/EIDEN LVC gooit het roer om Ik moet weer van nul af beginnen Het leschenk Hr Koophuizen in Zuid-West Bewoners Ecobel: ongelijk Verzet in Koppelstein tegen flat van elf hoog Comité tegen CD wacht op geld (OENSDAG 29 DECEMBER 1993 971 11 ff GERT VISSER, 071 -356430, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Tegenstander yi q Jaap van Meijgaar- I J den, ex-PvdA, milieu-ambtenaar en dè tegenstander van een autoluwe binnenstad. Sluitingstijd yt a Het merendeel van I de Leiderdorpers (63 procent) wil dat de winkels in Winkelhof later (een halfuur) sluiten. Herindeling a a De Oranjevereni- I ging in Rijnsater- woude ziet slechts nega tieve gevolgen die de ge meentelijke herindeling heeft teweeggebracht. iciency moet toekomst popcultuurcentrum veiligstellen et Leids Vrijetijdscentrum (LVC) heeft een plan opge- Efficiënter pld, dat de komende jaren moet leiden tot een betere Veel mogelijkheden om de in- ïdrijfsvoering van het popcultuurcentrum aan de Bree- komsten te verhogen, heeft Vis- raat. Alleen op die manier, denkt directeur Ruud Visser, dus mot In het LVC het hoofd boven water houden. ten we proberen de prijzen laag den wim koevoet het plan, dat in het jaar 2000 stalte moet hebben gekregen, lat onder meer dat het bon- psysteem voor de bar wordt reschaft. Er komt een mooie itvangsthal met aparte ingan- ri van filmhuis, grote zaal en rsusruimten. De grote zaal )rdt uitgebreid, zodat de toe- pp op de dansavonden kan )rden opgevangen. Verder ko- tn er een in- en uitgang ach- het podium voor appara- lir, meer samenwerking met jdere instellingen, een menta- feitsverandering bij bands en n nieuwe naam. visser ziet dat zich 'donkere jlken' boven het LVC samen- leken. Hij voorspelt dat de in- psten (gemeentelijke subsi- baromzet en entreeprijzen) het gunstigste geval op het- Ifde peil blijven maar de uit- ven flink toenemen. De directeur: „Doordat de pderwet voor de horeca is ngescherpt moet er hier een fcuw akoestisch onderzoek Iirden uitgevoerd. Dat kost n 6.000 gulden aan leges. Als verhuizing naar het nieuw te iiiwen Sleutelhof-complex orgaat, moet het opnieuw, i's dus twaalf mille en een lop gezeur. Verder is de andweer gereorganiseerd als waarvan wij nieuwe te- Geen popgroepen namens LVC in Stadsgehoorzaal leiden wim koevoet Het Leids Vrijetijdscentrum doet niet mee met de programme ring van de Stadsgehoorzaal. De gemeente wil er het muziek centrum van Leiden maken. De bedoeling was dat het LVC wat grotere popconcerten zou afwerken in de Stadsgehoorzaal maar directeur R. Visser ziet alleen maar nadelen. „Het clubcircuit gaat niet samen met klassieke muziek. Verder is het je reinste kannibalisme: als wij op zaterdag De Dijk in de Stadsgehoorzaal zetten, zijn wij die avond onze eigen concur rent. Vergeet niet dat die zaal hier maar een paar stappen van daan is." „Verder verdienen wè er niets aan, al was het alleen maar omdat de baromzet op zo'n avond niet aan ons ten goede komt." Visser is ook somber over de eventuele nieuwbouw bij de Sleutelhof voor zijn instelling. „We lopen grote risico's. Sfeer is zeer 'gebouwgebonden'. Als ik in ons huidige gebouw wat ver timmer, loop ik al de kans dat het publiek afhaakt." Het huidige gebouw moet wellicht wijken voor een toegangs poort van dit winkelcentrum. Hoewel het LVC met de gemeente in gesprek is en blijft over nieuwbouw blijft de instelling het liefst zitten waar ze zit. Liever verhuist ze naar een bestaand ge bouw. Visser geeft Trianon als voorbeeld. keningen van ons gebouw moe ten laten maken. Ook de reor ganisatie op het stadhuis gaat ons geld kosten. De nieuw ge vormde diensten werken met eigen budgetten en gaan meer kosten verhalen op de instellin gen waarmee ze zaken doen." te houden. Verder doet Leiden niet aan programma-subsidies zodat het LVC zelf opdraait voor optredens waar weinig publiek op afkomt. Het enige wat we kunnen doen, is als het ware het terugverdienen van de verliezen door efficiënter te werken." Ook de vrijwilligers achter de bar moeten doelmatiger opere ren. Volgens Visser heeft daar om het bonnensysteem z'n langste tijd gehad. Het voordeel dat consumpties snel kunnen worden afgerekend weegt niet langer op tegen de nadelen. Er is onvoldoende inzicht in.de fei telijke baromzet en bovendien klagen steeds meer bezoekers over de eenheidsprijs voor bier, wijn en frisdranken. Van groot belang vindt Visser ook het overleg met andere poppodia en de bands. Hij be speurt twee 'zorgwekkende ont wikkelingen': „De prijzen die bands voor hun optredens vra gen, stijgen enorm. Diezelfde bands verpesten hun eigen markt door te vaak te spelen en door op te treden in plaatsen die te dicht bij elkaar liggen. Candy Dulfer is van beide ver schijnselen een goed voorbeeld. Als ze dinsdag, woensdag en donderdag in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam heeft ge speeld, merken wij dat op vrij dag aan de belangstelling. In plaats dat iedereen elkaar kapot concurreert kunnen we beter el kaar versterken." Imago Visser wil ook werken aan het imago van het LVC. In dit ver band zegt hij dat het begrip 'vrijetijdscentrum' achterhaald is. Een nieuwe naam is nog niet bedacht. Verder zullen de affi ches veranderen. Daarop stond de naam van het LVC met gro tere letters afgedrukt dan de na men van de popgroepen. Vol gens Visser moet dat andersom. 'olitie rukt uit voor loos alarm iden De Leidse politie rukte gisterochtend rond half twaalf te- ;rgeefs met man en macht uit naar de Breestraat. De melding as binnengekomen dat een juwelier was overvallen. De Bree- raat werd afgezet en controleposten werden ingericht aan Lan- :brug en Aalmarkt. De politie hoopte zo de overvallers op hun ucht te pakken. Maar alle moeite bleek voor niets, het alarm bij 3 juwelier was per ongeluk afgegaan en dus loos. Iterëo in beslag genomen iden Een echtpaar uit de Bernhardstraat is gisteravond zijn iluidsapparatuur kwijtgeraakt Tal van waarschuwingen over 2 te harde muziek sloegen man en wouw de afgelopen periode i de wind. Gisteren was het moment daar dat de politie het ge- ag niet langer tolereerde. Zonder dralen werd de stereo-appa- ituur in beslag genomen. .randje in school iden» De vensterbank van een klaslokaal van de Mondriaan :holengemeenschap aan de Vijf Meilaan heeft gisteravond kor- i tijd in brand gestaan. De brand is vermoedelijk veroorzaakt oor vuurwerk dat naar binnen is gegooid. De brandweer was ?el snel ter plaatse en voorkwam dat het vuur verder om zich ;en kon grijpen. Het ene rijtje is zes huizen lang en het andere zeven. De tuinen komen naar elkaar toe te liggen. Een wilg en een es moe ten wijken voor de nieuwbouw. Twee rijtjes koophuizen voor gezinnen krijgt Leiden-Zuid West erbij. De eengezinswonin gen worden gebouwd op de hoek J. Wagenaarlaan/Valerius- straat. Architect R. Knappers presenteert het plan vanavond om acht uur in het Mondriaan- college aan de Vijf Meilaan. Al het andere omringend groen - vier kastanjes, zes eiken, een es, enkele struiken en wat kleinere bomen - blijven ge handhaafd, De bewoners van de Ecobel- woningen aan de Noachstraat hebben bij de Raad van State geen gehoor gevonden voor hun bezwaar tegen de bouw van een studentenflat aan de Klikspaanweg. Zij betogen dat FOTO'S JAN HOLVASTEN FOTOLUX (INZET) Omstreeks half april opent Formido een nieuwe bouwmarkt. Inzet: eigenaar D. Linschoten. Formido keert na twee jaar terug aan Hoge Morsweg de flat het zonlicht uit de serres weghoudt. Staatsraad J. de Vries wees hun verzoek de bouw stil te leggen van de hand. Op de argumenten van de be zwaarmakers, dat hun huizen in de schaduw van de flat minder waard zijn, ging de staatsraad nauwelijks in. leiden hans koenekoop De contracten zijn al getekend, D. Linschoten kan niet meer te rug. De man die twee jaar gele den zijn Eormido Bouwmarkt aan de Hoge Morsweg in vlam men zag opgaan, opent naar verwachting half april een nieu we vestiging. Op nog geen hon derd meter afstand van zijn ou de, afgebrande zaak. „Ik weet het, ik neem een groot risico. Ik moet weer van nul af beginnen. Toen ik vorige week de offerte van de bank zag met daarop het investeringsbe drag van 1,5 miljoen gulden, moest ik toch even diep zuch ten. Waar begin ik aan. Direct na de brand, die op za terdag 11 januari 1992 de bouw markt volledig verwoestte, wilde Linschoten een nieuwe vesti ging opbouwen. Zijn Eormido Bouwmarkt maakte een uitste kende omzet en was hèt doe- het-zelf adres voor bewoners van Stevenshof en Hoge Mors. Maar Linschoten werd flink tegengewerkt. In eerste instan tie door buurman PontMeyer. Deze houthandel wilde het ter rein niet langer verhuren aan Eormido en op de vrijgekomen grond zelf uitbreiden. Dat is in middels gebeurd. Later hield de gemeente Lei den een snelle werderopbouw van de Eormido Bouwmarkt te gen. „Twee maanden na de brand was ik al rond met aan- kerst en oud en nieuw jjn nauw verbonden met «schenken. De een geeft itfat weg, de ander krijgt ïiets kado. In een serie I portretteren we een aantal gevers en ontvangers van fcschenken. Vandaag: de Stichting Steunpunt frouwen in de Bijstand. Je kerstboom van Joke - prijs een pakkie sigaretten' - eeft schuimkransjes in de lennetakken. Maar zelf .8)ebben de bijstandsvrouwen looit een kerstpakket gehad, tien jaar geleden toen er over was van het LIOM, Vaar ik wel mee te maken iad. Zat een kaarsenhouder p. Daar staat hij nog." Joke veet nog wat er verder in zat (.Wijn, beleg, chuimkransjes, koffie, suiker r 7 tui thee." (Wij deelden de afgelopen aren geen kerstgeschenken [it bijstandsmoeders. Wel pogen kinderen een lijstje hel Sinterklaas maken, tot Sjftig gulden. Zo'n zestig Inderen in de wijk Pancras 1 leden mee, ze weten niet dat Jlllet van het steunpunt komt. Haar het was absurd wat ónderen op hun eigen prlanglijstje zetten, niet palistisch. Een 12-93I ■7jk t .4Ien c mountainbike, een skeeler, een type-machine. Dat kon dus niet. Met 3 oktober doen we ook iets extra's voor kinderen. Geld, vroeger muntjes voor de kermis. Wij 'bedelen' zelf weer om het geld, dat is vervelend." „Een paar jaar terug flansden wij zelf een pakket in elkaar. Met koffie, thee, suiker, een worst, pindakaas, melk. Voedingsmiddelen, geen luxe." Wat ze zelf graag in een pakket zouden ontvangen? „Nou, er hoeft van mij geen steengrill in te zitten. Pas hoorde ik van een kind dat op school met een cd- rek liep te zwaaien. Zat bij mijn vader in het pakket, maar hij hoefde het niet, zei het kind. Geef mij maar iets anders. Waspoeder, douchecrème of zeep bijvoorbeeld." Ook Ineke vindt iets voor de dagelijkse huishouding het belangrijkste. „Een pakkie shag, jam, fruit, dat zou er in moeten zitten. Een doos suikerklontjes die je op tafel kunt zetten, dat is eens wat anders dan gewone suiker. Maar wij vinden altijd dat e anderen zijn die het harder nodig hebben." tekst: emiel fangmann foto: hielco kuipers nemersbedrijf Niersman uit Voorschoten. Die had een stuk grond aan de andere kant van PontMeyer gekocht en wilde daar graag een nieuwe bouw markt neerzetten. Het klikte meteen tussen Niersman en mij, maar de gemeente Leiden is gaan dwarsliggen omdat een bouwmarkt op die plek niet paste in het bestemmingsplan." Verzekering Voor Linschoten drong echter de tijd. „Ik betaalde de salaris sen nog gewoon door, maar had nog geen cent gezien van de verzekering. Die betaalt pas uit als je kunt bewijzen dat je een nieuwe zaak bent begonnen." Eind vorig jaar stond Linscho ten met de rug tegen de muur: „Ik moest kiezen. Failliet gaan of in Zaltbommel een nieuwe zaak starten. Met pijn in het hart heb ik voor het laatste ge kozen. Uiteraard moest ik wel mijn Leidse personeel ont- studenten. Het idee voor de flat verkeert nog in het ontwerpstadium. De gemeente Leiden heeft dan ook nog geen bouwvergunning af gegeven. Eerst komt er een uit gebreide inspraakronde. De wijk Koppelstein heeft die pro cedure niet eens afgewacht. De schetsen van de flat zijn de be woners in het verkeerde keelgat geschoten. Op zich hebben zij niets te gen het wonen langs het water, maar een fiat van elf hoog zal zeker het uitzicht bederven en zonlicht voor direct omvvone- nenden verminderen. Boven dien vrezen de bewoners par keeroverlast. De bewoners van de Leidse wijk Koppelstein verzetten zich te gen de komst van een flatge bouw van elf verdiepingen aan de Hoge Morsweg. Die flat is ge pland op de strook grond tussen Hoge Morsweg en Rijn, naast de houthallen van PontMeyer en de nieuwe Formido-bouw- markt. De Leidse Stichting Studen tenhuisvesting (SLS) is op drachtgever van het bouwplan. Het is niet de bedoeling dat in de appartementen studenten gaan wonen, maar afgestudeer de jongeren. Die maken op hun beurt kamers leeg voor nieuwe slaan." Aannemer Niersman heeft al die tijd rustig de bouwvergun ning afgewacht. En sinds enkele weken is er volop bedrijvigheid aan de Hoge Morsweg. Óver en kele maanden staat er een hy permodern pand van ruim 1700 vierkante meter. „Mooier en groter dan de vorige zaak. Nee. er is geen brandbaar bouwma teriaal gebruikt. En er zijn zes nooddeuren." Drie maanden geleden werd Linschoten benaderd door de beheerdersgroep van Eormido (waarin ook Praxis en Hubo zit ten, red.). Of hij de nieuwe zaak in Leiden wilde runnen, „Veel mensen durven zo'n groot risi co niet te nemen. En ik heb ook wel flink getwijfeld. Het zal niet makkelijk worden om de nieu we vestiging weer zo succesvol te maken. Zeker niet zo lang de Haagse Schouwbrug er nog niet ligt. Ik heb toch 'ja' gezegd, ge voelsmatig. Het is toch eigenlijk mijn zaak." Het nieuws dat de Formido Bouwmarkt aan de Hoge Mors weg terugkeert, is niet onopge merkt gebleven in de buurt. „Gek genoeg heb ik geen perso neel hoeven werven. De helft van het oude personeel heeft zich vrijwillig aangemeld. Som migen zeggen er zelfs hun hui dige baan voor op." Leiden is voor iedereen. Die naam heeft een groep mensen gekozen, die een dam willen opweipen tegen de opkomst van extreem rechtse politieke partijen in Leiden. De groep heeft de gemeente 10.000 gul den subsidie gevraagd om pos ters en stickers te drukken en folders en boekjes uit te geven. De deelname van CD en CP '86 aan de verkiezingen van maart volgend jaar en de groei ende aanhang van de partijen waren voor Leidse organisaties reden bij elkaar te gaan zitten om te bedenken hoe 'de vijand' bestreden kon worden. Bij het initiatief van het anti-racisme comité hebben zich inmiddels kerken, politieke partijen, buurtverenigingen, het Meld punt Discriminatie en politiek centrum De Invalshoek aange sloten. De plannen van het comité 'Leiden is voor iedereen' zijn in grote lijnen klaar. De groep wil een poster in de krant afdruk ken die mensen voor het raam kunnen hangen, folders ver spreiden in buurten waar een van de ultra-rechtse partijen heeft gefolderd, een boekje uit geven waarin de argumenten voor racisme worden weerlegd en stickers en buttons uitgeven. Verder zijn er plannen voor spe ciale gebedsdiensten in kerken en moskeeën. Maar aan het verder uitwer ken van de plannen denkt woordvoerder K. Walle van het comité nog niet. „Dan moeten we toch eerst iets weten over die subsidie-aanvraag. Als het geld er niet is heeft het ook geen zin om allerlei acties te beden ken." Positief Burgemeester en wethouders staan positief tegenover de plannen van 'Leiden is voor ie dereen'. Zij willen echter met de fractievoorzitters van de politie ke partijen overleggen alvorens een besluit te nemen. Overleden: Mary Schaap (60) Een lichtend voorbeeld voor alle Leidse vrijwilligers is vori ge week overleden. Mary Schaap woonde vijftien jaar lang onafgebroken alle bij eenkomsten, vergaderingen en evenementen bij in de oostelijke binnenstad. Zelfs een ongeneeslijke ziekte weerhield haar niet van het werk voor tal van sociaal maatschappelijk getinte wijk- organisaties. Afgelopen 23 december is zij aan de gevol gen van haar ziekte gestor ven. Ze werd 60 jaar. Mary Schaap werkte voor het welzijn van de bewoners in de oostelijke binnenstad. De laatste tien jaar trok zij vooral op met haar vriendin Co Ver hoog. „We waren de kempha nen van de wijk. Overal spra ken we ons woordje mee." En dan volgt een lange lijst van organisaties: de woning bouwvereniging, bewoners commissies, buurthuis De Pancrat, de wijkgroep sociale vernieuwing, buurtvereniging Noord-Rijnevest, speeltuin vereniging De Doorbraak, het pastoraal buurtwerk en de huurdersbond. Noord Rijnevest was haar thuisbasis. Voor deze wijk liep zij het vuur uit de sloffen. Ze heeft er onder meer voor gestreden dat de verpauperde huisjes zijn opgeknapt en bij voorbeeld eindelijk verwar ming hebben. Mary Schaap zette zich ook in voor de kin deren in de wijk, die volgens haar veel te weinig speelgele- genheid hadden. Een speel tuin in het Ankerpark was het resultaat van die actie. Zij was vorig jaar nog de motor ach ter de bloemetjesactie in de wijk. Bijna iedere bewoner hing een bloembcik op om de buurt op te fleuren. Het ver dwijnen van de omgevings vaklieden uit de oostelijke binnenstad vond ze vreselijk. Co Verhoog: „Niet voor zich zelf, maar voor de bewoners. Ze deed het allemaal voor hen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11