Glas in woningbouw heeft de toekomst E Wonen met afval schept nieuwe kunst Vergelijken loont de moeite Leven en wonen len goed en s'elukkig '94 liANDAG 27 DECEMBER 1993 ns snkst alle goede wensen bied ik 'd^ezers van deze rubriek in ge- litéhten een klavertje-vier aan. larver-vier, Oxalis deppei, geldt irspers als geluksbrenger bij mitek. Niet dat ik bijgelovig L Wie is er vandaag de dag bijgelovig? Maar een geluk- •jngertje is natuurlijk nooit jjnlijk heeft deze Oxalis min ten onrechte de naam jikbrenger gekregen. Die was spronkelijk bedoeld voor jte klaverblaadjes die toeval- waren. In Midden- geldt ook een seringe- %npje dat toevallig vijfbladig onvolprezen aankondiger groot geluk. av Oxalis deppei heeft altijd !a r blaadjes en krijgt bij goede aab ffaaie roze bloemen, die in fgeheel niet op klaverbloem- lijken. Geen wonder. De ■lejlis is geen familie van de -a,jderbloemige klaver. De Oxa- 3tjs familie van de klaverzuur- Mtigen. Mnu de verzorging. De plant- rond nieuwjaar in de zijn, zijn voorgetrokken. bolletjes zijn in september jepot en aan de groei ge- 4 icht. Ze zijn zeer vorstgevoe- [en mogen pas naar tuin of i de nachtvorsten. Bin- ishuis gewoon vochtig (niet houden en liefst niet in de |e zon achter glas. |f mei naar buiten. Oxalis kan goed tegen halfschaduw, zal de plantenbol gaan ien en bloeien. Moeilijkhe- komen pas tegen de winter. Izijn enthousiastelingen die weren dat deze plantjes win- 4ard zijn. Bij mij verdwijnen een koude winter. Dus ik de bolletjes binnen, laat tot rust komen en zet ze pas ;r eind april in de tuin. Oxalis verhaal zou niet com- it zijn als we de vele familie- in van de Oxalis deppei niet l^den vermelden. De meest allende is wel Oxalis purpu- met driebladige, vrij grote paarsrode blaadjes en rose 'tte bloemen. Dit juweel op Jplaatsje in de halfschaduw, ithet ook in de zon. :ijn nog wel tien andere Oxa- soorten bekend. Mijn voor- jir gaat uit naar de aardige adenophylla, heel laag ld, grijsgroen blad en li- bloemen. Ik ben ook nog 3t bezit van een driebladige is met rose bloemen die ik 1 het gemak maar deppei noemen. Want daar lijkt hij In elk geval een hele mooie 1 ^|nt. Mits in de winter binnen- jjaald. Alle beweringen ten fZERSVRAAG it er bij u al tuinierend of idelend in de natuur een lag op? Greet Buchner zal •beren voor u het antwoord inden. De vraag kunt u op en naar Damiate Dagbla- Postbus 507, 2003 AP lem t.a.v. de redactie LE EN WONEN. Wooneisen Nederlanders veranderen De serre is zeer populair. De wooneisen van Nederlanders veranderen. Licht en uitzicht staan boven aan de verlanglijst. Tien jaar geleden kwamen die in het stuk niet voor. Tuingericht wonen noemen ze dat ook wel. Grote glasgevels laten de tuin bijna ongemerkt overlopen in het woongedeelte. ,,Glas is als materiaal sterk in opkomst", bevestigt ook glasbe- drijf Holst bij monde van me vrouw Pinners die over de mar keting gaat. „Toepassingen van de nieuwe generatie dubbel glas, K-plus, zijn in de woning bouw al aardig geïntegreerd. Bij bestaande panden wordt door de overheid extra subsidie gege ven op het verbeterde dubbel glas. Een noviteit is de onzicht bare, warmtereflecterende laag waarmee zonnewarmte wordt binnengelaten en -gehouden. Daarnaast kan glas ook worden gebruikt om geluid te weren, extra hard glas kan dienen als beveiliging. De nieuwste ont wikkeling is glas, geschikt om toe te passen in het rioolstel- stelzegt mevrouw Pinners. De technologische verbete- Nederland zet de eerste stap naar creatieve glasbouw en is daarmee de omliggende landen vooruit. Glas wordt van een luxe, experimenteel materiaal tot één van de mogelijkheden in bouwmaterialen. Ook in de he dendaagse toepassingen is glas fors verbeterd. De nieuwe gene ratie dubbel glas is voorzien van een doorzichtig folie dat zonne warmte doorlaat en binnen houdt. Het is zelfs mogelijk een speciaal gas in te sluiten, waar door de isolatiewaarde dubbel zo groot is als van het gangbare dubbel glas. Zeemvrije afwerk- lagen, zonwerende folies en speciale hardheidgradaties ope nen nieuw perspectief voor glasgebruik. foto arkoo bv ring van glas is net op tijd. De overheid komt in 1994 op het gebied van energiebesparing in de nieuwbouw met strengere eisen. Het nieuwe dubbele glas bespaart globaal een derde deel in stookkosten. Grote glaswan den oude stijl zouden simpel weg niet meer worden goedge keurd. In de premie- en huur sector hadden we al eerder te maken met strengere eisen. Glasoppervlaktes daar werden in de afgelopen jaren steeds kleiner. ,,In 60 procent van alle hui zenplannen wordt bij ons met nadruk aandacht besteed aan glaspartijen", zegt de Rotter damse architect Robijn, lande lijk directeur van Z-woningen. „Tien jaar geleden kwam inpas sing van glas in een ontwerp niet ter sprake", herinnert hij zich. „Direkt doel is om met glazen puien de tuin als het wa re naar binnen te halen, het meest gevraagd op dit moment zijn in het ontwerp geïntegreer de serres." Glaspanelen met onzichtbare zonnecellen om warmte in elek triciteit om te zetten, glazen puien voorzien van verwar mingssporen en een apart aan te schaffen afwerklaag waardoor de doorzichtige wanden niet meer hoeven te worden ge zeemd. Het is allemaal al te koop. Met speciale constructies hoeft een glazen wand niet duurder te zijn dan een gemet selde muur. Nadelen als teveel zonnewarmte kunnen worden opgevangen met zonwerende glassoorten. Maar ook het te genovergestelde is mogelijk. Wordt een glaspui gebruikt als passieve energiebron dan is een ingewikkeld compartimenten systeem vereist in combinatie met ventilatiemogelijkheden. Gebruik van speciale glassoor ten kan het effect versterken. Oplossing voor alle tempera turen is 'reagerend' glas. Een ontwikkeling waarbij het mate riaal afhankelijk van de binnen- en buitentemperatuur warmte We gunnen niet alleen onze meubelen een tweede leven, door banken en fauteuils op nieuw te (laten) bekleden, ook in de toegepaste kunst gaat re- cyling een steeds belangrijker plaats innemen. Dat hebben de organisatoren van de onlangs in Utrecht gehouden Ecotech Eu rope (de Internationale vak beurs voor afvalverwijdering, recycling en milieubeheer) ge merkt. Het leek een nogal simpel idee om via galeries eens te in formeren naar uit afvalproduk- ten ontstane kunstvoorwerpen. Enkele van die kunstwerken zouden deze puur technische beurs misschien een speelse noot kunnen verlenen. De op roep daartoe leidde tot de com plete tentoonstelling Eco-Art, met een keur van werken, inge zonden door meer dan 40 kun stenaars. Al meteen bij de entree, in de centrale hal, werden de beurs bezoekers gecontronfeerd met een meer dan levensgroot mas- kerhoofd, ingeklemd tussen twee pilaren van oud roest, een creatie van de beeldend kunste naar René van der Wiel. Even verderop in de gang naar de Margriethal hingen kolossale collages als opvallende en kleu rige reliëfschilderingen waarop onder meer lege flesjes, tubes en flacons waren gelijmd, ter omlijsting van kleurige fotoge zichten. In 1992 werden deze eco-schilderijen van Ernst Bosch op de Floriade geëxpo seerd. Te groot en te indringend om in huis te halen. Op de expositie was veel te zien dat niet zou misstaan in het milieubewuste interieur. Er waren onder meer de kasten van Piet Hein van Eek: ladekas ten, hang- en legkasten, ge maakt van sloophouten vloer delen of dakbeschot. Met een van deze meubelen won Van Eek op de Meubel beurs in september de Prijs voor het Nederlandse klassieke meubel. Met dit ontwerp stu deerde hij in 1990 af aan de Academie Industriële vormge ving in Eindhoven. Hij heeft de kast inmiddels zelf in produktie genomen en liet hem op de Eco-Art expositie zien in ver schillende uitvoeringen. Een andere kunstenaar, Ei- bert Draisma, had het gezocht in objecten bestaande uit een compositie van afgedankte huishoudelijke artikelen. Het van onderdelen van koffiezet ters en aanverwante artikelen gemaakte object (prijs: 2.500 gulden) was uitsluitend bedoeld Björn Hamelink ontwierp deze 2- CV meubels. foto cpd als siervoorwerp, maar de van twee cakevormen vervaardigde halogeen tafellamp (voor voet èn kap was zo'n ouderwetse ronde cakevorm gebruikt) was meteen geschikt voor (herge bruik. Spatborden Er was een stoel van papier ma- ché, een uitvouwbare boeken kast van papier en hout, maar ook een grappige serie 2-CV meubelen: een autostoel omlijst door twee spatborden van een Lelijke Eend, en een complete achterbank, geplaatst in het achterdeel van de carrosserie. Van vier deuren, twee aan twee tegenover elkaar geplaatst met een verbindingsstuk dat de deurvormen volgde, was een doorkijkkast gemaakt. Deze 2- CV meubelen zijn bedacht en gemaakt door Björn Hamelink, afgestudeerd in de richting ar chitectuur aan de Akademie AKI in Enschede. Kleurig en speels tonen zich ook de blikassemblages van Theo Berlie, zowel wandversie ringen als vrijstaande objecten. Leuk, zo'n schilderij aan de wand van oude blikjes, die oor spronkelijk de meest uiteenlo pende produkten hebben bevat. Zijn driedimensionale schilde rijen doen af en toe denken aan een ouderwets leesplankje. doorlaat danwel reflecteert. Een nieuwtje dat technisch bezien uitvoerbaar is, maar nog in de kinderschoenen staat. Op dit moment kost dergelijk glas on geveer 2.000 gulden per vier kante meter. Naar verwachting zal binnen tien jaar deze glas soort opgang maken en in prijs zakken tot 100 gulden per vier kante meter boven dat van de dan gangbare nieuwe generatie dubbel glas. Helder doorzicht Een glasgevel van zes meter breed bij zes hoog completeert het huis van de Delftse hoogle raar prof. dr. ir. Mick Eekhout. Met een leerstoel produktont- wikkeling in de architectuur verbonden aan de Technische Universiteit in Delft en zijn ei gen bureau Octatube is hij me de verantwoordelijk voor de snelle vooruitgang van glastoe passingen. De glazen zaal in de Beurs van Berlage rust op zijn constructieve kennis. In Mexico wordt een immense glazen wand uitgevoerd die door een speciale constructie zelfs tegen hevige aardbevingen bestand moet blijken, alles volgens ont werp en berekening van Eek hout. In Japan ontwikkelde de Delftse professor al eerder een soortgelijk project. „We voeren nu zaken uit die vier jaar geleden nog voor vol komen onmogelijk werden ge houden", geeft Eekhout de su persnelle ontwikkeling van glas en constructies aan. „Bij wo ningbouw gelden overigens heel andere eisen dan bij de ontwikkeling van gebouwen. Bij een woning zijn bouwkosten en energieverbruik doorslagge vend, bij gebouwen de onder houdskosten. Zaken die niet vergeleken kunnen worden. Bij een woning is glas daarom vooral aan de zuidkant aantrek kelijk", aldus Eekhout, die de echte doorbraak van glas voor spelt als de coatings zover zijn ontwikkeld dat deze geen kleur- zweem meer geven. Kast uit sloophout van Piet Hein van Eek. De al ruim een jaar dalende rente maakt geld lenen steeds goedkoper. Niet alleen de hypo theekrente staat op het laagste niveau sinds de jaren zestig, ook de tarieven van de persoonlijke lening en het doorlopende kre diet zijn inmiddels 2 tot 3 pro cent gedaald. Overigens loont het zeer om de verschillende geldgevers te vergelijken: de verschillen in rente lopen op tot 5,5 procent, wat de consument honderden guldens per jaar kan schelen. Uit recent onderzoek van Mul- timix in Hillegom gegevens van de Consumentenbond be vestigen dit blijkt dat verze keraar Ohra de goedkoopste doorlopende kredieten en per soonlijke leningen verstrekt. Ook blijkt dat financiers die bij het uitlenen van kleinere be dragen relatief voordelige tarie ven in rekening brengen bij gro tere sommen aanzienlijk duur der uitkomen. Een voorbeeld is Centraal Beheer (AVCB Bank), die bij 5.000 gulden een van de voordeligste geldverstrekkers is, maar bij hogere bedragen een van de duurste. De persoonlijke lening en het doorlopende krediet hebben volgens de Consumentenbond vrijwel altijd de voorkeur als men geld wil lenen. Geld lenen bij tussenpersonen, zoals bij voorbeeld die in omroepbladen adverteren, raadt de bond af. De lage maandlasten waarmee in dergelijke advertenties voor (te) lang lopende leningen wor den geadverteerd ogen wellicht aantrekkelijk, maar zijn niet verantwoord. De persoonlijke lening (PL) heeft als voordeel dat de klant van tevoren duidelijk is hoe groot het bedrag is en dat de periode waarover moet worden betaald vaststaat. Wie instapt bij een lage rente zoals nu kan daar gedurende de gehele looptijd van profiteren. En PL is dus minder aantrekkelijk bij een hoge rente. Een tweede nadeel is dat een aantal geldverstrek kers een boete eist bij vervroeg de aflossing. Een doorlopend krediet is meer geschikt voor wie niet van tevoren weet hoeveel geld pre cies nodig, bijvoorbeeld bij het opknappen van een huis. Bij een belangrijk aantal geldgevers is een doorlopend krediet ge middeld niet of nauwelijks duurder dan de PL met dezelfde looptijd, zodat 'shoppen' loont. De rijksoverheid heeft de ren tetarieven voor doorlopend kre diet en persoonlijke lening aan maxima gebonden. In geval van een kort lopend krediet kan men geld lenen voor een soms meer dan 10 procent(punten) lager rentetarief. Bij langere looptijden is het verschil tot 2 procent, wat dus een voordeel van meer dan 3.000 gulden kan opleveren. Uit de verschillende peilingen blijkt dat Ohra voor lening en doorlopend krediet van meer dan 5.000 gulden voor vijf jaar het goedkoopst is, met een ren tetarief van rond de 10,8 pro cent. Andere, goedkope aanbie dingen (CVB Bank, Amev voor hogere bedragen en Direktbank in veel gevallen) zitten daar al gauw 0,4 of 0,5 procent boven. Het peloton van de duurdere geldverstrekkers wordt aange voerd door de VSB Bank. Verder vinden we daar respectievelijk Postbank, OV Bank (doorlopend krediet), ABN AMRO, Vezeno, ING Bank, Interbank, Staten- bank en NMS Spaarbank. De duurste adressen zijn de CMV Bank, Finatabank, GWK Bank (PL), IDM Bank, Levob, Midden Nederland, Nationale Volks bank, OV Bank (PL). Camel 80 jaar Al 80 jaar staat op het pakje Ca mei-sigaretten de Amerikaanse circusdromedaris Old Joe, maar aangezien ook de dromedaris tot de kameelachtigen behoort, heeft het sigarettenmerk daar nooit een probleem van ge maakt. Het 80-jarig jubileum wordt gevierd met een aantal nostalgische affiches, die bij 6.000 bus- en tramhaltes en NS- stations en op billboards in ge heel Nederland zijn opgehan gen. De affiches (59 x 84 centi meter) zijn deze maand ook te koop 35) bij tabaksspeciaal- zaken en een aantal pos tershops. Historische promotie artikelen van het merk zijn er ook: een tafelaansteker, een as bakje, een buiten-reclamebord, kartonnen pin-ups en een serie van vijf 10-stukspakjes Camel Filters, op de achterzijde be drukt met de geschiedenis van het merk. SPREEKUUR Susanne is een heel gewoon meisje. Vrij leuk om te zien, maar niet een vrouw waar je een keer naar omkijkt als je haar op straat zou ontmoeten. Haar levensverhaal is ook heel gewoon. Ze ging naar school in het stadje waar ze ook werd ge boren, was geen uitblinker, maar haalde zonder veel pro blemen het MAVO-examen. Ze besloot, toen het op beroeps keuze aankwam, een opleiding tot apothekers-assistente te gaan volgen. Ze had vriendinnen, niet veel maar wel genoeg en toen ze bij na klaar was met haar opleiding ontmoette ze Willem. Op dansles. Viel in de smaak bij haar ouders, en dat was maar goed, want Susanne was tot over haar oren verliefd. Al snel waren er trouwplannen en ze zouden samen met vakantie. Willems werk stak op het laatste moment een spaak in het wiel en in plaats van met hem ging Susanne met een vriendin naar Spanje. En wat ze nooit van zichzelf ge dacht had gebeurde toch: in Spanje viel ze als een baksteen voor de charmes van een Ame rikaan. Weer terug in Nederland kreeg ze een flinke griep, die slecht wilde overgaan. Nu, twee jaar later, weet ze dat die leuke Amerikaan haar be smet heeft met HIV, het AIDS- virus, en dat die griep geen griep wès, maar een serocon- versie, ziekteverschijnselen die kunnen voorkomen als uiting van de besmetting met het vi rus. Ze kwam erachter dat ze besmet was doordat ze zich aanmeldde als bloeddonor en na de keuring een briefje kreeg dat er iets niet goed was met het bloed en of ze wilde langsko men. HIV was wel het laatste waar ze aan gedacht had en het was of de wereld ophield met draaien. Willem, die niet besmet bleek, kon niet uit de voeten met het feit dat zij nu seropositief was, dat 'ze geen toekomst meer had' zoals hij zei, en maakte een einde aan de relatie. Haar ou ders waren zo kapot van de ver broken verloving dat Susanne ze niet durfde zeggen waarom het uit was. Haar ouders weten het nog steeds niet. Net zo min als haar collega's en haar baas. Haar beste vriendin weet het wel, en ook de internist die haar con troleert. Ze vertelt haar verhaal nu aan mij en ik zit stil te luiste ren naar haar woorden. „Ik ben zo stom geweest", zegt ze. „Had ik maar een condoom gebruikt. Hij had er nota bene eentje bij zich." Een tijd lang heeft ze gehoopt dat haar minnaar van toen al dood zou zijn, maar ze snapt dat ze daarmee haar gezond heid niet terug kan krijgen. „Het ergste is dat ik nu nooit meer kinderen zal kunnen krijgen. Ik wil mijn kind dit niet aandoen." Ik kijk haar na als ze de gracht afloopt. Ze is 24. Ik hoef niet veilig te vrijen want: Het is zo'n net meisje. Ik ken hem zo goed. Hij komt niet uit Amsterdam. Zij gebruikt geen drugs. Wij gaan nooit vreemd. Ik ben niet homosexueel. Vrouwen zijn niet besmettelijk. Hij is zo aardig. Welterusten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9