lans Westerhof geniet van de stilte Den Helder haakt af na twee nederlagen IV Leiderdorp dik tevreden Jeroen Piket schiet niets op Sport Feyenoord-talentjes eerste in commercieel directeur is bittere noodzaak voor FC Utrecht ENSDAG 29 DECEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 i de ene club ben je een onbenul, bij de andere een koning DUIVENTIL de ene club ben je een onbenul, bij de andere een ko- p, terwijl je bij beide clubs op precies dezelfde manier jerk doet.' Profetische woorden van ACV-trainer Hans iterhof, geuit in januari 1988. De Achterhoeker kreeg jk. Hij werd gewaardeerd bij FC Groningen, bij PSV u hij op een zijspoor gezet. jlOVEN EDWIN STRUIS oord-Nederland heette hij realistisch, nuchter en gemanierd te zijn, in Bra- werden die eigenschappen legd als onervaren, naïef, oos en niet meedogenloos Ingegeven door de aties die verre van glansrijk n. PSV werd het lachertje le Champions League, ver- [lde op knullige wijze de icjstitel en werd in het KNVB- ir]rtoernooi te kijk gezet door Hpetbalpositivo's uit Heeren- m wereld om hem heen ver- ïrde, Westerhof zelf niet. Hij I nog steeds De Volkskrant, nog immer PvdA en luis- nog even graag naar de achtige klanken van zan- ;itarist J.J.Cale. Wat wél in- :nd is gewijzigd, is zijn [ioneren bij PSV. Hij was dtrainer, hij werd hoofd o dingen. De man uit Ulft ;rde met een afkoopsom te gaan zitten en is nu ver- oordelijk voor de jeugdop- van de Eindhovense in verval. Een leuke func- "c ïaar: 'laat dat voor iedereen Trelijk zijn: ik zou het liefst dtrainer zijn gebleven.' jn druilerige dinsdagoch- in december. Op het trai- Ti scomplex 'De Herdgang' de PSV-selectie één van latste trainingen van het af. Een groepje gepensio- ade die-hards kijkt toe hoe erhofs opvolger Aad de flink van leer trekt. De Ha- et ar heeft de discipline bin- de groep aangetrokken, over bestaat geen twijfel, het ging niet gepaard met :e prestaties. Integendeel, los kan terugkijken op een matige start als PSV-trai- Zijn aangeboren bluf en aangeleerde arrogantie in hem echter makkelijk been. Het verval van PSV kl iveral aan, maar niet aan )r los. □Jtoortje met zijn voorganger af- :kt op 'De Herdgang' doet n \iorentoernooi slaat aan DORP GERRIT-JAN VAN GEEN er goed aan eerst een platte grond van het uitgestrekte com plex aan te vragen. Anders leidt de weg naar Hans Westerhof via vele terreinknechten en ver keerde gebouwen. Een kan toortje met uitzicht op het trai ningsveld van het eerste heeft het PSV-bestuur hem bespaard. Maar waar zit hij dan wel? De speurtocht eindigt in de kantine van de rugby-afdeling van PSV. Daar boven resideert Hans Westerhof, hoofd opleidingen van PSV. Het is tekenend voor de situa tie waarin Hans Westerhof zich momenteel bevindt. De schijn werpers zijn ingeruild voor dè coulissen. Dfe verandering, hoe onvrijwillig ook, heeft wel voor rust gezorgd bij de voormalige ClOS-leraar. Hij oogt heel wat relaxter dan vorig seizoen toen zelfs hij, de vleesgeworden nuchterheid uit de Achterhoek, stijf stond van de spanning. De aanzwellende kritiek op zijn functioneren ging Westerhof niet in de koude kleren zitten. Zijn ontslag kwam dan ook niet als een verrassing, wel het feit dat hij in dienst van PSV bleef. Westerhof, fel: „Had ik dan thuis met een afkoopsom op de bank moeten gaan zitten? Daar ben ik het type niet voor. Trouwens, ik had ook helemaal geen alternatief. De clubs be gonnen al bijna met de voorbe reiding op het nieuwe seizoen. Waar kurï'je dan nog terecht? Ja, in Griekenland of Turkije, maar dat wilde ik m'n gezin niet aan doen." Johan Derksen Dus werd speciaal voor hem de functie 'hoofd opleidingen' in het leven geroepen. „Dat zag ik wel zitten, werken met de jeugd. Alleen niet op dit mo ment. Ik had nog wel een paar jaartjes hoofdtrainer willen blij- Het mocht niet zo zijn. Bij de actie 'schoon schip' sloeg ook Westerhof overboord. „Ik zou niet meedogenloos genoeg zijn. ■Nou, daar ben ik blij om. Ik zou het niet eens willen zijn. Je moet geen dingen doen die te gen je natuur indruisen. Maar ik begrijp het wel. Het voetbalwe Hans Westerhof: „Natuurlijk ben ik het nog steeds niet eens met mijn ontslag. Ik vind dat een trainer drie jaar de tijd moet krijgen om iets op te kunnen bouwen." foto opd reldje wordt vaak afgeschilderd als een jungle waar geen fat soenlijke mensen in rondlopen. Dat weiger ik te geloven. Wel is het zo dat veel mensen gebaat zijn bij het in stand houden van dat jungle-beeld. Zo'n Johan Derksen bij voorbeeld. Die schept er plezier in om mensen te beschadigen. Dat is zo'n jungle-maker." Nee, de publiciteit mist hij niet. Hij ergerde zich vorig sei zoen meermalen aan de rol van de media. „Romario zei 36 keer dat-ie wegging en dat werd 36 keer als nieuws gepresenteerd. Hij had altijd de pers op zijn hand. En hij was slim, hé. Hij wachtte altijd keurig tot het mo ment dat hij drie keer gescoord had en dan barstte hij weer los. En niemand van de pers die daar doorheen prikte. Het leven voor Westerhof is vooral overzichtelijker gewor den. Hij traint de jeugd, bekijkt veel wedstrijden en coördineert de scouting. „Dit werk kan ik veel beter van me afzetten en het is toch veelzijdig. Vorig jaar was je alleen met het eerste be zig, en wel zodanig dat het je le ven ging beïnvloeden. Je nam het mee naar huis. Daar heb ik nu absoluut geen last van. En dat vindt m'n gezin wel zo aar dig. Het komt nu zelfs voor dat er op verjaardagen helemaal niet over voetbal wordt gepraat. Dat is heel prettig." Blessures Bij de hoofdmacht was hij ook veel te afhankelijk van het toe val. „Daar worden dingen be paald door zaken die je niet in de hand hebt. Blessures bij voorbeeld. Ik kon vorig seizoen bijna nooit met een vast stra mien werken. Zo gigantisch veel blessures hadden we. Ander voorbeeld: de nukken van een vedette. Mijn leven met Roma rio, ik kan er een boek over schrijven. Ik kijk er heel wisse lend op terug. Hij deed natuur lijk dingen die niet door de beu- •gel konden. Het was een bot sing van karakters, van verschil lende culturen ook. Bij ons zeg gen we: afspraak is afspraak. Dat ligt voor hen wat anders. Ze hebben een heel andere menta liteit. Leven met de dag, met het uur bijna. Djurovski zei dat al tijd zo mooi. 'Wat is dat voor een land waar je twaalf weken van tevoren al weet dat je op woensdag gehakt eet." De kneuzenrol die PSV ver vulde in de Champions League, daar is het fout gegaan, weet Westerhof. Maar hij ziet ook lichtpunten. „Voorlopig zijn wij toch de enige Nederlandse ploeg die eraan heeft deelgeno men. De ervaring die jonge spe lers als Faber en Hoekstra heb ben opgedaan, is heel belang rijk. De stadions, de sfeer, de te genstanders - voor die gasten is dat onbetaalbaar. Dat is de winst van zes Champion Lea gue-duels." Hij staat niet te springen om te praten over de huidige pres taties van PSV. „Dat is mijn pakkie-an niet", zegt hij meer malen. Toch moet hij van bin nen juichen als hij PSV momen teel ziet voetballen. De Europa cup-aspiraties konden na twee duels tegen de Duitse midden moter Karlsruhe alweer in de ijskast. In de competitie heeft de brigade van De Mos al een achterstand van zeven punten op Ajax. Tel uit je winst. „Ik heb geen enkele zin om te gaan ver gelijken. De Mos heeft het over een andere boeg gegooid, nou prima toch. Mijn zorg is nu dat het met de jeugd goed gaat. En wat zou ik tegen De Mos moe ten hebben? Ik heb een normaal contact met hem. We zijn totaal andere types, maar dat levert vaak de beste combinaties op." Ontslag Even valt hij uit z:n rol. In een vlaag van openhartigheid be kent Westerhof dat hij het liefst nog tijdens het gesprek het trai ningsveld op zou willen stor men. „Natuurlijk ben ik het nog steeds niet eens met mijn ont slag. Ik vind dat een trainer drie jaar de tijd moet krijgen om iets op te kunnen bouwen. Dit is ook weer een voorbeeld van korte termijn-politiek. Als jeugdtrainer heb ik nu wel m'n zin gekregen. Ik heb voor drie jaar getekend. Dat was het eni ge waar het bestuur en ik het wel over eens werden." Wilt U iets melden? Bel 071 - 356461 (Wimvan Duivenbodc) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. De sportredaktie van het Leidsch Dag blad ontving een groot aaptal kerst- en nieuw jaarskaarten. Met dank aan: COVS afdeling Leiden, SKL, Sport en Rekreatie, de voetbal verenigingen Rijnsburgse Boys, SVLV, SJZ, Noord wijk, UVS, De Sleutels, LFC en Feyenoord, Bahlmann triathlon, Gezamen lijke Leidse Gymnastiekvereni gingen, KNVB Zeist, Koninklijke Schaatsrijders Bond, rugbyclub DIOK, organisatie Tulploop Roelofarendsveen, Korfbalclubs KZ Leiden, Fiks, Interpolis schaaktoernooi, GPD, Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie, Flip Massaar, Federatie Interna tionaal Volleyball, de wieler ploegen TVM en Casba Wonen, zeilers Karsten Groth en Mauri ce Paardenkooper, Rob Beurse en de supportersvereniging Quick Boys. Ook wenste een aantal clubs ons een goed 1994 via het cluborgaan Voetbal trainer Joop Lamers (ex- VCL en Lugdunum) heeft een jaar bij getekend bij v.v. Abbenes Her man Honsbeek is bij voetbal vereniging Noordwijk tot erelid benoemd. Gijs van Roon en Hans Klinkenberg gaan bij die club de PR doen Hagenaar Martin Bruin debuteert volgend jaar als jury-lid in de Tour de France. Eerder kreeg hij een toezegging voor het WK in Sici lië. Bruin was dit jaar actief in de Giro De Omloop van de Baronie gaat in 1994 niet door. De organisatie is boos dat ze niet in aanmerking komt voor de topcompetitie. In 1993 was de omloop erg chaotisch Op het parcours van Soestduinen wordt in 1995 het NK veldrijden gehouden De roemruchte Vre- deskoers zal in 1994 alleen in Tsjechië worden verreden In de Uithof wordt zondag 2 janu ari de finale gehouden van de Nederlandse shorttrack-compe titie voor senioren. Op de deel nemerslijst staan favoriet Erik Duyvelshof, Mare Velzeboer (Oud Ade), Jan Hoogeveen (Woubrugge), Vincent Wolvers (Woubrugge) en Priscilla Ernst. Aanvang 17.15 uur Het WK rolstoeltennis wordt in 1995 in Roermond gehouden Morgen in Lisse de finales van de schoolkampioenschappen bas ketbal Woensdag 5 januari de inhaalvoetbalwedstrijd onder de 21 jaar tussen RCL en Meer burg. Aanvang 19.30 uur Bij voetbalvereniging Al kmania zoekt men nog tien leden voor de Club van 100 Hockeycoach Roelant Oltmans is één van de kandidaten bij de sportquiz (2 januari om 13.00 uur) van Radio West Nog slechts 31 profkoer- sen staan in 1994 op de wieier- kalender. Woerden (22 mei), Noordwijk (27 juli), Wateringen (28 juli), Pijnacker (6 augustus) en Aalsmeer (15 oktober) zijn de meest regionale wedstrijden Volleybalvereniging Leython heeft in Rita van der Poel een opvolger voor penningmeester Alice Kleijn Voetbalvereniging Docos maakt bekend dat de nieuwjaarsreceptie niet op 2, maar op 1 januari wordt gehou den Na ruim twee jaar touw trekken is eindelijk de afvloei ingsregeling voor Jan Nijman (ex- UVS) bij Sparta in kannen en kruiken Ronald Klinken berg stapt op als voetbaltrainer bij zaterdag eersteklasser Capel- le. Bij DCV vertrekt Hans van Dongen Zondag 2 januari 1994 in Stompwijk de jaarlijkse Meerloop. Aanvang 11.30 uur De organisatie van de triathlon van Alphen aan den Rijn (20 au gustus) zoekt vrijwilligers Be langrijke atletiekevenementen in 1994: Twintig van Alphen (12 maart), Westland Marathon (19 maart), CPC-loop Den Haag (26 maart), Marathon Rotterdam, tevens NK (17 april), Ter Specke Bokaal Lisse (7 mei), 3M Mara thon Leiden (12juni) en de Gou den Spike Leiden (12 juni) Frank Buizer (SV Voorschoten) staat met 10 doelpunten aan de leiding van de zaterdagtopsco rers. Hij is daarmee de nieuwe leider in het Wijnand Sloos Topscorersklassement* Bij voetbalclub SJZ is een jubile umcommissie samengesteld voor de viering van het 50-jarig bestaan. Hierin de bekende na men als Van der Geest, Van der Hoeven en Opdam Het tradi tionele korfbal treffen tussen Leiden en het Nederlands team is op 2 februari 1994 Nog een tweetal prestatielopen: De Bata ven (31 december 1993) en AV Holland (2 januari 1994) beiden in de Leidse Hout F1 van Feyenoord. De Rotter damse zaalvoetballertjes lieten Quick Boys en Sparta achter zich. ADÖ Den Haag en Ter Leede vielen buiten de prijzen. Het vierde Gerrit van Hars- kamp-toernooi voor F-junioren, georganiseerd door voetbalclub Ter Leede, is gewonnen door de kfTBALMEDEWERKER ierste internationale Napo- basketbaltoernooi voor jes junioren in Leiderdorp een aarzelende start opge ef Na afloop van de finale uloor het Belgische Ekeren coste van het Nederlands gewonnen werd (61-43) ;te wel een gevoel van te- inheid en instemming. Het renbasketbal dat de afge- geiji jaren als een nachtkaars uit te gaan, werd eindelijk nieuw leven in te blazen. ^Indscoach Sybe Melis, toch et verwend met invitaties i internationale wedstrijden, lan ook zichtbaar tevreden, pl was hij voor de tweede in twee dagen verslagen de Belgen. De sport is bij looien zoals deze gebaat, eiderdorp probeert daarbij 'oortrekkersrol te spelen en daar goed in, gezien de acht die de basketbalbond iwoordig aan de club ïkt. En niet in de minste omdat de ploeg van Joris, ergen, die op het eigen ooi als derde eindigde, in 61 jaar ingevoerde landelijke visie de tweede plaats be- Nederland op dit mo- België op gepaste afstand volgen bleek wel uit de fi- BC Ekeren, een ploeg uit turt van Antwerpen en in ;en competitie ongeslagen, le nationale selectie een je basketbal zien waar nog 39; eens over nagedacht zal en. Vooral de Belgische centers blijken hebben qua uit voering van het spel een straat lengte voorsprong op hun Ne derlandse collega's. Het duel werd vooral onder de borden beslist. Maandag al had Ekeren de eerste tik uitgedeeld aan Neder land door de poulewedstrijd met 48-42 te winnen. Gisteren viel de beslissing vlak na rust toen Nederland lange tijd bijna scoreloos bleef. De pupillen van Melis kwamen in de tweede helft tot slechts dertien punten en moesten de Belgische supre matie erkennen. Suprematie die overigens bij de oosterburen telt. Daar geldt een overwinning op Nederland nog altijd als we reldnieuws. Leiderdorp De meisjes van Leiderdorp zelf hadden eerder op de dag hun kans laten liggen op een fina leplaats. Tegen Nederland start te de ploeg nerveus en heerste er weinig gevoel van zelfver trouwen. Onterecht overigens, want de ploeg hoeft zeker niet onder te doen voor Nederland. Deels omdat Nederland natuur lijk niet ingespeeld is en deels omdat Leiderdorp zelf beschikt over minstens twee speelsters die Nederland best kunnen ver tegenwoordigen. Erkenning daarvoor kwam van de coaches die na afloop de vijf beste speel sters van het toernooi kozen. Op die lijst kwamen ook guard Sandra Wagemaker en center Mariska van Zegveld voor. Een duidelijke vingerwijzing richting bondscoach. HAARLEM ANP Het optreden van Den Helder bij de twaalfde Haarlemse bas- ketbalweek is beperkt gebleven tot twee opeenvolgende dagen en twee onnodige nederlagen. De daaruit voortvloeiende strijd om de zevende plaats op nieuwjaarsdag is even teleur stellend als onaantrekkelijk. Wel kan de winnaar van de Neder landse .Final Four' zich erop be roemen in totaal 6000 toe schouwers - gisteren zaten er 3300 op de tribunes - te hebben vermaakt met een enerverende slotfase na een beroerd begin. Na afloop van het eerste duel zei Meindert van Veen als coach van Den Helder dat zijn ploeg Zagreb had laten ontsnappen: „Dan moeten we nu maar van Canada winnen." Ruim tien mi nuten op streek tegen de Noor damerikanen prijkte er alweer een hatelijke achterstand van een punt of twintig op het sco rebord. De Canadezen demonstreer den met de guards McMahon (1,77 m vingervlugheid, goed voor acht steals), Johnson (1,89) en Vickery (1,77) en met de „kleine" forwards Jackson (1,92) en Walton (1,92), dat basketbal beslist niet alleen iets is voor mensen van twee meter en meer. Zij zorgden voor 70 pro cent van de produktie, dertien keer met een driepunter. „Ik vond dit Canadese team beter dan Zagreb", keek Van Veen terug. „Dat betekent dat we het op de openingsdag heb ben laten liggen. Ik ben blij dat we na zo'n achterstand nog zo goed zijn teruggekomen en dat we er nog een wedstrijd van hebben gemaakt, maar het is uiterst teleurstellend dat we hier hooguit zevende kunnen wor den. Meer weet ik er nu ook niet van te zeggen." Zijn .kids' kregen voor die vechtlust de complimenten van de Canadese bondscoach Shiel ds, die wél vol lof („sfeerverho- gend en mooi vlak") was over de rode, kunststoffen vloer. „Twee keer op rij maken ze een achterstand van 22 punten goed en in beide duels hadden ze de laatste kans op de winst. Vroeg of laat ga je zo'n pot winnen." Schouderklopje Het was een bemoedigend schouderklopje, maar dal kon Den Helder amper troosten, want opnieuw kon de ploeg geen ,hele' wedstrijd aan. De basis Van Rootselaar, Franke, De Waard, West en Chambers was al vroeg aan vervanging toe. De bank (Hageman, Van der Sluis, Derks) kreeg noodge dwongen royaal de tijd en deed dat naar omstandigheden heel behoorlijk; zonder dicht in de buurt van Canada, volgend jaar gastheer van het WK, te blijven. Dè succesvolle inhaalpoging moest wel worden aangezwen geld door de „oude garde", met Van Rootselaar voorop. De Amerikaan Chambers, die wei nig aan het Nederlandse spel kon toevoegen, pakte plotseling wel belangrijke rebounds toen het Canadese vizier ontsteld raakte. Met nog 5 minuut 16 op de klok kwam Den Helder voor het eerst (afgezien van de 2-0 na tien seconden) op voorsprong (72-71door een driepunter van Van Rootselaar. Precies vijf mi nuten later (83-85) had hij zes tien tellen de tijd voor hetzelfde kunststukje. De Helderse top scorer (zestien punten) zag meer heil in een verlenging, maar zag zijn schot op de ring landen. De verlossende tip-in van een paar collega's mislukte ook; evenals het protest van de complete selectie bij de scheidsrechters, die niet meer hadden gerekend op een op- winnend slot. Een schotpoging van het Belgische Ekeren, dat in Leiderdorp de finale het juniorentoernooi. foto henk bouwman bestuurskracht uitbreiden. Naast een algemeen 'direc teur (Ad Zonderland) zou er ook een commerciële man aangesteld moeten worden. Het nieuw te benoemen bestuur zou uit drie in plaats van vijf leden moeten be staan. In de uitkomsten van het onderzoek valt verder te le zen, dat de Raad van Commissarissen tot vijf personen moet worden uitgebreid. Van die raad zouden Flor Mouthaan (momenteel waarnemend voozitter van het interim-bestuur), Erik-Jan Visser en Martin Sturken- boom weer deel moeten uitmaken. Ook de gemeente Utrecht moet in het orgaan een plaats krijgen. Het interim-bestuur heeft de adviezen overgenomen. Tot 14 januari kan er op de plannen gereageerd wor den. Voor 1 maart moet de nieuwe Raad van Commis sarissen er zijn. Die heeft dan tot 1 mei de tijd het be stuur samen te stellen. GRONINGEN» ANP Overeind blijven tegen de num mer twee van de wereld is een alleszins repectabele prestatie. Leiderdorper Jeroen Piket schoot gisteren met de remise in vijftien zetten tegen Alexej Sjirov echter weinig op. Bij het PCA-kwalificatietoer nooi in Groningen met zijn 54 topgrootmeesters gaat het om zeven plaatsen. Boris Gulko vocht zich door een overwin ning met zwart op Taviakov naar de met Anand gedeelde eerste plaats van de ranglijst. Kamski en Kramnik sloten met overwinningen op Barejev (met zwart) en Kaidanov (met wit) aan bij achtervolger Adams. Voor het groepje van acht, waarbij Piket zich bevindt, ble ven dus nog maar twee plaatsen in de PCA-kandidaten matches over. In theorie althans; in wer kelijkheid kan er in de laatste twee ronden nog van alles ge beuren. Op grond van de weer- standspunten, die de doorslag geven bij een gelijk eindtotaal, staat Piket nu als tiende geklas seerd. Om zich te kwalificeren voor de tweekampenheeft hij nog minstens anderhalf punt nodig. Woensdag speelt hij in de tiende en voorlaatste ronde met zwart tegen de Amerikaan Joel Benjamin. Zwart was gisteren de win nende kleur. De zwart-spelers wonnen elfmaal tegen de wit- spelers slechts driemaal. De be langrijkste beslissing viel bij Ti- viakov - Gulko. Het was een Si- ciliaan vol complicaties, waaar- bij Gulko in het eindspel van lo per tegen drie pionnen de witte koning op de 61ste zet tot over gave dwong. Die winst maakte eens te meer duidelijk dat de 46-jarige Gulko zijn schaak- kracht van vroeger weer terug heeft. Hij raakte die een beetje kwijt, toen hij zeven jaar gele den na een internationale actie eindelijk toestemming kreeg de Sovjetunie te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21