Stompwijkers willen rem op autoverkeer Moorden stellen politie voor raadsels Restauratie sluisje kan toch beginnen Regio/Rijn enVeenstreek ervuiling in Alphen ïvert geen gevaar op Nieuwe voorzitter redt )pen Huis in Ter Aar (IJDAG 31 DECEMBER 1993 ewoners pleiten voor drempels en sluizen in Dr. van Noortstraat CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 ;woners van de Dr. van Noortstraat in Stompwijk vin- in de doorgaande weg in het dorp onveilig en te druk. ïtomobilisten die de weg gebruiken als sluiproute, rij- in volgens woordvoerder Sjaak Jansen ver boven de aximumsnelheid van 50 kilometer per uur langs de jonhuizen. Bewoners willen drempels en verkeersslui- impwuk liesbeth buitink ben nog het meest bevreesd or het moment dat het reke- ïgrijden op de snelweg wordt 'evoerd. De meest voor de nd liggende alternatieve rou- is dan door Stompwijk", al- lansen. )e Dr. van Noortstraat ver- ïdt onder meer Leidschen- Zoeterwoude en Zoeter- :er. Volgens Jansen wordt de g veelvuldig gebruikt. „En als snelweg dicht zit, en dat nt nog weieens voor, dan is het hier vreselijk druk." Vooral het zware vrachtverkeer bezorgt de bewoners veel overlast. „Ik ben niet de enige die daarover klaagt, ik krijg heel veel bijval. Het speelt al jaren en het wordt ieder jaar drukker. Volgens Jansen zou een rond weg de ideale oplossing zijn. „Maar ik begrijp dat dat moei lijk ligt. Zo'n weg zou vanaf het Oosteinde kunnen komen, maar dat geeft grote inbreuk op de polder. Dat lijkt me voor veel mensen onbespreekbaar. Dus een alternatief is niet zo gemak- ïromfletser komt ten val iiden Een 17-jarige jongeman uit Wassenaar is gistermiddag 'ewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Starren- purglaan/Groeneveldlaan in zijn woonplaats. De jongen reed 'met zijn bromfiets over de Starrenburglaan en verleende volgens pe politie geen voorrang aan een auto die op de Groeneveldlaan jjeed. De jongeman kwam ten val en moest met een schaafwond lan de knie en ribletsel per ambulance worden overgebracht iaar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. De bestuurder van ;e auto, een 53-jarige Wassenaarder kwam met de schrik vrij. Inbraak Leiderdorp .eiderdorpBij een inbraak in een woning aan de Van Lennep- .reef in Leiderdorp zijn gisteren overdag geld, waardepapieren in audio-visuele middelen ontvreemd. Terwijl de bewoners niet sjhuis waren, werd de tuindeuren aan de achterkant van het huis jeforceerd. De woning werd doorzocht. De exacte waarde van le buit is nog niet bekend. iaspijp spuit drie kwartier iazerswoude-dorp Op het erf van een woning aan de Hoge- 'eenseweg in Hazerswoude-dorp heeft gisteren 45 minuten lang gaspijp gespoten. Een automobilist reed de afsluiting van de jasleiding eraf. Omdat het gas met grote snelheid uit de afsluiter [poot, is de brandweer erbij geroepen. Deze heeft de pijp pro- l.psorisch gedicht waarna het energiebedrijf een nieuwe afsluiter leeft geplaatst. Er deden zich geen persoonlijk ongelukken voor. tij nwonde helpt Limburg liuNWOUDE» Rijnwoude komt de slachtoffers van de watersnood- p in Limburg te hulp. In het gemeentehuis van Rijnwoude 'ordt een bus geplaatst. Tijdens de nieuwjaarsreceptie die aandagavond in het gemeentehuis wordt gehouden, kunnnen :r|e bezoekers hun giften in de bus deponeren. Alle bijdragen jjjorden daarna gestort in het rampenfonds 'De Overstroming', •e nieuwjaarsreceptie duurt van acht uur tot half tien. «en aan den rijn bodemverontreiniging aan 'rins Hendriklaan in Alphen rt geen gevaar op voor de -j ;sgezondheid en het milieu, q vervuiling ligt niet onder de :en, maar blijft beperkt tot )lek waar vroeger de benzi- omp heeft gestaan, ter discotheek Starlight, blijkt uit een onderzoek dat ;emeente Alphen heeft laten ichten naar aanleiding van 9 ;en van omwonenden. De onderschrijft de conclusie iet onderzoek. de verontreinigde grond, rop nu een troittoir en een liggen, zijn vooral benzeen, AAR MARIETA KROFT Stichting Open Huis in Ter Aar blijft toch bestaan. Er is een :uwe voorzitter gevonden die de activiteiten van de verenigin- 1 in het buurtcentrum De Wip wil coördineren. Deze voorzit- René Schakel, zet samen met de twee huidige bestuursleden, dy van der Haven en Hans van Laanen, de activiteiten van het >en Huis voort. )e Stichting Open Huis coördineert de activiteiten van de ver- lillende verenigingen en beheert het clubgebouw. Van het urtcentrum maken de biljartvereniging, jeugdvereniging cktopus en incidenteel de EHBO gebruik. Van Laanen en Van r Haven, de enige twee bestuursleden van Het Open Huis, dden er genoeg van om de inkoop van etenswaren, drank en letartikelen, de schoonmaak van het gebouw en allerlei ande zaken voor de verenigingen op te knappen, zonder dat die zelf c maar een vinger uitstaken. Op 31 december zou de stichting lizelf opheffen en vanaf dat moment zouden de verenigingen fhun zaakjes op moeten gaan knappen. /an Laanen voorspelde al dat de clubs elkaar vanaf dat mo- *nt binnen de kortste keren in de haren zouden vliegen over verdeling van de taken. Het kon hem echter niets meer sche- zijn besluit stond vast. oen onlangs opeens René Schakel opdook en zich bereid klaarde om het voorzitterschap op zich te nemen, zagen ook andere twee bestuursleden het weer zitten om door te gaan. ns van Laanen toonde zich bereid om de administratie te blij- i doen en de financiën te blijven regelen, iowel Van der Haven als Schakel zijn leden van Rocktopus. biljartvereniging heeft, tot grote ergernis van de huidige be ursteden geen afgevaardigden in de Stichting Open Huis. kelijk." Wegversmallingen en verkeersdrempels zouden de automobilisten op de Dr. van Noortstraat in ieder geval kun nen afremmen, hoopt Jansen. „Maar ja, waar leg je zo'n drem pel neer. Ik wil ze niet voor mijn huis, maar dat zegt mijn buur man en diens buurman natuur lijk ook. Maar laat de gemeente dan in ieder geval eens experi menteren. Bijvoorbeeld door tussen tien uur 's avonds en zes uur 's ochtends geen vrachtau to's toe te staan." Bovendien zou de politie meer op de doorgaande weg moeten controleren. „Nu ko men de automobilisten uit Leidschendam vliegen en er is geen enkele belemmering om 70 of 80 kilometer per uur te gaan rijden. Er is nooit enige controle", aldus Jansen. De gemeente Leidschendam, waaronder Stompwijk valt, er kent dat er te hard op de Dr. van Noortstraat wordt gereden. „Maar onze mogelijkheden zijn beperkt", aldus woordvoerder B. van Vliet. „Binnen de be bouwde kom is de enige moge lijkheid politiecontrole, maar de prioriteit ligt op het Oosteinde. Daar wordt ook te hard gereden en zijn de problemen groter." De gemeente maakt binnen kort wel een zogenoemde 'nota verkeersdrempels'. Daarin wil het college vastleggen dat drempels alleen kunnen wor den gelegd wanneer de helft van de omwonenden het daar mee eens is. Van Vliet: „Ik weet niet of dat wel het geval is in Stompwijk. Het blijkt dat Stompwijkers zelf harder rijden dan mensen die vreemd zijn in het dorp." Stompwijker Sjaak Jansen wil dat er maatregelen worden genomen c zit, en dat komt nog weieens voor, dan is het hier vreselijk druk." Vier zaken nog altijd niet opgelost hazerswoude/oegstgeest/leiderdorp» liesbeth buitink Een dode Colombiaan in de kofferbak van een auto, een vermoorde invalide in Oegst- geest, een Leidse die langs de snelweg werd neergeschoten en een Duitse die in Oegst- geest onder vreemde omstandigheden zelf moord pleegde. Vier onopgeloste zaken uit het afgelopen jaar die de politie tot op de dag van vandaag hoofdbrekens bezorgen. Begin januari werd op een volkstuinen- complex in Hazerswoude-Rijndijk het ver koolde lichaam van een 36-jarige Colom biaan uit Den Haag gevonden. De man werd waarschijnlijk ergens anders ver moord en daama naar Hazerswoude ge bracht. Op een avond zagen passanten een vuur op het volkstuinencomplex; het stoffe lijk overschot werd enkele dagen later ge vonden. De politie houdt rekening met een afre kening in de onderwereld. „Iemand die zijn schoonvader in woede vermoordt, stopt hem niet in de achterbak van zijn auto om hem later ergens anders te gaan verbran den", verklaarde een woordvoerder. Na drie maanden echter werd het onderzoek ge staakt. „We hebben alles nagetrokken, alle mogelijke getuigen gehoord, maar het le vert onvoldoende op om tot arrestaties over te gaan", verklaart persofficier F. Slits. Het onderzoek naar de dood van de 60-jari- ge invalide O. Troost uit Oegstgeest is nog wel gaande. Zij werd begin mei in haar wo ning dood aangetroffen. Volgens de politie is ze door verstikking om het teven geko men. Haar woning was doorzocht. Een team van 24 rechercheurs werd op de zaak gezet. Duizend buurtbewoners werden on dervraagd en justitie loofde 25.000 gulden uit voor de gouden tip. Slits: „Het gaat heel moeizaam omdat de gouden tip nog niet binnen is. We hebben wel een hoop losse eindjes die we proberen aan elkaar te passen." Het grootste pro bleem bij het onderzoek is het enorme aan tal mensen dat vrij toegang had tot de wo ning van mevrouw Troost. Veel buurtbewo ners en hulpverleners hadden een sleutel om de vrouw te kunnen helpen. Diezelfde maand overleed in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest een 24-jarige Duit se vrouw. Tijdens een poging om af te kic ken van drugs pleegde de vrouw zelfmoord. De Duitse werd behandeld met het onbe kende middel ibagoïne. De Oegstgeester psychiater J. Bastiaans, die de vrouw behandelde, sluit uit dat een overdosis ibagoïne de oorzaak van de dood van de Duitse was. In combinatie met an dere medicijnen kan het middel echter wel funest zijn, tekende hij aan. Hoewel de dood van de Duitse officieel een zelfmoord is, sluit Slits strafrechtelijke vervolging van de hulpverleners nog altijd niet uit. „We wachten op het rapport van het gerechtelijk laboratorium. We gaan er niet van uit dat we moeten praten over moord. Eerder van ter aar marieta kroft dood door schuld, als we die conclusie al zouden moeten trekken", zegt hij voorzich tig- Bekentenis De enige zaak waarbij een oplossing nabij lijkt, is de moord op de 33-jarige C. van Es eind september in Leiderdorp. De vrouw werd op de provinciale weg 5 bij Leiden in haar auto neergeschoten. Een oproep op te levisie en het uitloven van een beloning van 25.000 gulden leverden twintig bruikbare tips op. Tot nu toe zijn drie mensen aange houden van wie twee wegens gebrek aan bewijs door de politie moesten worden vrij gelaten. De hoofdverdachte, een 53-jarige man uit De Lier, zit nog vast. Hij houdt vol niets met de moord van doen te hebben. „We probe ren het raadsel te onrafelen. Het zou helpen als mensen die meer weten hun mond open zouden doen. Ze zijn bang voor men sen in hun directe omgeving", aldus Slits. Hoewel in een enkel geval het praktisch onderzoek is gestaakt, is het dossier zeker niet gesloten. Wanneer er na een jaar geen kans bestaat dat er nieuwe feiten aan het licht komen, anders dan door toeval, stopt de politie haar activiteiten, zegt Slits: „Maar het onderzoek sluimert tot de verjaringster mijn. En dat is bij moord achttien jaar." De restauratie van het sluisje in Aardam kan beginnen. Leide- naar F. Hagedoom heeft, zijn bezwaarschrift tegen de restau ratie ingetrokken. Hagedoom vreesde dat de zeldzame en be schermde steenbreekvaren die tegen de muren van het karak teristieke sluisje groeit, door de werkzaamheden verloren zou In een brief aan Hagedoom belooft waterschap De Aarlan- den de plant te sparen. Het schap zegt bereid te zijn maat regelen te treffen zoals die door het ministerie van landbouw, natuur en visserij zijn opgesteld over het veiligstellen van muur- planten. Bovendien is advies in gewonnen bij een consulent- schap van het ministerie van landbouw en visserij. De restau ratie wordt ook begeleid van dat consulentschap, schrijft De Aar- landen. Hagedoom vertrouwt erop dat de plant inderdaad behou den blijft. Mocht dat niet het ge val zijn, dan stelt hij wethouder E. Kraak, die er persoonlijk bij hem op heeft aangedrongen het bezwaarschrift in te trekken, verantwoordelijk en eist hij dat de plant opnieuw op het sluisje wordt aangebracht. De gemeente Ter Aar heeft voor het sluisje 57.000 gulden subsidie beschikbaar gesteld, het waterschap zou 5000 gulden in het project steken. Nu er re kening moet worden gehouden met de steenbreekvaren, vallen die kosten hoger uit. Hoeveel is nog niet bekend. Volgens Kraak komen die meerkosten voor re kening van het waterschap. De wethouder reageert blij op de intrekking van het bezwaar. Behandeling van het bezwaar schrift zou immers weer enkele maanden vertraging geven. De subsidie voor het sluisje, die uit het potje voor de stads- en dorpsvernieuwing wordt ge haald, loopt nu geen gevaar omdat het geld voor 1 januari wordt besteed. Bovendien weet de aannemer nu waar hij aan toe is, aldus Kraak. Niemand is Rijn woudenaar hazerswoude derk graver UIT HET HART 'De kwaliteit is niet verbeterd' jacobswoude marieta kroft xylenen en minerale oliën aan getroffen. De grond wordt gesa neerd. Hoe en wanneer is nog niet bekend, zegt een woord voerster van de gemeente Al phen. Overigens worden de volgen de maand de wateraansluitin gen van twee woningen aan de Prins Hendriklaan vervangen. Dit heeft volgens de woordvoer ster niet te maken met de bo demverontreiniging, maar wel met de waterleidingen van po- ly-ethyleen. „Het zou kunnen dat die stof na een lange perio de oplost. De vervanging van die leidingen is een voorzorgs- Peter van Hoesel uit Hoogmade (links) en Leen van Zanten uit Hazerswoude zien nog steeds het nut niet van de gemeentelijke herindeling. foto bendebruyn Het grootste nadeel van de her indeling is dat er geen voorde len aan zitten, vindt Leen van Zanten uit Hazerswoude. Drie jaar na de gemeentelijke herin deling is hij nog steeds niet po sitief over de samenvoeging van Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen. Dat zal ook wel niet zo snel gebeuren want naar zijn mening is de gemeente al leen maar uit op prestige en doet ze niets voor de burger. Van Zanten heeft zich altijd verzet tegen de herindeling. Voor de samenvoeging in 1991 heeft hij een werkgroep opgericht tegen de plan nen van het Rijk. Al snel stond hij als lastpost be kend bij de verschillende gemeenten die druk be zig waren de indeling vorm te geven. „De herin deling was ook gedoemd te misluken. Een Bent- huizenaar blijft een Benthuizenaar en een Ha- zerswoudenaar blijft een Hazerswoudenaar." „De gemeente is erg chaotisch. Kijk maar naar de beslissingen over de zwembaden en het ge meentehuis", vervolgt hij. Volgens hem kan het allemaal veel beter. Het raadhuis gaat elf mil joen kosten, een beetje veel voor een gebouw waar ongeveer honderd ambtenaren in moeten werken. Door de bouw is geen geld meer over voor de zwembaden. Voor ons, de 'onderdanen' hebben ze niets over, terwijl de lasten steeds om hoog gaan." Wat hem het meest ergert is dat de gemeente niets realiseert. Alle goedgekeurde plannen wor den steeds weer in de gemeenteraad besproken alsof ze geen besluiten durven te nemen, zegt hij. „Dan schakelen ze weer een ander onderzoeks bureau in en gebeurt er weer niets, terwijl de be vindingen van de bureaus altijd hetzelfde zijn". Een voorbeeld hiervan is het overdekte zwembad de Dolfijn. De raad was van mening dat het dicht moest, maar nu bekijken ze de mogelijkheid om het open te houden. „Ie hebt er totaal geen vat meer op, wat ze daar allemaal doen. Het lijkt een beetje alsof ze daar niets te doen hebben en over alles drie keer moeten stemmen om de tijd door te brengen." In zijn 'protesttijd' heeft Van Zanten zich voor namelijk ingezet voor de nieuwe naam van de drie gemeenten. Het gemeentebestuur, toen werkzaam onder de naam Rijneveld, heeft des tijds besloten een referendum te houden om de inwoners te laten kiezen uit een drietal namen. De naam Hazerswoude behoorde niet tot de keu ze, omdat geen oude naam aan de samenvoeging gegeven mocht worden. Voor Van Zanten was het referendum niet meer interessant. Wat de uitkomst ook zou worden hij had zijn strijd verlo ren. Maar niemand voelt zich Rijnwoudenaar", zegt hij. De belastingen gingen omhoog, de zwembaden dicht, het gemeentehuis werd onbereikbaar en de bestuurders onbenaderbaar. Uit het oog, uit het hart. Dat zijn zo'n beetje de reacties op de herindelingen in Jacobswoude en Rijnwoude. In de laatste week van dit jaar, met nog twee maanden te gaan tot de verkiezingen, maken we de balans op. Al pratende over de gemeente lijke herindeling wordt hij weer kwaad. „Ik zeg niet dat het hart stikke slecht gaat, maar ik zie er nog steeds niet het nut van in", briest de 49-jarige Peter van Hoesel uit Hoogmade. Zijn dorp, dat al bij Woubrugge hoorde, vormt nu met Leimui- den en Rijnsaterwoude de ge meente Jacobswoude. „De kwaliteit is niet verbeterd. Er zijn immers geen betere ambtenaren of bestuurders ge komen. Gemeentelijke herinde ling kost bovendien geld. De overgangskosten zijn dan wel door het Rijk be taald, maar goed. De salariskosten voor ambtena ren zijn omhoog gegaan omdat ze voor een groter gebied werken. De betrokkenheid tussen de bur gers en datgene wat in het gemeentehuis gebeurt, is er nauwelijks meer. Hij geeft toe dat het voor het gros van de inwo ners niet veel uitmaakt of ze nu een inwoner zijn van Jacobswoude of Woubrugge of Leimuiden. „Maar dat bewijst des te meer dat er nog steeds geen argumenten te vinden zijn waarom de her indeling nodig was." Een grotere gemeente heeft meer bestuurs kracht. zo luidde een argument van Rijk en pro vincie om dorpen samen te voegen. Volgens Van Hoesel is dat onzin. „Een gemeente als Ja cobswoude wordt echt niet serieuzer genomen door de hogere overheden dan Woubrugge. Daar is Jacobswoude nog te klein voor." Van Hoesel, destijds voorzitter van een uit 25 personen bestaande plaatselijke werkgroep, heeft tien jaar lang tevergeefs gestreden tegen het ver lies van de zelfstandigheid van Woubrugge. Om hun tegenargumenten te onderbouwen, heeft de werkgroep diverse bestuurskundigen in de arm genomen. Vete provinciebestuurders zijn belaagd door de werkgroep en er werd een alternatief plan bedacht dat in grote lijnen inhield dat Woubrug ge en Ter Aar zelfstandig bleven. En dat Rijnsater woude bij Leimuiden werd gevoegd. „Weet je wat we hebben bereikt? Dat Ter Aar zelfstandig bleef en dat de dorpen die nu onder Jacobswoude val len, niet bij Alkemade zijn gevoegd. Maar dat laatste was al in een eerder stadium bereikt. Als er eenmaal een lijn door het Rijk is bedacht, is die gewoon niet meer tegen te houden", verzucht de Hoogmadenaar. Van Hoesel is lijsttrekker voor de plaatselijke D66. Een van de zaken die hij in ieder geval wil propageren als hij in de gemeenteraad komt, is dat ieder dorp één loket krijgt, waar de inwoners terecht kunnen voor een gesprek met een ambte naar of gemeentebestuurder. ..Dan breng je in ie der geval de gemeente dichter bij de burgers."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15