c 'Polarisatie RK-kerk vermindert' Kerk Samenleving VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 UIT DE KERKBLADEN Heilige Geest Na een moeilijk afwegings proces moest de Katwijkse dominee P.J. Stam jr. een aantal weken geleden bedan ken voor een beroep van de hervormde gemeente van Hendrik Ido Ambacht. Bij die gelegenheid liet hij weten voorlopig geen beroepingen meer te willen ontvangen. Maar daar heeft een aantal gemeenten geen boodschap aan. Eerst was het Hendrik Ido Ambacht dat opnieuw bij Stam aanklopte, om na de eerste toezegging van beroep nu een officieel beroep op de predikant uit te brengen.. En deze week schaarde Krab- bendijke zich in het rijtje. Stam zelf lijkt er ondertussen in te berusten dat de zoeken de kudden menen geen ge hoor te moeten geven aan zijn verzoek hem enige tijd met rust te laten. „Zij zeggen dat de Heilige Geest Zijn ei gen weg gaat", schrijft Slam deze week in de kerkbode 'Om de Oude Kerk'. „Gelijk hebben ze, denk ik dan, eer lijk gezegd. Een beroep is af gekondigd. Toch weer een moeilijke tijd, ook al mag ik er nu zeer rustig onder zijn." IJdelheid Het moet maar eens gezegd: veel dominees zijn een beetje ijdel. Niets menselijk is hen wat dat betreft vreemd. En zo af en toe durft er eentje dat ook wel toe te geven. Op nieuw dominee P.J. Stam jr. aan het woord in 'Om de Ou de Kerk'; „Wie schetst mijn verbazing, dat er plots een telefoontje kwam uit Perth in Australië, waaruit bleek dat vooral de preken op cassette van dominee R. van Kooten uit Soest en van ondergete kende in zeer vele gezinnen van emigranten met zegen en vrucht worden beluisterd. Dat te melden lijkt ijdel, en het is het ook een beetje, maar het maakte mij van binnen vooral erg klein en dankbaar beide. Als je Woordbediening zo gebruikt mag worden, dan laat dat iets zien van een verbonden heid die alle grenzen over schrijdt. Het is daar in de zo genaamde 'Reformed Church', zo werd mij gezegd, meer 'teaching' dan 'prea ching'. Meer lesjes leren dan levende verkondiging. Mag ik u namens hen vragen om in uw gebeden ook over de grenzen te gaan? Dat het daar meer verkondiging en minder lesjes mogen wor den? Dat heeft immers niets met ijdelheid te maken?". Koster Het kerkbestuur van de paro chie H. Laurentius in Stomp- wijk zoekt een koster. Nou ja, een koster, een schaap met vijf poten willen ze hebben. „De koster verricht binnen de parochie alle werkzaam heden waartoe pastoor en kerkbestuur niet iri staat zijn. De functie omvat diverse be roepsuitoefeningen zoals die van: beheerder, liturgisch as sistent, conservator, interieur verzorger, onderhoudsmon teur, doodgraver-uitvaartver zorger, tuinman en boswach ter." Aan het bezit van diplo ma's en getuigschriften wordt geen waarde gehecht. Maar wel wordt gedacht 'aan iemand met een commer cieel/agrarische zowel als theologisch/technische ach tergrond'. Een schaap met vijf poten? Een kruising tussen een schaap en een duizendpoot ligt meer voor de hand. Pas aan het eind van de adver tentie in 'De Dorpsketting' blijkt dal het hier eigenlijk gaat om een origineel eerbe toon aan de huidige functio naris. Het kerkbestuur be richt namelijk dat in de ge noemde vacature al sinds 1 - 1-1969 is voorzien. REDACTIE* DICKV Kardinaal Simonis bespeurt gemeenschappelijke zorg over toekomst In dit veranderende kli maat is de benoeming van twee 'uitstekende mensen' tot bisschop van Roer mond en van Rotterdam dan ook gunstig ontvan gen. Ook de Acht Mei Be weging (AMB) heeft gema tigd positief op de benoe ming van Wiertz en Van Luyn gereageerd. Hedwig Wasser, de voorzitter van de AMB, heeft kortgeleden het initiatief genomen tot nadere kennismaking met Simonis. „Daar heb ik mee ingestemd", aldus de kar dinaal. UTRECHT» ANP Mensen beginnen zich af te wa gen: 'wat schieten we met de polarisatie op? Ze leidt alleen maar tot tegenstellingen, die ons niet verder brengen'. In de ze tijd van toenemende secula risatie maken de gelovigen zich meer en meer zorgen over de vraag hoe het geloof en de christelijke waarden aan de vol gende generatie kunnen wor den overgedragen. Verder is er 'helaas' een grote uittocht ge weest van mensen die tegen de officiële kerk polariseerden en er is ook sprake van een toene mende onverschilligheid. Wiertz en Van Luyn kunnen een heel belangrijke inbreng in de bisschoppenconferentie heboen, aldus Simonis. „Maar in de bisschoppenvergadering mis ik Gijsen en mis ik ook Bar." Zij hadden beiden een groot bestuurlijk inzicht. „Bovendien scherpten we el kaar aan. In die zin heb ik Gij sen wel eens mijn geweten ge noemd. Hij zette mij aan het denken, zoals ook andere men sen en bisschoppen dat doen." Het aftreden van Gijsen en Bar heeft voor de bisschoppen conferentie veel betekend, met alle narigheid eromheen, zegt Simonis. In dat opzicht was 1993 een onverwacht bewogen jaar. „Wij verwachtten de be noeming van een opvolger voor bisschop Ernst van Breda en er ■kwamen nieuwe bisschoppen in Roermond en Rotterdam." Enthousiasme Met veel enthousiasme waren de bisschoppen het afgelopen jaar begonnen. Het ad limina- bezoek aan Rome, dat de bis schoppen elke vijf jaar moeten afleggen om verantwoording van hun werkzaamheden af te leggen, was 'zeer positief' verlo pen: niet alleen de voorberei ding, maar vooral ook "de con tacten met het Vaticaan. De bis schoppen hadden vier 'speer punten' voor het beleid van de komende jaren geformuleerd: katechese, communicatie bin- De polarisatie in de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland is volgens kardinaal dr. A.J. Simonis aan hét verminderen. In plaats daarvan bespeurt de voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie een gemeenschappelijke zorg over de toekomst van de kerk. Hierdoor kunnen de tegenstellingen worden overwonnen en is een nieuwe start mogelijk. Kardinaal AJ. Simonis: „Jongeren kiezen voor radicaliteit." rien de kerk, jongeren en roe van Gijsen en Bar was 'een ge weldige kink in de kabel'. Die zaken kostten veel energie en leidden de aandacht af. Maar aan het eind van het jaar con stateert de voorzitter van de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie dat 1993 'zonder enige twijfel' positiefis geëindigd. Eén van de meest verheugen de aspecten van het bisschop zijn noemt Simonis de zeer geëngageerde inzet van talloze gelovigen in de parochies. On danks teleurstellingen, want ook aan hen gaan de perikelen van deze tijd niet voorbij, blij ven ze het kerkelijk werk met veel enthousiasme doen. Dat is in veel parochies zo. „Ik moet eerlijk zeggen dat de zorg voor toekomstige priesters een grote zorg is. Al dertig jaar is het aantal roepingen laag." Uit die bezorgdheid, zo zegt Si monis en zo zeggen de initia tiefnemers, kwam ook de brief voort waarin 234 van de 580 priesters en pastorale werk (st)ers van het aartsbisdom kortgeleden voor ontkoppeling van priesterschap en celibaat pleitten. De Utrechtse aartsbisschop wijst er in de eerste plaats op dat er 'een heleboel' zijn die er 'finaal anders' over denken. In de-tweede plaats ligt de oplos sing van het priestertekort vol gens hem niet in de ontkoppe ling en ook niet in de toelating van de vrouw tot het priester ambt. In de brief 'Iri Christus' Naam' van 1992 hebben de bis schoppen geprobeerd de argu menten voor het vrijwillige celi baat toe te lichten. „Het is geen verplicht celibaat", zegt Simo nis. „Een priester neemt in vrij heid het celibaat op zich zoals in een huwelijk man en vrouw volkomen vrijwillig elkaar trouw beloven." De mensen zijn altijd geneigd te kiezen voor de verleiding van een oplossing op korte termijn. Opheffing van het celibaat zou zo'n kortstondige oplossing zijn, maar het zou op de lange duur geen oplossing zijn. Het toelaten van 'gerijpte mannen' (viri probati) houdt het gevaar in dat de clerus voornamelijk uit oudere mannen bestaat. Kies je voor jongere gehuwde mannen, dan haal je huwelijks problemen binnen het ambt. Bovendien zou door de ontkop peling de uitdaging van het celi- bataire levensengagement naar de achtergrond geraken. En jon ge mensen willen juist een uit daging hebben. Crisis De kortstondigheid van het spreken over ontkoppeling is op den duur ook gevaarlijk, vindt Simonis. De celibaatsregel be staat al zo'n negen eeuwen. Ie dere eeuw heeft een geweldige crisis over dit vraagstuk gekend, maar de wijzer is altijd weer naar de kant van het celibaat doorgeslagen. „Daar zit een ge weldige geloofswaarheid achter. Dat hangt ook samen met de persoon van Christus als hoge priester. Vandaaruit wordt de vraag beantwoord wat het priesterschap eigenlijkis." Het zou Simonis 'ontzettend welkom' zijn als er in de kerk meer eenheid en meer eensge zindheid over het priesterschap zou komen. De verdeeldheid op dat punt is verlammend voor de hele kerk. Er is twintig, dertig jaar veel reclame voor ontkop peling gemaakt. Naar de me ning van Simonis is het geen wonder dat mensen dan moeite hebben om tot een weloverwo gen standpunt te komen. Verder vindt hij de situatie niet zo wanhopig. Het Ariëns- konvikt, de priesteropleiding van het aartsbisdom Utrecht, telt 44 studenten. Het Sint Jans centrum in Den Bosch nog meer, terwijl er op Rolduc in het bisdom Roermond ook 40 stu denten zijn. Wat Simonis wel in hoge mate bevreemdt en ver ontrust is het feit dat praktisch geen jonge vrouwen voor het religieuze leven kiezen. Dat geldt in heel West-Europa zo, behalve voor de strenge, con templatieve ordes. De karmelie tessen in Echt hebben sinds de invoering van de tralies drie jonge vrouwen opgenomen. „Jongeren kiezen voor radicali- De Bijbel en zijn verhalen Wie als kind de christelijke boodschap in zich opneemt, zal een latere kennismaking makkelijk vallen en zal tot verdere verdieping komen. Met die woorden wordt in 'De Bijbel en zijn verhalen' duidelijk gemaakt dat kin derbijbels nodig zijn. Aan zo'n bijbel worden speciale eisen gesteld: de inhoud moet toegankelijk zijn voor de doelgroep en het boek moet er aantrekkelijk uitzien. Naar die maatstaven gemeten heeft de Katholieke Bij belstichting (KBS) met 'De Bijbel en zijn verhalen' een absoluut pronkjuweel in haar fonds. De uitgave is be doeld voor kinderen van 7 tot 12 jaar en de gekozen formule was internationaal al succesvol met vertalin gen in het Duits, Frans, Spaans, Engels en Italiaans. De schitterende illustraties zijn van Carmen Solé Vendrell, een internationaal bekende illustratrice van kinderboe ken. De Nederlandse 'hertaling' komt uit het Frans en is van de hand van Wim Spekking. D,e vroegere onderwij zer en godsdienstleraar werd op latere leeftijd full-time schrijver, vooral voor kinderen. Hij hanteerde voor 'De Bijbel en zijn verhalen' zoveel mogelijk de binnen de Rooms-Katholieke Kerk algemeen erkende Willibrord- vertaling van de Bijbel. „Soms zijn de teksten niet al te gemakkelijk", schrijft Spekking in een toelichting, „maar onze ervaring is dat kinderen veel méér aankun- BOEKBESPREKING nen dan wij, volwassenen, voor mogelijk houden." Voor die volwassening ziet de schrijver overigens ook een rol weggelegd. Om samen met het kind de 'rijkdom te ontdekken die in deze verhalen ligt opgesloten'. 'De Bijbel en zijn verhalen' is geen bijbel in die zin dat het boek begint met Genesis en eindigt met Open baring. De samenstellers hebben vooral gekozen voor verhalen, zowel uit het Oude als uit het Nieuwe Testa ment. Begonnen wordt bijvoorbeeld met de geschiede nis van het joodse volk in ballingschap in Egypte en de rol van Mozes die het volk uiteindelijk door de woestijn leidt naar het Beloofde Land. Voorafgaand aan elk nieuw hoofdstuk wordt een korte jnleiding gegeven. In de inhoudsopgave, achterin het boek, wordt steeds ook verwezen naar andere fragmenten in de Bijbel. Het boek bevat verder een tijdstabel waarin staat aangege ven in welke periode de teksten werden opgetekend en de verhalen speelden. Aan een dergelijke hoogstaande uitgave als 'De Bijbel en zijn verhalen' hangt een behoorlijk prijskaartje. Maar voor dat geld heeft de lezer in meer dan één op zicht een waardevol bezit in handen. De Bijbel en zijn verhalen hertaling Wim Spekking. - Boxtel Katholieke Bijbelstichting. - 323 p. ISBN 90-6173-475-4. Prijs 81,50 gulden. Bronnen van leven Gebruik dit boek als een trap waarover je naar een'dak terras klimt, schrijft Anthony de Mello in het 'Ten gelei de' van zijn boek 'Bronnen van leven'. Het is niet vol doende om de meditaties over thema's als 'Werkelijk heid', 'Herstel', 'Christus' en 'Leven' te lezen: ze moe ten worden gedaan. „Een stel woorden dat als weinig inspirerend overkomt op een lezer, kan onverwachts de deur openen naar een belangrijk inzicht voor wie er ge volg aan geeft." Schrijven ziet De Mello als een goed middel om de geest in beweging te krijgen als die traag is, of om je te concentreren als je verstrooid bent. „Maar denk eraan dat schrijven een lanceerplatform is dat je moet achter laten zodra je loskomt van de grond." De Mello wil met zijn boek mensen leiden van hun gedachten naar hun ervaring, hun verbeelding en gevoel, in de hoop dat ze vervolgens tot stilte komen. En als het zover is, kan het boek op de plank blijven. Of wordt het zelfs tot een vij and. „Bevrijd je er dan van", luidt zijn advies aan de le- DICK VAN DER PLAS COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Darniate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P Arnold (adj). J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adi). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521-19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071-323508 Fam. bérichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071 -356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) per maand per kwartaal per jaar 85,55 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Telefoon071-143241 .giro autom. bet. 29,30 84,55 328,30 H E T W E E R Weersvooruitzicht ZATERDAG 01 JANUARI DOOR HANS VAN ES December heeft er op de val reep nog van alles aan gedaan zijn kletsnatte reputatie waar te maken en... met succes. Een ac tieve, golfvormige storing liet de regenmeters donderdag goed vollopen. Op veel plaatsen werd het maandtotaal nog eens met 20 tot 30 millimeter opge schroefd. Zoals al vele malen eerder deze maand lag Neder land onder een brede wolken band, dat de grenslijn vormde tussen polaire en subtropische oceaanlucht. Geen wonder dat december een uiterst sombere wintermaand werd met maar vijf droge dagen. De ene depressie na de andere vond moeiteloos zijn weg naar het Europese vasteland. Voor de winterliefhebber viel er weinig te beleven na de vroege kou van november. Slechts op 3 tot 5 da gen werd er wat lichte vorst ge rapporteerd. De laagste waarde was een zeer povere; -4.6 grade ni kon er op de 26e worden genoteerd. Juist rond de kerst leek het even wat koudér te worden, maar d i. was maar een speldeprikje. Op enkele dagen viel er wat (nattvl sneeuw. Zuidwesten- tot westenwinden waren op 26 dagen vert genwoordigd en die zorgden uiteraard voor aanvoer van milde oc aanlucht. Daardoor bleef december voor het 12e opeenvolgeni' jaar te warm (+2 graden). Op de 19e werd tijdens stormweer hoogste waarde bereikt met 14.5 graden. In een groot deel van N derland kwam er in december tussen 150 en 200 millimeter regei water omlaag; dat is ruim twee maal de normale maandsom. Slechts op vijf dagen bleef het droog. Na het voorbijtrekken v; de felle regenstoring wordt er juist in de Nieuwjaarsnacht een pai ze ingelast. We liggen dan tussen twee depressies in en opklaringt voeren even de boventoon, al is een regen- of hagelbui niet uit sluiten. Er blijft voldoende wind staan, zodat de kruitdampen snrk worden afgevoerd. Een volgende energieke depressie ten west^s. van Schotland komt al weer snel naar West-Europa en de nieuws regengolf arriveert in de nacht op zondag. Ook daarna komt er nt geen eind aan het zachte en natte weertype. Neerslagkans H E T W E KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en hier en daar een sneeuw bui, in de zuidelijke kust gebieden vermengd met regen. Middagtemperatu- ren langs de kust iets bo ven nul, verder landin waarts lichte of matige Zweden: Overwegend veel bewol king en nu en dan sneeuw, vrijdag ten zuiden van de grote meren ook regen of ijzel. In de noordelijke helft op veel plaatsen ma tige vorst; in het zuiden eerst lichte dooi, op zater dag maxima meest iets onder nul. België en Luxemburg: Eerst veel bewolking en flink wat regen. Op Nieuw jaarsdag af en toe zon, ook nog een bui, in de Ardennen met natte sneeuw. Mid- dagtemperatuur vrijdag rond 8 graden, zaterdag beduidend lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag in het noorden wat zon; ver veel bewolking en perioden met fl wat regen, in het zuiden boven de 17f meter sneeuw. In de loop jaarsdag klaart het vanuit het noordwje: Vrijdag veel bewolking en perioden met ten op en valt er nog een winterse fiks wat regen, in de Jura boven de 1500 meter sneeuw. In de loop van za terdag klaart het vanuit het westen op. Middagtemperatuur vrijdag rond 11 gra den, op Nieuwjaarsdag fors kouder. Portugal en Madeira: Portugal: Vrijdag vrij veel wolken en in de noordelijke helft perioden met regen Op Nieuwjaarsdag nemen de neerslag kansen iets af en breekt in het zuiden de zon door. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 15 graden, in de Al- garve circa 18; zaterdag vooral langs de westkust iets frisser. Madéira: Wolken velden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: 'Spanje: Eerst vrij veel wolken en in de noordelijke helft van het land enige tijd regen. Zaterdag schijnt op veel plaatsen de zon geregeld, langs de'Golf van Bis- kaye blijft het bewolkt. Middagtempera tuur langs de Costa's vrijdag rond 20 graden, op Nieuwjaarsdag ten noorden van Valencia beduidend kopder. Canari sche Eilanden: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Droog. Maxima in het zui den ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en perio den met zon. Maxima van 19 graden bij Tanger tot circa 22 bij Agadir. Tunesië: Zonnige perioden, in de loop.van Nieuw jaarsdag in het noorden waarschijnlijk meer wolken. Droog. Middagtemperatu- ren langs de kust ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Vrijdag van het westen uit bewolking en flink wat regen, in de Franse Alpen bo ven de 1800 meter sneeuw. Zaterdag klaart het geleidelijk op, het eerst in de westelijke departementen en in de ber gen. Er gaat dan een harde Mistral waai en. De temperatuur op 2000 meter ligt in de Franse Alpen eerst rond het vries punt, zaterdag daalt ze tot circa -7 gra den. Middagtemperatuur in het laagland vrijdag ongeveer 14 graden, op Nieuw jaarsdag beduidend kouder. Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon, van tijd tot tijd ook wol ken en mogelijk een bui. Maxima eerst 19 graden, zaterdag circa 16. Italië, Corsica en Sardinië: Vrijdag flinke perioden met zon en bijna overal droog; in de Italiaanse Alpen ech ter bewolkt en later regen, boven de 1800 meter sneeuw. Op Nieuwjaarsdag is het wisselvallig en bewolkt weer met vooral in het midden en noorden buiige regen, in de bergen sneeuw. Op Corsica en Sardinië waait het dan stevig. Tem peratuur op 2000 meter in de Italiaanse Alpen vrijdag iets boven nul, zaterdag rap dalend tot ongeveer -6 graden. Ver der maxima in het noorden van Italië rond 7 graden, elders circa 15. Temperatuur op 2000 meter in de Zu duiste Alpen vrijdag rond het vriespu zaterdag snel dalend. Maxima ir laagland eerst rond 7 graden, later 3. Zwitserland: Eerst bewolkt en vooral aan de west noordzijde Van het Alpenmassief fl wat regen, boven de 1800 m<* sneeuw. In de loop van zaterdag kl; het op, al valt er ook nog een bui. De temperatuur op 2000 meter vrijdag iets boven nul graden, daa ZATERDAG 1 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16 Maan op 20.00 Maanonder09 Waterstanden IJmuiden Hoog water 05.06 17.13 Laag water 00.44 13.06 Weerrapporten 31 december 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn 8oedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12