geen theekransje' 'De revolutie is Feiten &Meningen ?3sé Mao tijdens het zevende congres van de Chinese Communistische Partij in Yan'an in 1945. foto afp Op de grens van marxisme en vrije-markt denken veel Chinezen met weemoed terug aan De Grote Roerganger zitter van het Centraal Co mité van de CP begroe ven Tsjiang Kai Tsjek en Mao de strijdbijl en bon den gezamenlijk de strijd aan met de Japanse agres sor. De samenwerking was van korte duur, want na de oorlog werd de onder linge strijd hervat. Dankzij hun onder Mao ontwikkelde organisatie en strategie wisten de commu nisten de nationalisten van Tsjiang Kai Tsjek te verdrijven. Op 1 oktober 1949 riep Mao in Peking de Volksrepubliek China uit. De verslagen nationalisten trokken zich terug op het eiland Formosa (het huidige Taiwan), waar ze een eigen republiek vestigden. De Chinese leider was inmid dels uitgegroeid tot partij-ideo- loog. In geschriften als Strategi sche problemen van de Chinese revolutionaire oorlog, Over de nieuwe democratie en Over de democratische dictatuur van het volk zette hij zijn ideeën op pa pier. Naast het marxisme werd het denken van Mao tot richtlijn voor de revolutionaire actie. Vanaf 1945 werd dat denken van de leider steeds meer ver eerd. Na enkele luwtes bereikte die verering in 1955 en 1956 een hoogtepunt ten tijde van de Culturele Revolutie. Door middel van de in Yan'an uitgedachte strategie van mas sacampagnes verbreidde Mao zijn ideeën. Sommige campag nes waren kort en hevig, zoals de anderhalve maand van Laat Duizend Bloemen Bloeien, die intellectuelen aanspoorde om kritiek te leveren. Anderen duurden veel langer. Zo strekte de Leer van Dazhai, een vage campagne voor morele prikkels in de landbouw, zich uit over niet minder dan 18 jaar. Sommige campagnes werden gevolgd door acties die precies het tegenovergestelde beoog den. Laat Duizend Bloemen Bloeien bijvoorbeeld werd ge volgd door massale ver volging van mensen die tijdens die campagne hun mond hadden openge daan. Over hoeveel mensen daarbij zijn omgekomen, is nogal wat onduidelijk heid. Mao zelf droeg daaraan ook het nodige bij. Hij bestreed buiten landse berichten dat tij dens de campagne 20 miljoen mensen zouden zijn gedood. Volgens hem waren het er niet meer dan 700.000. Dergelijk cij fermateriaal strooide hij regel matig rond, maar betrouwbaar was het niet. Toen hij eens werd vergeleken met de eerste Chine se keizer, Qin, zei hij: „Wat was dat voor een keizer? Hij liet 460 geleerden levend begraven, wij 46.000. Jullie kunnen me ervan beschuldigen als Qin te hebben gehandeld, maar we hebben die keizer honderd keer overtrof fen." In 1958 lanceerde Mao een eco nomische plan onder te titel Grote Sprong Voorwaarts. De in dustrie kreeg een forse injectie. Maar de verwaarlozing van de landbouw die daarvan het ge volg was, leidde tot enorme MAANDAG 27 DECEMBER 1993152 Mao, een revolutionair en een monster Mao en zijn derde echtgenote Jiang Qing. De foto werd omstreeks 1945 gemaakt. hongersnoden die aan'naar schatting 20 miljoen mensen het leven kostten. Mao was zo teleurgesteld dat hij zich niet herkiesbaar stelde voor de func tie van staatshoofd. Hij bleef wel partijleider. Rode Boekje In 1966 richtte hij zich, met voorbijgaan aan partij en staat, rechtstreeks tot het volk om de Culturele Revolutie te ontkete nen. Talrijke partijbonzen moesten het veld ruimen. Het partij-apparaat werd ontman teld en de belangrijkste taken werden overgenomen door de strijdkrachten. De Culturele Re volutie en de eerste uitgave van het Rode'Boekje, boordevol ci taten van De Grote Roerganger, waren de laatste hoogtepunten van het maoïsme. Na 1969 kwam er een einde aan Mao's solo en werd de partij hersteld. Met betrekking tot het buiten land vonden in de jaren zestig en zeventig spectaculaire ont wikkelingen plaats. Op uitnodi ging van Mao kwamen Ameri kaanse tafeltennispelers naar China. Dat was de inleiding tot de zogenaamde ping-pong di plomatie, die China een plaats gaf in de Verenigde Naties en leidde tot twee bezoeken van de Amerikaanse president Nixon aan Peking. Later volgende nog talloze andere westerse rege ringsleiders en staatshoofden. Tussen China en de voormalige Sovjetunie is het nooit tot een hechte relatie gekomen. Belang rijkste oorzaak daarvan was de vraag wie het ideologisch leider schap van het internationale communisme toekwam Mao, die zijn revolutie op het platte land begon en de intelligensia monddood maakte of Lenin, die de revolutie door middel van (intellectuele) beroepsrevolutio nairen onder de arbeiders wilde verbreiden. Na jarenlange geruchten over zwaktes in Mao's gezondheids toestand en speculaties over de macht van zijn echtgenote Jiang Qing, stierf de Chinese leider op 9 september 1976 op 82-jarige leeftijd. De westerse wereld prees hem als een „unieke, uit nemende staatsman: zijn heen gaan een verlies voor de hele progressieve mensheid; de posi tie van China een monume}3 voor zijn.successen". [el Hoeveel mensenlevens die h cessen hebben gekost, is 00 nog onduidelijk. Vast staat i1 tientallen miljoenen mense 0 het slachtoffer zijn geworde3' van Mao's dadendrang. Im mers, zoals hij tijdens zijn lid al zei: „De revolutie is geen f theekransje." ,Demaoïsering, Al vrij snel na Mao's dood gonnen de nieuwe machthif) bers, ex-dissident Deng Xia voorop, met 'demaoïsering Het Rode Boekje raakte uit gratie, nieuwe machthebbe veroordeelden de persoons L heerlijking, en onder Mao v boden thema's als winst, in dueel geluk en politieke her ming maakten weer opgang Maar hoewel Mao verantwr delijk wordt gehouden voor economische debacle van en de gevolgen van de Culti Revolutie, wordt hij nog ste gevierd als leider van de rev tie van 1949. Vooral in het dendaagse China, op de grt van marxisme en een vrije markteconomie, denken ve met weemoed terug aan D< Grote Roerganger. Hoewel mensen het tegenwoordig 1 stuk beter hebben dan vioe zijn velen ook bang voor de zekere toekomst. Werkloos! een jarenlang onbekend fei meen, heeft grote scheuren oorzaakt in de zekerheid ui woeger jaren. De 100ste geboortedag vanfe wordt dan ook aangegrepei voor heel wat nostalgie. De nese media schilderen hern als een opa-figuur en een n van het volk. Tegelijk probe de 'nieuwe' Chinezen die zi op de handel hebben gesto een graantje mee te pikken de hernieuwde Mao-rage. I populariteit van De Grote R. ganger heeft anno 1993 ecli een hoog Mickey Mouse-ge te. Op tal van gebruiksvoon pen, van mokken tot aanstf en van horloges tot thermo ters, prijkt de beeltenis van Mao. van de CP, een post die hij tot zijn dood zal I houden. F 1946: Na de Tweede Wereldoorlog barst de i Chinese burgeroorlog weer los, tot de nationl listen definitief naar het eiland Formosa (hetj huidige Taiwan) worden gejaagd. I 1949: Op 1 oktober roept Mao in Peking offi-r cieel de Volksrepubliek China uit. Hij wordt L, staatshoofd. F 1950: Vriendschapsverdrag met de SovjetuniL 1957: In de campagne Laat Duizend Bloemeii Bloeien roept Mao op tot vrije meningsuiting Als de kritiek naar zijn smaak te ver gaat, volf al snel een campagne tegen de 'afvalligen'. T 1958: Het economische plan de Grote Spronf Voorwaarts. Mao wil de plattelandsbevolking betrekken bij de industriële produktie. De ver waai lozing van de landbouw die hiervan het l gevolg is, veroorzaakt enorme hongersnoden!; 1959: Mao begint zijn tegenstanders weg te t zuiveren. t 1966-69: De zuiveringscampagne mondt uitr de Culturele Revolutie. Mao's latere opvolgen Deng Xiaoping en andere prominente leiders worden verbannen. l 1971: Defensieminister Lin Biao komt om bil een vliegtuigongeluk nadat bekend is gewora dat hij een moordaanslag op Mao heeft be- L raamd. 1972: De Amerikaanse president Richard Ni>| bezoekt China. Begin van de zogenoemde 'ping-pong diplomatie'. Mao's gezondheidst(| stand gaat snel achteruit. 1975: De Westduitse bondskanselier Helmut! Schmidt bij Mao op bezoek. Het is onduidelil of Mao de touwtjes nog in handen heeft, dan| wel door de Bende van Vier van zijn echtgeni wordt gemanipuleerd. C 1976: Massale demonstraties tegen de Benda van Vier, die zouden zijn georganiseerd doori inmiddels gerehabiliteerde Deng. Op 9 septet ber overlijdt Mao Zedong. Jaarlijkse bezoeken zo'n miljoen toeristen Shaosan, de geboorteplaats van Mao Zedong. Mao Xinyu bekijkt een beeld van zijn grootvader, Mao Zedong. Het beeld is te zien in een museum in Peking in het kader van de 100ste geboortedag van de voormalige Chinese leider. foto»ap „Mao was een revolutionair, een visionair, een dogmati cus, een tiran en uiteindelijk een monster." Zo vat de voormalige Britse ambassadeur sir Percy Cradock in de BBC-documentaire Chairman Mao The Last Emperor (vanavond te zien op Nederland 3, 20.52 uur) de loop baan van Mao Zedong samen. De man die van 1949 tot aan zijn dood in 1976 in China de touwtjes in handen had, werd gisteren honderd jaar geleden geboren in de Zuidchinese provincie Hunan. De Chinese leider die een kwart van de wereldbevolking ruim een kwart eeuw regeerde, was formeel communist maar in fei te China's laatste despotische keizer. De Britse documentaire maker Jeremy Bennett stelt dat Mao het communisme slechts gebruikte als middel tot alleen heerschappij en dat zijn aan dacht verder vooral was gericht op vrouwen. De Grote Roergan ger, zoals een van zijn bijnamen luidt, zou honderden maïtresses hebben gehad. In de BBC-documentaire verge lijkt een voormalige lijfarts Mao's seksuele uitspattingen met zijn eetgewoonten. „Als hij trek had in een bepaalde groen te, at hij er een heleboel van. Wanneer de groente hem ver veelde, ging hij van iets anders een heleboel eten." Boerenzoon Mao zette in 1919 zijn eerste schreden op het poli tieke pad. Hij riep, tijdens pro testdemonstraties tegen de Ja panse bezetting van het Noord- chinese Mantsjoerije, op tot eenheid van China. Twee jaar later werd hij tijdens de oprich tingsvergadering van de Com munistische Partij (CP) in Sjanghai waarbij volgens een hardnekkig gerucht ook de Ne derlandse revolutionair Henk Sneevliet aanwezig was be noemd tot partijsecretaris in Hunan. Mao's ster steeg daarna gestaag. In 1923 werd hij gekozen in het Centraal Comité van de partij in Sjanghai. Hij keerde twee jaar later terug naar Hunan om zich te wijden aan het opzetten van boerenorganisaties. In die tijd ontwikkelde hij ook zijn ideeën over een op China toegesneden revolutie. Die omwenteling zou op het platteland moeten be ginnen. Na een coup van Tsjiang Kai Tsjek, leider van de nationalisti sche Kuomintang, trok Mao zich in 1927 met zijn volgelin gen terug in de Tjingkang-heu- vels in de provincie Tsjangsi. Een jaar later voegden enkele andere communistenleiders zich bij hem en vormden ze het '4de Leger van het Chinese Ro de Leger van Arbeiders en* Boe ren'. Sovjetrepubliek Nadat aanvallen op steden in Midden-China door de nationa listen waren afgeslagen, vestig den de communisten zich defi nitief op het platteland. Daar hadden arbeiders en boeren het inmiddels voor het zeggen in een aantal gebieden, waaruit in november 1931 een Chinese sovjetrepubliek voortkwam. Mao werd staatshoofd en voor zitter van de regeringsraad. De overmacht van Tsjiang Kaj Tsjeks Kuomintang was echter te groot. De nationalistische troepen omsingelden het ge bied waar de communisten hun machtsbasis hadden. De situa tie werd zo precair dat de com munisten besloten uit te bre ken. Onder aanvoering van Mao begonnen zij in 1934 aan de le gendarische Lange Mars. Tij dens deze 10.000 kilometer lan ge, barre tocht moesten zij 18 bergketens en 24 rivieren over steken. Honderdduizenden mensen sloten zich bij hen aan, maar slechts 7.000 haalden de eindstreep, het noordelijker ge legen Yan'an. Hier legde Mao de basis voor zijn latere beleid. Hij ontwikkel de ideeën over massacampag nes die een nieuw volk moesten creeëren; een volk dat zich niet zou laten leiden door eigenbe lang en materieel gewin, maar door ideologie en idealen. De voltooiing van de heroïsche Lange Mars legde Mao geen windeieren. Een jaar na het be reiken van Yan'an werd hij lei der van de CP. Mao ontwierp een eigen soort marxisme waarin de Chinese tradities de boventoon voerden. Van het oorspronkelijke marxis me moest hij weinig hebben: „Engels (samen met Marx de grondlegger van het marxisme)) heeft gezegd dat er drie wetten van het historisch materialisme zijn. Twee ervan zijn volgens mij onzin, en de derde begrijp ik niet." In Yan'an begon ook de per soonsverheerlijking die in alle facetten van 's mans leven werd doorgevoerd. Zo was het geen geheim dat Mao last had van een zeer onregelmatige stoel gang. Zijn wekelijkse ontiasting was dan ook aanleiding tot offi ciële felicitaties. Eerste zuiveringen Yan'an was begin jaren veertig ook de plaats waar Mao de eer ste zuiveringen doorvoerde. Zijn felste tegenstanders liet hij executeren. Toch was hij, verge leken met zijn grote voorbeeld Stalin, in die beginperiode te rughoudend met het liquideren van zijn opponenten. Mao had daarvoor een simpele verkla ring: „Hoofden groeien nu een maal niet meer aan, zoals prei dat doet." Tijdens de Tweede Wereldoor log Mao was inmiddels voor- 1893: Mao Zedong op 26 december geboren in Shaoshan, in de provincie Hunan. 1918: Mao voltooit een lerarenopleiding en ver trekt voor studie naar Peking, waar hij in con tact komt met de radicale intellectuelen Li Ta Tsjiao en Chen Toe Tsjioe. 1919: Mao roept tijdens grote anti-Japanse de monstraties op tot eenheid van China. 1921: Tijdens het oprichtingscongres van de Communistische Partij (CP) in Sjanghai, wordt Mao partijsecretaris in zijn geboorteprovincie. Hij treedt in het huwelijk met Yang Kahui. 1923: Mao gekozen in het Centraal Comité van de partij. 1925: Mao ontwikkelt zijn theorie over het re volutionaire potentieel van de boeren. 1927: Tsjiang Kai Tsjek pleegt een rechtse staatsgreep. Mao vlucht met een kleine guerril lamacht de Tjingkang-heuvels in. 1928: Eenheden van Zhu Des en Peng Dehuai voegen zich bij hem, waarmee het vierde Rode Leger uitgroeit tot 10.000 man. Zhu neemt het militair bevel op zich, Mao wordt politiek com missaris. 1930: Yang Kahui wordt tijdens de burgeroor log samen met een zuster van Mao terechtge steld. In datzelfde jaar trouwt Mao met He Zi- zhen. 1931: Uitroeping van de Chinese Volksrepu bliek, Mao wordt staatshoofd. 1932: In de ideogische strijd met het leider schap van de Communistische Partij moet Mao de post van politiek commissaris aan Zhou En- lai overdragen. 1934-35: De Lange Mars. Opgedreven door de veel machtiger Kuomintang vluchten de com munisten naar Yan'an. In januari '35 wordt Mao leider van de CP. He Zizhen wordt versto ten. 1938: Mao leert de voormalige actrice Jiang Qing kennen, met wie hij een jaar later trouwt. 1943: Mao voorzitter van het Centraal Comité 3ST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2