Leiden Geen zin in fusie metprotestclub 'Veertig uur op de been' 'Raar dat buurthuizen dicht zijn in vakantie' Sporters in actie voor Bosnië eidse onderzoekers Tinden epilepsie-gen Celstraf voor wisselen van vals geld Het geschenk Presentatie bouwplan Nieuwjaarsreceptie gemeente Leiden Leiden RIJ DAG 31 DECEMBER 1993 jm HEF GERT VISSER, 071-356430. RLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Ter Veld Moorden 4 Q Oud-staatssecreta- yi i- De politie in Leiden I O ris Elske Ter Veld «3 en omgeving is nog van sociale zaken, woon- a|tijd druk in de weer met achtig in Leiden: een vat J moorden, die niet zijn op vol tegenstrijdigheden. gelost. De organisatoren van de Bosnië-actie van Leid- se sportclubs hebben al een flink aantal reacties gehad. Zo zijn er al enkele sponsors gevonden en zijn er ook contacten gelegd met Bosniërs die de actie ondersteunen. Doel van de actie is om de inwoners van Mostar in Bosnië-Herzegovina te laten blijken dat zij niet worden vergeten. Daarom heeft de organiserende voetbalclub De Sleutels de Leid- se sportclubs en andere belangstellenden opge roepen om op 8 januari om 18 uur naar het sportcomplex van de club cian de Voorschoter- weg te komen. Daar wordt een foto - vanuit een hoogwerker - gemaakt van de deelnemers met een brandende kaars in de hand. Van de bij eenkomst worcjt een foto gemaakt die als an sichtkaart naar het voormalige Joegoslavië wordt gestuurd. Maar het blijft niet bij deze actie. De bedoe ling is om na afloop van de oorlog in Bosnië contacten te leggen met de sportclubs ter plaat se. Dat moet dan tot een uitwisseling van Leid- se clubs met die uit Mostar leiden. Daarvoor wil de organisatie de steun van het bedrijfsleven inroepen. Volgens de organisatie is de kracht van de actie dat iedereen zijn solidariteit met de bewoners van Mostar kan laten blijken zon der meteen de portemonnee te hoeven trekken. De organisatie roept sportminnende Leiden nogmaals op op 8 januari naar het veld van De Sleutels te komen. Informatie over de actie bij Ger Scheffer, tel. 130832. Aktief stopt gesprekken met Leefbaar Zuidwest De wijkvereniging Aktief en de stichting Leefbaar Zuid west praten niet meer met elkaar over een fusie tot een grote buurtvereniging. Aktief-voorzitter H. Kruit: ,,Wij willen niet ónze identiteit kwijtraken en deel gaan uitpia- ken van een protestclub." De poging van wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn) om te komen tot verzoening tussen de rivaliserende clubs is daarmee mislukt. leiden aap rietveld Leefbaar Zuidwest vindt, dat de gemeente nog maar eens kri tisch moet kijken naar de 16.000 gulden subsidie die Aktief krijgt. Want volgens de stichting is het aan Aktief te wijten dat de twee niet tot samenwerking kunnen komen. „En zo blijft onze hard werkende organisatie aan de zijlijn staan. Aktief, dat bewezen heeft in haar aktiviteiten nooit verder te komen dan het eigen toegangshek, hoeft niets te on dernemen." Leefbaar Zuidwest vindt dat het subsidie verdient en Aktief niet. Al in november 1992 nam de gemeenteraad een motie aan, waarin aan de stichting Leef baar Zuidwest eenmalig 5000 gulden subsidie werd toege kend. Van Bochove kon de mo tie echter niet uitvoeren. De ge meentelijke verordening staat niet toe dat in één wijk twee wijkverenigingen subsidie krij gen. De CDA-wethouder meen de dat een samengaan van de twee verenigingen een goede oplossing zou zijn. Aktief en Leefbaar Zuidwest zouden on der één bestuur komen, met een onafhankelijke voorzitter en dan zelf maar moeten zien hoe zij het geld verdeelden. Maar al na één gesprek is Ak tief afgehaakt. „Wij kregen al snel de indruk dat er geen basis is voor samenwerking", zegt Kruit. „We moesten opgaan in een omni-vereniging en onze naam en identiteit opgeven. Onze vrijwilligers hebben ge zegd: als dat doorgaat, dan hoeft het voor ons niet meer." Terwijl Leefbaar Zuidwest de ene protestbrief na de andere in de wijk verspreidt en acties on derneemt tegen de gemeente en woningbouwverenigingen, organiseert Aktief dansavonden, bingo's, klaverjassen en rum mycub. Krujt: .Wij hebben de mensen iets te bieden, bij die andere club is het alleen maar: protest hier, protest daar." Kruit is niet bang dat de ge meente zal besluiten de subsi die aan Aktief stop te zetten en daar de stichting Leefbaar Zuid west mee te verblijden. „Ik zou zo denken dat wij in 23 jaar on ze sporen wel verdiend hebben in dit werk. En met dat werk gaan wij gewoon door. We heb ben dit jaar 12.000 mensen over de vloer gehad in ons clubge bouw aan de Berlagestraat. Wat denkt u dat dat aan organisatie vergt?" Charge in Van Hogendorpstraat leiden De politie heeft vannacht een charge moeten uitvoeren op de Van Hogendorpstraat in Leiden. Een groep van 35 jonge ren veroorzaakte er ernstige vuurwerkoverlast. Omdat de groep met geen mogelijkheid tot bedaren was te brengen, is een char ge uitgevoerd waarbij de wapenstok werd gebruikt. Er vielen ;een gewonden. De jongeren vluchtten. De vuurwerkbom die ze rij zich hadden, werd achtergelaten. De politie heeft deze on schadelijk gemaakt. Autokraken in Merenwijk iiden Autokrakers zijn in de nacht van woensdag op donder dag actief geweest in de Merenwijk. Er werden negen auto's opengebroken. De manier was steeds hetzelfde: er werd een uitje ingetikt waarna de auto werd leeggehaald. De dieven na- nen een leren jasje, een deel van een autotelefoon en radio-cas- ;etterecorders mee. Vijf inbrekers op de vlucht pegstgeest Een oplettende buurman betrapte gisteren maar iefst vijf inbrekers in een woning aan de Jan Steenlaan in Oegst- 'eest. Toen hij hard op de ramen bonste, vlogen de inbrekers uit ieuren en ramen naar buiten. De buurman was poolshoogte 'aan nemen, omdat hij het klapperen van deuren hoorde. Hij vist dat de bewoners niet thuis waren. De politie heeft de inbre- cers niet meer kunnen achterhalen. Aan een schutting en in de jrandgang werden nog een jasje met daarin een autotelefoon en len gouden armbandjé gevonden. Losse flodders als vuurwerk )egstgeest Onder de vele meldingen van vuurwerkoverlast trof le politie in Oegstgeest gisteren ook een man aan die met een ruurwapen losse flodders afschoot. De 25-jarige bewoner van de iweelincklaan, door de politie omschreven als 'vuurwapenfe- isjist', kreeg een proces verbaal. Het gebruikte én nog wat ande re vuurwapens werden in beslag genomen. hebbende wetenschappelijke 1 tijdschrift Cell, werkten vier iderzoekers van de Leidse groepen nauw samen. De be- ïiversiteit hebben samen met^ trokken wetenschappers zijn n Rotterdamse collega's verbonden aan de afdeling Kli- n van de twee genen gevon- nische Genetica van het Acade- fen die erfelijke ziektes als epi- misch Ziekenhuis in Rotterdam, psie en autisme veroorzaken, het Instituut voor Anthropoge- bms kan het gen ook goedaar- netica van de Rijksuniversiteit ge gezwellen of een verstan- in Leiden, het Institute of Medi- blijke handicap veroorzaken, cal Genetics in het Britse Cardiff ngeveer 2.500 mensen in Ne- en het Institute of Molecular [pand lijden aan de ziekte, tu- Haemotology in Oxford. Ipeuze sclerosis genoemd. Het gen dat nu is gevonden, (Volgens de onderzoekers ligt op chromosoom 16. Het pent de vondst van het ene blijkt verantwoordelijk te zijn [n en misschien later ook het voor de aandoening in ongeveer peede, nieuwe wegen voor de de helft van de families waarin idie van het ontstaan Van tu- tubereuze sclerosis voorkomt, ireuze sclerosis. Dat kan uit- Een ander gen, gelegen op idelijk leiden tot de ontwilcke- chromosoom 9, veroorzaakt de ig van een therapie. ziekte bij de overige families. Bij het onderzoek, waarvan Dit gen is nog niet gevonden, resultaten vrijdag worden maar er wordt ijverig naar ge- ikendgemaakt in het gezag- zocht. Oliebollenbakker A.F. Goeman (r) kijkt tevreden toe. De oliebollen vliegen weer de pan uit aan het Leidse Be vrijdingsplein. FOTO HIELCO KUIPERS leiden paul van der koou Als A.F. Goeman vanmiddag om vijf uur zijn laatste oliebol ver koopt aan het Leidse Bevrij dingsplein, heeft hij 40 uur op zijn benen gestaan. Gistermor gen om zes uur is hij begonnen met bakken. Gestopt is hij sindsdien geen moment. Om drie uur vannacht ver kocht hij de eerste oliebol van vandaag. „Toen ging ik open", zegt hij met een knipoog. De 63-jarige Leidenaar staat al 25 jaar met zijn kraam in Zuid- West. Het meeste werk doet hij met zijn vrouw. Vanochtend kwamen wat vrienden en een klant uit IJmuiden de bakploeg versterken, zijn zus van 76 ver wacht hij elk moment: „Ik hoef ze niet eens te bellen. Ze komen vanzelf. Vinden het veel te leuk om de sfeer te proeven en al die tevreden gezichten te zien". Want, zo weet Goeman, hij heeft perfecte bollen. Soja-olie, het beste bloem, rozijnen in -echte rum, zuiver amandelspijs en ga zo maar even door. „Men zegt dat ik ook de goedkoopste ben, maar ik heb geen tijd om dat te controleren", zegt hij 's morgens tegen negenen. Er staan dan zo'n vijftien klanten te wachten, maar druk vindt hij het niet: „Ze staan hier straks met z'n vijftigen. Zeker weten". In de schappen liggen aman delbollen, rum-rozijnenbollen, appelflappen, krentebollen, ananasbollen, bananenbollen, rozijnenbollen, appelbollen, Berlinerbollen èn oliebollen. Ondanks de overstelpende keus, blijven de gewone oliebol len voor een gulden het popu lairst. Appelbeignets en krente bollen volgen op de voet. Jarenlang steeg zijn omzet, de laatste jaren blijft die stabiel in het maandje dat hij aan het Be vrijdingsplein staat. „Mensen nemen er meer bij", is zijn in druk. „Een visje een slaatje, een hapje". Zelf bakken ziet hij maar weinigen doen: „Dat heeft toch ook geen zin? Die vijf liter slaolie kun je meteen na het bakken weggooien. En wat moet je verder met die gist en andere ingrediënten? Nee, dan kun je beter hier tien bollen ko pen". leiden weg valse biljetten van 5000 Belgische franken aanbood. Hij had dat eerder bij andere postkan toren in Leiden, Voorburg, Oegstgeest en Voor schoten met succes gedaan. De biljetten leverden elk ongeveer 250 gulden op. Voor de rechtbank heeft de Leidenaar verklaard dat hij de biljetten omwisselde in opdracht van een man, die zelf niet durfde. Hij had het gedaan omdat hijzelf door cocaïnegebruik in de schulden was geraakt. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 30- jarige Leidenaar veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk. De man heeft zich schuldig gemaakt aan het in wisselen van valse bankbiljetten. In september van dit jaar werd de Leidenaar ge- 'pakt toen hij in het postkantoor aan de Schiphol- Het bedrijf Felicitas in Leiderdorp is een feestelijk Ibedrijf. Het poudt zich gedurende pet hele jaar pezig met feliciteren en pet geven van Kerst en oud en nieuw zijn nauw verbonden met geschenken. De een geeft wat weg, de ander krijgt iets kado. In een serie portretteren we een aantal gevers en ontvangers van geschenken. Vandaag: Cristine Baars van de Felicitatiedienst. wereldburgers worden 'erwelkomd met het 'Hello labyl'-pakket, bruid en )ruidegom krijgen de 'Happy Day'-doos en mensen die een ïieuw huis betrekken worden 'erblijd met het 'Welcome -lome'-pakket. Het gaat hier )m geschenken die gratis )eschikbaar worden gesteld loor bekende firma's. Zo lachten deze bedrijven voor de :oekomst nieuwe klanten vinnen. Christine Baas (28) is eceptioniste bij Felicitas. Wij erijgen haar mooie stem :adeau. Maar krijgt Christine in :o'n gulle omgeving nu zelf wel ;ens wat? Ja, hoor. Ik heb een cerstpakket gekregen. Wat er in :at? Nou, de geijkte dingen latuurlijk. Nee, nee, geen edammer kaasje, maar wel een loosje After Eight. Ach, het itreelt je toch als je iets krijgt. Jat is altijd zo met geschenken, ndirect is het een bevestiging lat iemand je leuk of aardig indt. Een kadootje is eigenlijk (enegenheid die je kunt 'astpakken." ,Een keer heb ik een heel groot :ado gekregen. Van mijn man. :en Fiat Uno. Helemaal een 'errassing was het niet meer. Ik )en meegeweest naar de dealer >m hem uit te zoeken. Maar wel ief." Ik vind kadootjes kopen best noeilijk. Vooral voor kinderen. :r zijn niet veel dingen die ik in le grote speelgoedzaken echt 2uk vind. Van die griezelige monsters en trollen, nee, niks voor mij. Het is ook niet zo dat ik omdat iemand jarig is altijd een kadootje koop. Soms doe ik dat gewoon niet. Het moet' geen plicht worden. Dan is het spontane eraf." „Ikzelf ben altijd heel blij met sieraden. Voor mijn moeder koop ik vaak een lekker luchtje. Het gaat niet om grote dingen. Als het kadootje maar met zorg is uitgekozen. En dat is nog best moeilijk. Het is bij geschenken toch zo datje ook jezelf een beetje mee geeft. Want elke keer wanneer de persoon die iets van je krijgt het kado terugziet, moet hij toch even aan je denken." „Als ik nu eens nadenk weet ik eigenlijk niet meer wat ik in mijn jeugd allemaal heb gekregen. Ja, toch. De kinderwagen herinner ik mij nog zeer goed. Ik heb hem trouwens nog. Ik was er echt dol op. Er lag een pop in met blonde krullen. Ook die pop heb ik nog. Maar ze heeft schele ogen gekregen van het spelen. Ze ligt op zolder. Ik heb zelf geen kinderen, nee, dus er wordt nu niet meer met die kinderwagen gereden. „De verrassing is bij het krijgen van kadootjes toch het leukst. Ik liep eens een keer met mijn' man in een warenhuis in Spanje. Op de afdeling met juwelen en horloges. Daar zag ik een prachtig horloge liggen. Maar duur, veel te duur. En toen kocht mijn man het opeens voor me. Voor mijn verjaardag. Leuk, dat soort impulsieve, onbezonnen, dingen." tekst: cees van hoore foto: henk bouwman LEIDEN Op de hoek Valariusstraat/Jo- han Wagenaarlaan in Leiden Zuid-West komen op het terrein van een voormalige kleuter school 13 koophuizen. Architect R. Knappers heeft een bouw plan gemaakt dat op woensdag 19 januari 1994 wordt gepresen teerd aan de buurtbewoners. De presentatie heeft plaats vanaf acht uur in het Mondriaancolle- ge aan de Vijf Meilaan. Zo'n twintig kinderen vergapen zich aan de tekenfilm 'Jungle- boek'. Cock Lafeber en Ben Heetveld kijken er met genoe gen naar. „Die kinderen horen nu toch niet op straat. Voor hen zet je toch de deur wijd open." En dat doet speeltuinvereniging Oosterkwartier aan de Ambon- straat dan ook. Elke dag in de kerstvakantie is er wat te doen voor de jongste kinderen uit De Kooi. „Terwijl de buurthuizen de hele vakantie gesloten zijn. Dat vinden wij nou een slechte zaak." Cock Lafeber pakt ter illustra tie de nieuwe Kooiklok - het wijkkrantje - erbij. „Hier, op donderdag 6 januari pas organi seert Skil (de overkoepelende organisatie van het club- en buurthuiswerk in Leiden, red.) een voetbaltoernooi voor jon gens van 15 jaar en ouder. Maar op die dag moeten ze nou juist alweer naar school. Het steekt Oosterkwartier dat de buurthuizen met hun profes sionele ondersteuning twee we ken lang op hun gat liggen. In hun ogen is de kerstvakantie de periode bij uitstek om activitei ten te ontplooien. Lafeber: „Dat vind ik nou zo merkwaardig. Buurthuizen als De Mirt/Hon ken en 't Spoortje zouden juist nu van alles moeten organise ren. Daar krijgen ze tenslotte ook een vette subsidie voor. Maar er gebeurt niks." En dus kwijnen de bejaarde wijkbewoners weg in hun huis jes omdat er geen bingo of kla verjassen is. De pubers uit De Kooi struinen de hele dag over straat en steken vuurwerk af. „Dan wordt er natuurlijk ach teraf geklaagd over de schade die ze hebben aangericht. Wij zeggen, als je ze overdag de ge legenheid biedt voor alternatie ve bezigheden, dan beperk je die overlast." Appelflappen Zoals gezegd, Oosterkwartier is zelf de hele kerstvakantie actief voor de jongste kinderen. Met sport en spel, disco, appelflap pen bakken, film en een rom melmarkt kan het plezier niet op. „Op woensdag 5 januari gaan we schaatsen in de Leidse ijshal. Met na afloop patat, fris en ijs. Voor maar 3,50 gulden", zegt Heetveld. Een stuk of vijf tien vrijwilligers, meestal ouders van kinderen, slooft zich die twee weken uit. „Gratis en voor niks, en allemaal in hun vrije tijd."- Uit ongenoegen over de ge sloten buurthuizen schreef Oos terkwartier een brief aan de po litiek. PvdA-wethouder De Vree- ze reageerde als eerste en kwam gistermiddag op visite in de Ambonstraat. Volgende week komt CDA-wethouder Van Bochove langs, de man die het club- en buurthuiswerk in zijn portefeuille heeft. De Vreeze keek met evenveel genoegen naar het kindertafe reel in Oosterkwartier als Lafe ber en Heetveld. „Alles beter dan dat de jeugd over de straat schuimt. Oosterkwartier geeft een helder en goed signaal af. Eigenlijk zouden de buurthui zen open moeten zijn in een va kantieperiode. Dat vrijwilligers dan het meeste werk moeten doen, daar moet begrip voor zijn. Maar er kan best wat geld van het club- en buurthuiswerk aan activiteiten* worden be steed. We moeten daar in de politiek maar eens over praten." Lafeber is er duidelijk over: „Wij willen best samenwerken met de buurthuizen. Er valt best gezamenlijk een programma op te zetten. Het liefst zouden wij nu ook voor de oudere jeugd wat organiseren, maar een speeltuinvereniging is daar niet op ingesteld. Bovendien krijgen wij maar 1000 gulden subsidie per jaar. SKIL doet het met 10 miljoen." De nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur zal plaatsvinden op maandag 10 januari a.s. van 20.00 tot 22.00 uur in dc burgerzaal van het stadhuis (ingang bordes, zijde Brcestraat). Eenieder is van harte welkom. In tegenstelling tot andere jaren zijn voor deze receptie geen gerichte uitnodigingen gestuurd. Het gemeentebestuur wenst u een prettige jaarwisseling en eei voorspoedig 1994 toe.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11