Schaatsjeugd bereidt coup voor J Sport Marokko wil Goethals als bondscoach Monique Velzeboer is een enorme taftinks eerste lustrum Een bezwete kus Van 't Oever vervangt Gemser bij WK pENSDAG 29 DECEMBER 19939Bi CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Sassenheimer Martin Hersman komt bij van zijn sterke rit op de 5000 meter. De voertaal in WK-groep F, met Nederland en België, zou wel eens Nederlands kunnen worden. Na Saudi-Arabië (Beenhakker en Jansen) wil nu ook het vierde land in de groep - Marokko - een Nederlands sprekende trainer. Het Afrikaanse land heeft volgens het persbu reau BIP de Belg Raymond Goethals een aanbie ding gedaan om bondscoach te worden tijdens het WK-voetbal. Goethals, eerder trainer van Olympique Marseille, zou bedenktijd hebben ge vraagd. De 'kleinere landen' lijken stuk voor stuk op zoek naar een internationaal gelouterde coach. Eerder haalden de Saudi's Beenhakker en Jansen weg uit Nederland. Veldkamp gaat er na zijn zeer matige vijf kilometer op het NK in HEerenveen vanuit, dat hij een optreden eind volgen de week bij het EK in Hamar uit zijn hoofd kan zetten. „Ik zit begin januari in Davos en niet in Hamar. Dat vind ik heel jammer. Een EK is een leuk toernooi en bovendien had' ik er dik een maand voor de Winterspelen een tien kilome ter willen rijden. Ik baal vooral, dat ik dat straks mis door nu zo slecht te rijden. Da's moei lijk te accepteren. En als ik er nou door m'n ploegmaat Arjen Schreuder zou worden afgere den, heb ik er ergens nog we de mee. Maar dat straks een junior meegaat, nee, dat bevalt me minder." Veldkamp had al snel in de gaten, dat hij zijn dag niet had op 5000 meter. ,,Het was vech ten tegen mezelf. Het was van af de eerste tot de laatste me ter werken geblazen. Als ik dat vergelijk met Rintje. Die zat meteen in zijn slag en kon ver snellen, wanneer hij wilde. Als ik dacht, dat ik sneller ging, bleek het alleen maar langza mer te gaan. De rondetijden liepen op het laatst enorm op. Het leek wel of ik op een da messchema reed. Om te jan ken was het. Aan mijn conditie ligt het niet, het is een mentale kwestie, geloof hebben in je zelf." Als de olympisch kampioen op de tien kilometer vandaag inderdaad door Postma of Hersman vervroegd op werk vakantie richting Zwitserland wordt gestuurd, komt defini tief een einde aan een lange periode van Haagse overheer sing. Met Ben van der Burg, Thomas Bos en Bart Veldkamp was de residentie de laatste ja ren goed vertegenwoordigd. Bovendien zorgden ook Hein Vergeer en Leo Visser voor een sterke Zuidhollandse inbreng in het Nederlandse topschaat- sen. Van der Burg moest drie jaar geleden stoppen met rug klachten, Thomas Bos haakte recent af met een long-aan doening en nu hangt Veld kamp er nog met een heel dun draadje aan. Wat hemzelf be treft, is dat al geknapt. „Het is weer het einde voor een Hage nees", klonk het gelaten uit Veldkamps mond. Toen Eg- bert van 't Oever hem kwam halen voor de huldiging hij was tenslotte derde geworden op de 5000 meter droop het sarcasme er helemaal vanaf. „Ook dat nog. Zal een leuke prijsuitreiking worden met zo'n chagrijn op het erepodi um." -lomario zorgt voor opschudding jiDE Janeiro Romano heeft gisteren voor opschudding in de lagaziliaanse voetbalwereld gezorgd door tegenover een televisie- urjtion te verklaren dat zijn vriend en oud-teamgenoot Edmun- I bij het WK met hem in de voorste linie moet spelen. „De mager kan kiezen wie hij wil, maar mijn keuze is Edmundo, klasse, kunst en scoringskansen aan de Braziliaanse aanval reven", zei Romario tegenover het tv-station Bandeirantes. mundo speelde ooit met Romario bij Rio Vasco en schitterde jaar in Palmeiras, dat voor het eerst in 20 jaar het kampioen- hap veroverde. [artproblemen Marion van Zuilen frenveen Schaatster Marion van Zuilen staat al anderhalve |iand op non-actief vanwege een ontsteking aan een hartspier, lee} 22-jarige rijdster uit Zijderveld heeft rust voorgeschreven ge- egen. Haar trainer Van Leeuwen: „Het is een ernstige kwaal, pzelfs levensbedreigend kan zijn." ieiler zes uur drenkeling 0npNEY Een Australische zeezeiler in de wedstrijd Sydney-Ho- uujrt heeft gisteren zes uur in hoge golven gedreven vóór hij werd gevist door de reddingsbrigade. De klassieke zeilrace tussen ld |t Australische continent en zuidelijke haven van Tasmanië be]rd de eerste dagen geteisterd door zwaar weer. John Quinn jeg overboord toen hij op zijn zeiljacht elf meter hoge golven ïlkiptseerde. Zijn jacht Mem had op dat moment een snelheid van 1 prtig knopen. De drenkeling werd na zes uur opgemerkt door „Jlichtgevende band aan zijn zwemvest door de bemanning p een concurrent op de terugweg. AMSTERDAM TIM BROUWER DE KONING Monique Velzeboer stort zich met volle overgave op haar re validatie. Met die mededeling keerde bondsarts Frans Noliet gisteren terug uit Toulouse, waar hij de voor een groot deel verlamde shorttrack-schaatsster uit Oud-Ade vijf dagen terzijde had gestaan. Velzeboer, die in middels van de beademingsma chine af is, wordt in de loop van volgende week overgevlogen naar een revalidatieziekenhuis in Amsterdam. Daar is een bed voor haar gereserveerd. Volgens Noliet maakt Velze boer het naar omstandigheden redelijk. Het ademen vereist al haar aandacht, omdat het wordt bemoeilijkt door letsel aan buikspieren en borstkas. De 24- jarige psychologie-studente ligt nog wel op de afdeling 'intensi ve care' en wordt kunstmatig gevoed. Haar vriend Willy O'Reilly, haar moeder en haar zus Simone, die haar medische opleiding bijna heeft afgerond, verkeren in haar nabijheid. De KNSB-arts bevestigde, dat Velzeboer aan haar fatale val op woensdag 22 december in Font- Romeu een vrijwel volledige dwarslaesie heeft overgehou den. Noliet: „In de armen kan de kracht zich op termijn in re delijke mate herstellen. De kans dat zij weer zal kunnen lopen, is minder dan theoretisch. Maar Monique is een enorme vech ter. Zij wordt heen en weer ge slingerd tussen blijdschap om dat zij nog in leven is en ver driet omdat zij vermoedelijk nooit meer kan lopen. Ze maak te zich zelfs alweer zorgen of zij nog wel voldoende studiepun ten kan halen om haar studie beurs te behouden." Noliet benadrukte dat het on geluk van Velzeboer niets te maken had met het nemen van onverantwoorde risico's. „Zij kwam tijdens een snelheidstrai ning met volle kracht met gebo gen hoofd tegen de boarding. Ongelukkiger had zij het niet kunnen treffen. Dat kun je ver gelijken met het duiken in een zwembad zonder water, maar met alleen maar een paar kus sens. Het hoofd wordt dan tus sen de schouderbladen ge drukt." „Aan de voorzorgsmaatrege len heeft het niet gelegen. Mo nique en haar trainingspartners hadden zelf de beveiliging aan gebracht en speciaal nieuwe dikkere helmen aangeschaft. Ook over de medische zorg ter plekke en de spoedoperatie in de universiteitskliniek van Tou louse ben ik tevreden." Velzeboer is zich volgens de bondsarts terdege bewust van haar situatie. Noliet: „De Olym pische Winterspelen vindt ze nu volstrekt onbelangrijk. Zij richt zich volledig op haar revalidatie. Zij heeft zich verbaasd over de aandacht die er plotseling voor shorttrack is." Noliet signaleerde daarnaast een schrijnend gebrek aan be grip voor de toestand, waarin de zwaar getroffen sportvrouw ver keert. „Wij hebben al een ver zoek aan Monique binnenge kregen om een dag na haar te rugkeer in Nederland in een talkshow op te treden." Toptijd Sassenheimer Martin Hersman op 5000 meter Weer het einde van Hagenees.. !ash terug met nederlaag jLBOURNEPat Cash, terug na een jaar afwezigheid wegens een lieblessure, heeft zijn eerste partij verloren. In een invitatie- ernooi te Melbourne werd hij in drie sets verslagen door John Izgerald, 6-7 6-0 6-3. Het eerste optreden van Cash na twaalf kanden zonder wedstrijden duurde drie uur, een uur langer pi zijn langste trainingspartijen van de laatste weken. „Ik ben jukkig over de manier waarop mijn knie zich gehouden heeft. pint niet meteen wonderen verwachten." Cash, winnaar van mbledon in 1987, speelt in Melbourne nog tegen Volkov en Ivacek. Na die wedstrijden wil hij de beslissing nemen over de jstralian Open, van 17 tot 30 januari, waar een wild card voor m gereed ligt. rTartino zwemt wereldtijd PJadell» De Amerikaanse Angel Martino is in Sabadell op de meter rugslag naar de beste tijd ter wereld gezwommen, et shet 25-meterbad kwam de wereldkampioene uit op 27,93 se- Daarmee bleef ze ruim onder de oude toptijd van de Sandra Völker, die op 13 november tijdens de Europese listrijd kortebaan in Gateshead 28,26 neerzette, ren) ras,olisario protesteert tegen rally Polisario, het bevrijdingsfront voor de westelijke Saha- Kie heeft geprotesteerd tegen de route die de rally Parijs - Dakar mist. Een deel van het traject leidt door het woestijngebied van £ej vroegere Spaanse Sahara. woordvoerder voor Polisario vertelde gisteren in Granada It zijn organisatie scherp zal reageren als er door deelnemers iraabegeleiders provocerend wordt opgetreden. '0.4 ohn Metgod wil weg imrjrTERDAMJohn Metgod heeft zijn vertrek aangekondigd bij vcnoord. De libero, die sinds enkele maanden niet meer aan He|elen toekomt en eerder dit seizoen een conflict had met Wil- van Hanegem, staat open voor elk aanbod van een Neder- ndse eredivisieclub. Metgod realiseert zich dat zijn salaris een ijuikelblok kan zijn, maar hij is bereid water bij de wijn te doen. '^Sr eerste lustrum als Neder- ls kampioene 1.000 meter le Christine Aaftink dinsdag bescheiden wijze. De ,06, waarmee ze haar vijfde tereenvolgende titel behaal- 30. gaf weinig reden tot uitzin- vreugde. Dat Aaftink toch veertien concurrenten bleef, was andermaal iptomatisch voor het manco t/nj goede sprintsters. 6-3let goede gevoel over het na- pnde herstel van de peesont- 2 ling onder haar rechterknie Mefldt Aaftink meer bezig. Tij- de Nederlandse afstands- F Jipioenschappen, die dins- nog geen vleugje sfeer in (71jalf konden brengen, rijdt ze 4 i afstanden. Op de 500 me- j. gjdie dinsdag en woensdag in 4.0|e etappes wordt verreden, is jongenaakbaar. Op de kilo ier was het verschil met 2 pjmer slechts 19/100e secon- De schaatsjeugd bereidt een coup voor. Vlak achter de gevestigde schaatsorde dwong Martin Hersman gisteren in de Heerenveense ijstempel Thialf een plaats af bij de groten. Met persoonlijke toptijden op de 500 en 5000 m gaf de Sassenheimer op de eerste dag van de Nederland se afstandskampioenschappen blijk van zijn mogelijkhe den als allrounder. De kernploegrijders Arjan Schreuder en Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof moesten op de langste afstand diep buigen voor de 19-jarige pupil van Leen Pfrommer. met zo weinig beschikbare startbewijzen eveneens moeilijk haalbaar. Maar hier worden ook de tickets voor de resterende World Cup-wedstrijden be de. De 1.500 meter, woensdag, is training. Gerard van Velde wreef zich de slaap uit de ogen en verover de de nationale schaatstitel op de kilometer. De kernploeg schaatser rekende dinsdag in Heerenveen af met Arie Loef. De derde plaats was voor Nico van der Vlies, ook lid van de sprintploeg van bondscoach Wopke de Vegt. Met 1.15,63 bleef Van Velde, zeker geen ochtendmens, ruim een seconde verwijderd van de limiet, die NOCNSF heeft ge steld voor deelneming aan de Olympische Winterspelen (1.14,5). Nationaal recordhou der Arjan Schreuders, een spcialist op de middenafstan den, viel met 1.17,24 wat tegen. Van Velde, Loef en Schreuder hebben drie weken geleden vol daan aan de Olympische eis. Het was de bedoeling dat tij dens de Nederlandse afstand- kampienschappen vormbehoud zou worden getoond. TIM BROUWER DE KONING „Wij neo-senioren liggen in een deuk van het lachen", zei Hers man na zijn sterke optreden op de 5000 m. In een vlakke race tegen de onnavolgbare winnaar Rintje Ritsma verbrijzelde de Sassenheimer zijn persoonlijke toptijd met 11 seconden. „Als we nu ook nog Straathof, Schreuder en Bart Veldkamp pakken op de 1500 m, kan geen keuzecommissie meer om ons heen". Met 'we' doelt Hersman te vens op leeftijdgenoot Ids Post ma, die op de eerste dag tot tweemaal toe vlak voor hem eindigde. De sleutelafstand, de 1500 m, kan de ranglijst nog da nig door elkaar husselen. Schreuder en Straathof kunnen op hun favoriete schaatsmijl de schade van de 5000 m wellicht herstellen, ook al was die in het geval van Straathof door een zwakke slotfase aanzienlijk. De 1500 m dient dit jaar in combinatie met de 5000 m om het fictieve klassement op te maken. Op grond daarvan wordt de driemansafvaardiging naar de Europese en wereld kampioenschappen aangewe zen. Achter Ritsma en Falko Zandstra azen zeker vijf kandi daten op het derde startbewijs. Hersman: „Die selectieproce dure leek in het voordeel van de kernploegleden met een zwakke sprint, maar ook in deze opzet moeten ze rekening met ons houden. Dit is voor ons de be langrijkste wedstrijd van het jaar, want hier worden de kern ploegplaatsen voor volgend sei zoen verdeeld. Toch heeft het belang van dit toernooi ons er niet van weerhouden te starten op de 500 m. Om te bewijzen dat we die afstand ook beheer sen. Alleen slaan we de tweede 500 m vandaag over vanwege de kans op verzuring". Volgens Leen Pfrommer vol deden Hersman en Postma op de eerste dag aan de hoge eisen die aan de neo-senioren wor den gesteld. „Met hen mik ik niet direct op de komende Olympische Winterspelen. Uit zending naar het EK of WK is Dat zijn huidige pupillen Jeroen Straathof zo'n draai om de oren gaven, deed Pfrommer deugd, maar ook pijn. „Natuur lijk moeten mijn jongens probe ren iedereen achter zich te hou den, maar Jeroen is toch ook een ex-pupil van mij". Mocht één van 'zijn' jongens onverhoopt buiten alle, prijzen vallen, dan is er volgens de coach van Jong Oranje nog geen man overboord. „In de gewes ten kunnen zij tegenwoordig goed terecht. Kijk maar hoe sterk de rijders van Wim den Ei sen hier presteren". De trainer van het gewest Zuid-Holland toonde zich ver rast door hen compliment van Pfrommer. „Ik heb hem wel eens wat anders horen zeggen", zei de Zoeterwoudenaar, die zijn sterkste pupillen in de buurt van Hersman en Postma zag finishen op de 5 km. Behal ve de hoge klasseringen van Gianni Romme en Mamix ten Kortenaar deed de prestatie van Leiderdorper Ruud Borst Den Eisen goed. „Ruud heeft tegen woordig namelijk een eigen tuindersbedrijf en moet 50 uur per week werken. Bovendien richt hij zich meer op de mara thon". Anderen uit de Leidse regio moesten zich net als Borst te vreden stellen met een klasse ring in de achterhoede. Lisse- naar Marcel Bliek koppelde zijn snelste 500 m tot nu toe aan een 1000 m in 1.18,21. Arnold van der Poel stelde teleur. De sprin ter uit Roelofarendsveen, die op nationale kampioenschappen wel eens voor een verrassing zorgt, werd voorlaatste op de 500 m en 15e op de 1000 m. Bij de vrouwen hield Lia van Schie zich op de 3000 m be hoorlijk staande tussen de ver tegenwoordigers van de jongste lichting. Maar de vijfde plaats in 4.32,51 bood de Stompwijkse weinig uitzicht op een plaats in de kernploeg van de door haar vermaledijde Henk Gemser. Volgehs Gemser voert de bond geen een duidig beleid. Het is hem een doorn in het oog dat zijn collega's Krook (heren) en De Vegt (sprint) het gehele jaar hun aandacht op het schaatsen kunnen richten, terwijl hij zelf slechts voor een paar maanden per jaar wordt ingehuurd. „De damescoach is al ja ren een soort invalkracht". Daarnaast steekt het hem, dat in de aanloop naar de Olympi sche Spelen zijn rijdsters enkele pittige li mieten voorgeschoteld kregen en de heren- allrounders niet. „Daar is dus geen sprake van uniformitei t Het zijn in de ogen van Gemser allemaal bewijzen, dat het damesschaatsen bij de KNSB op het tweede plan komt. Een indruk die hij recentelijk nog eens bevestigd zag. „Informeel ben ik twee keer benaderd om volgend seizoen Ab Krook op te volgen als herencoach. Daaruit blijkt dat er geen enke le continuïteit wordt nagestreefd". Vaandel draagster Carla Zijlstra kan zich daarom maar al te goed voorstellen, dat haar trainer er de brui aangeeft. „Henk is geen Jan Klaassen, waar je maar een beetje mee kunt sollen". Het liefst zou ook Zijlstra de KNSB de rug toekeren, maar de Groningse weet dat ze min of meer veroordeeld is tot de bond. „Als topschaatser zeg je niet zomaar: ik kap ermee". En ze beseft, dat zolang de bond via hoofdsponsor Aegon het grote geld ter beschikking heeft, de kernploegen verze kerd zijn van optimale trainingsfaciliteiten. De moeizame speurtocht die enkele kern ploegrijders en -rijdsters de afgelopen on dernamen om privé-sponsors te vinden, bewijst in dat verband dat 'topschaalsen op eigen houtje' een riskante onderneming is. Niettemin lijkt Zijlstra zich al voor te be reiden op een voortzetting van haar carrière buiten de kernploeg. „De oprichting van een alternatieve ploeg is een optie", meent ze, waarbij ze de invulling van de techni sche staf al grootdeels in haar hoofd heeft. Oud-kemploegcoach Arie Koops zou de conditietraining op zich moeten nemen, terwijl Gemser de verantwoordelijke man op het ijs zou moeten worden. En gelet op Zijlstra's woorden heeft Gemser wel oren naar die functie. „Ik weet dat ik ook in de toekomst een beroep kan doen op Henk". Het idee van de alternatieve kernploeg is overigens niet afkomstig uit het vrouwen kamp. Bart Veldkamp geldt als initiator van de plannen. De strengere regels die de KNSB voor volgend seizoen gaat hanteren inzake privé-sponsors en het aanstaande vertrek van coach Ab Krook, hebben de olympisch tien-kilometerkampioen aan het denken gezet. Als lid van een alternatieve kernploeg denkt Veldkamp meer geld uit zijn schaatscarrière te kunnen halen. De heren-allrounders hielden gisteren de lippen omtrent hun plannen stijf op elkaar, maar Veldkamps vriendin Annamarie Tho mas maakte geen geheim van het ambitieu ze voornemen. „Er zijn al een paar gesprek ken geweest. Het gaat om een paar heren, plus Carla en ik". Het heilige, huisje dat kernploeg heet, staat op instorten. Nu Henk Gemser heeft aange kondigd na dit seizoen afscheid te nemen als kernploegcoach, kijken zijn volgelingen met meer dan normale belangstelling uit wie door de bond als zijn opvolger wordt aangesteld. Gemsers oogappels Zijlstra en Thomas lieten weten dat mocht de nieuwe damescoach hen niet aanstaan, zij waar schijnlijk hun geluk in een alternatieve ploeg zullen zoeken. Lissenaar Egbert van 't Oever is gevraagd om de vrouwen bij het WK te begeleiden. De morele verplichting jegens het Cios, zijn werkgever in Heerenveen, is volgens Gemser de voornaamste reden om na de Olympische Spelen van Hamar terug te tre den als schaatscoach. Wie de 54-jarige schaatsprofessor echter van nabij mee maakt, weet dat diens liefde voor het ijs grenzeloos is en zijn ambities navenant. Aangenomen mag daarom worden dat het vooral de werksfeer is binnen de KNSB, die Gemser heeft doen besluiten in maart een punt achter het coachen te zetten. De coach riep zelf in dat verband het we reldkampioenschap van vorig seizoen in Berlijn in herinnering. „Daar heb ik richting KNSB trachtten aan te geven, welke bena dering van het damesschaatsen in mijn ogen nodig is. Die woorden hebben geen weerklank gevonden. Dat zegt mij voldoen de". g. blERENVEENDe net gefinishte Carla Zijlstra (midden) krijgt een zoen van Annemarie Thomas vanwege haar overwinning op de 3000 meter, nks hijst Barbara de Loor zich in het trainingsjack, ze werd derde. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19