Bussen mijden Leiderdorp Leiderdorps dagje bij politierechter Uitzetting dreigt voor luidruchtige huurder Regio/Rijn enVeenstreek DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 chef gert visser. 071-356430. plv.-chef janet van dijk. 071 356413 Vader mishandelt zoontje oegstgeest Ken 38-jarige inwoner van Oegstgeest is aangehou den voor het mishandelen van zijn 12-jarig zoontje. Volgens de politie heeft de man het jongetje geslagen met een broekriem. Het slachtoffer is tijdelijk ondergebracht in een ander gezin. De politiewoordvoerder denkt dat het om een incident gaat en dat het kind binnenkort weer naar huis mag. Man op gestolen fiets gepakt alhen aan den run Ken 29-jarige Alphenaar is zaterdag aange houden op een gestolen fiets. Tevens bleek de man dezelfde avond een autoradio gestolen te hebben. Aan de hand van de verklaring van de man kon zondag een 24-jarige heler worden gepakt. In zijn woning vond de politie meerdere cd-spelers en autoradio's. Televisie en stereotoren weg alphen aan den rijn Uit een woning aan de Grevelingen zijn gis teren een televisie en een stereotoren gestolen. Volgens de poli tie hebben de inbrekers de achterdeur geforceerd. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 1200 gulden. Inbrekers nemen kluis mee wassenaar Inbrekers hebben gisteren de kluis van een bakkerij aan de Wiltlustweg meegenomen. De dieven braken het slot van de glazen voordeur open. In eerste instantie werd getracht twee kassa's open te breken maar dat lukte maar bij eentje, en daar zat niets in. In een kantoortje achterin de zaak vonden ze de kleine kluis. Volgens de politie zat er ongeveer 1600 gulden in. Aangehouden voor afsteken vuurwerk wassenaar/leiderdorp Vijf jongens uit Wassenaar zijn gister avond meegenomen naar het politiekantoor omdat ze illegaal vuurwerk afstaken. Bewoners van de wijk Oostdorp hadden de politie gewaarschuwd. De politie heeft gisteravond in Leider dorp en omgeving in totaal elf jongens variërend in leeftijd van 13 tot en met 18 jaar aangehouden die bezig waren met het af steken van vuurwerk. De jongens zijn allemaal overgedragen aan het bureau Halt voor een alternatieve straf. Sieraden gestolen voorschoten Sieraden en een stereotoren zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een huis aan de Molenlaan in Voorschoten. De achterdeur werd opengebroken. Rattenplaag bestond niet in Alkemade oude wetering Kr is nooit sprake geweest van een rattenplaag in Oude Wetering. Dit zegt W. van der Meer van de gemeente Alke made. Een week geleden is het gif weggehaald, dat in de Boten- wijk was neergelegd tegen het ongedierte. De gemeente Alkema de ziet geen reden meer om het vergif langer te laten liggen. Eind oktober werden 28 gifpijpen in het gebied rond de Aak en de Praam uitgezet. Van der Meer heeft toen al laten weten dat er geen sprake was van een grote rattenplaag. Het Startblok naam fusieschool alphen aan den run De gefuseerde basisscholen Oudshoorn, De Helicon, en John F. Kennedy heten vanaf 1 februari Het Start blok. Per 1 augustus zijn de drie scholen gefuseerd. Omdat er toen nog geen naam was voor de nieuwe school heeft het be stuur aan de ouders, leerlingen en leerkrachten gevraagd een keuze te maken uit vijf namen. Verreweg de meest stemmen vie len op Het Startblok. Googermolenweg tijdelijk afgesloten oude wetering» De Googermolenweg in Oude Wetering blijft tot morgenmiddag vijf uur afgesloten voor al het verkeer. Volgens B. Dekker van de gemeente Alkemade is het in verband met vallen de takken te gevaarlijk om de weg te betreden. Zodra alle 49 po pulieren morgenmiddag zijn gekapt, is het gevaar geweken. Oud speelgoed in Alphen alphen aan den run Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente Alphen toont Stinet Luth van 20.00 tot 22.00 uur oud speelgoed in de raadzaal van het Stadskantoor. Een aantal vitri nes wordt ingericht met poppen, serviesjes en ander speelgoed. De gehele verzameling is tot stand gekomen in een periode van 20 jaar. Naast de tentoonstelling van Stinet Luth worden er tij dens de bijeenkomst ook artikelen getoond die verband houden met het 75-jarig bestaan van de gemeente Alphen. Centrale directie voor Scalacollege alphen aan den run» Het Scalacollege moet in augustus kiezen voor een centrale directie, zo wil Alphens wethouder T.A. Viezee. Onlangs werd besloten tot de fusie tussen de Koningin Juliana- school en de Scholengemeenschap Albanianae op 1 augustus. Viezee wil dat de directie bestaat uit J. Jacobs, R.M. Soeter en H.D. Jol. Jacobs wordt de voorzitter van de directie. Het voorstel wordt voorgelegd aan de medezeggenschapsraden van beide scholen. Ambtenaren en Riet Dekkers gedagvaard leiderdorp roy klopper Het kantongerecht aan het Leidse Rapenburg heeft maan dag 24 januari een Leiderdorps tintje. De politierechter buigt zich in de ochtenduren over de zaak van de van fraude ver dachte ambtenaren. In de mid daguren moet Riet Dekkers, voorzitter van de Stichting Leef baar Leiderdorp, zich verant woorden voor haar weigering de raadszaal te verlaten tijdens een besloten raadsvergadering. Opvallend is dat van de vier verdachte ambtenaren, werk zaam op Burgerzaken, er slechts drie zijn gedagvaard vanwege verduistering van gelden tijdens dienstbetrekking. Bij de vierde verdachte is volgens persofficier Zandbergen 'iets meer aan de hand', zodat het vooronderzoek tegen hem langer heeft ge duurd. Wat deze vierde 'zwaar dere' verdachte precies ten laste wordt gelegd, wil Zandbergen nog niet melden. In oktober werd bekend dat het viertal ervan wordt verdacht legesgelden achterover te heb ben gedrukt. Met de opbrengst zijn volgens justitie feestjes en uitjes georganiseerd. Ook is er volgens het openbaar ministerie hier en daar iets in eigen zak verdwenen. Woningbouwvereniging mobiliseert Leiderdorpse Wilddreef leiderdorp roy klopper De Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp (AWL) wil een huurder uit zijn woning aan de Wilddreef zetten. De man bezorgt omwonenden veel overlast. Afgelopen weekeinde stak hij vuurwerk af in zijn wo ning en dat leidde tot de nodige onrust. De verhuurder heeft de kwestie in handen heeft gege ven van advocatenkantoor Teekens. Omwonenden klagen al maanden over geluidsoverlast. Zo zou de man midden in de nacht harde house-muziek draaien. Voorts wordt door de flat gerend, tegen verwarmings buizen geklopt en dringen gere geld scheldpartijen en 'wed strijdjes boeren' tot de omwo nendendoor. In juli schreven drie bewoners voor het eerst een brief naar de AWL. De woningbouwvereni ging knoopte een gesprek aan met de veroorzaker van de overlast. Die beloofde beter schap en kondigde aan met de buren te gaan praten. Daar kwam uiteindelijk weinig van terecht en de overlast bleef. In het kerstweekeinde was het opnieuw raak toen in het ap partement aan de Wilddreef midden in de nacht een strijker werd afgestoken. Toen de poli tie arriveerde en bij de herrie maker aanbelde, werd er niet De flat aan de Wilddreef. De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp is de overlast van een bewoner zat en wil hem uitzetten. woners via het balkon en door de woning van de buurman een veilig heenkomen had gezocht. Na dit incident is de maat nu vol voor diverse omwonenden. Ze hebben contact opgenomen met de woningbouwvereniging en vonden daar een willig oor bij directeur G. Duivenvoorden. Hij heeft de kwestie deze week doorgesluisd naar advocaten kantoor Teekens. De juristen FOTO LOEK ZUYDERDUIN gaan binnenkort contact leggen lastige buurman bij een uitzet- met de omwonenden. Allereerst tings-procedure, om een beeld te krijgen van de aard van de klachten en verder De betrokkene die met uitzet- om te peilen of de buren even- ting wordt bedreigd was niet tueel willen getuigen tegen de bereikbaar voor commentaar. De bussen van Centraal Nederland uit Leimuiden via Alkemade rijden vanaf 29 mei niet meer door Leiderdorp. Voor passagiers betekent dit, dat het Elisabeth Zieken huis een stuk moeilijker te bereiken is. Zij moeten voort aan in Leiden overstappen om in Leiderdorp te komen. alkemade/leiderdorp marieta kroft Dat heeft een woordvoerder van vervoersmaatschappij Centraal Nederland meegedeeld. Volgens CN bespaart de vervoersmaat schappij veel geld met de nieu we route omdat de bus recht streeks naar Leiden rijdt een geen slinger meer hoeft te ma ken via Leiderdorp. Bovendien is uit een enquête gebleken dat slechts één procent van de bus reizigers als reisdoel Leiderdorp heeft. Alle andere reizigers wil len naar Leiden. Onlangs maakten raadsleden van Alkemade zich al zorgen omdat ze al van de geruchten hadden gehoord. Met name de CDA-er Duivenvoorden drong er bij burgemeester Meerburg op aan om zich sterk te maken voor het behoud van een recht streekse verbinding naar het Leiderdorpse ziekenhuis. Pro testeren haalt echter niets meer uit. Het besluit van Centraal Nederland staat vast, zo liet de woordvoerder gisteren weten. De lijnen 111 en 112 die nu nog tussen Leimuiden en Lei den rijden, worden eind mei sa mengevoegd. Elk kwartier rijdt deze bus van en naar Leiden via Rijpwetering en Oud Ade. De huidige 111, de langzame en verliesgevende route, rijdt ook over de dorpen en gaat vervol gens via Leiderdorp naar Lei den. De 112 daarentegen, rijdt rechtstreeks van Roelofarends- veen via de provinciale weg naar Leiden. De nieuwe buslijn is een soort mengeling van de twee huidige lijnen. Volgens de busmaatschappij doet de nieu we 112 maar een of twee minu ten langer over de reis dan de huidige 112. Doordat de bussen nu twee keer zoveel door de dorpen rij den, hoeft er 's morgens voor schooltijd niet meer in Rijpwe tering en Oud Ade te worden 'gevochten' om een plaatsje in de meestal overvolle bus te be machtigen, verwacht de CN- woordvoerder. Volgens PvdA- raadslid Groen uit Rijpwetering komt het nu nog geregeld voor dat de sterksten de bus in kun nen komen, terwijl de anderen de bus voor hun neus weg zien rijden. Hoeveel geld met de nieuwe dienstregeling wordt bespaard, wil Centraal Nederland niet zeggen. De woordvoerder er overigens op dat er op dit mo ment wordt gepraat over een nieuw taxisysteem in de regio voor ouderen en gehandicap ten. Tegen een gereduceerd ta rief worden ze thuis afgehaald en op de plaats van bestem ming gebracht. Alphen steunt?/ milieucent r u nj| bij onderzoek alphen aan den run De gemeente van Alphj geeft duizend gulden subsiq" aan de Stichting Natuur L Milieueducatief Centrum om|| onderzoeken of een centn£ voor milieu-educatie haalbi is. Het centrum moet ruirrf' bieden aan verenigingen in Ar phen voor het organiseren v activiteiten op het gebied v„ natuur en milieu. De gemeente wijst erop e de subsidie voor het onderzont niet wil zeggen dat er ook t holpen wordt in de exploitat E! kosten voor het centru Maandag 10 januari 1994 woi een informatiebijeenkomst houden waar wordt gesproke over de mogelijkheden voor 1r; centrum. Tevens worden dl' de cijfers gepresenteerd van eia enquête die gehouden is one leden van verschillende milie"; en natuurverenigingen. De b eenkomst begint om 20.00 uc in het informatiecentrum Ecf5 lonia aan de Vuurlaan 15. Slachtoffer vuurwerkbom[; 'erg depressiefli De 15-jarige Voorschotense jcd gen die zichzelf met een vuu< werkbom heeft verwond, is i/ volgens de politie slecht a e toe. Na een eerste, bijna schc n derophalende reactie, heeft li slachtoffer nu last van depri i sieve buien, zo meldt een voi i lichter. Het begint duidehf tot hem door te dringen wat ;l aan de hand is." De jongen krijgt moment zware medicijnen toegedie om de pijn te verlichten. Beh ve zijn linkeroog mist hij del van zijn rechterhand. Zo is een groot deel van zijn du J kwijt en kootjes van twee ant re vingers. De jongen raakte gewo- toen hij in het Voorschotel Burgemeester Berkhoutpé een zelf-gefabriceerde vui5 werkbom aanstak. Die was mengesteld uit diverse strijk0 die door plakband met elk;!1 waren verbonden. Samen n1 twee vriendjes had de jon£ een lont tussen de strijkers i bonden. Toen die werd aanj stoken, ontplofte het verwo ri tende vuurwerkpakket onm dellijk. In de middaguren van 24 janua ri komt ook Riet Dekkers voor, samen met twee medestanders. Hen wordt lokaalvredebreuk ten laste gelegd. Het drietal werd op 19 april in het gemeen tehuis aangehouden omdat ze weigerden vrijwillig de raads zaal te verlaten. Interim-burge meester J. de Bruin had hen dit even daarvoor diverse malen opgedragen. Hij wilde in een besloten gedeelte van een openbare raadsvergadering de afkoopsom van de weggestuur de gemeentesecretaris A. Wil- lems aan de orde stellen. Dekkers en haar companen wilden hier aanwezig blijven, ook al omdat ze meenden dat de burgemeester tevoren had moeten zeggen dat de behande ling van dit agendapunt niet openbaar was. Uiteindelijk kwam de politie er aan te pas om de tribune te ontruimen. Onlangs kregen de verdach ten elk een schikkingsvoorstel van 100 gulden thuisgestuurd. Ze hebben geweigerd te beta len. „Ik ben nergens schuldig aan, De Bruin heeft die kwestie enorm opgeblazenaldus Dek kers. Ze kondigt bij voorbaat aan in hoger beroep te gaan als de politierechter haar ook maar één gulden boete oplegt. 'We hangen er een beetje bij' N. Raaphorst (links) en D. Bakker: „Alles is duurder geworden in Benthuizen.' FOTO BEN DE BRUYN benthuizen «ruud sep „Als je nou kijkt. Toen het vori ge maaand vroor stond in Kou dekerk en Hazerswoude de ijs baan in Hazerswoude. In Bent huizen niet. Het lijkt er wel een beetje op dat Benthuizen erbij hangt." Voor mevrouw N. Raap horst is het duidelijk: de herin deling heeft voor Benthuizen niets goeds gebracht. „Alles is ook veel duurder geworden. En toen mijn dochter pas een toe- ristenkaart nodig had ben ik drie keer voor niets naar het ge meentehuis in Hazerswoude- -Rijndijk gegaan. Eerst bleek het alleen 's ochtends open te zijn, toen zeiden ze dat ik het alleen kon krijgen als mijn dochter erbij was, en ten slotte bleek ik het ook op het steunpunt hier in Benthuizen te kunnen krijgen." „Ik weet het eigenlijk niet", begint haar vrien din D. Bakker. Maar even later heeft ook zij een verhaal over een nadeel van de herindeling. „Het is veel moeilijker geworden om je in te schrijven voor een woning. Je moet hier eerst twee jaar wo nen voordat je je kan inschrijven." Maar hoe het voor het samengaan van Benthuizen, Hazers woude en Koudekerk was, zou ze niet weten. Het is derde kerstdag in het winkelcentrum van Benthuizen, en alleen onder de luifel van de su permarkt is het droog. De vraag wat de Benthui- zenaren van de herindeling hebben gemerkt le vert in eerste instantie gefronste wenkbrauwen op, maar leidt vervolgens steevast tot een verhaal. „We zijn er financieel op achteruit gegaan", weet een kalende man die zijn naam niet wil zeg gen, „want ik krijg nog weieens opdrachten van de gemeente." „Vroeger was Benthuizen een fi nancieel gezonde gemeente, maar als jé nou de gemeentebegroting ziet... Bovendien is de afstand tot de gemeente-ambtenaren een stuk groter ge worden, en is er in Benthuizen de laatste jaren niet meer gebouwd. In de andere kernen wel." Benthuizen, op een steenworp van Zoetermeer maar twee keer overstappen met de bus van het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk, hangt er maar een beetje bij. Dat is indruk die ook H. Schadek na lang nadenken verwoordt. „Bij de herindeling heeft Hazerswoude een hele actie op gezet voor de naam Hazerswoude. Zij wilden dat de nieuwe gemeente 'Hazerswoude' ging heten. Die actiegroep dacht: Hazerswoude is in de meerderheid, en meeste stemmen gelden", her innert hij zich. „Dat vond ik niet zo sympathiek. Ik heb toen ook een brief geschreven naar het ge meentehuis." Er is in ieder geval één ding dat Schadek heeft geleerd van drie jaar herindeling: Benthuizen heeft met de herindeling het kleine beetje soeve reiniteit dat een gemeente heeft definitief ingele verd. „Als er weer dingen zijn waarover moet worden gestemd, is Benthuizen in de minder heid." UIT HET HART 'Herindeling is goedkoper'i jacobswoude marieta kroft De belastingen gingen omhoog, de zwembaden dicht, het gemeentehuis werd onbereikbaar en de bestuurders onbenaderbaar. Uit het oog, uit het hart. Dat zijn zo'n beetje de reacties op de herindelingen in jacobswoude en Rijnwoude. In de laatste week van dit jaar, met nog twee maanden te gaan tot de verkiezingen, maken we de balans op. De gemeentelijke herindeling, geldverslindend. Bovendi11 moeten de van oorsprong ri P dorpen lijden onder de arme Je hoort het veel, maar wat£ daar nu van waar? Aan 1 woord zijn burgemeester van Beek van Jacobswoude gemeentesecretaris A. Meeste'I „Dat is niet waar", zegt burj[ meester Van Beek. „Sterkern De onroerend-goedbelasting,' nauwelijks gestegen, hoog met de inflatiecorrectie. De valstoffenheffing is wel omho gegaan, maar dat staat los de herindeling. Jacobswoi behoort zelfs nog tot de goi kopere gemeenten in de regio." Wel zijn de belastingen in de drie voormal1 gemeenten (Rijnsaterwoude, Leimuiden en Wc brugge) gelijkgetrokken. Dat viel ongunstig voor de inwoners van Rijnsaterwoude. Van BiJ en Meester kunnen zich wel voorstellen dat inv ners van Rijnsaterwoude vinden dat de herim ling hen alleen maar geld kost. „Maar dat is rf terecht", merkt Van Beek op. „Rijnsaterwoi had veel reserve, maar had relatief weinig uit| l( ven aan voorzieningen als een zwembad of e winkelcentrum. Bovendien had de gemeeij Rijnsaterwoude geen eigen ambtenaren. In fe gaat ze nu aan die voorzieningen meebetal Rijnsaterwoudenaren maken er immers ook bruikvan." Het in elkaar schuiven van drie zelfstandige meenten kost geld. Jacobswoude krijgt van 1 Rijk daarom tot 1995 in totaal 4,7 miljoen gulc en van de provincie een halve ton. Hieruit kw de 1,2 miljoen gulden waarmee de voormal s gemeentesecretaris van Leimuiden W. Bello is gekocht. Verder zijn onder meer de wachtgelc van enkele personeelsleden (pre-vutters), de e.\ accountantskosten en het overwerk er uit betaa Van Beek verwacht dat Jacobswoude 1,5 miljo gulden overhoudt. Dit gaat in het spaarpotje v( de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Uiteindelijk werkt Jacobswoude goedkoper de drie voormalige gemeenten afzonderlijk, v wachten Van Beek en Meester. „Het aantal 1 1 matieplaatsen voor de ambtenaren is met vie5 vijf afgenomen, er zijn minder bestuurders en bevolkingsregister hoeft maar één keer geau matiseerd te worden in plaats van drie", noe Meester enkele voorbeelden op. „Daartegeno staat wel een geringe stijging van de loonkos van 50.000 gulden omdat ambtenaren voor J groter gebied werken. Per saldo is de herindel op termijn echter goedkoper", vult Van Beek a; Of de burgers dat ook direct in hun portemi nee voelen, is de vraag. Het overgrote deel van gemeenten in Nederland en dus ook Jacobswi de, krijgt steeds minder geld uit het gemeen fonds. Dat betekent dat de gemeentes de bel tingen moeten verhogen en/of flink moeten zuinigen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14