/rx Vuurzee 'eet' 50 kilo kolen per seconde Wild vogel vrij in Slowakije vv - Over leven li jd rage werkt averechts Nieuwe regeling onderhoud GEBIOLOGEERD Natuur beschermd in Bodegraven-Noord Strandjutten kost geld op de Wadden VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-S56439. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-356442 Eerste otter los in park Leeuwarden Aqualutra, het otterpark in aanbouw bij Leeuwar den, is ai zover klaar, dat de eerste otter welkom is. Staatssecre taris Yvonne van Rooy heeft vorige week deze eerste otter offi cieel losgelaten. Het dier komt uit een otterpark in België en krijgt straks gezelschap van nog zes soortgenoten. Het wordt een internationaal gezelschap uit Zürich, Mechelen, Mannedorf, Rotterdam en Haren. Otters, die bijna een meter lang kunnen worden, zijn aan het eind van de jaren '80 uit Nederland ver dwenen, voornamelijk door de vervuiling van het water, de toe nemende waterrecreatie en de versnippering van het land. Natuurwandeling langs Zegerplas alphen aan den run» Het IVN Alphen aan den Rijn e.o. begint het j nieuwe jaar op 2 januari met een wandeling langs de Zegerplas. Veel vogels zijn op de plas te bezichtigen. Als er in de omtrek veel ijs op de sloten ligt, is het kijken naar vogels nog interessan ter. Het water bevriest moeilijk op de plas omdat het zo diep is. Veel wintergasten, die zich anders moeilijk laten bekijken, zijn jdan vrij gemakkelijk waar te nemen. Ook de begroeiing langs de plas krijgt de aandacht tijdens de gratis wandeling over de ver- harde paden. Aanvang 14 uur. Start ophaalbrug verlengde Aar kade in Alphen. Verrekijker meenemen. Informatie 01714 - 112595. Landschappen uit de 17e eeuw ,amsterdam In het Rembrandthuis, Jodenbreestraat 4-6 in Am sterdam, is tot en met 6 maart de tentoonstelling 'Naar 't leven' ite zien. Het gaat om natuurgetrouwe prenten van Hollandse landschappen, gemaakt door 17e eeuwse kunstenaars. Stads- en riviergezichten, buitenplaatsen, duinen en polders werden nauwkeurig weergegeven, zodat iedereen ze kon herkennen. To taal zijn het 90 etsen en gravures, afkomstig uit openbare en particuliere verzamelingen. Muziek steunt natuur in Europa (■eiden'Europa is ook van jou', zingen Sandra Reemer, Rob Janszen en Sisters op een pas gelanceerde CD-single. Ook met Sisters zingt de Ier Johnny Logan er achteraan 'Europe is your home'. De CD wordt in Europa uitgebracht ter gelegenheid van ben onlangs gehouden conferentie over een toekomstig ecolo gisch netwerk in Europa. Doel is om een eind te maken aan de versnippering van de natuur in Europa. In de praktijk doet elk land wel iets voor plant en dier, maar die aandacht houdt op bij de landsgrens. Om de Europeanen meer bij de natuur te betrek ten werd de CD gemaakt. De artiesten werken hier belangeloos Jan mee. De opbrengst gaat naar een fonds voor de financiering van natuurprojecten in Oost- en Midden-Europa. Actieplan 94 interne milieuzorg >en haag Gedeputeerde Staten l\ebben ingestemd met het ac- fteplan 94 van de projectgroep Interne Milieuzorg. Tegelijkertijd hebben zij kennisgenomen Van de voortgangsrapportage 92/93. :en van de voorstellen in het actieplan is dat de Interne Milieu- iorg van meet af aan betrokken zal worden bij de planvorming ;onde de nieuwbouw en renovatie van het provinciehuis. De irojectgroep heeft daartoe een lijst met eisen opgesteld. UNA draait proef met nieuwe kolencentrale Het is dat er zware, witte rookwolken uit de 175 meter hoge schoorsteen kruipen, maar anders zou je denken dat de nieuwe elektriciteitscentrale aan de Amsterdamse Hemweg nog niet in bedrijf is. Terwijl even verderop een aalscholver op een lantaarnpaal zit te dutten, verslindt de blinkende kolencentrale van NV Energieproduktiebedrijf J UNA bijna geruisloos vijftig kilo steenkool per seconde. DEN het advies van de Bosraad n staatssecretaris Gabor over t nieuwe subsidiestelsel voor seigenaren klinkt grote scep- door ten aanzien van het be- D De bijdrage van 140 die de jseigenaren in het vooruit- ht wordt gesteld, met als be- igrijkste tegenprestatie open- Ijling voor de recreant, acht Bosraad, vooral voor de be- erders van kleinere bossen, te g in verhouding met de kos- e Bosraad adviseert dan ook de basisbijdrage te verhogen en een differentiatie naar bosbe- drijfsgrootte aan te brengen. Overigens acht de Bosraad de door het rijk voor bos bestemde budgetten te laag, zeker in ver gelijking mmet bijvoorbeeld de situatie in veeteelt. Beheerders die het minste in de kwaliteiten van hun bos in vesteren zullen van de subsidie- bijdrage het meeste 'overhou den' aldus de Bosraad die zelfs verwacht dat er eigenaren ge heel van deelname aan de rege ling en dus ook van recreatieve openstelling af zullen zien. amsterdam richard mooyman Na met aardgas te zijn opge start, draait de nieuwe centrale naast de Coentunnelweg nu ge durende een proefperiode op de brandstof waarvoor hij is ge bouwd: steenkool uit de hele wereld. De laatste twee kilome ter naar het UNA-terrein legt de kolen uit Polen, Australië en de VS af op een overdekte trans portband. Sproeikanonnen houden de voorraad vochtig om stuiven tegen te gaan. Op het hoogtepunt van de bouw liepen er 1200 man uit binnen- en buitenland rond, nu zijn het er nog zo'n 150. Het tes ten, afstellen en controleren van alle technische vernuft is hun belangrijkste opgave. Ook 's nachts werken ze door, want de UNA wil de centrale in mei vol gend jaar op vol vermogen (630 megaWatt) aan het elektrici teitsnet koppelen: genoeg voor het stroomverbruik van heel Amsterdam. Alle kinderziektes moeten dan uit de wereld zijn. Miljard De bouwkosten bedragen 1,2 miljard gulden, waarvan ruim driehonderd miljoen is gestopt in milieumaatregelen als de rookgasontzwavelingsinstalla tie. De milieubeweging had lie ver gezien dat er een kolenver- gassingscentrale was gebouwd, maar deze nieuwe, schonere techniek werd enkele jaren ge leden nog niet geschikt geacht voor toepassing in zo'n grote centrale. De kolengestookte Eenheid Acht beschikt over de modern ste milieutechnieken, zegt ir. P. Havenaar, hoofd engineering nieuwbouw centrales van de UNA. ,,Veel schoner dan deze kolencentrale kan het niet. Met nog meer dure milieumaatrege len is hier weinig extra te berei ken. Dat geld kun je beter inves teren in het voormalige Oost blok. Daar zijn nog kolencentra les waar de rookgassen onge zuiverd de lucht ingaan." Alleen bovenin het 85 meter hoge ketelhuis spreekt Haven aar met enige stemverheffing. Trillingen en gedreun verraden dat hier enorme hoeveelheden "kolen worden verbrand en een reusachtige turbine stroom op wekt voor honderdduizenden woningen. Een piepklein kijk gaatje biedt zicht op de hel in de ketel, een vuurzee van 1200 graden. In de centrale regelkamer tu ren technici op beeldschermen waarop alle details van het be drijfsproces te volgen zijn. Met een paar drukken op de knop kunnen ze ingrijpen of bijstu ren. Een optimale verbranding van de steenkool is belangrijk vanwege de energie-opbrengst, maar ook om de uitstoot van verzurende stoffen zo laag mo gelijk te houden. De steenkool wordt daarom eerst tot fijn poe dervermalen. Gips In een hal bij de rookgasreini gingsinstallatie vormen zich witte bergen: gips, een bijpro- dukt van de natte gaswassing. Het spul kan worden gebruikt bij de fabricage van gipsplaten. Daarnaast blijft tien procent van de hoeveelheid verstookte kolen achter in de vorm van vliegas. „Dat is geen chemisch afval, maar een restprodukt", verduidelijkt Havenaar. De vliegas wordt gebruikt in de ce- mentindustrie. De centrale heeft een rende ment van 42 procent, volgens Havenaar het hoogste van alle bestaande kolencentrales. In Denemarken zijn volgens hem kolencentrales in voorbereiding met een rendement van 45 pro cent, er is zelfs uitzicht op 47 procent. Door alle technische vernieuwingen is de klassieke kolencentrale nog lang niet ten dode opgeschreven, zo denkt Havenaar. Zo kan de nieuwe kolencen- trale in principe stadsverwar ming gaan verzorgen. Bedrijven en gebouwen in de omgeving kunnen worden aangesloten op een warm waternet vanuit de centrale, waardoor de energie efficiënter wordt benut. Maar er zijn nog geen knopen doorge hakt. „Er is nog wat meer animo nodig van gebruikerszijde, voor dat we daarmee kunnen begin nen", zegt Haven aar. De milieubelasting van de modernste kolencentrales zal in de toekomst volgens Havenaar weinig groter zijn dan bij kolen- vergassing. Met deze schoner geachte techniek zal in een proefcentrale in het Limburgse Buggenum ervaring worden op gedaan. Havenaar heeft er ech ter alle vertrouwen in dat 'zijn centrale' in Amsterdam de elek triciteitsvoorziening èn het milieu goede diensten zal be wijzen. OLCIANKY RTR ^rs die in West-Europa wor- i geweerd, hebben een uit- gblkplaats gevonden in Oost- 1P opese landen. Naast Polen ^Jypageert nu ook de overheid I Slowakije de jacht op groot ft. Daar ligt de weg open naar 5 eigenhandig geschoten ir, zwijn of wolf voor boven Schoorsteenmantel. Al moet jager wel een dikke porte- tinee meenemen. Het duurst 2 af te schieten is een volwas- edelhert waaraan een prijs- 5 ttje van maar liefst 20.000 Hen kan hangen. 1 i deze tijden van economi- E malaise probeert Slowakije 5 grote wildstand te gelde te ten. Daartoe beschikt het 0 l over maar liefst veertig """Itreservaten, waaronder dat 4 Topolcianky, met een op- flak van 32.000 hectare het )tste van Europa. De bossen In er vol konijnen, fazanten, el Iherten, everzwijnen en be- In andere reservaten kun- jagers ook terecht voor wil- atten, vossen en wolven, p jachtreizen worden geor- Iseerd door meer Slowaakse Jtschappen, die voor het eten van een beer bedragen ekening brengen variërend 5.000 tot 8.000 gulden. De van edelherten is affianke- /an de grootte van hun ge in die een spanwijdte van Wild is vogelvrij in Slowakije. meer dan twee meter kunnen bereiken. Hoeveel de reservaten Slowa kije opleveren, is onduidelijk. Een officiële schatting komt uit op een bedrag van vier miljoen gulden, maar dat lijkt aan de la ge kant, omdat veel Slowaakse agentschappen met het oog op de fiscus niet hun werkelijke omzetcijfers geven. Het meest gewild in Slowakije zijn de fazanten, waarvan er jaarlijks circa 300.000 sneuve len. De tol onder de herten en everzwijnen bedraagt respectie velijk 20.000 en 35.000. De Slo waakse regering heeft bepaald iseN. Itichting Natuur- en Land- psbeheer Zuid-Holland 5) gaat per 1 januari 1994 de ...We Stimuleringsregeling erhoud Landschapsele- Jen (SOL) uitvoeren. i SOL is eeli regeling om culiere eigenaren te stimu- ce i hun landschapselementen te onderhouden. Zij kunnen voor bepaalde waardevolle landschapselementen een bij drage van 25 tot 80% van de werkelijke onderhoudskosten Aanplant Landschapselementen (SOAL) en de Verordening On- derhoudsovereenkomsten Landschapselementen (VOL), die tot nu toe door de provincie De nieuwe kolencentrale in het Westelijk Havengebied van Amsterdam. Op de achtergrond de schoorstenen van de oudere, heden. dat jaarlijks niet meer dan 82 beren mogen worden afgescho ten. Afgelopen jaar stierven naar schatting zeventig bruine beren een gewelddadige dood. Daarvan namen buitenlanders, vooral Duitsers, Oostenrijkers, Fransen en Italianen, de helft voor hun rekening. aanvragen. De SOL vervangt de werden uitgevoerd. Subsidieregeling Onderhoud en Onlangs hebben de Provinci ale Staten van Zuid-Holland in gestemd met de nieuwe stimu leringsregeling en met uitvoe ring daarvan door de Stichting NLB. Hiermee is een periode van 6 jaar overleg en onderhan delen tussen de provincie en de Stichting NLB afgesloten. NLB krijgt van de provincie in 1994 540.000 om uit te geven vol gens overeengekomen richtlij nen. Als we de krant toch niet hadden! Dan waren we vast geneigd om terug te zien op een jaar dat ons louter onheil en rampspoed heeft ge bracht. Wie zich baseert op wat het Journaal vertoont kan moeilijk tot een andere conclusie komen. Het is erg en wat nog erger is, het wordt nog erger. Nee, dan de krant. Twee be richten in de afgelopen we ken die ons in staat stellen de blik ferm en vol vertrouwen op de toekomst te richten. Het eerste: in een Ameri kaans laboratorium is men erin geslaagd om gedurende maar liefst zeven hele secon den een kernfusiereactie in stand te houden. Het tweede: supergeleiding is nu al mo gelijk bij een temperatuur van -23 graden Celsius. Kijk, daar krijgen wij nu een warm gevoel van. Veel lezers zullen misschien bij het zien van het bericht over kernfu sie hebben gedacht: jakkes, kernenergie -alsof we nog geen ellende genoeg hebben. En bij dat over supergelei ding: gooi het maar in m'n pet. Maar voor wie ooit een paar science fiction-boeken gele zen heeft openden zich ver gezichten achter deuren die tot dan toe stevig gesloten waren. Om met de superge leiding te beginnen: als het inderdaad lukt om voor het ontdekte materiaal bruikbare toepassingen te vinden, kan ons elektriciteitsgebruik met pakweg twintig procent wor den teruggebracht -zonder dat we daar een lamp minder om hoeven te laten branden. Supergeleidend materiaal biedt namelijk geen weer stand aan stroom en dat be tekent dat er geen elektrici teit meer in (onnutte) warm te wordt omgezet. Dat is een enorme besparing. Nog veel mooier is het nieuws over kernfusie. Kern fusie is het omgekeerde van kernsplijting, wat in kerncen trales en atoombommen ge beurt. Er komt nauwelijks ra dio-activiteit aan te pas en de brandstof is in onnoemelijke hoeveelheden beschikbaar: water. Doodgewoon water. Stelt u zich eens voor: scho ne, zeer goedkope energie, zoveel als wie dan ook maar wil. Hebben we een afvalpro bleem? Dan schieten we de rommel met raketten naar die grote verbrandingsoven in de hemel: de zon. Kosten zijn geen bezwaar. Is er een tekort aan grondstoffen? Dan gaan we ze halen op de maan en op naburige plane ten. Raakt de aarde overbe volkt? Dan koloniseren we die planeten. Met onbeperk te energie zijn ook onze mo gelijkheden onbeperkt. Jaja, zegt de scepticus. Maar voorlopig hebben we nog geen kernfusie en geen su pergeleiding. Dat duurt nog minstens dertig jaar. Nou en? zeggen wij. Als we op de hui dige voet doorgaan met ver vuilen en stoken houden we het ook nog wel dertig jaar uit. En daarna mimen onze kinderen en kleinkinderen gewoon de rommel op en le ven nog lang en gelukkig. Dus: eet, drink en weest vro lijk. Wij wensen u en uw na zaten een gelukkige volgende co loerakker en piet zeeman Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben een voorstel gedaan voor de begrenzing van 436 hectare reservaat en 85 hec taren natuurontwikkelingsge bied in het herinrichtsingsge- bied Bodegraven-Noord. Voor het reservaat zijn twee grenzen voorgesteld. Het ene model gaat uit van een reser vaat in een deel van de Meije- polder, Noordzijdetpolder en de polders Weijland, de Bree en Rietveld. Het andere model heeft meer reservaatsgebied in de polders Rietveld en Weijland en geen reservaat in de Meije- polder. Op deze manier willen GS de waardevolle natuur- en land- schapswaarden ten noorden- van de Oude Rijn bij Bodegra- ven beschermen en versterken. Het gaat onder meer om het be houd van bijzondere hooiland soorten die karakteristiek zijn voor de minder intensief ge bruikte veenweidegebieden. Daarnaast is Bodegraven - Noord een belangrijk weidevo- gelgebied. Ook de zeldzame purperreiger, die in de Nieuw- koopse Plassen broedt, komt geregeld in dit gebied voedsel zoeken. Reservaatvorming kan deze situatie handhaven en ver beteren. terschelling Strandjutten op de Waddenei landen valt met ingang van de komende krokusvakantie te combineren met een verzorgde vakantie. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale biedt een week logies aan op Texel, Terschelling, Ameland of Schiermonnikoog voor 295 gul den per persoon. De gasten die nen voor dat geld wel mee te helpen om de stranden schoon te maken. 'Milieujutten' noemt de NJHC dit arrangement. „De wat stroeve relatie tussen natuurbeheer en vrijetijdsbeste ding krijgt een nieuwe impuls," zegt de NJHC, „Er ontstaat een nieuwe vorm van recreatie waarbij het milieubewustzijn een prominente rol speelt. Toe ristische organisaties bezinnen zich op een milieubewuster programma-aanbod." Vorig jaar organiseerde Jür- gen Gross van de jeugdherberg op Terschelling bij wijze van ex periment een jutweek onder de gasten. Sjouwend over twaalf kilometer strand verzamelden 55 mensen 11.000 kilo zwerf vuil. Dat was hoofdzakelijk plqs tic en in mindere mate blik en glas. Organisch afval kon blijven liggen. Het vuil gaat naar het vasteland om in aanmerking te komen voor recycling. De deelnemers aan het arran gement jutten uitsluitend in de ochtenduren, 's Avonds zijn er activiteiten die betrekkinmg hebben op natuur en milieu. Meer informatie over het milieujutten' bij de NJHC-her- berg op Terschelling, tel.05620- 2338.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19