Forse progressie in overleg Israël-PLO InterHolland Actie 9Speelgoed voor wapens9 slaat aan in VS eriemoordenaar in Spanje ïad het gemunt op zwervers Buitenland Doden door extreme kou VS en Mexico Boeddha op wacht bij klooster £es doden in 'Jew York door ompakketten er bompakketten hebben gis- in in het westen en noorden de Amerikaanse staat New irk aan zes mensen het leven ;ost. Ten minste twee men- hebben verwondingen op hopen. Een van hen verkeert kritieke toestand. Ook wor- !n mensen vermist. 'e bommen zaten in karton- in gereedschapsdozen. Een ilosief doodde in de stad Ro- icster twee mensen. Twee an- iren kwamen om toen een 'm ontplofte bij een bedrijf in ieektowaga, een voorstad van iffalo. Het derde explosieve 'paraat, dat ook twee mensen it leven kostte, ging af in West illey, in een ander deel van iffalo. Bij de vierde ontplof- 'g vielen slechts gewondep. vee andere bommen konden "V? 'schadelijk worden gemaakt. De politie heeft de bewoners n de staat New York gewaar- huwd geen verdachte pakjes pen te maken. Volgens de aatselijke radio richt het poli- londerzoek zich op een onbe- mde man tussen de 40 en 50 ar die contacten zou hebben 'had met alle slachtoffers. H.R. H.A.H.? Huis-aan-huis verspreidingen met een Hoog Rendement? InterHolland Verspreiders houdt dagelijks het brievenbus bestand up-to-date en telt m.b.v. speciale apparatuur per wijk uw folders nauwkeurig af. Zo wordt uw kostbare drukwerk niet verspild. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. new york hans de bruijn correspondent Washington Heights is een van de meest misdadige wijken van New York. De straten in het noorden van Manhattan worden beheerst door 'gangs' en bijna dagelijks vallen slachtoffers onder drug dealers en jeugdige straatschuimers. Mensen met vuurwapens behoren er tot het 'gewone' straatbeeld. Toch keken velen raar op bij het zien van de lange rij buurtbewoners die de afgelopen dagen met een revolver, ge weer of machinepistoool in de hand voor de deur stond van het politiebu reau aan de 183ste straat. Maar er was geen angst. De wachtenden waren, on danks de kou, juist in opperbeste stem ming. Even later kwamen zij weer naar bui ten, zonder hun wapen, om meteen naar de speelgoedsupermarkt 'Toys 'R Us' te rennen om er voor honderd dol lar autootjes, poppen of videospelletjes voor onder de kerstboom te kopen. „En geen plastic geweer, zelfs geen water pistool", zegt iemand bij het verlaten van het politiebureau. Met dank aan Fernando Mateo, een tapijtenhandelaar uit de buurt. Of beter, diens 14-jarige zoon Fernando jr. Die kwam vorige week met het idee om mensen die hun pistool of geweer bij de politie inleveren een cadeaubon van honderd dollar (ongeveer honderdne gentig gulden) te geven om speelgoed mee te kopen. Pa Fernando vond het een goed idee, praatte met de lokale politiechef en trok ér vijfduizend dollar voor uit: genoeg om vijftig wapens van de straat te ha len. Er zouden geen vragen worden ge steld, niet of de wapenbezitter wel een vergunning had, niet hoe hij aan het wapen was gekomen, of wat ermee was uitgehaald. De verwachtingen van de politie waren niet hooggespannen. Een eigen 'amnestieprogramma', waarbij 25 tot 75 dollar voor een vuurwapen werd geboden, had in twee jaar immers slechts 54 wapens opgeleverd. Een druppel op de gloeiende plaat in het ge welddadige Washington Heights, waar duizenden wapens in omloop zijn. Maar gisteren hadden al meer dan 350 mensen een vuurwapen ingeleverd. De 5.000 dollar van Mateo waren niet genoeg. Hij bedelde bij collega-onder nemers en kreeg nog eens 20.000 dollar los, van onder anderen drie directeuren van de speelgoedketen 'Toys 'R Us', die zo als het ware hun eigén speelgoed te rugkochten. De aanvankelijk sceptische Newyork- se politiecommissaris Raymond Kelly zei overtuigd te zijn. „Ik had het mis." Fernando Mateo noemt zijn actie „een groot succes". Washington Heights is er deze kerst iets veiliger op geworden. En Mateo's actie breidt zich als een inkt vlek uit over Amerika. Het idee van de actie Toys for guns' (Speelgoed voor wapens) is niet nieuw. Eerder dit jaar bood de politie in Oak land, California, moeilijk te krijgen tic kets voor football-wedstrijden in ruil voor vuurwapens, en in Albuquerque, New Mexico, leverde een pistool een felbegeerd kaartje op voor een popcon cert. Maar die acties hadden een beperkt succes. Slechts enkele tientallen men sen kwamen hun vuurwapens inleve ren. Fernando Mateo heeft, misschien omdat zijn actie niet van de politie uit ging, tot nog toe meer succes. En hij is vastbesloten om het niet bij deze ene door de kersttijd geïnspireerde actie te laten. Met hulp van de zwarte burgerrech tenorganisatie Naacp zullen tal van on dernemers in Amerika worden bena derd om hetzelfde te doen. Een lid van het Huis van Afgevaardigden heeft al aangekondigd een wetsvoorstel te zul len doen om giften voor dit 'ontwape ningsprogramma' aftrekbaar te maken voor de belastingen. De sportschoenenfirma Footlocker stelde 25.000 dollar aan cadeaubonnen van honderd dollar beschikbaar. „Dan hoeven de jongelui anderen niet meer te vermoorden om hun mooie schoe nen", zegt Mateo. Het geweld is in Amerika al zo erg geworden dat jonge ren elkaar beroven omwille van hun sneakers'of dure leren jacks. Mateo noch de politie maakt zich enige illusie dat zij met hun actie het brute straatgeweld in de VS een halt toeroepen. Jaarlijks worden in Amerika meer dan tienduizend mensen ver moord met een vuurwapen, en nog eens zoveel komen per ongeluk of door zelfmoord om, omdat zij een vuurwa pen in huis hebben. Op de tweehonderd miljoen vuurwa pens die in Amerika in omloop zijn, maken de paar honderd die nu voor speelgoed zijn ingeruild, natuurlijk niets uit. Het waren bovendien geen ge harde misdadigers die de afgelopen da gen voor het politiebureau van Was hington Heights in de rij stonden, maar over het algemeen vreedzame burgers. „Misdadigers ruilen hun pistool niet in voor een speelgoedauto. Maar alles is meegenomen", zeggen actievoerders tegen het ongebreidelde wapenbezit. „Wie ziet hoeveel mensen per ongeluk door een kogel omkomen en hoeveel huiselijke twisten met een vuurwapen worden beslecht, weet dat elk vuurwa pen minder een leven kan redden." Veel mensen hebben een vuurwapen ergens op een plank liggen, voor het ge val dat, of gewoon omdat ze het nu eenmaal hebben. „Met dat ding in huis kon er van alles gebeuren", zei een man. „Het is een straaltje hoop", zegt Benjamin Chavis, de voorzitter van de Naacp. „En dat dat nu juist uit Was hington Heights moet komen." J2 'OENSDAG 29 DECEMBER 1993 Vlgerijnse schrijver gedood Iigiers De Algerijnse poeët en wetenschapper Youssef Sebti pO) is gisteren dood aangetroffen in zijn woning in een voorstad jan Algiers. De culturele vereniging Al-Jahidia, waarvan Sebti (en vooraanstaand lid was, maakte zijn overlijden bekend. In Al gerije zijn dit jaar al talloze intellectuelen omgebracht. Voor hun [Bood worden moslim-extremisten verantwoordelijk gesteld. Satanssekte doodt meisjes in Athene (thene Twee Grieken zijn gisteren gearresteerd op verdenking |an moord op twee meisjes. Zij zouden hen aan satan hebben teofferd. De twee mannen, 18 en 20 jaar oud, zouden in augus- his vorig jaar en in april dit jaar een meisje hebben verkracht en Haar na omgebracht. Dat gebeurde volgens de politie in een pak huis in de Atheense voorstad Pallini. Schrijver-journalist Shirer overleden (oston De Amerikaanse schrijver-journalist William Shirer, au- -jeur van de bestseller 'Rise and Fall of the Third Reich' (Opkomst tn Ondergang van het Derde Rijk), is gisteren op 89-jarige leef tijd in de Verenigde Staten overleden. Hij was op 5 december [net hartproblemen in een ziekenhuis in Boston opgenomen. Vijf doden bij raketaanval op Kabul abul» In de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren vijf men en om het leven gekomen en vijf anderen gewond geraakt door ware raketbeschietingen door troepen van premier Gulbuddin lekmatyar. Maandag had een wapenstilstand moeten ingaan ussen de factie van Hekmatyar en troepen die trouw zijn aan (resident Burhanuddin Rabbani. fCerk op executieplaats tsaar Nicolaas aoskou Op de plaats waar de laatste Russische tsaar, Nicolaas en zijn gezin 75 jaar geleden zijn geëxecuteerd, wordt een ierk gebouwd. Het kerkgebouw zal een symbool vormen van het lationale berouw over de moord op de tsarenfamilie. Nicolaas leed in maart 1917 afstand van zijn rechten op de tsarentroon. lij, zijn gezin en dienaren werden in de nacht van 16 op 17 juli 918 in Jekaterinenburg in de Oeral doodgeschoten, waarschijn- ijk op last van de toenmalige president Lenin. Juslanddeskundige onderminister VS Washington De Rusland-deskundige Strobe Talbott wordt de weede man op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse :aken. De 47-jarige Talbott is de opvolger van Clifton Wharton lie verleden maand opstapte. De nieuwkomer is een goede rriend van president Clinton, oud-journalist van het weekblad runeen auteur van een aantal boeken over de Sovjetunie. In ipril werd hij reizend ambassadeur- en speciaal adviseur voor lusland en de andere GOS-landen. )rrespondent n psychisch gestoorde 39-ja- ;e Spanjaard heeft bekend dat j vanaf 1987 ten minste acht ensen heeft vermoord. Vol- ns de man werd hij daarbij dreven door een 'innerlijke icht'. Hij heeft verklaard nog ie andere slachtoffers te heb- n gemaakt, van wie de stoffe- te resten echter nog niet zijn ivonden. De man, een bedelaar, koos lijd bekenden uit in het circuit n vagebonden in Madrid, dat t vele honderden bedelaars istaat. Hij dronk wat met zijn achtoffer en sloeg hen daarna een afgelegen plek met een imer op het hoofd of hij §tak Zwaarste aanslag Lichtend Pad inds arrestatie leider Guzman Peruaanse guerrillabeweging chtend Pad heeft gisteren de vaarste aanslag uitgevoerd in it centrum van Lima sinds in iptember vorig jaar guerrilla- ider Abimael Guzman werd 'gepakt. Bij aanslagen met vee autobommen in de buurt in het hoofdkwartier van de 'litie raakten zeker twintig ensen gewond. Het hoofd- vartier van de politie is drie lizenblokken verwijderd van Amerikaanse ambassade die juli het doelwit was van een inslag waarbij een dode en vee gewonden vielen. De maoïstische guerrillabe- Ontwerp-akkoord over Palestijnse autonomie Onderhandelaars van Israël en de PLO hebben de afgelo pen nacht in Cairo belangrijke vooruitgang geboekt. Ze zijn erin geslaagd een ontwerp-overeenkomst op papier te zetten over de uitvoering van Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. blok. Gisteravond zag het er nog naar uit dat ook de huidige on derhandelingsronde zonder re sultaat zou worden afgesloten. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Amr Moussa, die een belangrijke bemidde lende rol speelt, toonde zich niet erg optimistisch. Hetzelfde gold voor zijn Israëlische collega Shimon Peres. Maar langdurige Egyptische interventie zorgde vanochtend vroeg toch voor een tel aviv ad bloemendaal correspondent Het ontwerp moet nu worden goedgekeurd door de Israëli sche premier Yitzhak Rabin en PLO-voorzitter Yasser Arafat. Naar verluidt verzetten de Pa- lestijnen zich niet langer tegen Israëlische eindverantwoorde lijkheid voor de grensposten in de autonome gebieden, tot nu toe het belangrijkste struikel- doorbraak. Het ontwerpakkoord voorziet in een regeling voor de grensposten tussen de Gaza strook en Egypte en tussen Jeri cho en Jordanië. Daarnaast be paalt het de omvang van het autonome gebied Jericho en van de veiligheidszones bij de Israëlische nederzettingen in de Gazastrook. De onderhandelaars in Cairo wachtten vanochtend op ant woorden van Rabin en Arafat. Is hun goekeuring binnen, dan gaan de delegaties proberen een definitieve tekst te formule ren. De Israëliërs zeiden er ze ker van te zijn dat Rabin ak koord zal gaan. Zjirinovski in Duitsland ook niet welkom berlun hans hoogenduk correspondent De Russische rechts-extremist en winnaar van de verkiezingen Vladimir Zjirinovski krijgt geen visum voor Duitsland. Dat deel de het ministerie van buiten landse zaken in Bonn vanmor gen mee. De leider van de Libe raaldemocraten wilde met ze ven begeleiders vandaag naar de Duitse hoofdstad Berlijn rei zen. Hij had een visum voor 18 washington/mexico-stad afp/dpa Een koudegolf en aanhoudende sneeuwval aan de Oostkust en het Midden-Westen van de Ver enigde Staten heeft volgens een voorlopige schatting aan zeker vijf mensen het leven gekost. Kouderecords werden geregi streerd in Mason City in de staat Iowa en in Houlton in de staat Maine, waar het kwik daalde tot dertig graden onder nul. In Tower in Minnesota daalde de temperatuur tot 39 graden onder nul. Zondag ves tigde de stad met min 45 graden nog een nieuw kouderecord. In Mexico zouden de afgelo pen drie weken 92 mensen zijn omgekomen door de ongewoon lage temperaturen. In Ciudad Juarez, een stad vlakbij de grens met de Verenigde Staten, zijn volgens kranten al 73 mensen overleden als gevolg van de vrieskou. Regeringswoordvoerder Vogel zei vanmorgen dat de Duitse re gering er geen belang bij heeft dat Zjirinovski zijn rechts-extre- mistische boodschap vanaf Duits grondgebied uitdraagt. De Duitse regering wilde verder geen commentaar geven op het besluit de Rus het land niet bin nen te laten. Op dit moment zit Zjirinovski nog in Bulgarije, maar hij moet dat land vandaag verlaten. De Bulgaarse regering had hem een ultimatum gesteld nadat hij vol gens haar de Bulgaarse presi dent Zhelev meerdere keren had beledigd en zich in de in terne aangelegenheden van het land had gemengd. Zjirinovski had aangekondigd in Berlijn een 'groot Europees congres' te willen bezoeken. In Berlijn noch in Bonn was iets bekend over een dergelijk con gres. De leider van de Russische liberaaldemocraten Zjirinovski wordt in de Bulgaarse hoofdstad Sofia uitgejouwd door het publiek als hij een krans wil leggen bij het graf van tsaar Alexander II. Wegens belediging van president Zhelev moet de extreemrechtse Rus Bulgarije vandaag nog verlaten. foto ap hen een mes tussen de schou ders. Vervolgens werden de lij ken ernstig verminkt en soms seksueel misbruikt, voordat ze in de omgeving van Madrid werden begraven. De politie kwam de moorde naar op het spoor na de moord op een psychisch gestoorde be delaar in september van dit jaar. Het slachtoffer was een tijd lang patiënt in een kliniek voor gees teszieken in Madrid, waar hij een zaal deelde met zijn latere moordenaar. De twee waren op een gegeven dag samen weg ge gaan. De stoffelijke resten van het slachtoffer werden later in verregaande staat van ontbin ding op een kerkhof aangetrof fen. t; ym~ weging eist bijna nooit de ver antwoordelijkheid op voor de aanslagen. Toch vermoedt de politie dat het Lichtend Pad achter de aanslag zit, die be doeld zou zijn geweest om de honderdste geboortedag - afge lopen zondag - van hun grote voorganger Mao Zedong te her denken. De Peruaanse president Al berto Fujimori ondertekent vandaag de nieuwe grondwet waardoor guerrillaleiders de doodstraf kunnen krijgen. Lichtend Pad strijdt al dertien jaar voor een communistische boeren- en arbeidersstaat. De burgeroorlog heeft tot nu toe bijna 30.000 levens geëist. hong kong Een helikopter vliegt langs de 26 meter hoge Tian Tan (Hemelse Tempel), het Boeddha standbeeld op de bergtop bij het Po Lin klooster in Hong Kong. Ruim 50.000 men sen woonden vandaag de openingsceremonie van het klooster bij. foto reuter bobby yip AIDS verspreidt zich alarmerend snel in Kenya nairobi ips Het aantal seropositieven in Ke nya zal stijgen van 500.000 in 1991 naar 1,3 miljoen in 1996. In dezelfde periode zal het aan tal mensen dat als gevolg van AIDS komt te overlijden, stijgen van 20.000 naar 90.000 per jaar. Deze schokkende cijfers zijn ge publiceerd in het nationale ont wikkelingsplan voor de jaren 1994-1996. Het ontwikkelingsplan waar schuwt ook voor de gevolgen van AIDS op het kindersterfte cijfer en de sociaal-economi sche structuur van de bevol king. De kosten van de medi sche zorg voor AIDS-patiënten zullen oplopen tot het totale huidige budget voor volksge zondheid. De overheid zal in de periode 1994-96 geen geld ge noeg meer hebben om de ge zondheid van haar 24 miljoen inwoners te bewaken, zo waar schuwt het rapport. Minister Joshua Angatia (volkgezondheid) riep de Ke- nyanen in zijn kersttoespraak op veilige seks te bedrijven. Pre sident Daniel arap-Moi wijst daarentegen het gebruik van condooms af als middel om AIDS te voorkomen. Volgens hem is kuisheid de beste reme die tegen AIDS en andere seksueel overdraagbare aandoe ningen. „Onze morele waarden blijven de sterkste wapens tegen AIDS", zei de president. Hij waarschuwde tegen het gebruik van condooms, die „alleen commerciële waarde hebben en slechts de fabrikanten en verko pers vetrijken." Een woordvoerder van de Na tionale Raad voor Bevolking en Ontwikkeling schaarde zich gro tendeels achter het presidentie le advies. „Onthouding of mo nogamie is het beste. Voor wie dat niet kan, is het condoom de laatste toevlucht."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5