IRA wil beter plan en zet strijd voort f Buitenland rcheologische vondst werpt ieuw licht op evolutietheorie Adviesraad Saudi-Arabië stap naar democratie Straatrooster biedt daklozen warmte Er heerst 'oorlog' in de Berlijnse wijk Kreuzberg 'Geef Zjirinovski liever wat minder aandacht' Historisch akkoord van het Vaticaan en Israël 'Feiten spreken voor zich' NDERDAG 30 DECEMBER 1993 ;Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Kinderen dood bij brand sloppenwijk (aanilla Tien mensen, onder wie zes kinderen, zijn om het le- [en gekomen toen gisteravond een brand enkele krotten in de [oorstad Makati bij de Filipijnse hoofdstad Manilla verwoestte, her personen raakten gewond. De brand ontstond nadat een 3«ooktoestel was ontploft, ei Tien doden bij busbotsing Argentinië uenos aires Tien mensen zijn omgekomen en 25 gewond ge- v aakt toen gisteren bij mistig en regenachtig weer twee bussen tegen elkaar reden op een snelweg in het noordoosten an Argentinië. Het ongeluk gebeurde bij de dicht bij de Iruguese grens gelegen stad Colon in de provincie Entre Rios, 75 kilometer ten noorden van Buenos Aires. sraël valt zuid-Libanon aan abatiyeh/kiryatshmona Het Israëlische leger heeft vanochtend het zuiden van Libanon met helikopters een aanval uitge- P oerd. Een verlaten gebouw in het dorp Harouff, bij de markt - ilaats Marjayoun, werd met raketvuur bestookt. Enkele uren :rder hadden Israëlische militairen drie guerrillastrijders ge- ood die vanuit Libanon probeerden de grens met Israël over te 3 teken. ■5 'f loord op Algerijns-Belgisch stel lgiers Een Belgisch-Algerijns paar is gistermorgen vermoord angetroffen in zijn woning in Thamer, nabij Bouira, 120 kilo- ïeter ten oosten van Algiers. Het echtpaar is volgens veilig- eidspersoneel in de nacht van dinsdag op woensdag thuis1 loord. De Belgische man was tot moslim bekeerd en werkte als echnicus voor de gemeente. Het is niet duidelijk of de moord iet werk is van moslim-extremisten. Kaper overmeesterd met whiskeyfles gpKiNGDe bemanning van een Chinees verkeersvliegtuig heeft een kaper onschadelijk gemaakt door hem met een J'hiskeyfles op het hoofd te slaan. Het vliegtuig van Air China c l'as onderweg van Peking naar New York, toen een jonge Chi- n[jees een stewardess overmeesterde en dreigde bommen tot ont ploffing te brengen als het toestel niet naar Taiwan zou vliegen. een tussenlanding in Sjanghai remde de gezagvoerder zo ejjard dat de kaper zijn evenwicht verloor. Een mep met een 'yhiskeyfles deed de rest. Het is het tiende Chinese vliegtuig dat ,'erd gekaapt en gedwongen naar Taiwan te vliegen. Cerstbomen Wit-Rusland radio-actief omel* In de republiek Wit-Rusland koopt de bevolking vanwe- e het gevaar van radioactiviteit geen echte, maar plastic kerst omen om het orthodoxe kerstfeest (7 januari) te vieren. Veel parren zijn tijdens de Tsjernobyl-ramp van 1986 soms zo ern- tig bestraald dat zij een gevaar voor de volksgezondheid vor- ien. Gomel werd tijdens de ramp door straling getroffen en bo- 9, ien in de omgeving hebben nog steeds hoge concentraties ra ioactiviteit. Montenegro verandert van hoofdstad ddgorica» De Montenegrijnse regering heeft de oude bergstad letinje opnieuw tot hoofdstad van het land gemaakt. De veran- ering wordt gezien als een overwinning voor de nationalisten, ie vooral in Cetinje actief zijn. De regeringszetel zal echter in de ude hoofdstad Podgorica blijven. Cetinje was tot aan 1918 oofdstad van Montenegro. In dat jaar ging de staat op in het oninkrijk van de Serviërs, Kroaten en Slovenen, het latere Joe- Qslavië. 'amiliedrama achter bommen New York i york Een familietragedie is vermoedelijk de achtergrond an een serie dodelijke aanslagen met bompakketten in de staat ew York, waarbij gisteren vijf doden en twee gewonden vielen. nannen zijn direct in staat van beschuldiging gesteld. Bij e aanslagen kwamen drie familieleden om van de vrouw van e hoofdverdachte, die van zijn echtgenote is gescheiden. De veede arrestant is een vriend van de hoofdverdachte. vondst van zo'n twee mil- n jaar oude stenen werktui- in het noordoosten van werpt een nieuw licht op idee dat de menselijke evo- ie in Afrika heeft plaatsge lden voor zij zich verspreid- over de rest van de wereld, voorwerpen die het Russi- 5pe archeologenpaar joeri en itlana Motsjanov vond, zijn gens hen ongeveer even oud archeologische vondsten in Olduvai Ravijn in Afrika. 64 )e Motsjanovs verrichtten 4,gravingen op een eiland in de n'ia-rivier ten zuiden van de lerische plaats jakoetsk, dat het uiteenvallen van de Sov- 12 (unie ontoegankelijk was voor 11. sterse archeologen. Het ei- rgentijnse resident wil )t 2000 blijven nos aires ap Brits-Iers vredesinitiatief niet geheel afgewezen Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft Lon den gisteren uitgedaagd het Iers-Britse vredesinitiatief aantrekkelijker te maken. In een harde nieuwjaarsverkla- ring maakt de IRA duidelijk dat de organisatie haar 25 jaar oude strijd voor een verenigd Ierland niet zal opge ven. De IRA wijst het vredesinitiatief, dat van 15 decem ber dateert, niet volledig van de hand. Zegslieden die nauwe banden met de beweging onderhouden, zeiden dat de IRA met de ver klaring wil aangeven dat Lon den moet terugkomen op zijn houding van slikken of stikken. ,,Ze proberen de Britten te ver tellen dat het huidige voorstel lang niet ver genoeg gaat. De IRA wil vrede, maar niet voor deze prijs", aldus een zegsman. De verklaring werd uitgege ven kort na een bijeenkomst van zo'n vierhonderd IRA-aan- hangers in Tyrone, ten westen „Onze strijd heeft het ene na het andere Britse offensief over leefd. Die blijft onverminderd doorgaan. Het recht van het Ier se volk op nationale zelfbe schikking en de kwestie van duurzame vrede zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. De Britse regering heeft de sleutel tot vrede in haar hand. Nie mand moet twijfelen aan onze vastbeslotenheid", zo luidde de reactie. van de Noordierse hoofdstad Belfast. Tijdens de manifestatie pleitte geen van de sprekers voor volledige afwijzing van het Brits-Iers initiatief, maar sprak ook niemand zich uit voor on middellijke acceptatie. De poli tieke arm van de IRA, de Sinn Fein, wil een reeks van dergelij ke bijeenkomsten houden om de komende weken met een formeel antwoord op het vre desinitiatief te kunnen komen. Groot-Brittannië en Ierland hebben gezegd dat over hun voorstel niet valt te praten. De Britse premier John Major noemde het initiatief „een handschoen voor vrede" die de IRA óf oppakt óf afwijst. Als om de IRA-verklaring kracht bij te zetten, ontplofte gisteren een bom vlakbij een politiepost in Belfast. Niemand raakte gewond. RIYAD AP/Rtr De Saudische koning Fahd heeft gisteren een zestig leden tellend adviescollege, de Majlis al-Shura, geïnstalleerd. De in stallatie van de raad is een eer ste kleine stap richting demo cratie in het streng islamitische koninkrijk. Tijdens en na de Golfoorlog klonk in Saudi-Ara- bië de roep om democratie steeds luider. Dat het om een heel kleine stap gaat, bleek uit de ope ningstoespraak van koning Fahd. „Saudi-Arabië wordt ook in de toekomst geregeerd vol gens de Shariade islamitische leer", onderstreepte de koning, die tevens premier van zijn land is. „Het koninkrijk Saudi-Arabië wordt geleid door het islami tische geloof en maakt zich op geen enkele manier druk over degenen die vraagtekens plaat sen bij het ontbreken van ver kiezingen." Fahd benoemde de leden van de raad voor een termijn van vier jaar. Voorzitter is de vroe gere minister van justitie, sjeik Mohammed ibn Ibrahim ibn Jubeir. In de raad zitten reli gieuze leiders, onder wie enkele van de shi'itische minderheid, vertegenwoordigers van grote stammen, jonge en gepensio neerde legerofficieren en hoge regeringsfunctionarissen. De Majlis vergadert elke twee weken achter gesloten deuren. Zij zal debatteren en voorstellen doen over economische en maatschappelijke ontwikkelin gen, internationale verdragen en de jaarlijkse beleidsplannen van de ministeries. De voorstel len worden voorgelegd aan de koning, die vrij is de adviezen te verwerpen of over te nemen. 'Omdat de raad geen wetgeven de bevoegheden heeft, tast zij de alleenheerschappij van de koninklijke familie niet aan. De raad kan wel regeringsfunctio narissen ontbieden en hen vra gen stellen. land is een ware archeologische schatkamer en heeft tot nu toe zeker vierduizend vondsten op geleverd. De gevonden werktuigen zijn heel eenvoudig en gemaakt van stenen. De Motsjanovs geloven dat zij door de eerste mensen werden gebruikt om voedsel van bomen en dierlijke karkas sen te schrapen. Ook zouden zij zijn gebruikt om uit dierenhui den kleding te vervaardigen. Motsjanov zegt dat zijn vrouw de werktuigen in 1982 vond op 3.500 jaar oude begraafplaatsen die door geologen waren ont dekt. Na zijn aanvankelijke twij fel over de ouderdom van de werktuigen, gelooft hij nu dat zij zullen leiden tot bijstelling van de evolutietheorie. Washington Daklozen uit Washington zoeken samen naar een beetje warmte bij de stoom uit een straatrooster. De temperaturen zijn in delen van de Verenigde Staten tot ver onder het nulpunt gedaald. Over Washington ligt een pak sneeuw van tien centimeter. De gemeente ontfermt zich zoveel mogelijk over de daklozen die dreigen te sterven als gevolg van onderkoeling. foto afp lukefrazza 'sident Carlos Menem van 'entinië heeft gisteren een g endement op de grondwet lat ekend dat hem de mogelijk- d geeft zich in 1995 kandi- it te stellen voor een tweede btstermijn. De wijziging is latbr de senaat goedgekeurd en lat'et volgend jaar alleen nog )r een speciale grondwetge- ïde vergadering worden ge- ictioneerd. Volgens Menem :ft hij bij zijn grondwetwijzi- g „de brede steun van het itieke spectrum." lenem zit hoog te paard, populariteitspercentage ligt 2^en de vijftig en een uitdager formaat is niet in zicht. inieonderzoeker Raul Gatica it erop dat die toestand bin- een dag kan veranderen, 2' ar geeft Menem op dit mo- nt 80 tot 85 procent kans om 'j worden herkozen. Dat bete- 2 it dat Menem, die in 1989 is 1 ïgetreden, tot het eind van eeuw kan aanblijven en de eerperiode van zijn voorgan- Juan Peron overtreffen. Onbekende groep terroriseert buurtbewoners berlijn hans hoogenduk correspondent Er heerst oorlog in Berlijns meest be roemde en beruchte wijk Kreuzberg met z'n ruim 300.000 inwoners, onder wie 140.000 Turken. Sinds de Duitse hereniging ligt deze oude, deels ver pauperde, arbeiderswijk niet meer in de dodelijke, maar de rustige schaduw van de Muur. Nadat de anti-fascistische bescherm- muur, zoals de Muur in DDR-jargon heette, in 1989 was gevallen heeft Kreu zberg zich ontwikkeld tot een uiterst begeerde plek in het hartje van de stad. Het gevolg: de huren zijn dramatisch gestegen, winkeliers en burgers met een goed gevulde portemonnee huren of kopen in Kreuzberg. Maar dat pikken sommige radicale autonome groepen, die het hier tientallen jaren min of meer voor het zeggen hadden, niet. Ze verachten alles wat in de verste verte naar luxe ruikt. Daar strijden ze tegen. In het begin met verbale terreur. Winkeliers kregen dreigbrieven met teksten als „De enige plaats voor een middenklasse-hufter ligt tussen het vuur van een pistool en de schot wond". Anderen ontvingen brieven waarin stond dat „wij pas gelukkig zijn als de laatste kapitalist aan de ingewan den van zijn laatste handlanger is op gehangen". Deze week dwarrelde bij een aantal Kreuzbergse zakenlieden een kaart in de bus met de tekst „Wij wensen al onze vijanden een onrustig 1994". Deze dreigementen worden geuit door een geheimzinnige organisatie die zich „Klasse tegen klasse" noemt. Ze willen hun gebied verdedigen tegen, wat zij noemen, „yuppies, rijke parasie ten en smerige carrière-zoekers". De groep laat het al lang niet meer bij schriftelijke dreigementen. Met de re gelmaat van een klok worden de por tieren van automobilisten die bij een stoplicht wachten, open getrokken waarna er een emmer uitwerpselen naar binnen wordt gegooid. Nadat eerst luxe auto's in vlammen opgingen, ontploffen sinds enige tijd ook bom men in of bij restaurants en winkels Twee maanden geleden sloegen de on bekenden zelfs toe buiten „hun" Kreu zberg. In een andere Berlijnse wijk den vier aanslagen gepleegd op huizen en auto's van architecten en lokale po litici die direct of indirect met de her structurering van Kreuzberg te maken hebben. Doden zijn er nog niet geval len, maar dat is een kwestie van geluk, zegt de politie. Wie er achter deze buurttereur zit, weet de Berlijnse politie niet precies: Kreuzberg is en blijft een groot dorp, waar de mensen liever hun mond hou den dan de politie inschakelen. Het merkwaardige is echter dat veel van hun aanslagen zich richten tegen Ber- lijners die zelf uit de autonome of links- liberale hoek komen. Maar zo veel is intussen wel duidelijk geworden: de meeste Kreuzbergers wil len niets met deze extremisten te ma ken hebben. Op buurtvergaderingen hebben ze nu actief verzet aangekon digd. Werner Orlowsky van de burger vereniging SO 36: „We kennen ze niet, maar we roepen ze op te stoppen met hun terreur. Ze noemen zich het uit voerend orgaan van de proletarische klasse, maar die bestaat hier - in ieder geval in die vorm - niet". Het zou bij „Klasse tegen Klasse" gaan om een groepje geïsoleerde man nen uit de uiteengevallen links-radicale beweging in West-Berlijn. Over hun ei genlijke motieven kan ook de politie weinig concreets meedelen. Blijkbaar heerst er in de eens door de autono men gedomineerde politieke scene in Kreuzberg een machtsstrijd. De anar chisten zouden aan de verliezende hand zijn, terwijl maoïsten en stalinis ten aan invloed winnen. Maar zeker is niemand. De politiek en de politie spreken weliswaar van een onhoudbare toestand, maar veel heeft men er nog niet tegen kunnen doen. De meeste buurtbewoners vóelen zich als het bot waar twee honden om vechten: het bot vecht nooit mee. Een aantal winkeliers en restaurantbezitters is al verhuisd, anderen hebben moedig spandoeken opgehangen. Eén van de teksten: „Het is blijkbaar niet genoeg dat we door de huurverhogingen worden bedreigd, nu terroriseren ook deze idioten ons nog". Kreuzberg is altijd een roerige wijk geweest, maar dat was ook een van de attracties. Nergens in Berlijn zijn zoveel leuke kleine theaters en nergens zoveel gezellige kroegen en exotische eethuis jes. Nu maken veel cafés 's avonds een uitgestorven indruk. Een vertrokken restaurantbezitter: „Niet iedereen houdt ervan als gast elk ogenblik met een granaataanval rekening te moeten houden." De man heeft gelijk: dit boei ende multiculturele stuk Berlijn ver keert in groot gevaar. Russische excuses voor Bulgarije moskou hans geleunse correspondent De Russische regering heeft gis teren nadrukkelijk afstand ge nomen van provocerende ver klaringen die de ultra-nationa listische leider Vladimir Zji rinovski deze week in het bui tenland heeft afgelegd. Een zegsman van Buitenlandse Za ken vindt dat niet te veel aan dacht aan Zjirinovski's uitlatin gen moet worden geschonken. „Dat leidt slechts tot het aan wakkeren van emoties en geeft hem alleen maar meer publici teit." Een opvallend gematigde ver klaring, gegeven het feit dat de Russische ambassadeurs in Bul garije en Roemenië tekst en uit leg moesten geven over Zji rinovski's uitlatingen. In Sofia bood ambassadeur Advejev gis teren de Bulgaarse president Zjelev namens Moskou excuses aan. Zjirinovski had deze week in Bulgarije gezegd dat presi dent Zjelev moest worden ver vangen door Zjirinovski's vriend Svetoslav Stoilov, een zaken man. Dinsdag kreeg de leider van Ruslands Liberaal Demo cratische Partij opdracht om Bulgarije zo snel mogelijk te verlaten. Zjirinovski zelf keerde giste ren uit Sofia naar Rusland terug. Hij had opnieuw via Duitsland willen reizen, maar de regering in Bonn gaf hem geen visum. Op het vliegveld in Moskou sprak Zjirinovski over „een poli tieke provocatie" en hij zei dat het Duitse ministerie van bui tenlandse zaken bang van hem was, „omdat het niet zo goed gaat in Duitsland". Dat hij Bul garije was uitgezet weet Zji rinovski aan „jaloezie van presi dent Zjelev". De Russische minister Gratsjov (defensie) zag zich gis teren eveneens gedwongen te reageren op een verklaring van Zjirinovski. Tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk had de LDP-lei- der 'onthuld' dat Rusland over een nieuw, machtig en superge heim wapen beschikte. Gratsjov zei op een persconferentie niets te weten van het 'Elipton'-wa- pen waarmee Zjirinovski ken nelijk het Westen de stuipen op het lijf wilde jagen. De LDP-leider reageerde gis teren bij zijn vertrek uit Sofia verontwaardigd op zijn uitzet ting uit Bulgarije. „Vertel de Bulgaarse president dat hij een stuk uitvaagsel is. Hij behandelt de Russische hoeren die in dit land werken, beter dan een Russisch parlementslid", citeer de het persbureau Reuter een ooggetuige die op het vliegveld een gesprek tussen Zjirinovski en een Russische ambassade functionaris opving. tel aviv/vaticaanstad/den haag gpd/ap Israël en het Vaticaan 'hebben vandaag een historische stap gezet. Tijdens een plechtige bij eenkomst in Jeruzalem teken den ze een overeenkomst die over vier maanden moet leiden tot officiële diplomatieke be trekkingen en de uitwisseling van ambasssadeurs. De Israëli sche onderminister van buiten landse zaken, Yossi Beilin, was gisteren met een delegatie in Rome om de ondertekening voor te bereiden. Hoewel het Vaticaan al in 1965 herriep dat de joden ver antwoordelijk zijn voor de dood van Christus, werd de staat Is raël nooit erkend. Het Vaticaan, dat er in het verleden van is be schuldigd anti-semitisme niet actief te bestrijden, zegt in de overeenkomst tegen „alle vor men van anti-semitisme" te zullen waken. Ook belooft Israël dat christelijke pelgrims hun heilige plaatsen in Israël zullen kunnen blijven bezoeken. Dat de overeenkomst van daag is ondertekend, vier maan den voor de uitwisseling van ambassadeurs, heeft te maken met het aflopen van de belas tingvrijdom die het Vaticaan tol en met morgen geniet voor zijn bezittingen in Israël. Het vredesoverleg in het Mid den-Oosten, dat met het ak koord tussen Israël en de PLO een grote stap vooruit maakte, heeft bijgedragen aan de toena dering tussen het Vaticaan en Israël. Het Vaticaan wil een rol spelen in het vredesoverleg en zal door diplomatieke betrek kingen met Israël invloed kun nen uitoefenen op het vaststel len van de toekomst van Jeruza lem, waar joden, christenen en moslims heilige plaatsen heb ben. Het Centrum voor Informatie en Documentatie over Israël (CIDI) heeft met voldoening ge reageerd op het akkoord tussen Israël en het Vaticaan maar noemde het „wel wat laat". Rapport over verdwijningen Honduras TEGUCIGALPA Rtr/AFP/UPI Hondurese militairen en rege ringsfunctionarissen zijn in de jaren tachtig betrokken geweest bij de 'verdwijning' van 184 linkse activisten. Argentijnse militairen hebben de Hondure- zen daarbij geholpen, terwijl Amerikaanse regeringsfunctio- narrissen die wisten van de praktijken, de andere kant op keken. De „systematische, clande stiene en georganiseerde" ver dwijningen begonnen in 1979 met de komst van Argentijnse adviseurs, aldus de beschuldi gingen in het rapport 'De feiten spreken voor zichzelf. Het do cument is gisteren in Honduras gepresenteerd door Leo Vallad- ares, de Nationale Commissaris voor de Bescherming van de Mensenrechten. Het is voor het eerst dat de autoriteiten in het Middenamerikaanse land toe geven betrokken te zijn geweest bij de verdwijningen. Ook Nicaraguaanse contra's die vanuit Honduras een guer rillaoorlog voerden tegen de toenmalige linkse Sandinisti- sche regering in hun land, zou den politieke tegenstanders hebben laten verdwijnen. Orga nisaties voor de mensenrechten hebben verheugd gereageerd op de publikatie van het rapport.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7