Toekomst Velzeboer ziet er somber uit I ds Postma: 'Geduld s een schone zaak' Oranje oefent toch tegen Marokko Sport an der Poel wint in Soestduinen <\NDAG 27 DECEMBER 1993 A, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 lancunians ontsnappen door Ince ichester» Manchester United is aan de tweede nederlaag van ;t seizoen ontsnapt. De ranglijstaanvoerder van de Premier :ague maakte gisteren in de thuiswedstrijd tegen Blackburn vers pas twee minuten voor tijd gelijk. Voor 44.511 toeschou- :rs redde Paul Ince de Mancunians: 1-1. Manchester United :eft na 22 wedstrijden een voorsprong van dertien punten op :eds United. Manchester United was dicht bij de eerste com- ifdkitienederlaag op Old Trafford in veertien maanden. Na een 'artier was Blackburn door Kevin Gallacher op voorsprong ge- imen. Het offensief dat de thuisclub vervolgens ontketende, td op het nippertje succes. Doelman Bruce Grobbelaar be- jedde FC Liverpool op Boxing Day voor een nederlaag bij Shef- :ld United. Door een glansrol van Grobbelaar hield het dit sei- uiterst matige Liverpool de score op 0-0. FC Wimbledon I J>ogmet2-l voor Conventry City. •elé terug naar Santos paulo» Pelé keert in het nieuwe jaar waarschijnlijk terug eiar zijn oude club Santos. De 53-jarige Braziliaan, drie keer we- Idkampioen en algemeen erkend als beste voetballer aller tij- •n, krijgt de positie van manager. Hij moet sponsors binnenha- Zijn contract gaat in als Miguel Kodje Neto op 7 januari ge- izen wordt als voorzitter. Pele voetbalde van 1956 tot 1974 bij intos. ergkamp tweede achter Baggio rijs» Roberto Baggio, de briljante aanvaller van Juventus en :t Italiaanse nationale elftal, heeft gisteren de Gouden Bal toe- ikend gekregen, de prijs voor de Europese Voetballer van het ar. Het was voor het eerst sinds elf jaar, toen Paolo Rossi won, it een Italiaan werd bekroond. Baggio kreeg 142 punten van de ry, die wordt gevormd door de belangrijkste Europese voetbal- liners. De verkiezing wordt georganiseerd door het sportma- zine France Football. Dennis Bergkamp werd tweede. De lormalige Ajacied, die nu speelt bij Inter Milaan, kreeg 83 pun- n. Derde was de Fransman Eric Cantona, van Manchester Uni- d, met 34 punten. ashanu gaat vrij-uit inden De Engelse Football Association stelt John Fashanu, jeler van Wimbledon, niet in staat van beschuldiging. Fashanu akte 24 november tijdens een wedstrijd tegen Tottenham 1 otspur tegenstander en aanvoerder Gary Mabbutt zo hard met itK n elleboog, dat deze een gebroken jukbeen en een gebroken igkas opliep. Het scheelde weinig of Mabbutt zou aan het chter oog blind zijn geworden. De artsen moesten een meta- i plaat in de oogkas aanbrengen. Dat Monique Velzeboer de Olympische Winterspelen van 1994 mist, doet haar niets. Én of de 24-jarige short- track-kampioene uit Oud-Ade ooit haar schaatsen weer onderbindt, is eveneens van ondergeschikt belang. Op dit ogenblik zou de ernstig geblesseerde sportvrouw, die afgelopen woensdag haar zesde nekwervel brak tijdens een training in het Franse Font-Romeu, er voor tekenen als zij weer een stap kan zetten. lisse/toulouse tim brouwer de koning Velzeboer ligt op de afdeling neurochirurgie van de universi teitskliniek Ranguel in Toulou se. Ze is al vier dagen met ver lammingsverschijnselen aan bed gekluisterd. Het gevoel in haar armen heeft ze weer enigszins terug, maar het is de vraag of ze haar benen ooit weer kan gebruiken. ,,Zo lang Monique nog kunstmatig wordt beademd, valt daarover niets zinnigs te zeggen", aldus Egbert van 't Oever, chef planning en organisatie van de KNSB en tij delijk woordvoerder van de fa milie Velzeboer. „Maar de be richten zijn onverminderd som ber." Simon Velzeboer, de vader van Monique, heeft de stekker nog net niet uit het stopcontact getrokken. Zo lang er geen nieuws uit Frankrijk is, verwijst hij belangstellende bellers door naar Van 't Oever. „Egbert is van alles op de hoogte. Dat heeft de KNSB allemaal netjes geregeld. Van mij krijgt de bond een pluim." Zo zorgde Van 't Oever ervoor dat moeder Velzeboer snel naar haar dochter kon vliegen. Sa men met bondsarts Frans Nol- let, die somber is gestemd over de toekomst. Volgens de KNSB- arts is de kans op herstel „uiter mate gering". Monique Velzeboer kan in Toulouse ook rekenen op de steun van haar broers Mark en Alexander en haar Britse vriend Willy O'Reilly - een trio dat ook op topniveau aan shorttrack doet. Met zijn allen hadden ze op eigen kosten een trainings kamp belegd in Font-Romeu. Wanneer de ongelukkige schaatster naar eigen omgeving kan terugkeren is nog onzeker, maar waarschijnlijk is dat op zijn vroegst op 2 januari. In tegenstelling tot anderen wil Van 't Oever zich niet wagen aan een uitspraak over de her stelkansen van de onfortuinlijke schaatsster. „Ik heb begrepen dat de eerste drie a vier dagen beslissend zijn voor eventueel herstel van haar benen. Er zijn mensen die beweren dat dat na een breuk van de zesde nek wervel onmogelijk is. Maar er gebeuren wel eens wonderen. Zo was ik destijds ook verbaasd, dat ik Hilbert van der Duim na zijn zware ongeluk weer zag lo pen." De val van Monique Velze boer tijdens de training, waarbij ze zo ongelukkig tegen de bal- lustrade klapte, had volgens Van 't Oever niets te maken met haar 'rijgedrag'. „Ze is technisch en tactisch zeer begaafd. Aan een klein gaatje heeft zij meestal voldoende. Maar ook voor haar geldt dat een ongeluk in een klein hoekje kan zitten." Het ongeval van Monique Velzeboer, die er bij de Olymp- siche Spelen van 1998 in Cal gary getuige van was dat haar zus Simone ernstig - maar geen blijvend - nekletsel opliep, staat niet op zichzelf. Van 't Oever: ,,Ik was er vorig jaar bij toen O'Reilly in China hersenletsel opliep. En Esmeralda Ossendrij ver kan door een blessure dit seizoen helemaal niet in actie komen." De beveiliging van de baan van Font-Romeu voldoet vol gens Van 't Oever aan de alle ei sen. „De baan beschikt over de olympische veiligheidskussens van Albertville. Maar als de snelheden bij shorttrack om hoog gaan, moet de ISU (inter nationale schaatsunie) zich be raden op aanscherping van de Rijneveld Bondscoach Gijs Rijneveld ging er onmiddellijk vanuit dat Vel zeboer over twee maanden niet deelneemt aan de Winterspe len. Dat betekent dat Rijneveld het in Hamar zonder zijn beste rijdster moet doen. Zowel voor de individuele wedstrijd als voor de aflossingsploeg was Vel zeboer de Nederlandse num mer één. De kernploeg van Rijneveld telt vier andere vrouwen, die nu de koppelkoers voor hun reke ning moeten nemen: Priscilla Ernst, Penelope Di Lella, Anke Jannie Landman en de gebles seerde Esmeralda Ossendrijver. „Over de gevolgen heb ik nog niet nagedacht", zei Rijneveld. „Dat is ondergeschikt als er zul ke ernstige zaken aan de orde zijn." Tijdens een voorolympi- sche wedstrijd had de aflos singsploeg vormbehoud ge toond door in een sterk deelne mersveld als vijfde te eindigen. De aflossingsploeg bij de man nen heeft zich niet voor de Spe len geplaatst. stduinen/diegem anp/gpd t het naderen van de grote npioenschappen veldrijden eit de vorm van Adri van der il. De Brabander reed met twee wedstrijden. Za- lag eindigde hij als tweede in Belgische plaatsje Rykevor- gisteren zegevierde hij in de stcross van Soestduinen. Kools werd tweede. 0(Iij was, zo bekende hij eer- al bijna vergeten hoe het Ide. Op een criterium of een jeduidende kermiskoers na hij dit jaar nog niets ge- nnen. Maar gistermiddag am het er toch nog van en wierf Van der Poel zich een kje in de annalen van Neer- ds oudste veldrit, de (39ste) rstcross in Soestduinen. lijn doorgaans al zuinige nlach werd er hooguit een celtje natuurlijker van. „Er :ven er niet veel te volgen, als maar goeie vette zeges zijn", hij met een knipoog in de richting van het WK, dat in het laatste weekeinde van januari in Koksijde (België) wordt gehou den. Van der Poel liet de zevende veldrit in de reeks voor de Super Prestige-trofee aan zich voorbij gaan. In Diegem was de Italiaan Daniele Pontoni voor de vierde achtereenvolgende keer superi eur. Hij won voor de Zwitser Thomas Frischknecht. De Belg Mare Janssens behield de lei ding in het klassement. Richard Groenendaal was op de zeven de plaats de beste Nederlander. Pontoni zou met straatlengte vooraan hebben gestaan als hij in de eerste twee wedstrijden van de SP-trofee punten had behaald. Daarna boekte hij overwinningen in Zarautz, Mi laan, Overijse en Diegem. Ondanks zijn superioriteit was Pontoni niet de meeste be sproken wielrenner. De discus sies gingen over Frischknecht, nummer twee, verwikkeld in een dopingaffaire. Frischknecht, ook een grootheid op de olym pische mountain-bike, kwam niet opdagen voor de doping controle in Zarautz. Diegem was waarschijnlijk zijn laatste wedstrijd voor zijn schorsing in gaat. De Tsjech Radomir Simu- nek, meervoudig oud-wereld kampioen, verscheen niet aan de start in Diegem. Zaterdag in Rykevorsel was hij nog achtste geworden. Naar verluidt moet hij zijn achttien maanden ge vangenisstrafuitzitten. Simunek werd schuldig gevonden aan het veroorzaken van een ver keersongeval met drie doden. De Tsjechische president Vaclav Havel" ging aanvankelijk in op een gratie-verzoek voor de sportman, maar heeft dit op last van de regering weer ingetrok ken. De volgende Super Presti- ge-wedstrijd is op 15 januari in Zillebeke, na de nationale kam pioenschappen. In Nederland wordt op de golfbaan van Sint Michielsgestel gereden. Van der Poel is daar favoriet. Adri van der Poel. ARCHIEFFOTO ANP Bondscoach Dick Advocaat is niet bang dat hij door een oefenduel tegen Marokko te spelen alle troefkaarten tegen deze groepstegenstander bij het WK al op tafel legt. De wedstrijd, die al voor de loting in Las Vegas was vastgesteld voor 16 februari, gaat wat de KNVB betreft dan ook door. Op 19 januari wordt in Noord-Afrika gespeeld tegen Tunesië. Het trainingsprogramma van Oranje werd donderdag uitgebreid met een uit- en een thuiswedstrijd tegen Schotland. De eer ste confrontatie is op 23 maart in Glasgow. De Schotten komen in mei (6, 7 of 28) een tegenbezoek brengen. Op 20 april fungeert WK-deelnemer Ier land in Nederland als tegenstander. Het oe fenduel op 12 juni in en tegen Canada gaat ook definitief door. Eind mei, begin juni is ook nog ruimte om de vorm te peilen. Een opponent is nog niet bekend. Zwitserland heeft nog steeds belangstelling. Sadirin De bekendste Russische voetballers hebben zich opnieuw uitgesproken tegen bonds- trainer Pavel Sadirin. „Als Sadirin niet wordt ontslagen, is het onmogelijk dat wij ons op de juiste wijze op het WK voorberei den", zei aanvoerder Igor Sjalimov. Bij een persconferentie, waaraan naast de voor Inter uitkomende Sjalimov ook zes van zijn landgenoten deelnamen, werden de trainingsopdrachten van Sadirin betiteld als „methoden uit het stenen tijdperk." De zeven Russische internationals eisten dat in plaats van Sadirin de vroegere bonds coach van de Sovjet-Unie Anatoli Bisjovets de ploeg zal voorbereiden op de eindronde om het WK van deze zomer in Amerika. Rusland treedt in de voorronde in groep B aan tegen Brazilië, Kameroen en Zweden. Beckenbauer Duitsland is komende zomer in de Verenig de Staten favoriet voor de wereldtitel. Dit is de mening van Franz Beckenbauer, oud aanvoerder en oud-bondscoach van 'Die Mannschaft'. „Duitsland behoort altijd tot de kanshebbers. Dat is een automatisme", zei Beckenbauer in een interview met Welt am Sonntag. „Maar dit keer is Duitsland top-favoriet. De Duiters kennen geen zwak ke punten en bij grote toernooien brengen ze altijd iets meer." ,,Alle grote voetballanden zijn op dit mo ment een beetje ziek, behalve Duitsland. Italië heeft problemen, Nederland is met de grootste moeite door de kwalificatie geko men. Zelfs Brazilië had de grootste moeite de eindronde te bereiken, Argentinië moest zelfs in de wachtkamer gaan zitten. Aan de overwinning van Argentinië op Duitsland onlangs in Miami hecht ik niet veel waar de." Gewijzigd Na overleg met televisienetwerken heeft de FIFA de aanvangstijden van drie wedstrij den in het WK-voetbal gewijzigd. De wed strijd Italie-Noorwegen (groep E)op 23 juni in East Rutherford, is vervroegd van 00.30 uur tot 21.00 uur. Bolivia-Zuid-Korea (groep C) wordt die dag om 00.30 uur gespeeld in plaats van om 21.00 uur. Saudi-Arabië- Marokko (groep F) begint op 25 juni om 17.30 uur en niet om 00.30 uur. haatstalent hoopvol gestemd voor NK rsum» wybren de boer verslaggever Igens vader Postma hoeft mlief nergens op te rekenen, tijden die de kernploegjon- is laatst in Hamar hebben eden, daar komt 'onze Ids' niet aan toe. Ids Postma zal vader niet tegenspreken, ar voor alle zekerheid heeft onlangs de selectie-eisen )r de Olympische Spelen en 1 EK toch maar eens doorge ien. Morgen, op zijn twintig verjaardag, bindt hij tijdens NK-afstanden de strijd aan de elitetroepen van -Ab 3>ok. „Ik verwacht er veel 5 75', Ijn klasgenoten op de Hoge- Landbouwschool in 101 ïuwarden krijgen deze maan- i slechts af en toe zijn gezicht zien. Pas drie tentamens :ft hij gemaakt, tien te wei- Studie en sport valt wel te nbineren, maar als je net van trainingskamp komt, heb je gelijk de volgende dag zin weer naar school te gaan." beste leerschool is boven- n thuis, op de boerderij. „Al- buiten, je eigen baas en het dient ook nog lekker.'.' 'oorlopig is schaatsen zijn (taak. Toen hij als 14-jarige 1 rd opgenomen in de Friese ictie, keek hij regelmatig met nodige verbazing naar zijn ningsschema's. „Toen ende ik dat ik vreselijk hard nde." Maar het Was niets geleken bij het aantal uren hij vier jaar later als lid van Jong Oranje in zijn sport inves teerde. „Ik schrok me dood, zo hard werd er getraind." Maar weer een jaar later is ook dat ge woon. „Nu denk ik weieens: kunnen we niet wat meer doen." Liefhebberijen Andere liefhebberijen heeft hij ervoor opzij moeten zetten. Drie jaar geleden verdween het judopak met bruine band in de motteballen en eerder al had hij zijn ambities als kaatser op een laag pitje gezet. Alles ten faveu re van het schaatsen, waarop hij op klassieke wijze verliefd was geraakt. Nauwelijks in staat te lopen, bond zijn moeder hem de doorlopers onder en Ids reed weg over de Sneker Oudevaart. Gerijpt bij de Sneker schaats- club De IJsster en in de Friese selectie, kwam Postma in het seizoen 1991/92 in het vizier van Jong Oranje-trainer Leen Pfrommer. Het gemak waarmee hij daarvoor de sprongetjes naar een hogere leeftijdscategorie had gemaakt, leek echter van het ene op het andere moment verdwenen. „Het heeft lang ge duurd voor ik aan die zwaarde re trainingen gewend was." Juist op tijd kreeg Postma de slag weer te pakken. Hij werd nationaal juniorenkampioen en tweede op het WK. Een ontdekker heeft hij niet, net zo min als een trainer die hem als schaatser heeft ge vormd. Pfrommer maakte hem duidelijk dat discipline een eer ste voorwaarde is om succes te - boeken. „Al giet het of er ligt een pak sneeuw, we gaan trai nen. Met zo'n instelling kom je later ook verder, zegt Leen. Hij is er ook heel fel op, dat je je studie bijhoudt." Pupillen die wat al te lichtzin nig over hun school denken, worden door de luitenant-kolo nel b.d. achter de vodden geze ten. Pfrommer schroomt zelfs niet door middel van mondelin ge overhoringen de studievor deringen van zijn oogappelen bij te houden. De bemoeizucht kwam de Jong Oranje-trainer meermalen op kritiek van oud pupillen te staan. Falko Zand- stra liet weten Pfrommer niet als kernploegcoach te willen omdat hij nu zelf wel kon na denken en Bart Veldkamp ka rakteriseerde hem als een kin deroppasser. Verwijten Dergelijke verwijten zijn niet te recht, meent Postma. „Leen is fanatiek, maar hij wil ook alles voor je doen. Toen ik in Jong Oranje kwam, is hij op mijn school geweest om een speciaal lesrooster te laten opstellen." Van overdreven bemoeizucht heeft hij geen last. „Ik kan wel voor mezelf denken en hij hoeft me ook niet te overhoren." Tijdens de Nederlandse af standskampioenschappen is Postma samen met Martin her sman uit Sassenheim de voor naamste troef van Pfrommer om de kernploegrijders af te Ids Postma: „Het heeft lang genoeg geduurd voor ik aan de zwaardere trainingen gewend was." bluffen. Provinciegenoot Rintje Ritsma heeft hem reeds be stempeld als een gevaarlijke outsider. Dat is, gelet op de ver richtingen van Postma in het voorseizoen, geenszins een vals compliment. Al zijn persoonlij ke records zijn al van interna tionale allure, waarbij zijn re cente verbetering op de 10 kilo meter met 27 seconden (14.17,55) als voornaamste wa penfeit geldt. Morgen wacht hem de eerste rechtstreekse confrontatie met de zondagskinderen van Ab Krook. „Ik verwacht er veel van", zegt hij, om die woorden onmiddellijk weer in te slikken. Een startbewijs voor de Olympi sche Spelen, dat is toch niet voor hem weggelegd Een plaats in de EK-ploeg, hij durft er bijna niet aan te denken. Lie ver blijft hij bescheiden. „De vijf kilometer onder de zeven minu ten rijden, dat is mijn doel." Als ze hem aan het begin van het seizoen hadden gevraagd hoe de selectienormen voor het EK eruit zouden zien, had hij hel antwoord niet geweten. Maar kort geleden heeft hij ge lezen dat een fictief klassement over de 1500 en 5000 meter be slist over plaatsing voor de Eu ropese titelstrijd. „Een tikkeltje vreemd. Ik denk dat ze daarmee Veldkamp willen beschermen. Mijn 500 meter is beter." „Er zijn al zo veel jongens voor de Spelen aangewezen en genomineerd. De 1500 is het enige nummer waarop ik een kansje maak, maar dat is nou juist het nummer met de mees te concurrenten. Zandstra, Rits- ma, Schreuder gaan zeker naar de Spelen. Dan moeten Jeroen Straathof, Martin Hersman en ik uitmaken wie de vierde man gaat worden." Thomas Bos zegt af voor titelstrijd heerenveen anp Thomas Bos neemt deze week niet deel aan de Ne derlandse afstandskam pioenschappen. De 25-jari- ge kernploegschaatser kan wegens een longaandoe ning niet naar vermogen rijden. De Hagenaar zou starten op de 5000 en 10.000 meter. Bos deed drie weken ge leden om dezelfde reden niet mee aan wereldbeker wedstrijden in Hamar. Door de aandoening kan de wereldrecordhouder op de 3000 meter minder zuurstof opnemen dan noodzakelijk is. De schaatser heeft de laatste weken rustig ge traind, een week geleden ging hij er nog van uit dat hij in Thialf zqu kunnen starten. Bos wordt behan deld door eep longarts in het ziekenhuis Leyenburg te Den Haag. Hij zegde gis teren af. Achterstand Volgens KNSB-arts Frank Nusse heeft Bos 'iets min der klachten' dan begin de ze maand. De precieze oor zaak van de longaandoe ning is nog niet vastgesteld. De schaatser had deze zo mer forse trainingsachter stand opgelopen door een longontsteking. Het ver band tussen die ziekte en zijn huidige ongemak is volgens Nusse onduidelijk. Tijdens de titelstrijd, mor gen en woensdag in Heerenveen, had Bos zich kunnen plaatsen voor de Olympische Winterspelen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19