Meer gevangenen gebruiken geweld Reizigers van oud naar nieuw opgelet. 7S passen rooster aan voor 'holen, leerlingen op tijd lik belastingformulier eker tot 1996 uitgesteld Binnenland Glasbelt wacht op hergebruik Elske ter Veld voelde zich door fractie en Kok 'belazerd' Geen paniek, water Maas zakt nog steeds' Pianodriedaagse in Rotterdam Te laag vliegen over reactor in Petten kwam door 'navigatiefout' 'Zwakke dijken zijn allang bekend' Burgemeester Arcen duikt weer op 3NDERDAG 30 DECEMBER 1993 griepepidemie definitief op z'n retour [trecht De griepepidemie is nu echt op zijn retour. Landelijk Jezien gingen in de week van 20 december vijftien op de 10.000 'hvvoners met griep naar de huisarts. De week daarvoor waren lat er nog 35, tegen 56 per 10.000 inwoners in de week van 6 de- jember. Dat heeft het Nationaal Influenzacentrum gisteren heegedeeld. De afgelopen tijd zijn tussen de 900.000 en ander- jalf miljoen Nederlanders door griep geveld. De griepcijfers lig- fen nu nog iets boven het normale niveau. Automobilist mogelijk aansprakelijk' anstad De Nederlandse Spoorwegen onderzoeken of zij een i-jarige automobilist uit Zaanstad aansprakelijk kunnen stellen >or het treinongeluk vrijdagavond. De man botste tegen een agon, waardoor drie treinstellen ontspoorden. Eén reiziger /vam daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond. Vol- fens woordvoerder Nieuwenbroek van de NS beloopt de mate- lële schade „enkele miljoenen guldens". De NS zijn in onder- andeling met de verzekeraar van de automobilist. Voor de af- andeling is van belang of hij gedronken had. In dat geval aan aarden verzekeraars meestal geen aansprakelijkheid. (tank in Alkmaar dicht na overvallen Lkmaar De Verenigde Spaarbank (VSB) sluit binnenkort een fi lial in Alkmaar, omdat het al diverse malen is overvallen. Eerder feed de ING-bank datzelfde in Oudorp (gemeente Alkmaar), lok toen waren veiligheidsoverwegingen de reden. Het VSB-fili- al is in korte tijd vijf keer overvallen. Soms werd daarbij geweld ebruikt. Dinsdag bestrafte de Alkmaarse rechtbank twee Rotter- jjunmers voor de jongste overval, waarbij grof geweld werd ge- Jnikt, tot vier en vijf jaar cel. Het filiaal ligt op enkele honder- fen meters van de Alkmaarse ringweg, waardoor overvallers zich nel uit de voeten kunnen maken. pominee Visser stopt met Perron Nul itterdam Dominee Visser trekt zich terug uit Perron Nul. Zijn ijlak wordt overgenomen door de nog op te richten stichting iiladuct. Die gaat zich inzetten voor het voortbestaan van Perron ojul, een opvangproject voor drugverslaafden. Voorzitter is poli- jcommissaris Reitsma. Visser is gestopt omdat het project hem veel tijd kost en zijn gezondheid eronder lijdt. „Ik kan het niet ger opbrengen. Eleel lang was er de toenmalige wethouder t^enderson, die zijn nek uitstak voor Perron Nul. Maar nu is het 'n beetje Perron Nul en dominee Visser tegen de rest van de :reld." lan steelt ton bij studiefinanciering ioNiNGENEen 64-jarige medewerker van de afdeling studiefi- inciering van de Informatiseringsbank in Groningen wordt ïtslagen nadat was ontdekt dat hij voor een ton heeft verdui- .erd. Een onderzoek van de accountantsdienst heeft uitgewe- fcn dat de man in de afgelopen drie jaar bedragen heeft overge- aakt naar andere rekeningen. Hoofddirecteur Barnhoorn heeft k';e scholen in Winschoten sï ben voor hun leerlingen een tract met de NS afgesloten, 'irdoor 's ochtends vroeg 35 leerlingen een extra n n tussen Nieuweschans en ischoten gaat rijden. ai)e NS heffen per 1 januari de endabele vroege trein Nieu- chans-Winschoten op. Die n wordt gebruikt door Nieu- scholieren, die om negen op school moeten Op verzoek van en betaald op zijn vroegst in 1996 :ten ondernemers een su- dik belastingformulier invul- waarmee de fiscus sneller en voudiger de aangifte inkom- ibelasting kan controleren, iernemers vreesden dat zij :xtra administratieve romp- tip al in 1994 op hun dak den krijgen. Maar dat gaat door. Het ministerie van fi- ciën is nog in bespreking het bedrijfsleven, et ministerie wil dat bedrij- standaard-jaarstukken gaan Daarop staan enige (derden vragen over onder :r de vermogenspositie, cre- uren en voorraden. Aan de n zo'n jaarstuk kan de is sneller en langs geauto- Aantal ontsnappingen dit jaar gestegen Het aantal ontsnappingen met geweld is toegenomen. Dit jaar ontsnapten bij achttien uitbraken 59 gedetineer den. Bij zeven uitbraken (44 procent) werd geweld ge bruikt en werden bewakers of anderen gegijzeld. Overi gens zitten 43 van de 59 ontsnapte gedetineerden inmid dels weer achter slot en grendel. den haag gpdzijn. Hij is vooral ongerust over de toename van het geweld. De bewindsman wijst erop dat het kabinet hard bezig is iets te doen aan de ontsnappingen: er worden cellen bijgebouwd en verdachten die bij een ontsnap ping geweld gebruiken, worden strenger gestraft. Gisteren nog veroordeelde de Amsterdamse rechtbank een 20-jarige man tot zes jaar cel, omdat hij in januari uit de Hoogeveense strafinrich ting De Grittenborgh was ont snapt en daarbij twee bewaar sters had gegijzeld. De man moest al een straf van vijf jaar Het aantal ontsnapten is hoger dan in 1992. Toen liepen 44 ge vangenen weg en werd in 29,5 procent van de uitbraken ge weld gebruikt. In de tweede helft van dit jaar lukte het slechts zestien gevangenen om uit te breken tegen 43 in de eer ste zes maanden. Staatssecretaris Kosto van justitie zei gisteren dat het aan tal ontsnappingen wel veel min der is dan tien jaar geleden, maar dat de cijfers desondanks „geen reden tot tevredenheid" uitzitten. Bovendien is er al een extra beveiligde gevangenis (EBI) in Vught beschikbaar, ter wijl er nog twee in aanbouw zijn. Die kunnen komend jaar in gebruik genomen worden. In deze gevangenissen gelden spe ciale regels en zijn extra voor zieningen aangebracht die de kans op ontsnappingen tot een minimum moeten beperken. In de inrichtingen worden zware, vluchtgevaarlijke criminelen ge plaatst. Aansporingen vanuit de poli tiek - zoals een actie van het CDA eerder dit jaar tegen de ei gen minister van justitie Hirsch Ballin - zei Kosto niet nodig te hebben. Het CDA eiste toen hardere maatregelen anders kon Hirsch Ballin opstappen. „Een overdreven actie. Die was niet nodig", oordeelt Kosto (zelf PvdA) nu. door de twee scholen in Winschoten gaat de trein van 7.09 uur uit Groningen volgend jaar iets vroeger weg en rijdt door naar Nieuweschans. De scholieren kunnen met die trein naar Winschoten en zijn dan precies op tijd. De NS noemen het niets bijzonders dat ze een grootverbruikcontract met een school afsluiten, maar wel dat ze op verzoek van de klant de dienstregeling aanpassen. Hoe veel geld de regeling de scholen kost, willen ze niet zeggen. matiseerde weg de bedrijfsvoe ring bekijken en vergelijken. Het ministerie hoopt op die manier fraude beter in kaart te krijgen. Voor de bedrijven betekent de regeling niet alleen een enorme papierwinkel, maar ook een ex tra kostenpost. Volgens bereke ningen van de ondernemers zou het invullen tussen de hon derd en duizend gulden per be drijf kosten. Het ministerie be kijkt nu of kleine ondernemers vrijstelling kunnen krijgen en of er voor bedrijven een financiële compensatie mogelijk is. On danks het uitstel zal het minis terie wel standaard-jaarstukken als proef blijven toesturen aan bedrijven. Die kunnen ze vrij willig invullen. FIJNAARTHeel veel glas uit glasbakken uit het hele land ligt op de glasbelt in Fijnaart, boven Roosendaal, te wachten op hergebruik. Zeventig procent van het ingezamelde glas kan opnieuw worden gebruikt. foto koen suyk den haag» gpd Oud-staatssecretaris Elske ter Veld (sociale zaken) voelt zich door de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer en partijleider Kok „belazerd". De bewinds vrouwe moest kort voor de zomer aftreden, nadat de fractie het vertrouwen in haar opzegde. Voor de NOS-televisie verklaarde Ter Veld gis teravond dat zij de verwijten die zij in die dagen van haar fractie kreeg, „volstrekt absurd" heeft gevonden. Over de aanmerkingen die op haar ka rakter werden gemaakt, zei ze: „Terwijl ik dat ka rakter toch al die tijd al had". Volgens Ter Veld was bij de fractie gewoon „de rek eruit". Ter veld denkt dat de fractie niet nog meer ingrijpende voorstellen op het terrein van de sociale zekerheid durfde te aanvaarden en uit te leggen aan de achterban. Toch was haar beleid gedurende bijna vier jaar wèl aanvaard. Volgens de oud-staatssecretaris is zij in feite gewoon „op geofferd". Terugkijkend op haar emotionele afscheid na de persconferentie over haar besluit, zei Ter Veld dat ze dat in eerste instantie „vreselijk" had ge vonden. „Ik wilde het rustig aan doen", zei zij. Later kwam het besef dat zulke emoties eigenlijk veel passender waren geweest. „Ik voelde mij zo alleen gelaten", aldus Ter Veld. Regen in buurlanden nog niet gevaarlijk n Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdiei v H f j| Rotterdam Op de tweede dag van de pianodriedaagse voor amateurs in de Rotterdamse Doelen, spelen Barbara Kroner en Irene Felix samen. Tot en met vandaag konden 340 amateurpianisten ieder vijf minuten hun kunsten op de piano laten horen. foto anphermanpieterse zupe» anpschrift geldt overigens voor grote industrie-com plexen en gascompressiestations. Volgens de luchtmacht was tijdens een NAVO- oefening in oktober voor straaljagers een vlieg route op vijf kilometer ten zuiden van het ECN- complex beschikbaar. Door een navigatiefout volgden enkele jagers een noordelijker route en kwamen boven het ECN-complex terecht. Deze overtreding van de vliegvoorschriften heeft in middels geleid tot „adequate maatregelen" om herhaling te voorkomen, aldus de luchtmachtko lonel. Burgemeester J. Gutker van Zijpe is niet tevre den met het antwoord. De gemeente en ECN-di- recteur Van den Kroonenberg willen dat er boven het terrein helemaal niet wordt gevlogen. Gutker acht vliegverkeer boven het ECN „onjuist en on nodig". „We willen voorkomen dat er meer fou ten worden gemaakt. Het moet toch mogelijk zijn om buiten die zestig hectaren te blijven", aldus de burgemeester. Volgens luchtmacht-woordvoerder A. Fokkema lijkt een vliegverbod voor het complex simpel, maar is het door de ingewikkelde internationale procedures voor luchtverkeersregels „moeilijk te realiseren". De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft mi nister van defensie Ter Beek vragen over de vlie- gincidenten gesteld. De Koninklijke Luchtmacht heeft in een brief aan 'de gemeente Zijpe erkend dat straaljagers in ok tober te laag over het terrein van het Energieon derzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten zijn gevlogen. De luchtmacht wijt de overtreding van de vliegvoorschriften aan „een navigatiefout". De gemeente Zijpe (waaronder Petten valt) neemt geen genoegen met het antwoord. Op het terrein van het ECN staat de Hoge Flux Reactor van het gemeenschappelijk centrum voor onderzoek van de Europese Gemeenschap. De relatief kleine reactor is bedoeld voor experimen ten en voor medische doeleinden. Op 1 en 6 ok tober scheerde een aantal straaljagers laag over de gebouwen van het nucleaire complex. Na overleg met ECN-directeur prof. H. van den Kroonenberg vroegen burgemeester en wethou ders van Zijpe en de plaatselijke milieugroep de Windbreker opheldering aan de Rijksluchtvaart dienst en het ministerie van Defensie. In zijn antwoord zegt het hoofd van de afdeling Ondersteunende Operatiën van de luchtmacht, kolonel J. van Harmeien, dat militaire toestellen boven kerncentrales minimaal 1500 voet (circa 500 meter) hoog moeten vliegen. De Nederlandse nucleaire installaties in Borssele, Dodewaard en Petten zijn om die reden op militaire vliegkaarten aangegeven. Hetzelfde internationale vliegvoor- Dijkenbouwers willen zo snel mogelijk aan de slag DEN HAAG PIET ARP De overheid nam veel te ge makkelijk aan dat de rivieren en hun dijken de enorme water massa's van de afgelopen week konden verwerken. Ondertus sen gebeurde er niets om de zwakke dijken te verzwaren, ter wijl de zwakke plekken allang bekend waren. Die kritiek uit directeur La bohm van de Nederlandse ver eniging voor Kust- en Oever- werken. Volgens hem is er veel tijd verloren gegaan om de na tuurhistorische waarden van het rivierlandschap te bestude ren terwijl er ondertussen niets gebeurde. Zelfs werken die al waren aanbesteed, zijn nog niet uitgevoerd omdat er alsnog een onderzoek naar de aantasting van de natuur moest komen. „Nu komt er weer een studie om effecten van overstromin gen in het Limburgse Maasdal te verkleinen. Maar we kennen alle zwakke plekken allang. Wat nu gebeurt, is typisch een geval van het verdronken kalf en de te dempen put. Er wordt voorna melijk op een incidentele nood situatie gereageerd. Dat bete kent weer verder uitstel." De afgelopen jaren is fel ge discussieerd over het een op vrijwel alles berekende hoogte brengen van de rivierdijken. De milieuorganisaties stelden dat de voorgenomen dijkverbredin- gen en ophogingen het rivieren landschap en het kwetsbare milieu te veel zouden aantas ten. Labohm: „Dat is wel waar, maar de veiligheid hoort voorop te staan." Bij een aantal voorge nomen dijkverbredingen kan het werk volgend jaar alsnog worden aangevat. Labohm wil best rekening houden met het kwetsbare milieu, zegt hij, „maar dat moet geen natte voe ten opleveren." Hij erkent dat zijn vereniging grote belangen heeft bij de dijk verbredingen. „We verdienen eraan, dat zit uiteraard bij ie dereen in het achterhoofd. Maar geld is niet onze enige drijfveer. We kénnen deze dij ken en weten hoe zwak ze zijn". De rivierdijken zouden aanvan kelijk voor de eeuwwisseling op sterkte moeten zijn, later werd de termijn enkele keren ver lengd tot nu uiterlijk 2008. Dat kost nog zo'n miljard gulden. „Telkens denkt de overheid dat het met de veiligheid wel mee valt en ontstaan er vertragingen, maar de natuur hebben we niet in de hand." De Vereniging voor Kust- en Oeverwerken ziet de dijken als een vorm van verzekering na een halve eeuw investeren in de bloeiende gemeenten langs de rivieren. „De overheid betaalt de premie niet op tijd, de parti culieren draaien vervolgens voor de schade op. Den Haag heeft mooi praten, maar als ik in zo'n ondergelopen gebied zou wonen, zou ik toch ver domd boos zijn." Volgens plaatsvervangend hoofddirecteur water bij Rijks waterstaat Verwolf was het de afgelopen jaren van groot be lang eerst brede steun te krijgen voor het verbeteren van de ri vierdijken. Die paar jaar vertra ging werd voor lief genomen. Ook volgens Verwolf zijn de zwakste plekken in de rivierdij ken al jaren bekend. „Die moe ten we nu het eerst herstellen, voor zover de financiën dat toe laten." Een commissie onder leiding van de voormalige Zeeuwse commissaris der koningin Boer den, die eerder de dijkverster king langs de Rijn en de Waal onderzocht, gaat nu bekijken wat er in het Maasdal moet ge beuren. Die commissie moet ui terlijk over een jaar het eindrap port gereed hebben. heerlen. gpd Het is bijna oud nieuw. Ook voor NS. Vant in 1994 gaat er een hoop veranderen. Maar larover volgend jaar meer. Eerst moeten we het lude jaar afsluiten. En dat doen we op een rustige ïanier. Vanaf 20.00 uur rijden er namelijk geen einen meer. In het nieuwe jaar beginnen de trei- iei'en van het nachtnet (Rotterdam-Delft-Den Haag- eiden-Schiphol-Amsterdam-Utrecht) weer te rij- p en tussen 1.00 en 2.00 uur. Op zaterdag 1 januari 1994 is er slechts en beperkte treindienst, maar rijdt er wel min stens éénmaal per uur een trein. Wilt u meer weten, dan kunt u bellen met OV-Reisinformatie: 06-9292 (50 cent per minuut). U krijgt dan informatie over het treinver keer en ander openbaar vervoer. Op 30 december van 6.00 tot 24.00 uur, op 31 december van 6.00 tot 21.00 uur en op 1 januari vanaf 7.00 uur. Daarnaast kunnen ook onze conducteurs en de mensen achter het loket u er meer over vertellen. Wij wensen u een prettige jaarwis-^ seling en een voorspoedig 1994. Het waterpeil in de Maas daalt tot en met morgen nog steeds, van stijging is geen sprake. Dat zegt Rijkswaterstaat op basis van gegevens over het weer uit België en Frankrijk. De ver wachte hevige regenval en smeltwater hebben hier volgens de dienst weihig invloed op. Het KNMI verwacht met na me op oudejaarsdag in grote delen van Duitsland, België en Luxemburg tien tot dertig milli meter neerslag. Ook gaat de temperatuur in de sneeuwge- bieden oplopen, waardoor de sneeuw kan gaan smelten. In woners van Koblenz, waar met Kerstmis duizenden mensen werden geëvacueerd voor de overstromingen, pakten giste ren opnieuw hun koffers. Bij de samenvloeiing van Rijn en Moezel is het gevaar voor een vloedgolf namelijk bijzonder groot. Woordvoerder Van den Berg van Rijkswaterstaat gaat er vooralsnog niet van uit dat het waterpeil weer gaat stijgen: „Dat gerucht doet nu al vijf da gen de ronde. Bijzonder verve lend. We moeten nu niet een jaar lang bij elke regenbui alarm gaan slaan, want dan kunnen we wel aan de gang blijven. De tendens is dat het waterpeil van de Maas nog steeds zakt. Waar bij Borgharen vorige week tij dens de top van de watervloed nog 3.050 kubieke meter water per seconde door de Maas stroomde, is dat nu 1.235 kubie ke meter. Ie hebt zeker vijftien tot twintig millimeter neerslag in het stroomgebied van de Maas nodig om te zorgen dat die daling stopt." ARCEN ANP-GPD Mooren wil 'tijdelijk' functie niet uitoefenen, CDA eist aftreden trage hulpverlening, terwijl hij drie dagen daar voor al op de hoogte zou zijn geweest van de na derende ramp. Uiteindelijk moesten 1.500 van de 9.000 inwoners worden geëvacueerd. Het CDA heeft al het aftreden geëist van de burgemeester, die overigens ook lid is van het CDA. Het optreden rond de watersnood lijkt ove rigens vooral de druppel die de emmer doet over lopen. De gemeenteraad leeft al langer op voet van oorlog met de burgemeester, die ook onkun de en onbegrip wordt verweten. Mooren is in 1986 toen hij burgemeester van de twee Maas gemeenten Stevensweert en Ohé en I-aak was in Arcen benoemd. Arcenaren hebben volgens hoogleraar staats- en administratief recht Van der Burg een goede kans om hun schade van de gemeente vergoed te krij gen wanneer ze die aanklagen wegens nalatig heid. Burgemeester Mooren heeft namelijk hoe dan ook namens de gemeente gehandeld. Vol gens Van der Burg moet de gemeente daar dan ook op worden aangesproken. „Bovendien is bij de gemeente meer geld te halen dan bij de burge meester." De sinds woensdag verdwenen burgemeester Mooren van Arcen en Velden is terecht. Hij heeft contact gehad met gouverneur Van Voorst tot Voorst en de twee zullen volgende week verder met elkaar praten. Tot dat moment blijft loco burgemeester Hafmans (CDA) waarnemend bur gemeester. De burgervader bleek woensdag voor iedereen onbereikbaar. Zelfs de gouverneur lukte het niet hem te spreken. Mooren heeft forse kritiek te ver duren vanuit de gemeenteraad op zijn functione ren tijdens de watersnood. Volgens een raadslid liep Mooren dagenlang rond „als een kip zonder kop. De burgemeester nam waarschuwingen niet serieus, zoals hij de raad nooit serieus heeft geno men." Volgens een woordvoerder van de provincie kon Mooren de spanningen rond de watersnood in zijn gemeente en de daarop geleverde kritiek niet langer aan. Daarom wil hij tijdelijk zijn func tie niet meer uitoefenen. Toen Arcen door overstromingen in grote pro blemen kwam, klaagde de burgemeester over te

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3