'Gratis parkeren ped voor milieu' Veiling Flora sluit jaar met winst af fonderdduizend rotjes aan een lantaarnpaal 'Bediening in restaurants tijdens de kerst vaak slecht' Het Gesprek van de Dag/Randstad Vervuiler van waterplas Meijendel blijft wellicht altijd spoorloos Stoppen met roken? Doe het nu! ONDERDAG 30 DECEMBER 1993 Opvallende conclusie B en W Zoetermeer ratis parkeren is goed voor het milieu. Die opvallende inclusie trekken B en W van Zoetermeer in een evalua- van het onbetaald parkeren in winkelcentrum het adshart. Als de klanten hier moeten betalen, maken ze »el meer kilometers in hun auto, op weg naar winkels in ïidschenhage of Den Haag-centrum. IETERMEER PAUL VAN DER KOOL) at is slecht voor de plaatselijke iddenstand èn het milieu, iet het in het rapport waar jrgers en politici de komende land over mogen oordelen, lar komt nog bij dat het in- ;ren van betaald parkeren mte zou kosten. Nu worden 3000 parkeerplaatsen bij het dshart gespreid over het et- lal gebruikt door bezoekers het winkelcentrum en de gaanscentra erboven, bewo- rs van de 400 woningen en bruikers van de kantoren, lagbomen en gereserveerde iatsen zouden dat gezamen- ;e gebruik frustreren, vreest meerderheid van B en W. een de D66-wethouder van lieu is voor betaald parkeren, vindt dat ook Zoetermeer iet aansluiten bij het rijksbe- d om via betaald parkeren het togebruik terug te dringen, /olgens CDA-wethouder W. eser (verkeer, ruimtelijke or- ning en stedelijk beheer) is 'automobiliteit' al laag in stad: „Zoetermeer is zeer mpact gebouwd. Alles is zeer :ht bij elkaar en men doet ;1 te voet of met de fiets." De neente maakt dan ook een waakte fietsenstalling bij het Stadshart, waar mensen voor een kwartje onbeperkt hun fiets kunnen stallen. Toch blijft de automobilist zweren bij zijn autootje, merkt de wethouder op: „Men heeft 'm en gebruikt hem. Natuurlijk, met z'n allen vinden we dat de automobiliteit moet worden te ruggedrongen. Maar veel men sen hebben zoiets van: 'Als mijn buurman zijn auto laat staan, kan ik 'm mooi gebruiken'." Dat een stad als Leiden de au to nu juist wil weren uit het centrum, begrijpt hij best. „Daar is de leefbaarheid een probleem. Hier niet. Zoeter meer is geen oude stad." Bo vendien heeft hij de indruk dat de wijken in de problemen ko men als het in het centrum moeilijk of duur wordt om te parkeren: ,,,Als ik naar Leiden rijd, zie ik de hele Lammen schans vol staan." Het Zoetermeerse stadshart, met 50.000 vierkante meter winkeloppervlak, is stukje bij beetje gebouwd. Vier jaar gele den was het klaar en volgens de wethouder was dat eigenlijk te laat: „In de jaren ervoor hadden we wel wat noodwinkels neer gezet en kon je ook in het oude Zoetermeer terecht, maar veel Zoetermeerders waren er al ge wend aan geraakt om in Den Haag, Leidschenhage en de Rijswijkse Boogerd kleren en dergelijke te kopen". Geen wonder dat de winke liers blij waren dat parkeren niets hoefde te kosten. De be woners van de flats erboven be taalden mee aan de aanleg, kantooreigenaren en winkeliers aan het schoonmaken en on derhouden van de parkeerplaat sen. Hoezeer de wethouder ook in onbetaald parkeren gelooft, hij kan zich heel goed voorstellen dat anderen 'niet kunnen gelo ven dat het echt zo moet'. Toch hoopt hij eind februari een be sluit te kunnen nemen over (on) betaald parkeren. Omliggende gemeenten heb ben volgens Haeser nog nooit geklaagd over het gratis parke ren in Zoetermeer-centrum. In de vervoerregio, waarin ge meenten en vervoerders sa menwerken, is er volgens hem wel op gestudeerd: „Maar een ambtelijke werkgroep conclu deerde dat de situatie in de ver schillende winkelgebieden te verschillend is om één lijn aan te houden". Hij benadrukt ook dat het niet zijn bedoeling is om klan ten weg te lokken uit omliggen de winkelcentra: „Het Stadshart is bedoeld voor de Zoetermeer ders." Toch beseft ook hij hoe aantrekkelijk het is om niet te hoeven betalen voor een par- keerplaatsje: „Geen gezoek of gezeur als je weer eens klein geld bij je hebt. Makkelijk." SSENAAR MONICA WESSELING vervuiler van een waterplas in het waterwin- )ied Meijendel in Wassenaar wordt waar- lijnlijk nooit gevonden. Uitgebreid onderzoek or het Gerechterlijk Laboratorium in Rijswijk :ft geen uitsluitsel gegeven over de herkomst i de vervuilende stof. Wel is duidelijk dat de niet van een Orion, en dus niet van de Ko ninklijke Marine afkomstig is. Onbekend is welk ander vliegtuig de brandstof kan hebben geloosd. Het duingebied Meijendel wordt door het NV Drinkwaterbedrijf Zuid-Holland gebruikt voor waterwinning. Eind augustus werd een dertig vierkante meter grote olievlek geconstateerd op een waterwinplas. Met grote haast is 10.000 liter water met olie afgezogen en is het riet dat naast de plas stond en ook met olie was verontreinigd, weggehaald. Oliewater en riet zijn naar een spe ciaal destructiebedrijf gebracht. Omdat de olie snel kon worden afgezogen, is er niets van in het drinkwater terechtgekomen. Destijds meldde zich een getuige die zei een Orion kerosine te hebben zien lozen boven de plas. Daarom heeft de Koninklijke Marechaussee, de 'politie' van de marine, een onderzoek gedaan naar de herkomst van de vervuiling. Het duinwa- Margriet opent nieuw onderkomen Stichting Joodse Kindergemeenschap AMSTERDAM Prinses Margriet opent woens dag 2 februari in Amsterdam het nieuwe gebouw van de stichting Joodse Kindergemeen schap Cheider. Dit heeft de Rijks Voorlichtingsdienst be kendgemaakt. Het Cheider, Hebreeuws voor leerkamer, geeft onderdak aan een personeelscrèche, een peu terzaal, een basisschool en een school voor voortgezet onder wijs op traditioneel-joodse ba- In de basisschool is een afde ling voor speciaal onderwijs ge ïntegreerd, waardoor ook min der begaafde kinderen in een joodse omgeving onderwijs kunnen volgen. Ongeveer 230 kinderen uit het gehele land maken gebruik van de a ningen van het Cheider. Ook Aalsmeeris tevreden terbedirjf gaf opdracht voor een contraexpertise. Scheikundig onderzoek heeft uitgewezen dat het om dikke olie gaat die echter niet van een Orion afkomstig kan zijn. Nu de vervuiler niet te achterhalen blijkt te zijn, moet het waterbedrijf zelf voor de kosten van het opruimen opdraaien. Voorlichter IJdo schat dat de kostenpost in de tienduizenden guldens gaan lopen. RUNSBURG PAUL VAN DER KOOU De Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft het jaar afgesloten met een omzet van 560,5 mil joen gulden. Dat is ruim 24 mil joen gulden meer dan in 1992. De derde veiling van Nederland had een grotere stijging dan de ze 4,5 procent verwacht, maar is desondanks tevreden. Doordat de lonen niet zoveel stegen en de rentelasten daal den, hoopt de veiling toch de verwachte winst van zo'n 5,5 miljoen te halen over 1993. Om dat er het komende jaar weinig gebouwd hoeft te worden, ziet ze dan ook ruimte om de vei lingprovisie te verlagen. De kwekers hoeven volgend jaar geen 4,4 maar 4,2 procent pro visie te betalen over hun geveil de produkten. De andere heffin gen blijven gelijk. 'De omzetstijging is vrijwel volledig veroorzaakt door een gemiddeld hogere stuksprijs', meldt de veiling in een persbe richt. Het aanbod van duurdere bloemen als rozen, gerbera's en freesia's nam namelijk 'flink toe', terwijl ook binnen het tota le aanbod een verschuiving plaatsvond. Relatief meer bloe men en minder zomerbloemen en bolbloemen. En ook dat is gunstig voor het resultaat: 'Bloemen hebben na melijk een relatief hogere prijs. Toch gingen tulpen en narcis sen voor betere prijzen van de hand dan eind 1992'. Dat er minder zomerbloemen kwa men wijt Flora aan de slechte zomer, het kleinere aanbod bol bloemen zou toevallig zijn. Doordat het tulpenseizoen zeer vroeg begon, telden veel verko pen al mee in 1992. De start van het bolbloemen- seizoen is dit jaar 'verhoudings gewijs' goed en heeft het resul taat in het laatste kwartaal gun stig beïnvloed. Aalsmeer De Bloemenveiling Aalsmeer zal 1993 afsluiten met een positief resultaat. De veiling bereikt dit jaar een omzet van 2,33 miljard, een stijging van 5 procent ten opzichte van vorig jaar. Het fi nancieel resultaat zal beter zijn dan begroot. Verwacht wordt 9 miljoen gulden toe te kunnen voegen aan het eigen vermogen van de coöperatie. De veiling begint op 11 janua ri met het systeem van 'informatieveilen' voor kamer planten. Geïnteresseerde kopers krijgen wel alle informatie, maar de te veilen produkten zelf blijven op de kwekerij totdat be kend is hoe en waar de koper de produkten afgeleverd wil heb ben. Met dit systeem wil de bloemenveiling de marktkansen vergroten en de kosten verla gen. Voor het nieuwe kalanderjaar heeft de Aalsmeerse veiling voor in totaal 65 miljoen aan investe ringen op het programma staan. In 1993 werd de veiling nog gefaseerd uitgebreid met 100.000 vierkante meter. hinees vuurwerkspektakel met oud en nieuw Chinezen hebben een eer Dg te houden. Zij, de uitvin- s van het vuurwerk, kunnen it volstaan met een paar een- tdige klappertjes, wat sterre en een stel gillende keuken- :iden. Nee, zij moeten flink pakken, en er een waar spek- maken met oud en itiw. En volgens de beste Chi- i»e traditie betekent dat, te- dden van alle luide knallen knetterende explosies, een irvloed aan kleurrijk vuur- rk. Vuurwerk dat de ogen :nt. weet niet beter of het hoort zegt Yachun Yang, de 22- e eigenaresse van Chinees taurant New China City aan Lage Rijndijk in Leiden, ijn ouders staken altijd al af. En mijn grootouders, lar echt veel achtergronden het gebruik ken ik niet. Wel J et ik dat ze in China erg bij- ovig zijn. Ik meen dat ze f ïrwerk afsteken om de boze "sten te verjagen en al het :de te verwelkomen." er zegt ze er niet van te we- Ze vertrok immers al op ir zevende naar Nederland t haar ouders en leerde snel uwe gebruiken kennen. Een 'er oud en nieuw. „Hier-is maar één dag feest. Of ster- nog: maar één avond. Het it in China is veel uitgebrei- De mensen zijn vaak een and van tevoren al druk in weer met voorbereidingen, er zijn speciale dagen. Een ipionnendagbijvoorbeeld. :ris weereen optocht." 'c et is bij ons ook traditie om x twaalven de familie af te lo- 21. Het eerst opa en oma. Of, j ze nog leven, overgrootvader overgrootmoeder. Wantje prt eerst naai' de oudste fami- :den toe te gaan. En je eet bij ereen een hapje, dus op het st zitje flink vol. Nederlan- doen dat niet. Die sturen kaartje. Of bellen op. Och, •en inmiddels aan de Neder- Ise situatie gewend. Trou- ïs, zoals het in China gevierd 'dt, zou hier niet kunnep." ras het alleen om de simpele en dat oud en nieuw in Chi- )p een andere dag valt, op 1 februari dit keer. En, zo |t de wet in Nederland, vuur- k mag alleen worden afge ven op 31 december. „Dus n we dat ook maar", zegt 'jig. „Ons eigen oud en nieuw eten we noodgedwongen Yachun Yang: „Ons eigen oud en nieuw-moeten we een stuk rustiger vieren." foto henk bouwman een stuk rustiger vieren. We eten gezellig met elkaar." Zoals ze ook nu doen op Neder landse oudejaarsdag. De zaak is dan tot acht uur open („en als er niemand komt gaan we eer der dicht") en daarna kruipt de familie bijelkaar. Er is een drankje, er zijn garnalen, er zijn kreeften, en er zijn verschillen de groenten. Ruim voor twaal ven wordt het vuurwerk al ge reed gemaakt. „We hebben bij voorbeeld een enorme slang, met honderdduizend rotjes. Die hangen we aan een lantaarn paal voor onze deur. Het duurt wel vijf minuten voor die slinger isuitgeknald." Dat is spectaculair, maar al te veel bekajks trekt het schouw spel aan de Lage Rijndijk niet meer. Dat was in vroegere jaren wel anders, herinnert Yang zich. „Maar veel cafés steken tegen woordig ook al vuurwerk af. Bo vendien steken wij het precies om twaalf uur af. Tegen de tijd dat de mensen buitenkomen is het alweer afgelopen." Ach, het echte nieuwjaar, het Chinese nieuwjaar, moet voor Yang en haar familie zoals ge zegd nog komen in 'ons' febru ari. Dit keer is dat het jaar van de hond. „Het sterrebeeld dat dat jaar de hoofdrol speelt bij voorspellingen over iemands le ven. Iemand die in dat jaar wordt geboren heeft dat sterre beeld. En daarbij horen bepaal de eigenschappen. Zie het als Bij een echt Chinees feest hoort vuurwerk China kent een vuurwerktra ditie die duizenden jaren te ruggaat, zegt drs. Y. Wu, we tenschappelijk medewerkster Talen en Culturen van China aan de Rijksuniversiteit van Leiden. „Hoe lang precies, is niet helemaal duidelijk." Wu bevestigt het verhaal van Yang, namelijk dat het vuur werk oorspronkelijk was be doeld om de boze geesten te verdrijven. „Vuurwerk kan natuurlijk een enorm kabaal maken, zeker als er sprake is van hele verdiepingen, hele stapels van vuurwerk. Hoe meer vuurwerk, des te meer lawaai natuurlijk. Nu is die werkelijke betekenis voor veel Chinezen weggevallen, maar de traditie van het af steken met nieuwjaar is ge bleven." „Overigens was en is dat niet de enige gelegenheid voor het afsteken van vuurwerk. Het hoort ook bij trouwerij en. Of begrafenissen, maar meestal betreft het toch fees telijke aangelegenheden. Bij feesten hoort ook de kleur rood. Dus: rood vuurwerk. Althans, dat was vroeger zo. Nu zie je veel meer verschil lende soorten vuurwerk bij de festiviteiten. De traditie van het rood vervaagt dus een beetje. Dat geldt ook voor andere 'rode tradities'. Kinderen droegen vaak rode kleren met oud en nieuw. En de nieuwjaarswensen, die op de voordeur werden gehan gen, waren ook geschreven op rood papier. Die dingen zie je steeds minder." een horoscoop. Welke eigen schappen bij de hond horen weet ik niet. Ik ben niet zo thuis in die dingen. Ja, wat mijn eigen sterrebeeld betreft: rat. Dat klinkt heel negatief in Neder land, maar in China niet: een rat is ijverig, altijd bezig met het zoeken naar eten. Een rat werkt hard. En een rat heeft een enor me eigendunk. Maar dat laatste valt, wat mij betreft, wel mee." HERMAN JOUSTRA Leidenaar Teegelaar kijkt terug op mislukt etentje Wat zijn de voornaamste ken merken van een goed restau rant? Dat het eten er uitstekend is en de bediening vlot en vrien delijk. Dat daarvan niet altijd sprake is, is voor ons niets nieuws. Maar dat de bediening juist met Kerstmis het allerbe labberdst is, komt ons toch vreemd voor. Toch is dat zo vol gens I. Teegelaar. Hij had op tweede kerstdag een beroerde ervaring. Hij moest wachten tot hij een ons woog. Nadat hij van zijn zoon, die el ders had gegeten, ook een klaagzang over trage bediening kreeg te horen, besloot hij een brief te schrijven aan deze krant. „Ik ben wel benieuwd naar de reacties van andere mensen, want volgens mij komt het vaak voor met de feestdagen dat de bediening van geen kant klopt." Hier volgt zijn verhaal. De naam van het restaurant hoeft voor hem niet genoemd te worden, het gaat hem om het verschijn sel. „Want ik had daar al eens eerder gegeten met mijn vrouw. Toen was er niets aan de hand. Maar dat was dan ook niet met Kerstmis. En dóór gaat het nu juist om: om het feit dat restau rants dan zo veel mensen aan nemen dat hun keukens het niet meer bij kunnen benen. En de klanten dus heel lang op hun eten moeten wachten." Afijn, meneer had met zijn vrouw een tafeltje gereserveerd voor twee bij een gerenom meerd Chinees restaurant in Leiden. Tijd: zeven uur. „We be stellen het zogeheten keizerlijk menu 99,50 per persoon en drinken een glaasje wijn. We wachten vijftien minuten, twin tig minuten, een half uur...Ik raak een beetje geïrriteerd, maar mijn vrouw zegt: joh, wacht nog effe. Maar na drie kwartier schiet ik toch een van de meisjes aan. Want nergens kwam wat door, niemand kreeg eten. Het enige wat werd rond gebracht waren drankjes. Het eten komt direct, zei het meisje. Even later krijgen we inderdaad het voorgerecht." Een kortstondige opleving in de bediening, ontdekt Teegelaar. „Want daarna is het wéér wach ten. Wéér drie kwartier. Ik krijg er echt de pest in. En ik ben nogal impulsief, dus ik sta op en loop naar de bar. Ik zeg: dit had een feestmaal moeten zijn. Als ik mijn eten niet binnen vijf mi nuten krijg, ben ik weg. Kort daarop staat de gerant bij onze Voor rokers die van hun ver slaving afwillen, is 1 januari een magische datum. Een nieuw jaar om oude ge woontes af te leren. Dit jaar is het anders, tenminste voor de potentiële niet-roker die prijsbewust is. Want di verse middelen om met ro ken te stoppen, worden van af '94 niet meer geheel of ge deeltelijk vergoed. Nicotinell, een Haarlemse leverancier van nicotine pleisters, stuurde daarom razendsnel een brief naar haar klanten. Hol zo snel als de vervuilde longen het toe laten naar de huisarts om een recept voor de pleister- kuur te halen. Voor een kuur van 355 gulden betaalt het ziekenfonds nu nog 220 gul den en de consument de rest. Maar na 1 januari gaat de vergoeding in rook op. U bent gewaarschuwd! tafel: het komt meteen, het komt meteen. Dat gebeurde ge lukkig ook, anders was ik echt weggegaan." Bij het weggaan bood de gerant nog een keer zijn verontschuldi gingen aan. Maar de avond was al verpest voor het echtpaar Teegelaar. „Ik heb zelf een ser vice-verlenend bedrijf, een as- surantiebedrijf. Ik kan mijn klanten ook niet laten wachten. Een restaurant is ook een ser vice-verlenend bedrijf. Zij moe ten er voor zorgen dat zo'n avönd voor mij een hoogtepunt wordt." Ach, ondanks zijn negatieve er varing stapt Teegelaar binnen kort toch weer gewoon een res taurant binnen. „Ik doe dat zes tot acht keer per jaar en in ne genennegentig van de honderd gevallen is het prima. Nee, vol gens mij is het alleen met Kerst mis zo slecht. Nogmaals, dón nemen de restaurants te veel mensen aan. Uit blinde geld zucht. Dat is de essentie van mijn verhaal. Ik weet zeker dat er veel meer mensen zijn met dergelijke ervaringen." HERMAN JOUSTRA* Pechvogels Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen mee maken: pechvogels dus. Het Ge sprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familiele den, vrienden of buren voor de ze prijs nomineren. U kunt bel len tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB leiden. Het Stadshart van Zoetermeer. Bezoekers van het winkelcentrum mogen er gratis parkeren. Dat is volgens B en W goed voor het milieu. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15