Hersman moet in de wachtkamer Felle kritiek op plan alternatieve kernploeg De Boshuizerkadeclubs houden de boot af Sport lanchester United uit jaar goed af e kansen van Jeroen Piket worden er niet beter op 'NDERDAG 30 DECEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 -ieven schaatsers zeker van Spelen renveen Na afloop van de afstandskampioenschappen in erenveen zijn vijf schaatsers en twee schaatsters aangewezen br de Olympische Winterspelen van Lillehammer/Hamar. ngewezen zijn bij de vrouwen op de 1500 meter: Annamarie omas, 3000 meter: Carla Zijlstra. Mannen, 1000 meter: Gerard Velde en Arjan Schreuder, 1500 meter: Rintje Ritsma en ko Zandstra, vijf en tien kilometer: Ritsma, Zandstra en Bart ldkamp. Bij World Cup-wedstrijden in Davos komt Jeroen aathof op 15 en 16 januari uit op de 1000 en 1500 meter. an Velde steekt concurrent de loef af renveen Het verschil was niet meer dan acht-honderdste, lar Gerard van Velde had op de eerste dag al een behoorlijke irge opgebouwd. Van Velde prolongeerde gisteren zijn natio- le schaatstitel op de 500 meter. In een rechtstreeks duel ver- de krachtpatser uit de kernploeg Arie Loef: 37,46. In de eer van de over twee manches verwerkte titelstrijd had Van Vel- al een voorsprong van bijna een halve seconde genomen, (f benaderde zijn beste tijd tot op vier-honderdste. Lissenaar reel Bliek (12) en de van een keelonsteking herstelde Arnold der Poel (14) uit Roelofarendsveen eindigden in de achter- sde. an 't Oever met vrouwen naar WK renveen Egbert van 't Oever fungeert tijdens het toernooi om wereldkampioenschap schaatsen voor vrouwen, op 5 en 6 ruari 1994 in het Amerikaanse Butte (Nevada), als begeleider de twee Nederlandse deelneemsters. Welke rijdsters dat zijn, sstjrdt pas op 31 januari bij de officiële inschrijving bekend. Ton gele Jong en Barbara de Loor zijn de voornaamste kandidates, nationale toppers Annamarie Thomas en Carla Zijlstra wor- door bondscoach Henk Gemser verzocht het WK te laten ieten ten faveure van de Olympische Winterspelen die op 12 ruari in Noorwegen beginnen. De Lissenaar, chef d'equipe lens de Olympische Winterspelen in Hamar, houdt zich bin- de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond bezig t de planning en organisatie rond de verschillende kernploe- Tges voor Van Kempen en Angenent enter Richard van Kempen en Henk Angenent hebben zich Irukkelijk laten zien tijdens de eerste dag van de Marathont- edaagse. De Nieuwveense schaatser schreef gisteren in De- ïter de tweede serie van de afvalrace over twintig ronden op i naam. Jan Dirk Corts uit Koudekerk aan den Rijn werd iede. Angenent rekende in de derde serie af met onder ande- Rick van der Hoorn uit Ter Aar, die de derde plaats greep. In gploegenrace over 100 ronden hoefde de Klerk's-ploeg van Kempen alleen voorrang te verlenen aan^de ploeg van het vest Noord-Holland/Utrecht. )han Cruijff haalt schouders op celona Johan Cruijff heeft zijn schouders opgehaald voor de igementen van zijn oud-zaakwaarnemer Michel Basilevitch een boek vol onthullingen. Basilevitch heeft in de jaren 70 schillende spelers van Barcelona miljoenen afhandig ge- 4 akt met louche ondernemingen, waaronder een varkensfok- ij. Voor de Spaanse zender Radio Popular kondigde hij aan 7- ijff zwart te maken. „Cruijff is een egoïst. Voor niemand an- koestert hij ook maar enig respect. Ik heb bewijzen dat ijff bedrieglijke zaken heeft gedaan", aldus Basilevitsch. lijff reageerde laconiek. „Hij bevindt zich onder aan de ladder irobeert ten koste van een ander omhoog te kruipen. Verder ik geen commentaar." Sud-arbiter Joop Vervoort overleden erdam In Rotterdam is dinsdag oud-scheidsrechter Joop voort plotseling overleden. Hij werd 61 jaar. Joop Vervoort rf aan een hersenbloeding. Hij was oud-scheidsrechter be id voetbal. De laatste jaren fungeerde hij als waarnemer in betaalde voetbal en als begeleider van buitenlandse arbitrale >'s bij interlands in Nederland. De crematie heeft maandag in terdam plaats. leiden rob onderwater De vier voetbalclubs aan de Boshuizer- kade hebben de bal bij de gemeente Lei den gelegd. Vooralsnog toont het kwartet Leidsche Boys, VNA, UDWS en LFC geen bereidheid om tot één grote club samen te smelten aan de Boshuizerkade. Gisteravond kwamen bestuurders van de 'vier' samen in de LFC-kantine om zich te buigen over de situatie. De clubs waren in eerste instantie 'nogal ge schrokken' van de woorden van Jan Dui- vesteijn, directeur sector sport en recrea tie, die zei dat de gemeente Leiden de voetbalclubs desnoods onder dwang zou laten fuseren. Duivesteijn vertelde na derhand dat hij de verenigingen geens zins het mes op de keel wil zetten, maar hij adviseerde ze wel om de koppen bij elkaar te steken. Dat gebeurde dus gis teravond en de uitkomst was tamelijk verrassend. Waar LFC-praeses Nieuwen- burg zich eerder zeer positief over een samengaan had uitgelaten, bleek de 'fu siebereidheid' gisteravond ineens van de aardbodem verdwenen. „Er is geen fusie aan de orde", liet woordvoerder Ronald de Ligny, tevens secretaris van Leidsche Boys, duidelijk weten. „We verwijzen naar motie 15 van de Leidse Sport Fede ratie, waarin de gemeente verklaart dat het van de voetbalvelden aan de Boshui zerkade afblijft. Jan Duivesteijn heeft die motie ondertekend en we houden 'm aan die afspraak." In diezelfde motie meldt de gemeente wel dat het de velden 'opeist' als blijkt dat de verenigingen te weinig leden heb ben. En dat is de adder onder het gras. Voor Leidsche Boys is er voorlopig geen vuiltje aan de lucht, want die club be schikt over 21 elftallen. Voor de andere drie clubs is de toekomst somber. Henk Nieuwenburg heeft een reden voor zijn gewijzigde visie van LFC. „Ik wil nu wel eens van de gemeente weten waar ik als club aan toe ben. Ik hoor de wildste verhalen, maar er staat niks op papier. Het is allemaal gebakken lucht wat ik op m'n bordje krijg en daar heb ik geen trek in." Anders gezegd: de vier wachten nu op initiatief van Jan Duivesteijn. Die heeft eerder gezegd dat de clubs zelf de pro blemen moeten oplossen en moeten sa mensmelten tot een of desnoods twee verenigingen. In dat geval zou de ge meente met financiële hulp over de brug komen. Komen ze er niet uit, heeft Duivesteijn gezegd, dan grijpt de gemeente zelf in. Het is daarom zeer de vraag of de af wachtende houding van de Boshuizerka declubs verstandig is. De Ligny: „Of deze houding verstandig is? Ik kan die vraag niet beantwoorden. Leidsche Boys heeft een duidelijke mening. Wij willen niet fuseren en wat de andere clubs willen, dat moeten ze zelf maar uitmaken. Ik weet ook wel dat UDWS het moeilijk heeft, maar ook zij willen niet van een fusie weten." Saillant detail: de bijeenkomst werd voor een gedeelte bijgewoond door de Leidse aannemer Henk de Bolster. Hij deed als onafhankelijk persoon zijn zegje en verklaarde dat hij best als financieel adviseur wil optreden van een eventuele fusieclub... Zilveren plak op 1500 meter onvoldoende voor EK en WK Zelfs een zilveren medaille op de 1500 meter biedt Mar tin Hersman geen garantie voor deelname aan interna tionale wedstrijden. Dat was gisteren voor de Sassenhei- mer de verrassende ontknoping van de Nederlandse af standskampioenschappen in Heerenveen. Voor het EK en WK komt hij hooguit als reserve in aanmerking. Naar World Cup-wedstrijden wordt hij evenmin rechtstreeks uitgezonden. Als tegemoetkoming mag hij tijdens een in gelaste selectiewedstrijd met Jeroen Straathof, Ids Post- ma en Arjan Schreuder knokken om twee olympische startbewijzen op de 1500 meter. meter de felbegeerde derde plaats in de EK-ploeg. Hersman bleef, de 1500 meter uitgezon derd, iets achter op zijn trai ningsmakker en viel tussen wal en schip. „Ik was op de 1500 meter zo diep gegaan, dat ik mijn persoonlijk record op de 10.000 meter niet kon verbete- TIM BROUWER DE KONING Die wedstrijd op 29 januari in Davos grijpt de 19-jarige neo- senior met beide handen aan. „Als ik eenhonderdste sneller rijd dan de rest, mag ik naar de Olympische Spelen", aldus Her sman, die als vice-kampioen van Nederland met een dave rend nieuw persoonlijk record van 1.53,79 over goede papieren beschikt. „Bovendien kan ik mij helemaal wezenloos trainen voor die beslissingswedstrijd." Zonder dat vooruitzicht zou het seizoen er voor Hersman nu al grotendeels opzitten. Als neo- senior was hij net als zijn 'spor tieve tweelingbroer' Ids Postma te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Weliswaar mochten zij onder leiding van Leen Pfrommer nog één jaar meetrainen met Jong Oranje, maar voor internationale jeugd kampioenschappen waren zij alweer te oud. Bij de 'grote' kernploeg zouden zij pas kun nen aanschuiven, als zij de hui dige geselecteerden ondubbel zinnig op hun nummer zetten. De eerste serieuze krachtme ting grepen Postma en Hers man aan om Bart Veldkamp, Schreuder en Straathof overtui gend te verslaan. De 20-jarige Fries bemachtigde met bronzen plakken op de 1500 en 10.000 Straathof Dat deed Straathof wél, maar de Zoeterwoudenaar had weinig reden tot tevredenheid. Zijn vrijwel zekere olympische uit verkiezing op de schaatsmijl stelde hij in de waagschaal door slechts de vijfde tijd neer te zet ten (1.55,52). „Ik hoop maar dat Ab Krook zich sterk maakt voor mij. Als het meezit, krijg ik nog een herkansing op de 1500 me ter", zei Straathof, wiens gebed werd verhoord. De oud-wereldkampioen bij de junioren geniet de bescher ming van de kernploeg die zijn streekgenoot Hersman ont beert. Straathof vond dat de ijs- piste en de entourage in Thialf onderdeden voor die van Ha- mar, waar hij onlangs indruk maakte met een tijd van 1.52,99. Hersman daarentegen, met Jong Oranje gewend aan veel mindere accommodaties, was als een kind zo blij met een grote wedstrijd in een comforta bele schaatshal. „Maar ik had Ids Postma in actie op de 10 kilometer. Hij verdrong Bart Veldkamp van de derde plaats. nooit gedacht dat we hier zo dicht bij die jongens van de kernploeg zouden komen", zei de heao-student, die op de 1500 meter in een rechtstreeks duel pas in de slotfase moest buigen voor winnaar Rintje Ritsma. Bij de vrouwen betaalde Lia van Schie een hoge prijs voor haar alternatieve voorbereiding op het NK afstanden. Zij oogde wel vrolijker dan het vorige sei zoen onder de vleugels van trai ner Henk Gemser, die zij na een knallende ruzie verliet. Maar de prestaties van de adept van trai ner Jan Wiebe Last van het schaatsgewest Oost gaven nau welijks reden tot lachen. Met de zesde plaats op de 1500 meter en de zevende op de afsluitende vijf kilometer bleef de Stomp- wijkse ver verwijderd van de na tionale top. Van Schie Van Schie gaf toe, dat zij op be tere resultaten had gehoopt. „Vooral door de reistijd van en naar trainingen raak ik zo ver moeid, dat ik soms gas moet te rugnemen. Doordat ik mij volle dig concentreerde op deze wed strijd, heb ik mij nog niet afge vraagd of ik volgend seizoen op dezelfde voet verder ga. Wel weet ik nu, dat ik in deze vorm bij World Cup-wedstrijden wei nig te zoeken heb." Wim den Eisen zag het hoofd schuddend aan. De Zoeter- woudse trainer zou zich wel wil len ontfermen over zijn vroege re pupil, al was het maar om haar reistijd te besparen. Den Eisen oogstte in Heerenveen bewondering met de prestaties van zijn Zuidhollandse selectie. Zo vroeg Gemser hem of hij zich voor de rest van het sei zoen wil ontfermen over de te leurstellende kernploegrijdster lngrid van der Voort. Leen Pfrommer verzocht Den Eisen in januari de leiding op zich te nemen van een gecombineerde bonds- en gewestelijke ploeg, die deelneemt aan wedstrijden in Baselga. \llel|chester United vierde het van een voortreffelijk jaar De koploper in de Engel- emier League rolde gister- het laaggeklasseerde am met 5-2 op. De Rus piolsjelskis, de Fransman Can- en Bruce scoorden een de uit Wales afkomstige twee keer. Manchester :e in de beginfase op harts- :elijk verzet van het thuis nde Oldham. Kantsjelskis 5 Ie na vier minuten al voor de gelijkmaker volgde op wartier van Sharp. Canto- net een verzilverde straf- gaf de koploper weer de ïg. Zeven minuten later -3 le Holden voor 2-2. Het 61 Ie laatste oprisping van de club. Bruce was nog voor istsignaal verantwoordelijk voor 2-3, kort na de pauze trof Giggs twee keer doel. De achtervolgers van de Man cunians blijven fouten maken. Dit keer slaagde Leeds er niet in de drie punten voor een over winning in te lijven. Tegen Queen's Park Rangers werd het 1-1. Blackburn nam de tweede plaats van Leeds over door Everton met 2-0 te verslaan. Beide goals waren afkomstig van international Shearer. De achterstand op Manchester United bedraagt veertien pun ten. Arsenal Arsenal pakte opnieuw uit. Na de 4-0 tegen Swindon op maan dag werd het nu 3-0 tegen Shef field United. Campbell was in beide wedstrijden produktief. Tegen Swindon scoorde hij drie keer, tegen Sheffield twee maal. groningen. anp Piket. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Terwijl Viswanathan Anand rus tig uitdrijvend de finish van het Groningse kwalificatietoerbooi probeert te halen, doet Michael Adams alles om hem alsnog voorbij te gaan. In de confron tatie van dinsdag lukte dat niet; gisteren had de jonge Britse grootmeester meer succes. Hij versloeg in een Franse partij mede-koploper Boris Gulko en plaatste zich daarmee naast Anand, die in dertien zetten re miseerde met Kamski. Adams kwam beter uit de opening, won een pion en maakte het in een eindspel van dame en drie pionnen tegen twee torens goed af. De kansen van Leiderdorper Jeroen Piket op plaatsing voor de kandidaten-tweekampen van de 'rebellen-organisatie' PCA werden er niet beter op. Pi ket kwam tegen Benjamin in een Pirc redelijk uit de opening, maar 'kon het lichte voordeel niet vasthouden. Benjamin ver overde een pion, waarna Piket moest vechten voor de punten- deling, die op de 49e zet een feit werd. Dat half puntje hielp Piket niet veel. Uit zijn groepje, dat een punt minder heeft dan Anand en Adams, sprong Ti- viakov weg. De Rus, die de dag tevoren nog dacht dat zijn kan sen verkeken waren, kreeg de alles-of-niets spelende Hodgson tegenover zich. De Engelsman offerde diverse pionnen voor de aanval. Maar greep mis op het moment dat het iets leek op te leveren. Voor het begin van de laatste ronde zijn Adams en Anand met zeven punten vrijwel zeker van plaatsing. Ook Gulko, Kamski, Kramnik en nu dus Ti- viakov staan er met 6 1/2 punt goed voor. Op de zevende plaats verdringen zich Jeroen Piket en zeven andere spelers voor de laatste beschikbare plaats in de tweekampen. Sji- rov, Benjamin en Dolmatov hebben gezien hun hogere weerstandspunten de beste kansen, waardoor Piket in de laatste ronde absoluut moet winnen om hen te passeren. Dramatisch Inmiddels verloopt het toernooi dramatisch voor Alexander Bel- javski. De Oekraïner, die met vier uit vier startte, zag zich gis teren door een nederlaag tegen Romanisjin definitief uitgescha keld. Uit de laatste zes partijen haalde hij slechts anderhalf punt. Opmerkelijk daarentegen is de zegereeks van de Est Lem- bit Oil. Topalov was gisteren zijn vierde achtereenvolgende slachtoffer. Ook Judit Polgar herstelde zich indrukwekkend. Na drie nederlagen volgden evenzovele overwinningen. De twee Nederlanders onder in het veld verging het opnieuw slecht. Loek van Wely verloor geheel onnodig van Ljubojevic en Friso Nijboer moest de Li touwer Eduardas Rozen talis de hand schudden. heerenveen govert wisse gpd-verslaggever De Nederlandse schaatstoppers staan vrij geïsoleerd in hun stre ven, tot een afscheidingsbewe ging te komen. De bijval was gisteren in ijsstadion Thialf ni hil, de kritiek op de vage plan nen des te groter. Leen Pfrom mer, coach van Jong Oranje, sprak zich op de tweede dag van de NK afstanden in Heeren veen heel duidelijk uit. „Een al ternatieve kernploeg komt nooit van de grond." Zelfs collega Gemser, die de lont begin deze week in het kr uitvat stak, raadt zijn pupillen af een revolutie te ontketenen. „Het is niet wijs om de kern ploeg vaarwel te zeggen. De schaatsers krijgen nergens an ders zulke goede faciliteiten." Om te beginnen is het vinden van financiële bronnen voor een buiten de KNSB opererende ploeg al bijna een heilloos kar wei. Henk van Savoyen namens KNSB-sponsor Aegon: „Aan trainers, medische staf, reizen en trainingskampen ben je al dik een miljoen per jaar kwijt. Dan willen de schaatsers zelf ook nog wat verdienen. Waar komt al dat geld vandaan? Nee, het is een heel ingewikkeld ver haal." Ron Mulder, deskundige op gebied van sportmarketing en lid van de KNSB-commissie voor sponsoring (BCS), haalde eveneens zijn schouders op, toen hij alle 'wilde' verhalen vernam. „De schaatsers zouden eens naar Leontien van Moorsel moeten kijken. Dan zijn ze snel uit de droom geholpen. Van Moorsel had ook plannen voor het oprichten van een eigen team, waar uiteindelijk niks van terechtkwam. Je kunt gemakke lijk dingen roepen, maar die ook realiseren is een ander ver haal." Onvrede De onvrede bij de kernploeg- schaats(t)ers heeft mede te ma ken met het feit, dat privé- sponsoring vanaf volgend sei zoen aan banden wordt gelegd. Volgens Mulder komt de schaatsbond de rijders in de lente van '94 met aantrekkelijke voorstellen tegemoet. „We zijn nu met allerlei zaken bezig, die we nog niet concreet naar bui ten kunnen brengen. Er liggen afspraken met zeven co-spon sors en een evenementen-spon sor. Een deel van dat geld gaat naar de rijders en rijdsters." Afgezien van het financiële aspect heeft een alternatieve ploeg ook weinig kans van sla gen vanwege de tegenwerking van de KNSB. Leen Pfrommer: „De bond zal eisen, dat rijders tijdens grote toernooien alleen reclame maken voor de geld schieter, die het mogelijk maakt, dat een kernploeg met al zijn faciliteiten kan bestaan. Wil je niet aan die eis voldoen, dan word je gewoonweg niet afge vaardigd naar EK's en WK's. Omdat de consequentie van de andere route is, dat je als top- schaatser geen internationale wedstrijden meer mag rijden, is een alternatief avontuur bij voorbaat gedoemd te misluk ken." KNSB-directeur Osinga keek net als de anderen vreemd op, toen hij gisteren de krant open sloeg en vernam van de 'rebel lie'. Hij wijt de uitslaande brand vooral aan 'het gebrek aan com municatie'. Osinga: „Op dat punt is er het een en ander mis. Vervelend, dat Henk Gemser zo naar buiten is getreden. Hij zegt, dat hij informeel al twee maal is benaderd om Krook op te volgen. Dat is niet juist." „De KNSB is druk in de weer om een goed sponsor-regle ment op te stellen. Het is de taak van de Begeleidings Com missie Kernploegen om dat door te geven en uit te leggen aan de sporters, maar daar is het fout gegaan. Als men zegt, dat het bij ons een janboel is, bestrijd ik dat tot op zekere hoogte. De puinhoop ontstaat juist door de manier, waarop men nu met elkaar omgaat, langs elkaar heen praat en de kritiek via de pers naar buiten brengt. Als de schaatsers iets willen bereiken binnen de bond, moeten ze niet met dit soort dreigementen komen. Een bestuur laat zich daardoor niet ringeloren." Reglement Osinga snapt niet goed, dat de schaatsers zich kwaad maken, omdat de naam van de derde, niet aan de bond gelieerde sponsor vanaf volgend jaar van de schaatspakken moet verdwij nen. „Ze hebben allemaal het sponsorreglement ondertekend. Daarin stond, dat alleen dit ene jaar naast Aegon en Deloitte Touche nog ruimte was voor een derde sponsor. Dit ter over brugging naar de nieuwe situa tie in de periode 1994-1998, wanneer de nieuwe contracten met beide hoofdsponsors in werking treden. Iedereen heeft dat destijds geaccepteerd. En dan daar nu over gaan lopen mekkeren... dat vind ik slecht. Een bond heeft er weinig aan om alleen een sponsor voor Bart Veldkamp of Christine Aaf- tink te regelen. Dan wordt het een duiventil."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21