Galatasaray is topfavoriet Anand gokt op twee paarden Jax maakt het pest compleet eles denkt aan entree in maart krabbe vraagt geen gratie Sport Maase wint kerstcross in Harich ftNDAG 27 DECEMBER 1993 liljoenencontract voor Aikman Vjg Troy Aikman, quarterback van de Dallas Cowboys, is de st betaalde speler uit de geschiedenis in het American Foot- De 27-jarige Aikman tekende een contract voor acht jaar, jhem vijftig miljoen dollar (90 miljoen gulden) oplevert. Vorig ioen veroverde Aikman met de Cowboys de Super Bowl, ipfdprijs in de National Football League. Volgens de onthulde 'jails ontvangt Aikman in het eerste jaar van zijn contract 1,75 foen dollar. In het laatste contractjaar, 2000, is dat opgelopen 17,5 miljoen dollar. De gemiddelde jaarwedde bedraagt 6,25 ^joen dollar. Op de lijst van dikbetaalden passeerde Aikman we Young van de San Francisco 49'ers, die 5,35 miljoen dollar ij jaar vangt. j> Tip Vitesse gaat niet door |hem De trip van Vitesse naar Kameroen gaat volgende week Jtdoor. Het bestuur van de Arnhemse eredivisieclub heeft dat idluit genomen, omdat het toernooi in Yaoundé, waaraan Vi- $e deel zou nemen, op het laatste moment is afgelast. Met Vi le kreeg de andere Europese deelnemer, de Franse club Caen, Dnagavond bericht dat de minister van Sport en Jeugd van Ka poen om niet nader genoemde redenen een streep door het jnement had gezet. 'ica Seles denkt uiterlijk in 3|t haar rentree in het ten- jcuit te maken. De voor- ge nummer één heeft dan h een jaar buitenspel ge- 'a. In april werd Seles tijdens roemooi in Hamburg door „onverlaat met een mes in |g gestoken. ieen vraaggesprek met de ikaanse krant Sarasota He- Tribune zegt Seles weer op- tisch te zijn over de toe- fi t. Ze is naar eigen zeggen irde arbeid met de befaam- 'g tletiektrainer Bob Kersee !kier en beweeglijker dan I „Dat is vooral aan mijn (:e te merken", zegt Seles. :o ds de aanslag is er veel iderd in haar levensinstel- nj „Ik ben tot de conclusie ïjnen, dat ik in het verleden Hveinig dingen plezier heb ar(l. Ik won toernooien, maar j|e me desondanks onge- L/g." Seles is vastbesloten oijn verandering te brengen. gedachte aan het gebeur- 2,1 Hamburg heeft Seles met '2j]p van Kersee, echtgenoot jMympisch- en wereldkam- Kjie zevenkamp Jackie Joy- Kersee, verdrongen. „Hij sj mij met zijn kennis en i/pigingskracht geholpen icjerleden te vergeten en de sip de toekomst te richten." mi e" Lendl stopt volgend jaar f&chijnlijk met tennis. Lendl lyat in een vraaggesprek met Hew York Times. Sinds 16 augustus maakt de Amerikaan geen deel meer uit van de top tien. „Ik waag een poging, maar de kans bestaat dat 1994 mijn laatste jaar wordt", zei Lendl. Op 33-jarige leeftijd neemt Lendl de negentiende plaats in op de wereldranglijst van de ATP. In 1979 maakte de uit Tsje- choslowakije afkomstige Lendl zijn entree in de top-tien. Gedu rende 270 weken was hij num mer één. In 1993 won hij niet meer dan twee toernooien (München en Tokyo); tegen 33 partij-overwinningen stonden 23 nederlagen. In Melbourne en op Roland Garros werd hij in de eerste ronde uitgeschakeld. Tiriac Ion Tiriac blijft vooralsnog de fi nanciële zaken van tennisser Boris Becker behartigen. Dat meldt het blad Welt am Sonntag in de uitgave van tweede kerst dag. Op 21 juli van dit jaar maakte Becker bekend, dat hij de samenwerking met zijn Roe meense ontdekker en manager Tiriac had beëindigd. Tiriac weigerde daaraan mee te wer ken. Het contract van Becker met Tiriac blijkt inmiddels nog steeds geldig. Dat houdt in dat alle sponsorgelden, bestemd voor Becker, op de rekeningen van Tiriac worden overgemaakt. Van de Italiaanse kledingfirma Lotto krijgt de oud-Wimbledon- kampioen elf miljoen gulden per jaar, van het gokbedrijf Fa- ber 3,5 miljoen gulden per jaar. krhouters winnaar kersttoernooi Novgorod valt tegen in Lisse Verwachtingen en prognoses komen soms niet uit. Orga nisator Ad van der Vlugt van het internationale kersttoer nooi van Lisse dacht met de nationale ploeg van Litou wen en winnaar van vorig jaar Nizhny Novgorod twee kanjers in huis te hebben. Het tegendeel was waar. Het vrouwenbasketbal in Litouwen staat op een beduidend lager pitje dan het mannenbasketbal, terwijl Nizhny Novgorod zonder smaakmaakster Olga Shunejkina een beduidend mindere ploeg is. Gelukkig stond daar de openbaring van Galatasaray tegenover. De Turkse kam pioen ontpopte zich tot een serieuze kandidaat voor de eindoverwinning. Vanavond maakt Galatasaray waar schijnlijk samen met Tonego uit wie er met de hoofdprijs vandoor gaat. lisse gerrit-jan van geen basketbalmedewerker Lisse zelf mag genoegen gaan nemen met de strijd om de der de plaats. Gisteren liet de ploeg van Roy Emanuels in de eerste wedstrijd van het toernooi al zien dat drievoudig winnaar Ni zhny Novgorod dit jaar geen en kele kans maakt. De voorsprong bij rust (25-19) werd niet meer weggeven: 43-40. Gorki De ploeg uit het voormalige ver banningsoord Gorki had be loofd om met sterspeelster Shu nejkina present te zijn. De Rus sische speelt tegenwoordig in Polen, maar wilde - zo werd ge zegd - met haar voormalige ploegmaatjes wel weer in Lisse aanwezig zijn. Mede daarom nodigde de toemooi-organisatie de winnaar van vorig jaar nog een keer uit. Dat bleek een mis vatting. Shunejkina kreeg zoge naamd geen visum, zodat Novgorod half zo sterk was als voorgaande jaren en veroor deeld werd tot het spelen om de vijfde en zesde plaats. Later op de dag was Galatasa ray op zijn beurt veel te sterk voor de thuisploeg: 48-80. Ema nuels zat er niet mee. „Het is op zich al mooi dat we hier de der de plaats kunnen behalen. In de kruisfinale treffen we Tonego en dat is normaal gesproken te sterk", aldus Emanuels. Het feit dat Lisse weggespeeld werd door de-Turkse •ploeg weet'hij aan het feit dat zijn ploeg ver moeid was. Emanuels: „Ze han gen de hele dag in de sporthal en daar word je sloom van. Ik kan ze niet verbieden om in de hal te blijven. Het is hun toer nooi en ze willen wedstrijden zien." Als de speelsters goed keken, konden ze nog wat van het ver toonde leren. Landskampioen Tonego bijvoorbeeld is naar Lis se gekomen met de bedoeling de tweede plaats van vorig jaar te verbeteren. Eerst werd het Nederlands team de oren ge wassen (67-48) en daarna deed de Haaksbergse ploeg het nog eens dunnetjes over tegen Li touwen: 80-50. Dissonant Met de overwinning op Neder land liet Tonego zien dat de na tionale selectie van coach René van der Wielen een dissonant is in het internationale gezel schap. Van der Wielen - vorige maand nog ontslagen als man- nencoach van de eredivisieclub Goba - is met het tweede garni tuur Nederlandse speelsters naar Lisse gekomen. Alleen bij Tonego zelf al lopen vier inter nationals - Berends, Van Em- bricqs, Moll en Lewis - terwijl Susan Mulders en de gezusters Lia en Carla Maas van Den Hel der geblesseerd zijn. Over blij ven twee volwaardige interna tionals van Grasshoppers Petra Weeda en Marie Jose Allers en een samenraapsel van andere eredivisieclubs. Vandaag voegt Simone van Meurs van Grasshoppers zich ook nog bij de selectie. Van Meurs kwam gisteren nietsvermoedend kij ken en werd door Van der Wie len aangeschoten of ze niet als jeblieft wilde meedoen. De toemooi-organisatie doet er verstandig aan om de invita tie aan de Nederlandse basket- balbond volgend jaar voor een andere ploeg te bewaren. Hoe wel Nederland van Litouwen won en zich daarmee plaatste Winnen en consolideren is de beste manier om bovenaan te blijven. Viswanathan Anand deed het dit weekeinde bij het PCA-kandidatentoernooi in Groningen. Vrijdag greep de snelschaken- de Indiase grootmeester tegen Joel Benjamin op onnavolgbare wijze de zege. Gisteren in de ze vende ronde was hij zo verstan dig het noodlot niet opnieuw te tarten. Na zestien zetten en an derhalf uur spelen stelde hij re mise voor. Alexei Sjirov, zesde op de wereldranglijst - drie plaatsen achter zijn opponent - nam het bod onmiddellijk aan, waardoor Anand met 5 1/2 punt uit zeven partijen alleen op kop bleef. „Na drie overwinningen op rij kon je op je vingers natellen, dat het niet eeuwig zo zou door gaan", zei de Indiër, die evenals vijf andere collega's op twee paarden wedt. Hij is al zeker van een optreden in de achtste finales van het FIDE-kandida- tentoemooi van volgende maand in Wijk aan Zee, waar Joesoepov zijn tegenstander is. In Groningen is zijn kwalificatie voor de kandidaten-matches van de club van Kasparov alleen nog een kwestie van volhouden. Zolang Kasparov - of Karpov - zich er niet rechtstreeks mee bemoeien, blijkt dat prima sa men te gaan. Anands overwinning op Ben jamin maakte nogal wat reac ties los. In een uiterst gecompli ceerde partij stond Anand lange tijd slechter. Deep Blue, 's we relds sterkste schaakcomputer suggereerde zelfs dat Benjamin geforceerd had kunnen winnen. Of dat waar was, weigerde Anand te geloven, maar in elk geval had de Amerikaan op de 35ste zet nog altijd remise in handen. Drie zetten later stond hij in eens verloren. Een kwestie van relatieve tijdnood. De stelling was zo ingewikkeld dat Benja min voor de paar zetten die hij nog moest doen voor de tijd- controle misschien wel een uur had moeten uittrekken in plaats van de drie minuten die hem nog restten. De sterk begonnen Beljavski viel sterk terug. De 20-jarige Ti- viakov en de 46-jarige Gulko, de mannen met wie hij dit week einde van doen had, klommen naar de gedeelde tweede plaats op een afstand van een half punt van Anand. Vrijdag bereikte Beljavski niet veel tegen Tiviakov en gisteren ging het tegen Boris Gulko zelfs regelrecht mis. In een vrij rusti ge opening offerde de Oelo-aïner een pion, die hij nooit terug zag. Integendeel: de witte pion op de a-lijn die nu geen directe tegen strever meer had, bereikte na zes uur spelen zelfs de overkant van het bord. Tiviakov hield in dezelfde ronde stand tegen Gata Kams- ky. Deze Amerikaan bezet met zeven anderen de gedeelde vierde plaats. Jeroen Piket schoof op naar het pelotonnetje dat daar weer direct achter komt. Na de rampspoed van de voorgaande ronden zat het de Leidenaar vrijdag eindelijk mee. Vaganjan overschatte zichzelf door in superieure stand op de tijdnood van zijn tegenstander te spelen en beging daarbij een grove blunder. Gisteren, toen Piket remiseer de met Kaidanov, was Van Wely succesvol tegen Lutz. Met Friso Nijboer ging het onveranderd slecht. Verlies tegen Lutz en re mise tegen Georgiev hielden hem op de onderste plaats van de ranglijst. Geluk lacht Jeroen Piket toe 'piANDENBURG DPA Ltj iStechorste Duitse atletes Ka- l ïabbe, Grit Breuer en Ma- ie*Derr dienen geen gratie- iafek in bij de internationale öelkfederatie (IAAF). Zij zien mogelijkheden op die ma keer aan internationale at letiekwedstrijden deel te ne men. „Zoals de IAAF zich opstelt, zie ik daartoe geen enkele kans", aldus Peter Krabbe, de vader van Katrin. „Daar blijven ze keihard. Van menselijk me dedogen is geen sprake." Vol gens Krabbe blijft er maar één mogelijkheid over: „De gang naar de burgerrechter, wat an ders?" De drie sprintsters zijn door de IAAF wegens misbruik van medicijnen voor twee jaar ge schorst tot 23 augustus 1995. SPORT OP TV Funda Kurtyilmaz van Galatasaray poogt te scoren tegen Galina Lokmanchuk van Nizhny Novgorod. Clarissa Davis (links) wacht af wat er komen gaat. foto henk bouwman voor de kruisfinales, is de selec tie net als andere jaren geen af spiegeling van wat er in de na tionale eredivisie rondloopt en derhalve geen representatief team voor Nederland. Galatasaray Galatasaray zal dat vandaag nog eens onderstrepen in de halve finale. De Turkse ploeg liet zien dat het basketbal daar in de lift zit. De club heeft dan wel flink in de buidel getast om twee Amerikaanse speelsters - Claris- sa Davis en Tari Lynn Philips - en een Amerikaanse coach aan te trekken, maar ook de eigen speelsters kunnen er wat van. Naast Lisse werd ook Novgorod met dik verschil verslagen en zo stelde Galatasaray zich kandi daat voor de titel. Met Davis - de Amerikaanse scoorde gemiddeld 32 punten - heeft het publiek ook een op volger voor Shunejkina als lie veling. De Amerikaanse, die op de Olympische Spelen van Bar celona brons won, deed een goede gooi om naast waarde volste speelster ook tot specta culairste speelster van het te worden uitgeroepen. Davis is een alleskunner. Ze schiet net zo gemakkelijk een driepunter als ze naar de basket gaat om te scoren. Daarbij beschikt ze schijnbaar over een paar springveren in haar schoenen. Waarschijnlijk voegde haar coach Betsy Bailey haar daarom in de laatste minu ten van de ontmoeting met Lis se steal the ball and dunk it' toe. De gevraagde dunk misluk te net, maar die zal Davis dan wel bewaren voor de finale. Als absolute uitsmijter. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Kamiel Maase heeft in het Frie se Harich de traditionele kerst cross volledig naar zijn hand ge zet. Na ruim tien kilometer had de Leidenaar gisteren een voor sprong van acht tellen op de Etiopiër Tessema. De Keniaan Ngunzu, winnaar van vorig jaar en bekend wegatleet, moest op de Bataaf maar liefst 45 secon den toegeven. Slechts vijf dagen vóór de der de wedstrijd in het nationale cross-circuit, de Soester Sylves- terloop, koos Maase er als enige van de nationale toppers voor om nog een wedstrijd af te wer ken. Voor de zege hoefde hij niet tot het uiterste te gaan, zo dat het kerstoptreden inder daad een opsteker betekende. Van de weinige toppers vorm den Maase, Tessema en 'good old' Herman Hofstee in Harich al snel een kopgroep. Maase verrichtte het meeste kopwerk, twee rondes afgelost door Tes sema. „Hofstee bleef lang bij, maar moest eraf toen Tessema in de voorlaatste ronde pro beerde te demarreren", aldus Maase. „Hij probeerde een paar keer weg te komen, waarschijn lijk om de sprint te vermijden. Maar ik kon hem vrij eenvoudig bijbenen." Met Maase naar de finish gaan is een kansarme zaak. De eindsprint van de nummer twee van Nederland op de vijf kilo meter op de baan is bekend. Daarom verwachtte Maase nog meer demarrages van Tessema. „Ik dacht dat hij het in de laatste ronde nog wel een keer zou proberen, zeker toen ik langs de kant zijn trainer 'do not wait, do not wait' hoorde roepen." De Etiopiër, die asiel in Nederland heeft aange vraagd, ontbeerde echter de krachten, zodat Maase op het laatste rechte stuk eenvoudig wegsprintte en acht tellen voor Tessema finishte. In Harich waagde ook Joost la Lau zich aan de lange cross. Na een voortvarend begin in de kopgroep stokte het tempo van de Bataaf, waarna hij verder af zakte. Een verdienstelijke twaalfde plaats bleek uiteinde lijk zijn deel. Zijn clubgenoten lan Kortekaas (16) en Casper Ravensbergen (17) plaatsten zich vrij kort achter La Lau ook bij de eerste twintig. lersttoernooi van de zaal- lalvereniging Bax heeft ontwikkeld tot een ge il sportevenement. On- 5 de afzeggingen van Ford Boerenburg en IFD/Arwi- tdden de resterende deel- irs gisteren in Voorhout dan genoeg kwaliteiten in het toernooi naar een [niveau te tillen. Toen gast- 2 Bax ook nog als sterkste uit luirijd kwam, na een enerve- z4 finale tegen Hindstore (iet Keur, was het sportieve vaeest compleet. organisatorische proble- i|die vooral na de afzegging lord Genk ontstonden, wa- l sporthal De Gaasbak snel ïi'.jten. Een verrassend sterk !1hd team van Foreholte, het btreden van Feyenoorder van Dijk in het doel van kjpn de inzet van Keur en p de Haan bij het Haar- I Eetcafé Hindstore maak- |ke wedstrijd tot een klein Hepkel. De overige deelne- 30! McDonald's, UVS en Van yofn Sport, zorgden ervoor thjeen e'nkele tegenstander alfkon zijn van zijn punten, djwijl Bax, Hindstore en Mc- ,e|d's vooraf als uitgespro- jelavorieten werden gezien, orp de outsiders Foreholte ntkn Gerven Sport daar an- lepver te denken. Foreholte ieerst Bax op een gelijkspel (2-2), schoof vervolgens UVS opzij (3-1) en versloeg verras send McDonald's (2-1), voordat de klad er in kwam. Door een nipte 1-0 nederlaag tegen Hind store liepen de Voorhouters uit eindelijk een finale plaats mis. Van Gerven Sport was met de technisch begaafde gebroeders Bouckaert steeds een gevaarlij ke tegenstander. Nadat UVS en Foreholte overtuigend met 3-1 en 4-1 waren verslagen, waren de hechte zaalvoetbalteams van McDonald's, Bax en Hindstore net iets te sterk voor het Lissese gelegenheidsteam. Van de favorieten kende thuisploeg Bax een belabberde start. De puntendeling tegen dorpsgenoot Foreholte en een 4-3 nederlaag tegen McDo nald's maakten plaatsing voor de finale onzeker. Knappe zeges op Hindstore (2-0) en Van Ger ven Sport (5-2) brachten de Voorhouters weer terug in de strijd. Tijdens de laatste wed strijd tegen UVS leek de finale echter weer ver weg. De Leide- haars waren het toernooi zwak begonnen, maar onder aanvoe ring van Hans van Leeuwen en met treffers van Arnie Oosterlee en Andy van der Heiden keek Bax plotseling tegen een 3-1 achterstand aan. Patrick Scheurwater en Hennie Koet brachten Bax naast UVS, waar na de Voorhouters op doelsaldo McDonald's uit de finale hield. McDonald's, zonder Hans van Marwijk, Gert Jan de Graaf, Marcel Munck van Hindstore haalt tijdens de finale verwoestend uit. Marten Bax (links), Arthur van Orssagen (midden) en Hennie Koet (rechts) hopen namens Bax op een goede afloop. foto henk bouwman Paul Goulmy en Ronald van den Hoogen, schoot met drie over winningen en twee nederlagen net iets tekort. Gastspelers Ro nald van der Maat (Coret) en Marcel Visser (Zwarte Wolf) konden niet voorkomen dat de Leidenaars tegen Foreholte on nodig verloren, waardoor de fi nale aan McDonald's voorbij ging- Eetcafé Hindstore bereikte de finale uiteindelijk het meest overtuigend. Eén nederlaag te gen Bax en een gelijkspel tegen UVS (1-1) weerhielden de Haar lemmers niet van een fina leplaats tegen Bax. De finale tussen Hindstore en Bax ont wikkelde zich tot een waardige afsluiting van het toernooi. In de spannende en gelijkopgaan- de strijd troffen eerst de Haar lemmers de lat, waarna Patrick Scheurwater Bax nog voor rust aan de leiding bFacht: 1-0. Na de pauze bracht Marcel Munck zijn ploeg op 1-1, maar opnieuw was Scheurwater op zijn post voor 2-1. Hindstore zette Bax vervolgens onder druk, maar Rob van Dijk bleek een meer dan voortreffelijke sluitpost. Toen Scheurwater met zijn derde treffer zijn uit verkiezing tot 'speler van het toernooi' bevestigde, uitte Keur op ondubbelzinnige wijze zijn ongenoegen. De ziedende Heerenveen-spits strooide met onchristelijke krachttermen, wat zijn ploeg inspireerde tot 3- 2 en bijna 3-3. Van Dijk hield Bax echter ook in de slotsecon den overeind en bevestigde dat goede keepers in Voorhout dik gezaaid zijn: 3-2.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21