Harnas voert geweld verder op Zeven doden bij explosies in volle Filipijnse kerk Losprijs voor een jonge man: oma, veel geld en olie ijirinovski scoort het est: 59 parlementszetels fcht doden tijdens kerst ij branden in Duitsland lus prijst vredestichters lidden-Oosten in toespraak Vredige kerst in Bethlehem tel aviv ad bloemendaal correspondent Bethlehem heeft het afgelopen weekeinde uitbundig kerstfeest gevierd, voor het eerst sinds het uitbreken van de Palestijnse volksopstand (intifada), zes jaar geleden. De festiviteiten verlie pen zonder geweld of ordever storingen. Naar schatting kwa men zo'n 20.000 mensen op de been. In de St. Catharina Kerk droeg Jeruzalems patriarch, monseig neur Michel Sabach, de nacht mis op. Hij sprak in zijn preek steun uit voor de vredesonder handelingen, maar uitte ook kritiek op Israël. „In de gevan genissen zitten nog steeds poli tieke gevangenen en economi sche instabiliteit is ons deel", zei hij. Een controverse over het vertonen van de Palestijnse vlag loste zich in de loop van vrijdag op. Het gemeentebestuur legde zich er bij neer dat de vlag niet zou wapperen van de officiële stadhuis-vlaggestok. In plaats daarvan werd een Palestijnse vlag gehesen aan een proviso risch neergezette stok op het Kribbeplein, pal voor het ge meentehuis. Later plaatsten Pa lestijnse activisten toch een vlag op het dak, maar ook die werd ongemoeid gelaten. Een Palestijns meisje bewondert de Latiji ;sie op weg naar de Kerk van de Geboorte in Bethlehem. 'Israël maakt grote fout door niet in te gaan op aanbod bestand' Na de moord op een hoge Israëlische legerofficier, afge lopen vrijdag, heeft de islamitische verzetsbeweging Ha rnas laten weten dat ze vanaf vandaag zal laten zien hoe sterk ze is. De organisatie zegt dat de Israëlische regering een grove fout heeft gemaakt door niet in te gaan op een aanbod tot een bestand. militaire terugtrekking uit de bezette gebieden binnen een jaar en de vrijlating van alle Pa lestijnse gevangenen. Minister van buitenlandse za ken Shimon Peres zei zaterdag echter dat de regering geen en kele belangstelling heeft voor een staakt-het-vuren met Ha rnas. In een gisteren verspreid pamflet zegt de islamitische tel aviv ad bloemendaal correspondent Het driedaagse bestand, dat vlak voor de kerstdagen door Harnas werd afgekondigd, liep afgelopen nacht af. Harnas zei bereid te zijn haar acties tegen burgers stop te zetten als Israël een aantal maatregelen zou af kondigen, zoals een complete verzetsbeweging dat de regering „kennelijk niet begrijpt hoe be langrijk ons aanbod is". Dat Harnas het niet bij de ver spreiding van pamfletten laat, bleek afgelopen vrijdag op nieuw, toen de gewapende arm van de organisatie een aanslag uitvoerde op een legerjeep in de Gazastrook. De 35-jarige luite nant-kolonel Meir Mintz kwam daarbij om het leven. Mintz was coördinator van de in burger opererende arrestatieteams in de Gazastrook. Hij was de hoog ste officier die sinds het begin van de intifada, de Palestijnse opstand, in de Gazastrook is ge dood. Het is niet duidelijk of de vier gemaskerde aanvallers wisten dat Mintz in de jeep zat, maar de legerleiding houdt ernstig re kening met die mogelijkheid. Drie Israëlische militairen raak ten gewond toen de jeep frontaal onder vuur werd-geno men, even ten noorden van Ga- za-Stad. De aanvallers wisten te ontkomen. Kort na de operatie versche nen in Gaza-Stad Hamas-acti- visten op straat. Ze schoten in de lucht en maakten bekend dat de aanslag een wraakneming was voor de dood van de Imad Aki, een plaatselijke Hamas- commandant. Aki werd vorige maand door soldaten doodge schoten. Israëlische troepen hebben gisterochtend in Zuid-Libanon een Noorse militair van de vre desmacht van de Verenigde Na ties doodgeschoten en een an dere VN-militair verwond. Dit is door een woordvoerder van Unifil, de VN-macht in Libanon, meegedeeld. Volgens een hoge functionaris van het Israëlische leger zouden de militairen heb ben geschoten op „verdachte" figuren die zich ophielden in de door Israël bezette zone" in Zuid-Libanon. De Filipijnse priester Leonardo Dublan verzamelt de spullen die kerkgangers hebben achtergelaten toen zij in paniek op de vlucht sloegen na een aantal explosies in de kerk tijdens de kerstdienst. FOTO AFP RENE LUMAWAG In de Filipijnen zijn op tweede kerstdag zeker zeven doden en meer dan 130 gewonden geval len toen drie bommen tijdens een avondmis in de San-Pedro- kathedraal in Davao op het zui delijke eiland Mindanao tot ontploffing werden gebracht. Onder de drieduizend gelovigen in de kerk brak paniek uit. President Fidel Ramos gaf gis teren opdracht tot een klopjacht op de daders. Enkele uren na de aanslag voerden vermoedelijk christelijke militanten een ver geldingsactie uit. Ze schoten twee granaten af op een moskee in een buitenwijk van Davao. Daarbij vielen geen slachtoffers. De priester die zondagavond in de kathedraal de mis las, Leo nardo Dublan, zag plotseling een granaat uit een zijvleugel op het altaar afrollen. „Mijn stem stokte in mijn keel, ik kon alleen nog maar gebaren naar de mensen dat zij tussen de banken moesten duiken." Het eerste explosief ontplofte vlak voor het altaar, onmiddel lijk gevolgd door een ontplof fing midden in de kerk en een bij het portaal. Scherven van de granaten schoten door de me nigte gelovigen. De mensen massa stormde naar de uitgan gen, zware houten banken om- vertrappend. Op paaszondag in 1981 vielen door een soortgelijke aanslag in de kathedraal zeventien doden. Wie verantwoordelijk was voor de nieuwe aanslag viel niet di rect te zeggen. Op Mindanao vechten moslimrebellen al lang om afscheiding van de Filipij nen, maar ook communistische guerrillastrijders zijn actief op het eiland. In Armeens-Az.erbeidzjaanse oorlog zijn gijzelingen dagelijkse kost correspondent Elke oorlog heeft zo zijn eigen karakteristieken. Het meest opmerkelijke bijverschijnsel van het conflict tussen Azerbeidzjan en Armenië is het nemen van gij zelaars. De burgerbevolking die niet vlucht voor de vijandige troepen, wordt systematisch gevangen ge nomen. Maar ook de burgers zelf doen er aan mee. Veel families aan weerskanten hebben hun persoon lijke gijzelaar in huis, ondanks het feit dat ze mis schien niet eens genoeg eten voor zichzelf hebben. Ze hopen deze gijzelaar te kunnen inruilen voor een fa milielid dat aan de andere kant vastzit. „Het pro bleem, en het onmenselijke, is dat een oude vrouw of een baby niets waard is. Daar krijg je geen jonge vent voor terug", zegt André Picot, het hoofd van de Inter nationale Rode-Kruis-missie in Bakoe. De Fransman zit bijna twee jaar in Azerbeidzjan en zegt nooit eerder dit verschijnsel op zo'n grote schaal te hebben gezien. Reizigers in de vorige eeuw ver meldden overigens al dat onthutsend veel gijzelingen plaats vonden in deze contreien. Het zit kennelijk in de volksaard. Maar hoe vind je je familielid aan de andere kant? Hier weten handige jongens een slaatje uit te slaan. In Azerbeidzjan staan drie handelaren bekend om hun gewiekstheid. Zij sporen het vermiste familielid op en onderhandelen erover of de tegenpartij akkoord gaat met het inruilen van hun gijzelaar tegen de aangebo den gevangene van de andere kant. Als die wordt af gewezen, moet een andere gijzelaar worden gevan gen. Hoe gezonder je gijzelaar is, des te sterker je staat. Als je slechts een oma hebt aan te bieden en je jonge zoon terug wilt, moet worden bijbetaald. De prijzen zijn niet misselijk voor een land waar het minimum loon op vier dollar ligt. Een jongeman is al gauw acht tot tien miljoen roebel waard (meer dan zevendui zend gulden). Zo gebeurt het dat mensen een miljoen roebel plus duizend liter olie bovenop hun gijzelaar moeten betalen om hun familielid vrij te krijgen. „Soms verwarren de mensen ons met de handelaren," zegt Picot. „Dan komen ze hier aan met hun geld en vragen ons hun familielid terug te brengen. Een keer kregen we een baby om te repatriëren. Zogenaamd op humanitaire gronden, maar de echte reden was dat een baby geen commerciële waarde heeft." Sinds een officiële commissie voor gijzelaars is inge steld, schijnt de handel wat te zijn verminderd, maar tot voor kort was het mogelijk om naar het ministerie van binnenlandse zaken te stappen om een Armeniër te halen. Tegen betaling van smeergeld aan de juiste personen kon iedereen die er een nodig had, zo een gijzelaar kopen. Het Rode Kruis maakt zich ernstig be zorgd over deze praktijken. Voortdurend dringt de or ganisatie er bij beide regeringen op aan de Conventie van Genève na te leven, volgens welke het is verboden gijzelaars te nemen. Steevast verschuilen de partijen zich achter het argument dat eerst de ander de Con ventie maar moet naleven. Bovendien heet het geen officiële politiek te zijn, want burgers nemen elkaar gevangen. Het kwalijke is dat er geen enkele controle mogelijk is van de omstandigheden waaronder de gijzelaars ge vangen zitten. Sinds maart '92 heeft het Rode Kruis driehonderd mensen kunnen bezoeken aan beide kanten, terwijl volgens de officiële gegevens tegen de vierduizend Azeri's zijn gegijzeld. Hierover zegt Picot echter: „Dat getal betreft eigenlijk de vermisten. Het is onbekend hoeveel er daarvan nog in leven zijn. Vaak willen de autoriteiten niet aan families vertellen dat hun zoon dood is. Maar we weten dat deze oorlog een slachtpartij is geweest. Vorig jaar vielen soms twee duizend gewonden per maand. Over het aantal doden weten we niets". Omdat de soldaten geen papieren of insignes op zich dragen en de twee partijen dezelfde uniformen dra gen, met soms een vlaggetje op de arm ter onder scheid, is het vaak onmogelijk een lichaam te identifi ceren. Bovendien is het Rode Kruis bang dat wanneer een familie hoort dat hun verwante niet meer in leven is, de gijzelaar uit wraak wordt gedood. Ter illustratie van de absurditeit van de hele oorlog vertelt Picot over een ontmoeting tussen delegaties van de Azerbeidzjaanse en Armeense regeringen, die werd georganiseerd door het Rode Kruis. Er zou op een geheim punt in de buurt van het front worden on derhandeld over de uitwisseling van gijzelaars. „De Azerbeidzjaanse delegatie was zwaar bewapend. Daar maakte ik me een beetje ongerust over. Terwijl we naar het ontmoetingspunt toe liepen, meldde ik de si tuatie via de walkie talkie aan mijn collega's die met de Armeense delegatie mee liepen. Bij hen was het hetzelfde. Toen we na de laatste bocht elkaar ont moetten, viel er even een dreigend moment van stilte. Maar ineens herkende een aantal soldaten elkaar. 'Hé, heb ik niet met jou gevoetbald,' riep er een, en toen vielen ze elkaar allemaal om de hals. Terwijl wij daar na binnen moeilijke besprekingen voerden, zaten die jongens buiten met elkaar thee te drinken en te la chen. En dat zijn dan aartsvijanden." Mannen van '93: Mandela, Arafat, Rabin, De Klerk Het weekblad Time heeft Yit zhak Rabin, Yasser Arafat. Nelson Mandela en Frederik de Klerk gekozen tot 'mannen van het jaar 1993'. Time prees de premier van Israël, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO, de voorzitter van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) en de president van Zuid-Afrika, voor hun streven naar vrede. Sinds 1927 kiest Time elk jaar een man of vrouw van het jaar. Vorig jaar werd de Amerikaanse president Bill Clinton tot man van het jaar uitgeroepen. Bom luidt einde van kerstbestand Noord-Ierland in BELFAST Rtr-AFP Zestien minuten na het aflopen van een driedaags bestand van de IRA is vanochtend in Noord- Ierland alweer een bom ont ploft. Er viel één gewonde, een burger, bij de aanslag op het politiebureau van Fintona, ne gentig kilometer ten westen van de hoofdstad Belfast. De politie houdt het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) verantwoordelijk. De IRA had aangekondigd dat het bestand rond Kerstmis slechts drie da gen van kracht zou blijven. Bij het politieke geweld in Noord- Ierland zijn dit jaar al 83 men sen omgekomen. De Ierse premier Albert Reynolds riep de IRA in een kranteartikel op een einde te maken aan zijn oorlog met Groot-Brittannië. Reynolds vroeg de IRA en zijn politieke vleugel, de Sinn Fein, hun be denkingen over het Engels-Ierse vredesinitiatief te overwinnen en af te zien van geweld. „We moeten ons niet laten afleiden door de vragen die in de toe komst zullen worden beant woord." Speelgoed voor wapens in VS NEW VORK* AFP Om het zo felbegeerde poppen huis voor zijn dochtertje te kun nen kopen, heeft de Newyorkse José, die verder anoniem wil blijven, zijn halfautomatische pistool vrijdag voor Kerstmis bij de politie ingeleverd. Het wa pen, dat hij al jaren „voor de ze kerheid" had, leverde hem 75 dollar plus een tegoedbon voor speelgoed ter waarde van hon derd dollar op. Ruimschoots ge noeg voor het poppenhuis dat hij anders niet had kunnen be talen. De speelgoedbon was een idee van de 14-jarige Fernando Matteo. Hij overreedde zijn va der, een handelaar uit Manhat tan, vijfduizend dollar uit te trekken voor de ongewone ruil: een speelgoedbon tegen inleve ring van een wapen. Ook enkele speelgoedketens stortten geld in het fonds. Het aanbod gold voor iedere inwoner van het 34ste district, een 'slechte' buurt van New York. Tot grote verbazing van de politie werkte het plan. Za terdagmiddag waren al 299 wa pens van de meest uiteenlopen de soorten bij de politie ingele verd. BANDAG 27 DECEMBER 1993 kerstnacht in Colombia: 135 doden -pGOTAIn de drie belangrijkste steden van ColombiaBogo- i, Medellin en Cali zijn in de kerstnacht zo'n 135 mensen op >welddadige wijze om het leven gekomen. Het merendeel werd pergeschoten of neergestoken, veelal als gevolg van overmatig coholgébruik door de daders. Vergeleken met vorig jaar is het crtweld in de kerstnacht in Colombia afgenomen met veertig k^ocent. iq Jeel geld voor 'moordenaars' Escobar "Vota Zeventien Colombiaanse militairen en politie-agenten 2<Êbben ieder meer dan 50.000 gulden ontvangen voor hun aan- jel in de dood van 's werelds grootste drughandelaar, de Co- imbiaanse drugbaron Pablo Escobar. Escobar werd op 2 de- \jmber neergeschoten in de stad Medellin toen hij probeerde te lichten voor veiligheidsagenten. [rachtwagen ramt huis: vijftien doden nice Vijftien mensen zijn gisteren in Turkije bij de plaats Ye- [ce gedood toen een met marmer geladen vrachtwagen een liis ramde waar een religieuze bijeenkomst werd gehouden, iventien mensen raakten gewond. In het huis waren zo'n tach- e mensen aanwezig. Het ongeluk gebeurde doordat de rem- jen van de vrachtwagen het plotseling begaven. inierikanen schieten Somaliër dood Iirobi Bij het eerste ernstige incident in Somalië sinds weken, febben Amerikaanse VN-soldaten een gewapende Somaliër bodgeschoten. De Somaliër zat in een vrachtwagen, waarop n machinegeweer stond. Het incident gebeurde in het door de Ij-vredesmacht streng bewaakte havengebied van de Somali- jhe hoofdstad Mogadishu. Het wapenbezit is daar streng ver- )den. Noord-Korea heeft al kernbommen' jw york/peking De Amerikaanse buitenlandse inlichtingen- bnst CIA heeft president Clinton laten weten dat Noord-Korea aarschijnlijk een of twee kernbommen heeft ontwikkeld. Dit is kteren vernomen van functionarissen in de inlichtingenwereld [Washington. De CIA weigerde in te gaan op de vraag of zo'n 'pport naar het Witte Huis is gegaan. Ook het Witte Huis zelf en it ministerie van buitenlandse zaken in Washington weigerden jmmentaar. h ondlegger positief denken overleden jw york Dominee dr. Norman Vincent Peale, die miljoenen jensen inspireerde met zijn boek 'De kracht van het positief jnken' is op 95-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats -tdwling. De predikant zou twee weken geleden een hartinfarct ejjbben gehad. Dominee Peale heeft zo'n 46 boeken op zijn eriam staan. 'De kracht van het positief denken' werd in 1952 □rjpubliceerd en was een van de eerste „zelfhulp"-boeken. nilft zetels Russische parlement verdeeld ens de officiële uitslag van verkiezingen voor het Russi- parlement heeft de ex- mrechtse Liberaal Demo- ische partij van Zjirinovski 59 zetels het beste resultaat aald. De Russische kiescom- ;ie maakte zaterdag de ver- ng van 225 van de in totaal zetels in het parlement be- d. De overige 225 zefels in Lagerhuis, de staatsdoema, den toegewezen aan indivi- le kandidaten uit de kiesdis- .en. Over de verdeling van zetels zijn nog geen officiële ledelingen gedaan, e Liberaal Democraten be lden 22,79 procent van de rzijnmen. De hervormingsge- je partijen waren samen etjd voor 78 zetels. Daarvan Ruslands keuze, dat wordt geleid door vice-premier Jegor Gaidar en 15,38 procent van de stemmen in de wacht sleepte, 40 afgevaardigden leveren. De twee kleinere hervormingsge zinde partijen, het blok Javlins- kj-Boldirev-Loekin en de Partij van Russische Eenheid en Een dracht, kunnen op respectieve lijk 20 en 18 zetels rekenen. De twee coirimunistische par tijen kregen 53 zetels. Daarvan gaan er 32 naar de Communis tische Partij Rusland en 21 naar de communistisch georiënteer de Boerenpartij. De onafhanke lijke beweging Vrouwen van Rusland, die campagne voerde voor meer sociale zekerheid voor vrouwen en kinderen, be haalde ook 21 zetels. De gema tigde Democratische Partij van Rusland ten slotte krijgt veer tien afgevaardigden in het par lement. verschillende branden zijn in kerstweekeinde in Duitsland doden gevallen. Vermoe- jk rechtse extremisten ïtten op kerstavond op twee itsen in Duitsland brand, je branden hadden weinig ide en geen gewonden tot echtpaar, hun acht jaar e dochter en de moeder van rouw kwamen gistermorgen het leven toen hun huis in cel, bij Hannover, uitbrand- Een ander kind en een ïw wisten aan het vuur te mappen. De oorzaak van de ld wordt nog gezocht. Bispingen, oofc in de buurt Hannover, kwamen een jarig meisje en haar zes jaar broer om het leven toen op eerste kerstdag brand uit brak in een boerderij. De ouders konden zich in veiligheid bren gen. Het vuur werd waarschijn lijk veroorzaakt door kortslui ting in een kerstverlichting. In een vluchtelingencentrum in Neurenberg kwam' op eerste kerstdag een 40-jarige Turk bij een brand om het leven geko men. Twaalf andere bewoners raakten gewond. De politie zei dat de brand kennelijk was ver oorzaakt door een brandende sigaret of kortsluiting en niet door brandstichting. Een 63-jarige vrouw kwam zaterdagmorgen om het leven toen brand uitbrak in haar va kantiehuis langs de Baltische kust. Volgens de politie was de ze brand door een kaars veroor zaakt. [aanstad ap vastberaden moed, zodat ze het pad van de geschiedenis kun nen leiden in de richting van het doel van waarachtige socia le vooruitgang", zo zei de paus, die een reis naar het Midden Oosten overweegt. De paus sprak zijn droefenis uit over „de onmenselijke logica van inter-etnische conflicten" in Bosnië, voormalige Sovjet-re publieken, Somalië en andere door strijd verscheurde Afri kaanse landen. „Alleen weder zijds respect en broederlijke to lerantie kunnen een einde ma ken aan haat en vijandigheid", aldus de paus. s Johannes Paulus II heeft Irdag in zijn kersttoespraak duizenden mensen op het Pietersplein in Romes de I ndvastigheid en moed" ge- n en van degenen die in het •den-Oosten vrede tot stènd )eren te brengen. Hij sprak zijn afgrijzen uit over het dvergieten in het voormali- Jjoegoslavië en andere oor- ^gebieden. Iflpegen vooral hen die zich iet Midden-Oosten te ver aten. Geef de leiders van vol- 5. i vooruitziende wijsheid en AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press I J OPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst OUITENLAND The Independent ,hS,n,„

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5