KIJK OP OUDEJAARSAVOND RTL SIX IS BETER DAN NIKS 'Hoop en angst gaan daar hand in hand' Zestigjarige Van der Louw moet omroepbestel redden I Rtv show YOY toont het gevaat van de fruitautomaat' EINDELIJK! Bob de Rooy gaat vreemd Omroepen te lijf met gaan el kaai? soapseries f DINSDAG 28 DECEMBER 1993 HenkMouwe met 'Verre Vrienden' inZuid-Afrika In Zuid-Afrika is een on omkeerbaar proces gaan de dat moet leiden tot ge lijkheid voor iedereen. Het voorlopige hoogtepunt vormen de eerste vrije, algemene verkie zingen op 27 april 1994. Voor de NCRV alle aanleiding het pro ject Samen in Zuid-Afrika op te zetten. In de laatste week van het jaar staan alle NCRV-pro- gramma's op radio en televisie in het teken van Zuid-Afrika. Programma-maker Henk Mou we reisde voor het televisie-pro gramma Verre Vrienden twee' weken door dat land en consta teert: ,,1-loop en angst gaan daar hand in hand." Mouwe denkt terug aan zijn ontmoeting met een 70-jarige zwarte vrouw. Mooie ogen had ze en hij kon zien dat er een heel verhaal achter zat. In een of ander gehucht was Mouwe genood voor een barbecue. Min of meer bij toeval zat hij naast de oudere dame. Of mevrouw misschien een colaatje wilde, vroeg Henk haar in een Neder lands-Engelse mix. Aarzelend knikte zij van ja. Wat er vervol gens gebeurde zal altijd vast in zijn geheugen gegrift blijven, weet Mouwe zeker. ,,Ik ben me echt te pletter geschrokken. Ik overhandigde haar het glas cola en toen zei ze dankie baas tegen mij." Nederig De nederige houding van de vrouw kreeg voor de NCRV-pro- gramma-maker nog een extra dimensie, toen ze over haar ver leden vertelde. Ze had altijd in de intimiteit van een innige fa milieband geleefd. Totdat ze door het blanke bewind werden afgevoerd naar één van de Het project Samen in Zuid-Afrika, waarvan Verre Vrienden deel uit maakt, is te beluisteren op alle Nederlandse radiozenders en te zien op Nederland 1In het hoofdgebouw van de NCRV aan de Bergweg in Hilversum is een expositie van Zuidafri- kaanse kunstenaars ingericht en tijdens de open dag op 30 de cember is er Zuidafrikaanse live-muziek. Op radio aandacht voor actuele zaken op Radio 1, maar ook een groot amusementsprogramma op Radio 2, een ontmoeting ■van Nederlandse en Zuidafrikaanse scholieren op Radio 3, een klassieke thema-avond op radio 4 en een eigen kerkdienst uit Zuid-Afrika, in samenwerking met de IKON op Radio 5. De dienst in een Presbyteriaanse kerk in Guguletu bij Kaapstad, wordt geleid door dr. Allan Boesak. Nu is hij politiek actief als voorzitter van het ANC in de westelijke Kaapprovincie. De televisiekijker kan bij de NCRV onder meer de speelfilm Cry Freedom verwachten. De programmamakers van Rondom Tien maken een aflevering in Zuid-Afrika en in Documentkomt een reportage over een gezin, waarin vele tegenstrijdige politie ke stromingen samenkomen. Samen in Zuid-Afrika wordt af gesloten op oudejaarsavond op Radio 1. Dan komt het pro gramma Tenslotte rechtstreeks vanuit een huiskamer ergens in Nederland en in Zuid-Afrika waar de verwachtingen voor het cruciale jaar 1994 de revue passeren. zwarte townships. Ze heeft haar familie nooit meer terug gezien. Absoluut waanzinnig, onbegrijpelijk." Hel bezoek aan Zuid-Afrika is Mouwe beslist niet in de koude kleren gaan zitten. Enerzijds de ontdekking van een „werkelijk waanzinnig mooi land", ander zijds het signaleren van diepe wonden die door het gevoerde rassenbeleid zijn geslagen. „En neem van mij aan, het duurt ge neraties voor die geheeld zijn. De rassenwetten zijn weliswaar afgeschaft, aan de mentaliteit schort nog wel het een en an der. Bijkomend probleem is het feit dat extreem zwart en ex treem blank nu gaan samen werken in het kwaad. Want de verdeeldheid onder de zwarten is groot, maar tussen de blan ken onderling ook. Zeer eng al lemaal". Decennia lang was het 'not done' om als journalist naar Zuid-Afrika af te reizen. Kriti sche verslaggevers waren niet welkom, of werden zo gehin derd in hun functioneren dat er niet veel anders uitkwam dan het vervaardigen van propagan da-films, waarbij alleen het ach teraf ingesproken commentaar een kritische noot toestond. Het bleek tijdens de apartheid on mogelijk een volledig beeld te krijgen van politieke, sociale en culturele ontwikkelingen. Mouwe denkt dat daarin nu wel verandering is gekomen. „Je kunt je gang gaan. Maar als je bezig bent zoals wij, dan zie je nog wel alle benauwende res tanten van de apartheid, maar je hebt nauwelijks de tijd en de kans om je daal intensief mee bezig te houden." Waanzinnig Een voorbeeld. „Kaapstad is een fantastische, gemengde stad. Henk Mouwe: „Gekleurd Afrika heeft hoop. De kelingen." verwachten veel v Tenminste overdag. Maar het waanzinnige is dat 's avonds om zes uur de kleurlingen de stad uit moeten. Afgevoerd naar hun eigen townships. Dan is Kaapstad ineens een volstrekt blanke stad. Het is en blijft voor mij volstrekt onbegrijpelijk dat mensen op basis van hun huidskleur ergens anders wor den ondergebracht. Dat kan er bij mij niet in. En voor mij staat vast dat je dat niet even met het organiseren van verkiezingen oplost. Het is een stap in de goede richting, maar zeker niet meer dan dat. En ik moet je eer lijk zeggen dat die gedachte mij benauwt." Mouwe constateert dan ook dat veel blanken bang zijn. „Dat is ook begrijpelijk. Zij hebben het meest te verliezen omdat ze altijd de mooiste posities heb ben gehad. Nu moet er ingele verd worden en dat verloopt .niet altijd soepel." Gekleurd Afrika heeft hoop. „Die mensen verwachten veel van de nu in gang gezette ont wikkelingen. Maar voor precies duidelijk is wat er voor hen gaat veranderen, en met name ook hoe de politieke verhoudingen liggen, zijn we vijf jaar verder. En dan gaat er zeker een gene ratie overheen voor de zaak echt op orde is." Hij verduidelijkt: „In onze Westerse samenleving zijn au to's en kerncentrales niet meer weg te denken. In Zuid-Afrika kun je zwart en blank niet meer wegdenken. Zo is het nu een maal. En de verhoudingen tus sen die twee groepen zijn door de jarenlange discriminatie zo gigantiscK verziekt, dat daarvan nu'de rekening wordt gepresen teerd." De in Zuid-Afrika opgenomen aflevering van Verre Vrienden geeft een beeld van de verande ringen die de samenleving in dat land te wachten staan. „Er komen geen hotemetoten aan het woord, we hebben ons be wust gericht op de man in de straat", vertelt Mouwe. Zij ver tellen van hun angsten en voor al, met name het gekleurde deel van de bevolking, de hoop." Het geheel zit verpakt in ont moetingen met Verre Vrienden, zoals Renate Oostmeijer. Vroe ger was ze lid van het koor de Damrakkertjes, thans heeft ze een hotelletje bij het wildpark in Sabi Sabi. Mouwe ontmoette ook Cecile Swinkels, een mid denstander in Johannesburg die vroeger de sportacademie in Breda bezocht. En hij trof kleu terleidster Margriet Knaap uit Dongen, die in Carnavon het in Nederland geleerde in de prak tijk brengt. Al met al leverde het bezoek 15 uur beeldmateriaal op. In de afgelopen weken is een en ander 'afgemonteerd' tot een 50 minuten durend pro gramma. Infotainment De missie van Mouwe verraadt geen journalistieke aanpak. Dat is ook niet echt'nodig, vindt hij. Daar zijn andere programma's voor. „Ik hou me bezig met, zeg maar, een vorm van infotain- - ment. Onderhoudend maar ook informatief." Hij voorspelt: „Het is een leuk programma geworden, met in teressante mensen en over een verschrikkelijk mooi land." (Uitzending, morgenavond, 22.16 uur, Nederland 1) HILVERSUM» GPD Wonderlijk toch, de manipule rende aantrekkingskracht die fruitautomaten hebben op som mige mensen. Meloenen, ci troenen, peren, druiven, appels, perziken en kersen, de vruchten rollen razendsnel, rakelings langs de de win- of verlieslijn. Drie meloenen op rij: 40 pun ten, speel ik dubbel of niets? Doordrukken maar: 80 punten. Dubbel of niets: doordrukken, kwijt- Goed nog één knaak dan maar, het patatje ligt toch nog in het vet en wisselgeld is maar ballast. Dit is toch geen gokken? Gewoon wat muntgeld in een gleufje gooien en op het juiste moment op een knopje druk ken? En ze staan toch overal, die fruitmachines, dus zo gevaarlijk kan het toch niet zijn? Hoe gevaarlijk het gokken in een cafetaria wèl kan zijn en hoe verslavend dat is, laat het jongerenprogramma YOY van het Humanistisch Verbond zon der omhaal zien. Twee YOY-af- leveringen zijn geheel gewijd aan het toenemende 'jongeren- probleem': gokverslaving. In de eerste aflevering, Patatje met vanavond om 19.00 uur te zien op Nederland 1) vertellen vier jongens openhartig over alle ins en outs van hun verslaving. De tweede aflevering Het verlt spel (te zien op 5 januari) geheel in het teken van de armige fruitbandiet. („Als achter zo'n kast staat verget alles ook je problemen bent net een junk.") De samensteller/regi; Charles Leeuwenkamp, di dat dit soort programma' te weinig op TV vertoond i „Je ziet wel eens items in liteitenrubrieken of je hoort psycholoog waarschuwe woorden roepen, maar open en eerlijk programma zo'n belangrijk onderwerp ik nog niet gezien. Vaak zijn soort programma's over joi ren gemaakt en niet mèt hen In het kader van zijn on zoek nam Leeuwenkamp aan gespreksgroepen voor verslaafden bij het Consult; bureau voor Alcohol en Di. (CAD) in Groningen. Hij vn praatsessies, sprak met di geren apart en filmde ze meedogenloze geldversli in de stad Groningen. „I voor Groningen als lokatie kozen omdat ik van het beel wilde dat gokverslaving al een probleem voor jongerer] de Randstad is." (Uitzending, vanavond en 0 januari, 19.00 uur, NederlL Twee YOY-afleveringen zijn helemaal gewijd aan het toenemende j gerenprobleem': goksverslaving. foto united photos de boer EEN COMMERCIËLE ZENDER VOOR DE ONDERONTWIKKELDE VROUW. Cm CngekUSge Mms, geat mneUfke kvmtpmgramma's, geen «tan. eBeoêge host the! Niets m dit alles. Vanaf 31 december Is/tl Six ap de kabcL Bit geweldige initiatief van Bob de Booy is voor baar: de onderontwikkelde vrouw (Be door ftiverstm vergeten wordt lijmde dagelijkse ta&show 'MJML met niemand minder dan Mimi Bok als gastmm. Tn/nm de Sony's boeken- programma 'ft heb al een boek', [n natuiffbjk teel dim uit de oude snotterdoos. Kijk ook op oodejaarsavettd. Want /TL Six is beter dan niks... V.A. 31 DECEMBER OP DE KABEL Volgens Bob is RTL Six namelijk een buiten landse zender, want voor onze eerste uitzending heeft hij Rudi Carell, Linda de Mol en Johan Heesters uitgenodigd. En volgens Mimi Kok hefeft ze zelf waarschijnlijk een buitenlandse vader. Ik zal in mijn rubriek ook.boeken behandelen die uit het buitenlands vertaald zijn. Hopenlijk hoeft RTL SIX geen gebruik te maken van de eigen vergunning, en komt het toch nog goed met de VARA. Het ziet er somber uit, maar u kan niet weten. Wat er ook gebeurt: klip en klaar RTL Six met Oudejaar". Tot zover Annie de Rooy. Het is niet helemaal duidelijk van welke fre quentie RTL Six gaat uitzenden. Mocht het alsnog goed komen tussen Bob de Rooy en de VARA, dan is de uitzending op Oudejaarsavond vanaf tiqn voor half tien te zien op Nederland 3. Titel van de show: „Jeetje me teetje, 't was me het jaartje wel." Een generaal pardon voor de taal- en tikfouten die ze in haar persbericht heeft gemaakt, uitein delijk behoort ook Annie de Rooy tot de categorie onderontwikkelde vi ouwen. Maar de (voorlopige) perscheffin van RTL Six weet in elk geval wat ze wil. Namens haar echtgenoot Bob benaderde zij van De Rooy deze week de mediaredacties van de dagbladen met de volgende verklaring: „We hebben meneer Geurtsema (Annie zal Geurtsen bedoelen, maar vooruit), de commissa ris van de media, alvast toestemming gevraagd om op oudejaarsavond met RTL Six te mogen be ginnen met de uitzendingen. Eigenlijk was het de bedoeling om samen te doen met de VAflA. Maar Bob de Rooy is heel boos geworden door zijn ge sprek met de mediadicteur van de VARA Vera Keur. Die vond dat Bob teveel op TV wou voor te veel geld. Daarom hebben we meneer Geurtsema de commissaris van de Media gevraagd zelf te mogen uitzenden. NOS krijgt rasbestuurder als voorzitter U HAAG GPD -w- raag was hij als redder van de PvdA I de geschiedenis in gegaan. Maar zijn poging om zich als zodanig on sterfelijk te maken, werd hem bepaald niet in dank afgenomen. De inmiddels 60-jarige André van der Louw moet nu zien het publieke om roepbestel overeind te houden. Hedy d'Anco- na, minister van WVC en partijgenote van Van der Louw, benoemde hem vorige week tot de nieuwe voorzitter van de NOS. Hoe er ook over hem moge worden gedacht, vast staat dat Van der Louw een rasbestuurder is. Hij kent als oud-minister, oud-burgemeester en oud-partijvoorzitter van de PvdA zo'n beetje alle belangrijke personen uit Haagse, Rotter damse en socialistische kring. Als oud-voorzit ter van de Mediaraad en als gewezen medewer ker van de VARA is Van der Louw bovendien geen vreemde in het Gooise omroepwereldje. Die ervaring en contacten zal de Rotterdammer hard nodig hebben om de publieke omroepen heelhuids door deze eeuw te loodsen. Na de mulo en middelbare handelsavond school, trad Arie Andries van der Louw in 1954 in dienst bij de Haagse sociale dienst. Drie jaar later ging hij naar de VARA, waar hij 14 jaar zou blijven. Landelijke bekendheid verwierf hij als PvdA-radicaal. Als een van de schrijvers van het geschrift Tien over Rood probeerde hij de soci aal-democratie op het rechte (lees: linkse) spoor te houden. De coup van de jonge garde tegen de verraste PvdA-bestuurders slaagde: in 1971 werd Van der Louw partijvoorzitter. Drie jaar later werd hij benoemd tot burge meester van Rotterdam. De manier waarop hij zich daar van zijn taak kweet, gaf weinig aanlei ding tot discussie. Alleen door aanhoudende partijdruk kwam Van der Louw naar Den Haag om in het onfortuinlijke kabinet Van Agt-Den Uyl zitting te nemen als minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. In zijn late re gedenkgeschrift De Rode Hoed en andere ver halen gaf hij toe zich te hebbën laten 'overha len' en niet 'overtuigen', om Rotterdam te ver laten. Na de val van het kabinet in 1982 had Van der Louw grote moeite om zijn draai te hervin den. Den Uyl bleek niet van zins het leider schap van de PvdA neer te leggen. Van der Louw bleef maar een jaar lid van de Tweede Kamer. Hij ging terug naar Rotterdam, waar hij voorzitter van de Rijnmondraad werd. Zijn bestuurskwaliteiten werden ook herkend door de KNVB. Als voorman van het sectiebe- stuur betaald voetbal slaagde Van der Louw erin de vergaderingen naar z'n hand te zetten. Sinds 1988 leidt hij de Mediaraad. Maar ook die functie appelleert niet helemaal aan z'n ambi ties. Tot zijn leedwezen moest Van der Louw con stateren dat de PvdA de greep op de aanhang begon te verliezen. De verkokering had volgens hem meedogenloos toegeslagen in zijn partij. De PvdA was toe aan vernieuwing. Reden voor hem om een coup te plaatsen. Maar zijn greep naar de macht mislukte. Van der Louw moest zich in allerlei bochten wringen om zijn critici ervan te overtuigen dat hij met het plan van een 'interimcommissie' absoluut niet beoogde om Wim Kok als partijleider te Op zijn beurt wilde Kok niets weten van deze partijredder. De vice-premier was best bereid de partij te vernieuwen, maar dan wel onder zijn eigen leiding. De geruchten van een machtsgreep onder leiding van Van der Louw werden door de zwijgzame Kok niet tegenge-'f sproken. André was boos en teleurgesteld. Met andere verontruste PvdA'ers richtte hij de Rode Hoed-groep op, daarmee verwijzend naar de Amsterdamse schuilkerk waar de 'bende' een paar maal bijeenkwam. Het initiatief verzandde in een 'Sociaal-de mocratisch Vernieuwingsplatform', dat geen enkele bedreiging meer vormt voor de lang zaam opkrabbelende PvdA. Voorzitter Rotten berg, eerst nog verguisd omdat hij Van der Louws initiatief als 'oninteressant' had afge daan, haalde de verloren zoon weer binnen. Van der Louw mag onderzoeken waarom D66 bij de komende verkiezingen zovéél stemmen dreigt te gaan trekken en de PvdA niét. Het politieke leven van André van der Louw lijkt met het voorzitterschap van de NOS defi nitief afgesloten. De ambities van de bijna-ge- pensioneerde Van der Louw moeten geheel ge richt worden op het overeind houden van het omroepbestel. Een moeilijke klus, waarbij de ex-politicus al zijn ervaring en overlevingskunst nodig zal hebben. Eén ding scheelt: een coup is deze keer niet nodig om de koers te verleggen. Dat lastige werk heeft voorganger Max de Jong al gedaan. AALSMÉER SUSANNE VAN VELZEN RTL 4 en Nederland 2 zijn in een kleine 'programmeringsoorlog' be land. Inzet van de strijd is het uitzendtijdstip van de nieuwe Nederlandse soapserie Onder weg naar Morgen van TROS en Veronica, die maandag 3 janua ri van start gaat. RTL 4 maakte een paar weken geleden bekend dat de pro grammering in de vooravond omgegooid zou worden, zodat- de populaire soapserie The Bold and The Beautiful tegenover concurrent Onderweg naar Morgen komt te staan. Dat bete kent dat.The Bold sinds begin deze week niet meer om half zeven maar om half acht 's avonds te zien is bij RTL 4. Het RTL avondnieuws wordt nu om zeven uur uitgezonden in plaats van half acht. Rad van Fortuin is door de nieuwe programme ring een half uur eerder te zien: half zeven. Het nieuwe uitzendtijdstip van The Bold and The Beautiful, half acht, is tevens het tijdstip waarop TROS en Veronica met Onderweg naar Morgen, geba seerd op de Amerikaanse serie Ryan's Hope, elke werkdag ho pen te scoren. Programmadi recteur Bert van der Veer van RTL 4, liet tijdens de presentatie van de programma's voorr eerste kwartaal van 1994 wL dat hij een zelfde soort kijlL groep verwacht voor The m en Onderweg naar Morgen. 31 TROS en Veronica hebbei'^ op hun beurt na intensief o p leg besloten om Onderweg e Morgen niet om half acht u in zenden, maar om zeven ls TROS-directeur Cees den 11 zegt verrast te zijn door de jp, selinge verschuiving in de u grammering van RTL 4. „Hn een riskante verschuivil; meent Den Daas. „The Bop. een echte dagsoap met w<,ó actie. Dan is half acht te laat d: Lange tijd leken de pubier omroepen in hun program ring geen rekening te hoi" met het zendschema van commerciële station. De roepen keken hooguit naa programmering van de an publieke netten. „Het is grappig om te zien dat eie voor het eerst gereageerd n op onze programmering", een woordvoerder van Het station is plan om de mering op korte passen. „We hebben voor deze indeling en zo. We hebben nu zendingen om zes, acht uur op RTL 4- en 5 blijken kijkers ideaal te De spelers van de nieuwe soap 'Onderweg naar Morgen' moeten maandag 3 januari de strijd aanbinden met 'The Bold and the De soaps worden op hetzelfde tijdstip (19.30 uur) uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8