1 e e PT x-PvdA'er: pleiter voor Leidse ondernemers Astronomen willen terug naar Leidse Sterrewacht Leiden Regio Organisatie vakantie ex-Joegoslavische kinderen bedreigd Tonnen schade bij brand Grote Polder 'Verhaal over poreuze condooms onzin' UNDEJAARSKNALLE Wiï'wrer' reen bewijs voor diefstal latronen trouwjaponnen DENSDAG 29 DECEMBER 1993 m Meijgaarden, milieuambtenaar en tegenstander van autovrije stad EN ERNA STRAATSMA milieu-ambtenaar die pleit ir de belangen van automo- (sten. Een voormalig PvdA-er opkomt voor ondernemers [jj bet centrum. Een man die beklaagt over een voor uwen onveiliger wordende nenstad. Een oud-gemeen- dat spreekt over 'poli- nihilisme'. Een man van ijnbare tegenstrijdigheden, p van Meijgaarden gooit alle 'eschreven 'wetten' over- ip in zijn strijd tegen een 'en oluwe binnenstad, es lij is de stoker ("ik ben aan zaak gaan trekken, dat pt") in het goede huwelijk CDA-wethouder J. Walen- np (economie/verkeer) leek lebben met de Leidse onder- l^ners. De wethouder dacht de ldenstand aan zijn zijde te iben maar kwam tijdens een irtvergadering in Pancras- est bedrogen uit. Van Jvleij- rdens flink aangezette ver over een 'dichtgeknepen nenstad' en een 'verloede- d centrum' dreef beide par- flink uit elkaar. In CDA- igen wordt gesproken over 'eenmansactie'. Van Meij- irden zegt te spreken namens hele buurt. Hij zegt door de (vereniging als woortlvoer- Hgevraagd te zijn. 'an Meijgaarden stuurt, na conflict met Walenkamp, op een verstandshuwelijk de ondernemers in zijn irt. Het zijn voor een deel itegische overwegingen die n deden besluiten de kant de ondernemers te kiezen, te komen voor hün belan- die uiteindelijk ook de be- jen van de bewoners zijn. ondernemers dienen voorop lopen in de strijd tegen de oluwe binnenstad, stelt Van ijgaarden. ,,Want over de be- gen van bewoners loopt de gemeente makkelijk heen." Doodsteek Jaap van Meijgaarden, tegenstander van een autoluw centrum: de binnenstad wordt saaier, onaantrekkelijker en slechter bereikbaar, foto hielco kuipers als een 'milieuman in hart en nieren' en vindt dat het autoge bruik teruggedrongen moet worden (,,maar dat moet op een grotere schaal gebeuren"). Maar de wethouder verkeerszaken is volgens Van Meijgaarden kort zichtig is als hij 'eenzijdig kijkt naar de negatieve effecten van verkeer'. De discussie tussen Van Meij gaarden en Walenkamp is een kip-en-ei-discussie. Van Meij gaarden is er, los van zijn 'ver standshuwelijk', 'in het diepst van z'n hart' van overtuigd dat een autovrije binnenstad de doodsteek is voor de economie van het stadshart. Haal de au to's-weg en de neerwaartse spi raal wordt ingezet. De stad wordt saaier, onaantrekkelijker, slechter bereikbaar. Bezoekers van buiten de stadsgrenzen zul len vaker de wijk nemen naar Leidschenhage of Den Haag. Ondernemers gaan minder in vesteren. En dus gaat het cen trum achteruit. Walenkamp is er juist van overtuigd dat het centrum beter wordt bezocht als de heilige koe uit het straat beeld verdwijnt. Eén groot wan delgebied met mooi aangeklede straten waar het aangenaam en rustig winkelen is. Van Meijgaardens protest vloeit deels voort uit een 'stukje persoonlijke betrokkenheid'. Hij bewoont sinds 1981 een fraai bovenhuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Een auto heeft hij daarentegen niet. Elke ochtend neemt hij de fiets naar het sta tion en stapt daar op de trein naar Den Haag. Op het provin ciehuis werkt hij als hoofd van de afdeling 'lucht, veiligheid en geluid'. Hij omschrijft zichzelf Notitie Na het vertrek van Cees Waal naar Deventer (waar hij burge meester werd), in 1984, kwam Van Meijgaarden voor de PvdA in de gemeenteraad terecht. Halverwege de raadsperiode kwam hij er in, vier jaar later ging hij er, opnieuw halverwe ge, weer uit. De combinatie werk en politiek was hem te veel. ,,Ik zat tijdens m'n werk commissiestukken te lezen en in de raad stukken voor m'n werk." Als raadslid viel hij niet op als tegenstander van een autovrije binnenstad. „Ik heb een keer een notitie geschreven als reac tie op een plan om bedrijvig heid zoveel mogelijk uit de bin nenstad te halen. Mijn kritiek daarop werd door de afdelings vergadering van de PvdA vol strekt neergesabeld." Het oud raadslid is sinds een jaar geen lid meer van de PvdA. Na het WAO-debat en de opmerkingen van staatssecretaris Kosto over illegalen zegde hij op. De verre gaande 'arrogantie' van zijn partij stond hem tegen. „Er wordt niet meer naar de men sen geluisterd. Dat stond mij zo tegen. Het was mijn club niet meer." Om tegenwicht te bie den aan dat 'politieke nihilisme' pleit hij voor de vorming van sterke organisaties die 'van bui tenaf hun mening geven. Voor wat Leiden betreft acht Van Meijgaarden het hoognodig dat de ondernemers de koppen bij elkaar steken en een sterke ver eniging oprichten waar de ge meente niet omheen kan. „Ik kan best begrijpen dat het voor de gemeente zonder fatsoenlij ke ondernemersvereniging las tig onderhandelen is." Politieke ambities heeft Van Meijgaarden niet meer. „Als raadslid kreeg ik gemiddeld twee telefoontjes per maand, nu heb ik al meer telefoontjes ge had dan in mijn hele raadspe riode." CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 DEN HAAG/VOORSCHOTEN De organisatrice van een vakan tie voor kinderen uit het voor malig Joegoslavië is bedreigd. De vrouw uit Den Haag ontving verschillende telefoontjes nadat zij in een landelijke krant had geadverteerd om speelgoed in te zamelen. Zij had in de adver tentie haar telefoonnummer la ten opnemen, waarop volgens de politie verschillende 'grap penmakers' xeageerden, die haar met de dood bedreigden. De politie stelt geen verder on derzoek omdat ze de bedreigin gen niet serieus neemt. Ongeveer veertig kinderen uit voormalig Joegoslavië brengen drie weken door bij gastgezin nen in Voorschoten en Leids- chendam. Zij vierden daar Kerstmis en maken de jaarwis seling mee. De Haagse vreest dat de be dreigingen ook gericht zijn te gen de kinderen en heeft de po litie ingeschakeld. Woordvoer der R. Blom van de politie Lei den/Voorschoten verzekert dat de bedreigingen uitsluitend de Haagse betroffen en alleen een reactie waren op de advertentie. BURGERLIJKE STAND ascarvieten krijgen eigen clubhuis phenaan den rijn» De carnavalsvereniging De Cascarvieten in jphen aan den Rijn krijgt op 7 januari een eigen onderkomen, et gebouw 'de Brug' aan de Voorstraat, onder de Julianabrug, ioet het centrum worden van het 'Rijk van Castellum'. Burge- ieester M. Paats opent 'De Brug'. Tubs verkennen Osieczna 'ETERwoude Zoeterwoudse clubs en verenigingen kunnen van !tot 10 april kennismaken met de Poolse gemeente Osieczna. oeterwoude besloot epkele maanden geleden een jumelage an te gaan met de Poolse gemeente. Die jumelage moet vooral isten op contacten tussen de clubs en verenigingen. Scouting is op bezoek geweest en heeft contacten gelegd en afspraken ge laakt. Clubs en verenigingen die mee willen naar Polen kunnen ch opgeven bij gemeentesecretaris L. Kruithof: tel. 01715 - 104 of 's avonds 01715 - 2197. lessen inzamelen op kleur isKoopIn Boskoop wordt vanaf 15 januari glas op kleur inge- imeld. Het glas wordt naar een installatie gebracht waar het ordt verwerkt in nieuwe flessen. Met de nieuwe manier van in- imelen loopt Boskoop voor op de plannen van minister Alders, ij wil dat de helft van het eenmalige gebruikte glas op kleur ordt gescheiden. Een brand op het Zoeterwoudse industrieterrein De Grote Pol der heeft vanochtend voor ton nen schade aangericht. De brand heeft het pand van het bedrijf in takel- en hijswerktui gen Swart bijna geheel in as ge- legd. De brand ontstond vanoch tend even na zes uur. De brand weer dacht na een minuut of veertig de brand meester te zijn. Twee minuten later ontplofte echter een aantal olievaten op de eerste verdieping van het be drijfspand, waardoor de vlam men opnieuw naar buiten sloe gen. Het vuur bleef evenwel on der controle. Er is vanochtend tot ongeveer elf uur nageblust. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De technische recherche stelt nog een onder zoek in. De milieudienst van de politie Hollands Midden heeft inmiddels wel vastgesteld dat bij de brand geen schadelijke stoffen zijn vrij gekomen. GGD voorstander van plaatsing automaten katwuk fonny smits Grote teleurstelling en verba zing. Dat was kortweg de reactie van de GGD Duin- en Bollen streek op het optreden van GroenLinks-raadslid Tejo Jans- sens in de Katwijkse gemeente raad. Onlangs schaarde Jans- sens zich verrassend aan de zij de van de SGP/GPV en RPF in zijn afwijzing om condoomau tomaten in de buitenlucht te plaatsen. Het zonlicht zou de condooms poreus en dus onbe trouwbaar maken, aldus Jans- sens. Klinkklare onzin, zo laat de GGD nu in een reactie weten. De gezondheidsdienst is juist een groot voorstander van de plaatsing van zulke automaten. J. Oostendorp, sociaal verpleeg kundige: „Als je condooms zon der verpakking een paar maan den aan zonlicht blootstelt, krijg je inderdaad problemen. Maar het gaat hier om automaten die wit en dus zonlicht-weerkaat send zijn. Dat er zonlicht in de automaten komt, is zeer on waarschijnlijk. Zeker als je ze op een schaduwrijk plekje hangt. Daarbij komt nog dat de con dooms niet los, maar in verpak te vorm in de automaten zit ten." Ondanks de tegenstand van de kleine rechtse partijen en GroenLinks wordt de politiever ordening in Katwijk overigens wel zodanig veranderd dat con doomautomaten niet meer ver boden zouden zijn. Oosten dorp: „Het zou natuurlijk een aardig idee zijn als de GGD nu een project zou beginnen voor het plaatsen van condoomauto maten in de Duin- en Bollen streek. In Leiden blijken de au tomaten een succes te zijn, met name die ene bij het stadhuis. Ik zou me kunnen voorstellen dat een automaat in bijvoor beeld het uitgaanscentrum van Noordwijk heel zinvol kan zijn." Overeind Janssens zegt desgevraagd zijn bezwaren recht overeind te houden. „Natuurlijk ben ik ook geen tegenstander van het ge bruik van condooms, zoals SGP/GPV en RPF. Het gaat mij zuiver en alleen om de automa ten. Begin jaren zeventig heb ik vijf jaar lang met een grote kof fer vol voorbehoedsmiddelen rondgelopen om seksuele voor lichting te geven in vormings- en jongerencentra. Ik ben er zelfs nog eens mee op televisie geweest in een programma van de VPRO." Volgens Janssens heeft hij zich destijds terdege laten infor meren door deskundigen. De informatie die hij doorgaf aan jongeren kwam niet zomaar van Jan en alleman. Instellingen als de Rutgersstichting en ook GGD's waren het die hem het verhaal van door zonlicht aan getaste condooms vertelden. „Dat heb ik dus echt niet uit mijn duim gezogen. En ik blijf erbij dat het waar is ook." LEIDEN GEBOREN: Zainab dv. K. El Idrissi en H. Bensaga Emiel zv. P.H. van Ros- sem en G. Verbeek Willem Steven zv. J.A.S. Boomgaardt en S.J. Bijl Kay Lauren dv. J.J. Schoelink en J. Shipley Annemlek Dieuwertje Theresa dv. C.W.M. Straathof en J.G. van Rooijen Eva Liduina Maria dv. B.M. van Croon- enburg en L.C.M. Klüver Tim zv, J. Ar- noldus en C. van der Steen Stephan Alexander zv. C.J. Schoonwater en M. Beekman Féline dv. P.G. van der Lin de en D.A.P. Bal ink Douwe Geert zv. A. den Held en F.W. \4amelink Cynthia dv. B.A. Vermond en D. van der Hoeven Jessica Daniëlle dv. R.P. Heemskerk en A.M.P. Groeneveld Omar zv. A.A. El Banna en E.C.B. van der Putten Nata- scha Jacobadv. R.W.M. Vergeer en W.M. Westrik Broeksma Vincent Ge- rardus Cornells zv. E.G.J, van Eekhout en J.A.M. Tesselaar Michelle Patricia Veronica dv. B.C.B. Godijn en E.V. Driessen Sjoerd zv. R.M. Dobbinga en G.M.A. Brussee Hidde Alfred Johan zv. J.S.M.P. Froeling-en K.R. Kooistra like Seline-dv. V.G.M. Kok en M.A. van Rijn Michelle Fiona dv. F.C.G.M. Beuk en M. de Lusenet Yorrick zv. H.J. van den Burg en G.A. van der Tang Willem zv. C. van Rijn en J.C. van Duijn Angela dv. L.W.G. Schrijer en J. van der Tuin Elieskedv. R.L. Kallenbergen !.C. Boe- schoten Josca Stefanie dv. A.L. van Kempen en L.J.C.M. van Moorsel Gar- ko Peter Sijbrand Dirk zv. D. Kuijzer en P.C.A. Bulstra Sander zv. F.P. de Vries en A. van Tilburg Paola dv. D. Eve- leens en A.C.M. Wijnands Ditte Eliza beth dv. J. Haasnoot en S.E. van der Plas Lotte Aimée dv. D.W. Staat en P.E. van der Lek Robien Johanna Ca rolina dv. E.W, Wegerif en S.R.H. van der Laan Isabel dv. M.A. Koopman schap en O.M. Lotten Tom Simon zv. O.H. Brunner en B. Baumgarten Sam zv. J.E. van Denzen en P.H.M. van Rui ten Michelle Agnes dv. L.F.M. Verheij en J.H.A. Mook Chantal dv. W. de Vreugd en E.N. v^n Ernst Paul zv. E.G. Folten en M.M.M. van de Ven Joekie Josepha dv. F.R. Breddels en J.J. Scho- neveld Kirsten dv. A. Verloop en R.M. Vooijs Daphne dv. A. Verloop en R.M. Vooijs Willemien Frederike dv. M.M.M. Vlek en M.F. Wijnbergen Nellie Alida Gozina dv. G. Verweij en J. Noordam Jelle David zv. J. van Beelen en M.G. Zwaan Ingmar Sathópon zv. R. Kraai en P. Intaroj Tank zv. M. El Moussaoui en F. Yaacoubi Sharon dv. J.M. van den Berg en B. Högemann Armand zv. A. Spahija en B.M. Palm Mark Gerard zv. R.G.W. de Groot en G. Kamsteeg Nicole dv. M.J.W, Dekkers en J.M.J.C. van der Reijden Jordy zv. L. Oostveen en J.M. ter Haar Bas Pieter zv. R.J.B. Hageman en S. de Waard Bryan Cor nells zv. C. Matena en A.C. Vink Char lotte Johanna dv. P.T. van Rooden en J.W. Spaans Laura dv. J. van Spronsen en P.C. Veldstra Bart zv. M.J. van Delft en M.A. Hoogeveen Rita dv. M a Is- maciil en Zahra Aw Mohamed Jasper Nick zv. G. van der Plas en N A. Dijkstra Nicolaos zv. C. Karatzas en A.S. Laza- ris Kirsten Samantha dv. R.N. de Vroome en A.J. van der Sluis Bob zv. M.C. Segaar en M.C. Roelandse Roel zv. P.T. Pont en E.A.F. Overduin. OVERLEDEN: A.H. Steenbergen (1931) man J. Bon (1942) man R.O. van Steenbergen (1944) man W. Sjar- din(1926) man*J. Huininga (1921) man M. van den Berg (1923) echtgen. van P. Mieremet C.G. Oudshoorn (1913) echtgen. van J. Labordus C.J.M. Heemskerk (1940) geh. gew. met T.H. van Veen L. Plug (1921) man C. Haasnoot (1916) man J.H. van der Spank (1926) geh. gew. met G.J. Harting J. Kleijn (1900) man A.R. Beskers (1961) man *M.J. Greive (1918) echtgen. van P. Bink I. van Houten (1907) geh. gew. met A.G. van Lunsen B.J.A. Ritzen (1958) man J. Doornik (1908) geh. gew. met A, Gerrit sen *W.F. Maas (1906) man* J.G. Grosman (1907) man M. Oosterwijk (1993) zoon M.MJ.de Vrind (1905) vrouw* J.D. Verdeek Bron (1916) man J.G.A. Vreede (1916) echtgen. van J.W. Lely M.E.C. van Domburgh (1919) man J.H. van der Aar (1929) man J. Vreeken (1903) man A. van den Broek (1944) man* A.J.F. Beukman (1911) man N, van der Plas (1912) echtgen. van W. Ros* C.G. van Velzen (1926) man B.G. Kroon (1905) man G. Ja ger (1907) vrouw H. van der Vos (1910) man J. van den Bogaard (1929) geh, gew. met A. Duk M.J. Sto ker (1918) geh. gew. met P. Olie J. van der Mee (1912) geh. gew. met P. Noordermeer* M.A.H. Boogaards (1926) geh. gew. met G.T. van den Berg W. Penseel (1898) man C.J. van Musscher (1904) geh. gew metM.D.J. Been L. van Dam (1920) man W. Ar- noldus(1913) man. GEHUWD: F.Tofield en C.M. van der Ende H. van den Brink en C.B. van Vliet* M.J.H. Kenteren B.B. Rinkede Wit H. Ravensbergen en J.H.A. van den Berg W. Jong en S.A.M. van der Meer G.W. Brouwer en K.J.J.M. Gort zak P. van Neijhof en V.A.M.P. van Rooij J.P.V. Schekkerman en J. Olijer- VRIJE TIJD Edge City Blues Manifest Oudejaarsnacht is er een feest 'n de Boerderij Ter Weer in in de Boerderij Ter Weer in Wassenaar treedt vanavond de Wassenaar. De Edge City Blues deathmetalband Manifest op. wijdt het nieuwe jaar in. Als op warmer staan de Titfaces klaar uit Rijnsburg. De zaal is vanaf Het optreden begint om 22 00.30 open. Entree 2,50 gulden. uur. Entree 2,50 gulden. KAI IDEORECORDER 9 HQ systeem hypen 9 ind tuner met 45 5 lorkeuzezenders 1 timer van 8 ogr./1 jaar multi- 0 leed stilstaand 2 eeld en slow-motion g Quick Response System 6 Interactive Monitor 9 'stem Dig. tracking WIN 899 t introle VS-F 280. VOOR Stichting strijdt voor herstel panden aan Kaiserstraat leiden .chantal maes HiF - Foto - Video - TV haag/oegstgeest 41-jarige vrouw uit het Bel- che Deurne is gisteren door Haagse rechtbank vrijge- roken van medeplichtigheid diefstal van textiel en patro- i uit een naaiatelier in Oegst- st. Twee weken geleden eiste icier van justitie F. Slits dui- f id gulden boete, n het naaiatelier worden lidsjurken vervaardigd. Op 20 5 Justus vorig jaar reed de 'uw met haar baas naar j£g|gstgeest om patronen op te die eigendom zouden zijn van haar werkgever. De ver dachte vrouw zei op de zitting bij de rechtbank dat ze geen en kel vermoeden had dat er iets niet in de haak was. Zij zei dat ze niet beter wist dan dat alle meegenomen patronen eigen dom waren van haar werkgever. De officier van justitie vond medeplichtigheid echter bewe zen omdat de verdachte vrouw de patronen heeft meegenomen zonder te vragen van wie ze ei genlijk waren. Maar de recht bank vindt dat er geen sprake is van bewijs. De oude statige gebouwen op het terrein van de Sterrewacht aan de Leidse Kaiserstraat zijn vervallen en uitgewoond. Prof. dr. Vicent Icke kan het niet lan ger aanzien. Hij is bezig met de oprichting van de Stichting De Leidse Sterrewacht, die als doel heeft het oude gebouw te res taureren. Bijna twintig jaar geleden, in 1974, werden de sterrenkundi gen gedwongen te verhuizen naar het Huygenslaboratorium aan de rand van de stad. Dit lab stond leeg en moest een be stemming krijgen. „Het is totaal niet geschikt voor de sterren kundigen. Het is veel te klein. Bovendien is het een experi menteel lab, en de astronomen experimenteren hier niet. AJ on ze telescopen staan in het bui tenland, vanwege het slechte weer in Nederland", vertelt Ic ke. In de oude Sterrewacht zit in middels de afdeling biologie. Door gebrek aan ruimte werd er een hulpgebouw neergezet, een moderne blokkendoos die schrijnend afsteekt tegen de sierlijke gebouwen van de Ster rewacht. De professor vindt de situatie verre van ideaal: „Biolo gie wil hier helemaal niet zitten. Zij willen een goed en groot la boratorium. Bovendien hebben zij geen culturele band met de Oude Sterrewacht. De sterren kundigen daarentegen willen graag weer terugkeren. Je voelt je net alsof je gescheiden bent en een omgangsregeling hebt met je kinderen." Voor Icke reden genoeg om de stichting op te richten en strijd te voeren voor een op knapbeurt van de oude Sterre wacht. „De oude Sterrewacht moet worden gered en weer toebehoren aan de sterrenkun digen, zegt hij strijdlustig. Historie Icke verwijst ook naar de histo rie van he^ gebouw. Eenieder attendeert hij op het feit dat Al- bert Einstein nog over de stenen vloeren van dit prachtige ge bouw heeft gelopen. Aangeno men mag worden dat de Sterre wacht in die tijd in betere staat verkeerde dan nu. De jaren hebben hun sporen achtergela ten, vooral aan de binnenkant. De buitenzijde heeft af en toe nog wel een lik uit de verfpot gekregen, maar binnen blijken de muren vochtig, gebladderd en op sommige plaatsen afge brokkeld. De fraaie eikenhouten kasten in de schitterende biblio theek zijn beschadigd en mis sen ornamenten. Ook boven op het dak is het verval alom zicht baar. Het hout van de balustra den is vermolmd en de daken zijn verrot. Alleen een paar van de observatiekoepels zijn goed onderhouden door amateur sterrenkundigen van de Leidse Weer en Sterrenkundige Kring. Icke meent dat er niet te lang gewacht moet worden met de restauratie: „De eerste tien tot vijftien jaar zal je er nog niets van merken, maar daarna zul len de daken instorten. Die zijn zo verrot dat je de zwammen op de balken kan zien groeien. Wacht je nog tien jaar dan kan je de boel wel slopen." Het grootste probleem is het geld. Icke schat de opknapkos- ten op zo'n twee miljoen gul den. De universiteit kan dit be drag niet opbrengen. „We moe ten het hebben van rijksbijdra gen, privébijdragen, bijdragen van wetenschappelijke vereni gingen en fondsen. Ik heb ook al contact met grote industrië len, die best bereid zijn mee te werken." Prof. Icke: „De sterrenkundigen willen graag weer terugkeren naaR de Oude Sterrewacht." foto henk bouw man wetenschappelijk tintje. Leiden kunnen worden gehouden. En de universiteit is vrij van de is een museumstad en er zou „Het is een vriendelijk project, bijvoorbeeld een dependance waarmee we iedereen een van Museum Boerhave kunnen dienst bewijzen. De gemeente worden gevestigd. Ook zouden krijgt een prachtig gebouw met hele Sterrewacht-terrein een er tentoonstellingen en lezingen een maatschappelijke functie. Dependance Als het aan Icke ligt, krijgt het kosten die de oude Sterrewacht met zich meebrengt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13