Leidsch Dagblad Aantal vacatures tiaar dieptepunt Wateroverlast en weer Maasalarm Bij Rijnland Ziekenhuis 105 banen weg Moeder en twee kinderen verdronken Toeters voor het nieuwe jaar Twintig jaar en TBS voor dubbele moord in Oostzaan |)rugsschip tepakt voor [Jmuiden Vier blanken vermoord in café Kaapstad Akkoord tussen VS en Noord-Korea lijkt nabij daar gaat het om!.. GOED NIEUWS vrijdag 31 december 1993 opgericht 1 maart 1860 nr. 40352 losse nummers ƒ1,60 LEIDERDORP WILLEM SPIERDIJK Bij het Rijnland Ziekenhuis moeten 105 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat heeft het bestuur van het ziekenhuis afgelopen week besloten. In totaal moet het zieken huis (het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp en Rijnoord in Alphen aan den Rijn) 9 miljoen bezuinigen. Het perso neel is gisteren schriftelijk op de hoogte gesteld. In die brief aan de medewerkers van het ziekenhuis stelt het bestuur dat ge dwongen ontslagen onvermijdelijk zijn. Hoeveel dat er zullen zijn, is nog niet duidelijk. De ontslagen worden gelijk verdeeld over de vestigingen in Leider dorp en Alphen. Het ziekenhuis hoopt gedwongen vertrek van personeel te be perken door natuurlijk verloop. Inkrimping van het Rijnland Zieken huis is mogelijk door het Rijnoord Zie kenhuis in Alphen aan den Rijn flink te verkleinen. Daar verdwijnen 60 van de> 100 bedden. Ook gaat het Alphense zie kenhuis tijdens vakanties dicht. Patiën ten die langer in het ziekenhuis moeten verblijven, zijn aangewezen op de vesti ging in Leiderdorp. De aanpassingen bij Rijnoord in Al phen leveren een besparing op van 86 arbeidsplaatsen. Op andere afdelingen verdwijnen dan nog eens 19 banen. Eind januari hoopt het ziekenhuis duidelijk te maken welke arbeidsplaatsen worden geschrapt. De bezuiniging op personeel moet een besparing opleveren van bijna 6 miljoen gulden. Daarnaast denkt het bestuur van het ziekenhuis 2 miljoen op andere pos ten te kunnen besparen. De resterende miljoen gulden denkt het ziekenhuis te vinden door op bepaalde vakgebieden meer operaties te verrichten. Het Rijnland Ziekenhuis heeft in totaal een tekort van 15 miljoen gulden. Het bestuur wil dat bedrag in 6 jaar terugver dienen. Woekeraars 2 Twee miljoen Italianen, vooral middenstanders, zijn op het ogenblik in de macht van woekeraars. Een ramp voor Italië. Deur open yt Dr. GJ. Verwers, 2 I voorzitter museum vereniging: „Een museum is meer dan het openzet ten van een deur." De Roode r- De gekwelde Leidse JL J voetballer Ron de Roode gelooft dat hij nog mooie voetbalmomenten gaat beleven. ZEVENHUIZEN «ANP Twee kinderen en hun moeder zijn gisteravond verdronken na dat de auto waarin zij zaten in Zevenhuizen van een brug was afgereden. De vader kon het voertuig op tijd verlaten. Een derde kind kon in het zieken huis worden gereanimeerd. Het gezin woonde in het Duitse Siegen. De vader, die achter het stuur zat, was vol gens de politie op weg naar Leerdam in Zevenhuizen de weg kwijtgeraakt. Op een brug over een kanaal heeft hij gepro beerd te keren. Het voertuig viel van de brug en kwam onderste boven in het water terecht. Omstanders wisten de vader uit de auto te halen. Na onge veer een half uur werden de kinderen en de moeder door duikers van de brandweer uit de auto gehaald. t'BSVoorlopig geen herstel arbeidsmarkt n 10 jaar is het aantal vacatures in het bedrijfsleven niet ;o klein geweekt als nu. Het Centraal Bureau voor de Sta- stiek verwacht geen herstel van de arbeidsmarkt op kor- termijn. Uit gisteren gepubliceerde cijfers blijkt dat het antal vacatures dit jaar is gezakt tot 33.000. Begin 1990 pteerde het CBS nog een record van 134.000 banen. eerste helft van 1993 lag het op ongeveer 45.000 en inmiddels is het aantaF verder teruggezakt tot meer dan 100.000 onder het hoogste niveau van 1990. Volgens CBS-onderzoeker dr. C.A. van Bochove mag ook uit andere cijfers worden afgeleid dat een herstel van de arbeids markt voorlopig niet in zicht komt. Het aantal vacatures is in bijna alle bedrijfstakken ge daald. Het merendeel van de open plaatsen is in de dienst verlening te vinden (23.000, waarvan 9.000 in de handel en de horeca). De daling van het aantal va catures hangt samen met de da ling van de economische groei. jet CBS meet de vacatures jrids 1980. In de periode van 081 tot en met 1984 lag het op et lage niveau van tussen de p.000 en 35.000. Daarna begon en geleidelijke toename. Maar inds 1990 is het aantal vacatu rs voortdurend gedaald. In de lig Ben is vals :n moet vandaag bg gestemd pNDEN Rtr/AFP Ie klokken van de beroemde lig Ben in Londen klinken al nkele jaren vals. Dat is vooral iet geval in de winter, aldus een nusicoloog. Hij pleitte er giste- 5n dan ook voor de klokken pg vóór de jaarwisseling te temmen. 'Carl Dolmetsch, een 82-jarige Litoriteit op het gebied van roege muziek en instrumen- [n, vertolkte de gevoelens van jnhorigen en zei dat de ,,do"- Dot van het beroemde wijsje fa, la, sol, do" van het carillon afschuwelijk vals" is. Zijn ver- aring is dat de kou inwerkt op pt carillon. Het ongeoefende pr heeft overigens geen last an het elk kwartier klinkende puntje. De klokken van Big Ben in de ken van het Britse parlement pelen al sinds 31 mei 1859. Ze [orden door miljoenen in de ple wereld gehoord via de uit- jndingen van de BBC. De des- [ïndige hoopt dat technici het üvel vandaag nog verhelpen, [ant om middernacht horen iljoenen Britten via radio en levisie Big Ben het nieuwe jaar Duiden. Dat geldt ook voor de geregi streerde werkloosheid, die daar door steeg. De werkloosheid be droeg in de maanden septem ber tot en met november 406.000 mensen. Het gaat dan om mensen, die voor minstens 20 uur per week beschikbaar zijn. Vergeleken met dezelfde periode in 1992 is de toename 82.000. Een soortgelijke stijging was afgelopen jaar ook te zien in het aantal mensen met een WW- uitkering. Volgens de jongste cijfers telde Nederland in okto ber 351.000 mensen met een WW-uitkering en 307.000 met een RWW-uitkering. Ook die cijfers stegen met respectieve lijk 14.000 en 3.000 ten opzichte van september en bedrgane 88.000 en opnieuw 3.000 meer dan vorig jaar. Het verschil tus sen de optelsom van deze cijfers en de geregistreerde werkloos heid is dat niet elke werkloze in geschreven staat bij het arbeids bureau. HAARLEM ANP De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 30-jarige inwoner van Oostzaan conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van 20 jaar en TBS met dwangverpleging wegens twee voudige moord. De man heeft in juli van dit jaar een 24-jarige vrouw uit Oostzaan en haar 3- jarige zoontje om het leven ge bracht. Zij had een intieme rela tie met de veroordeelde. De rechtbank koos niet voor een levenslange gevangenisstraf in verband met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van de man. Deze verklaarde dat hij de vrouw had vermoord, omdat zij lauw had gereageerd op een ca deautje van hem. Hij haalde thuis een geladen vuurwapen en vuurde zes kogels op haar af. Zij was op slag dood. Na de moord besloot de man haar 3-jarige zoontje mee te ne men. Hij wilde hem de aanblik van zijn dode moeder besparen. Hij nam de jongen mee naar het recreatiegebied Spaarnwou- de. Daar begon de peuter te huilen. De man nam het kind daarop mee in een sloot, waar hij het verdronk. Deskundigen van het Pieter Baancentrum in Utrecht om schrijven de man als een ego centrische en antisociale per soonlijkheid, die een sterke ver latingsangst heeft. De man wordt verminderd toereke ningsvatbaar beschouwd. De kans op herhaling is volgens de deskundigen groot. manilla» Ook de Filipino's kennen hun vuurwerkprobleem. Vooral km- tonnen toeters te gebruiken om het nieuwe jaar in te luiden. Dit jonge- deren zijn de dupe. In een poging verminking door vuurwerk terug te tje probeert ze in Manilla aan de man te brengen. dringen heeft de Filipijnse regering er bij het volk op aangedrongen kar- foto reuter romeo ranoco BORGHAREN/DEN HAAG GPD Op verscheidene plaatsen in Nederland heeft de overvloedi ge regenval voor overlast ge zorgd, terwijl het water in de Maas weer fors is gestegen. In het Limburgse gehucht Visser- weert in de gemeente Susteren stond gisteravond het water al iri de straten. In de meeste ge meenten langs de Maas zijn de crisiscentra weer in functie ge treden. In sommige plaatsen, zoals Stein, is zelfs de noodver ordening opnieuw afgekondigd. Defensie heeft gisteravond 400 militairen opgeroepen, die afgereisd zijn naar Stein en Roermond om te helpen bij de strijd tegen het wassende water. Het nieuws over de stijgende Maas zorgde voor grote onrust in de getroffen gebieden. Volgens de laatste voorspel lingen zal het water bij Borgha ren in de loop van zaterdag een niveau bereiken van 45,30 me ter boven NAP. Dit is 60 centi meter beneden het hoogste ni veau dat vorige week werd ge meten. Rijkswaterstaat sluit een verdere stijging tot 45,60 boven NAP niet uit, maar dat is dan het slechtst denkbare scenario. Gisteravond steeg het water 10 centimeter per uur. Het crisisteam in Maastricht is gisteren, amper een dag na zijn ontbinding, opnieuw gefor meerd. De bewoners van de Maasdorpen, nog niet bekomen van de watersnood rond de kerst, reageerden onthutst op het nieuws. De meesten gingen direct aan de slag met het tref fen van maatregelen. In Rotterdam en omgeving heeft de hevige regenval gister avond voor enorme waterover last gezorgd. Trams en bussen werden uit dienst genomen en wegen werden afgezet. Ge meentewerken kreeg 200 tele foontjes binnen van ondergelo pen kelders. De Westhoek van Schouwen- Duiveland in Zeeland heeft ex treem grote regenval te verdu ren gehad. Het waterschap lag varende kotter Erva geën- ird. Het vermoeden bestond at zich drugs aan boord be- Dnden. De aanhouding was ïn gezamenlijke actie van de (oordhollandse politie, kust licht en douane. Op het schip iten 4 mannen, afkomstig uit èrschelling, Rotterdam, Leens 5 Wommels. Zij zijn aange- puden op verdenking van tugstransport en invoer daar in alsmede deelname aan een iiminele organisatie. |De viskotter is inmiddels ingebracht naar de Zuider- liis in IJmuiden. Daar wordt ét verder onderzocht. Na de itie op zee volgden gister- tond huiszoekingen op 12 patsen in Nederland. Hierbij erden 3 mannen aangehou- tn, waaronder een 42-jarige cotwoner van Den Helder die j0brdt gezien als hoofd verdach- jö§ De twee andere arrestanten i^Imen uit Bergen en Rötter- Im. n ■ter JOHANNESBURG P.v NUUSENBURG CORRESPONDENT Vier blanken zijn gisteravond doodgeschoten en vijf gewond geraakt bij een aanval op een café-restaurant in Kaapstad. Ooggetuigen beschreven hoe vijf mannen, vermoedelijk zwarten, het drukbezochte eta blissement binnen kwamen en met automatische geweren het vuur openden op de gasten. Drie jonge vrouwen die dicht bij de ingang zaten, kregen van dichtbij de volle laag en stierven ter plekke. Het vierde slachtof fer, een man, kwam om het le ven toen hij de straat op rende om het nummer van de vlucht auto van de daders te noteren. De politie zei vanmorgen dat het aantal slachtoffers bedui dend hoger zou zijn geweest als de granaat die de aanvallers eveneens hadden afgeschoten, zou zijn ontploft. De blindgan ger is later door de politie gede toneerd. De politie vermoedt dat de slachting het werk is van APLA, de gewapende arm van het ra dicale anti-blanke Pan Africa- nist Congress (PAC). APLA was in juli verantwoordelijk voor een aanslag op een kerk in Kaapstad, waarbij 11 mensen om het leven kwamen. WASHINGTON Rtr/AFP/DPA De Verenigde Staten en Noord- Korea zijn dichtbij een akkoord over internationaal toezicht op de nucleaire activiteiten van Py ongyang. Na de jongste ronde van „informele" gesprekken sprak Noord-Korea gisteren van een „doorbraak", waarna het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat een akkoord binnen hand bereik is gekomen. Een woordvoerder van het Noordkoreaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat „de partijen een reeks hinderpalen uit de weg hebben geruimd". De Amerikanen zouden onder meer bereid zijn hun jaarlijkse militaire oefening met Zuid-Ko- rea, onder de naam Team Spirit. af te gelasten. Noord-Korea is volgens de woordvoerder op zijn beurt in te stemmen met hervatting van de internationale inspecties van zijn nucleaire in stallaties. De VS en Zuid-Korea vrezen dat het communistische Noord- Korea werkt aan een geheim programma voor ontwikkeling van een kernwapen en mogelijk al beschikt over een of twee atoombommen. Noord-Korea W sportief 199</ xxxxx HET WOORD IS AAN Sophocles VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - RTV Show VANDAAG OOK OUDEJAARSBIJLAGE PAGINA 33 t/m 43 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wisselvallig Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui, mogelijk met hagel. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Zuidwesten wind, matig tot vrij krachtig, 4 a 5, langs de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard, 6 a 7, later op de dag geleidelijk afnemend. Schouwen-Duiveland hield het op 65 millimeter, een hoeveel heid die gewoonlijk bijna in de gehele maand december valt. In Haamstede en Noordwelle liep een groot aantal sloten over waardoor polderwegen niet meer berijdbaar waren. De hevige regenval leidde gis teravond ook tot problemen in het oosten van het land. In Lichtenvoorde werden twee ge zinnen door water ingesloten en vier a vijf woningen bedreigd door de ernstige wateroverlast. In Enschede werden enkele straten afgesloten omdat de rio lering het water niet meer kon verwerken. Antiek «6 Interieur LEIDEN Huge Rijndijk 260 lel 071-410606 Haarlem Zijktnua 62 iel023-310413 Leidsch Dagblad ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. ontkent de beschuldigingen, maar weigert tevens inspecteurs toe te laten tot twee nucleaire installaties bij Yongbyon. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat Washington vast houdt aan zijn eis dat alle 7 nu cleaire installaties in Noord-Ko rea onder internationaal toe zicht komen en dat Noord-Ko rea begint aan een serieuze dia loog met Zuid-Korea. „Als ge volg van het recente overleg, menen we dat deze doelstellin gen dichterbij zijn gekomen", aldus de woordvoerder. De ge sprekken zullen op korte ter mijn worden voortgezet. Ollielek Alaska ANCHORAGEAP Bij een olieboorinstallatie in Prudhoe Bay, Alaska, is door een lekke pijp ongèveer 65.000 liter olie in de omringende toendra gestroomd. Een veilig heidsventiel dat de lekkage had moeten stoppen werkte niet. Alaska was enkele jaren geleden toneel van een grote olieramp, toen een tanker schipbreuk leed een duizenden Meters olie in zee stroomde. J Voorletters: I Adres: I Tel: I d.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatis'ch J 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I O automatisch 84,55) Nr. bank/giro: n l*l<Jcn Of be! 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1