Johan, je kapje zit voor de lens Binnenland S overwegen aanpassing fcrweg na ontsporing 'Zo lekker hadden we thuis niet gegeten' 'Je bent kapot, maar dat begrijpt niemand' 'Eenvoudige antwoorden bestaan er niet meer' <\NDAG 27 DECEMBER 1993 Jederlands Persbureau GPD Gen een uranium op plek vliegramp gTERDAMEr is geen uranium aangetroffen in bodemmonsters zijn genomen op de plek waar in oktober 1992 een El Al eing in de Bijlmer neerstortte. Het stadsdeel zuidoost begint een speurtocht om te achterhalen waar in totaal 390 kilo ver- nd uranium is gebleven. In een eerder stadium is 112 kilo ura- ïm gevonden en afgevoerd naar het Energiecentrum Neder- ïd (ECN) in Petten. Omdat bij lange na niet al het uranium en ilfram dat zich in de staart van het toestel bevond is terugge- nden, besloot de milieudienst van de gemeente Amsterdam in •ember dat extra onderzoek van de oude bodemmonsters no- rie doden na botsing met boom ERiNGENDrie mensen zijn gistermorgen vroeg om het leven comen door een ongeval in Teteringen (NB). De auto waarin zaten reed met volle snelheid tegen een boom en brak door- dden. Een vierde inzittende, de bestuurder, raakte zwaar ge ïnd. De politie vermoedt dat de auto van de weg is geraakt or een combinatie van te hoge snelheid en gladheid. udde schapen loopt snelweg op lERSFOORTDe snelweg A-28 bij Amersfoort is zaterdagnacht derhalf uur afgesloten geweest, nadat vijf schapen werden odgereden. De dieren maakten deel uit van een kudde van intig schapen die was losgebroken uit een wei. Even na drie r reed een automobilist met volle vaart op de kudde, waarbij f dieren overleden en de auto geheel vernield raakte. De man f liep geen verwondingen op. De opruimingswerkzaamheden urden vrij lang omdat de brandweer door de vorst het wegdek :t schoon kon spuiten. ekort Vie d'Or wellicht fors hoger DHOVENHet tekort bij de noodlijdende levensverzekeraar Vie )r is mogelijk tientallen miljoenen guldens groter nu de Ame- aanse effectenbank Merrill Lynch het beleggingscontract opgezegd. Tot nu toe ging de Verzekeringskamer als toe- hthouder er van uit dat de Veldhovense verzekeraar tachtig q ljoen gulden tekort kwam. Merrill Lynch heeft een eind aan t contract gemaakt omdat Vie d'Or na het aanvragen van de a odregeling praktisch gesproken bijna failliet is. De Ameri- 5 inse effectenbank, die ruim honderd miljoen gulden voor Vie 1 )r heeft belegd, zal nu alle beleggingen verkopen. Dat levert li duidend minder op, dan waarop was gerekend bij verzilvering een later tijdstip in de toekomst. ii n dode en elf gewonden bij treinongeluk ISTAD GPD Nederlandse Spoorwegen onderzoeken hoe het mo- k is, dat door een botsing een auto vrijdagavond in ndam een hele trein is ont- örd. Daarbij viel een dode .aakten elf mensen gewond, (licht moet de overgang op provinciale weg worden ;epast. Op deze plaats ge ien regelmatig grotere en ne ongelukken. lolitie is eveneens een straf- telijk onderzoek begonnen. Ie zwaar gewonde 55-jarige imobilist, die de ontsporing orzaakte, is inmiddels een dproef genomen. De politie pt de uitslag binnen drie en te hebben. De Zaandam- zal waarschijnlijk dood schuld ten laste worden gd. Vandaag wordt sectie cht op het lichaam van de ngelukte Purmerender voor vaststellen van de precieze dsoorzaak. ilgens politiewoordvoerder sn verkeerde gisteren van n verschillende ziekenhui- opgenomen elf zwaar ge lden nog een vrouw in le- igevaar. ,,De toestand van verigen, onder wie de zwaar onde machinist, is stabiel." et ongeluk gebeurde vrij- ïvond rond negen uur, toen .aandammer met hoge snel- drie voor de spoorbomen htende auto's passeerde en ïioedelijk het eerste rijtuig de passerende trein raakte. MAASTRICHT GPD Opvangcentrum De Dousberg in Maastricht loopt zondagmid dag langzaam leeg. De 38 eva- cuées die er nog verblijven, ma ken zich op om een kijkje te gaan nemen in hun woning. Vandaag konden de meesten weer naar huis, een enkeling zal een dagje langer moeten wach ten. ,,Ik hoor net dat het water nog steeds bij ons in de straat staat", vertelt Jef Berndsen, „dan kun je nog niet beginnen met schoonmaken. Maar we willen wel even gaan kijken". Hij is uit de wijk Heughem. Met zijn vrouw Corrie woont hij op een benedenetage van een duplex- woning. „Het water stond op eens in de slaapkamer. We heb ben, tot de militairen kwamen om ons weg te brengen met een legertruck, op éen keukenstoel gezeten en zagen het water steeds hoger komen. Verschrik kelijk was dat". Over de opvang zijn ze reuze te spreken. „We hebben gister avond een heerlijk diner gehad. Zo lekker hadden we thuis niet gegeten, hoor. Maar 't zit toch niet lekker van binnen", zegt Jef. Op de tafels staan kerststukjes met de tekst: 'Ondanks alles toch fijne kerstdagen. We den ken aan jullie. Montessorischool De Poort'. Maar ondanks alle goede bedoelingen is het niet echt kerstfeest geweest. Gemeente-ambtenaren berei den de evacuées voor op de te rugkeer naar huis. „U zult zelf nu ideeën moeten gaan ontwik kelen hoe u teruggaat", zegt een van hen. „Er zijn vrijwilligers gevraagd om te helpen poetsen, u kunt ook familie of vrienden vragen". Vier families meldden gisteren dat ze het opvangcen trum zullen verlaten en naar huis terugkeren. „Wij gaan eerst eens pools hoogte nemen. Ik ben echt be nieuwd hoe alles eruit ziet. Ik bereid me voor op een grote schok", zegt Corrie, die on danks alle ellende probeert de moed er in te houden. In een poging om de FOTO »AP» FER TRACOTT Daardoor ontspoorden drie van de vier dubbeldekswagons. Het eerste rijtuig schoot los, maakte een draai van 180 graden en kwam honderd meter verderop tot stilstand tegen het viaduct. De machinist raakte zwaar ge wond. Het tweede rijtuig boor de zich aan de andere kant van het spoor in een dijklichaam. Daarbij vond een 45-jarige Pur merender de dood. Hij zat voor in dat rijtuig. Het derde rijtuig kwam half gekanteld tot stil stand, het vierde net naast de rails. De hulpverlening kwam snel op gang. Buurtbewoners haal den de eerste beknelde reizigers uit de trein, waarna politie en brandweer al snel hun werk overnamen. De passagiers in het tweede rijtuig waren er het slechtst aan toe. Daar vielen de meeste zwaargewonden, die werden overgebracht naar ver schillende ziekenhuizen. In het nabijgelegen Zaanlands Lyceum werd inderhaast een opvang centrum gecreëerd voor de niet- gewonde reizigers. Een klein aantal mensen maakte daar ge bruik van, de meeste reizigers waren de chaos al snel ont vlucht via andere wegen. Het treinverkeer lag tot giste ren stil. Nadat zaterdagavond het laatste treinstel was wegge- takeld, is gisteren het treinver keer tussen Zaandam en Pur- merend weer hervat. De treinen zullen tot woensdag over één spoor worden geleid in verband met herstelwerkzaamheden. Ramptoerisme viert hoogtij tijdens de kerstdagen Een militair van het 42ste Tankbataljon knapt een uiltje. Na het vullen van zandzakken en een kerstdiner in café 't Praothuus is de energie op. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE WUK BU DUURSTEDE GPD De boodschap was zo duide lijk: wie wil helpen nog meer overlast te voorkomen, hoeft alleen maar thuis te blijven. Het bleek tegen dovemansoren gezegd. Tienduizenden dagjes mensen trokken het afgelopen kerstweekeinde het rivierenge bied van Midden-Nederland in. Een reeks van polderwegen was afgesloten en bijna alle dijken waren verboden voor alle ver keer. Niet dat het veel hielp, want veel automobilisten zagen er geen been in het hekwerk op zij te zetten en vervolgens de dijken op te rijden. De politie in Tiel deelde in totaal negentig bekeuringen vijftig gulden uit, de overige korpsen kozen er voor een waarschuwing te ge ven. Bekeuringen uitschrijven kost immers tijd en die was er nauwelijks. In Vianen was het zelfs op de late avond van Eerste Kerstdag nog een drukte van belang. Ge rard de Rooij, die in zijn voor tuin de menigte in ogenschouw neemt, had er geen moeite mee. „Het water is van iedereen", vindt hij. „De angst, de kracht van het water. Het fascineert en dat begrijp ik best". Een vader, moeder en zoon uit Berken wouden, die in de uiterwaarden bij Vianen 's zomers geregeld picknicken, willen hun geliefde plek ook in beroerdere tijden trouw blijven. Om tien uur op Tweede Kerstdag hadden ze het water op het laagste punt ('daar bij die boom') over de zomer dijk zien komen. Nu reeds wordt de schuur van een vee houder even verderop bedreigd, maar ze laten zich geruststellen door de mededeling dat het vee donderdag al in veiligheid is ge bracht. Vianer autochtonen en de mensen van buiten komen oog in oog met de machtige skyline van het wassende water broe derlijk overeen dat 'alle knappe koppen van Rijkswaterstaat en Teletekst' het water toch niet te gen kunnen houden. De natuur is aan de macht vandaag en dat stemt iedereen op de dijk tevre den. Niet alle watertoeristen berei ken deze dag dat inzicht. Wei nig poëzie bij de watertoeristen die zich vanaf de kade in Wijk bij Duurstede licht teleurgesteld staan te vergapen aan een drie kwart onder water staande tele fooncel. De uitbater van het ca fé op de stadswal had goede za ken kunnen doen. Buiten het eigenlijke toeristenseizoen is deze populaire horeca-gelegen- heid echter gesloten. Een van de drukste punten was afgelopen weekeinde onge twijfeld de Veerweg in Culem- borg. Aan de zijkant van het huis vlakbij de plek waar nor maal het veer aanlegt, zijn voor de kelderingang zandzakken ge legd. Twee roeiboten van de veerman erbij en daar ligt een kant en klare compositie ('Jo han, je kapje zit nog voor de lens') voor de duizenden ramp toeristen die de straat bevolken. Bewoner Willem van Keulen ziet het vanuit zijn serre lijd zaam aan. Het water is zo hoog gestegen dat hij in elk geval af is van die hoogwatertoeristen die vorige week gewoon achterom kwamen soppen om een blik in de (toen nog geheel) droge kel der te werpen. „Vijfjaar geleden stond het water net zo hoog", meldt hij terwijl hij een vers si gaartje opsteekt. „En toen kwam er bijna niemand kijken. Limburg, de kerst en televisie, het zal allemaal wel meewerken aan deze gekte". SUSTEREN CHANTAL HAMERS „We kunnen nu nog niet naar huis. Er is geen stroom, het is vochtig en het duurt weken voor het daar weer droog is. Bo vendien doet de verwarming het niet en zijn de kinderen snel ziek. Wat in de diepvries lag voor Kerst, kun je weggooien". Mart en Margriet Jennissen hebben de kerstdagen doorge bracht in een klein chalet op camping Hommelheide in Sus- teren. Donderdagavond kwa men ze met hun drie kinderen van 13, 1.0 en 6 jaar op de cam ping aan. In hun huis aan de Steenakker in Roosteren stond die dag bijna een meter water. Met hun vijven vertoeven ze nu in een huisje waarvan de huis kamer zo'n vier bij drie meter beslaat. Niets verraadt de sfeer van Kerstmis. Woensdagochtend rond ze ven uur was moeder Margriet opgestaan, „Binnen stond het water zo hoog". Ze houdt haar hand naast de bank op knie hoogte. „De parketvloer dreef door de kamer. De kinderen moesten we naar buiten dra gen". Terwijl vader in Roosteren bleef om meubels en spullen boven te zetten „Boven breek je nu je nek" vertrok moeder met de kinderen naar haar zus in Sittard. Daar heb ben ze ook de nacht doorge bracht. Konden ze daar niet een paar dagen blijven? „Nee, met z'n negenen in zo'n klein huisje, dat gaat niet. Je gaat niet bij an deren op de lip zitten. Boven dien hebben twee van de drie kinderen astma en kunnen niet tegen vloerbedekking" „Ik had trouwens het idee dat we later weer terug konden. We hadden wel wat extra kleding en schoenen meegenomen, maar hierop ben je niet berekend. Donderdag is mijn man op ei gen houtje teruggegaan. We hadden nog geen pyjama voor de kinderen bij ons." Tussen de plastic bekertjes met koffie zet de jongste een enorme speelgoed-brandweer auto op tafel. Dit pronkstuk heeft hij als eerste gered. Zijn oudste zus moet zich behelpen met een walkman en een bar biepop ligt op de kast te wach ten tot zijn andere zus er mee gaat spelen. Verder ligt een spel kaarten op het houten tafeltje. Vrijdagochtend al sloeg de verveling toe. „Je kunt alleen binnen hangen, hè. Er is hier niets. Zelfs de campingwinkel is dicht. Je kunt wel wat gaan wandelen maar daar staat m'n hoofd niet naar. Ook hebben we geen zin om met de trein ergens heen te gaan. Je bent kapot, maar de mensen begrijpen dat niet". Een verdronken koe wordt opgeruimd bij het Zuidlimburgse Itteren. De schade aan de veestapel is momenteel nog niet te overzien. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE I/' 1T i andaag vieren we Kerstmis, het feest van Gods licht in de don kerte van het menselijk be rt. Het kerstverhaal vertelt van de ge- rte van Jezus. Met zijn komst krijgt in samenleving de liefde een centrale ts. Dit licht van Kerstmis schijnt ook laag, in een onzekere tijd. Steeds snel- veranderingen plaatsen ons voor ingrij- de beslissingen en doen een appèl op persoonlijke verantwoordelijkheid, indering is ook een uitdaging. Keuzen is leven en samenleven zijn niet langer rlijvend. De wereld wordt geconfron- met een dreigende milieucrisis, een •remde bevolkingsgroei, toenemend et- h geweld, een te hoog opgedreven con- ptiecultuur, massale werkloosheid en mvaardbare tegenstellingen tussen rijk rm. Daarbij is het vertropwen dat al die riemen oplosbaar zijn, ernstig onder- id. viagen om een plek. Onze spankracht, openheid, geduld, verdraagzaamheid en creativiteit worden op de proef gesteld. We kunnen ons niet afwenden. Gelukkig zijn er velen die zich daadwerkelijk het lot van hun ontheemde medemensen aantrekken en met liefdevolle toewijding zich voor hen in spannen. De vele veranderingen in de wereld doen van dag tot dag een indringend beroep op ons aller bereidheid tot aanpassing. We staan waarschijnlijk nog maar aan het be gin van een grote culturele ommekeer. Ont wikkelingen ver van ons vandaan beïnvloe den steeds meer het leven hier. Problemen elders raken ook ons en dwingen ons voort durend tot nieuwe plaatsbepaling. Soms ontstaat de neiging zich hieraan te onttrek ken en te vluchten in wat eigen is, overzich telijk, vertrouwd en veilig. Het andere wordt gezien als vreemd en waar het ontbreekt aan openheid en begrip gaan vreemd en vijandig samenvallen. Verandering maakt onzeker en angstig. We hunkeren naar veiligheid en bescherming, maar dat mag geen afscherming worden, geen terugtrekken op de vierkante centime ter van het eigen sentiment. Wanneer we ons naar binnen keren en onze inspannin gen richten op louter groepsbelang en zelf behoud, raakt de maatschappij in ontbin ding en wordt de kwaliteit van het bestaan aangetast. In plaats van uit angst ons af te sluiten, moeten we ons bezinnen op wat het be schermen waard is, wat kostbaar is, en be houden moet worden. We zullen moeten vaststellen welke waarden zó wezenlijk zijn voor onze beschaving, dat ze houvast, moed en zelfvertrouwen kunnen geven te midden van alle verandering, verwarring en twijfel. Het is de gerichtheid op het algemeen be- lang die de maatschappij bijeen houdt. Es sentieel voor een leefbare gemeenschap zijn ook verdraagzaamheid en saamhorig heid. Als een ieder niet alleen let op het ei genbelang maar vooral op dat van anderen, komt de oplossing van maatschappelijke problemen misschien dichterbij. Nodig is dat mensen geloven in wat zij zélf kunnen bijdragen. Een wereld in verandering is ook een we reld van verschil. Het streven naar een één vormige maatschappij heeft geen zin. Ver schillen moeten we niet bestrijden, we moeten leren leven met verscheidenheid. Dat vraagt tolerantie en het vermogen eigen beperkingen te overwinnen. Daarmee is na tuurlijk niet gezegd dat we ook het kwaad moeten tolereren. Een samenleving waarin geen grenzen worden gesteld, is onhoud baar. Verdraagzaamheid kan no'oit beteke nen dat iedereen ongeremd zijn eigen gang kan gaan. Waar mensen over de schreef gaan moet hun een halt worden toegeroe pen. Grofheid moet aan de kaak worden ge steld, vandalisme bestreden, agressie gepa reerd. Veranderingen dagen ons ook persoonlijk uit. Ze doen een appèl op nieuwsgierigheid en fantasie, maar evenzeer op vermogen tot kritische waardering. We worden gedwon gen tot nadenken, tot het formuleren van een mening, het bepalen van een houding. Immers, niet alle vernieuwing is een voor uitgang. Maar in de krachtmeting tussen behoud en vernieuwing kunnen we als mondige mensen niet aan de kant blijven staan. De crisis in het menselijk bestaan vandaag is misschien wel vooral een crisis in het aanvaarden van verantwoordelijkheid. De samenleving is zo ingewikkeld geworden dat we vaak het zicht kwijtraken op het re sultaat van wat wij doen. Bij het oplossen van de problemen waar de maatschappij voor staat, wachten velen liever af of ande ren in actie komen. Verantwoordelijkheid zien we graag duide lijk afgebakend als beperkte aansprakelijk heid. Voor wat en voor wie zijn we nu pre cies verantwoordelijk, willen we weten. Toen aan Jezus die vraag werd gesteld, ver telde hij een verhaal. Een man die beroofd en gewond aan de kant van de weg lag, werd door mensen van zijn eigen volk on bewogen voorbij gelopen. Thuis maakten die voorbijgangers zich misschien wel zor gen over de onrustbarende misdadigheid, maar zelf hadden ze geen hand uitgestoken. Hulp kreeg het slachtoffer van iemand die niet tot het eigen volk behoorde, maar tot een ander volk, waarop werd neergekeken. Jezus draait daarmee de vraag om: Wie heeft zichzélf verantwoordelijk getoond? Hij spreekt ons daarmee aan op ons eigen gevoel voor verantwoordelijkheid jegens onze naaste. In onze tijd is dat een des te grotere opgave nu individualisering dreigt te ontaarden in individualisme, een ieder- voor-zich. Die neiging zich van anderen af te sluiten en alleen voor zichzélf te zorgen is heilloos. Het is een illussie te menen dat we ons tegen alle dreigingen kunnen bescher men en tegen alle risico's van het leven te verzekeren. Het kan iedereen overkomen, op enig moment, beroofd en gewond langs de kant van de weg te liggen. Als afhankelijk mens worden we geboren en hoezeer we vervolgens ook streven naar zelfstandigheid, we kunnen ons leven nooit los maken van dat van anderen. Zelfs de ei gen problemen kan niemand helemaal al leen aan, laat staan de maatschappelijke uitdagingen. Maar we behoeven ook niet al leen te staan, eenzaam in een wereld die we niet meer kunnen overzien noch bevatten. Het zoeken naar gemeenschap hoort bij de aard van het mens-zijn. De grote culturele veranderingen in de ge schiedenis van de mensheid kwam lang zaam tot stand. Mensen groeiden mee met de ontwikkelingen, maar beheersten die nooit. We zullen moeten aanvaarden dat we geen meester kunnen zijn over de wer kelijkheid. We moeten beseffen dat eendui dige en eenvoudige antwoorden op de pro blemen niet te vinden zijn. Dat is geen re den tot lijdzaamheid. Wat van ons gevraagd wordt, is dat wij ons openstellen voor ver andering en daarin verantwoordelijkheid aanvaarden, een ieder op zijn eigen plaats. Zijn wij hiertoe niet bereid, dan wordt de wereld onleefbaar. In onze verantwoorde lijkheid voor elkaar zijn wij ook een schakel in de keten der geslachten. Het kerstverhaal vertelt van de geboorte van Jezus. In leven en leer liet hij zien in welke waarden en in welk perspectief we in deze tijd een voortdurende en ingrijpende verandering steun kunnen vinden bij het overwinnen van angst en onzekerheid. Zijn liefde wijst ons de weg naar de medemens. Een gezegend kerstfeest, dat wens ik U al len. Kersttoespraak van koningin Beatrix, ge houden op eerste kerstdag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3