'Uitspraak Wereldraad over beleid kerken Zuid-Afrika' 'Wij zijn oecumenischer dan moederkerk' Kerk Samenleving Kerkinformatie huisorgaan Samen op Weg-partners DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 HET WEER REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 KORTWEG Water en brood Als gast tijdens de eerste maaltijd 'Op water en brood' in 1994, heeft het Leidse Knooppunt voor jongeren pastoraat en diaconaat David van Dongen uitgenodigd. Hij heeft een winkel voor milieu vriendelijke produkten en duurzame gebruiksartikelen in de Morsstraat. Van Don gen vertelt onder meer over de opzet van zijn zaak, zijn idealen en de problemen rond het voortbestaan van de winkel. De maaltijd begint om 18.00 uur en duurt tot 19.30 uur. Het 'Knooppunt' is gevestigd aan de Oude Rijn 44b (telefoonnummer 071- 120070). Jubileum De rooms-katholieke ge loofsgemeenschap in Ha- zerswoude-Rijndijk viert in 1994 dat het 25 jaar geleden is dat de parochies H. Mi- chaël en H. Bemardus wer den samengevoegd. Een eer ste aanzet voor de festivitei ten wordt gegeven in het weekeinde van 8 en 9 janua ri, als tijdens alle vieringen in Het Anker en de Bernardus- kerk aandacht wordt ge schonken aan het bereiken van de mijlpaal. Na de vie ring van 11.00 uur in Het An ker wordt van 12.00 tot 14.00 uur een receptie gehouden. Ook later in het jaar wordt met een aantal activiteiten aandacht besteed aan het ju bileum. Women's Aglow Het 'profetische woord' van Herman Goudswaard is op 5 januari te beluisteren tijdens een bijeenkomst van Wo men's Aglow in Alphen aan den Rijn. Bij wijze van uit zondering zijn op deze avond ook mannen welkom. De samenkomst wordt ge houden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Zonneweg 3 in Alphen aan den Rijn. De zaal is open vanaf 19.30 uur, het pro gramma begint een half uur later en duurt tot 22.00 uur. Bazaarweek De Gereformeerde Kerk van Rijnsburg houdt van 24 janu ari tot en met 30 januari een bazaarweek met tal van acti viteiten. De hoogtepunten zijn een optreden van pop penspeler Aad Peters (onder meer bekend van de NCRV en de EO) op 26 januari in de Immanuëlkerk en de rom melmarkt op vrijdag 28 janu ari. Peters brengt het pro gramma 'De slapende ridder' en begint om 20.30 uur te spelen in de Immanuëlkerk. Kaarten kosten 7,50 gulden en zijn telefonisch te bestel len bij onder anderen Henk Jan den Haan (01718-20811) en Liesbeth van Klaveren (01718-20229). De opbrengst van de bazaarweek is be stemd voor de stichting 'Open Doors' en de aanbouw van de Maranathakerk. Aandachtscentrum De fotograaf Mare Hammei exposeert momenteel in het Aandachtscentrum aan de Schoolstraat 18 in Den Haag. Hammei is op 17 juli 1969 geboren in Rotterdam en studeerde aanvankelijk voor industrieel ontwerper. Na twee jaar legde hij zich meer op fotografie toe. Hij is auto didact en dit is zijn eerste tentoonstelling. Hammei reist graag, waardoor de on derwerpen in zijn werk zeer uiteenlopend van aard zijn. De tentoonstelling is te zien tot half januari in het cen trum aan de Schoolstraat 17, dat is geopend op maandag van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Carey zegt bezoek Noord-Sudan af LONDEN REUTER De Wereldraad van Kerken moet zich uitspreken over het beleid van de kerken in Zuid-Afrika. ,,Als de Wereldraad toch de moeite neemt om naar Zuid-Afrika te komen, moet hij ook de rol van de kerken in het democratise ringsproces belichten." Dit zei dr. Allan Boesak gisteren op een persconferentie bij de NCRV. Hilversum anpjanuari in de buurt van Johan nesburg. Het tijdstip van de ver- Het centraal comité van de We- gadering van de Wereldraad is reldraad vergadert van 20 tot 28 volgens Boesak echter wat on gelukkig gekozen. Het is de taak van de Wereldraad om met alle betrokken partijen in Zuid-Afri ka te praten. De vergadering valt echter midden in de aanloop naar de verkiezingen van 27 april. Ieder een is dan met andere zaken bezig. Het zou volgens Boesak beter zijn om de bijeenkomst uit te stellen tot na de verkiezin gen. Bovendien acht de vroegere president van de Wereldbond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken het wenselijk dat de Wereldraad met de toe komstige, democratisch geko zen regering rond de tafel gaat zitten. Boesak: „Aan een bezoek van de Wereldraad aan de huidige president De Klerk zit toch iets onwelriekends." De anglicaanse aartsbisschop George Carey heeft een bezoek aan het noorden van Sudan af gezegd als gevolg van onenig heid met de islamitische rege ring van het land. Wel is hij van plan het zuidelijk deel, dat in handen van rebellen is, te be zoeken. De Sudanese president Omar Hassan al-Bashir had de aarts bisschop van Canterbury ge vraagd ais officiële gast van de regering Sudan te bezoeken. Dit zou wel 'beperkingen in zijn programma' tot gevolg hebben. LEIDSCHENDAM ANP Vanaf januari 1994 verschijnt Kerkinformatie, tot op he den het maandblad van de Gereformeerde Kerken in Nederland, als officieel orgaan van de drie Samen op Weg-kerken. De hervormden, gereformeerden en lu theranen hebben ervoor gekozen de naam van het al 23 jaar bestaande maandblad van de gereformeerden te synoden. Daarvoor is mede gekozen omdat de portvrij- handhaven. Het Weekbulletin van de Nederlandse Her- dom voor hervormden en lutheranen per 1 januari ver vormde Kerk wordt opgenomen in het blad, evanals de valt. Opname van deze mededelingen beperkt de hoe- officiële berichten van de Evangelisch-Lutherse Kerk. veelheid post aan kerkeraden. Iedere kerkeraad krijgt in Kerkinformatie nieuwe stijl volgt de ontwikkelingen plaats daarvan maandelijks kosteloos één exemplaar binnen de drie kerken en publiceert officiële medede- van Kerkinformatie, dat als officieel ingekomen stuk lingen van de hervormde, gereformeerde en lutherse geldt op de vergadering. Dominee Ph. Bourne nieuwe leidsman Anglicaanse Kerk in Voorschoten VOORSCHOTEN MONIQUE VAN EEDEN De nieuwe predikant van de Anglicaanse Kerk in Voorscho ten bakent zijn werkterrein niet scherp af. „Ik ben hier om alle Engelstalige christenen te ver zorgen", vertelt dominee Ph. Bourne. „Anglicanen, andere protestanten, rooms-katholie- ken, iedereen is welkom." Be halve Engelstaligen zitten bij hem ook Nederlanders in de kerk. „Die zijn óf getrouwd met Anglicanen, óf ze zien in het volgen van onze diensten een goede manier om hun Engels te verbeteren. Maar het komt ook voor dat ze gewoon houden van onze manier van geloofsbele ving. Aan ledenverwerving bui ten onze parochie beginnen we echter niet. We doen niet aan concurrentievervalsing." Dominee Bourne is op 15 de cember in Voorschoten gearri veerd, als opvolger van dominee Allen, die inmiddels is benoemd tot aartsdeken. De Anglicaanse Kerk, met wereldwijd zo'n 75 miljoen leden, kent een duide lijke hiërarchie. Onderaan staat de dominee, de zielzorger van een gemeente. Tien tot twintig gemeenten vormen samen een 'rural deanery', met een deken aan het hoofd. Een aantal 'rural deaneries' vormt samen een 'arch deanery', geleid door een aartsdeken. Énkele 'arch-deane ries' vormen een 'diocese', met aan het hoofd een bisschop, eventueel geassisteerd door een suffragan bishop' en een 'assis tent-bishop'. De Anglicaanse Kerk heeft te genwoordig 44 'dioceses'. Veer tien daarvan vormen de provin cie York, de overige dertig de provincie Canterbury. De Aarts bisschop van Canterbury is tra ditioneel ook iets belangrijker dan die van York. Helemaal aan het hoofd van de Anglicaanse Kerk staat de Kroon van Enge land, momenteel dus koningin Elisabeth. De directe voorloper van de Anglicaanse Kerk ontstond in de zestiende eeuw, tijdens de Re formatie, toen veel Britten kri tiek hadden op de manier waar op de paus de kerk regeerde. Henry VIII, die het het boven dien niet eens was met het ker kelijke verbod op echtscheiding, stichtte een eigen kerk, 'the Church of England', en stelde zichzelf aan het hoofd. Uit 'the Church of England' ontstond de 'Anglican Church', die zich in de loop der eeuwen over de he le wereld verpreidde. Dominee Ph. Bourne: „Wij zijn mensen van hoop." Belangrijke beslissingen (zoals de benoeming van een bisschop) worden voorbereid door de Crown Appointment Commission. Deze commissie bestaat uit geestelijken en poli tici. Zij brengen een voorstel uit aan de premier. Als die het goedkeurt, wordt het doorge stuurd naar de koningin. Zij heeft dus het laatste woord in alle belangrijke zaken. Zo werd het afgelopen jaar besloten dat ook vrouwen tot priester kun nen worden gewijd. Bourne ver wacht de eerste vrouwelijke priesters van de zomer, als er weer een groot aantal benoe- FOTO LOEK ZUIJDERDUIN mingen plaatsheeft. Oecumene De Anglicaanse Kerk beschouwt de doop als een eenmalige ge beurtenis. Vaak heeft de doop al plaats als een baby drie tot zes maanden oud is. Maar steeds meer Anglicaanse ouders die het christen-zijn ernstig nemen, stellen de doop uit tot het kind oud genoeg is om de betekenis ervan te begrijpen, of zelfs: oud genoeg is om er zelf voor te kie zen. Een volwassen lid van de geloofsgemeenschap word je pas, als je ook de confirmatie hebt gedaan. Bij de confirmatie doe je drie beloften: om naar de kerk te gaan, om te bidden en om op God te vertrouwen. Gewoonlijk heeft de eerste communie plaats op de dag van de confirmatie. Veel priesters nodigen tijdens de dienst echter 'everyone who loves God' uit om ter communie te gaan. De confirmatie is dus niet noodza kelijk om in de praktijk volwaar dig lid van de Anglicaanse ge meenschap te zijn. De Anglicaanse Kerk heeft een officiële geloofsbelijdenis, die veel lijkt op die van de rooms-katholieke kerk. Op ver zoek levert Bourne een kopie van de tekst. Maar zelf vat hij spontaan samen: ,,'We are people of hope', wij zijn men sen van hoop. Wij zien uit naar de dag dat Christus weer komt en we verenigd worden met de Heilige Geest." De Anglicaanse gemeente in Voorschoten komt iedere zon dagmorgen bijeen in het ge bouw van de British School. In totaal behoren er zestig kinde ren en negentig volwassenen tot de parochie. Voor de kinderen worden speciale activiteiten ge organiseerd. De volwassenen nemen de ene week deel aan het ochtendgebed, de andere week aan de communie. Een belangrijk verschil met de rooms-katholieke communie is, dat het brood en de wijn niet geacht worden letterlijk in het lichaam en bloed van Christus te veranderen. Het blijven sym bolen. „Wij doen opnieuw wat Christus ons heeft voorgedaan", licht Boume toe. Behalve op zondag ontmoe ten de volwassen gemeentele den elkaar ook door de week. Ze zijn verdeeld in vijf groepen van twaalf. Iedere groep doet aan bijbelstudie, maar onderneemt ook andere activiteiten, puur voor de gezelligheid. „Veel En gelstaligen zijn toch een beetje eenzaam in Nederland", vertelt Bourne. „In de kerkelijke groe pen hebben ze een goed sociaal leven." Dat er in zijn kerk hiet alleen Anglicanen komen maar ook allerlei andere soorten chis- tenen, noemt hij 'een goede oe fening in oecumene'. „Wat dat betreft zijn wij hier veel verder dan de moederkerk in Enge land." COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. C P. Arnold (ad|), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet (ind BTW) peracc.giro au per maand per kwartaal 85,55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18.00-19 30 uur. zat 10 00-12 00 uur. Telefoon 071-143241 29.30 84,55 328,30 Mild regime De laatste dagen van 1993 zijn re presentatief voor het het veel te natte jaar dat we achter de rug hebben. De oceaanstoringen heb ben het behoorlijk naar hun zin in het westen van Europa. Het is een komen en gaan van regengebieden en met een temperatuur tussen 5 en 10 graden wordt de gedachte aan winterweer ver op de achter- Vijftien jaar geleden, rond de 30e december van 1978, leek het weer in eerste instantie erg veel op dat van nu. Er viel veel regen en met temperaturen van 10-11 graden, die in het zuiden van het land wer den gehaald, leek het vrij normaal, somber en zacht Hollands winter weer. Maar in feite lag ons land in een messcherpe frontale zone, die de milde lucht in het zuiden scheidde van extreem koude lucht, afkomstig uit het noorden van Rus land. Die bijtende koude sloop op de 29e Friesland en Groningen binnen. Onderkoelde regen veran derde de wegen in ijsbanen, spoe dig gevolgd door stuifsneeuw, die boerderijen isoleerde met ophopin gen tot een hoogte van 1 a 2 me ter. Daags daarna ging er bij steeds verder aanwakkerende noordoos tenwind een ware 'koude-schok' door het land. De temperatuur maakte een vrije val van vijftien graden en meer. Op oudejaarsdag was het ontstellend koud met mil den op de dag strenge vorst bij mjr 9 tot min 15 graden. Begeleid dq een felle sneeuwstorm denderde} de kou tijdens de jaarwisseling ;j steeds verder door naar het middt en zuiden van Europa. De sneeut en ijzelwinter van '78-'79 liet zijr tanden zien en dat zou zich in ja-'* nuari en februari nog een paar kef gaan herhalen. fi Voorlopig hoeft er bij ons niet vo$. winterse uitspattingen te wordenr gevreesd. Het zijn eerder de regej] rijke Atlantische storingen die zot; gen baren, gezien de toch al zo hfJ ge waterstanden in het rivierenge bied. Een vervelende bijkomstig heid is de opgelopen temperatud Bij een stijgende vorstgrens tot t» ven 1500 meter in de bergachtig streken zoals de Alpen, Jura en y gezen zal naast het regenwater da moet worden afgevoerd, ook nogl smeltwater worden toegevoegd v| de sneeuw, die de laatste dagen I deze gebieden gevallen is. De straalstroom blijft de komend dagen kaarsrecht op West-Europ gericht. Dat betekent voor ons, j> naast de gebruikelijke frontale re gens, ook wel perioden met zon.j, zullen die nogal schaars zijn. Dej| zuidwester trekt soms flink van leer. Met de wind uit die hoek j wordt het milde regime in de eerjf dagen van 1994 voortgezet. j* HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd buiige regen, misschien met onweer. Ook is er af en toe wat zon. Middagtemperatuur van 3 graden in Schotland tot ongeveer 8 gra'den in het zuiden van Engeland. In Ierland variëren de maxi ma van 4 tot 7 graden. België en Luxemburg: Wisselvallig weer met vrij veel wolkenvelden en van tijd tot tijd flink wat regen. Aan de kust waait vandaag een forse zuidwestenwind. Middagtemperatuur onge veer 8 graden, vandaag in de Ardennen circa 5. Noord- en Midden-Frank- Vandaag in midden-Frank- rijk misschien enkele op klaringen. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd flink wat regen, vandaag in de hoogste delen van de Jura en Voge zen eerst sneeuw. Langs de kust vooral vandaag flink wat wind. Middagtempe ratuur rond 10 graden. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag vrijwel overal droog en af en toe zon, morgen veel wolkenvel den en in het noorden kans op fiks wat regen. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 15 graden, in de Al- garve iets hoger. Madeira: Wolkenvel den, ook nu en dan zon en in de loop van morgen toenemende kans op regen. Maxima rond 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Langs.de Costa's in het zuiden droog en geregeld zon. Verder vrij veel wolkenvelden en met name in het noordwesten nu en dan regen. Vooral morgen kan er plaatselijk flink wat neer slag vallen. Langs de Costa's maxima rond 19 graden, elders in Spanje mid- dagtemperaturen rond 15 graden. Cana rische Eilanden: Perioden met zon, nu en dan ook wolken. Droog. Maxima in het zuiden ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Perioden met zon, in het noorden ook enkele wolken. Maxima van 19 graden bij Tanger tot circa '22 bij Agadir. Tunesië: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen langs de kust ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag hier en daar zon en vrijwel overal droog. Daarna geleidelijk meer bewolking en vanuit het westen regen, in de Franse Alpen boven de 1500 me ter sneeuw. Aan de Cöte d'Azur blijft het waarschijnlijk droog. De temperatuur op 2000 meter loopt morgen tijdelijk op tot iets boven nul. Middagtemperatuur in het laagland ongeveer 13 graden, in het uiterste zuiden plaatselijk 17 graden. Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima ongeveer 18 graden. Turkije en Cyprus: Zowel wolkenvelden als zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur van 12 graden rond de Dardanellen tot 21 op Cyprus. Duitsland: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in de hogere delen sneeuw. Met name in de zuidelijke helft kan plaatselijk flink wat neerslag vallen. Sneeuwgrens morgen oplopend van 1000 meter in de Harz tot circa 1800 meter in het zuiden. Maxima in het laag land oplopend tot ongeveer 6 graden. Zwitserland: Vandaag naast wolkenvelden ook enkele opklaringen, morgen bewolkt. Aan de west- en noordzijde van het Alpenmas sief van tijd tot tijd sneeuw, morgen be neden de 1800 meter overgaand in re gen. Temperatuur op 2000 meter oplo pend. tot iets boven nul. In de dalen maxima ruim boven nul. Oostenrijk: Vandaag in de lager gelegen plaatsen laaghangende wolken of mist, vooral in de hoger gelegen plaatsen aan de zuid zijde van het Alpenmassief zon. Morgen meest bewolkt. Op de meeste plaatsen droog. Temperatuur op 200Ó meter morgen oplopend tot iets boven nul. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16f Maan op 20.00 MaanonderOfy Waterstanden Katwijk Hoogwater 04.39 16.46 Laag water 00.25 12.47 Weerrapporten 29 december 19 u Amsterdam regen zzw6 8 1 Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Innsbruck half bew. verand 1 -9 Klagenfurt onbew. Kopenhagen zwaarbew. Las Palmas zwaar bew. Locarno niet ontv. Luxemburg regen Madrid zwaar bew Malaga hall bew. Mallorca half bew. Malta licht bew. Moskou onbew Stockholm zwaar bew. Warschau mist Zürich zwaar bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles onbew New Orleans regen New York zwaar bew. Tel Aviv onbew. Tokyo onbew verand 2 -1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12