GroenLinks eist 'bouwstop' WVA Kinderafdeling Rijnoord gaat j spoedig dicht Meeste inbraken in Stromenwijk Regio/Rijn enVeenstreek Leiderdorpers willen ruimere openingstijden Oude populieren maken plaats voor essen Wie ontvangt Sinterklaas? WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 Etalagepop aan de wandel alphen aan den rijn» Uit een kledingzaak in het Alphense winkel centrum De Herenhof is gistermiddag een paspop gestolen met kleding en al. De pop stond voor de winkel. Toen de winkelier even niet oplette was de pop weg. De waarde van de kleding die de pop droeg bedraagt 80 gulden. Chaos op Boskoopseweg alphen aan den run Op de Boskoopsweg in Alphen is gisteroch tend een ongeval gebeurd waarbij vier auto's waren betrokken. Het ongeluk ontstond toen een auto met aanhangwagen uit de richting Boskoop een grote partij isolatiemateriaal verloor. De auto erachter moest uitwijken, kwam op de andere helft van de weg terecht en botste frontaal op een tegenligger. Een andere auto belandde in de berm. De automobilist die het isolatiemate riaal verloor merkte in eerste instantie niets van het ongeval. Hij kwam er pas achter toen hij zijn vracht wilde afleveren en er niets meer op de aanhangwagen bleek le'liggen. De man is daar op teruggereden naar de plek des onheils. De twee auto's die frontaal op elkaar reden zijn zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. alphen aan den run De Alphense Stromenwijk is in de periode van 1 januari 1992 tot 27 oktober 1993 het meest bezocht door inbrekers. Deze wijk wordt dan ook als eerste aangepakt door een werkgroep, bestaande uit afgevaardigden van de gemeente, de politie en de huiseigenaren, die de strijd aangaat met het inbrekersgilde. Andere argumenten om juist in deze wijk (Lauwers, Grevelin- gen, Krammer, Volkerak, Vlie- stroom, Haringvliet, Stortemelk, Wielingen en Marsdiep) met een project inbraakpreventie te beginnen is dat het een relatief kleine wijk is. De huizen zijn van slechts twee eigenaren, te weten het Bouwfonds Nationale Nederlanden BV en de Woning bouwvereniging .Alphen aan den Rijn. Hoe de werkgroep het aantal diefstallen terug wil dringen, is nog niet bekend. De plannen moeten nog worden gemaakt. Het is niet bekend hoeveel in braken er in de inventarisatie periode in de Stromenwijk zijn 'Woningbouwvereniging nioet orde op zaken stellen WVA woedend op raadslid GroenLinks eist dat de Woningbouwvereniging Alphen (WVA) voorlopig geen huizen meer bouwt. Dat is volgens raadslid Bosman de enige manier om de vereniging te dwingen orde op zaken te stellen. „Als het bij de WVA niet naar behoren gaat en de verhouding met de huur ders niet goed is, moet ze niet met nog meer woningen worden opgezadeld. Ze kan het gewoon niet aan", aldus Bosman. alphen aan den rijn ruud sep Het raadslid windt zich op over de grootste Alphense woning bouwvereniging nadat vorige week een overleg over het huur- conflict in de Zeeheldenbuurt niet tot een bevredigende op lossing leidde. In deze wijk ver schillen bewoners en verhuur der al jarenlang van mening over onder andere de grootte van de tuinen. Sommige tuinen zijn volgens de bewoners klei ner dan vijftig vierkante meter, terwijl de WVA volhoudt dat ze groter zijn. Daardoor kregen be woners ten onrechte huurver hogingen opgelegd. Vorige week kwamen leden van de raadscommissie ruimte lijke ordening, directie en be stuur van de WVA en enige be woners van de Zeeheldenbuurt bij elkaar om het conflict te be spreken. Wethouder J. van der Vlies (PvdA/ruimtelijke orde ning) is wel tevreden over de uitkomst ervan. ,,De bewoners hebben een opgave gedaan van huizen waarbij volgens hen de oppervlakten van de tuinen niet kloppen. De voorzitter van de WVA heeft aangekondigd er in het bestuur voor te zullen plei ten deze tuinen opnieuw op te meten", aldus de wethouder. Maar er was al lang geleden rnet de wijkbeheerder afgespro ken dat een a&ntal tuinen op nieuw zou worden opgemeten, weet bewoonster Dissel. „De wijkbeheerder heeft mij zelf ge vraagd om een aantal tuinen op te geven. Daarna heeft hij nog twee keer gebeld. Ik vroeg nog: kom je er wel uit? Hij zei dat het wel in orde kwam." „Er werd niet eens gepraat over de woningen die de bewo ners hadden opgegeven", weer Bosman. „Dan zeg ik: waar ben je nou mee bezig. Ze nemen de bewoners gewoon niet serieus. Ze hadden al lang tot een oplos sing kunnen komen, maar ze willen niet." En omdat het niet de eerste keer is dat zoiets aan de hand is bij de WVA, pleit het GroenLinks-raadslid nu voor harde actie: de woningbouw vereniging mag pas weer bou wen als ze het conflict met de bewoners heeft opgelost. Wethouder Van der Vlies is het daar niet mee eens. Mede gezien de opstelling van de voorzitter denk ik niet dat je zo ver kunt gaan." De oproep van Bosman doet hij af als 'kretolo gie'. Intussen heeft mevrouw Dis sel de hoop opgegeven dat het ooit nog wat wordt met de mensen van de WVA. „We heb ben geen vertrouwen meer in de woningbouwvereniging. Want ze maakt er niets van. En het bestaat niet dat je een var ken kan leren bidden." De Woningbouwvereniging Alphen (WVA) reageert woe dend op de uitspraken van het GroenLinks-raadslid J. Bosman dat de vereniging niet meer mag bouwen tot ze de problemen met huurders in de Zeeheldenbuurt heeft opgelost. „Niet gehinderd door kennis van zaken doet hij uitspraken die alleen maar tot doel hebben om de WVA te belasteren en de be woners van de wijk voor zijn karretje te spannen." Volgens de WVA heeft Bos man als raadslid zelf meege werkt aan de huurverhogin gen in de wijk. „Het is niet geloofwaardig als de heer Bosman later roept dat de WVA zich hardnekkig aan de regeltjes houdt. Het past een raadslid niet om de wet re geltjes te noemen waaraan niet hardnekkig moet wor den vastgehouden, wanneer hem dat uitkomt", aldus WVA-woordvoerder S. Veke- mans. Het opnieuw meten van de tuinen in de Zeeheldenbuurt heeft volgens de woning bouwvereniging weinig zin. „De verschillen in huurprijs zijn niet alleen het gevolg van tuinafmetingen", ver wijst Vekemans naar de ver schillende soorten woningen en bergingen die ook een rol spelen. De WVA overweegt echter toch de meetlat nog eens in de tuinen te leggen 'in het belang van communi catie'. De meeste Leiderdorpers (63 procent) willen langer de tijd hebben voor hun boodschap pen. Ze steunen de directie van Albert Heijn in de pogingen haar filiaal in de Winkelhof een half uur langer te kunnen open houden. Dat blijkt uit een en quête onder 300 Leiderdorpers die het Leidse bedrijf Research voor Beleid onlangs deed voor deze krant. Het schiet niet erg op met het overleg tussen Albert Heijn en de winkeliersvereniging Winkel hof. Beide partijen kijven nu al bijna een jaar over de sluitings tijden. AH wil tot half zeven open, maar is hierbij afhankelijk van de andere middenstanders omdat het winkelcentrum als geheel om zes uur op slot gaat. Nu voelen de andere winke liers helemaal niks voor een rui mere opening. En dus is AH boos. Want de Winkelhof blijft niet alleen open voor de super markt. De klant is gebaat bij duidelijkheid, zo meent de win keliersvereniging. Het moet geen allegaartje worden van openingstijden. De uitslag van een enquête die Research voor Beleid on langs deed geeft evenwel een heel ander beeld: 63 procent van de bevolking steunt het plan van AH om 's avonds lan ger open te blijven. Achttien procent staat afwijzend tegen over dit idee en negentien pro cent heeft er geen mening over. Voorzitter P. van Leeuwen van de Winkel iersverening Stichting Winkelhof kijkt opi die uitslag. „Ik moet de e» brief of het eerste telefool' nog krijgen van een consurrf die wil dat Albert Heijn laij open blijft. Ik denk dat zo'rf procent van de consumentej' de voorkeur aan geeft dat winkels tegelijkertijd df gaan." Van de winkeliers in de Vf keihof die drie uur extra in] week open willen, wil void hem het gros niet 's avonds j ger open zijn. Deze winkel gaan liever op maandag eel open: om tien uur in plaatst om een uur. Van Leeuwen verwacht di in de loop van januari knol over deze discussie kunf worden doorgehakt. Flinke borgsom voor dranghek jacobswoude marieta kroft „Wij voelen het in onze porte monnee", zegt Anneke Bosma, voorzitter van de Oranjevereni ging Rijnsaterwoude als haar wordt gevraagd naar de gevol gen van de gemeentelijke herin deling. „Ieder jaar krijgen wij minder subsidie, waardoor er tijdens de komende koningin nedag al wat activiteiten moe ten worden geschrapt." Ze is er van overtuigd dat de subsidie vermindering (in twee jaar tijd 350 gulden) een gevolg is van de herindeling. „Rijnsaterwoude was een rijk dorp en het was ook in het gemeentehuis bekend hoeveel de jaarlijkse koninginnedagactiviteiten voor het dorp betekenden. Bosma is duidelijk negatief over de herinde ling, maar dat geldt niet voor iedereen. Een rondgang langs de oranjevereniging, de land en tuinbouwers en de ondernemers in Ja- cobswoude. De toegankelijkheid van het ge meentehuis is ook verminderd, vindt Bosma. „Ze zijn altijd bereid om ons te woord te staan hoor. Maar voor subsidie moeten we bij de een zijn, voor het carillon bij een ander. Ik heb er nog niet zo'n goed zicht op bij wie we voor wat moeten zijn." Dat Jacobswoude een groot be drijf is geworden dat 'professioneler' te werk gaat merkt ze ook wel aan de 700 gulden borg die ze de gemeente moeten betalen voor de dranghekken op het Domplein. „Zoveel geld hebben we niet eens." Positiever is Rien Zwaai, voorzitter van de Winkeliersvereniging Leimui- den - Rijnsaterwoude en secretaris van de On dernemersvereniging facobswoude. „Als win keliersvereniging merk je niet zoveel van de herindeling", zegt hij. De voordelen voor de honderd leden tellende Ondernemersvereni ging Jacobswoude die kort na het ontstaan van Jacobswoude is opgericht, zijn des te groter, meent hij. „Het is een krachtig orgaan. Daar door was het bijvoorbeeld mogelijk om samen met de gemeente en de Kamer van Koophan del aan een economisch beleidsplan voor de hele gemeente te werken. Als kleine onderne mersvereniging krijg je moeilijker zoiets van de grond." Een ander voot'deel is volgens hem de effi ciency. „Ondernemers hebben vaak gezamen lijke belangen. Die kunnen door één onderne mersvereniging bij één gemeente kenbaar wor den gemaakt, in plaats van bij drie." Dat laatste is ook de reden waarom de twee plaatselijke landbouwbonden een jaar geleden zijn gefu seerd tot een Westelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie Jacobswoude. „Eén stem, één mening werkt beter in het contact met de gemeente", zegt bestuurslid C. van Rijn uit Woubrugge. Voor- of nadelen hebben de agrariërs in Ja cobswoude van de herindeling niet ondervon den, zegt Van Rijn, behalve dan dat de afstand naar het gemeentehuis groter is geworden. runwoude perk graver Gemeentelijke herindeling heeft onvermoede gevolgen. In Kou dekerk aan den Rijn, drie jaar geleden nog een trotse zelfstan dige gemeente, is op gezette tij den de ontvangst van Sinter klaas het gesprek van de dag. Geen klachten over hogere las ten of mindere voorzieningen, maar over de vraag wie de goedheilig man mag verwelko men. Het verslag van een dorpsrel. Het is 1992 en Koudekerk is als zelfstandige gemeente opgeheven. Toch komt Sinterklaas per boot over de Oude Rijn nog steeds aan in het dorp. Maar wie moet hem ontvangen? De winkeliersvereniging, die de in tocht organiseerde, benaderde het gemeente bestuur aan de overzijde van de Oude Rijn. Maar het antwoord was negatief. „Waarom vo rig jaar niemand van het gemeentebestuur wil de, weet ik niet. Ze zeiden dat ze geen tijd had den", zegt Piet Smit, voorzitter van de winke liersvereniging en in het dagelijks leven be drijfsleider van Albert Heijn. Voorzitter Smit merkt op dat het sinds de ge meentelijke herindeling moeilijker is geworden om bepaalde zaken te regelen met de gemeen te. En de aankomst van Sinterklaas is dan nog maar een van de voorbeelden. Volgens hem ligt de schuld gedeeltelijk bij de gemeente, maar voor een deel ook bij de winkeliers die zich niet altijd tot het gemeentebestuur wenden. Maar terug naar de intocht van de Sint. Het probleem bleek uiteindelijk simpel op te los sen. Koudekerk kent namelijk een populaire oud-wethoudster - Rietje Le Large - en die was wel bereid Sint Nicolaas welkom ie heten. Le Large wist niet dat ze 'tweede keuze' was van de winkeliers, achteraf vindt ze het niet erg. „Ik vond het enig om te doen. Ik was net uit het ge meentebestuur en stond nog middenin de ge meenschap. In gedachten was ik nog steeds be zig met de gang van zaken in de gemeente", vertelt ze vrolijk. Le Large beviel zo goed dat ze dit jaar weer aan de kade stond om namens de gemeen schap de Sint als eerste de hand te schudden. En dat viel niet zo goed bij het Rijnwoudse ge meentebestuur. De winkeliersvereniging ont ving inmiddels een brief op poten. Het ontvan gen van Sint Nicolaas is een taak van het ge meentebestuur, luidde de boodschap. „December volgend jaar zullen we. het college van B en W als eerste vragen", aldus Smit. Le Large zou dat vreselijk jammer vinden. Ze is strijdvaardig en voelt er weinig voor te wijken voor een echte vertegenwoordiger van het ge meentebestuur: „Ik laat me niet aan de kant schuiven. Ik ben dan geen wethouder meer, maar ik ben nog wel altijd inwoner van Koude kerk. Zo lang ze me ervoor blijven vragen, blijf ik het doen." UIT I IET HART De belastingen gingen om hoog, de zwembaden dicht, het gemeentehuis werd onbereik baar en de bestuurders onbe naderbaar. Uit het oog, uit het hart. Dat zijn zo'n beetje de re acties op de herindelingen in jacobswoude en Rijnwoude. In de laatste week van dit jaar, met nog twee maanden te gaan tot de verkiezingen, maken we de balans op. Varkensfokker J. van der Poel uit Koudekerk moet zijn augustus volgend jaar sluiten. Dat heeft de Raad van State besloten. Van der Poel was in beroep gegaan bij de Raad van omdat de gemeente Rijnwoude hem een hinderwetvergur weigerde. De buren wonen op nog geen 40 meter van de varkensstal, volgens de hinderwet een afstand van 140 meter is vereist, zo deelde de gemeente. Van der Poel hoeft echter niet meteen varkensfokkerij te beëindigen. De staatsraad heeft er rekening gehouden dat een contract van Van der Poel met een veevoede drijf pas in augustus afloopt. Als hij eerder zijn bedrijf had mo sluiten, zou hem dat veel geld hebben gekost. l alphen aan den run marieta kroft Het Rijnoordziekenhuis in Al phen wordt naar verwachting in maart een kort-verblijfzieken- huis dat in de weekeinden en tijdens vakanties dicht is. Dan is het aantal Rien Zwaai, voorzitter van de winkeliersvereniging Leimuiden - Rijnsaterwoude en secretaris van de Onder- nemersverening Jacobswoude is positief over de gemeentelijke herindeling. foto ben de bruyn bedden ook terugge bracht van honderd naar veertig. Maandag verhuist de kraamafde- ling naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp. Een week later, op 10 januari, gaat ook de Kinderafdeling in het Rijnoord dicht. Dat heeft het Rijnland Zie kenhuis, waaronder het Rijnoord en het Elisabethzie- kenhuis vallen, bekendgemaakt. Bevallingen waarbij géén spe cialisten nodig zijn, blijven mo gelijk in Rijnoord. De laaamkli- niek voor deze zogenaamde 'verplaatste thuisbevallingen' wordt 'bemand' door het kraamcentrum Rijn- en Veen- streek. De overige klinische en poliklinische gynaecologische zorg en de polikliniek verlos kunde blijven eveneens bestaan in Rijnoord. Kinderen kunnen ook na de Ook kraaniafdeling naar Leiderdorp veranderingen nog steeds een dagbehandeling in Rijn( terecht, en ook de polikli voor jonge patiënten blijft ii phen. De kinderartsen die v heen alleen werkzaam ware het Elisabeth, gaan vanaf jai ri sai met Alphen collega likliniel houder Rijnooi Voor kl chirurg sche in pen, voorbeeld door de keel-, n en oorarts, blijven ook bed speciaal voor kinderen best baar. Door de sluiting var kinderafdeling kan er i, Rijnoord vanaf 10 januari ecl geen spoedeisende hulp L kinderen worden geboden. Niet alleen de slechte Fut ciële situatie van het verliet vende Rijnoord ligt aan de i ting van de kinder- en kraal deling ten grondslag. Ookt tekort aan kinderartsen enl feit dat er te weinig kindereL Alphen en omgeving zijn! acute specialistische hulp n| hebben, zijn volgens de dirA van het Rijnland Ziekenhui! het bestuur redenen ge\v| om dit besluit te nemen. J oude wetering» De Googermolenweg in Ou de Wetering verandert deze week in een saaie, kale weg. De 49 populieren worden gekapt. De bomen met een leeftijd tussen de 25 en de 30 jaar oud, vertonen ouderdoms gebreken. Bij wind breken spontaan takken af, waardoor ze een gevaar vormen voor pas santen. Bovendien versperren de takken re gelmatig de langs de Ringvaart gelegen weg. Ook wordt deze week een populier aan de Alkemadelaan weggehaald. De 13 oude po pulieren aan de Achterweg in Nieuwe Wete ring zijn al gekapt. Datzelfde geldt voor de twee abelen aan de Koppoellaan in Rijpwete- ring. Het is de bedoeling dat er essen op leeggevallen plaatsen worden geplant, lingen van de basisschool doen dat tijdens boomplantdag in het voorjaar wordt gehou den. foto bew de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14