'Teken tegen de haat' Kerk Samenleving WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Bomaanslag De Kroatische rooms-katho- lieke kardinaal Franjo Kuha- ric heeft de bomaanslag op een voormalige servisch-or- thodox kerkgebouw veroor deeld. Op kerstavond ging een deel van de kerk in Kar- lovac, 50 kilometer ten zuid westen van Zagreb, tegen de vlakte. De rest van het ge bouw raakte ernstig bescha digd. De kardinaal omschreef de explosie als 'een daad van haat, geweld en wraak', be doeld om onderlinge span ningen op te doen laaien. Hij noemde de daders 'vijanden van het volk'. Djuro Koksa, een rooms-katholieke bis schop die aan het hoofd staat van de Oecumenische Raad van Kroatië, riep katholieke en orthodoxe burgers op 'niet toe te geven aan de dui delijke bedoelingen van de daders - het zaaien van wan trouwen tussen de twee ker ken en hun mensen'. Het ge troffen kerkgebouw wordt niet meer gebruikt sinds de Serviërs in 1991 Karlovac ontvluchtten toen strijd werd geleverd over Kroatische af scheiding van Joegoslavië. In het deel van Kroatië dat door de regering wordt gecontro leerd, wonen nog ongeveer 200.000 Serviërs. Celstraf Wegens verkrachting van een predikante, bedreiging met seksueel geweld van twee an dere vrouwelijke voorgan gers, ernstige chantage en diefstal is gisteren in Han nover een man veroordeeld tot veertien jaar cel. De 46- jarige werd vrijgesproken van een derde aanklacht omdat de betreffende vrouw de da der niet met zekerheid kon identificeren. Tussen oktober en december 1992 drong de man de huizen van de theo- loges binnen. Zij beschreven achteraf alle drie de 'opval lende stem' van de beklaag de, die ze herkenden toen ze deze op een bandje te horen kregen. Een boek met adres sen van pastorieën, dat een deel van de buit vormde van een inbraak, vond men later terug op de werkplek van de man in Spind. Haïti De rooms- ka liiolieke bis schoppenconferentie van Haïti meent dat de economi sche sancties tegen hun land hebben geleid tot de dood van 'duizenden kinderen'. Ook als het doel van de sanc ties gerechtvaardigd is, moet van tevoren goed nagedacht worden over de consequen ties ervan, aldus de bisschop pen in hun kerstboodschap. „Duizenden kinderen ster ven wegens gebrek aan me dicijnen aan epidemieën", schrijven de bisschoppen. Duizenden anderen lijden onder zware gebreken als ge volg van tekort aan voedsel. De bisschoppen onderstre pen dat de politieke proble men van Haïti niet met eco nomische sancties opgelost kunnen worden. Indonesië Vijftien organisaties, waaron der het Humanistisch Ver bond. de FNV, Amnesty In ternational en Pax Christi, willen dat de parlementariërs die volgende maand naar Indonesië gaan, ook men senrechtenorganisaties be zoeken. Zij roepen de parle mentariërs op naar Aceh en Oost Timor te gaan dn onaf hankelijk van de Indonesi sche regering te spreken met slachtoffers van de schen ding van de mensenrechten. De verlangens van de organi saties staan in een petitie die zij aan Tweede-Kamervoor zitter Deetman hebben aan geboden. Taizé-ontmoeting in München De zestiende Europese Taizé-ontmoeting, die gisteren in München is geopend, moet een 'teken tegen de haat' worden. De ontmoeting, waaraan naar verwachting 75.000 jongeren uit heel Europa zullen deelnemen, kan bijdragen tot een beter begrip tussen de verschillende landen en tot verdieping van het christelijk geloof. Dat heeft de organiserende oecumenische broedergemeen schap inTaizé (Oost-Frankrijk) bekendgemaakt. Tijdens de bijeenkomst, die tot zaterdag zal duren, staan gebed, kerkdiensten, meditatie en uit wisseling van religieuze ervarin gen centraal. Rooms-katholieke, protestantse en orthodoxe jon geren uit heel Europa worden ondergebracht in meer dan driehonderd gemeenten in München en omgeving, in scholen en bij mensen thuis. Veel van hen zijn afkomstig uit Oosteuropese landen. Paus Johannes Paulus II, de aartsbisschop van Canterbury, George Carey, en VN-staatsse- cretaris Butros Butros-Ghali hebben de jongeren telegram men met goede wensen ge stuurd. De oecumenische patri arch van Konstantinopel, Bartholomeus I, bracht de ze gen van de orthodoxe kerk over. De broedergemeenschap van Taizé, onder leiding van Roger Schutz, nodigt jongeren elk jaar tussen kerst en oud en nieuw uit voor een ontmoeting in een Europese hoofdstad. In 1992 was dat Wenen. Ook in Buda pest, Praag, Polen, Londen, Bar celona, Rome en Parijs hadden ontmoetingen plaats. De oecumenische gemeen schap in Taizé werd in 1940 ge sticht door Roger Schutz. Nu wonen er zo'n negentig broe ders, afkomstig uit verschillende kerken. Jaarlijks komen er tien duizenden jongeren naar het klooster voor discussie en medi tatie. Eeuwfeest Christelijke Gereformeerde Kerk aarlanderveen De Christelijke Gereformeerde Kerk van Aarlan derveen herdenkt deze maand het 100-jarig bestaan. De ge meente werd op 13 december 1893 'geïnstitueerd' door domi nee J. Wisse Czn. uit Den Haag. Daarmee kwam een eind aan een periode van een halfjaar waarin gelovigen die uit onvrede met de 'gewone' Gereformeerde Kerken hadden gebroken, als een afge scheiden groep bijeen kwamen. In dat halfjaar was door hen een eigen, houten kerkje gebouwd. De Christelijke Gereformeerde Kerk van Aarlanderveen had aan vankelijk een functie voor de wij de regio, maar na de komst van gelijksoortige gemeenten in na burige dorpen nam het ledental af. Het dieptepunt werd bereikt in 1935, toen de kerk nog maar 45 doopleden telde. Momenteel schommelt het bestand al enige jaren rond de 160 leden. De eer ste houten kerk werd in 1970 vervangen door een nieuw ge bouw (foto), dat plaatsbiedt aan ruim 120 personen. De geschie denis van de gemeente is vastge legd in een herdenkingsboek, dat is te bestellen bij de scriba. FOTO BEN DE BRUYN Helft hervormde gemeenten werkt mee aan enquête BEROEPINGSWERK woubrugge anp NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen: J. Veldhuizen te Putten; te Utrecht (Oecumenische Studentengemeente): drs. D.M. de Jong te Oss(SOW). Aangenomen: naar Elburg: J.H. Gijs- bertsen te Ri|ssen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zaandam: M A. Jansens te Leeuwarden-West. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Mildarn i.c.m. Nij- ega-Opeinde: J.H. Tempelman, kan didaat te Bergentheim die bedankte voorCreil i.c.m. Nagele. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Damwoude: drs. G.J. Capellen, kandidaat te Genemui- den en L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Ruim 900 van de 1700 hervorm de gemeenten hebben een en quêteformulier ingevuld, waar mee de stichting Nérac probeert aan te tonen dat een meerder heid in de Nederlandse Her- vohnde Kerk het Samen op Weg-proces van hervormden, gereformeerden en lutheranen afwijst. Volgens de stichting leert een eerste indruk van de retour ontvangen formulieren dat dat inderdaad het geval is. Eind januari 1994 wordt de enquête afgerond en worden de resultaten geëvalueerd. In de loop van februari wil Nérac de eindrapportage aanbieden aan het moderamen (bestuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk. Eerder deze maand wees het moderamen het particulier initiatief van de stichting af en benadrukte dat ambtsdragers en ambtelijke vergaderingen niet aan de enquête hoefden mee te werken. Volgens Nérac zijn de respon denten afkomstig 'uit de volle breedte van de kerk' Veelvuldig vragen naar de weg In de reeks boekjes 'Veelvuldig vragen naar de weg' is de christelijk gereformeerde emeritus-predikant J.H. Velema inmiddels beland bij het achtste deeltje. Ook deze uitgave is weer ontstaan uit het EO-radioprogram- ma 'Vragen naar de weg' waarin Velema door luiste raars gestelde vragen beantwoordt. Voor het achtste boekje zijn 21 antwoorden geselecteerd rondom de thema's bijbeluitleg, de leer van de kerk, geloofsleven en christelijk leven. Net als in de vorige deeltjes zijn ook hier gespreksvragen toegevoegd, waardoor deze uitgave ook geschikt is voor persoonlijke bezinning of het ge bruik in gespreksgroepen. De kracht van Velema is dat hij er steeds weer in slaagt op een duidelijke en bondige manier bijbelse richtlijnen aan te geven bij diepgravende vraagstukken op het gebied van het geestelijk leven. Dit keer gaat hij onder meer in op het begrip 'roeping', de 'toeëigening des heils' en de vraag of geloven makkelijk of moeilijk is. In zijn antwoord op deze laatste kwestie zegt Vele ma: ,,U behoeft er niéts voor te doen dan niets te doen. En dat maakt het voor ons zo verschrikkelijk moeilijk, want wij willen er zo graag veel voor doen. Dat moeten we nu afleren. Gods genade is alleen gratis te verkrijgen en alleen voor zondaren en voor niemand anders. Al leen in die kwaliteit zijn we bij de Heere welkom." Veelvuldig vragen naar de weg deel 8 J.H. Velema. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 141 p. ISBN 90-297-1173-6. Prijs 23,50 gulden. Bloed, zweet en vrede? De oprichting van de staat Israël was in 1948 niets an ders dan de verwezenlijking van een droom die al eeu wenlang door generaties joden in de diaspora werd ge koesterd. Maar na die oprichting moest het eigenlijke werk, het uitbouwen van de staat, nog beginnen, schrijft drs. Hans Bronkhorst in de inleiding van zijn boek 'Bloed, zweet en vrede?'. Met name die eerste twee woorden in de titel geven al aan welke offers dat heeft gekost. Bronkhorst geeft in deze uitgave een korte opsomming van alle tegenslagen die het joodse volk heeft ondervonden, te beginnen met de verwoesting van de tempel in het jaar zeventig na Christus. Hij be steedt verder onder meer aandacht aan de jodenvervol gingen tijdens de middeleeuwen, de strijd om het be staan in de jaren 1948-1973 en de problemen rondom het huidige vredesproces. De 26-jarige Bronkhorst studeerde geschiedenis aan de Evangelische Hogeschool, de Hebreeuwse universi teit van Jeruzalem en de Rijksuniversiteit Utrecht, waar hij in 1992 afstudeerde op de geschiedenis van het Mid den-Oosten. Hij is momenteel eindredacteur van het blad 'Christenen voor Israël'. BOEKBESPREKING Onderwijs verandert De vele veranderingen in het onderwijs doen zelfs inge wijden duizelen, laat staan dat 'eenvoudige' opvoeders nog helder voor ogen hebben welke ontwikkelingen zich momenteel in hoog tempo voltrekken. Om orde te scheppen in de ogenschijnlijke chaos schreef Anne Nij- burg, directeur van de Koning Beatrixschool in de Haagse Schilderswijk, het boekje 'Onderwijs verandert'. Daarin schetst hij, vanuit een christelijke levensvisie, wat er in grote lijnen gebeurt en wat de effecten zijn van deze veranderingen. Nijburg geldt als een deskundige in deze materie. Hij is voorzitter van het stedelijk overleg tussen directeuren van christelijke basisscholen en bestuurslid van de Rayonschoolraad. Ook werkt hij geregeld mee aan de onderwijsrubriek van de EO-tijdseinradio en is hij ac tief binnen de Stichting Bijbel Onderwijs. In zijn boekje richt hij zich niet alleen op ouders en opvoe ders, maar ook op schoolbestuurders, leerkrachten en studenten. Onderwijs verandertde christelijke school op weg naar 2000 A. Nijburg. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 176 p. ISBN 90- 297-1141-8. Prijs22,50 gulden. Op bergen en in dalen De columns die psychologe, publiciste en geestelijk verzorgster in de psychiatrie Aleid Schilder tweeweke lijks schrijft in het dagblad 'Trouw', zijn voor de derde keer gebundeld. Opnieuw komt in deze uitgave aan de orde hoe psychische problemen samenhangen met het geloof en wat hulpverlening kan betekenen. Ze weet inmiddels 'dat het verband tussen geloof en on welzijn in alle christelijke kerken voorkomt'. Schilder - wel eens aangeduid als de 'hogepriesteres van de New Age' - snijdt theologische kwesties aan, maar ook psychologische thema's als jaloezie, angst, ideaalbeelden, doodsverlangen en heimwee. De titel van haar boekje slaat op het lied 'Op bergen en in da len, ja, overal is God', dat is te vinden in de gezangen bundel voor de Nederlandse Hervormde Kerk. Ze heeft lang getwijfeld of ze deze régel zou gebruiken, maar een uitspraak waarmee ooit dominee Buskes dit lied diskwalificeerde (omdat daarin God wordt vereenzel vigd met het 'Al') leek haar een goede reden om dat wèl te doen. "Omdat God voor mij het Al is, beter ge zegd het Al-Niets - ondanks de ingewikkelde vragen en antwoorden die daarna kunnen komen." Ook verschenen: 'Wat je zalig noemt' van ds. J.G. Meynen. De auteur, gereformeerd predikant in Haarlem, gaat in deze uitga ve vers voor vers door de bergrede. Hij laat in zijn me ditaties zien dat de bergrede 'geen toekomstmuziek biedt, maar echte troost voor vandaag'. Uitgegeven door Kok Voorhoeve in Kampen. 100 p. ISBN 90-297- 1167-1. Prijs16,90 gulden. 'Meer in huis' van Ton Valkenburg. Centraal staat in deze uitgave de vraag vanuit welke motivatie christelij ke thuiszorg wordt geboden. Deze vorm van thuiszorg heeft volgens de auteur een bepaalde meerwaarde. Maar hoe breng je die in de praktijk van alledag naar voren? Uitgegeven door Kok Voorhoeve in Kampen. 95 p. ISBN90-297-1179-5. Prijs: 16,50gulden. dick van der plas cfoor Jan Krui» COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg. G P Arnold (adj), J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D. Paauw, tel. dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fa* 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17.00 uur: T elefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vnj van 8 30-17 00 uur T elefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Teiefoon 071 -128030 bij vooruitbet Gnd BTW) peraccgiro autom bet. per maand - 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19 30 uur, zat. 10.00-12.00 uur Telefoon071 -143241 HET WEER IJslanddepressie De afkoeling boven West- en Mid den-Europa bleek uiteindelijk niet meer dan een schijnbeweging van Koning Winter. Het vrij koude weer blaast vandaag niet alleen bij ons de aftocht, maar ook in de wat con- tmentaler gelegen gebieden van Europa. De welbekende IJslandde pressie is volledig in ere hersteld en pronkt met een luchtdrukwaar- de van rond 950 millibar op de Eu ropese weerkaart. Zeker tot in het nieuwe jaar zal het systeem de motor zijn achter diver se actieve regengebieden, die in de hoogste versnelling de oceaan over zwiepen. December 1993 zal niet alleen worden herinnerd als een maand met aanhoudende en uit eindelijk verwoestende regenval; na de vroege winterouverture van november viel de maand vooral op door een overmaat aan zacht weer met een positieve afwijking van 2' graden. Daarmee doorbrak decem ber een reeks van vijf koude maan den. Het front, dat gisteravond nog wat natte sneeuw bracht, heeft de weg vrijgemaakt voor diverse opvolgers. Eigenlijk zien we een vergelijkbaar patroon als tijdens de week voor kerstmis, toen de straalstroom juist ten zuiden van ons land Europa binnenjakkerde, begeleid door al lerlei intensieve regengebieden. Er moet worden gevreesd dat de stroomgebieden van Rijn en Maa opnieuw veel regenwater te verwf ken krijgen in de periode rond de jaarwisseling. De Duitse weer- dienst verwacht in elk geval op nieuw een stijgend peil van het Rijnwater. In detail ziet het verhaal er voor komende dagen inderdaad nogal depressief uit: nadat in de loop v vandaag een tweede, al wat actie ver front voorbijtrekt, ontpopt zie ten westen van Ierland een geme randstoring, die morgen rond de middag opnieuw de hemelsluizei doet openen. Gezien het sterke u diepingsproces bestaat er boven dien kans op enige tijd storm aai de kust. Een adempauze is er na welijks. Vrijdag hgt een volgende loot van de depressie-familie bov Schotland, terwijl het bijbehorer regengebied grote delen van We; Europa overdekt. Ook dan zal er ongetwijfeld veel wind staan. He enige lichtpuntje tijdens deze on stuimige dagen is de behoorlijk milde temperatuur van 6 tot 9 gr den. In de eerste dagen van 1994 lijk er nog geen einde te komen aan die bruisende oceanische activi teit. Wellicht dat Nieuwjaarsdag even wat verlichting geeft door e hogedrukruggetje, voordat de vo gende storing zich aandient. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of buien, vooral langs de westkust en. Ook is er af en toe wat zon. Middagtemperatuur van 4 graden in Schotland tot ongeveer 8 graden in het zuiden van Engeland en Ierland. België en Luxemburg: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of buien, maar ook af en toe wat zon. In de nacht in de Ar dennen nog sneeuw. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 7 graden, in de Ardennen tot ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frank- Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen, ook nu en dan zon. In de nacht in de heuvels in het oosten nog sneeuw. Middagtempe ratuur oplopend tot ongeveer 9 graden Portugal en Madeira: Portugal: vandaag vrij veel wolkenvelden en op de meeste plaatsen af en toe re gen. Morgen vrijwel overal droog en af en toe zon, later weer toenemende re genkansen. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 15 graden, in de Algarve iets hoger. Madeira: Wolkenvel den, ook nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag half tot zwaar bewolkt en vooral in de noordelijke helft nu en dan regen, in de Pyreneeën boven 1800 meter sneeuw. Morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Langs de Costa's in het zuiden en zuidoosten maxima rond 20 graden, elders in Span je maxima ongeveer 15 graden. Canari sche Eilanden: wolkenvelden, maar vooral aan de zuidstranden ook geregeld zon. Droog. Maxima in het zuiden onge veer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met af en toe regen, maar ook nu en dan zon. Aan de Cóte d'Azur blijft het op de meeste plaafèen droog. Morgen steekt mogelijk de Mistral op. Middagtemperatuur in het laagland ongeveer 11 graden, in het ui terste zuiden plaatselijk 15 graden. In de Fran'se Alpen vandaag veranderlijk bewolkt en boven 1200 meter plaatse lijk wat sneeuw. Morgen valt op meer uitgebreide schaal sneeuw. Tempera tuur op 2000 meter meest iets onder Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in het zuiden nog kans op een bui, morgen meer zon. In het midden en noorden vandaag vrij zonnig, morgen enkele wolkenvelden en plaatse lijk regen, in de Alpen en Dolomieten boven 1200 meter sneeuw. Middagtem- peraturen van circa 4 graden in de Po- vlakte tot 15 graden op Sicilië en Malta en morgen ook in midden-ltalië. Corsica en Sardinië: nu en dan zon, morgen mo gelijk een bui. Maxima rond 14 graden Turkije en Cyprus: Vapdaag af en toe zon en hier en daar een bui Morgen meer bewolking en toe nemende regenkansen. Middagtempera tuur van 13 graden rond de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: Vandaag in het westen plaatselijk sneeuw, overgaand in regen. Elders nu en dan zon en droog. Morgen enige tijd regen, sneeuwgrens eerst oplopend tot ongeveer 1500 meter, overdag weer da lend naar 800 meter. Maxima in het laagland oplopend tot ongeveer 5 gra- Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Morgen van tijd tot tijd neerslag, sneeuwgrens variërend tussen 1000 en 1500 meter Temperatuur op 2000 meter meest enkele graden onder het vhesplint. In de dalen temperatuur oplopend tot ruim boven nul. Oostenrijk: Vandaag in de dalen plaatselijk wolken velden of mist, in de bergen perioden met zon. Droog. Morgen van het westen uit enige tijd neerslag, sneeuwgrens on geveer 1200 meter. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot ongeveer rond min 3 graden. 20 17 SK gf bewolkt ^onweer warmtef regen °Pkl'""S sneeuw e" hagel L lagedrul H hogedru -ij lonntg 19 temperatu ',00°" hertopa Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 30 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder lf Maan op 18.44 MaanonderO' Waterstanden Katwijk Hoog water 03.58 16.09 Laag water 23.45 12.06 Weerrapporten 28 december 19 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Athene Barcelona Berlin Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Rome regen Split nietontv Stockholm zwaar bew. Warschau motregen Wenen zwaar bew Zurich zwaar bew 8angkok licht bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca half bew. Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Toronto HEINZ D£ Pee- TEE - TEE - TE JE COMPETITIE KA/V J/J A/ET AJ UITJE snxT EP/JOEU f WAApOM S/C£A1£S* Z£ £>A~T~ DWG A'/ET A*ET££AS PEE/C E/V CLOPPES/3UPG KLEP EP - (OoAlPET/ T/£ KD/V/VEAS ZE W EES/ DR/EDELAG PAK GAAP L0P£A/ WETBAU.EP MET EES/ BLOEMETJES BAL ES* DE ScB£/£>9 OP POG£ /-/AKKEP S*.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12