van 'Het arsenaal de wereld' 'Cyrano' overleeft Broadway Fitk Finance Cultuur&Kunst rïrnö Tóth: schilder, acteur en clown Het wapenbezit en de wapenhandel zijn geen exclusieve problemen van deze tijd. Integendeel. In de 17de eeuw waren er in Nederland al een bloeiende wapenindustrie en wapenhandel die aan duizenden werk en wapens ver schaften. Sterker nog: Nederland was in de Gouden Eeuw de grootste wapenproducent ter wereld. Uiteraard waren leger, vloot en VOC belangrijke afnemers, maar ook bur gers droegen in die tijd vaak een wapen. In het Legermu seum in Delft is tot en met 12 juni 1994 een tentoonstel ling te zien over het toenmalige wapentuig: 'Het arsenaal van de wereld, Nederlandse wapenhandel in de Gouden Eeuw'. De tentoonstelling en de catalogus zijn tot stand gekomen in samenwerking met de Rijksuniversiteit Lei den. Van het wapentuig dat in Ne derland werd gemaakt zijn enorme hoeveelheden geëxpor teerd naar het buitenland. Aan oorlogen was geen gebrek en de Nederlanders wisten daar han dig op in te spelen. Belangrijke afnemers waren onder anderen: Noordamerikaanse indianen, Russen en Arabieren. De toenmalige afnemers kon den het zo gek niet bedenken of het werd wel in Nederland ge maakt: kanonnen, kogels, mus ketten, zwaarden, harnassen, buskruit, lonten, affuiten, noem maar op. Nederlandse wapens meden vervaardigden daarnaast ook luxe wapens voor particu lieren en legden zich toe op technische vernieuwing. Zij maakten bijvoorbeeld meer- schotwapens in vele uitvoerin gen. De vraag naar allerlei soor ten wapens was .groot en Ne derland liep op tal van gebieden voorop. Prof. dr. P.W Klein, hoogleraar algemene geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden, schets te in een voordracht tijdens de opening van de tentoonstelling hoe een aanvankelijk militair machteloos volk zich in ma&r twee generaties tijd ontpopte als het belangrijkste Europese wapenmagazijn. Hij wees in dat verband op zowel de rol van de overheid als die van het particu liere bedrijfsleven, en op hun onderlinge relatie die toen al van wezenlijke betekenis was voor de economie. Achteraf be zien was de wapenhandel waar schijnlijk net zo belangrijk voor de economie als de VOC. Benningh-kanon Op de expositie zijn behalve standaardwapens voor het leger ook vele mooie voorbeelden te zien van de zogenoemde luxe wapens. Het grootste deel van de getoonde wapens is afkom- Graf Dietrich geschonden BERLIJN DPA/ANP Het graf van de beroemde Duitse actrice Mariene Diet rich in Berlijn blijkt geschon den te zijn. Op de grafsteen van de diva was met rode verf het woord 'bont-sloerie' gesmeerd. Verder was de granieten steen besmeurd met uitwerpselen en vuilig heid. Bezoekers van het kerk hof ontdekten de vernielin gen gistermiddag. Mariene Dietrich stierf op 6 mei 1992 in Parijs. Op 16 mei werd ze, op haar eigen verzoek, bijgezet in Berlijn. Aangezien de filmactrice tij dens het Hitler-bewind naar Amerika emigreerde, be schouwen vele Duitsers haar als verrader. Zij hebben haar nooit vergeven, dat zij voor Amerikaanse soldaten zong. stig uit de collectie van het Le germuseum zelf. Een aantal bij zondere exemplaren is afkom stig uit beroemde collecties in binnen- en buitenland. Docu menten, prenten, kaarten en schilderijen illustreren het ge bruik en de export van Neder lands wapentuig. Zo leende het Rijksmuseum in Amsterdam het Legermuseum enkele zeer be langrijke schilderijen, waaron der de beroemde jager van A.C. Beeldemaeker. Een opvallend voorwerp op de expositie is een rijk versierd bronzen kanon met een gewicht van vier ton. Voor het eerst sinds 1811 is dit wapen, volgens het museum de 'Nachtwacht' onder de 17de eeuwse bronzen kanonnen, weer in Nederland te zien. Samen met een bijna identiek kanon kwam dit pronkstuk in het jaar 1670 in bezit van het Armanentarium in Delft, het huidige Legermuseum. In 1811 liet keizer Napoleon de wapens echter overbrengen naar Parijs. Door de jaren heen wisselden de kanonnen nog enkele malen van eigenaar. Zo kwam het ka non, dat nu te bezichtigen is, via Parijs en Berlijn uiteindelijk terecht in St. Petersburg. Voor de huidige tentoonstelling heeft het Legermuseum het kanon, dat zo fraai versierd is dat het voor krijgsdoeleinden onge schikt was, in bruikleen gekre gen. Samenwerking Bij de tentoonstelling is een uit gebreide catalogus verschenen waarin ruim 150 wapens afge beeld zijn en nader besproken worden. Ook komen in een aan tal artikelen verschillende as pecten van de wapenhandel aan bod. De tentoonstelling en de catalogus zijn het resultaat van samenwerking tussen het Koninklijk Nederlands Leger en Wapenmuseum en de Rijks- - hypotheken verzekeringen financieringen pensioenen Tel. 071-12 0006 MFick Makelaardij B.V. Doezastraat 21, Leiden NVM Fax 071-14 14 50 Expositie 'Izis fotografeert Chagall' amsterdam anp ANDAG 27 DECEMBER 1993 Het Joods Historisch Museum toont tot en met 10 april 1994 een serie foto's die de Franse fo tograaf Izis (1911-1980) heeft gemaakt van de kunstenaar Marc Chagall (1887-1985). In 1949 ontmoet de fotograaf Marc Chagall voor het eerst als hij in opdracht van het Franse tijdschrift Paris Match een re portage van de kunstenaar moet maken. In een interview begin jaren zeventig vertelt hij dat Chagall zich in het begin steeds bewust was van de aan wezigheid van de fotograaf: „Wanneer hij voelde dat ik ging afdrukken bracht hij zijn haar in model: 'Niet vari achteren, van wege mijn grijze haar en ook niet met bril!'." Toch keurde Chagall de foto's waarop zijn van spanning verwrongen ge zicht was te zien, niet af. Op de meeste foto's is Chagall aan het werk; vaak alleen, soms met medewerkers. Ook zijn er afdrukken van ,,de zeldzame momenten" dat Chagall uitrust te. Intrigerend is een serie over het ontstaan van een zelfpor tret. khj 7 dj BEELDENDE KUNST RECENSIE BEN WAGEMAKER schilderijen van Ernö Tóth. Te t/mvr 10.00-18.00 uur, i.00-17 00 uur, Galerie Zichy, Steen- .1 straat 7, Leiden. 's?isso heeft ooit van Chagall kijgd dat „als hij schildert gttji niet weet of hij slaapt of iker is." Hij doelde daarmee [lie typische toestand tussen 3nlnen en waken die Chagall Ceicijn doeken vaak lijkt weer te en: herinneringen uit zijn ege jeugd zweven als het wa- het schilderslinnen voor ts Het kleurgebruik en dat bvende' zijn factoren waar- de Hongaar Ernö Tóth vek met Chagall vergeleken m. "bch gaat de vergelijking uk, want in de schilderijen Tóth is geen sprake van een 5rs>tand tussen dromen en wa- ien. De schilderijen van Chagall he'bovendien doortrokken van -fftiwee en melancholie. Ze dej poëtisch, zelden met hu- t beladen en zeker nooit gro- ttj. En dat is nu juist een n ftdkenmerk van de doeken ^jTóth. d.jrillige fan tas ie figuren din- nd naar een plaats op het rot doek, samen met grappige dui veltjes, feeën, kabouters en clowns. Tóth heeft in tegenstel ling tot Chagall een sterke voor liefde voor maskerade. Elk schil derij is toneel, de bel gaat, de voorstelling begint... Alles dar telt, buitelt, zweeft... Maar omdat dat op bijna elk schilderij het geval is rijst de vraag of het niet een beetje te veel is. Slechts een enkel doek krijgt door zijn onderwerpkeuze en dramatische lading. Een broodmagere, door tegenslagen ontnuchterde Don Quijote staart de kijker hol en diep triest aan. Zijn even magere paard lijkt te bezwijken onder het ge wicht van de droeve ridder. 'Don Quijote' is het minst druk ke doek dat, hoewel ook niet vrij van buitensporigheid, verder rijkt dan de groteske taferelen in het overige werk. De toeschou wer gaat daar al snel twijfelen aan de identiteit van de maker. Heeft hij nu te doen met een schilder die toneel speelt? Met een clown? Met een toneelspe ler die schildert? Met een char latan? In deze vragen ligt het antwoord eigenlijk al besloten. Ernö Tóth is schilder, acteur, clown en... een aardige charla tan. Brand vernielt manuscripten Toni Morrison NEW YORK Rtr/AFP Bij een brand in het huis van de Nobelprijswinnares voor de lite ratuur in 1993, Toni Morrison, zijn zo goed als zeker enkele be langrijke manuscripten verloren gegaan. Honderdtwintig brand weerlieden werden bij het blus sen van het vier verdiepingen tellende huis in Grand View (staat New York) ingezet. Zij konden echter niet voorkomen dat de villa grotendeels uit brandde. De 62-jarige Morrison was zelf niet thuis toen de brand uit brak. Haar zoon kwam met de schrik vrij. Morrison was de eerste zwar te vrouw die de Nobelprijs voor de literatuur kreeg. Haar meeste romans gaan over het leven van zwarte Amerikanen. Complete werk Fellini komt naar Nederland AMSTERDAM ANP Het complete filmoeuvre van de onlangs overleden Italiaanse re gisseur Frederico Fellini (1920- 1993) komt naar Nederland. Het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam en het Haags Film huis vertonen in de maand april zijn drieëntwintig films. Ook worden vijf filmtoppers op televisie uitgezonden en zijn drie rolprenten te zien waarin Fellini als acteur optreedt. Alle Fellini-titels zijn afkomstig van Cinecittè International in Rome. Veel van het materiaal is zelden of nooit in Nederland te zien geweest, vertelt René Wolf van hel Filmmuseum. Fellini's laatste film bijvoorbeeld, 'La Voce della Luna' (1989), is hier nooit vertoond. Ook is zijn de buut 'Luci del Varieta' uit 1950 nauwelijks te zien geweest. Het idee voor het retrospec tief dateert van vóór het overlij den van de filmmaker. Het plan was ook de regisseur zelf te la ten overkomen tijdens de Felli- ni-maand. Na het overlijdens bericht in oktober, dacht het Filmmuseum de plannen te moeten afblazen. Gevreesd werd dat de kopieën te prijzig zouden worden. Dië angst bleek echter ongegrond. De vijf films die de VPRO uit zendt, zijn 'I Vitelloni' (1952), 'La Strada' (1954), 'La Dolce Vi ta' (1960) en 'Amarcord' (1973). De NOS vertoont 'Ginger e Fred' (1986). ltman verfilmt leven Mata Hari iecht» Nadat Robert Altman enige jaren geleden het leven eTfilmde van Vincent Van Gogh gaat de Amerikaanse regisseur eipieuw een film maken over een in Frankrijk roemrucht ge- kirden Nederlander. Het betreft Margaretha Zelle die beter be- 10hd werd als Mata Hari. Ze werd in 1876 in Leeuwarden gebo- ai, bracht enige jaren van haar leven door in Nederlands Indië, arjar maakte in Parijs carrière als naaktdanseres. In 1917 werd esjjeschuldigd van spionage voor de Duitsers en in Vincennes Jjusilleerd. Het script voor de film van Altman zal worden ge- vereven door David Williamson die eerder naam maakte als %ijver van de film 'The Year of Living Dangerously', over de in Indonesië. I fel appositie rond Van der Lubbe Op 10 januari 1994 is het precies 60 jaar geleden dat de l^jarige Leidenaar Marinus van der Lubbe in Leipzig werd ge- r ?cuteerd voor de brandstichting in het Rijksdaggebouw in fë- 'uliari 1933. De kunstenaars Ron Sluik en Reinier Kurpershoek pngen deze gebeurtenis onder de aandacht met een expositie tie Haagse tentoonstellingsruimte Het Archief, aan de Casua- •plraat 16, en de publicatie van het boek Radau. De tentoonstel de en het boek omvatten, onder meer, nooit eerder gepubli- e|rde foto's uit onlangs geopende archieven, waaronder de po- efoto's die vlak na de Rijksdagbrand werden gemaakt. De ex- rtjpitie is te bezichtigen van 13 januari t/m 13 februari, donder- gtot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. ^'gMgreet Dolman zingt danst en praat. Legermuseum en Rijksuniversiteit Lei den maken samen tentoonstelling 'Cyrano - The Musical' lijkt te overleven op Broadway. Produ cent Joop van den Ende gaat er zelfs vanuit dat de Nederlandse acteur Bill van Dijk, die de hoofdrol speelt, in september 1994 terugkeert naar New York om in de Amerikaanse versie de rol van Cyrano de Bergerac weer te vertolken. Van maart tot en met augustus volgend jaar staat Van Dijk avond aan avond in Carré in de Nederlandse ver sie van Cyrano'. Op Broadway heeft 'Cyrano - The Musical' nog steeds een ge middelde zaalbezetting van 76 procent. Dagelijks wordt er voor ruim 41.000 dollar aan kaarten verkocht. Dat is net voldoende om wekelijks uit de kosten te komen. Zolang de kaartverkoop zich op dez.e wijze voortzet, kan de show op Broadway blijven staan. Tijdens de afwezigheid van Bill van Dijk wordt de hoofdrol overgenomen door Jordan Bennett. Nederland krijgt volgend jaar een ingrijpend aangepaste ver sievan 'Cyrano'voorgeschoteld. Die gaat op zondag 13 maart in première. Naast Bill van Dijk spelen Danny de Munk en Ryan van den Akker opnieuw de rol len van respektievelijk Christian en Roxane. De cast wordt uitge breid van 22 naar 27 personen, het orkest van 14 naar 19 muzi kanten. De aanpassingen zijn afkom stig van de Amerikaanse versie van de oorspronkelijk Neder landse musical. Niet alleen de Broadway-arrangementen wor den overgenomen, ook de spec taculaire gevechtscène in de eerste akte is straks in Carré te zien. Auteur Koen van Dijk heeft een deel van de liedtek sten herschreven. Samen met componist Ad van Dijk maakte Bill van Dijk keert september volgend jaar mogelijk weer terug naar New York om daar 'Cyrano' opnieuw te vertolken. foto roy bensker hij ook een nieuw solo-nummer voor Cyrano. De kaartverkoop voor 'Cyra no' in Carré loopt al sinds okto ber. Per week worden er tussen de drie- en vierduizend toe gangsbewijzen verkocht. Er staan zeven voorstellingen per week gepland. In het seizoen 1992/1993 trok de voorstelling ruim 200.000 bezoekers. bncert Billy Joel in Rotterdam sjtterdam Billy Joel komt naar Nederland. Op dinsdag 17 mei lfeft hij een eenmalig concert in Ahoy' Rotterdam. De kaartver- eróp voor het concert begint op 30 december bij de bekende pjargreet Dolman brengt warmte {sterdam Paul Haenens theatervoorstelling 'Vrolijk langs de rn' maakt een winterstop door en het duurt nog tot 7 maart enrhij weer op televisie verschijnt. Dat brengt Margreet Dolman 1 "toe om met een eigen voorstelling het theater-in te gaan. En ''Har kan dat beter dan in haar eigen Betty Asfalt Complex aan J~!Nieuwezijds Voorburgwal 282 in Amsterdam. Tot en met 2 ja- Vi staat Dolman elke avond op het toneel waar ze zingt, *nst en praat. Er is elke avond een muzikale gast en ook de te- r%on blijft niet ongebruikt. De inbreng van het publiek zal ook ".n belangrijke factor in deze voorstelling vormen. Kortom: llrgreet Dolman brengt warmte in de donkerste dagen van het Ir. Telefonisch reserveren: 020-6264695. en 'Ruitergevecht', een schilderij van Jan van Huchtenburg (1647-1733), te zien in het Legermuseum. foto»pr Een gravure uit de 17de eeuw van het Armamentarium, het huidige Legermuseum in Delft, dat vroeger ais centraal arsenaal van Holland en Westfriesland fungeerde. foto pr universtiteit Leiden. In het kader van het docto- raalcollege militaire geschiede nis hebben studenten archief onderzoek gedaan naar ver schillende aspecten van de Ne derlandse wapenhandel. Enkele van de verslagen zijn bewerkt voor de catalogus. Uit alles blijkt wel duidelijk dat de Gou den Eeuw voor Nederland hele maal niet zo vredig was als ge schiedschrijvers vaak hebben willen doen geloven. De expositie 'Het arsenaal van de wereld, Nederlandse wa penhandel in de Gouden Eeuw1 is tot en met 12 juni 1994 te zien in het Legermuseum aan de Korte Geer 1 te Delft. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17