Leiden GS SOS-telefoon in problemen lewonde bij teekpartij 'Wij moeten een huis hebben ïendenjacht n Leiden LENEN WORDT STEEDS LEUKER GOED VOOR UW LENING Opknapbeurt Rooseveltstraat goed voor werkgelegenheid Het geschenk Al 225 donateurs Trianon USDAG 28 DECEMBER 1993 GERT VISSER, 071 -356130, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Rijksweg 11 1 Q GroenLinks in Voor- I J schoten hekelt het alternatief voor Rijksweg 11 Ter Wadding yt a De krakers die erin 11 wonen vinden dat de gemeente Voorschoten koetshuis Ter Wadding moet kopen Hek yi yy Een hek moet kin- I deren uit Zoeter- woudse drijfzand houden, waar gisteren twee jon gens in terecht kwamen. L. |een steekpartij voor de in- |g van een café/koffiehuis I de Beestenmarkt is gister- ind rond negen uur een 29- ee Leidenaar ernstig gewond aakt. De man ligt op intensi- rare van het AZL maar is niet evensgevaar. Hij is twee keer loken waarvan één keer in [rug je dader is een 26-jarige Lei laar die met de zus van het ihtoffer is getrouwd. Het thtoffer zou zich naar de zin de dader te veel met dat hu- lijk bemoeien. jij maakte een afspraak in café om de zaak uit te pra- l Reeds bij de ingang kwam j tot een handgemeen. De jer dacht dat zijn zwager een js zou gaan trekken en wilde ii voor zijn. Hij stak twee r, gooide het mes in de cht en ging huiswaarts. Daar lij later op de avond aange- ttden. Hij heeft bekend. De Stie heeft het slachtoffer nog jt kunnen spreken. Leidenaar bezet hal Stadsbouwhuis leiden aad rietveld Met een 'bezetting' van de hal van het Stadsbouwhuis probeerde Leidenaar Rob van Dam sneller een huis toegewezen .te krijgen. Zijn niet al te jeugdige ouders slapen al dagen op stretchers. Zelf bivakkeert hij met zijn twee dochters op een slaapkamer tussen twee koffers en tien vuil niszakken met kleren. Voor Lei denaar Rob van Dam was giste ren de maat vol. Hij bezette met zijn twee dochters de hal van het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht. ..Want dit kan zo niet duren. Wij moeten een huis hebben. Dalijk vlieg ik m'n ou we pa in zijn haren, alleen van wege de situatie." ,,'t Is tegen mijn principes om dit te doen, maar het is een noodsituatie", zei Van Dam. Gisteren dacht hij op het Stads bouwhuis te horen of hij een ur gentieverklaring kreeg. Maar de ambtenaar die hem dat moest vertellen was er niet. Wel kreeg hij te horen dat er nog een keer over zijn urgentie vergaderd moest worcfen. Dat zou op 3 of op 10 januari gebeuren. eidenaar in observatiecel den De politie heeft gisteravond een 30-jarige Leidenaar aan houden in het Terweepark, achter het station, vanwege open- ire dronkenschap. Behalve alcohol heeft de man ook cocaïne slaapmiddelen gebruikt. De Leidenaar zit momenteel in een servatiecel. De gemeente-arts heeft bepaald dat hij om het ilf uur moet worden gewekt. Dat is om te voorkomen dat hij :t bewustzijn verliest. nbraakin woonboot den» Inbrekers hebben tussen Kerstmis en vandaag toegesla- n in een woonboot en een tuinhuisje bij Cronestein. Uit de Donboot aan de Rijn- en Schiekade stalen zij video-appara- ur, een mengpaneel en zendapparatuur. Uit het tuinhuisje irdween voor drieduizend gulden aan gereedschappen. rul voorzitter regionale huisartsen den» De Leidse huisarts B. Crul wordt met ingang van 1 janua- voorzitter van de Districts Huisartsen Vereniging Rijnland idden-Holland. Hij volgt zijn Leiderdorpse collega R. van Vel- n op. Die is benoemd tot lid van het Dagelijks Bestuur van de ndelijke Huisartsen Vereniging (LHV). Van Velzen is vier jaar lorzitter geweest. Crul treedt ook toe tot het Centraal Bestuur in de LHV, waarin hij Van Velzen opvolgt. 'lannen voor stationsgebied den» De gemeente heeft een overeenkomst met projectont- ikkelaar Mabon b.v. getekend voor onderzoek naar de haal- larheid van de stationsplannen. Mabon was de winnaar van :n wedstrijd voor de opzet van het stationsgebied enkele jaren lieden. Onderzocht wordt hoeveel woningen en kantoren in 5t gebied kunnen worden gebouwd. Volgend voorjaar kan dan orden vastgesteld wat er allemaal in de omgeving van het euwe station moet worden gebouwd. De kosten van ontwikke- ig van het gebied (inclusief de tunnel) worden geschat op 140 iljoen gulden. Mabon maakt deel uit van de Hollandsche Be- ngroep uit Rijswijk. 3 hadden trek in wat wild gingen daarom gisteren iet een luchtbuks op zoek aar hazen en gevogelte. De !-jarige Leiderdorper en jn 31-jarige zoon kamden regio Leiden uit maar za- :n niets van hun gading, is aan de slootkant van de nsteinweg ontdekten ze inden. Ze schoten er drie wilden wegrijden maar erden aangehouden door 3 politie. Een agent zag dat een van drie eenden op de achter ank nog leefde en verloste it dier uit zijn lijden. De ree Leiderdorpers gingen de bon. Zij hadden ver- inningen voor de luchtbuks de 'jacht'. >i i nr pizd i cincMi - DM Ut UixU LUI JU nige voorbeelden. Ij^Bl llmletbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar Interessant voor U! Bel voor nadere informatie of kom gewoon even langs. Dat kan op werk dagen van 9.00-12.30 uur en op donderdag avond van 17.30-19.30 uur. Welkom! 125.000,- 68 maanden f 500,- 11,6% 'ersoonlijke Ie ning in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar 110.000,- 48 maanden f 258,77 11.6% f 20.000,- 140.000,- 48 maanden 60 maanden 1517,53 1 870,97 11.6% 11,6% 'ijzigingen voorbehouden. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - lax 071 -167158 Honderd over Noordeinde leiden hans koenekoop Het opkalefateren van het be drijventerrein aan de Roosevelt straat kan 150 tot 200 extra ar beidsplaatsen opleveren. Die voorspelling doet het bureau BRO Adviseurs in een onlangs opgesteld plan. In dat plan staan allerlei suggesties om het verwaarloosde industrieterrein aantrekkelijker te maken. BRO Adviseurs heeft in op dracht van de gemeente Leiden onderzocht wat er schort aan de Rooseveltstraat. Daartoe heeft het bureau de ondernemers in het gebied ondervraagd. Aan de hand van een lijst met knelpun ten draagt BRO oplossingen aan. Ondernemers klagen voor al over het slechte wegdek, de slechte bereikbaarheid en het moeizame laden en lossen. De gemeente wil voorkomen dat het bedrijfsterrein verder verpaupert. De Rooseveltstraat wordt beschouwd als een be langrijk industrieterrein. Er wer: ken ongeveer 1440 mensen in kleine en middelgrote bedrijven die sterk gebonden zijn aan Lei den. De Kamer van Koophan del, de Leidse Vereniging voor Industrie en het ondernemers- verbond KNOV geven hun steun aan de plannen. De bedrijven aan de Roose veltstraat moeten in de eerste plaats beter bereikbaar worden. Dat kan volgens BRO door een ringstructuur in de wegen aan te brengen. Zodat ook de bedrij ven aan de kant van de Trek- vliet, die nu langs doodlopende zijwegen liggen, makkelijker te bereiken zijn. Voorts moet de Rooseveltstraat zelf opnieuw worden ingericht: met parkeer vakken haaks op de straat, apar te fietsstroken, een glad wegdek en verfraaiende groenstroken. De groente- en fruitbedrijven, die veel vrachtverkeer aantrek ken, kunnen beter worden ver plaatst naar andere industriege bieden in de stad. De vrijko mende panden kunnen dan worden bestemd voor bedrijven die weinig verkeer aantrekken. Een 57-jarige Leidenaar kreeg gisteravond een rijver bod van vier uur en een be keuring van 800 gulden, om dat hij met 100 kilometer per uur over het Noordeinde scheurde. Volgens de politie had de snelheidsduivel te diep in het glaasje gekregen. De Leidenaar was zich van geen kwaad bewust. Hij zou niet in de gaten hebben ge had dat hij veel te hard reed. Ook heeft hij na het tennis sen 'maar' vier biertjes ge dronken. Volgens de auto mobilist heeft het overslaan van de avondmaaltijd hem opgebroken. Dertig kilometer in Leiden-Noord In de wijk De Kooi en het Noor derkwartier worden binnenkort een groot aantal vèrkeersmaat- regelen genomen. Het wordt een gebied waar maximaal 30 kilometer kan worden gereden. De maatregelen moeten ko mend voorjaar zijn afgerond. De Sumatrastraat, een door gangsweg, is uitgezonderd van het gebied. Zij wordt geen 30 ki lometerstraat. De verzoeken tot de verkeers maatregelen komen onder an dere van scholen, bewonersor ganisaties en de wijkgroep soci ale vernieuwing in Leiden- Noord. Op een groot aantal an dere plekken in de wijk worden kruisingen opgehoogd en drem pels gelegd. Omwonenden die vragen of wensen met betrekking tot de plannen hebben, kunnen zich tot 10 januari tot de gemeente wenden. Kerst en oud en nieuw zijn nauw verbonden met geschenken. De een geeft wat weg, de ander krijgt iets kado. In een serie portretteren we een aantal gevers en ontvangers van geschenken. Vandaag: de huisarts. Kea Fogelberg: ,,Het eerste dat ik dit jaar ontving was een fles Beaujolais'van een begrafenisondernemer. Degene op wie ik meestal een beroep doe bij een overlijden, dus ik heb al een relatie met hem. Toch vond ik het een beetje luguber, ik heb de fles maar gauw leeggedronken. Met de farmaceutische industrie heb ik weinig te maken, een paar agenda's, kalenders. Organon heeft een walgelijke manier van reclame voeren. Dit jaar gaven ze een flesje Grandini - méthode champenoise. 'Een knallend begin van '94 met de lancering van synapause-e' staat op het kaartje. Het hormonenpreparaat bestaat al twintig jaar. Vroeger voerde ik een innerlijke strijd met de geschenken v: patiënten, ik krijg er zo'n vijftien. Waren ze bedoeld voor een extra huisbezoek of om tegen mijn zin een recept uit te schrijven? Van die gedachten heb ik nu geen last meer, vaak i zo'n geschenk uit dankbaarheid, komt uit het hart. Patiënten maken soms zei iets, zoals borduurwerk. En ik laat me er niet door leiden. Door die verandering kan ik zei ook meer van het geschenk genietén. Dit vind ik ontroerend. Een suikerzieke patient stuurt me zoete bonbons van Fioretto Marzepin die ze zelf niet meer mag hebben. Ik heb gezegd dat ze deze dagen wat mag smokkelen. Dit is pakket is van de Verenigingvluchtelingenwerk, waarvan ik voorzitter ben. Noten, Irish coffee chocola, mandarijnen en een kaarsje. Vroeger dacht ik: Kan dat geld niet aan de asielzoekers ten goede komen? Nu begrijp ik dat zo'n gift het krijgen van gevoelens in beweging zet. Een klein moment van bezinning, dat je werk ten goede komt. Zo'n zeventig vrijwilligers krijgen het. De asielzoekers zelf wordt tweede kerstdag een gratis aangeboden. Zelf geven wij, de twee artsen uit deze praktijk, op een geschikt moment ook een persoonlijk cadeau, zoals een sieraad, aan de assistenten en de werkster. Ook voor de tuinman en de oud-papierman is er iets." tekst: emiel fangmann foto: loek zuyderduin De dakloze Leidenaar besloot in de hal van het Stadsbouw huis te blijven zitten. Hij instal leerde zich met donuts, chips en blikjes frisdrank aan een ta feltje, gaf zijn dochters een sta pel papiertje en een pak viltstif ten en kondigde aan niet meer weg te gaan tot hem een huis beloofd was. Een maand geleden stond Van Dam al bij huisvesting op de stoep. Zijn dochters, 7 en 11 jaar oud, waren aan hem toege wezen. En datjaetekende dat hij niet kon blijven inwonen bij zijn ouders, die met zijn zus een krappe bovenwoning in de Leidse binnenstad bewonen. Een huis wat zij al alle weekein den, als Van Dam zijn kinderen ophaalde, met zijn zessen moesten delen. Vorige week donderdag kwa men de kinderen en sindsdien wonen ze permanent met zes mensen in het huis van Van Dams vader en moeder. „Als dat niet urgent is, dan weet ik het niet meer. Dat is toch niet op te vangen? Mijn kinderen zitten al maanden aan een tafel huisjes te tekenen. Mijn moeder is 69 en al jaren stomapatiënt en die slaapt nu ook op een stretcher. Ik wou dat ik eens ie mand van de gemeente mee kon nemen naar dat huis, dan konden ze het eens zelf zien." Al na een half uur 'bezetting' werd Van Dam een huis aange boden: een flat in de Merenwijk. „Maar daar ga ik niet zitten. Ik heb 18 jaar gewerkt om daar niet te hoeven wonen. Pas aan het einde van de middag vertelde een mede werkster van de dienst Bouwen en Wonen, dat zij haar chef op het noodgeval zou wijzen. En met die toezegging ging Van Dam, die had gezegd dat hij zich desnoods door de politie zou laten verwijderen, terug naar het huis van zijn ouders. ,,En nou maar hopen dat dit iets oplevert." Gelijke subsidie met meer bellers De SOS-Telefonische Hulpdienst (THD) van Leiden en omstreken verwacht de komende jaren geldproblemen. Oorzaak is de subsidie - een kleine twee ton per jaar - die op hetzelfde peil blijft terwijl het aantal bellers stijgt. leiden wim koevoet In 1992 waren er ruim 470.000 gesprekken, het jaar ervoor 466.000 en de voorspellingen zijn dat die aantallen in 1997 en 2002 op respectievelijk 494.000 en 516.000 zullen liggen. De groei wordt veroorzaakt door de bevolkingsgroei in deze regio en door de toenemende belang stelling van vooral ouderen, uit keringsgerechtigden, psychiatri sche patiënten en chronisch zieken. Deze ontwikkelingen noodza ken volgens THD-directeur Ma rion Hartog van Banda tot uit breiding van de huidige vier koppige staf (allen parttimers) maar daarvoor is geen geld. Om de geldproblemen het hoofd te bieden wil zij de moge lijkheden van sponsoring en fondswerving nagaan. Ook wil ze geïnteresseerden in pro jectsubsidiëring polsen. De THD, die een geheim adres heeft, moet medio dit jaar in verband met een renovatie verhuizen rtaar een ander deel van het pand. Verder moeten vrijwilligers meer kennis op doen en moet in 1994 een begin worden gemaakt met een pro ject waarbij de Leidse THD en die van Den Haag en de Rijn mond naar elkaar kunnen door schakelen. Volgens Hartog van Banda komen de huisvesting, de training van de vrijwilligers en de doorschakeling voor pro- jectsponsoring in aanmerking. De THD is dag en nacht be reikbaar voor iedereen die be hoefte heeft aan een vertrouwe lijk gesprek met een vrijwilliger. Die worden voortdurend ge traind en uiterst zorgvuldig ge selecteerd. Bij de THD werken zo'n tachtig vrijwilligers. Vol gens Hartog van Banda moet dat aantal op z'n minst op het zelfde peil blijven. Het verloop is gemiddeld twintig vrijwilli gers per jaar. Om voldoende vrijwilligers te houden, worden regelmatig wervingsacties op poten gezet. Op 7 februari is de eerste voor lichtingsavond in 1994. Zij die daarvoor willen worden uitge nodigd moeten zich schriftelijk opgevem SOS-THD, Postbus 495,2300AL Leiden. leiden emiel fangmann De Stichting Vrienden van Tria non heeft inmiddels 225 dona teurs. Volgens stichtingsvoorzit ter Coby Bordewijk bewijst het aantal donateurs dat er 'een breed maatschappelijk draag vlak' is om de bioscoop te be houden. Die staat voor 2,2 mil joen te koop sinds de eigenaar is overleden. De stichting startte een maand geleden met de dona teursactie. Ze kondigde toen aan van de bijna 70-jaar oude bioscoop aan de Breestraat een bioscoopmuseum te willen ma ken. Daarin moeten onder meer op een ouderwetse wijze film voorstellingen kunnen worden vertoond. Daardoor ontstaat een gecombineerde exploitatie van bioscoopmuseum en film theater. De stichting is ook op zoek naar historisch materiaal. In het Filmmuseum in Amster dam is inmiddels een oude doos gevonden met vijfitig pro grammaboekjes uit de begin ja ren van Trianon. De Stichting is opgericht uit vrees voor het verlies van de bioscoopfunctie van het pand na verkoop. Het pand dateert uit de 15de eeuw. De gevel is monumentaal en moet intact blijven. In het pand woonden patriciërs. In 1924 werd het tot café verbouwd, waarbij in een zijzaaltje films werden ver toond. In 1927 werd het pand verbouwd tot bioscoop. Wie het pand echter wil ver anderen moet zich wel aan het bestemmingsplan houden, dat een winkelfunctie uitsluit. „Afgelopen week zijn we met twee architecten in het pand geweest, de eerste keer dat ik er eens goed kon rondkijken. On der hen de bouwhistoricus lan Dröge. Er is gekeken of er nog meer van monumentale waarde binnen in het pand zit", vertelt Coby Bordewijk. Dat de archi tecten voor niets hun medewer king verleenden, steunt de Vrienden van Trianon. Óok het feit dat de notaris bij de oprich ting van de stichting maar de helft van de kosten berekende, noemt voorzitter Bordewijk van belang voor de steun. Nu de stichting een deel van haar doelstellingen op poten heeft gezet, kan ze aan een an der deel beginnen. Nog ondui delijk is immers hoe het idealis tische plan vap de Stichting be taald moet worden. „Begin ja nuari komen we met een finan cieel plan", aldus Bordewijk. De Stichting heeft een aanbe velingscomité van acht perso nen, waaronder de Leidse bur gemeester C. Goekoop en enke le raadsleden. De stichting spie gelt zich aan een succesvol ini tiatief begin jaren zeventig om de Leidse Schouwburg in de huidige vorm te behouden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11