Ziekenfonds ondermijnt eleid van eigen bijdrage S3 POSTBANK Nu tot f5.000,- per dag betalen met uw giromaatpas. Gevaar water is bijna geweken Binnenland a n Mierlo sluit kabinet [iet CDA en VVD niet uit 'Arbeidsomstandigheden stations beneden de maat' Examenkandidaten bij fraude ongelijk behandeld iNV: Hoogte pensioen in bankwezen niet meer heilig Herstel ondergelopen land wordt dure zaak Limburg blijft achter met vervuild slib Eerste brekebenen komen weer op Rotterdam aan DENSDAG 29 DECEMBER "IS n Nederlands Bersbureau GPD Gemeenschappelijke Pi 1 ivo betaalt wat cliënt zelf zou moeten betalen |anten van het Haagse ziekenfonds Azivo hoeven de '-plichte eigen bijdrage voor hulpmiddelen, die per 1 uari 1994 van kracht wordt, niet te betalen. In plaats zorgt het ziekenfonds er zelf voor dat het geld bij c overheid terecht komt, zo heeft directeur F. van den feuvel gisteren bevestigd. j haag anp zelf moeten betalen. Die zijn nu nog gratis. Er geldt een maxi mum van tweehonderd gulden per verzekerde per jaar. Volgens Van den Heuvel ma ken bij Azivo 13.000 verzeker den gebruik van de bedoelde voorzieningen. Dan gaat het om zaken als injectienaalden, in continentieluiers, blindenstok ken, aangepast meubilair en alarmeringssystemen. „Meestal zijn dat mensen die het toch al brwaarde is dat de patiënt ji aanvullende verzekering eft of deze alsnog in januari luit. Azivo is daarmee de eer lij zorgverzekeraar die zich in ellen tegen de nieuwe maatre- kl van staatssecretaris Simons ilksgezondheid) keert. Die in dat patiënten voortaan Ftien procent van de kosten pr bepaalde voorzieningen "Interim-kabinet voor Antillen illemstad Gouverneur Jaime Saleh heeft gisteren het interim- van de Nederlandse Antillen beëdigd. Het kabinet wordt inleid door premier Alejandro Paula en bestaat verder uit vijf Ministers. Suzy Römer blijft minister van justitie. Oud-premier Maria Liberia trad een maand geleden af nadat het kabinet zijn Meerderheid in het parlement was kwijtgeraakt. Liberia zal wel treedoen aan de verkiezingen die op 25 februari worden gehou- i«n. j ÜLoterij Maagdeneilanden aangepakt 1SjïN haag Justitie heeft stappen ondernomen tegen de organisa- nj>ren van een loterij waarbij mensen een buitenlands nummer joeten draaien en daar minutenlang aan het lijntje worden ge- puden. Het telefoonnummer is op de Britse Maagdeneilanden een telefoontje kost zes gulden per minuut. In antwoord op jlagen van de PvdA'ers De Jong en Zijlstra stelt staatssecretaris Josto dat hij dergelijke praktijken 'oplichting' vindt. De loterij j laakt gebruik van formulieren die lijken op die van gerenom meerde loterijen. dj Vrouw gedood in Chinees restaurant Eerenveen Een Chinese vrouw van ongeveer dertig jaar oud is njnsdagnacht doodgestoken in een Chinees restaurant in TJeerenveen. De politie heeft een in Rotterdam woonachtige ïtpinees, die onder invloed van alcohol verkeerde, als de ver- i loedelijke dader aangehouden. De politie vermoedt dat het om itën ruzie in de familiesfeer ging. 4 haag gpd [|6-leider Van Mierlo sluit niet 4ger uit dat D66 in een kabi- 1 met CDA en WD zal gaan len. Hij heeft dit voor de ajRA-radio gezegd. Een decge- xje coalitie is volgens de De- ;t|craat weliswaar „wat minder dprschijnlijk" maar „niet on tbaar". lD66 heeft deelname in een 'Vgelijke combinatie tot nu toe "eds afgewezen. De partij zag j/oldoende mogelijkheden haar doelstellingen in een 'Igelijk verbond waar te ma- Op 9 oktober, bij de presenta- ^van het concept-verkiezings- bgramma van zijn partij, liet haag gpd de VUT in het bankwezen stand te houden met 60,5 moeten werknemers ac- iteren dat de hoogte van het isioen niet meer wordt afge- van het laatstverdiende n maar van een gemiddelde :r een aantal jaren. De VUT t dan minder geld en de pre- hoeft dan niet omhoog, derhandelaar drs. H. Noten de FNV Dienstenbond voor banken-CAO wil dit idee bij komende CAO-onderhande- niet breed hebben. Overheids- besparingen zijn nodig, maar niet over de rug van deze groep", aldus de ziekenfondsdi recteur. Jaren geleden lag het Haagse ziekenfonds ook dwars door te weigeren de beruchte medicij nenknaak bij de verzekerden te innen. Het moest hiertoe alsnog overgaan na een veroordeling door de rechter. Het ziekenfonds Zorg en Ze kerheid in Leiden gaat de maat regel van Simons gewoon uit voeren. Een woordvoerder van het ziekenfonds vraagt zich af of de verzekerde na 1 januari nu wel zoveel slechter af is. „Er zijn nu ook eigen bijdragen. Die kunnen soms aardig oplopen. den." Het Ziekenfonds Spaarneland is evenmin bereid de eigen bij drage voor zijn klanten te gaan betalen. „We zouden dan de compensatie moeten zoeken in de premie", meent voorlichter Buchholtz. „Op die manier ha len we het evenwicht weg uit het pakket van de aanvullende verzekering en dat lijkt ons niet gewenst." De zorgverzekeraar uit Heem stede komt zijn cliënten wel op een andere wijze tegemoet: Spaarneland schiet de rekening voor. „De mensen hoeven niet met getrokken portemonnee op pad", aldus Buchholtz. Inspectie noteert honderd tekortkomingen utrecht. anp De arbeidsomstandigheden voor NS-personeel op stations is beneden de maat. Dat blijkt uit onderzoek van de Arbeidsin spectie. Die controleerde dit jaar 24 stations aan de hand van de Arbeidsomstandighedenwet. De inspecteurs constateerden ruim honderd tekortkomingen op 21 stations, zo meldt het NS- blad Koppeling in het jongste Zo bestond op station Alk maar brandgevaar doordat ge vaarlijke stoffen naast elektri sche boilers lagen. In het pas verbouwde station Hilversum voldoen de nooduitgangen niet aan de wettelijke normen. Bij de bouw van het station heeft de NS nooit een brandveiligheids- deskundige geraadpleegd. NS moeten het station aanpassen. Volgens de inspectie is het ar beidsomstandighedenbeleid bij de Spoorwegen zwak ontwik keld. In haar rapportage zegt ze dat alle elementen voor een goede aanpak weliswaar aanwe zig zijn, maar dat het beleid vooral op decentraal niveau on voldoende wordt uitgevoerd en gecontroleerd. Als de NS de wet volgend jaar niet beter gaan na leven volgen sancties, zo dreigt de inspectie. De spoorwegen maken naar aanleiding van het onderzoek een plan van aanpak. Daarin legt het bedrijf vast waaraan de bedrijfsonderdelen moeten vol doen op het gebied van de ar beidsomstandigheden en op welke manier de controle moét gebeuren. Ook zal personeel worden bijgeschoold. van Mierlo nog weten een voor keur te hebben voor een kabi net met PvdA en WD, de 'paar se coalitie'. Pas als die onmoge lijk was, wilde D66 een combi natie met het CDA overwegen. Volgens Van Mierlo nemen PvdA en WD echter zo'n krampachtige houding ten op zichte van elkaar aan dat een kabinet met die twee vrijwel uit gesloten is. Extra lastig is bo vendien dat de WD het mi nistelsel in de soéiale zekerheid wil invoeren. Daarom ziet Van Mierlo veel in een voortzetting van het hui dige kabinet, maar dan met D66 erbij. Ook de PvdA-top is daar voorstander van. Onderwijsinspectie rapporteert: zoetermeer anp ;s n kosten VUT enigszins in de hand te houden lingen presenteren. Bovendien zou het pensioen niet langer jaarlijks mee moeten stijgen met de CAO-lonen. Wel zou het moeten worden verhoogd met het inflatiepercentage in plaats van met de stijging van lonen in de bedrijfstak. Bij elkaar leveren de maatregelen genoeg geld op om de VUT overeind te houden. Zonder aanpassingen in het pensioensysteem zouden ban kemployés vanaf hun 25ste 8,5 procent van hun loon moeten sparen tegen nu 3 tot 4 procent. Leerlingen in het voortgezet on derwijs die tydens hun eindexa men frauderen, worden ongelijk behandeld bij het uitdelen van straffen. Dit staat in Examens 1993 getoetst, het verslag van de onderwijsinspectie over de eindexamens in het voortgezet onderwijs. Dat rapport is giste ren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Het bleek de inspectie dat scholen strafmaatregelen - zoals het uitsluiten van het examen - .verschillend toepassen. Dit is niet aanvaardbaar, vindt de in spectie. Gezien de ernstige con sequenties voor de gestrafte moet er een zekere eenheid te zijn bij het opleggen van deze straf. De minister wordt aanbe volen de scholen te wijzen op die ongelijke behandeling. In 1993 namen ruim 253.000 leerlingen deel aan de examens in het voortgezet onderwijs. Van hen slaagde 84 procent, een da ling van één procent ten op zichte van vorig jaar, zo meldt het verslag. Ook dit jaar bleek een aantal scholen het Eindexamenbesluit niet juist of onvolledig toe te passen. Scholen zijn verplicht in het examenreglement te ver melden welke maatregelen de directeur kan nemen als een leerling fraudeert. Op twaalf procent van de scholen gebeur de dit niet correct. Er werden ook fouten geconstateerd in de uitslag- en herkansingsregeling. In teveel examenreglementen komen steeds weer opnieuw fouten voor. De inspectie vindt dat scholen hierin zorgvuldiger moeten zijn. In het examenverslag 1992 sprak de inspectie haar zorg uit over de toename van onzorg vuldigheden bij de administra tieve afhandeling van het exa men op de scholen. Ook dit jaar werden veel onzorgvuldigheden geconstateerd. De scholen moe ten daar volgens de inspectie nog maar weer eens op gewe zen worden. Minister Ritzen (onderwijs) vindt dat het bij de eigen ver antwoordelijkheid van de scho len past om zelf te bepalen hoe zij de maatregelen hanteren. Voor deze lijn van grotere auto nomie voor de scholen is uit drukkelijk gekozen bij het op stellen van het Eindexamenbe sluit in 1989, aldus de bewinds man in zijn reactie. De minister gaat ervan uit dat de scholen de situaties zelf be ter kunnen beoordelen. Speci fieke gevallen zijn op landelijk niveau niet te regelen. Scholen kunnen natuurlijk wel te maken krijgen met kandidaten die te gen een beslissing in beroep gaan bij de rechter. Het is dus zaak dat de scholen hun beslis singen goed onderbouwen, al dus de minister. De Postbank heeft het maximum 1? bedrag dat u met uw giromaatpas kunt kunt u nu nog makkelijker betalen, ijk betalen, verhoogd tot f 5.000,- per dag (mits uw saldo toereikend is natuurlijk). en PIN-code in en de rest gaat vanzelf. Van een nieuw bankstel kopen tot de wintersport boeken en dat zonder een cent op zak. Wel zo handig en nog een veilig idee ook. U hoeft immers niet meer met van die grote bedragen over straat. Plaatsen Dus bij tal van winkels en bedrijven waar u met uw PIN-code kunt betalen, herkent u direct aan h^^^^-logo. U voert gewoon uw giromaatpas Dijk in Gennep met zandzakken gedicht gennepanp Het Limburgse Gennep was gisteren één van de laatste gemeenten waar werd gestre den tegen het water. Het leger is de hele dag bezig geweest met het dichten van een gat van achttien bij twee meter in de nood- dijk langs de rivier de Niers. De klus was gisteravond sneller geklaard dan gedacht. Ondertussen trekt de Maas zich op de meeste plaatsen weer terug en wordt de enorme schade langzaam zichtbaar in modderige landschappen. Het gat in de dijk werd gistermorgen bij een controle ontdekt. Er werden meteen zestig militairen en hon derd vrijwilligers ingezet om de opening met zandzakken te dichten. Vanuit drie F16's van de Koninklijke Luchtmacht zijn gistermiddag foto's gemaakt van alle dijken langs de IJssel en de Maas. Er zijn niet al leen gewone foto's, maar ook infrarood-op- names gemaakt. Zo kan worden bekeken in hoeverre de dijken zijn verzadigd met wa ter. Het Waterschap IJsseldelta heeft de dijkbewaking tussen Zwolle en de monding van de IJssel verminderd omdat gevaar bij na is geweken. Maandag stond het water in de IJssel bij Kampen nog op 1.91 meter bo ven NAP, gistermorgen was het gedaald tot 1.85 meter. Het waterschap verwacht dat het zeker nog de hele week duurt tot het water op redelijke hoogte is. Bij harde noordwestenwind is nog steeds overstro mingsgevaar. Maar het ziet er naar uit dat dat niet gebeurt, omdat voor de komende dagen een zwakke wind uit zuidelijke rich ting wordt verwacht. Het lijkt erop dat de Maas er genoeg van heeft. De robuuste rivier trekt zich lang zaam terug. De meeste hoogwatermaatre gelen zijn inmiddels ingetrokken. Mensen die uit hun huizen moesten, keerden giste ren terug. De meeste dijken in het stroom gebied van Maas en Waal zijn weer open voor verkeer. De rampenstaf in Utrecht is ingekrompen. Het speciale hoogwaternum mer is vanmorgen ingetrokken en informa tiecentra zijn opgeheven. In de meeste pro vincies liggen stapels schadeformulieren klaar. De nieuwe werkgroep die in opdracht van minister Maij (verkeer en waterstaat) met oplossingen moet komen tegen toe komstige overstromingen van de Maas, staat onder leiding van voormalig commis saris van de koningin in Zeeland C. Boer- tien. De commissie-Boertien moet binnen een jaar met advies komen. In de commis sie zitten Rijkswaterstaat, het Waterloop kundig Laboratorium en de provincie Lim- burg. In een brief aan minister Bukman (land bouw) heeft de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond (LLTB) dringend gewaagd om financiële steun voor getroffen Limburgse boeren en tuinders. Het Landbouwschap overlegt op 3 januari met de bond, het mi nisterie, de Rabobank en het verzekerings wezen over een schaderegeling. FOTO ANP HERMAN PIETERSE Soldaten en vrijwilligers herstellen met man en macht het gat in de dijk bij Gennep, onder Nijmegen. den haag gpd Herstel van de duizenden hectaren onder gelopen land- en tuinbouwgronden zal veel geld kosten. Als het verontreinigde rivierwa ter is verdwenen, zullen de waterschappen eerst de gemalen en drainages in orde moe ten brengen. Pas daarna kan het water tot een dusdanig laag peil worden terugge bracht dat er weer gewassen kunnen groei en. Als alles meezit, kan de nu ondergelo pen grond komend voorjaar weer worden bebouwd. Vooral in Limburg zijn de waterpeilen nogal variabel - van 50 cm tot 100 cm bene den het maaiveld - waardoor in feite per perceel moet worden bekeken wat er moet gebeuren en wat er daarna kan worden ge teeld. In ieder geval zullen bodemmonsters moeten uitwijzen hoeveel zware metalen en meststoffen in de bodem zijn terechtge komen. Dat wordt pas over enkele maan den duidelijk. Bovendien kampen boeren en tuinders met het probleem dat veel volle mestkel- ders zijn overgelopen, waardoor aanzienlij ke hoeveelheden mest over grote gebieden zijn verspreid. Pas als de grond echt weer voor de teelt is klaargemaakt kan worden bekeken hoeveel meststoffen in de bodem zitten. De boer en tuinders zullen hun teelt dan moeten aanpassen aan die hoeveelheid mest. De tuinders hebben het iets makkelijker dan de boeren. Veel gewassen die in de kas sen worden geteeld, worden namelijk niet in de grond geteeld maar op substraat. Hiervoor worden de planten in blokken ge poot. Die steenwolblokken worden van de bodem afgeschermd door een laag plastic, zodat de worstels van de plant niet met de grond in aanraking komen. Veel tuinders kampen echter met het gro te probleem dat hun aangeplante gewas sen, bijvoorbeeld tropische planten, door het koude water zijn gedood. „Die tuinders zullen moeten kijken of de bank alsnog be reid is een nieuwe aanplant te financieren. Dat kan wel eens een groot probleem voor hen worden als ze tegelijkertijd opnieuw moeten investeren in door het water verlo ren geraakte steenwolmatten en machi nes", zegt een woordvoerder van het Land bouwschap. Veel boeren zullen na het droogvallen van hun gronden ontdekken dat hun kost bare teeltlaag is weggespoeld. Die grond kan of bij de buren liggen of elders in het overstroomde dorp. „Die boeren zullen een hele tijd nodig hebben om opnieuw een goede teeltlaag te creeëren", zegt de Dienst Landbouwkundige Ontwikkeling in Wage- ningen. Er liggen in het rivierengebied een flink aantal boerderijen op terpen in de uiter waarden. Die boeren hebben een jarenlan ge ervaring opgebouwd hoe je ondergelo pen land weer vruchtbaar kunt krijgen. Die boeren zullen hun kennis ter beschikking stellen aan de getroffen boeren in Limburg, Brabant en Gelderland, zo denkt de Noord Brabantse Christelijke Boerenbond. In ieder geval zullen akkerbouwers hun land op nieuw moeten ploegen omdat de grond door het vele water is dichtgeslibd. Inmiddels heeft ook het Instituut voor Bodemvruchtbaarheidsonderzoek in Haren de nodige kennis in huis om boeren en tuinders van dienst te zijn. Ook daar weet men dat het de eerste taak voor de water schappen van de ondergelopen landerijen is om het waterpeil weer op het oude ni veau te krijken. Het probleem daarbij is dat de afwateringen op de rivieren er nu voor hebben gezorgd dat de gronden zijn onder gelopen. „De afwateringen hebben nu in omgekeerde richting gewerkt." Volgens het Landbouwschap kan de schade aan grasland wel meevallen. Volle- grondstuinders zullen opnieuw moeten planten en zaaien. En daarbij zal strikt moeten worden gekeken naar de vervuiling van de bodem en wat een gewas van die vervuiling opneemt. Als alles meezit, kan volgens de deskundigen komend voorjaar de nu nog ondergelopen gronden weer worden beteeld. „Tenminste als het borg stellingsfonds, de rijksoverheid of de ban ken bereid zijn de boeren en tuinders die toch al slecht bij kas zaten, verder te hel pen." heerlen gpd Sinds het waterpeil van de Maas weer aan het zakken is, zit Limburg met een groot probleem: er zijn bergen slib in huizen, tui nen en straten achtergebleven. Het slib is wellicht vervuild; hoe ernstig moet blijken uit onderzoek. De vraag is nu waar je dat slib moet laten. Chemicus J. Habets, een van de drie milieu-adviseurs van het crisisteam in Ven- lo, vindt dat het Maasslib beter kan worden teruggestort in de Maas. Stichting Reinwa- ter liet eerder weten dat het Maasslib „na tuurlijk niet zomaar in tuinen kan achter blijven" maar weet ook niet zo goed wat je er dan wel mee aan moet. De provincie Limburg wil het slib inzamelen in depots, maar dat is volgens M. de Rooy van de milieu-stichting Reinwater geen goede op lossing. „Centraal inzamelen is dweilen met de kraan open. Als de Maas elk jaar over stroomt, zitten de depots heel snel vol met slib. Misschien kan het maar beter blijven liggen waar het ligt, als het tenminste niet te erg vervuild is." Over één ding zijn Reinwater en de milieu-adviseurs in Venlo het in ieder geval eens: het is beter geen groente meer te eten van grond die ondergelopen is geweest. rotterdam gpd Vanuit een sneeuwlandschap zomaar terug in de troosteloze grijzigheid. Dertien Nederlan ders moesten er gisteren aan geloven. Ze kwamen met de eerste gipsvlucht uit Oostenrijk naar Rotterdam. Onder hen is 16-jarige Els Suurbach uit Pa- pendrecht. Haar skivakantie was na twee dagen al afgelopen. Ze waren met z'n vijftienen naar Zeil am See gegaan voor negen dagen sneeuwplezier. Maar op de eerste dag scheurde ze haar knieband. „Het sneeuw de heel erg", zegt Els verlegen. Ze skiede tegen een hoopje sneeuw aan en viel. Met een in terne bloeding ziet haar been er niet zo best uit. Ze mocht kie zen tussen een behandeling in Nederland of Oostenrijk. Die keuze was niet moeilijk, ze koos voor Nederland. De rest van de familie bleef in Oostenrijk. Omdat het de eerste gips vlucht van dit seizoen was kreeg iedereen bloemen van Rotter dam Airport. Woordvoerder H. Dokter van Bornkamp Zieken- vervoer in Rotterdam verwacht dat er nog zo'n honderd zullen volgen. Tijdens de krokusvakan tie soms wel vier of vijf op een dag. Een lachende passagier komt uit de zojuist gelande eerste 'gipsvlucht', die gisteren op het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven aankwam. Vorig jaar was de sneeuw zijn, verwacht Dokter dit sei- slecht en werden met 120 zoen slechts duizend mensen te vluchten 1500 mensen naar vervoeren. De eerste vlucht was Rotterdam gevlogen. Omdat de op tweede kerstdag gepland, sneeuwcondities nu veel beter Maar toen waren er nog te wei- FOTO ANP JOHN DE PATER nig gewonden om een vliegtuig mee vol te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3