Ministerie stemt in met klein Rijnoord We voelen ons erg met ze begaanvooral met kerst 783 AANBIEDINGEN IN DE BIIENKORF. Regio/Rijn enVeenstreek lphen krijgt en gehoor Apeldoorn INDEJAARSKNALLE de Bijenkorf Dieven stelen kerstcadeaus IAN DAG 27 DECEMBER 1993 chef gert visser, 071-356430. plv.-chef janet van dijk, 071 -356413 ien aan den rijn Massaal bezoek open dag asielzoekerscentrum Wassenaar arbitragecollege moet uit- s een of verzekeringsmaat- er ïppij Centraal Beheer de ge- ;nte Alphen aan den Rijn ëneenhalve ton moet beta- De gemeente leed in 1990 dat bedrag aan schade een constructiefout in de ithaven aan de Heimanswe- tei Voor dit soort gevallen is erfhen verzekerd bij Centraal oeeer. Maar 'even Apeldoorn ssen' bleef tot nu toe zonder «ajiltaat. jlgens de verzekeraar valt ichade namelijk niet onder dekking. De schade is ont- n doordat een damwand werd geplaatst. Die kwam errdoor scheef te staan en iri; scheuren en lekken. Her van de schade kostte de ge uite in totaal 350.000 gul- speciale arbitragecommis- doet een voor beide partijen jende uitspraak in het con- De gemeenteraad is ak- rd gegaan met het voorstel op deze manier tot overeen- nming te komen met de ver eraar. wassenaar liesbeth buitink De ouders bladeren belangstel lend in folders over de opvang van vluchtelingen en asielzoe kers. Drie kinderen kijken een beetje verveeld om zich heen. Een langharig jongetje heeft zijn walkman beleefdheidshalve af gedaan. „We voelen ons zelf erg begaan met de vluchtelingen, vooral zo met de kerst. En we willen onze kinderen ook iets meegeven. We hopen dat ze zo wat begrip krijgen", zegt de moeder. Naar schatting 1300 mensen bezochten op eerste kerstdag de open dag van het asielzoekerscentrum in Wasse- De hal is overvol in het cen trum aan de Van Alkemadelaan. Het is de ruimte waar de bezoe kers van de open dag binnenko men. Een koor zingt kerstliede ren en bezoekers en bewoners van het centrum praten met el kaar in moeizaam Engels. Aan de kant zitten een paar vluchte lingen stil naast elkaar. Ze zoe ken geen contact, ook niet met elkaar. Ze kijken alleen enigszins verwonderd naar die stromen mensen die hun tijde lijke huis komen bekijken. De bezoekers kunnen een uit gestippelde rondleiding volgen. Halverwege de eerste lange gang staat een deur open die uitzicht biedt op een kamer met vier bedden. Een Koerdisch echtpaar en hun drie kinderen wonen er. Wanneer de bezoeker zich wil voorstellen, zegt de vrouw; „Three children", en wijst het getal aan met haar vin gers. Ze begrijpt geen Engels, maar zegt de woorden die ze wel kent. Een tolk biedt uit komst. Ze zijn gevlucht voor de oorlog die Saddam Hussein is begonnen tegen de Koerden. Ze zijn gelukkig in het asielzoe kerscentrum, benadrukken ze. Eten, drinken en een veilige slaapplaats: „Good here." Shampoo Aan het einde van de gang is het magazijn. Planken vol de kens, shampooflessen en een enorme doos met rollen wc-pa- pier wachten op nieuwe vluch telingen. „Als mensen hier bin nenkomen krijgen ze zeep, tandpasta en shampoo. En be stek, een mok en dekens, maar die moeten ze teruggeven als ze weggaan", vertelt magazijn- hoofd Ben. Hij wijst op een for se stapel kerstcadeaus: „Die hebben de kinderen van de Amerikaanse school in Wasse naar gegeven. Samen met een doos met tekeningen. Die delen we maandag uit, als de mensen hun was komen brengen." In de volgende gang is in een kamer een oploopje onstaan rond een man uit Koeweit. Hij draagt een soort tulband en om zijn middel een gedraaide riem van dezelfde stof. Zijn vader staat naast hem. Ze zijn ge vlucht omdat Koeweiti hun ei gen paspoort moesten inleve ren, vertelt hij. De bezoekers willen weten of dat met de Golf oorlog te maken had, maar hij begrijpt de vraag niet. De kamerdeuren die open staan, tonen steeds een ruimte met vier of vijf bedden, een klei ne opgetuigde kunstkerstboom en tafels vol speelgoed. Knuffel beesten hangen aan een draad je aan het plafond. Door de gangen lopen kinderen in de massa te zoeken naar een be kende. Twee vrouwen bekijken samen het asielzoekerscentrum. „We zijn geïnteresseerd in die problemen. En als we dit zo zien is het ook wel ontroerend: in veel kamers staan de foto's van thuis. Dat moeten de men sen toch wel erg missen." Een vluchteling uit Koeweit toont foto's v kerstdag. Ongelukken door gladheid 'hen aan den rijn» Door de gladheid zijn op eerste kerstdag ver- hillende automobilisten in Alphen aan den Rijn gaan slippen, i de Kortsteekterweg reed een 20-jarige man uit Noorden in sloot. Een 31-jarige man uit Roelofarendsveen slipte op het j oul Wallenbergplein en kwam in de middenberm terecht. Een lom aan de Gnephoek stopte de schuiver van een automobilis- uit Hazerswoude-Dorp (21 jaar) en een 27-jarige man uit juda raakte meerdere bomen aan de Oostkanaalweg. De be- ïurders bleven ongedeerd. IcDrive mag in Leiderdorp druderdorp* De McDrive aan de Persant Snoepwegin Leiderdorp n worden afgebouwd. De rechter denkt niet dat door de komst n het restaurant meer overlast ontstaat. De Bewonersvereni- ig Holtlant had om schorsing van bouwvergunning verzocht Indat het restaurant te veel verkeer zou aantrekken en zodoen de nabij gelegen wijk Holtant te veel rumoer zou bezorgen, durende de procedure bij de Raad van State lag de bouw van McDrive stil. Ook staatssecretaris Simons van volksgezondheid stemt in met verkleining van het Rijnoordziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Zestig van de honderd bedden verdwijnen en in het weekeinde en tijdens vakanties gaat het zieken huis dicht. De patiënten blijven er dus kort en de zorg is 'weinig gecompliceerd'. Zo noemt Simons dat in zijn vrij dag bekend gemaakte besluit over de toekomstige opzet van de ziekenhuiszorg in de regio Leiden. 0NY IDEOCAMERA 10x powerzoom/ Fader, Age Datum /tijd Autofocus Program AE Sport view-finder FM- Hifi-geluidskwali- Direct afspeel- feolkeT'V' VAN 1899 NU VOOR - Foto - Video - TV alphen aan den run jan kuys paul van der koou Volgende week beslist de direc tie van het Rijnland Ziekenhuis, waaronder Rijnoord valt, over de 'noodzakelijke bezuinigin gen in de Alphense èn Leider- dorpse vestiging'. Ze geeft dan aan welke gevolgen de beslis sing heeft voor de organisatie, of en hoe veel personeel er weg moet en welke niet-personele kosten moeten worden ge schrapt. Na overleg met vak bonden, medische staf enn on dernemingsraad hoopt de di rectie in de tweede helft van ja nuari het definitieve bezuini gingsplan klaar te hebben. De directie van het Rijnland Ziekenhuis betreurt het dat het niet mogelijk is om Rijnoord 'in zijn huidige omvang te handha ven'. Maar nu de staatssecreta ris de knoop heeft doorgehakt, laat de directie weten er keihard aan te gaan werken om Simons' wensen in de praktijk te bren gen. Ze hoopt daarbij dat er zo'n band met de huisartsen ontstaat dat zoveel mogelijk mensen gebruik maken van de voorzieningen van het Alphense ziekenhuis. „Het is onzin om te denken dat huisartsen uitgebreid ge bruik gaan maken van het ont mantelde ziekenhuis", zegt huisarts J.C. Nobel van comité Rijnoord. „Want er blijft niks over: geen EHBO en geen ach ternacht van gynaecologen en kinderartsen bij poliklinische bevallingen. Als je ziek bent, kun je er niet heen. Met koorts moet je al naar Leiderdorp. Een ziekenhuis kun je Rijnoord dus niet meer noemen, meer een soort verzorgingshuis. Burgemeester Paats is 'buitengewoon teleurgesteld' dat Rijnoord zo ver moet in krimpen. Hij hoopt nu maar dat in het ziekenhuisplan voor '95 wat van het verloren terrein kan worden teruggewonnen: „Van de provincie heb ik begrepen dat ook die een betere spreiding wil van de ziekenhuisvoorzie ningen. De provincie wil niet al les concentreren in Leiden en Leiderdorp, zoals nu gaat ge beuren." Huisarts Nobel ziet het som berder in. Door zó te schrap pen, zou Simons het Alphense ziekenhuis eigenlijk geen kans geven de komende twee jaar: „Voor wat ze mogen doen, heb ben ze maar tien tot twintig bedden nodig." De belabberde financiële situ atie van het Rijnoordziekenhuis heeft voor Simons zwaar gewo gen bij het nemen van het be sluit. Rijnoord, dat momenteel nog honderd bedden heeft, kampt met grote problemen en werd zelfs met sluiting be dreigd. Die financiële proble men lagen ook ten grondslag aan een fusie met het St. Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp, waardoor het Rijnland Zieken huis ontstond. Dit samengaan kon een verdere sanering van de gezondheidszorg in de regio echter niet voorkomen. Boekenmarkt. Meer dan 10.000 boeken in alle genres. Per stuk vanaf 7.- Top klassieke CD's, van o.a. Erato en Philips. Van 47.95 - Voor 25 - Champagne- en wijnglazen. 6 stuks voor 10 - Danish Design horloges. Van 165.- Voor 49- REVLON 'Eterna' huidverzorging, 125 ml. Van 89 - Voor 25 - Uni overhemden. Van 39.- Voor 19 pas verlengen kost een uur gemeentehuis van Jacobswoude is slecht bereikbaar met de Deze stelling, geponeerd aan de vooravond van de gemeente- e herindeling, wordt onderuit gehaald tijdens een rit met de bus Hoogmade naar het tien kilometer verderop gelegen gemeen- uis in Rijnsaterwoude. Voor het aangeven van net geboren kin- en, het verlengen van een paspoort of het op de lijst laten zetten woningzoekende, kan iemand uit Hoogmade in -één uur heen weer zijn. Voorwaarden: een goede conditie, een snelle bedie- gin het gemeentehuis en een grote dosis geluk. En het volgende nes: kleed je goed aan en neem een paraplu mee en laat je infor- ren over de bustijden. )e vraag 'Hoe kom ik het snelst van Hoogmade in Rijnsaterwou- is geen gemakkelijke voor de informatieverstrekker van het ekvervoerkantoor in Alphen, zo blijkt als hij wordt gebeld. De nstregeling wordt erbij gehaald. En door de telefoon klinkt vijf nuten lang gezucht en gekreun. Maar dan is hij eruit: „Ga met 167 vanuit Hoogmade naar het centrum van Alphen. Steek de aat over en pak de 144 naar Rijnsaterwoude. Dat is het gemakke- st." let klinkt echter als een reis van Amsterdam via Berlijn naar Pa- Als de man daarop attent wordt gemaakt, geeft hij toe dat hij gebied eigenlijk helemaal niet kent. Het gezucht begint op- uw omdat zijn collega die de weg in deze regio wel op zijn mpje kent, net even weg is. *en slotte verwijst de man door naar het kantoor van Centraal derland in Leimuiden. Daar wordt gezegd dat de reiziger bus moet pakken, die gaat om 21 minuten over uur. De passagier moet overstappen op de op de kruising van de provincialeweg en de ïisweg. 'o gezegd, zo gedaan. Het overstappen op de ïisweg kost maar vijf minuten. Nauwelijks een "uur na de opstap in Hoogmade, stopt de bus buurt van het gemeentehuis in Rijnsater- ude. fijf volle minuten is er tijd om de zaken te re en in het gemeentehuis. Lukt dat niet, dan is bus weg en gaat er pa§ een uur later weer een. inen dus! )e terugweg verloopt al even vlot. Als de 144 er bij de Kruisweg stopt, komt de 101 er al irijden. De bus missen op deze koude re- ïachtige dag op deze kale vlakte is geen pretje, s sprinten maar, het rode licht negeren, de au- voor je laten remmen en rennen over de au- 5^'eg, waar normaal gesproken geen fiets mag en, laat staan een voetganger mag lopen. Ge- De bus stopt. Dat scheelt weer een uur. De belastingen gingen om hoog, de zwembaden dicht, het gemeentehuis werd onbereik baar en de bestuurders onbe naderbaar. Uit het oog, uit het hart. Dat zijn zo'n beetje de re acties over de gevolgen van de herindelingen in Jacobswoude en Rijnwoude. In de laatste week van dit jaar, met nog twee maanden te gaan tot de verkiezingen, maken we de ba lans op. Naar de buren luisteren ze niet Al te ver van je gemeentehuis af wonen kan soms wat oncomforta bel zijn. Maar te dichtbij is ook niet alles. Dat vinden in elk geval de bewoners van de drie huizen aan het Frederik van Eedenplein die volgend jaar de nieuwe vleugel van het Rijnwoudse gemeentehuis voor de deur krijgen. Een vrij uitzicht wordt weggenomen door een .massief ambtenarium. Ook een gevolg van de herindeling. Mevrouw J. Biemond beseft dat ze samen met haar twee buren de uitbreiding van het gemeentehuis niet tegen kan houden. Maar dat wil niet zeggen dat ze haar verzet heeft opgegeven. „We zijn met een advocaat in zee gegaan", meldt zij. „Maar op dit moment kunnen we weinig doen. We wachten tot de gemeente de bouwver gunning aanvraagt. Niet dat we het tegen kunnen houden. Maar we proberen het wel te rekken." Of zou er toch nog een kansje zijn dat de uitbreiding niet door gaat of dat de nieuwe vleugel in ieder geval een stuk kleiner wordt? „Ik gok nog een beetje op de bezuinigingen. D66 en de PvdA vin den de uitbreiding te duur. Maar ja, die zijn natuurlijk niet in de meerderheid. Maar als het gebouw bijvoorbeeld tien meter korter wordt, dan scheelt dat wel. Dan heb je nog een hoekje waar je langs kan kijken." „Zij zeggen dat we geen schade lijden. Maar dat kun je nu nog niet bepalen! Nu hebben we een vrij uitzicht en straks staat daar een gebouw van drie verdiepingen. Het aangename wonen is dan wel voorbij. Er is dan niets meer aan. En als je dan je huis wilt ver kopen, zal er niet zo veel belangstelling voor zijn. Daar zit je dan met je handel." Onder aanvoering van mevrouw Biemond verzet ten de buren zich al vanaf het begin tegen de plannen om het gemeentehuis uit te breiden. Het zou veel beter zijn om een nieuw gemeentehuis te bouwen in Hazerswoude-Dorp, vindt Biemond. Maar naar de bezwaren van de buren wordt niet geluisterd, is haar bittere ervaring. De burgemees ter wilde even snel met een<paar foto's aantonen dat de buren door de uitbreiding niet minder zon licht krijgen. „Ik heb gezegd: ik vind de foto's wel aardig, maar verder ben ik het er niet mee eens. De burgemeester zei: dan hebt u het dus goedge keurd." Ook uit de politiek kreeg ze weinig steun. „Die po litieke partijen, daar heb je ook geen lor aan. Ie dereen zegt maar klakkeloos: huppekee, jajaja. Dat viel ons wel een beetje tegen. De politieke partijen hebben ook nooit contact opgenomen. Alsof ze denken: die drie mensen bekijken het maar. Zou de krant daar niet eens iets negatiefs over kunnen schrijven?" Bij een inbraak aan de Klap roosstraat in Alphen aan den Rijn is donderdagnacht voor 1250 gulden aan kerstcadeaus gestolen. De inbreker nam ver der ook een videorecorder, een stereoinstallatie, de cd-speler en 1500 gulden mee. De bewoners lagen te slapen. Uit een andere woning in de ze straat verdwenen de cd-spe ler en videorecorder. Ook in een sportkantine aan de Sportlaan werd eerste kerstdag ingebro ken, maar er wordt niets ver mist. Ook in drie bejaardenwonin- gen aan de Emmaushof in Zoe- terwoude-Dorp werd op eerste kerstdag ingebroken. De wonin gen werden helemaal door zocht, maar de buit was maar klein. Uit een woning is alleen een portemonnee met 25 gul den meegenomen, een andere woning leverde de dader hele maal niets op. Van de derde wo ning waren de bewoners weg en is nog niet bekend wat er mist. Inbrekers doorzochten ook woningen aan de Achthovener- weg, de Hoofdstraat en de Dr. de Bruinstraat in leiderdorp. De bewoners van de laatste wo ning missen een giropasje en cheques. Op tweede kerstdag waren twee woningen aan de Burgemeester van Wichenlaan in Oude Wetering het doelwit van inbrekers. Bij een woning kwamen de daders niet verder dan de deur aan de achterkant, maar bij de buurman hadden ze meer succes. De deur werd met grof geweld geforceerd. Een vi deorecorder en geld waren de buit

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15