Supermarkten voeren 'oorlog' om beste plek Rotterdamse haven beschikl over 1400 oproepkrachten 3IGEN BAAS Ieder bedrijf heeft zijn eigen traditii Stand van Zaken Transport per vliegtuig groeit met drie procent 'Vrouwen moeten zich dubbel bewijzen' ^WT Op tijd in Montpelliei afgeleverd Kamer van Koophandel zet steunpunten op in Rusland WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -35 De strijd om de beste locaties voor winkels in Nederland is een junglegevecht, zegt de een. Een ander spreekt van een oorlog waarbij de kleintjes van tafel worden gebla zen. Maar volgens een derde is er niets nieuws onder de zon. De supermarktketens in Nederland kennen behalve de prijzenslag om de gunst en de centen van de consu ment nog een stil gevecht. De strijd om de plek zo dicht mogelijk bij de klanten. LEIDEN» RUDOLF KLEUN Goede vestigingspunten voor winkels met een flink aanbod aan kopers zijn schaars. Com plete nieuwbouwwijken met een eigen winkelcentrum wor den niet veel meer uit de grond gestampt. Geruchten over nieu we winkelcentra leiden steevast tot druk telefoonverkeer naar de betrokken gemeente of project ontwikkelaar. Daarnaast wordt bij uitbrei dingsmogelijkheden gekeken naar een plekje heel dicht bij de concurrent en als dat er niet is, wordt geprobeerd de winkel van die concurrent te veroveren. Een prijzige strijd die veel door zettingsvermogen vergt. „Kijk, je hebt een winkel of je hebt 'm niet. Dat is alles. Ais je hem niet hebt, heb je een pro bleem. Dan kun je niet verko pen. Als wij ergens een super markt willen openen, gaan we door tot we die supermarkt hebben. Daar zijn we keihard in. Als een lokaal bestuur 'nee' zegt tegen ons plan, leggen we ons daar niet zonder meer bij neer. Nooit", zegt D. Zwart, di recteur van Ahold Vastgoed, verantwoordelijk voor locaties voor nieuwe Albert-Heijnfilia- len. Hij houdt niet van opgeven. Vijf jaar noemt hij een stan- daardperiode tussen de eerste peiling en de feestelijke opening van een nieuw filiaal. Het re cord staat volgens Zwart met 26 jaar op naam van de gemeente Zeist. En die supermarkt kwam er uiteindelijk toch. J. Blom, ruimtelijk econo misch adviseur van het onder- nemersverbond KNOV: „We hebben het hier over een jung leoorlog en daar geldt het recht van de sterkste. Iedereen wil winnen. En als er een super marktlocatie te vergeven is, vechten er niet twee of drie maar zesentachtig honden om dat ene been." De afgelopen tien jaar is de prijs voor een vierkante meter winkelvloer gestegen van 180 naar 300 gulden. Zwart noemt die prijsstijging 'niet reëel' en niet in verhouding tot bijvoor beeld de inflatie. M. de Jong, directeur verkoop van supermarktketen Hoogvliet, met het hoofdkantoor in Zoe- terwoude, erkent dat er een flin ke slag wordt geleverd om loca ties. „Ik zit al twintig jaar in dit vak en het is nooit anders ge weest." De Jong meent dat uit eindelijk de consument ook bij deze concurrentie de lachende derde is. „Dat is toch altijd zo bij concurrentie." Zelfstandige ondernemers hebben volgens De Jong tussen de reuzen nog altijd kansen, ze ker als ze zich via franchises aan de groten verbinden. Hoogvliet doet daar overigens niet aan - in tegenstelling tot Albert Heijn - en runt al zijn zaken zelf. Zekerheden In Leiden en omgeving is C- 1000 een voorbeeld van zo'n ke ten die met zelfstandige onder nemers samenwerkt. C-1000 is onderdeel van het Schuitema- concern. R. Langerak is eige naar van de C-1000-winkel in de Kopermolen. Hij huurt zijn zaak van Schuitema en koopt via dat concern in. Een con structie waar hij tevreden over is. „Schuitema is wat dat betreft de beste." Hij legt uit waarom onderne mers aangewezen zijn op der gelijke ketens. „De meeste win kelcentra zijn eigendom van in stitutionele beleggers. Die wil len graag zekerheden als ze contracten afsluiten. Een con cern biedt nu eenmaal meer ze kerheden dan meneer Jansen of Pietersen. En andersom pro beert een concern als Schuite ma onroerend goed en daarmee verkooppunten in handen te krijgen. Een vrij punt, zoals wij dat noemen, is iets unieks ge worden." De 182 luchtvaartmaatschappij en die zijn aangesloten bij de leao, de Internationale Organi satie voor de Burgerluchtvaart, hebben dit jaar op hun lijndien sten bijna 1,17 miljard passa giers vervoerd. Dat is één procent meer dan vorig jaar. Het vervoer van vracht groeide met zeven pro cent tot 17,5 miljoen ton. In to- taal nam het luchtvervoer door De groei van het luchttrans- de lijndienstmaatschappijen, port was zeer ongelijk verdeeld, gerekend in tonnen vracht en Internationaal werd er een toe aantallen passagiers per kilome- neming geregistreerd met zeven ter, toe met drie procent, zo procent, terwijl in het binnen- heeft de leao laten weten. landse luchtverkeer de groei De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Hanneke van Geet en Alexandra Blackman, oprichtsters van 'Maestra', bureau voor trainingen en organisatie-advies in Leiden. e hebben allebei ar- W beids- en organisatie- psychologie gestu deerd. Daarmee kun je op uiteenlopende plekken terechtkomen. Bijvoorbeeld op een afdeling personeelszaken van een bedrijf, bij een adviesbureau of in het management van een onderneming. Wij hadden al een lijd het idee een eigen bureau te beginnen, gericht op het geven van trainingen. Het aardige van een eigen bureau is dat je zelf kunt bepalen voor wie je werkt en waarom je iets doet. In het najaar zijn we daadwerkelijk met de voorbereidingen begonnen. We hebben ons bij de Kamer van Koophandel inge schreven en een bankrekening geopend. Een ondernemingsplan hebben we niet ge maakt. Dat is iets wat je vooral nodig hebt om een krediet bij de bank te krijgen. En onze investeringen zijn, afgezien van tijd en energie, in financieel opzicht wij beperkt. Over de naam hebben we twee middagen gebrainstormd. Het geven van trainingen sluit aan op on ze studie. We zijn er ook tijdens stages mee bezig geweest. De trainingen die wij geven zijn bedoeld om de sociale communicatie te verbeteren. We richten ons bijvoorbeeld op mensen die een andere, leidinggevende functie krijgen. We leren ze hoe ze zich moeten presenteren, maar we doen ook aan teambuilding. Dat kan van belang zijn voor bedrijven die bezig zijn met een reor ganisatie of die net achter de rug hebben. Dan moet personeel opnieuw worden ge motiveerd, terwijl het ook belangrijk is de mensen weer als team aan het werk te laten gaan. Voordal je aan zo'n project begint ga je na wat de behoeften en verwachtingen zijn. Daaraan pas je het programma aan. Het is ook belangrijk dat een groep graag mee wil doen. Als mensen zelf niet willen, wordt het moeilijk ze bepaalde vaardigheden te leren. Zeker bij bedrijven die al meer reorganisa ties hebben doorgevoerd komt dat voor. Daarnaast willen we trainingen geven om de communicatie tussen verschillende groepen werknemers te verbeteren, bijvoor beeld tussen Nederlanders en Marokkanen. Dat kan door die groepen wederzijds meer inzicht in eikaars cultuur te geven. We kun nen de betrokkenen duidelijk maken waar om iemand een bepaald antwoord - dat weemd overkomt - op een waag geeft. Door gesprekken aan te gaan kunnen beide partijen beter omgaan met conflicten en beter samenwerken. Wij merken nu al dat er veel belangstel ling is voor dergelijke trainingen. Met een Leidse sociaal-culturele instelling zijn we inmiddels in onderhandeling. Wij denken dat de belangstelling voor deze trainingen de komende jaren groeit. Al was het maar omdat bedrijven straks verplicht worden al lochtonen aan te nemen. Verschillende bedrijven hebben onze brochure aangewaagd. die is binnenkort gereed. De belangstelling die er nu is, heb ben we gekregen doordat we bedrijven en instellingen hebben aangeschreven. Zeker zo belangrijk was indirecte reclame, bedrij ven die via-via van ons hadden gehoord. Er zijn in de omgeving van Leiden heel veel bureaus die trainingen verzorgen. Wij denken dat we ons daarvan onderscheiden door de multiculturele trainingen. Er zijn nog maar weinig bureaus die zich daarop richten. Een andere groep waar we ons op willen richten zijn wouwen. Nog steeds blijkt het voor wouwen moeilijk om zich een positie te verwerven binnen bedrijven. Ze moeten zich vaak dubbel bewijzen, terwijl ze daar niet op voorbereid zijn. Uit onderzoek blijkt ook dat het nog steeds voorkomt dat wou wen in soortgelijke posities als mannen minder verdienen. Dat kan inderdaad ko men doordat wouwen misschien minder gehaaid zijn als het op onderhandelen aan komt. Training kan dan van pas komen. Hoe wij de toekomst van ons bureau zien? Een eigen bedrijfsruimte zou prettig zijn. Maar wat ons betreft mag het voorlo pig een tweewouwsbedrijf blijven. Het is heel leuk om alles te doen. Niet alleen het geven van trainingen, maar ook de acquisi tie en het onderzoek in de organisatie van een bedrijf of instelling." Maestra, bureau voor training en orga nisatie-advies is te bereiken via 071- 132035 of 134144. TEKST RUDOLF KLEUN FOTO HENK BOUWMAN niet groter was dan drie pro cent. In de Verenigde Staten, een van de grootste markten, veran derde het vervoer van wacht en passagiers nauwelijks. In de lan den van het Gos was er voor het tweede achtereenvolgende jaar sprake van een aanzienlijke achteruitgang. De leao be schouwt het vliegverkeer tussen de landen van het Gos op statis tische gronden als binnenlands verkeer. ROTTERDAM/HOOFDDORP JAAP SLUIS De haven van Rotterdam wordt op het gebied van flexibele ar beidsrelaties een grote trendset ter. Dat zegt Hans Kamps, di recteur van het Bureau voor Economische Argumentatie (BEA) uit Hoofddorp. Zijn bu reau deed een studie naar ar beidspools in 's werelds groot ste haven. Een haven die door de storm achtige technologische ontwik kelingen razendsnel verandert. Met alle sociale gevolgen van dien. Werkten er in de jaren ze ventig nog ruim 14.500 mensen, nu zijn dat er 7000 en rond het jaar 2010 circa 5000. Bedroeg de gemiddelde goederenoverslag in 1975 ongeveer 1900 ton per werknemer, in 1992 kwam men al uit op 8400 ton. In moderne havens zijn steeds minder mensen nodig om steeds meer werk te doen. Daarom is naast een enorme in vestering in nieuwe technologie en nieuwe terreinen (in Rotter dam en omgeving 100 miljard gulden tot het jaar 2010) ook een sociale architectuur nodig. Een blauwdruk daarvan ligt nu op tafel. Met daarbij een zelfstandige, commercieel wer kende en marktgerichte ar beidspool als een belangrijk in strument. Kosten van de totale operatie: ruim 600 miljoen gul den. Daarvan leggen werkgevers en werknemers circa 400 mil joen op tafel. De rest moet van de overheid komen. Onmisbare onderdelen van de sociale architectuur zijn het versneld en/of geleidelijk uit la ten stromen van oudere werk nemers, het scholen van de vaak jonge(re) nieuwkomers en het bijscholeri van zittende werknemers. In 1968 werd de Stichting Sa menwerkende Havenbedrijven (SHB) opgericht. Die leidt een arbeidspool waar op het mo ment ruim 1400 mensen inzit ten. Hun inkomen is verzekerd. 'Inlenende' ondernemingen be talen voor elke dag dat ze ie mand gebruiken een bedrag aan de SHB. Is er geen werk, dan staat de door een groot deel van het havenbedrijfsleven gefi nancierde SHB garant voor 60 procent van het inkomen. De rest komt via het Algemeen Werkloosheidsfonds van de overheid. Het voordeel voor de werkne mers: ook bij het tijdelijk uitblij ven van werk zitten zij finan cieel op een redelijk niveau. En voor de werkgevers: in geval van grote drukte is er altijd perso neel beschikbaar. Of zoals di recteur Ludo Jansen van de Ha ven Werkgevers Vereniging SVZ het zegt: „Je kunt niet zoals bij voorbeeld in de bloembollen sector gebeurt bij drukte links en rechts wat mensen optrom melen. Het werk in havens wordt steeds specialistischer. Dat is een van de redenen waar om de lonen er gemiddeld der tig procent hoger liggen dan in vergelijkbare bedrijfstakken. Dat zegt iets over de kwaliteit van de mensen. Om die niet no deloos verloren te laten gaan, hebben we' de arbeidspool. Daarmee investeer je als be drijfsleven in continuïteit." Behalve Rotterdam vallen ook de havens van Delfzijl, Amster dam, IJmuiden, Vlissingen/Ter- neuzen en Zaanstad binnen de pool-regeling van het ministerie van sociale zaken. In 1991 be taalde dat in totaal ruim 6 mil joen gulden mee. In 1992 12,7 miljoen en dit jaar rond de 13 miljoen. Waarvan 9 miljoen voor Rotterdam en omgeving. Maar minister De Vries wil op den duur van die bijdrage af. Onder druk van de bedrijfstak heeft hij de branche voorlopig nog tijd gegeven om de zaak zelf te gaan regelen. Rotterdam vraagt nu eenmalig 25 miljoen gulden. Met dat bedrag moet onder meer de aanloop naar een vanaf 1997 autonoom en commercieel werkende arbeids pool in Rotterdam worden ge nomen. Tegen die tijd zitteir] ruwweg 1100 mensen in pool. Nu zijn dat er nog r^ 1400. Onderzoeker Kamps kijkt" van op hoe Rotterdam p' krachten tijdig heeft weterfl bundelen: „Iedereen doet n" De bedrijven, de bonden, liggende gemeenten als Sc a dam en Vlaardingen, echt ie< een. Men is er zeer sterk doordrongen dat de haven g alleen technisch, maar ook s aal op niveau moet worden houden." Op de vraag of ook Ams dam en het Noordzeekanaa bied voor zo'n gezamenlijke ciale aanpak moeten kie zegt Kamps:" „Natuurlijk. V\ straks betaalt De Vries meer mee en moet men daar op eigen kracht ver Maar volgens mij ontbreekt in dat gebied nog steeds een echte samenwerking, er zal ook wel geen duid plan liggen." Dat laatste wordt bea; door een woordvoerder vat werkgeversorganisatie Schi vaart Vereniging Noord hoofdstad. Verwijzend Rotterdam zegt hij: „Zij he: een plan, wij niet." En, voe^ er aan toe, op korte termijn I er in regionaal verband weinig te verwachten. Recepties, ontbijten, diners en feesten LEIDEN» RUDOLF KLEUN Akzo Coatings in Sassenheim is ongetwijfeld de vroegste met zijn nieuwjaarsbijeenkomst. Vanaf acht uur 's morgens wis selen personeel en directie daar op 3 januari de beste wensen uit. Transportbedrijf Van der Luyt bijt waarschijnlijk echt het spits af. Dat houdt traditiege trouw een receptie op Nieuw jaarsdag. 1 januari. Maar of er nu een receptie, een feest, een diner of een ontbijt op het pro gramma staat. Het lijkt er op dat ieder bedrijf met meer dan een handvol werknemers een eigen nieuwjaarstraditie heeft, Akzo-directeur W. Sanders vertelt dat de matineuze bijeen komst op de eerste werkdag in januari een lange geschiedenis heeft. „Het is eigenlijk altijd zo geweest. We drinken een kopje chocola of koffie en rond half negen houdt de bovenbaas, al gemeen directeur Groen van de coatingsdivisie, een toespraak. Hij blikt terug op het afgelopen jaar en kijkt vooruit op 1994." De gewoonte bij transportbe drijf Van der Luyt om een re ceptie op 1 januari te houden heeft te maken met het feit dat de meesten van de kleine hon derd personeelsleden dan wel op de thuisbasis zijn. De bijeen komst is alcoholvrij. Wegverkeer en drank verdragen elkaar nu eenmaal slecht, zegt directeur J. van der Luyt. De receptie is vol gens hem een ontspannen aan gelegenheid. Niemand wordt er op aangekeken als hij of zij ver stek laat gaan. Hij noemt de re ceptie een aardige manier om gezamenlijk een 'goede start' te maken in het nieuwe jaar. Van der Luyt wijst daarbij op de zware tijden die de transport sector doormaakt. „Maar wij hebben het gelukkig nog relatief goed gedaan." Makelaardij en drukkerij De Leeuw in Rijnsburg doet het weer anders. Dat bedrijf houdt voor alle personeelsleden en partners gewoontegetrouw weer een diner-dansant, op 8 januari. Uitzendbureau Luba dat zijn thuisbasis in Leiden heeft houdt sinds jaar en dag bij de start van het jaar een receptie in De Burcht. Al het personeel uit alle vestigingen komt daarvoor met partner naar Leiden, zegt mar keting manager A. Feitsma. Di recteur R. Mantel houdt dan een toespraak. Peptalk om ie dereen tot nog betere prestaties aan te zetten. Het personeel hoeft daar na een moeilijk jaar niet al te veel pessimisme te verwachten. De uitzendbranche had het weliswaar moeilijk in 1993, maar Luba deed het rela tief goed en het dieptepunt lijkt gepasseerd. Voor de uitzend krachten zijn er bij Luba geen recepties. „Aan hen is de afgelo pen weken extra aandacht be steed. Zij hebben een kerstpak ket gehad en er waren oliebol len in alle vestigingen." Bierbrouwer Heineken is aan zijn naam verplicht iets bijzon ders te maken van de receptie. Dat gebeurt dan ook steevast, zegt woordvoerder Maarten Bakkenist. Vorig jaar was er een ontbijt voor het personeel. Nu is er een feestelijke bijeenkomst op 3 januari onder het motto 'Aftrap '94'. Speciaal voor de bijeenkomst wordt een fototen toonstelling ingericht over het afgelopen jaar. Er wordt r dacht besteed aan het pren 'Mensen maken Heineken'. grootscheepse reorganisatie na een periode van overleg op de werkvloer moet woir ingevoerd. Belangrijkste f. van de 'Aftrap' is echter hef Heineken toch al aanwel saamhorigheidsgevoel te sterken. J' f En toch zit u opeens verstrikt in eert geschil over betaling van de goederen. Nu de tegenpartij al heeft r met gerechtelijke stappen lijkt goede raad duur. i Neem contact op met Teekens Advokaten en laat de specialist in het' contractenrecht het gerezen geschil eens goed bekijken. Door ons lidmaatschap van P Lawspan International kunt u rekenen op juridische bijstand op Europees niveau. TEEKENS ADVOKATEN al 40 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de F Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 AMSTERDAM De Kamer van Koophandel in Amsterdam heeft van de Eu ropese Gemeenschappen op dracht gekregen steunpunten op te zetten in Moskou en St. Petersburg. In beide Russische steden moeten een business communication centre BCCen een development agency (DA) komen. Volgens de kamer is met deze opdracht ruim elf mil joen gulden gemoeid. De Europese Gemeenschap pen hebben de voormalige Sov jet Unie bij de overgang naar een vrije markteconomie tech nische assistentie toegezegd bij de opbouw en ontwikkeling van het particuliere bedrijfsleven. De opening van de vier steun punten vloeit daaruit voort. Be halve de kamer zijn er nog an dere instellingen in de EG die gaan meewerken aan de hulp verlening. De assistentie richt zich op het midden- en kleinbedrijf. Het development agency gaat het ondernemerschap stimuleren en nieuwe en bestaande onder nemers begeleiden. Onder meer door voorlichting en manage menttraining. Het business communication centre gaat het Russische bedrijfsleven infor meren over exportmogelijkhe den, joint ventures en investe ringen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van Europese data banken. De instellingen DA's en BCC's gaan nauw samenwer ken. De EG-opdracht is ook voor het Nederlandse bedrijfsleven van belang. Het betekent vol gens de Kamer van Koophandel een goede impuls om het za kendoen in de GOS-landen uit te bouwen. Vooral omdat de toekomstige intermediaireL frastructuur in Moskou eri Petersburg op Europese ent derlandse leest geschoeid!, zijn. Dat maakt de entree of Russische markt een stuk voudiger. Bovendien is het de bedo dat in de nabije toekomst meer Russische steden st( punten komen. Voor de i van de twee steunpunten 1 de kamer een Europees corf tium gevormd. De Nederlai instellingen die meedoen j het Economisch Instituut l| den- en Kleinbedrijf, Klynveld, Stichting Teleac.J, Bank, Facet consultants en j der Development.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16