'Als je maar veel wil leren over de natuur' Minder overvallen en straatroven in Amsterdam aan mijn meisje besteden' t Meer aandacht Het Gesprek van de Dag/Randstad Drogisterijen en fitness-centra maken zich op voor een 'slank en rookvrij' nieuwjaar 'Voornemens aan de borreltafel' VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 Theo Bakker tjober congres van de Jeugdbond voor Natuur- en Milieustudie p de gang van het Leidse Bonaventura-college staan annen, maatje vuilnisbak. Met een dikke, witte laag op e bodem. Griesmeel, denkt de ene jongere zich te herin ieren van het ontbijt. Yoghurt met muesli, zegt een an- ler. Gezond, in elk geval. En sober. Want de Jeugdbond oor Natuur- en Milieustudie, die deze week een congres loudt in het gebouw, is geen rijke club. Het is dat de 150 »ugdige deelnemers gratis het 'Bona' konden krijgen, nders was het jaarlijkse congres helemaal niet doorge- aan. Liever de natuur bestuderen, dan op skivakantie. n dat zou jammer zijn, want et is juist zo gezellig. Natuur- jk, er staan serieuze zaken op et programma. Leerzame ex- nrsies naar strand, Leidse out, Oud-Poelgeest en het udheidkundig museum, biij- lorbeeld. Of het vangen en op- itten van kreeften en het 'ont- den' van uile-braaksel. Die iraakballen' vertellen de goede leurder namelijk precies welke luizen ze hebben gegeten. Maar er is ook genoeg leuks, ■shirts, sokken en spandoeken ■«schilderen èn lekker feesten. Gisteravond was er zelfs een ga- I-avond voor de 'jongelui' die RIJSVRAAG De provincie bid-Holland heeft een prijsvraag Itgeschreven. Deelnemers moe- In proberen de voorschriften aor een bestemmingsplan-nieu- Je-stijl te ontwerpen. Die voor- jhriften moeten zodanig zijn dat I naleving ervan goed kan wor- «n geconctroleerd, dat zoveel logelijk partijen zich erin kun.- xn vinden en dat het milieu vol- pende wordt beschermd. [Tot nu toe moeten bestem- jiingsplannen, die 'te strikt en te jdetailleerd' zijn, vaak worden Ingepast. Voor nadere informa nt over de prijsvraag kan worden 4beld met W. van den Haak; iö-3116934. er normaliter zeer gewoontjes uitzien. „Toch is de tijd dat ie dereen met geitewollen sokken liep gelukkig voorbij", zegt or ganisator Arjan Klopstra. „We zijn 'breder' geworden. Het maakt niet uit wie je bent, als je maar veel over de natuur wilt leren." Bij de jeugdbond gaat dat spelenderwijs: de ouderen (tot 25) geven de jongeren (vanaf 12) door wat ze zelf als jongere van ouderen leerden. Zo zie je de jeugdbonders op een filmpje met vangnetjes langs de sloot kant. Ze vangen waterbeestjes om die onder de onafscheidelij ke microscoop te kunnen be studeren. Want, zo weten ze: al leen als er een sloot veel ver schillende beestjes herbergt, is de kwaliteit van het water goed. Op de landelijke beheersdag knotten de leden wilgen of zor gen ze dat heidegebieden niet worden overwoekerd. Soms brengen ze zelfs het leven in een heel gebied in kaart, zoals tijdens een vakantiekamp in Drenthe en acties tegen een pretpark in Brunssum. Toch zijn het niet van die ac tievoerders: „Dat kost veel te veel energie", legt Klopstra uit. „Andere clubjes zijn er vaak ook beter in. Veel mensen hebben ook het idee dat jongeren niet zo serieus zijn, alleen in disco's rondhangen." Toch liet de jeugdbond flink van zich horen toen het minis terie van landbouw de subsi diekraan in het begin van de ja ren negentig wilde dichtdraai en. Nu wil het ministerie weer terug van 75 naar 50.000 gulden en dat zou betekenen dat de enige betaalde kracht eruit moet. De jongeren moeten dan zélf de ledenadministratie bij houden en houden minder tijd over voor de natuur. „Terwijl het daar toch allemaal om draait. Dat je zoveel over de na tuur leert dat je haar meer waardeert", zegt Klopstra. Landelijk telt de jeugdbond 700 leden, verdeeld over zo'n 30 afdelingen. En die afdelingen zitten meestal rond steden, zoals de Leidse. Stadsjongeren dus. Het filmpje van het laatste zomerkamp maakt dat feilloos duidelijk. Want wat zegt een jeugdbonder als hij de kam peerplaats bij een boer inspec teert? „Bah, het stinkt hier naar koeiestront." Toch is het bij de kampen be paald geen luxe: een toilet is een beschut gat in de grond. Meer niet. Ook in het Bona houden de jongeren het sober tjes: slaapzakken op de vloer van de gymzaal, een antieke pe- troleumbrander in een kleedka mer. Op het menu staat deze woensdag een vegetarische sa lade, boordevol aardappelen. Schillen, schillen en nog eens schillen liggen op het haastig neergelegde zeiltje. De jeugdbond is niet toevallig in het Bonaventura neergestre ken. Mede dankzij enkele jeugdbonders op die school wordt het milieu er al twee jaar gespaard. Plastic bekertjes zijn er taboe en de schoonmaak middelen zijn er milieuvriende lijk. „We hadden een enorme stunt verzonnen", kijkt de Lei- derdorpse Bona-leerlinge Ma rie'tte Broesterhuizen terug. „Een week lang hadden we alle plastic bekertjes verzameld en ophangen in de hal. Het stonk ontzettend en maakte iedereen duidelijk dat het zo niet kon. De week erna nam iedereen zijn ei gen beker mee." Als voorzitter van de Leidse afdeling van de jeugdbond, met dertig tot veertig leden, houdt ze zich verder bezig met de 'fu tenronde'. Elke twee weken brengen de jongeren in kaart waar welke, geringde futen zit ten. Met als grote waag: blijven de beesten Leiden een aantrek kelijke plek vinden voor de lente en de zomer? Na een paar jaar is de voorzichtige conclusie dat er 'niet zoveel verandering is'. „Probleem met veel afdelin gen is dat die alleen vogels be kijken, terwijl je ook heel goed insekten en zoogdieren kunt bestuderen", vindt Klopstra. Zo heeft de Jeugdbond het ambi tieuze plan opgevat om een lan delijke atlas van libellen te ma ken. Omdat de insekten afhan- FOTO HENK BOUWMAN kelijk zijn van schoon water, maakt zo'n atlas goed duidelijk hoe de waterkwaliteit is in Ne derland. Een hoop werk, maar bonders offeren graag hun vrije tijd op. Ook het kerstcongres maakt dat weer eens duidelijk. „Natuurlijk, een aantal wil best skieën. maar niet zoals dat tegenwoordig ge beurt. Dat je de natuur zo gi gantisch vernielt." De criminaliteit daalt in Amsterdam. Het afgelopen jaar zelfs met ruim 15 procent. Die daling is een voor groot deel toe te schrijven aan het sterk ver minderde aantal diefstallen uit auto's. Ook het aantal overvallen en straatro ven daalde licht. In de hoofdstad wer den dit jaar 47 moorden gepleegd, ongeveer eenzelfde aantal als in voor gaande jaren. Een van de eerste prioriteiten van de Amsterdamse politie was het aan tal overvallen en straatroven tenmin ste te stabiliseren. Tot en met woens dag werden in Amsterdam 510 over vallen geregistreerd tegen 535 in heel 1992. Het aantal straatroven bedroeg tot november dit jaar 4469, een daling van ruim zes procent ten opzichte van dezelfde periode in 1992. In totaal waren er 11.700 minder diefstallen uit auto's in de hoofdstad. Tussen december 1991 en december 1992 waren dat er nog 37.137, een da ling van 32 procent. Ook het aantal diefstallen van overige voertuigen, waaronder fietsen, daalde in die pe riode met bijna 14% tot 5909. Het aantal diefstallen van auto's steeg daarentegen licht met 1,8 procent tot een aantal van 7715. In de eerste maanden van dit jaar zag het er naar uit dat het aantal moorden en liquidaties in Amsterdam een recordhoogte zouden bereiken. Vooral de liquidaties waren gerucht makend. Die begonnen 30 maart met de moord op de garagehouder Jaap Talsma, terwijl hij in zijn auto reed op de A2, bij Amsterdam. Twee dagen la ter werden de verkoolde lijken aange troffen van twee ex-Joegoslaven op een parkeerplaats bij Ouderkerk aan de Amstel. In april was werd sport schoolhouder Tonny van Mourik in zijn auto doodgeschoten. De Belg Danny Leclerc, een van de kopstuk ken van de in 1992 opgerolde XTC- bende, werd eind mei in zijn auto doodgeschoten op de ringweg in Am sterdam-Oost. Amsterdam werd ook opgeschrikt door twee dramatische moorden in 'Oost'. In maart was het twaalfjarige Turkse meisje Zülbiye Gündüz het slachtoffer van een gestoorde buur man. In de buurt ontstond hierdoor grote beroering. Zoals dat opnieuw het geval was bij de roofmoord op de sigarenwinkelier A. Hartman begin november. Op het gebied van de zware crimi naliteit werden het afgelopen jaar ver schillende grotere misdaadorganisa ties opgerold. Dat was volgens politie woordvoerder Klaas Wilting voorna melijk te danken aan een andere aan pak met multi-disciplinaire teams. Behalve de politie zijn daar ook de FIOD en sociale recherche en bij be trokken. „Dit jaar zijn we begonnen met het oogsten van de investeringen in achterliggende jaren. We richten ons nu ook veel meer op de aan cri minele organisaties verbonden mis daaddivisies", aldus Wilting. bede voornemens. Doen we -aar nog aan? 'Ja' en 'nee', porden we op de Leidse week- arkt. Het heeft toch geen zin, fegen de 'nee'-zeggers uit. Drie jken nadat je je hebt voorge- >men om te stoppen, rook je Ich weer. Het andere kamp ïdt juist dat goede voorne- jens wèl zin hebben: „Als je je jzelf niet aan houdt, herinne- anderen je er wel aan." ;hier een bloemlezing. jonge Leidse moeder Sonja |n Santen: )nze kinderen heel goed op- ieden, dat is ons goede voor- femen." bar man Peter de Romeijn, iwend tegen de kinderwagen: )at probéren, althans." weer: „Minder ruzie maken ze schreeuwen. Niet meer zo )belen van: 'Doe jij nou dit, nou dat als ze weer een :1 opzetten'." kar man: „Ach, gelukkig zijn heel vaak stil." Bezig zijn met morgen wordt waanzin Sinds dinsdagavond draag ik een zwaar geheim met me mee. Maar na lang wikken en wegen heb ik besloten, dat het mijn plicht is u deelge noot te maken van de gruwe lijke mededeling die mij die avond is gedaan. Mijn zucht naar melancholie dreef mij naar Leidens laatste 'grand café': Eigenzorg. Alles is er zo prachtig ontdaan van elke hang naar 'meegaan met de tijd', dat het honderd jaar oude etablissement in '94 herontdekt zal worden door de Leidenaars, dacht ik dins dag. Nu weet ik, dat iedereen het komend jaar meer reden dan ooit heeft zich in het on gerepte 'Eigenzorg' te laven aan de eigen zorg. Van de Stationsweg begaf ik mij naar zo'n modern ding, dat achterlijk is, omdat het voorlijk wil zijn. Schuin voor me zat iemand die niet best door het leven getekend is. Ontevreden gelaatstrekken en een hand die naar ophouden staat. Ook '94 zal hij wel weer vullen met niets doen en kan keren, dacht ik. Net op dat moment rook ik een scherpe zweetlucht. Er was een verward uitziende man aangeschoven. Pak, stropdas, overhemd, een net type dus. Maar zijn haar was vet en woest. Hij inhaleerde heftig, zat amper stil en dronk in hoog tempo kopstootjes. Was hij net vreemd gegaan? Hij kon zoéven wel zijn hos pita voor de deur in de Singel gedumpt hebben. „Ik weet wat je denkt", zei hij. Maar het is erger. Hij boog zich tot vlak voor mijn ge zicht en zei: „Ik mag er niet over praten. Maar ik kan het niet langer alleen dragen. Jij schrijft toch stukjes, niet? Maar na wat ik je zal zeggen, wordt elk geschreven woord nog waardelozer dan het al is." Zijn uitwijdingen irriteerden me en ik voegde hem toe zijn mond te houden of me zijn 'verschrikkelijke waarheid' te verkondigen. „Ik, Ernst Ver hoeven, sterrenkundige, heb enkele weken terug een me teoor ontdekt, die in een rechte lijn op ons af vliegt", perste hij er uit. „De botsing zal een eind zal maken aan alle leven op aarde. We zullen '95 niet meer beleven. Ik ben niet de enige, die dit ontdekt heeft. Maar het wordt stil ge houden. Omdat niemand de gevolgen kan overzien, wan neer de hele wereld weet, dat het komend jaar het laatste zal zijn. Als je me niet gelooft, moet je morgen langs ko men." Ik ben naar huis gefietst, heb eerst gelachen, maar hem de volgende dag toch opgezocht. Door zijn kijker heb ik het monsterachtige blok graniet dichterbij zien zeilen. En sindsdien heb ik me afge vraagd, of ik er over moest schrijven. Want er breekt anarchie uit. Eerzame huisva ders veranderen in zwalkende uitvreters. Strebers vervallen tot apathie. Droogstoppels la ten het lont aan beide zijden branden. De ingedutten wor den wakker. Verroeste sloten van zielen worden geopend. En bezig zijn met 'morgen' wordt waanzin. Om te begin nen vanavond al. Drogisterijen en fitness-centra maken zich op voor een slank en rookvrij nieuwjaar. Al die men sen die stoppen met roken en kilo's kwijt willen raken, zorgen voor flink wat extra inkomsten rond de jaarwisseling. Zo heeft de Koudekerkse drogist De Margriet 'wel wat extra afslankmiddelen' ingeslagen. „In de loop van januari komt de vraag gegegarandeerd op gang", weet de ervaren verkoopster mevrouw N. van Zwieten. Vooral vrouwen willen de nodige pondjes verliezen: „En ze doen daar niet moeilijk over. Maar een enkeling wacht met vragen tot de winkel leeg is." Dikke mannen sturen meestal hun vrouwen: „Want die schamen zich er vaak nog voor dat ze aandacht aan hun uiterlijk besteden." Nicotine- tabletten durven ze wèl in te slaan, maar ook hier blijven vrouwen grote afnemers. Ook het Alphense fitnesscentrum Kuipers ver wacht vooral vrouwen, de eerste weken van janu ari: „De meesten komen voor een maandje of een half jaartje en gaan weer weg als de kilo's eraf zijn die eraf moesten. Soms een kilootje of vier, soms ook vinden ze dat er hoognodig tien tot vijftien kilo afmoet. Je krijgt veel oudere dames, maar vooral ook jonge meiden die fanatiek met de lijn bezig zijn", vertelt woordvoerster M. Kuipers. Een jaarwisseling later zijn ze weer terug: „We zeggen wel eens dat het beter is om het hele jaar door te sporten, maar ze moeten het natuurlijk zelf we ten." Ook de Koudekerkse drogistc ziet vrouwen jaar na jaar bezield worden door hetzelfde voorne men. En eigenlijk begrijpt ze dat best: „Afvallen kan iedereen, maar voor je het weet verval je weer in je oude eetpatroon." En dat is funest voor de afslank methoden die in de plaats komen van de maaltijden. Veel vrouwen kiezen dan ook voor middeltjes nóést de maaltijd: je kunt dan gewoon' eten en de tabletjes het vet laten afbreken. Ex-BZN-zangeres Annie Schilder doet het ook, laten de fabrikanten en roddelbla den weten. Ook Ria Valk slikt zich slank met een homeopatisch middel. „En dan merk je het meteen in de winkel als ze daarmee in Story of Privé heeft gestaan", meldt drogisterij Van Berkel in Roelofarendsveen. He laas heeft de drogist het revolutionaire middel nog niet in huis, maar een ramp is dat nog niet. „Aan het eind van het jaar staan ze vaak alleen te kijken. Pakken en terugzetten. In het nieuwe jaar komen ze dan terug." PAUL VAN DER KOOU jeneer M. Knol uit Leiden: weer aan het huis doen, niet Sfeer wachten tot er weer kale ekjes op de kozijnen komen. 3,jevrouw M. Knol houdt hem aan, belooft ze. Zelf hoeft ze ioit goede voornemens te ma in, legt haar gepensioneerde an uit: „Wat zij wil, voert ze reet uit." Zelf zou hij pas echt lukkig worden als alle Leidse etbalclubs 'bij elkaar komen' betaald voetbal gaan spelen ieen nieuw, Leids stadion op {bij het NS-station; „Want die euwe bioscoop wordt toch ks." Haagse middelbare scholier arcel Looijen: ueer aandacht aan mijn meis- pesteden, want nu vergeet ik ar weieens. Dan ga ik weer ps op stap met mijn vrienden, het lukt? Ach, ik vertel het I fer en ze mag me er aan hou- ftjede voornemens zijn geen lÈchtige beloften. Er hangt ök iets omheen van holle kre- I pgie, of van een vrolijk gezel- Jfiapsspel. Wie neemt de goe- ivoornemens van een ander |u nog serieus? Een goed .prnemen is op zijn best een lentieverklaring in de trant h 'zo ga ik het nieuwe jaar be- pnen'. Beginnen, dat lukt vaak |g wel ja, maar het geheugen b de mens blijkt maar al te ""uk kort te zijn. niet? Zijn er soms mensen j zware psychische schade "lopen wanneer zij hun goede De bejaarde filosoof W. Krassenburg (links), kleuterjuf mevrouw F. M. I de voornemens. „Je levensloop kun je toch niet bei"nvloeden." De 79-jarige Leidenaar W. Kras senburg, fiets aan de hand: „Ik heb nooit goede voorne mens gemaakt. Hoeft ook niet, want alles is voorbestemd in je leven, ligt klaar voor je. Beïn vloeden kun je je levensloop niet. Je wordt er ook niet geluk kig van om allerlei eisen te gaan stellen aan jezelf, je omgeving of je leven." „Met roken of drinken hoef ik niet te stoppen. Want dat doe ik niet. Ik filosoféér. Ik sta altijd voor iedereen klaar en dat blijft zo in 1994. Als iedereen dat zou Marktkoopman A. Cordes, met pet en shaggie tussen kunst en kitsch: „Goede voornemens? Er komt zo weinig van terecht. Hoe vaak ik al niet ben gestopt met ro ken.... En drie weken later rook te ik weer. Laten we maar pro beren er het beste van maken en natuurlijk zoveel mogelijk verkopen." Marktkoopman B. Singh: eer en de marktkoopman A. Cordes „Lief blijven en rijk worden. Het afgelopen jaar lag de kleding plat en je wordt er niet vrolijk van als je de hele dag maar staat. Want je moet wel alles blijven betalen." „Heb ik een goed voornemen? Eh.. o ja: het nog een jaartje vol houden met mijn vriend. Of zo iets helpt? Vorig jaar nam ik me voor dat ik een vriend zou krij gen. Nou, dat is gelukt." voornemen niet ten uitvoer hebben kunnen brengen? Die gekweld door schuldgevoel in een zware depressie raken? „In mijn eigen praktijk heb ik dat nog nooit meegemaakt", zegt de Rijnsburgse psycholoog dr. F. Bekker. „En ik kan het me ook niet goed voorstellen." „Hoe iemand reageert hangt natuurlijk af van de aard van het voornemen. Stel dat het een irreëel voornemen is. Bijvoor beeld: men neemt zich voor rijk te worden en dat lukt niet. Dan kan ik me voorstellen dat zo ie mand ontmoedigd raakt. Maar zijn voornemen was natuurlijk niet juist, het was niet reëel te veronderstellen dat dat zou luk ken." „Het hangt er ook van af hoe serieus men zich iets voor neemt. Stoppen met roken, of met drinken, dat zijn voorne mens die vaak aan de borrelta fel worden geuit. Met een glim lach, met een knipoog. Men houdt er min of meer rekening mee dat het niet lukt. Als het ie mand dan ook niet lukt, dan re ageert hij daar nauwelijks nega tief op. Het voornemen was im mers niet echt serieus." „Maar stel dat men wel iets serieus meent. Neem weer datzelfde stoppen met roken of drinken. gaan het nieuwe jaar in zonder goe- FOTO HENK BOUWMAN Kleuterjuf F.M. Regeer uit Lei den: „Het is voor mij iedere dag nieuwjaar. Iedere dag neem ik me voor om minder te gaan snoepen, meer aan mijn choles terol te denken. En dat valt in derdaad niet mee. Voor goede voornemens moet je heel sterk zijn." Als het dan niet lukt, lijkt het mij niet vreemd dat iemand daar een schuldgevoel aan over houdt. Het zal geen zware psy chische problemen opleveren." „Als dat toch gebeurt denk ik dat er voordien al sprake was van dieper liggende problemen. Er was dan al iets aan de hand met die persoon en het misluk ken van het voornemen komt daar nog eens bovenop. Het mislukken alleen lijdt denk ik niet zo snel tot grote psychische problemen." HERMAN JOUSTRA» ioede voornemens voor 1994

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17