Europa vreest Griekse voorzitter 'Het is beter dat we geen contact meer hebben' Amerika geeft zicljl over aan gokzucht 'Ik heb Nederlanders onder mijn beste vrienden' Feiten &Meningen WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 Briefwisseling tussen Ruud Vreeman en Pim Fortuyn ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Mijn columns over de opkomst van de Centrumdemocraten en de schuld die de huidige leidingen van de politieke partijen en vooral die van de PvdA daarvoor dragen, hebben nogal wat slof doen opwaaien. Sommige abon nees van de krant hebben daarin een reden gevonden om bun abonnement op te zeggen. Mij heeft het een vriend schap gekost, opgezegd op een kille onpersoonlijke manier, op briefpapier van de PvdA. Deze brief en mijn ant woord daarop zijn inmiddels een ei gen leven gaan leiden. Tijd om ze openbaar te maken. Beste Pim, Gisteravond toen ik thuiskwam, las ik in de krant je stuk over de CD. Alhoewel ik altijd zeer trouw ben in vriendschap pen, ook al veranderen opvattingen, is er een grens. Over die grens ben jij heen gegaan. Op zojn manier mijn partij neerzetten is voor mij onacceptabel en inhoudelijke onzin. Jammer, na al die jaren, maar het is beter dat we geen contact meer hebben. Ruud Vreeman Partij van de Arbeid t.a.v. Dr. R. Vreeman, vice-voorzitter PvdA Rotterdam, 18 december 1993 Beste Ruud, Het is kennelijk onvermijdelijk en moet er een keer van komen. Enigszins ver baasd ben ik wel. De kracht van het ge drukte woord is blijkbaar sterker dan die van het gesproken woord. De tekst van mijn column heb ik vrijwel letterlijk uitgesproken in jouw bijzijn op de con ferentie van het RBA in de kop van Noord-Holland. Op de borrel nadien maak je met mij een diner-afspraak. Het kan dus verkeren. Als het je bedoeling is geweest om mij te raken met je brief, dan ben je daarin voluit geslaagd. „Jammer, na al die ja ren, maar het is beter dat wij geen con tact meer hebben." Zo'n tekst snijdt mij dwars door mijn ziel. Dit alles neemt niet weg dat ik er geen enkele behoefte aan heb mijn mening over de hypocriet Kok en de opportu nist Wallage ook maar voor een milli meter bij te stellen. De formuleringen zijn zorgvuldig en weloverwogen geko zen. Jouw partij stel ik daarvoor geens zins verantwoordelijk, wel de politieke leiding daarvan. Het is door het optreden van Kok en in mindere mate van Wallage dat de aan hang van de CD groeit. Niet omdat zij de omstandigheden hebben gecreëerd, dat gaat ver boven hun fysieke en voor al ook intellectuele vermogen uit, maar wel omdat zij gedurende een reeks van jaren hebben geweigerd de verzorgings staat zodanig te verbouwen dat mensen aan de slag gaan in plaats van uitzicht loos thuis te zitten. Ik neem het dus op voor deze mensen. In die zin is er in mijn opvattingen heel wat minder veranderd dan dat jij sugge reert. Anders gezegd, ik denk dat ik mij werkelijk solidair verklaar met hun lot en dat Kok c.s. dat slechts doen door in holle retoriek te vluchten. En zoals Jan Schaeffer al zo treffend opmerkte datje in gelul niet kunt wonen, zo zou ik wil len parafraseren door te stellen dat je in sentimenteel gezeik de bestemming van je leven niet kunt vinden. Wat er ook van zij, ik betreur het bui tengewoon dat je me niet meer wilt kennen. Mij rest niets anders dan dit standpunt te respectèren, temeer daar ik het in mensen weet te waarderen dat zij hun grenzen stellen. Er zijn er al te weinig die dat doen. Weet overigens dat, mocht je in de loop van de tijd je mening over mijn persoon toch her zien, je welkom bent. Het ga je goed! Prof. Dr. Wilhelmus S.P. Fortuyn Van oude mensen en dingen die voorbij gaan. BRUSSEL PETER DE VRIES Gerust zijn ze er niet op in Brussel. Het visitekaartje voor het Griekse voorzitterschap van de Europese Unie dat Theodoros Pangalos, onderminister voor Europese zaken in Athene, de afgelopen weken heeft afgegeven, bevatte op z'n zachtst gezegd tegenstrijdige signalen. Zo waren er enkele goed gemikte botte opmerkingen jegens Bonn, maar tegelijk reikte Pangalos verzoenend de andere le den van de Europese Unie de hand door te beloven dat Athene de komende maanden een voorbeeldig voorzitter van het Europese overleg zal zijn. ,,Ik heb me voorbereid op een halfjaar verlamming", zegt een hoge diplomaat. ,,Dan kan het ajleen maar meevallen." zorgen. Dein 1981 toegetreden Grieken hebben in de afgelopen twaalf jaar in Brussel een dusdanig kwalijke reputatie opgebouwd, dat commissie-voorzitter Jac ques Delors openlijk spreekt van een „mislukking". Dat is niet alleen te wijten aan het ronduit chaotische verloop van het eerste Griekse voorzitter schap in 1983 of aan het feit dat de Topconferentie van Rhodos in 1988 geheel in het teken stond van de vriendin van pre mier Papandreou. Voor dat soort mislukkingen wil de inter nationale diplomatie wel een oogje dicht knijpen. Bovendien lijkt Athene leergeld te hebben betaald door dit keer op de val reep de ervaren diplomaat Zafi- riou als ambassadeur naar Brussel te sturen. Het probleem zit meer in de verwachtingen die werden be schaamd. Het Westen zocht na de verdrijving van het kolonels bewind in 1974 om strategische redenen toenadering tot het Balkanland. Op de EG/EU- en NAVO-hoofdkwartierenwerd gedacht dat Athene zich met veel geld, begrip en moeite wel zou laten inpassen in de wester se politiek. Maar de nukkige an ti-Amerikaanse en anti-Europe- se opstelling van de socialist Pa pandreou haalde een dikke streep door die rekening. De Pasok-leider zorgde er in de jaren tachtig voor dal miljarden guldens aan subsidies uit Brus sel regelrecht ten goede kwa men aan zijn ambtenarij. In te genstelling tot landen als Por tugal, die van de Europese steun lustig vliegvelden en we gen aanlegden, spendeerde Athene de steun tegen alle af spraken, in aan uitbreiding van. het ambtenarencorps en loons verhogingen. Het resultaat van dat beleid doet zich nog altijd voelen. CORRESPONDENT Duitsland heeft „de kracht van een beest en de hersens van een kind"; Turken zijn „rovers" die met „hun bloedige laarzen de tapijten van Europa besmeu ren" en de Britse pers lijdt aan „racistische neigingen". Het is een bloemlezing uit recente in terviews met Theodoros Panga los, kleinzoon van een Griekse militair die via een staatsgreep in Athene in 1925 kortstondig de macht greep. Problemen als gevolg van zijn ongezouten uitspraken ver wacht Pangalos echter niet wanneer hij op 1 januari het roer van de Europese Unie in handen neemt. „Ik heb met heel veel mensen problemen, maar die met Duitsland zijn op gelost", zei hij minzaam glimla chend bij de presentatie van zijn plannen in Brussel. De diplomatieke staf van de on derminister voor Europese Za ken heeft een simpele taak: ze moet ervoor zorgen dat honder den vergaderingen goed verlo pen, tientallen compromisjes worden uitgedacht, en dat de stem van Europa in de rest van de wereld wordt gehoord. En boven alles moet Pangalos er voor zorgen dat de onderham delingen over uitbreiding van de El) met Noorwegen, Zwe den, Finland en Oostenrijk tot een goed einde komen. De vraag is of de Grieken die opdracht tot een goed einde kunnen brengen. Pangalos' col lega's vrezen zijn scherpe tong, niet alleen vanwege hel ver woestende effect van sommige opmerkingen, maar ook omdat hij ervan wordt verdacht soms bewust door de porseleinkast te banjeren. Tegelijk baren het af wijkende economische beleid van Athene en de aparte opstel ling in de kwestie-Joegoslavië Griekenland loopt economisch volledig uit de pas met de rest van de EU, met een inflatie die bijna 14 procent bedraagt (vier keer het EU-gemiddelde), een overheidstekort dat met 15,4 procent twee keer zo hoog is als in de andere elf landen, en loonkosten die met 12 procent stijgen terwijl ze elders overal gematigd worden. Dat Griekenland economisch de armlastige hekkesluiteris, maakt het volgens Brusselse di plomaten moeilijker het eens te worden over een gezamenlijke bestrijding van de werkloos heid, waarover nu net de eerste afspraken zijn gemaakt. Ge vreesd wordt dat Athene ook in de voorzittersstoel z'n oude ge woonte niet zal kunnen beheer sen om bij elke gelegenheid de hand op te houden voor Euro- steun. De meeste zorgen baart echter de afwijkende buitenlandse po litiek van Athene. Pangalos moet als EU-voorzitter vóór 1 maart de onderhandelingen afronden over de toetreding van Oostenrijk, Zweden, Finland en Noorwegen tot de EU. Aange nomen wordt dat de Pasok-re- gering, die tijdens het kolonels bewind deels in Zweden in bal lingschap zat, veel werk van de onderhandelingen zal maken. Gevreesd wordt echter dat Pangalos ook de toetreding van het verdeelde en deels door aartsvijand Turkije bezette Cy prus .aan de orde zal stellen. Daarnaast moet de EU-voorzit- ter een oplossing bedenken voor de lastige kwestie van de institutionele hervorming van de EU na de uitbreiding. Pangalos' eerste suggesties, om verder te gaan op weg naar een federaal Europa, hebben in ver schillende hoofdsteden de nog niet geheelde wonden van het Maastricht-debat al weer open gereten. De suggesties kunnen bovendien de redelijk verlopen de besprekingen vertragen Openlijk wantrouwen ontmoet boven alles de Griekse houding tegenover de oorlog in het voor malige Joegoslavië. Athene heeft nooit onder stoelen of banken gestoken de Serviërs als bondgenoot tegen de Turken te zien, terwijl de rest van Europa ze als aanstichters van de bur- Een van de Casinoboten die in de Verenigde Staten overal en nergen^ar de kop opsteken en uitermate goede zaken doen. foto arc! q Op een muur heeft een Griekse aanhanger van de socialistische partij Pasok zijn voorkeur duidelijk gemaakt. Papandreou, de leider van Pasok, heeft bij de Europese politici geen goede indruk achtergelaten. Duizenden guldens Europese steun spendeerde hij tegen alle afspraken in aan uit breiding van het ambtenarencorps en loonsverhogingen. foto archief geroorlog ziet. Nu de Bosnië- politiek van de EU volledig op een dood spoor is beland, wordt gevreesd dat Griekenland ach ter de schermen wel eens een pro-Servische koerswijziging zou kunnen proberen te vol trekken. Of dat lukt is vraag twee: met het tegen de zin van Athene zenden van diplomaten naar Macedonië, hebben Frankrijk, Duitsland, Engeland, Neder land, Denemarken en Italië aangetoond dat hun geduld met de Grieken op dit punt op is. Pangalos leek de hint te begrij pen: „We willen niet dat deze kwestie ons voorzitterschap gaat overheersen", zei hij vorige week verzoenend. LOS ANGELES PETER PRINGLE THE INDEPENDENT In hun niet aflatende jacht op geluk zijn de Amerikanen flink op weg om gokken tot een offi cieel volksvertier te'verheffen. Ze nemen vrij van werk en rij den honderden kilometers om in Las Vegas een paar uur ach ter een gokkast te staan of hun geluk te beproeven op het groe ne laken van de black jack ta fels. Je ziet ze op de gokboot Splash, die temidden van de katoenvel- den langs de Mississippi ligt en die ook op werkdagen is afgela den met gokkers. In het komen de jaar zal een twintigtal nieuwe raderboten in de Mississippi te water worden gelaten, waarmee een van de armste gebieden van de Verenigde Staten plotseling de status van 'uitgaansbestem- ming' in de wacht sleept met een scala van attracties en amu sement voor het hele gezin. Gokken wordt zelfs aangepre zen als bevorderend voor de ge zinswaarden. Ouders kunnen hun kroost bij smetteloze kin dermeisjes stallen, terwijl ze hun bijdrage leveren aan de jaarlijkse Amerikaanse gokom- zet van 30 miljard dollar. Bugsy Siegel, de gangster die 60 jaar geleden in de woestijn van Ne vada Amerika's eerste gokhol inrichtte, zou verbaasd zijn om te zien hoe zijn woestijnnesten zich met officiële goedkeuring over bijna heel Amerika hebben uitgebreid. Met uitzondering van Utah en Hawaii kennen alle staten nu enigerlei vorm van gokindustrie. Naarmate de economische re cessie voortschrijdt en de werk loosheid groeit, nemen de mo rele bezwaren van kerk en staat af. De gelovigen trekken ten strijde tegen abortus en voeren campagne voor het behoud van het schoolgebed, maar willen de werkgelegenheid niets in de weg leggen. Locale overheden kunnen het niet over hun hart verkrijgen deze nieuwe bron van belastinginkomsten onaan- geboord te laten. De gokindustrie, die in de afge lopen 10 jaar met 11 procent per jaar is gegroeid, heeft 500.000 nieuwe banen opgele- verd. In de indianenreservaten zijn sinds 1989 in 17 staten 65 casino's geopend, die jaarlijks ruim 900 miljoen dollar winst draaien. Ondernemend Ameri ka werpt zich met onvervalst pionierselan op de nieuwe markt en de overheid strijkt 8 procent van de gokverdiensten op. Gokkers, exploitanten en locale overheden dromen van het gro te geld en de gokindustrie heeft dan ook zo'n vlucht genomen, dat er overdaad dreigt. Er wor den casino's uit de grond ge stampt met een vaart die de markt misschien niet kan ver werken. Maar niemand weet het zeker. En de opwindende mogelijkheden zijn zó groot, dat niemand stil wil staan bij de so ciale onttyrichting die het gok ken teweeg kan brengen. Hoe wel het gokken wordt gepresen- bft lui teerd als een onschuldige vorj van vertier, is het onlosmakekie: verbonden met de menselijk! v; tragedies van alcoholisme, >lk; prostitutie en maffia-achtigepd beschermingspraktijken. [tit De explosieve groei van het br gokwezen laat zich het best ill streren aan de hand van het stadje Tunica in het noorden van de staat Mississippi. Tot i een jaar geleden was Tunica L een armzalig stadje met bou%b vallige houten huisjes temid^ie van uitgestrekte katoenvelde(ir Het stond bekend als een vanjaj de armste gehuchten in Ametiei ka. Als filmmakers beelden n^e< dig hadden van schrijnende moede, gingen ze steevast naj Tunica. De inwoners droegen niets bij aan de welvaart vanL( staat, waren te arm om belasl tingen te betalen en kregen N- daarom ook geen voorziening gen- lu Deze al generaties lang stagnr rende plaats werd op een god1 i dag bezocht door een handjen ondernemers, die lucratieve fs mogelijkheden zagen in het |a' vierboot gokken. Zolang eenfe' boot zich op het water van di Mississippi bevindt, mag er i^j vier staten langs de rivier op •worden gegokt. |ef Maar door de sterke strominjin; van de Mississippi, die bij Tuiei ca een bocht maakt, was hethi gevaarlijk om een vloot van to gokboten aan de oever te laten aanleggen. Daarom werd er I loodrecht op de rivier een dit gleuf in de katoenvelden gegfj ven die plaats bood aan een gokboot. In januari werd de Splash hier te water gelaten, Waar ooit rijkelijk met kandtf* bers, oosterse tapijten en allt hande tierelantijnen versierc||H stoomboten voeren, dreef mi~ een enorme platbodem met 5 overkapping die nog het met g, weg had van een vliegtuig- Op de boot werden goede za gedaan. Na een investering 23 miljoen dollar werd in he eerste jaar ruim 90 miljoen dar lar verdiend. Al snel volgden nieuwe gleuven en werd het aantal boten uitgebreid. Son mige boten liggen zo'n 700 ter landinwaarts,-maar zolan ze op het water van de Missi sippi drijven, voldoen ze aan wettelijke eisen. De boten te vier verdiepingen en staan vi)j muur tot muur vol met rijen gokkasten. In een groot katoenveld zijn 12 gokboten in aanbouw. La de oever worden motels, resi Ij rants, winkelcentra, golfban((, en pretparken gebouwd. Eer jaar geleden kostte de grond Tunica 2.000 dollar per heet. f Onlangs werd er voor een he tare bouwgrond grif 50 miljo dollar neergeteld.In het geb rond Tunica, dat traditionee van de katoenbouw leeft, mi ten de katoenzuiveringsfabri ken nu zelfs dicht omdat de gen niet zowel de tractoren 111 de goktoeristen kunnen ven1 lf ken. VERTALING: MARGREET HESLINGA TOM JANSSEN Brasschaat zoekt naar mogelijkheid om ongelijke spreiding belasting aan te pakken BRASSCHAAT ALY KNOL CORRESPONDENT Lode Bertels, de burgemeester van het Belgische Brasschaat, geeft met een lach toe dat zijn gemeente het niet uit armoe de hoeft te doen. Brasschaat, even boven Antwerpen, is een welvarende plaats met een hoofdstraat vol blinkende etalages en een villawijk die Wassenaar doet ver bleken. Als Bertels het heeft over een speciale heffing voor de in zijn gemeente woonachtige Nederlanders, dan alleen maar „omdat er hier momenteel geen gelijke spreiding van belastingdruk tus sen de Nederlanders en de Vlamingen bestaat. Daar gaat het om". In het Nederlands-Belgische grensge bied is over die heffing enig rumoer ont staan. Maar voordat burgemeester Ber tels tot de achtergronden overgaat, wil hij eerst even een aantal zaken op een rijtje zetten. Met de Nederlandse 'inwij kelingen' als zodanig heeft hij, noch één van zijn collega's uit de andere Belgische grensgemeenten, niet de minste moeite. Wat heet, zegt hij met een olijke blik in de ogen: „Ik heb ze onder mijn beste vrienden." Het is ook niet waar, betoogt hij, dat de Belgische grensgemeenten 'over spoeld' worden door Nederlanders. Neem Brasschaat. In 1965 telde de ge meente 26.000 inwoners, van wie 900 Nederlanders. Nu heeft Brasschaat 36.000 inwoners, van wie 1.350 Neder landers. „Dat kan men geen explosie noemen." Hij gelooft ook niet dat de meeste Ne derlanders België als woonoord hebben gekozen om onder een soepeler belas tingregime te vallen, een enkeling daar gelaten. „De meeste Nederlanders geven toch heel andere redenen op. Bijvoor beeld dat de Wet op de stedebouw hen hier een wat grotere vrijheid laat dan in Nederland. Dat het gevoel van onveilig heid in Nederland iets groter is dan in Vlaanderen. En ik hoor ook veel dat ge zinnen omwille van het onderwijs hier naar toe komen. Ons onderwijs is, hoe zal ik het zeggen, wat conservatiever dan in Nederland, en kwalitatief niet slecht." Bovendien is het nog maar de vraag of Bertels en de Brasschaatse schepenen de speciale belasting, alle ophef ten spijt, wel mógen invoeren. De eveneens door menig Nederlander bewoonde Belgische grensgemeente Essen, die iets eerder dan Brasschaat de heffing voorstelde, is al door het provinciebestuur teruggeflo ten. En dat zal in eerste instantie vrijwel zeker ook met het Brasschaatse plan ge beuren. Dat neemt niet weg dat Essen en Bras schaat niet de enige Belgische gemeen ten zijn die zoeken naar mogelijkheden om buitenlanders die in een ander land werken, maar in België wonen en dat zijn nu eenmaal in meerderheid Neder landers te laten meebetalen aan de eenvoudigste van alle belastingen: de ge meentebelasting. In de laatste dagen is burgemeester Bertels onder meer door de Belgisch-Limburgse gemeente Ravels en de gemeente Hoeilaart, even onder Brussel, benaderd met de vraag hoe men zo'n heffing zou kunnen inkleden. Het probleem is dat Nederlanders, die hun inkomstenbelasting in Nederland betalen, niet nog eens in België voor het zelfde kunnen worden aangeslagen. Dat is volkomen legaal, geeft ook burge meester Bertels volmondig toe. De kneep zit hem echter in het feit dat de Belgische gemeenten voor hun eigen be groting nu juist vooral op gemeentelijke toeslagen op de inkomstenbelasting zijn aangewezen. Brasschaat bijvoorbeeld is voor 25 tot 30 procent afhankelijk van deze 'supplementbelasting op de pe nenbelasting', zoals het in België hee Als men de buitenlanders dan geei tra inkomstenbelasting kan opleg luidt de redenering, dan maar een ciale heffing op de huurwaarde van in België bewoonde huis. Het lijkt onredelijke eis. De vermogensbelas staat in België nog nagenoeg in de derschoenen en dat terwijl enkele derlanders wel, in de woorden van tels, „grote villa's in de overtreffe trap hebben laten neerzetten". De Nederlanders in Brasschaat, de burgemeester, „genieten mee van diensten die wij aan onze bevolking ven, zonder dat ze daar in bijdrag Dat lijken ze ook ten volle te besef Een paar Brasschaatse Nederlanj hebben dan ook al vrijwillig een bijdi aangeboden, maar een oplossing isj niet. Zelfs al zou Bertels nu met de| lectebus langs de Nederlanders g(| dan ontbreekt hem nog het wettelijk strument om die gelden ergens coi te boeken. Er moet een andere list men, maar verzonnen is die nog niet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2