Leidsch i Dagblad Jk Ga voordelig van oud I naar nieuw. Water begint weer te zakken OPRUIMING! BEL: 071-128030 GOED NIEUWS Gijzelaars Rusland rij, daders gepakt PRUIMING Kleurrijke kerstkaart voor D'Ancona BHSSTOL lonique Velzeboer op et ergste voorbereid 't Is Sale bij IKEA. Jongetjes vast in drijfzand Meubels half geld \viodome jaagt op collectie modelvliegtuigen ^NDAG 27 DECEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40348 LOSSE NUMMERS 1,60 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN G.Joseph Je hoeft niet ver te gaan om het geluk te ontmoeten; je moet VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrijwel droog Wolkenvelden, ook enkele opkla ringen. Vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur rond min 2, middagtemperatuur rond plus 2 graden, 's Nachts weinig wind, overdag zwakke tot matige zuide lijke wind, rond kracht 3. Deze week is hel extra gezellig bij Hein Chrispijn .Ieid^cli Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik i nu een abonnement. Tel:. I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch [f 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: j~3=™ 712141 400053 \ld belangrijkste motief terroristen vier terroristen in Rusland enkele dagen twaalf school leren gegijzeld hielden, zijn n gearresteerd. Afgelopen ht werden al twee gangsters gehouden en Radio Moskou 0de vanochtend dat ook de ere twee zijn gegrepen. Vol- s het radiostation zijn alle Jens en een groot deel van |ien miljoen dollar losgeld Qggevonden. Je identiteit van de daders is [niet bekend gemaakt. Vol- [s het persbureau Interfax [men ze uit Oezbekistan en nzstan. De kidnappers wer- gearresteerd in de bergen jding was een schietpartij RTING-EN TOT 70% Jencikova va) Dy De. vier waren gisteravond met een helikopter in een bui tenwijk van de stad Makhach kala in de Russische deelrepu bliek Dagestan geland. Daar lie ten ze hun twee laatste gijze laars, de piloten, vrij en maak ten zich uit de voeten. Daarop werd een grote klopjacht inge zet waaraan ook werd deelge nomen door militairen van spe ciale Spetznatz-eenheden. De terroristen waren gister middag vertrokken vanuit Mi- neralnye Vodi, een stadje aan de noordrand van het Kau- kasus-gebergte. Alvorens met de helikopter op te stijgen, lie ten zij drie van de vijf resteren de gijzelaars vrij, twee jongens en een buschauffeur. Valentin a Petrjenko, die na mens de regering met de over vallers heeft onderhandeld, zei zaterdag na gesprekken met de terroristen dat het geld hun be langrijkste motief is. Volgens hem was het kwartet van plan via tussenstops in de Kaukasus de wijk te nemen naar Teheran. De vier overvielen afgelopen vrijdag een school in het Zuidrussische Rostov aan de Don. Ze namen twaalf scholie ren, hun onderwijzeres, een chauffeur en een militair in gij zeling. Na urenlange onderhan delingen kregen ze een helikop ter tot hun beschikking, waar van de twee piloten eveneens in gijzeling werden genomen. In Mineralnyje Vodi kregen de cri minelen uiteindelijk de door de Russische Centrale Bank verza melde dollars. j PROVESTE mannenmode Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-121075 LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGR0S) Donderdag koopavond wassenaar Een enorme kerstkaart met goede wensen uit alle windstreken werd op eerste kerstdag overhandigd aan minis ter Hedy d'Ancona van WVC. Zij bezocht het asielzoekerscentrum in Wassenaar, dat de hele dag open huis hield. Vluchtelingen en naar schatting 1.300 bezoekers zetten hun handtekening op de kerstkaart, die twee bij tien meter groot was. Bruine enkelveterboot Maten 37 - 42. Normaal 59.95 Bristolprijs 49.- t/m 31 december in tim brouwer de koning lique Velzeboer kan waar- Ijnlijk nooit meer lopen, mededeling deden bonds- Frans Noliet van de KNSB joktoren van het universi- ikliniek van Toulouse giste- De 24-jarige shorttrack- jatster uit Oud-Ade ligt Is haar fatale val tijdens de tiing van afgelopen woens- op de afdeling neurochi- rie van het Zuidfranse zie lmis aan de beademingsap- Btuur. Haar benen zijn vol- g verlamd en er is sprake een gedeeltelijke verlam- lg van haai- armen, ölgens Egbert van 't Oever, optreedt als woordvoerder de familie Velzeboer, is nique niet in paniek. Bij de lerlandse kampioen, die af- ipen woensdag in Font-Ro- i met haar hoofd vooruit ;n de ballustrade knalde, rheerst doffe berusting. dwarslaesie van de zesde ♦iwervel is een gegeven", al- )|Van 't Oever. „Helaas moet jich op het ergste vóórhe len, al blijf je altijd hopen een wonderbaarlijk her stel." De KNSB kwam gisteren met het sombere communiqué op de proppen, om valse hoop de kop in te drukken. Van 't Oe ver: „Er waren nog altijd men sen in het land die dachten dat Monique zou kunnen deelne men aan de Olympische Spe len van 1994 in LiJlehammer. Dat werd te pijnlijk. Daarom besloten wij de toestand van Monique, die niet wezenlijk anders is dan de afgelopen da gen, keihard op papier te zet ten." De kans dat Velzeboer die in Toulouse wordt bijgestaan door haar moeder en haar broers Mark en Alexander en haar vriend Willy O'Reilly spoedig naar Nederland wordt vervoerd, acht Van 't Oever klein. „De datum die wordt ge noemd, 2 januari, lijkt mij on waarschijnlijk. Dat vervoer ge beurt meestal niet op zondag, dus dan zou maandag 3 janua ri de eerste mogelijkheid zijn. Maar ik vind het voorbarig om daar nu al over te spreken." Pagina 19: Toekomst Velze boer ziet er somber uit. Met kortingen tot 60%! zoeterwoude Twee jongetjes van 10 jaar heb ben gistermiddag vastgezeten in drijfzand op een bouwlocatie aan de Boterbloemlaan in Zoe- terwoude-Dorp. Brandweerlie den, die met drie brandweerau to's uitrukten, moesten er aan te pas korhen om de kinderen uit hun netelige positie te be vrijden. De hulpverleners maak ten onder meer gebruik van lad ders en planken. De grond was dermate drassig dat ook zij af en toe vastzaten. Bij het bouwterrein stond aanvankelijk een waarschu wingsbord, maar dat is onlangs vernield. (Advertentie) HILLEGOM - Ann Christian Art meubclproduktie. import/export bedrijf, mcubclgroothandel houdt magazijnverkoop direct aan particu lieren van diverse beurs- en showmo dellen voor de halve prijs en andere meubelen tegen zeer hoge kortingen in modern en klassiek. Wie binnen kort meubels nodig heeft, en niet te veel wil betalen kan deze dus beter bij Ann Christian Art aan De Weerlaan 15 te Hillegom, komen halen. Maandag 27 dcc., dinsdag 28 dec. en woensdag 29 dec. open san 11.00- 18.00 uur, donderdag 30 dec. 11.00- 21.00 uur koopavond, vrijdag 31 dec. 11.00-16.00 uur. Industrieterrein: Weerlaan Kabinet komt slachtoffers watersnood verder tegemoet De wateroverlast in het zuiden van Nederland lijkt over zijn hoogtepunt heen. In Limburg keerden tijdens het kerstweekeinde de eersten van de in totaal 12.000 evacu és terug naar hun huizen. Het kabinet heeft beloofd slachtoffers ruimhartig tegemoet te komen. De schade van een week wa tersnood is nog nauwelijks vast te stellen. Vooralsnog gaan de provincie Limburg en de Land en Tuinbouw Bond (LTB) uit van minstens honderd miljoen gulden. Schade die in veel ge vallen niet is verzekerd. De regering heeft tot nu toe 15 miljoen beschikbaar gesteld. Vice-premier Kok zei gisteren echter bij een bezoek aan het rampgebied dat het kabinet be reid is meer geld uit te trekken. „Waar gelapt moet worden, zal de rijksoverheid niet flauw zijn", zei Kok tijdens een be zoek van een PvdA-delegatie aan Venlo en Tegelen. Het Rampenfonds heeft de watersnood in Limburg inmid dels tot nationale ramp ver klaard en zich garant gesteld voor drie miljoen gulden. Onder de naam De Overstroming kan het publiek geld overmaken op girorekening 777 van het Rode Kruis. Verder staan in Limburg verschillende benefietconcerten op stapel. Ook de Europese Commissie heeft inmiddels 1,1 miljoen gul den toegezegd. Dat geld is ech ter niet alleen voor Limburg be doeld, maar moet verdeeld wor den over Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Duits land. In Midden-Nederland wordt nog steeds gewerkt aan het ver sterken van zwakke plekken in waterkeringen, maar de water schappen van Brabant, Gelder land en Utrecht gaan er van uit dat het waterpeil niet al te veel meer zal stijgen. Het peil van de IJssël ter hoogte van Kampen was vanmorgen 1.91 meter bo ven NAP. Omdat dit niveau al enkele enkele uren stabiel is, gaat het Waterschap IJsseldelta ervan uit dat de hoogste stand is bereikt. Voorspeld was aan- vankèlijk dat het niveau van de IJssel bij Kampen op 2.03 meter zou uitkomen. Ook in Duitsland zijn de hoogste waterstanden achter de rug. Bijna overal is een begin gemaakt met de opruimwerk- zaamheden. In Frankrijk echter zorgde sterke regenval gisteren nog voor ernstige problemen. Het waterpeil van zijrivieren van de Seine steeg sterk. In Pa rijs werden straten aan de oe vers van de rivier wegens water overlast afgesloten. Ook Zuidoost-Azië kampt met wateroverlast. Bij zware moessonregens die gepaard gingen met aardverschuivingen en overstromingen zijn het af gelopen weekeinde in Indone sië, Maleisië, de Filipijnen en Thailand meer dan 60 mensen omgekomen. Duizend mensen werden dakloos. Pagina 3: Ramptoerisme viert hoogtij tijdens de kerstdagen. 'Zo lekker hadden we thuis niet gegeten'. 'Je bent kapot, maar dat be grijpt niemand'. "en appartement op de 23ste etage van Ifen 32 verdiepingen tellend flatgebouw in parijs herbergt een van de onbekendste jiusea in de wereld. Het betreft de ge- chiedenis van de luchtvaart van 1783 tot leden in modelbouw: meer dan 1.900 üchtballonnen, vliegtuigen, raketten en ,atellieten, maar ook hoovercrafts. Alles |p een schaal van 1 op 666. De Aviodome op Schiphol zoekt naar iiiddelen om de verzameling naar Neder- and te halen en hier permanent ten toon e stellen. De 58-jarige Franse ingenieur Gérard jlnel, eigenaar van de collectie, loopt al wee jaar „te leuren" om zijn verzameling pilig te stellen. Franse musea vragen Pi- iel tenminste 150.000 gulden eigen geld te hvesteren in de bénodigde tientallen me ers vitrine. Pinel schat de waarde van zijn [erzameling op acht miljoen Franse fran- Ns, bijna drie miljoen gulden. Een maand geleden viel bij hem een brief in de bus van conservator Wim van Westerop, die wat foto's van de collectie in handen had gekregen en er laaiend en thousiast over was. Van Westerop: „Je praat toch al gauw over enkele tienduizen den guldens voor een tentoonstelling waar alles tot zijn recht komt. Die moeten er gens vandaan komen. Maar ik hoop het binnen een jaar financieel voor elkaar te hebben. Als het lukt, hebben we ook wer kelijk iets fantastisch." Pinel werkt bij de Franse spoorwegen SNCF, waar hij de verantwoordelijke fi guur is voor de public relations rond de supersnelle TGV. Zijn hartstocht voor vliegtuigen dateert van het einde van de Tweede Wereldoorlog, toen de geallieerde machines in niet aflatende golven over Frankrijk'dreunden. Hij begon ze te teke nen en in te kleuren met de precisie van de toekomstige ingenieur. „Ik heb als stel regel dat het exact moet zijn. Ik heb eigen lijk geen fantasie", spot hij. „Een schaal van 1 op 666 klinkt heel in gewikkeld, maar ik heb ervoor gekozen omdat het eenvoudig is. Flet komt erop neer dat een meter gewoon een millimeter is met de helft erbij, anderhalve millimeter dus. Dat maakt het rekenen gemakkelijk." Zijn grootste schepping meet ruim 30 cen timeter: een zeppelin die in werkelijkheid ruim 200 meter lang was. Pinel verontschuldigt zich bijna dat hij geen F-16 heeft in de Nederlandse kleu ren. „Maar hier staat hij in de kleuren toen hij nog experimenteel was." Van de Ame rikanen kreeg hij foto's van de geheime spionagevliegtuigen B-2, F-117 en F-23. „Met de nodige uitleg, omdat ik ze anders niet exact kon namaken", vertelt de Fran se ingenieur trots. Hij wijst op een plankje van 75 bij 10 centimeter in de hoek van de kamer. „Dat kost zes gulden en ik haal er tenminste 60 vliegtuigen uit. Een hobby hoeft niet duur te zijn. Je hebt alleen een scheermesje no dig, wat schuurpapier, soms een klein schaartje en wat verf." Mao 2Mao was communist, maar in feite China's laatste despotische keizer. Gisteren werd zijn 100ste geboortedag herdacht. Toespraak Beatrix 3 Eenvoudige antwoor den op de huidige pro blemen zijn er niet, zegt koningin Beatrix in haar kersttoespraak. Wapens /y -7 Het Legermuseum I in Delft en de Rijks universiteit Leiden maken samen een expositie: 'Het arsenaal van de wereld'. Basketbalshow yt De basketbalsters 2 I van Galatasaray uit Turkije stalen gisteren de show tijdens het toernooi van BV Lisse. Opnieuw brand in Turks-Armeens confectie-atelier in Almelo Vanochtend 'heeft opnieuw brand gewoed in een confectie- atelier van een Almeloër van Turks-Armeense afkomst. De brandweer kon door snel ingrij pen voorkomen dat de vlam men oversloegen naar andere bedrijven in het pand. Het is het vijfde Turks-Ar meense confectie-atelier in Al melo dat sinds begin november door brand is getroffen. In de voorgaande gevallen was sprake van brandstichting; er werd ge bruik gemaakt van molotov cocktails. Of de brand van van daag ook is aangestoken is nog niet duidelijk. De schade be draagt enkele tonnen. Het vuur werd ontdekt door surveilleren de politiemensen. In de afgelopen twee maan den waren ook woningen van buitenlanders in Almelo het doelwit van brandstichting.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1