Leiden Bloedserieuze flipperfanaten Leiden houdt ME achter de hand op verwerken huisvuil r Jpeciale aflevering ran 'Andere Koek' topstukken an PvdA aar Leiden Gevulei geeft korting eest op Emilie Knappert ift orkestbak Leidse Stadsgehoorzaal slecht Het geschenk NZH peilt interesse voor Leidse 'bootmetro' )NDERDAG 30 DECEMBER 1993 EF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Bierbengel a o De Leidse kastelein I J Piet Krekelaar be gint De Bierbengel op de Antillen. Behang neemt hij mee, omdat ze dat daar niet hebben. Gewond A a De Voorschotense I 1 jongen die gewond raakte bij het afsteken van zelfgemaakt vuurwerk is er slecht aan toe. Bussen A a Bussen van Centraal I Nederland, die van Leimuiden uit Alkemade rijden, laten volgend jaar Leiderdorp links liggen. Vrachtauto ramt politie piDENEen surveillancewagen van de politie is gisteravond op iet kruispunt van de Haagweg en de Churchilllaan geramd door en vrachtwagen. De politie was met zwaailichten en gillende si- enes op weg naar een brand op de Stevenshofdreef. Het zou en uitslaande brand zijn, had de meldkamer gezegd, aangesto- en en de dader liep nog in de buurt rond. De agenten hadden us vliegende haast om ter plaatse te komen. Maar op de krui- mg van Haagweg en Churchilllaan werden zij, ondanks de sig- alen, over het hoofd gezien door een 32-jarige vrachtwagen- hauffeur uit Rotterdam. De linkervoorkant van de auto werd in e prak gereden. De agenten gaven de brandmelding door aan ollega's. Die ontdekten dat het een brandje van niks was. invelop met geld gestolen iiden Uit een huis aan de Therese Schwartzstraat is gisteren en envelop met tweeduizend gulden gestolen. De inbreker pro eerde in te breken bij twee naast elkaar gelegen huizen. Bij de ne vernielde hij alleen de tuindeur, in het andere kwam hij bin- en en vertrok met een videocamera, een faxapparaat en de en- ilop met geld. Zilveren bal wint het van flirtende meiden )en wim koevoet Leidse radiopresentator is Delemarre verzorgt van- :ht tussen twaalf en drie uur i speciale aflevering van zijn jgramma 'Andere Koek'. Een l voor de jaarwisseling blikt terug op eerdere uitzendin- van Andere Koek. Van min meer bekende Leidenaars rden de favoriete 'muziekjes' Iraaid. Aan bod komen o.a. ns Parlevliet van CD-zaak vet Music, Raoul Zaadnoor- en verschillende kasteleins. Jelemarre zelf is ook een be kende Leidenaar. Behalve dj is hij voorzitter van het Leids Vrijetijdscentrum en voert hij het woord namens de dienst milieu en beheer van de ge meente. Als extra lokkertje is er aan de laatste 'Andere Koek' van het jaar een CD-Ioterij verbonden. Deelnemers hoeven tijdens de uitzending alleen maar te bellen en hun naam en telefoonnum mer door te geven: 071-127514. Zij kunnen daarmee schijfjes winnen van Bruce Springsteen, The last poetS' en Guns Roses. leiden monica wesseling Met strakke bekkies en in dood se stilte staan ze achter de bak. Fats Domino en de Rolling Sto nes knallen de luidsprekers uit, maar ze hóren het niet eens. De ogen strak gericht op het zilve ren balletje, de handen aan de zijkant van de flipperkast. Flip peren is een uiterst serieuze zaak. Honderden, vooral jonge, flipperfanaten deden gisteren mee aan het Leidse flippertoer- nooi in sporthal Broekplein in de Merenwijk. Op twee wed- strijdkasten, spiksplinternieuw en dus voor iedereen vreemd, werd het toernooi afgewerkt. Met een concentratievermogen om de pet voor af te nemen: flipperen temidden van dende rende muziek, flirtende meiden, flinke rookwalmen en gadege slagen door honderden nieuws gierigen. Het merendeel van de bezoe kers had de baard nog maar net in de keel, maar ook oudere jongeren blijken het flipperen niet te versmaden. ,,Effe terug naar vroeger. Lekker ouder wets", zegt de 32-jarige Rob Sloos. Hij heeft zijn tienjarig zoontje bij zich. ,,En ik denk dat die van me wint." Arnold van 17 heeft net zijn wedstrijdbeurt er op zitten. „Het ging slecht. Die kast ken ik niet. Pas na een keer of tien kun je een beetje spelen op die bak ken." Hij moet, als echte flippe- raar, teleurgesteld zijn over het resultaat. Wekelijks 'verflippert' hij twintig gulden, dus mag hij als echte kenner worden beti teld. Zijn vriend Arie brengt het er nauwelijks beter af. Ook hij blijkt dan ook geen echte fanaat te zijn. Op de vraag waarom hij hier is en niet elders, antwoordt hij laconiek: „Buiten regent het, hier niet." Zijn vriendinnetje Anita vindt het maar zonde van het geld: „Niets aan, dat flippe ren". Manlief heeft blijkbaar voldoende aantrekkingskracht om toch bij de bakken te blijven hangen. Ilja Souhoka, twaalf jaar jong, staat met glinsterende ogen naast de scheidsrechter te kij ken naar een fanatiek flippe- raar. Zijn eigen wedstrijdbeurt ging slecht. „Maar ja, het is hartstikke leuk om hier te zijn. Op voetbal flipper ik ook altijd, maar dan gaat het wel een stuk- kie beter". De scheidsrechter heeft overi gens weinig meer te doen dan het noteren van punten. Ook de wedstrijdkasten kunnen op tilt slaan, maar daar heeft scheids rechter Van der Linden geen be moeienis mee. „Als ze te veel aan de kast schudden en het ding stopt er mee, is dat stom van ze. Dan zijn ze gewoon hun beurt kwijt." Hoewel volgens organisator Cor Bronk, directeur van CB Amusement, flipperen iets is voor jongens en meisjes, houdt het vrouwelijk deel van het be zoek zich vooral met flirten en gluren naar jongens bezig. Noch bij de twee wedstrijdflip- perkasten, noch bij de tientallen oefenbakken staan meiden Een doodverlegen meisje van negen fluistert vanachter een flesje cola met een rietje dat ze straks voor het eerst gaat flippe ren. Bloedserieus concludeert ze vermoedelijk niet te gaan winnen. Cor Bronk organiseert het toernooi omdat hij 'een goed jaar achter de rug heeft'. „Dit is een beetje bedoeld om Leiden te bedanken". Volgens de direc teur is er in de Sleutelstad uit zonderlijk veel animo voor speelautomaten. „Maar dan heb ik het over spelen waar je ook handig voor moet zijn. Zui ver kansspelen zijn minder po pulair dan behendigheidsspe len." De winnaar, de 28-jarige Lei denaar K. Ruigrok, ging gisteren met een lang weekeinde voor 4 personen naar Euro Disney naar huis. Nummer twee en drie, M. Bérénos en F. Hartman zagen hun 'geflipper' beloond met een cadeaubon en een wandklok. Koks 'kroonprins' Jacques llage komt maandag 24 ja- i naar Leiden. In zijn gevolg inden zich onder andere ieuminister Hans Alders en aantal PvdA-kamerleden. werkbezoek van de sociaal- iocraten wordt afgesloten jt een openbare bijeenkomst restaurant De Koornburg aan iNieuwe Rijn tussen half zes ïalf zeven. eidenaars kunnen daar hun jen en opmerkingen aan het es van de toekomstige PvdA- kwijt. De Kamerleden die egaan op werkbezoek zijn arten van Traa, Willem Ver- :nd en Thanasis Apostolou. der is kandidaat-kamerlid rjet van Zuylen lid van de gade. Politie verwacht rustige jaarwisseling leiden/regio Hoewel de Leidse politie een rustige jaarwisseling ver wacht, zet zij op oudejaarsnacht toch drie keer zoveel mankracht in als normaal en wordt de Mobiele Eenheid achter de hand gehouden. Kortom, er is die nacht sprake van een verhoogde paraatheid. /Marnixstraat en de Lammen- schansweg. Dat zijn van ouds her de brandhaarden van on rust. Maar we verwachten geen gekke dingen. Het vuurwerk team dat de afgelopen weken zeer actief is geweest in Leiden en Voorschoten, heeft juist ge merkt dat het met illegaal knal len dit jaar reuze meevalt." In Leiden zijn agenten in uni form en agenten in burger op de been. „Het is een rotwoord, maar ze zijn in feite verklikkers. We maken nu eenmaal te vaak mee dat zodra de politie zijn hielen licht, het geknal weer vrolijk doorgaat", zegt voorlich ter R. Blom van de politie Lei den/Voorschoten. Omdat de jaarwisselingen van de laatste jaren vrij rustig zijn verlopen, richt de politie niet echt de aandacht op bepaalde stadspunten. „Hoewel wij uit ervaring natuurlijk weten dat we extra moeten opletten op de kruising Willem de Zwijgerlaan- Emilie Knappert Scholenge- 88 :nschap viert op 31 januari tienjarig bestaan met een ot feest in het gebouw aan Storm Buysingstraat in Lei- Op het avondvullende pro- Tima staat onder meer een wedstrijd kappen. Verder zijn er demonstraties van schoon heidsverzorging en voetverzor ging. De avond wordt afgesloten met een grote modellenshow en de prijsuitreiking van de kap- wedstrijden. Het feest begint om zeven uur. e toneel- en orkestbaklift van de Leidse Stadsgehoorzaal ver- :ert in zo'n slechte staat, dat de.bouwer geen verantwoording eer wenst te dragen voor het gebruik ervan. De directie ziet ch nu gedwongen 110.000 gulden uit te geven aan een nieuwe t. Het was de bedoeling die investering uit te stellen tot de re- )vatie van de Stadsgehoorzaal, een karwei waar naar verluidt >'n vier miljoen gulden mee is gemoeid. De 32 jaar oude lift had maanden geleden al vervangen moe- zijn. Volgens de bouwer is het ding gevaarlijk. Hij heeft de t, die een paar weken geleden op de laagste stand door zijn i_ mmen schoot, zeer tegen zijn zin nog een keer gerepareerd. Baar dat wil hij nooit meer doen. En adjunct-directeur H. Deur- %)f vindt het 'redelijke onverantwoord' om de lift nog langer te ibruiken. „Als hij niet vervangen wordt moet de lift op slot, in orkestbakstand of de toneelstand." Als de lift op slot gaat kan de Stadsgehoorzaal een groot deel m het programma schrappen. Concerten en operettevoorstel- tgen zijn dan niet meer mogelijk en zelfs examens kunnen er et meer worden gehouden,,omdat de tafeltjes niet meer uit de ïlder naar de parterre kunnen worden gebracht. Het vastzetten van de lift tot aan de renovatie heeft, aldus 'ij' eurhof, 'desastreuze gevolgen voor de exploitatie'. De adjunct- 3( recteur verwacht dan een groot aantal schadeclaims van ge- 0( mtracteerde groepen en van instellingen die de zaal hebben ihuurd. De gemeenteraad kan rustig besluiten tot de bouw van een euwe lift, meent Deurhof: Want bij de renovatie van de Stads- ^hoorzaal, die hét muziekcentrum van Leiden moet worden, Het politiedistrict Rijn en Braassem, waar Leiderdorp, Alkemade, Jacobswoude en Rijnwoude bij horen, heeft met de gemeenten afspraken ge maakt over het aanbrengen van zogenoemde zandplaten. „Op plaatsen waar vermoedelijk vuurwerk wordt afgestoken. Dat gebeurt om te voorkomen dat Kerst en oud en nieuw zijn nauw verbonden met geschenken. De een geeft wat weg, de ander krijgt iets cadeau. In een serie worden een aantal gevers en ontvangers van geschenken geportretteerd. Vandaag: het Leger des Heils. Korpsofficier kapitein J.B. Kroon: „Zelf ontvangen wij vooral pakketten na de kerst. Van bedrijven die zelf te veel hebben ingeslagen voor hun cliënten. Nee, ik noem geen namen, want dan krijgt die inkoper misschien op zijn kop. Vorig kregen we er zo'n 65 van vier of vijf bedrijven. Of we ze mogen aannemen? Ja, we sturen ze een bedankje, maar we geven ze weer weg aan mensen die ze nodig hebben. Als ik iéts van een familielid krijg, ja dan hou ik het zelf. We betalen onze eigen kerstgeschenken uit de kerstpotten, waarmee we op straat collecteren. Die leverden dit jaar zesduizend gulden op. Zoals je ziet hebben we voor elke groep een andere geschenk. Zo hebben zo'n 150 nachtwerkers in de kerstnacht van ons een glas met noten gekregen. Mensen van brandweer, politie en in ziekenhuizen. Brand Er zal gedurende de oude jaarsnacht speciale aandacht zijn voor het kruispunt Kerk straat/Noordeinde in Hoogma- de. „Daar vindt men het al sinds jaar en dag nodig om een auto in de brand te steken." Verder probeert de politie zoveel mo gelijk tevoren opgeworpen brandstapels weg te halen. In sommige gemeenten wor den brandplekken gedoogd. Zoals Wassenaar, waar de poli tie toestaat dat op het kermis terrein aan de Dr. Mansveltkade en aan de Kerkehout vreugde vuren worden aangelegd. Voorts houdt de politie vooral de Rozenweg, de Van Hogen- dorpstraat, het Ammonslaantje, de Kokshornlaan en de Pape- weg in de gaten. Op deze plaat sen is het traditie om brandjes te stichten. Ook Stompwijk heeft een ge- doogplek: het plein vlakbij de kerk. „De sociale controle is hier groot. Wie vuurtje stookt op een andere plek dan het bekende kerkplein, wordt meteen terug gefloten", weet woordvoerder De Graaf van het politiedistrict Leidschendam. „Ik verwacht een gezellige jaarwisseling in Stompwijk, zonder problemen. Ook al is er een aantal agenten op straat. Maar meestal is ieder een te vinden in het dorpshuis of de plaatselijke kroeg." De politie in Alphen aan den Rijn zet ongeveer twee keer zo veel mensen in als normaal. „We kennen een aantal locaties waar we heibel verwachten, maar ik ga niet vertellen waar want dan weten we zeker dat we daar problemen krijgen", zegt woordvoerder Nobel. Hij doelt ongetwijfeld op de hoek Zoutmanstraat Eisenhower- laan, waar bijna elk jaar een grote groep jongelui voor onrust zorgt. Daar zal de politie zeker extra toezicht houden. Contact Verder probeert de Alphense politie zoveel mogelijk contact te leggen met groepen die een vreugdevuur willen aansteken. „Dat doen we om te voorkomen dat er schade wordt veroor zaakt. Vreugdevuren kunnen we niet altijd voorkomen, wel dat er schade ontstaat." Woordvoerder Mons van het district Duin- en bollenstreek: „De agenten worden in het hele district ingezet. Op oudejaars avond zullen we aan de hand van surveillances bepalen waar de mensen naar toe moeten. Overigens houden we een mo biele eenheid van negen man achter de hand. Natuurlijk we ten we wel waar wat kan gebeu ren, maar die locaties wil ik niet in de krant hebben." leiden/sassenheim De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden (Gevulei) heeft de gemeenten Warmond en Sassenheim beloond voor hun rol als voorloper op het ge bied van huisvuilinzameling. Omdat Sassenheim en War mond het restafval tegenwoor dig rechtstreeks aanleveren bij de verwerker en niet eerst naar het overslagstation in Leiden brengen, krijgen zij korting op de overslagkosten. De twee ge meenten hoeven in het vervolg maar 40 gulden te betalen aan de Gevulei, terwijl de tarieven voor de andere gemeenten een tientje hoger liggen. Sassenheim, dat ook het huis vuil in Warmond ophaalt, heeft nieuwe vuilniswagens aange schaft die het restvuil direct naar de verwerker rijden. Zij slaan dus het overslagstation aan de Haagweg in Leiden over. Hier wordt het huisvuil uit de Kinderen, bijvoorbeeld, ontvingen een kaars in de vorm van een kerstman. Ouderen die onze dienst bezochten, zo'n tweehonderd, kregen een doosje 'pralines'. En we doen er altijd een Strijdkreet bij. Daarnaast hebben we 'pakketten', dit jaar voor het eerst in de vorm van waardebonnen, die bij Albert Heijn zijn te gebruiken. De adressen krijgen we van instellling en diensten, die we verder geheim houden. De hoogte van het bedrag is van het gezin afhankelijk. Mensen mogen natuurlijk zelf weten wat ze er voor kopen, al zouden het alcoholische dranken zijn. Als je een gewoon kerstpakket geeft, houden de mensen ook geld over, waarvan je niet weet wat ze er mee doen. We doen het ook in de vorm van bonnen omdat buitenlands mensen niet alles mogen hebben. Wij stopten er nog wel eens een pakje 'i'UC-zoutjes in. Daarin zitten bijvoorbeeld ■dierlijke oliën, die ze niet mogen hebben. Als mensen niet de deur uit kunnen, kopen wij voor hen. Vroeger, we bestaan 106 jaar, hadden we pakketten met koffie, thee en suiker. Tegenwoordig is er meer welvaart. Bij wat wij doen is het materiële de versiering van het geestelijke. Laat ik erbij zeggen, dat het leven niet zonder versiering kan. In de manier waarop wij mensen benaderen, gebruiken wij geen geweld om het geloof er in te drammen. Daarmee kom je niet in het hart van de mensen." tekst: emiel fangmann foto: jan holvast gemeenten in de Leidse regio in treincontainers overgeheveld. Vanzelfsprekend willen Sassen heim en Warmond de kosten voor transport naar de Haagweg en het overslaan aldaar niet meer betalen. Het algemeen bestuur van de Gevulei heeft flink geworsteld met het verzoek van Sassen heim en Warmond. Een korting voor deze gemeenten betekent dat de andere gemeenten die zijn aangesloten bij de Gevulei een hoger tarief moeten beta len. De totale overslagkosten zullen namelijk niet afnemen. Aan de andere kant wil het be stuur van de Gevulei Sassen heim tegemoet komen omdat de nieuwe vuilniswagens een forse investering hebben ge vergd. Het voorstel om Sassenheim en Warmond een tientje korting te geven, wordt in een extra ver gadering van de Gevulei op 10 janauri besproken. leipen aap rietveld De belangrijkste fase van het onderzoek naar de haalbaar heid van een boot metro in Lei den is begonnen. Medewerkers van NZH-transportconsultants ondervragen dezer dagen Lei denaars naar hun mening over openbaar vervoer over water. „Met dit weer trekt dat natuur lijk niet erg, maar daar prikken onze onderzoekers wel door heen", zegt directeur P. de Boer van rederij Naco. De rederij, een dochteronder neming van vervoersmaat schappij NZH, is gretig inge gaan op het idee van de Leide naars B. ('rul en S. Veringa, om een deel van het openbaar ver voer in de stad door de I^eidse grachten te voeren. Het zou vol gens Crul en Veringa het ideale personenvervoer zijn in een binnenstad waar het wegennet nauwelijks op auto's is bere kend. De Boer ziet wel brood in een bootmetro. Maar daar moet naar zijn mening, zeker in de beginfase, wel geld van de over heid bij. Overleg met het minis terie van verkeer en waterstaat is gaande. Het NZH-bureau on derzoekt nu of de beoogde pas sagiers, de bezoekers van de leidse binnenstad, wel in de boot willen stappen om te gaan winkelen. f2mm{ vmw.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11