiten. „Met name te gen onze kinderen. Zij vragen de vrouwen met hen naar bed te gaan." Uiteindelijk staken de geldschieters het restaurant in brand. Maar Paola en haar man had den geluk. Pater Massimo Rastrelli, een jezuïtische priester die in Napels slachtoffers van woekeraars helpt, verhaalt over twee zwangere vrouwen die zo werden mishandeld toen ze niet konden betalen dat ze hun baby kwijtraakten. Een man werd ge stoken, een andere man raakte een oog kwijt. Een'jonge disc-jockey van een klein radiostation in Napels bood een van zijn nieren voor 100 miljoen lire te koop aan om zijn vaders schuld af te betalen. Veel mensen moeten uiteinde lijk hun zaak aan de woekeraars afstaan, hun bezittingen en zelfs hun huis. Paola beschreef de woekeraars als „aannemers, eigenaren van groot onroerend goed, schijn baar goedopgeleide mensen, die echter dezelfde methoden gebruiken als de maffia". Tot een bende die in Rome is opge rold behoorden drie bankmede werkers, een voormalige scheidsrechter in het betaalde voetbal, de voorzitter van een kleine plaatstelijke voetbalclub, de vader en oom van een televi siester en een paar kleine indus triëlen. Een andere woekeraar was een ambtenaar die vanuit zijn kantoor in, nota bene, het ministerie van financiën ope reerde. Een andere was een bloemenverkoopster met 550.000 gulden op haar bankre kening. In Messina leende een 86-jarige vrouw, die bekend stond als grootmoeder Serafina Giorda no, huisvrouwen contant geld om hun telefoon- of electrici- teitsrekening te betalen en voer de ze langzamerhand naar zul ke diepe schulden dat zij uitein delijk als prostituee in haar bor deel gingen werken om haar te rug te betalen. Met name in de grote steden hangt dreigend de schaduw van de maffia over de woekerprak- tijken heen. „Woekeren", zegt een van de Romeinse rechters die het probleem aanpakken, „is perfect geschikt voor het op nieuw in de roulatie brengen van zwart geld en voor de finan ciering van drughandel en han del in onroerend goed en derge lijke". Maar het probleem is moeilijk uit te roeien. Volgens de Itali aanse wet worden alleen dege nen die „tegen hoge tarieven geld lenen aan behoeftige men sen" daarvoor met een paar jaar gevangenisstraf gestraft. Bewij zen dat leners behoeftig zijn is bijna onmogelijk, vooral omdat de woekeraars hen vaak formu lieren laten tekenen waarop staat dat de lening bedoeld is voor de aanschaf van een nieu we auto of een appartement. Adusbefziet graag een wet tot stand komen die een plafond stelt aan de hoogte van de ren tetarieven en het gemakkelijker maakt woekeraars te straffen. Maar er wordt getwijfeld of dat veel zal opleveren. Pater Rastrelli heeft een fonds gescha pen om leningen van banken tegen wettelijke tarieven te ga randeren, zodat de slachtoffers in staat zijn hun woekeraars af te betalen. In Turijn wilde een liefdadigheidsorganisatie het zelfde doen, maar zij kwam er achter dat de aangegane schul den zo enorm waren dat zij waarschijnlijk niet voldoende geld bijeen zou kunnen bren gen. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Een dikke deken van smog hangt boven Mexico-stad. Door een onge - lukkige geografische ligging zal de stad daarvan nooit meer worden verlost. foto afp gerardo magali

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2