Ministerie onderzoekt onkosten wethouders De IR Huisarrest voor relschoppers roedkope champagne is niet aan te slepen Het Gesprek van de Dag/Randstad [inder vernielingen in bus Musea worden later geheel zelfstandig Onmiddellijke boetes 'voor 'illegale vis' NS: Amsterdam CS is nu al stuk veiliger 1 ECHTER 'Alleen kleine criminaliteit' JOENSDAG 29 DECEMBER 1993 uchtmacht koopt vier Fokker-60's en haag Het ministerie van defensie heeft met Fokker over- enstemming bereikt over de aanschaf van vier Fokker-60-Util- f-toestellen. Het zijn militaire transportvliegtuigen die zijn ont- j rikkeld op basis van de Fokker-50. Op aandrang van de Tweede amer is Defensie met Fokker gaan onderhandelen over een oor militaire doeleinden te ontwikkelen versie van de F-50. Dat eeft geresulteerd in de F-60, die langer is dan de F-50, een rachtdeur en een versterkte laadvloer heeft. De vier toestellen loeten in 1996 worden geleverd. Zij kosten samen 263 miljoen ilden. Binnenlandse zaken pakt gemeente Haarlemmermeer aan jftig Hagenaars die zich de af lopen jaarwisseling hebben isdragen, moeten deze week ':t oud en nieuw binnen blij- i. Het gaat vooral om jonge- die zich schuldig hebben aakt aan geweldpleging, ihandeling en vernielingen, heeft persofficier N. Zand- gen meegedeeld, ustitie zet hiermee haar en- e jaren geleden ingezette be- voort. Vorig jaar hadden 42 agse relschoppers huisarrest, dbergen noemt de aanpak succes: Den Haag stond ieger bol van het geweld tij- s de jaarwisseling, maar de tste jaren is het tamelijk rus- Ie politie van het districht aglanden roept daarom voor eerst sinds zes jaar geen lp meer in van andere korp- i. Volgens commandant M. pelaar zullen er 450 politie- insen paraat zijn gedurende v|dejaarsnacht, tegen 600 vorig snelrechtzittingen gereserveerd. Naar aanleiding van incidenten rond de vorige jaarwisseling zijn tussen februari en april onge veer honderd Hagenaars voor de rechter verschenen. De rechtbank legde niet alleen de gebruikelijke boetes en vrij heidsstraffen op, maar bood en kele tientallen raddraaiers een cursus aan om te leren hoe ze oud en nieuw op vrediger wijze zouden kunnen doorbrengen. Zevenentwintig van hen heb ben daarvan gebruik gemaakt. De reclassering vindt het expe riment voor herhaling vatbaar. Wat de politie nog zorgen baart is de ongebreidelde illega le verkoop van vuurwerk. In Den Haag heeft ze de afgelopen weken 3000 kilo in beslag geno men. Nog steeds worden vol gens Oppelaar zwaardere pro jectielen uitgevonden. Schrok de politie voorheen toen plotse ling de gevaarlijke 'widow-ma ker' op de markt verscheen, dit jaar doet een superstrijker met vier keer de omvang van een rotje de haren van menig agent ten berge rijzen. haarlemmermeer Het ministerie van binnenlandse zaken begint een offi cieel onderzoek naar de onkostenvergoedingen van wet houders van Haarlemmermeer. Staatssecretaris De Graaff-Nauta heeft inmiddels bij de gemeente alle stuk ken opgevraagd. De bewindsvrouw doet dit, omdat ze zich zorgen maakt over de integriteit van het openbaar bestuur in Haarlemmermeer. dat kwalijk zijn. Ze zou dan een standpunt innemen voordat ze alle stukken heeft gezien, dus op grond van onvoldoende in formatie." Kroon verwacht ook niet dat de bewindsvrouw na bestude ring van de stukken tot de con clusie zal komen dat het open baar bestuur in Haarlemmer meer niet integer is geweest. De wethouders hebben volgens hem altijd integer gehandeld. Maar het is ook helemaal niet de bedoeling van De Graaff- Nauta om dat uit te zoeken, al dus Kroon. „Als je het declara tiegedrag van de Haarlemmer meerse wethouders wilt onder zoeken, dan schrijf je een ander soort brief." Er is rumoer ontstaan rond de onkostenvergoedingen van col legeleden in Haarlemmermeer, nadat Haarlems Dagblad eind februari onthulde dat burge meester A. van Duist sinds zijn aantreden in 1986 in strijd met de wettelijke regelingen zeker 15.000 gulden te veel aan reis kosten ontving. Later bleek bo vendien onder meer dat de bur gemeester ten onrechte geen cent voor zijn telefoon betaalde. De zaak breidde zich uit tot de wethouders met het rapport van een gemeentelijke onder- arthur maandag „Zoals bekend acht ik de integ riteit in de openbare sector een onderwerp dat voortdurend de aandacht behoeft. Integriteit is immers één van de wezensken merken van het openbaar be stuur: de legitimiteit van het op treden in de openbare sector is gebaseerd op het vertrouwen dat de burger moet kunnen hebben in de politiek en het be stuur", aldus de staatssecretaris in een brief aan de gemeente. Het ministerie heeft het schrij ven op verzoek van Haarlems Dagblad openbaar gemaakt. Binnenlandse zaken wil van Haarlemmermeer alle stukken hebben over onkostenregelin- gen voor wethouders van voor en na 1 januari 1992. Ook vraagt De Graaff-Nauta om het rap port van een gemeentelijke on derzoekscommissie en de notu len van de raadsvergaderingen die over dit onderwerp zijn ge houden. Volgens wethouder J. Kroon, die spreekt namens het college, betekent de zorg van de staats secretaris niet dat zij twijfelt aan de integriteit van het openbaar bestuur in Haarlemmermeer. „Als dat het geval zou zijn, zou Teleurstelling bij 'Oudheden Het tijdstip waarop de museau zullen gaan verzelfstandigen (1 maart 1994) is 'twijfelachtig' geworden. Dat zegt een woordvoerder van WVC. „We willen die datum er niet koste wat het kost doordrukken. Het gaat hier om een zeer com plexe operatie waarmee veel geld is gemoeid." Directeur J. Verwers van het Rijksmuseum van Oudheden, naast het Boerhaave Museum een van de twee Leidse musea die zelfstandig zullen worden, is bezorgd over de vertraging. Hij vindt het „teleurstellend en verbazingwekkend" dat hij een en ander uit de pers heeft moeten vernemen. „Maar dit komt niet onverwacht. Het wordt alleen steeds moeilijker om zoiets aan het personeel te verkopen. De mensen weten niet meer waar ze aan toe zijn. Ze zijn gelukkig nog steeds wel gemotiveerd, maar ze raken geïrriteerd als je over verzelf standiging begint. Ie ziet steeds vaker zure gezichten. „Ik heb wel een idee waar de ze vertraging vandaan komt. Er is minister d'Ancona des tijds voorgerekend dat de ver zelfstandiging niet echt veel extra geld gaat kosten. Maar volgens mij twijfelt ze daaraan en wil ze de zaak nog eens goed laten doorrekenen." Plaatsvervangend directeur M. Foumier van het Boer haave Museum heeft er vrede mee. „Als de dingen maar zorgvuldig en netjes worden De Graaff-Nauta: alle stukken zoekscommissie, dat op 6 okto ber verscheen. De raadsleden onderzoekers stelden dat ook bij wethouders jarenlang wette lijke regels zijn genegeerd. Politiek gevolg hiervan was dat PvdA-wethouder C. Hof kamp werd ontslagen. Zij was bereid tot terugbetaling van eventueel te veel ontvangen geld, maar de andere college partijen (CDA, WD en D66) meenden dat hierdoor hun in tegriteit in het geding werd ge bracht. Er zou geen enkele re den zijn tot terugbetaling. Daarbij werd ook verwezen naar het standpunt van gedepu teerde staten van Noord-Hol land. Volgens staatssecretaris De Graaff-Nauta deugt de op vatting van GS echter niet. streekvervoerbedrijf West- H Ierland heeft in de vestiging mpen aan den IJssel de scha- door vandalisme het afgelo- half jaar met 50 procent ten te verminderen. Volgens :stnederland is dat te danken een speciaal project, waar de streekvervoerder nauw nenwerkt met de plaatselijke litie en het bureau voor alter- RL4ieve straffen Halt. Binds de start van het project 6 mei ondernemen contra irs van Westnederland ge- ite opsporingsacties, waarbij 'an iedere vernieling een fo- maken en aangifte doen bij I politie. Mocht de vandaal worden gepakt, dan stelt de busmaatschappij deze aanspra kelijk. De schade wordt altijd op de dader verhaald, ook als de hiervoor noodzakelijke juridi sche procedure meer kost dan de te verhalen schade oplevert. Ook bezoekt een medewerker van Westnederland leerlingen van het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs in Krim pen aan den IJssel. Die geeft on der meer informatie over de kosten van diverse soorten ver nielingen. Volgens H. Smit van bureau Halt is het de bedoeling dat de nieuwe werkwijze in het gehele werkgebied van Westnederland zal worden nagevolgd. amsterdam De veiligheid op het Amster damse Centraal Station is bin nen een week aanzienlijk verbe terd door tijdelijke extra maat regelen van de Nederlandse Spoorwegen. Dat meldde giste ren de regio noordwest van de NS. De afgelopen week zijn slechts drie aangiften van zak kenrollerij gedaan, tegen nor maal gemiddeld negen per week. Sinds maandag 20 december is meer spoorwegpolitie op het station aanwezig. Acht extra agenten in burger proberen zakkenrollerij en diefstal van bagage te voorkomen. Ook sur veilleren tien agenten meer in uniform, onder meer om men sen die overlast veroorzaken uit het station te verwijderen. Het aantal overlast-bezorgers dat de toegang tot het station is ont zegd, steeg binnen een week van vier naar zestig. Verder moet iedereen al op de perrons een geldig vervoersbe wijs bij zich hebben. Twaalf speciaal opgeleide conducteurs en perronopzichters controle ren steekproefsgewijs bij de trappen naar de perrons. Zij schakelen de spoorwegpolitie in om personen zonder kaartje te verwijderen. Ook mensen die wel een kaartje hebben maar te lang rondhangen, moeten eruit. Anders is het met 'uitzwaaiers', die een soepelere behandeling krijgen. Doel van de toegangscontrole is volgens NS nadrukkelijk 'de overlast van randfiguren en het aantal diefstallen van bagage te verminderen'. De actie loopt tot 18 januari. Er zijn inmiddels voorstellen gedaan om de veiligheid te kun nen blijven garanderen: goede voorlichting aan reizigers, enke le bouwkundige aanpassingen, een beter systeem om snel op te treden bij onregelmatigheden en een blijvende extra inzet van spoorwegpolitie. Ook de toe gangscontrole moet worden ge handhaafd. den haag «jan kuys Het nieuwe systeem van groepsvorming ter beteugeling van illegale praktijken in de vis serij lijkt vruchten af te werpen. Een voorlopige evaluatie leert dat ongeveer 93 procent van al le vissers aan het systeem mee doet. Dat zit ruim boven de grens van 75 procent, die de Tweede Kamer als minimaal had aangeduid. De bedoeling van het door oud premier Biesheuvel bedachte systeem is dat vissers door groepsvorming elkaar controle ren. Door deelname aan een groep duperen vissers die er il legale praktijken op na houden hun groepsgenoten. Die kun nen in voorkomende gevallen zelf sancties opleggen. Daarnaast is het kabinet vori ge week akkoord gegaan met een wettelijk geregeld stelsel van bestuurlijke boetes. Zonder dat er voortaan een rechter aan te pas komt, kunnen illegale handelingen van vissers direct met een boete worden bestraft. Volgens de nieuwe wet, die nog door de Tweede Kamer moet worden goedgekeurd, verschilt de hoogte van de boete voor verschillende typen overtredin gen van verschillende categorie ën vissers. In totaal bevat het nieuwe wettelijke systeem ruim twintig overtredingen, waarvoor on middellijk een boete kan wor den opgelegd. Wanneer door een overtreding een econo misch voordeel is behaald, wordt de basisboete verhoogd met een opslagboete per kilo aangelande vis. In het algemeen is die opslag steeds ruim het dubbele van de gemiddelde marktprijs van de betrokken vissoorten. Beslag op namaak-merkkleding den helder politie Noord-Holland-noord bekendgemaakt. De invallen vonden plaats in twee filialen van hetzelfde be drijf. De kleding was 'valselijk voorzien' van modieuze merk namen en printen als Nike, Le vi's, LA Gear, O'Neill en Adidas. Ook werden de namen van gro te drankmerken als Heineken, Sprite, Seven Up en Coca Cola misbruikt. De politie van Den Helder heeft in twee bedrijven ongeveer 14.500 imitaties van merkkle ding in beslag genomen. De actie werd samen met de Landelijke Stichting Namaakbe- strijding en de politie van Be verwijk uitgevoerd. Dat heeft een woordvoerder van de regio- >ert Heijn let weer eens op de intjes. De goedkope cham- jne die daar in de rekken at, scoorde zó goed in een tvan de Consumentenbond de flessen niet aan te slepen i. Goede champagne voor l geen drie tientjes: wat wil zuinige Nederlander nog ler? ^.dereen neemt een fles in zijn I jgentje", zegt W. Hoek van de Litiging aan het Leidse Bevrij- *jigsplein. Anderhalve dag na- 'j de flessen in de winkel :rzette, was hij 'bijna leeg', extra lading moest redding ingen, gistermiddag; „Maar )en bang dat we er het nieu- jaar niet mee halen." itigingen in Katwijk en Al- in bevestigen het beeld van stormloop en haastige bij- itellingen. Zo meldt een ordvoerder van de AH in de ihense Aarhof dat daar dit rveel meer champagne is gezet door de goede scorê test. Ook 'Katwijk' heeft bij- iteld, maar vreest minder >sen te krijgen dan gevraagd. 'u Nederlanders hebben dus h vertrouwen in de toe- nst? „Ach, ondanks alle be- nigingen en de niet zo roos- ige economische situatie, de Nederlander zich één g niet ontzeggen: zichzelf r wennen met de feestdagen" de Leidse AH-man Hoek „Je merkte het al rond kerst. >erchips in plaats van regu- e, wat duurdere Bordeaux i ats van huiswijnen en de wat ïrdere kaassoorten en toast- werden gekocht." oudjaar hoort champagne. ecag is alleen wélke? Weet de Jerlander wel wat van deze >beldrank? Volgens AH - Drdvoerder Hoek verschilt per vestiging: „De klanten in ssenaar weten vaak precies ke champagne ze moeten )ben, hier vragen mensen k om advies. Maar dat geldt voor andere artikelen. De isument wil dan precies we- wat het verschil is tussen de .{schillende soorten en rrier- hui nel J. Met karrevrachten vol vliegt de champagne de winkel uit. champagne of champagne-ach- tige 'bananenachtig', terwijl de andere een 'Botlek-geur' ver spreidt. En de prijs zegt niks: dure champagnes van 50 tot 60 gulden blijken matig tot rede lijk, terwijl de Leonce d'Albe van AH het predikaat 'zeer goed' krijgt. Een flinke klap voor slijterijen en hun duurdere merken, zou je denken. Maar nee hoor. Die ne men de test met een flinke kor rel zout. Zo betwijfelt de Leidse slijter Toet jr. of de proevers ook gelet hebben op 'de fijnheid van de mousse'. „En hoe lang blij ven de bubbeltjes in het glas zit ten? Bij de goedkopere merken verdwijnen die als sneeuw voor de zon", klinkt het vanuit het Leidse Diamantplein. A.H. Kortekaas van slijterijketen Klerks denkt dat de kenners heus wel verschil proeven. „Maai voor de meesten maakt het gewoon niet uit wat ze drin ken, na een avond bier en wijn. Die willen gewoon een glaasje en zeggen al gauw: 'Lekker'." En dus lopen bij hem de goed kopere champagnes goed in de prijsklasse tussen 20 en 30 gul den. Bij de Noordwijkse PV-slij- terij is het net andersom: de champagnes in de prijsklasse tussen 50 en 75 gulden doen het daar fantastisch. De champag- ne-achtigen, de bubbeldrankjes die buiten de Franse champag ne-streek zijn gemaakt, doen het nergens écht goed. Ondanks het feit dat je al een goed flesje Veuve Amiot voor 19 gulden hebt, zoals de Consumenten gids meldt. „Mensen zeggen: het is maar één keer oud en nieuw. En die willen dan gelijk een goede champagne", zegt woordvoer der R. van Delft van de Noord wijkse PV-slijterij. Maar die goe de champagne staat toch bij Al- bert Heijn, voor vreselijk weinig geld? „Ach, wat de een matig of redelijk vindt, vindt een ander heerlijk", relativeert de Noord- wijker. „Èn: de duurdere cham pagnes die wij hebben, komen toch mooi uit het gebied waar de beste druiven staan." FOTO JAN HOLVAST paul van der koou OWJCHULDiGE SRAPPEM OVER OWS STRAFRECHT E"M DE (KLEiME) CRi/H 'MA L ITEiT DE RECHTER DE OFFiciER VA*J JOSTITTE ECHTER. VAnJAP 3 JArsKMRi 199M 1m deze KRANT Van Muylwijck tekent strip 'De rechter' voor Leidsch Dagblad De kleine criminaliteit staat binnenkort in ons dagblad in een vrolijk licht. Striptekenaar Jesse van Muylwijck uit Vled- derveer levert vanaf 3 januari el ke dag voor onze krant de strip 'De rechter'. Van Muylwijck be zoekt regelmatig rechtzittingen en probeert daar de humor in te ontdekken. „Soms kom je daar toch gekke dingen tegen", zegt de 32-jarige tekenaar. „Laatst vroeg de rechter aan iemand of hij dat en dat had geflikt bij die en die manege. 'Ja', zei die man, 'dat beken ik ruiterlijk.' Zoiets is toch leuk." Van Muylwijck beperkt zich tot de kleine criminaliteit. „Dus moord, drughandel, verkrach ting of incest komen niet aan bod. Dat kun je de lezers niet aandoen. Het gaat mij om de lichte misstanden. Ik heb de strip van tevoren laten lezen aan Slagter, president strafza ken van de arrondissements rechtbank in Amsterdam, en die was enthousiast. Hij vond het vooral aardig dat de dingen nu eens werden gerelativeerd. Vaak wordt de kleine criminaliteit nogal overdreven in de media. Door de humor in de strip zou den de dingen volgens Slagter beter te verdragen zijn." „Er zijn drie figuren die telkens terugkomen: de rechter, de offi cier van justitie en de advocaat. Het zijn sterotypes. Zo is de ad vocaat een wat gladde figuur, met zo'n Toni Macaroni-snor- retje. Hij houdt wel van een borrel en een sigaar en is erg met zichzelf ingenomen. Ik heb rechten gestudeerd en kom nog steeds graag bij de rechtbank. Laatst hoorde ik daar een advo caat zeggen: 'Ik heb bijna elke dag een zaak gewonnen.' Van een confrère hoorde ik dat hij elke dag 'bijna' de zaak had ge wonnen. Ja, sommigen snoeven graag." „De rechter is een wat oudere man, met zo'n opkruipende haargrens. Hij is een wat vader lijke figuur met een grote snor. De officier van justitie heb ik een punthoofd gegeven. Hij ver tegenwoordigt de maatschappij, moet stem geven aan de veront waardiging van die maatschap pij. Wat de verdachten betreft, bekijk ik elke keer waarvoor ze terechtstaan. Naar gelang het delict geef ik ze de hen typeren de trekken mee." „Ik ben geboren in Groningen en net als in de rest van het Noorden hebben ze daar een heel apart gevoel voor humor. Het is een hele directe humor maar de grap of de kwinkslag wordt gedebiteerd zonder dat de persoon die hem maakt een spier van zijn gezicht vertrekt. Ik woon nu alweer een tijd hier in Vledderveer. 'O, daar gooien de boeren elkaar zeker dood met aardkluiten', zei een kennis me laatst. Maar het is hier juist een hele open gemeenschap. Er wonen hier nogal wat kunste naars. Ze kennen me hier wel. 'Dat is de tekenaar, die woont daar', zeggen ze dan." De figuur van de rechter doet met zijn martiale snor enigszins denken aan Obelix. „Dat Idopt wel een beetjezegt Van Muyl wijck. „Natuurlijk word je beïn vloed door andere tekenaars. Ik heb een Europese stijl. Maar vooral heb ik veel geleerd van Gerrit de Jager, die de Familie Doorzon tekent." De rechtszaal die model heeft gestaan voor die van de strip bevindt zich in Groningen. „Ja", zegt Van Muylwijck, „dat is nog echt zo'n ouderwetse zaal waar recht wordt gesproken. Geen kantoorruimte dus met formica, maar een echte zaal, met veel donker hout. Dat hoort bij een rechtbank." cees van hoore*

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15