Het wordt een gekkenhuis, blijf thuis voor de buis 'Als geld de doorslag gaf, zat ik nu niet hier' Feiten &Meningen Amerikaanse vrouwen trachten baas in eigen buik te blijven DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 Tienduizenden veteranen, maar geen Duitsers bij herdenking D-Day In Normandië is het nu, bijna een half jaar voor de her denking zelf, al het gesprek van de dag. De 50ste verjaar dag van D-Day, de geallieerde landing op 5 Normandi- sche stranden op 6 juni 1944 die de opmaat vormde voor de bevrijding van West-Europa, belooft een gigantisch spektakel te worden. garantie voor een bed op 5 en 6 juni is, hebben enkele groepen Britse veteranen de afgelopen maanden tot hun verbijstering en woede ondervonden. On danks de zeer tijdige reservering moesten de Britse oud-strijders alsnog op zoek naar andere ho tels omdat enkele weinig scrupuleuze hotelhouders hun kamers bij nader inzien liever verhuurden aan groepen Ame rikaanse of Canadese vetera nen. Die zitten over het alge meen beter in de slappe was. Dat leidde de afgelopen maan den tot enkele bijtende stukken in de Engelse schandaalpers. ,,We hebben in 1944 al een zeer zware prijs betaald. Het is schandalig dat sommige hotel houders 50 jaar later een slaatje willen slaan uit onze komst", al dus een Britse oorlogsveteraan. Volgens Armelle le Goff worden dit soort problemen sterk over dreven. „De meeste hotelhou ders hebben zich keurig gedra gen. De prijzen zijn niet of nau welijks verhoogd. Er zijn inder daad wat groepen Britten die problemen hebben gehad, maar dat kwam omdat het hotel waar ze al 2 jaar geleden hadden ge reserveerd, ondertussen van ei genaar was gewisseld. De nieu we eigenaar wist simpelweg van niets." Voor de tienduizenden vetera nen die in juni volgend jaar naar Normandië komen, wor den tientallen verschillende herdenkingsplechtigheden ge organiseerd om te voorkomen dat ze verloren gaan in te mas sale bijeenkomsten en zich CORRESPONDENT Maarliefst tien staatshoofden, onder wie de Amerikaanse pre sident Bill Clinton, de Franse president Francois Mitterrand, de Poolse president Lech Wale sa, de Engelse koningin Eliza beth en koningin Beatrix zullen de plechtigheden op 5 en 6 juni 1994 persoonlijk bijwonen. Maar de onbetwiste hoofdrol is toch weggelegd voor de ruim 40.000 veteranen die hebben la ten weten dat ze 50 jaar na de heldhaftige landing opnieuw van de partij zullen zijn in Nor mandië. „Het is hier al maanden een gekkenhuis", vertelt Armelle le Goff van de regionale VW, Cal vados Tourisme. Haar organisa tie staat voor de niet geringe taak de vele tienduizenden oor logsveteranen uit Canada, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Polen en nog eens en kele duizenden journalisten uit de hele wereld aan onderdak te helpen voor het weekeinde van 5 en 6 juni. Wie nu nog geen onderdak heeft, zal in juni genoegen moe ten nemen met een hotelkamer op minstens 100 kilometer af stand van de belangrijkste her denkingsoorden of met een slaapplaats bij particulieren, zo blijkt uit het relaas van Le Goff. „In een straal van 100 kilometer rond Caen zitten alle hotels al maanden vol. Veel groepen ve teranen hebben 2 jaar geleden al gereserveerd." Dat dat desondanks nog geen Britse marinevaartuigen bereiden zich in de nacht van 5 op 6 juni 1944 r op de historische landing op de Normandische kust. slechts figurant.voelen. In prin cipe komt iedere veteraan aan zijn trekken tijdens plechtighe den in of bij de plaatsen waar hij destijds zelf gevochten heeft. Zo zijn er op 6 juni gelijktijdig Britse plechtigheden in Her- manville, Douvres, Ranville, Ryes en Arromanches vlakbij de plaatsen waar Britse legereen heden destijds geland zijn. Bij al die ceremonies zullen leden van het Britse koninklijk huis aan wezig zijn. Voor Amerikanen zijn er herdenkingen bij de Pointe du Hoc en op Utah Beach in het bijzijn van presi dent Clinton. De naar schatting 60 Neder landse veteranen van de Prinses Irene Brigade, die als onderdeel van de 21ste Britse legergroep deelnamen aan de bevrijding van Normandië, komen al een dag eerder aan hun trekken. Op 5 juni vindt er in het bijzijn van koningin Beatrix een ceremonie plaats bij de brug van Pont Au- demer, die op 26 augustus na hevige gevechten in geallieerde handen viel. Tijdens die gevech ten om de strategisch belangrij ke brug verloren diverse leden van de Prinses Irene Brigade het leven. Van de 1.294 mannen tel lende brigade, die ook een be langrijke rol speelde bij de be vrijding van het zuiden van Ne derland, sneuvelden er in totaal 45. De Nederlandse veteranen en koningin Beatrix zullen de vol gende dag ook present zijn bij de grote internationale plech tigheid op de stranden van Omaha Beach, het grote klap stuk van de herdenking van D- Day. Daar zullen behalve vele duizenden veteranen maar liefst tien staatshoofden acte de pre sence geven. Afwezige De enige prominente afwezige in het gezelschap is nu al be kend: Helmut Kohl. Voor de Duitsers is, als voormalige vij and, geen enkele rol weggelegd bij de herdenking van D-Day. „De aanwezigheid van Duitsers FOTO ARCHIEF bij de herdenkingen zou voor beide partijen, de geallieerde veteranen en de Duitsers, erg pijnlijk zijn geweest. Daarom hebben we ze simpelweg niet uitgenodigd", zegt een bij de organisatie betrokken historicus die anoniem wil blijven. De re den is duidelijk. Volgens de Franse autoriteiten zijn de Duit sers „op eigen, uitdrukkelijk verzoek" niet uitgenodigd voor de herdenking van D-Day. Een versie waar de historicus om moet glimlachen. „Als ze al gevraagd hebben om niet uitjf nodigd te worden, dan hebber11 ze dat gedaan toen ze in de ga ten kregen dat ze niet welkonj A waren." Sommige zaken liggef een halve eeuw na de grootstft/ militaire operatie aller tijden, B-j nog altijd zeer gevoelig. De Duitsers kunnen zich overigek( troosten met het idee dat z betrokken zullen worden in dfcn 50ste herdenking van li van de Tweede Wereldoorlogjai mei 1995. Voor gewone toeristen die i: ni volgend jaar graag ie meepikken van de herdenking gen in Normandië, heeft Am le le Goff een even simpel als dringend advies: „Blijf in ieder geval in het weekeinde v 6 juni thuis en kijk naar de telP visie." Ook zonder de komst van duizenden toeristen en dagjesmensen hebben de c nisatoren hun handen al m dan vol aan de veteranen e staatshoofden. Zwartkijkers voorspellen vc en 6 juni een enorme chaos rond de historische landings plaatsen. De draconische veil heidsmaatregelen rond de 10 0 staatshoofden zullen al het ni officiële verkeer rond de strai den van D-Day vrijwel onmoj lijk maken. Zonder speciale pasjes geen schijn van kans o ook maar enigszins in de buun te komen. Wel om verstrikt tqei raken in onafzienbare files. De taxichauffeur die me teru e naar het station van Caen rij( heeft de oplossing al gevondt m „Ik smeer hem dat weekeindt Het wordt een gekkenhuis, n neer. En voor ons valt er dan geen droog brood te verdie- STEVENHAGEN Ziekenhuisdirecties willen discussie over dure medicijnen Moo&fELUWooe. VIWeü^ÊM Z1XI£4KA4£ /JEPEflW WASHINGTON PATRICK COCKBURN THE INDEPENDENT „Vermoord geen baby's meer", schreeuwde Michael Griffin toen hij zich afgelopen maart losmaakte uit een menigte anti-abortusdemon stranten in Pensacola in Florida en David Gunn doodschoot, een van de weinige artsen in de stad die abortussen uitvoerde. Eerder had Griffin leden van zijn kerk gevraagd voor Gunns ziel te bidden. „Hij vroeg de ge meente te bidden en vroeg of we het met hem eens waren dat dokter Gunn zijn leven zou ge ven voor Jezus Christus", aldus een voorganger van zijn kerk. In augustus vuurde Rachelle Shannon, redactri ce van een anti-abortusnieuwsbrief, enige ko gels af op een busje dat werd bestuurd door dokter George Tiller, waarbij hij aan beide ar men gewond raakte. Dit zijn twee van de gewelddadigste incidenten tijdens een campagne tegen klinieken en artsen die abortus uitvoeren. Voorstanders van het recht op abortus geven toe dat het werkt. Vol gens Ron Fitzsimmons, uitvoerend directeur van een landelijke organisatie van abortuskli nieken, heeft het lastigvallen van artsen serieu ze gevolgen voor de beschikbaarheid van ope raties, met name in de landelijke staten. „In Mississippi zijn twee klinieken, dus als er een wordt gesloten heeft dat grote gevolgen. In Zuid-Dakota is er maar één en die wordt draai ende gehouden door een enkele 65-jarige arts." In staten met grote steden is het nog gemakke lijk genoeg een abortus te krijgen, maar steeds minder studenten in de medicijnen worden op geleid voor het uitvoeren van abortussen. Een jaar geleden waren de aanhangers van het recht op abortus blij omdat ze in Bill Clinton als pre sident een medestander hadden. Maar nu ko men ze erachter dat de praktische mogelijkhe den om een abortus te krijgen in tegenstel ling tot het wettelijke recht steeds minder worden. Fitzsimmons denkt dat abortus in sommige staten in het zuiden en middenwes ten binnenkort helemaal niet meer mogelijk is. Volgens opiniepeilingen vindt slechts 13 pro cent van de Amerikanen dat abortus verboden moet zijn. Maar de harde kern van anti-abor: tusactivisten heeft een succesvolle guerrilla oorlog gevoerd tegen klinieken en artsen. Tij dens een incident hébben demonstranten 4.000 geaborteerde foetussen gestolen uit een pathologisch laboratorium en zouden zij heb ben gedreigd de namen van de moeders te ont hullen. Op „Gezocht''-affiches worden namen en adressen van artsen gepiibliceerd. Het zal moeilijk zijn een einde te maken aan de anti-abortuscampagne. Artsen weten dat ze kwetsbaar zijn. „Je kan niet in een harnas le ven", aldus een woordvoerder van een kliniek. De anti-abortusgroepen zijn officieel tegen ge weld, maar hun aanhangers vaak niet. Na de moord op Gunn zei een toeschouwer dat de demonstranten „eruit zagen alsof ze helemaal gelukkig waren". Dure, nieuwe geneesmiddelen en behandelingen jagen de kos ten van de gezondheidszorg met miljarden guldens op. De prijs van een geneesmiddel speelt een steeds grotere rol in de afweging van de specialist of hij het al dan niet voorschrijft. De directies van de Nederland se ziekenhuizen stellen daarom het gebruik van dure medicij nen en behandelingen voor doodzieke patiënten ter discus sie. Zij willen overleg plegen met de overheid, de verzeke raars, de patiëntenraden en de medici. Dat moet leiden tot een algemeen aanvaard beleid. „Vroeger waren de voornaam ste zorgen de toegevoegde le vensduur en de mogelijk nare bijverschijnselen voor de pa tiënt", zegt geneeskundig direc teur G. van den Broek van het Catharinaziekenhuis in Eindho ven. „Inmiddels speelt ook de prijs van de behandeling een grote rol in de afweging. Een middel als taxol, dat de tumor- groei bij eierstokkanker in één op de drie gevallen aantoonbaar afremt, maar de kanker niet ge neest, is bijna onbetaalbaar." Een kuur met taxol kost 3.000 gulden. Er zijn gemiddeld 10 kuren nodig. Daarom hebben de ziekenhuisdirecties in de Ge neeskundige Vereniging tot Be vordering van het Ziekenhuis wezen afgesproken het middel maar spaarzaam te gebruiken. Dat komt neer op 'levensverkor ting' voor veel vrouwen die aan deze vorm van kanker lijden, zo oordeelden enkele critici vorige week in het Pharmaceutisch Weekblad. Van den Broek spreekt liever over „een techni sche afweging" rond de levensduur. „Je gunt iedereen de beste behandeling. Taxol, gewonnen uit de bast van de taxusboom, zou eer der dan nu kunnen worden toegepast. Nu wordt het alleen voorgeschreven als andere therapieën geen baat meer heb ben. Ook bij borst en longkanker zou taxol misschien kun nen helpen. „Schrij ven we taxol onbe perkt voor, dan wor den andere patiën ten, bijvoorbeeld mensen die wachten op een kunstheup of een hartoperatie, benadeeld. Die pa tiëntengroepen le ven na de ingreep nog vele jaren. De kostbare behande ling is dat geld dus waard. De tienduizenden guldens kosten de kuur met taxol biedt 1 op de 3 patiënten slechts weken tot maanden respijt. Het netwerk van vrouwen met gynaecologische kanker, stich ting Olijf, reageert: „Het is diep- Dure geneesmiddelen jagen de kosten v heidszorg met miljarden omhoog. ting vindt dat het middel moet worden toegediend zodra er ook maar enige kans op verbe tering voor de patiënt is. Het gaat volgens ziekenhuisdi recteur Van den Broek in wezen om het vergelijken van prijzen resultaten. „De duurste be- triest dat over het voorschrijven handeling is zo'n beetje die met de behandeling kennelijk zo'n prijsafweging nodig is. Als het wat helpt, mag je het dan wel of niet weigeren? Iedereen is toch blij om nog voor een tijdje te kunnen bijtekenen?" R. Scheepstra van dezelfde stich- de kunstnier. Sinds de resulta ten beter en de nadelen minder werden je kunt redelijk goed tien jaar of langer leven, al moet je drie keer per week naar het ziekenhuis is de kostbare be handeling acceptabel geworden voor heel veel nier patiënten." Ook de zieken huisapothekers zit ten met het pro bleem in hun maag. Hun vereniging be legt volgend najaar een symposium over de vraag hoe bijna onbetaalbare, maar werkzame be handelingen moe ten worden toege past. J. Hartingvan de Vereniging van Ziekenhuisapothe kers spreekt van „een ethische vraag". „Is de be handeling van dé patiënt met een middel als taxol dat vele geld wel waard? Daar moeten spe cialisten maar eens over praten. Want er zijn wel meer van dit soort nieuwe, dure geneesmidde len. Zoals prepara ten die de groei van bloedcellen stimuleren. Je kunt echter je budget voor genees middelen niet overschrijden, het ziekenhuis zou failliet gaan. Dat is het dilemma van de zie kenhuisapotheker." In de ziekenhuizen voelt men er niets voor om mensen taxol uit eigen zak te laten betalen. „Dan wordt het een middel alleen voor de welgestelden", vindt Harting. „Dat zou asociaal zijn. Met specialisten, directie en apotheek moet het ziekenhuis een standpunt innemen over de vraag in welke gevallen de duurste medicijnen gebruikt, mogen worden. Je moet afsj; ken wat je wel en wat je niet doet. Net als bij de aanschaf apparatuur.Jaarlijks wordt voor miljoenen in de zieken zen geïnvesteerd, nog veel meer miljoenen aai)( vraagd. Hoewel Harting in zijn apo theek met een budget moet werken, is hij afhankelijk wat specialisten voorschrijvi Specialisten zouden ook m budgetten moeten werken, vindt hij. Harting: „Een hart! cialist begroot vooraf hoeve* pacemakers hij zal implante Ook het aantal kunstheupen in een jaar wordt verstrekt, vooraf bekend. Iedereen w met budgetten. Dat zou oc de geneesmiddelen kunnen beuren, in goed overleg medisch team." Wat het ene ziekenhuis niet doet, doet het andere Met als gevolg dat patiënten shoppen, zo is de ervaring Olijf-woordvoerster Scheep; „Ik weet van een patiënte di Amsterdam niet behandeld worden met taxol. Zij ging n haar geboortestad in Limbu waar het ziekenhuis het wel voorschrijft. Bij haar lijk erop dat de tumor afneemt. Zelf onderging Scheepstra 1 jaar geleden een dure kuur gen kanker. De behandeling „Had het geld dan zat ik hier nu niet. Wie wat taxol nog voor anderen betekenen." STANDPLAATS LONDEN Zelden had ik in een tijdsbestek van enkele uren zoveel goed nieuws gehoord. De Engelse cuisine was in opmars op het Oude Continent, de Engelse taal had het Duits definitief versla gen als vreemde taal op scholen in Oost-Europa, en Rover ver kocht wereldwijd nu meer auto mobielen dan Mercedes-Benz. Op de receptie waar ik deze fei ten vergaarde uit de mond van de verscheidene deskundigen, was ook een gevlinderstrikte heer met een asgrauw gelaat. Aan het revers van zijn gitzwar te pak hing een kaartje: Peter Middleton, ChiefExecutivevan Lloyd's. Lloyd's? Was dat niet die verze keringsmaatschappij die aan haar zwanezang bezig was? Op het asgrauwe gelaat kwam een milde glimlach. ,,U loopt een half jaartje achter. Maar dat kan u niet verweten worden. De Britse media verslaan alleen het slechte nieuws. De afgelopen maanden hebben wij miljarden binnengekregen van nieuwe in vesteerders." Om zijn oordeel over de pers te illustreren had de asgrauwe heer een anekdote. Voor de laatste jaarvergadering, waarop naar verwachting de hele Lloyd's-top naar huis gestuurd zou worden, hadden zeven TV- ploegen een interview met hem aangevraagd. Een vraaggesprek met een werkloze Peter Mid delton, een der hoogstbetaalde topmannen in de Londense Ci ty, leek niet te versmaden. „Maar toen de vergadering be sloot om ons te steunen, haak ten vijf van de zeven televisie ploegen af', memoreerde Middleton. „Goed nieuws bete kent in dit land geen nieuws." Middleton had gelijk. Het volk wordt slechts gevoed met mis- Goed nieuws daad, honger, oorlog en reces- sie, en de porties zijn zo groot dat de wereld een karikatuur is geworden. Meer dan de helft van alle Brit ten meent nu dat vier op de vijf kinderen op deze aardkloot honger lijdt, terwijl het werkelij ke cijfer twee procent is. Vrijwel iedereen denkt dat Groot-Brit - tannië crimineler is dan enig ander Europees land, terwijl de Nederlandse misdaadcijfers ho ger zijn. Bijna 60 procent ver keert in de veronderstelling dat de Britse economie nog in re cessie verkeert, hoewel die re cessie anderhalfjaar geleden ten einde kwam. Wie de wereld slechts beziet door het oog van de BBC-came- ra's, leeft in permanente angst voor ontvoerders, inbrekers en moordenaars. Wij zijn de eni gen in onze wijk die na zes uur 's avonds de deur nog gewoon opendoen. En wij moeten de oppas van tien huizen verder tot haar voordeur escorteren, om niet voor volslagen onver antwoordelijk te worden versle ten. Een nieuwslezer van de BBC, Martyn Lewis, begon in april een campagne voor goed nieuws. BBC-kijkers, zo zei hij, weten niet dat de misdaadcij fers in Toxteth (toneel van ern stige rellen tien jaar geleden) met een kwart zijn gedaald. Ze kennen niet het verhaal van de comeback van de Triumph-mo- torfiets en weten nog minder van de wederopstanding van Bayrut of de plotselinge vrede in Somalia. Maar Martyn Lewis werd afge maakt door zijn eigen collegae. Jeremy Paxman, een van top- journalisten bij de BBC, om schreef Lewis als een „plaag" en zijn argumenten als Alleen media in landen als Myanmar (Burma) hebben goed-nieuws-benadering, al Paxman. De Workers Daily opent de voorpagina gerege met het nieuws dat de junta der een figuurzaag-cur; gonnen. „Misschien moet I\ tyn maar solliciteren n< hoofdredacteurschap v krant", oordeelde hij. De avond waarop ik mijn go nieuws vernam, werden ton twee 11-jarige jongetjes oordeeld wegens moord op peuter een zeldzaam mi drijf. De volgende ochtend meldde de Daily Mail, een mijn kranten, niets over de mars van Rover of het plotsi ge succes van Lloyd's. Wel v ren er 16 pagina's over de p termoord. CEES VAN ZWEEDEN CORRESPOND

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2