Jeroen Piket vist achter het net Den Bosch heeft de smaak nu te pakken Jan Siemerink beleeft een primeurtje Sport Jubileum in de lucht IJshockeyclub op sterven na dood Titel voor snookeraar Marco Luca j/RIJDAG 31 DECEMBER 1993 m, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Van Dijk selecteert deel WK-ploeg woerden Bondscoach Martin van Dijk heeft drie renners aan gewezen voor de strijd om de wereldtitel veldrijden op 30 janua ri in Koksijde (België), Adri van der Poel, Wim de Vos en Richard Groenendaal. Het drietal moet vormbehoud moeten tonen tij dens veldrit van St. Herblain (16/1) en de strijd om de nationale titels op 8 en 9 januari in St. Michielsgestel. Na dat kampioen schap zal de ploeg met nog twee renners en één reserve worden uitgebreid. De keuze wordt gemaakt uit Henk Baars, Frank van Bakel, Bart Brentjens, Marcel Gerritsen, Huib Kools en Edward Kuyper. Velzeboer wellicht maandag vervoerd leiden De kans is groot dat Monique Velzeboer aanstaande maandag vanuit de universiteitskliniek van Toulouse naar Ne- j derland terugkeert. Als de conditie van de ernstig gewonde shorttrack-schaatsster het toelaat, wordt zij linea recta vervoerd naar een Amsterdams revalidatieziekenhuis. Het tijdstip van de j vlucht en het toestel worden in het belang van Velzeboer, die lig- gend moet worden vervoerd, niet bekendgemaakt. Ook de fami lieleden van de onfortuinlijke studente uit Oud-Ade, die nu nog in Zuid-Frankrijk verblijven, reizen volgende week terug naar Nederland. 'Goethals is nooit benaderd' brussel» Raymond Goethals gaat niet als trainer van Marokko naar het WK in de Verenigde Staten. De Belgische trainer, voor het laatst actief voor Olympique Marseille, zei voor de BRT-tele- visie dat hij was benaderd om Abdellah Blinda te vervangen als coach van het Noordafrikaanse land. Met die mededeling ge confronteerd, zei koning Hassan II van Marokko dat de uit spraak van Goethals 'nergens op gebaseerd is'. ,,Wij hebben Goethals nooit benaderd. Er is geen sprake van dat hij ons team leidt op het WK. We gaan gewoon verder met Blinda". Boogmans via Egberink verder warmond Wimpe Thomas, Jeroen Boogmans, Mickel Verkerk en Mare Fleischeuer zijn de halve finalisten bij de districtskam pioenschappen in BI. Boogmans speelde de partij die het meest tot de verbeelding sprak. Hij versloeg Gertjan Egberink, die in de laatste set geen tegenstand van betekenis meer bood: 6-1 5-7 6- 0. Thomas ontdeed zich simpel van de verrassende Marcel van Gaaien: 6-16-1. Verkerk, in B2 ook al halve finalist verraste Perry Paauw in twee sets: 7-5 6-4 Bij de vrouwen in B2 plaatste favo riete Pascal Jongmans zich voor de finale ten koste van Maaike Zonderop. De Füpse werd met 6-2 6-3 afgeserveerd. Beckenbauer blijft tot mei münchen» Franz Beckenbauer heeft bij zijn aantreden als trainer van Bayern München direct duidelijk gemaakt dat het wat hem betreft slechts om een tijdelijke baan gaat. ,,Ik ben tot het einde van het seizoen als trainer in dienst en niet langer. Een mogelijk kampioenschap en kwalificatie voor de Champions League ver andert daar niets aan", zei de voormalige bondscoach van Duitsland gisteren op een persconferentie. Paraguay kiest kampioen Asuncion De voetbalcompetitie in Paraguay heeft een hizar slot gekregen. De kampioen werd achter gesloten deuren gekozen, nadat de titelstrijd vier wedstrijden voor het einde op last van de regering was beëindigd. Officials van de voetbalbond bepaalden dat Olimpia zich kampioen rpag noemen. De oudste club van het land bezette "bij het stopzetten van de competitie de eerste plaats op de ranglijst. Geen Marokko - Nederland rabat De Marokkaanse voebalbond heeft gisteren besloten de vriendschappelijke wedstrijd tussen Marokko en Nederland op 16 februari aanstaande in Casablanca niet door te laten gaan. Beide landen zijn bij het wereldkampioenschap voetbal in Ame rika ingedeeld in dezelfde groep met Saudi-Arabië en België. Miriam Oremans en Jan Siemerink zijn de eerste Ne derlandse tennissers die serieus geconfronteerd worden met .electronische' lijnrechters. De organisatoren van het toernooi om de Hopman-beker, dat in het nieuwe jaar in Perth (Australië) begint, gebruiken het TEL-sys- teem om te bepalen of ballen in of uit zijn. Eerdere experimenten met .Tennis Electronic Lines', het afgelopen jaar bij de US Open in New York en de Australische kampioenschappen in Melbourne, waren geen succes. New York staakte het experiment al in het kwalificatietoernooi, Melbourne kwam in moeilijkhe den door overvloedige regenval, die op de proefbanen het systeem aantastten. Volgens toernooidirecteur in Perth, Paul McNamee, zijn de kinderziekten overwonnen. „De hele tenniswe reld wacht al jaren op de mogelijkheid van zuivere waarneming van ballen die tijdens grote toernooien in de buurt van de lijnen worden gespeeld. Wanneer wij succes hebben zal geen toernooi, zelfs Wimbledon niet, voorbij kunnen gaan aan TEL. Net als andere sporten moet ook tennis op weg naar de 21e eeuw." TEL zou vijf keer beter moeten kunnen oordelen in twijfelgevallen dan een menselijke lijnrechter. Het sys teem reageert op minimale stukjes metaal aangebracht in de ballen. I^ndt de bal buiten de baan dan klinkt in de buurt van de scheidsrechter een piepje via zijn com puter. Bij goed functioneren van TEL blijven van de tal rijke assistenten van de man in de stoel slechts twee mensen over, één aan het net, de ander om voetfouten van de serveerder te beoordelen. De eerste mislukkingen van het systeem ontstonden niet alleen door het slechte weer in januari in Melbour ne, maar ook door de uitrusting van sommige spelers. In New York bleek dat in sommige tennisschoenen ook metaal is verwerkt, waardoor TEL werd geactiveerd, ter wijl de ballen soms meters binnen de lijnen terecht kwamen. Het toernooi om de Hopman-beker is volgens uitvinder Brian Williams van levensbelang voor TEL. Als het sys teem de toets niet doorstaat, moet op de oude manier worden voortgegaan. Williams heeft letterlijk en figuur lijk zijn nek uitgestoken door aan te dringen op deelne ming van John McEnroe, de speler die in het recente verleden de meeste kritiek op lijnrechters had. De Ame rikaan zegde toe, maar moest zich wegens een spier blessure terugtrekken. Hij spande zich in om een waar dig vervanger te zoeken en vond Ivan Lendl, die samen met Mary-Joe Fernandez voor de Verenigde Staten deelneemt aan het toernooi voor gemende landen teams, waarin Siemerink en Oremans in de eerste ron de beginnen tegen Zwitserland. SCOREBORD groningen. anp Jeroen Piket is geschrapt van het lijstje van mogelijke uit dagers van Gari Kasparov, wereldkampioen volgens de Professional Chess Association (PCA). In de laatste ronde van het Groningse kwalificatieronde kwam de groot meester gisteren niet langs de Estlandse grootmeester Lembit Oil. Na 64 zetten werd tot remise besloten. Lei derdorper Piket kwam daardoor een half puntje te kort om in aanmerking te komen voor één van de zeven plaatsen, die toegang geven tot de volgende fase van het PCA-kampioenschap. leeftijd - tussen de negentien en vierentwintig - zullen ze die be lasting wel aan kunnen. Kaspar ov - zelf inmiddels dertig - moet zo langzamerhand het gevoel hebben, dat een nieuwe genera tie op het punt staat de macht over te nemen. Temeer daar in Groningen ook nog de twintig- jarige Titiakov heelhuids uit de kwalificatiemangel tevoorschijn kwam. Er kwamen op de laatste dag overigens weinig emoties aan te pas. Kramnik - Anand en Kams- ki - Adams hielden het al in de openingsfase voor gezien en be vestigden daarmee hun leiden de posities. Boris Gulko kreeg de voor zijn laatste kans vech tende Bosniër Ivan Sokolov te genover zich. Het werd een spectaculair gevecht, dat de 46- jarige Amerikaan moe, uitgeput, De zeven maken samen met Ni- gel Short, de verliezer van de de match in Londen, in tweekam pen uit wie de volgende uitda ger van Kasparov zal zijn. Trou wens ook een overwinning had Piket niet verder geholpen. Ro- manisjin, die bij het ingaan van de laatste ronde met hem op gelijke hoogte stond, won wel. De 41-jarige grootmeester uit de Oekraïne maakte het de Amerikaan Joel Benjamin zo moeilijk, dat deze op de 39e zet door zijn vlag ging. Een over winning zou Piket toen niet meer hebben gebaat. Hij be schikte over minder weerstand- spunten dan zijn concurrent, die een ronde eerder al een ein de had gemaakt aan de aspira ties van Beljavski. Kasparov kan gerust zijn over de kwaliteit van maar vooral tevreden met remi- zijn mogelijke tegenstanders. se afsloot. De voldoening over Het zijn op en top groot- zijn kwalificatie werd een stuk meesters. -Anand en Adams, die minder, toen bij de analyse tot de eerste plaats in Groningen hem doordrong, dat hij nog één deelden en daarvoor elk met goede zet had moeten doen om 63.000 gulden werden beloond, zijn tegenstander tot capitulatie behoren evenals Kamski als te dwingen. Was dat gebeurd Kramnik tot degenen, die op dan zou Gulko samen met twee fronten strijden. Half janu- Adams en Anand gedeeld eerste ari zijn die vier alweer in Wijk zijn geworden en had hij geen aan Zee te zien bij de FIDE-kan- 27.000 gulden gebeurd, maar didatenmatches. Gezien hun het dubbele. Judit Polgar kwam Inud Borst dasse apart )ij B-rijders Ruud Borst heeft eindelijk de koogste trede van het podium bereikt. De 21-jarige Leider- florpse marathonschaatser werd gisteren in Deventer Neder- ïnds kampioen bij de B-rijders. )ie titel ontbrak tot nu toe op ijn erelijst, die wel veel andere replaatsen bevat. Borst won zoals hij wilde. Met es medevluchters zette hij het leloton op vier ronden achter- tand. De laatste 2 1/2 ronde ïgde hij vervolgens zijn concu- :nten zo'n ongenadig tempo p, dat zij hem niet meer kon en bedreigen. „Nu mag ik zo'n nooi kampioenspakkie dra- en", jubelde Borst, die volgend eizoen de overstap naar de A- ïjders waagt. „Ik vind het leuk m met carrière bij de B-rijders iet deze titel af te ronden." Het slot van de marathont- /ee daagse leverde Jolanda irimbergen weer een overwin- ing op. De Rijnsburgse hield a 30 ronden haar concurrentes en Dickhout achter zich. lij de mannen eindigde Henk Lngenent van Dasia als derde ij een afvalrace over twintig onden. Met Rozendaal, Pieter- e en De Ronde beschikte de Al- henaar bovendien over het- este collectief. De ploeg van tichard van Kempen (JGerk's) %de beslag op de tweede ilaats. Toch gaf het marathon- chaatsen tekenen van afbraak 2 zien. De zesdaagse van wei- degradeerde trapsgewijs aar een tweedaagse. Onderde el als afvalrace, koppelkoers en loegenrace passeerden de re- le. Lange tijd leek het erop dat e marathonrijders tussen kerst n oud en nieuw vrijaf zouden rijgen. De driedaagse in leerenveen was noodgedwon- en van de kalender gehaald. )rganisator Ron Mulder zag een kans meer om de begro- ng (350.000 gulden) van het venement rond te krijgen. Hij eeft twee jaar lang /verlies op e driedaagse geleden. Het chaatspubliek liep nooit" warm oor de uit de wielersport geko- 'ieerde formule. oberstdorfZijn eerste sprong reikte zo ver, dat de aanloop bij de tweede serie drastisch werd ingekort. Jens Weissflog vierde gisteren in Oberstdorf, waar het traditionele vierschansentoernooi van start ging, zijn 25e overwinning in een wereldbekerwedstrijd met een recordafstand van 124,5 meter. Ook zijn twee de Sprong, 110 meter, werd niet geëvenaard. De Noorse wereldkampioen Espen Bredesen eindigde op ruime afstand als tweede, de derde plaats was voor de Oostenrijker Andreas Goldberger. Weissflog is he lemaal terug. De 29-jarige voormalige Oostduitser won de wedstrijdenreeks rond Nieuwjaar al drie keer eerder, was twee keer wereldkampioen, maar kende de laatste jaren veel fysieke problemen. Zijn rechter knie zorgde voor veel ongemak, maar lijkt zich dit seizoen goed te houden. foto epa SPORTPRIJSVRAGEN Lucky Ten, trekking van donderdag 30 de cember. 3 - 4 - 9 - 18 - 21 - 22 - 24 - 32 - 33 - 36 - 40 - 47 - 53 - 58 - 64 - 65 - 71 - 78-79-80 (onder voorbehoud) BASKETBAL HAARLEM Twaalfde basketbalweek, vierde dag, eerste wedstrijden tweede ronde. Groep X: Cana da - Den Bosch (Ned) 74-101 (33-47). Topscorers Canada: Johnson 21, Jackson 11, Walton 11, Byrne 10; Den.Bosch: Vreeswijk 27, Strickland 26, Kuipers 15, Huybens 15 Groep Y: Zagreb (Kro) - Iraklis (Gri) 79-73 (37-38) Topscorers Zagreb: Sobin 20, Buford 16, Anzulovic 15; Iraklis: Zdovc 22, Papadopoulos 17 BIUARTEN ZUNDERT Wetsteijn-toernooi driebanden Halve finales: Blomdahl (Zwe) - Jaspers (Ned) 50-32/25 beurten, Sayginer (Tur) - Merckx (Bel) 50-40/41 Derde plaats: Jas pers - Merckx 50-26/20. Finale: Blomdahl - Sayginer 50-29/28 SCHAATSEN Jeroen Piket viel buiten de boot in Groningen. archieffoto anp net te laat in vorm om zich te kwalificeren. De 17-jarige Hon gaarse versloeg met zwart de Rus Vizmanavin en steeg door die vierde achtereenvolgende overwinning naar de achttiende plaats van de wereldranglijst. Alexei Sjirov daarentegen maak te zijn hoge plaats op de rang lijst niet waar. De Letlandse grootmeester had zich nog kun nen kwalificeren, maar liet dat na toen hij tegen Tiviakov niet goed uit de opening kwam. Over het vervolg van het kandi datentoernooi bestaan bij de club van Kasparov nog geen vastomlijnde gedachten. Plaats en tijdstip moeten nog worden vastgesteld. Ook moet nog wor den geloot, De PCA gaat via chipfabrikaht Intel eerst vier snelschaaktoernooien met zes tien deelnemers opzetten in Moskou, Parijs, Londen en New York. Elk van die evenementen, waaronder ook één binnen de SCHAKEN muren van het Kremlin, krijgt een prijzenfonds van 160.000 dollar. Voor de afwerking van het kandidatentoernooi zou 400.000 dollar beschikbaar zijn en voor de strijd om de wereld titel tegen Kasparov in 1995 niet minder dan drie miljoen dollar. DEVENTER Marathontweedaagse, slotdag Vrouwen, 30 ronden: i. Grimbergen (Rijns burg), 2 Mager (Landsmeer), 3. Dickhout (Amsterdam) Mannen, afvalrace, 17 ron den: 1. Pieterse (Ploeg Dasia), 2 Stam (Klerks), 3 Vunderink (Wehkamp). Afval race, 20 ronden: 1. Rozendaal (Daisa), 2. Kramer (Klerks), 3. Angenent (Dasia) Ploegenwedstrijd: 1 Noord-Hollan d/Utrecht, 2. Wehkamp, 3. Dasia Eind klassement: 1 Dasia, 2. Klerks. 3. Weh kamp op Canada in Haarlemse, basketbalweek GRONINGEN PCA-kwalificatietoemooi, elfde en laatste ronde: Kramnik (Rus) - Anand (Ind) 1/2- 1/2, Kamski (VSt) - Adams (Eng) 1/2-1/2, Gulko (VSt) - Sokolov (Bos) 1/2-1/2, Tiviak ov (Rus) - Siirov (Let) 1/2-1/2, Nikollc (Bos) - Dolmatov (Ru?) 1/2-1/2, Romanisj in (Oek) - Benjamin (VSt) 1-0, Piket (Ned) - Oil (Est) 1/2-1/2, Ehlvest (Est) - Kaidanov (VSt) 1-0, Hübner (Dui) - Beljavski (Oek) 1 - 0, Vizmanavin (Rus) - Judit Polgar (Hon) 0- 1, Yermolinksy (VSt) - Vaganjan (Arm) 0-1, Barejev (Rus) - Granda Zumga (Per), L|ubo- jevic (Ser) - Khalifman (Rus) 1-0, lllescas (Spa) - Chernm (Hon) 1/2-1/2, Hansen (Den) - Kortsjnoi (Zwi) 1/2-1/2, Georgiev (Bul) - Zsuzsa Polgar (Hon) 1-0, Agdestein (Noo) - Hjartarson (IJs) 1/2-1/2, Nijboer (Ned) - Van Wely (Ned) 1/2-1/2 Eindstand- 1 Adams 7 1/2 pnt, 2 Anand 7 1/2, 3 Kamski 7, 4. Kramnik 7, 5 Ti viakov 7, 6. Gulko 7, 7. Romamsjin 7, 8. Dolmatov, Ehlvest, Granda Zuniga, Hüb ner, Lobron, Nikolic, 011, Piket, Judit Pol gar, Sjirov, Sokolov en Vaganjan 6 1/2 SKI haarlem anp Het eerste goede Nederlandse optreden bij de twaalfde Haar lemse basketbalweek is de Ca nadese nationale selectie op een nederlaag met 25 punten verschil komen te staan. Den Bosch, in de voorafgaande duels kwakkelend, bewees als team veel beter te zijn dan Mike Vreeswijk alleen De Amerikaan schoot z'n Bra bantse werkgever een dag eer der ten koste van de Israel All Stars naar de aantrekkelijke tweede ronde. Daarin kwam gisteren het echte succes tegen Canada: 101-74 (47-33). Vreeswijk was ditmaal niet zo dominant aanwezig. Dat was niet het gevolg van zijn slechte of zelfs maar mindere spel, maar had alles te maken met het bijgetrokken niveau van de rest. Zijn wat slungelige landge noot Mark Strickland, wiens contract bij Den Bosch zondag afloopt, bood eindelijk wel waar voor z'n geld. Samen zorgden ze voor 53 punten plus 13 re bounds. Het Nederlandse twee tal Jos Kuipers en Leiderdorper Marcel Huybens droeg, heel eerlijk verdeeld, 30 punten bij (plus 14). Met hen zijn meteen de be langrijkste ,twee meters plus' genoemd bij Den Bosch. Zij vormden, de meeste tijd ge stuurd door guard Wierd Goe- dee, de belangrijkste troeven van coach Cor van Esch. Diens Canadese collega Shields moet het veeleer hebben van in ver houding kleine mannekes, die als gauwdieven over het veld rennen en een loepzuiver oog hebben voor de basket. Aan het laatste ontbrak het de WK-gast heer van 1994 in de zesde wed strijd in een week tijds ten ene male. Met een schotpercentage van net 30 procent (Den Bosch stelde daar liefst 70 tegenover) win je zelfs op een kerstoernooi voor middelbare scholieren niet TENNIS meer. OBERSTDORF Eerste wedstrijd vier-schansentoemooi, te vens tellend voor wereldbeker: 1 Weissflog (Dui) 238,1 punten (sprongen 124,5 en 110 m), 2 Bredesen (Noo) 230 (122 105,5), 3 Goldberger (Oos) 217,2 (118,5-103) Stand WB na zes wedstrij den: Weissflog 390, 2. Goldberger 360, 3. Bredesen 355 Shields verschool zich niet achter de vennoeidheid van zijn betrekkelijk onervaren ploeg, die geen verband kende en zich blind staarde op de driepunter. Die was in Haarlem al eens red dend, maar is met 26 missers en te weinig lengtg voor de re bound dodelijk. Shields hield zich groot en complimenteerde Den Bosch met de puike presta tie. „De beste wedstrijd die ik hier tot nu toe gezien heb." WARMOND Districtskampioenschappen MEB1: Thomas-Van gaaien 6-1 6-1Boog- mans-Egberink 6-1 5-7 6-0, verkerk Paauw 7-5 6-4, Fleischeuer-Kuiper 7-5 6- 2. MEB2: Verkerk-Versteeg 6-3 6-3, Jan sen-Guyt 7-5 7-6, Kleian-Hertzman 7-5 6- 4, Van Gaalen-Rhijnsburger 7 6 6-4 VEB2: Jongmans-Zonderop 6-2 6-3 WIELRENNEN arnhem »gpdvoeren op een slecht financieel beleid. Persvoor lichter Gerry van Campen van Flame Guards velt dan ook een vernietigend oordeel óver het stich tingsbestuur, dat eind september voltallig op stapte. „Een aantal bestuursleden heeft gewoon meer geld uitgegeven dan er binnenkwam en daar plukken we nu nog de wrange vruchten van. Je kunt spreken van puur wanbeleid. Aan het be gin van het seizoen kregen we ook nog eens pro blemen met de belastingdienst en de gemeente Nijmegen. Daar stonden ook nog schulden. Nou, de opbrengst van de ongeveer vierhonderd ver kochte seizoenkaarten kon onmiddellijk naar die instanties." Het is zeer ri^ijfelachtig of de Nijmeegse ijs- hockeyclub Flame Guards zondag nog in actie komt. Op het programma staat de competitie wedstrijd tegen Utrecht, maar de rechtbank in Arnhem sprak afgelopen woensdag het faillisse ment uit over de Stichting Professioneel IJshoc key Nijmegen. In die stichting is sinds 1991 het eerste team van Flame Guards ondergebracht. Mr. C.W. Houtman, benoemd tot curator, heeft de zaak in onderzoek en daarmee het lot van de Flame Guards in handen. Alle problemen van de Stichting zijn terug te ETTEN-LEUR Veldrit, profs en amateurs: 1 Boezewmkel (Hooglanderveen), 2. De Vos (Oosterhout) 2.17,3 Martens (Deurne) 2.40 SPORTAGENDA ZAALVOETBAL TRIMKALENDER HARDLOPEN Nieuwsjaarsloop AV Holland atletiekbaan Leidse Hout 2,1 t/m 15,8 km (zo 11.00 uur) 071-768733. Meerhorst Loop sport complex Stompwijk '92 5/ 10/ 21,1 km) 11.30 uur leugd. 12.00 uur overige deel nemers) 01/15-3546 Tijdens het kerstsnookertoer- nooi in Warmond was de hoofdrol weggelegd voor het duo Marco Luca en Ron van Oosten. Makkelijk was het ech ter niet voor beiden om de fina le te bereiken. 2ij moesten van af de kwartfinale toezien hoe hun tegenstanders minimaal een frame in de wacht wisten te slepen. Luca versloeg achter eenvolgens Erik Romijn en Ro bert Rijnsburger. Van Oosten kwam in de eindstrijd door Erik Rietkerk en Adrie Stoffels te ver slaan. Even leek het erop dat Ron van Oosten in de finale aan het langste eind zou trekken. Nadat Van Oosten de eerste fra me naar zich toetrok was het uiteindelijk toch Marco Luca die de kersttitel opeiste. De hoogste frame kwam op naam van Warmonder Pascal Zonder- op. Hij maakte een break van 72 punten. In de verliezersronde toonde Robbert van Loon aan de sterk ste te zijn. Dit ging ten koste van Daan Hoekstra. L..F.C- Zaterdag 1 januari 15.00 uur Nieuwjaarsreceptie voor allen die het goed menen met L.F.C. Sportcomplex Boshuizerkade

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23