RK Kerk opent Jaar van het Gezin Kerk Samenleving Friese kerken geregeld doelwit van inbrekers Kerken vragen aandacht voor orgaantransplantatie Stampvolle Pieterskerk in kerstnacht Wereldraad hield zich buiten discussie rechtvaardige oorlog MAANDAG 27 DECEMBER 1993 979 REDACTIE DICK V R PLAS, 071-356443 BUITENLAND KORT Clinton prijst paus De Amerikaanse president Bill Clinton heeft paus Jo hannes Paulus II op onge bruikelijke wijze zijn kerst wensen overgebracht: per vi deocassette. Op de band, die met kerst door een Italiaanse rooms-katholieke omroep werd uitgezonden, spreekt Clinton tevens zijn grote waardering voor de paus uit. „Staat u mij toe om te zeg gen dat in de afgelopen jaren niemand meer gedaan heeft om de menselijke vrijheid en de politieke democratie te bevorderen dan paus Johan nes Paulus II. Door zijn werk, dat van het Vaticaan en de gehele kerk, heeft de Heilige Vader meer dan wie ook op aarde de historische strijd voor de vrijheid geïnspi reerd", aldus Clinton. Broederbond De voorzitter van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika, professor Pieter Potgieter, zal zich niet aansluiten bij de ge reorganiseerde, maar nog al tijd invloedrijke Afrikaner Broederbond, Ook andere prominente blanke geestelij ken zullen de vernieuwde bond mijden. De Broeder bond was lange tijd een ge heime 'culturele en sociale' organisatie, waarbij uitslui tend blanke, mannelijke Afri kaners zich konden, aanslui ten. De bond had invloed in nagenoeg alle sectoren van het maatschappelijk leven omdat vele politici van de (regerende) Nationale Partij lid waren, alsmede vele gees telijken en zakenlieden. Polarisatie Ook na de benoeming van twee hulpbisschoppen naast de aartsconservatieve bis schop Wolfgang Haas be vindt het bisdom Chur zich nog 'in een periode van groeiende problemen'. Dit zegt mgr. Paul Vollmar in een vraaggesprek met het Zwitserse persbureau KI PA. In maart van dit jaar werden Vollmar en Peter Henrici tot hulpbisschop benoemd in de hoop dat hierdoor de jaren lange polarisatie zou vermin deren. „Men kan niet in en kele maanden veranderen wat in ongeveer twintig jaar in het bisdom is scheefge groeid", aldus Vollmar. Er is sprake van enig vertrouwen, maar dat is nog geen ver trouwen in de gehele leiding van het bisdom, inclusief bis schop Haas. In twee of drie jaar zal een zekere verbete ring van de situatie zichtbaar worden. 'Kerkskeuring" De blanke Nederduitse Gere formeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika heeft een kleine gemeente op het platteland verstoten, haar predikant ontslagen en de kerkelijke gebouwen onteigend. Aanlei ding voor deze drastische maatregelen is de weigering van de gemeente De Deur om zich neer te leggen bij de synodebesluiten over apart heid. Het conflict begon al in 1986 toen de NGK. lange tijd een belangrijke steunpilaar voor het apartheidsbewind, voorzichtig afstand begon te nemen van apartheid. Onge veer 30.000 blanken braken toen met hun kerk en richt ten de Afrikaanse Protes tantse Kerk op. De kerk in De Deur bleef, maar kreeg het extra moeilijk in 1990, toen de NGK-synode zich duide lijker distantieerde van haar apartheidsverleden. Onder leiding van dominee Gert van lieerden werd besloten geen geld meer af te dragen aan de NGK en haar beslui ten te negeren. De NGK daagde daarop de dwarslig gende gemeente voor de rechter en werd in het gelijk gesteld. 'Jezus gafpeifect voorbeeld voor alle gezinnen in de hele wereld' De Rooms-Katholieke Kerk heeft gisteren in Nazareth haar eigen startschot gegeven voor het internationale Jaar van het Gezin. Bescherming van het gezin en vooral van de kinderen staat wat betreft de kerk centraal in 1994, het jaar waarin de Verenigde Naties extra aandacht vragen voor het gezin. nazareth/vaticaanstad/utrecht leeuwarden anp omdat Jezus hier in een gezin is opgegroeid en Maria in deze stad haar jawoord gaf op de Nazareth was voor de centrale vraag of zij wilde meewerken kerkelijke opening uitverkoren aan de heilsgeschiedenis, be- beschikken. In deze gebouwen hebben de kerkelijke nevenacti viteiten plaats, waardoor hier regelmatig flinke hoeveelheden drank en rookwaar zijn opgesla gen. Hoewel het onderzoek nog moet uitwijzen of de inbraken het werk zijn van een bende, noemt de woordvoerster dit waarschijnlijk, gezien het grote aantal inbraken en de overeen komsten tussen de afzonderlijke gevallen. Meestal wordt op ru we wijze te werk gegaan. De schade aan gebouwen en interi eur is vaak groter dan de waar de van de buit. Verder worden de collectebusjes, brandvrije kasten en kluizen in de kerken stelselmatig doorzocht. toogde kardinaal Alfonso Lopez Trujillo in de basiliek van Naza reth. Op 26 december wordt in de RK Kerk traditiegetrouw het feest van de Heilige Familie ge vierd. Jezus wilde graag in een gezin opgroeien, zei Lopez Trujillo, die aan het hoofd van de Vati caanse raad voor het gezin staat. Jezus gaf daarmee 'een perfect voorbeeld voor alle ge zinnen in de hele wereld: het gezin als een gemeenschap van leven en liefde, die openstaat voor het geschenk van kinde ren'. Paus Johannes Paulus II riep gisteren tijdens het angelus-ge- bed in Rome eveneens op tot bescherming van het gezin. „De toekomst van de mensheid hangt voor een groot deel af van het gezin", zei hij. De paus zal op 9 oktober in Rome optreden tijdens een bijeenkomst voor gezinnen uit de hele wereld en hoopt in 1994 ook een brief aan het gezin te wijden. De Nederlandse bisschoppen hebben twee weken geleden de katholieken opgeroepen het draagvlak van het gezin in de samenleving te versterken. „Man en vrouw die in het kader van het gezin instaan voor el kaar en voor de opvoeding van hun kinderen, hebben recht op steun van heel de samenle ving", schrijven zij in hun brief, die gisteren in vele kerken is voorgelezen. Tientallen kerken in het noor den en noord-oosten van Fries land zijn de afgelopen twee maanden het doelwit van inbre kers geweest. Volgens de politie is "ér sprake van een gerichte campagne, die zeer waarschijn lijk door een bende wordt ge pleegd. De politie in Friesland is een onderzoek begonnen. Een woordvoerster zegt dat de in brekers voornamelijk actief zijn in de politieregio's De Wadden en De Wouden. De buit bestaat uit geld en alcohol. De daders richten zich vooral op kerken die over een verenigingsgebouw leidschendam anp De drie Samen op Weg kerken hebben de leden opgeroepen zich beschikbaar te stellen voor orgaantransplantatie. Jaarlijks sterven er zo'n vijftig mensen omdat er voor hen niet tijdig een nier beschikbaar is, schrij ven de voorzitters van de her vormde, gereformeerde en lu therse synode, dr. G.H. van de Graaf, ds. P. Boomsma en ds; K. van der Horst in een gezamen lijke oproep. Véle zieke medeburgers kun nen weer een zinvol bestaan opbouwen door orgaantrans plantatie (nieren, lever, hart, huid en hoornvlies). Dit is mo gelijk door de ontwikkelingen van de medische wetenschap, maar vooral doordat mensen zich bereid verklaren na hun dood organen af te staan. „Is or gaantransplantatie niet bij uit stek een daad van naastenlief de?" De drie kerken vragen de leden na te denken over een do norcodicil, waarin dezen hun toestemming schriftelijk vast leggen. „Het leven van anderen kan van deze beschikbaarstel ling afhangen." Paus onthult in april 'Laatste Oordeel' vaticaanstad afp Paus Johannes Paulus II onthult op 8 april 1994 het gerestaureerde Laatste Oordeel van Michelangelo in de Sixtijnse kapel. Hij zal dan een plechtige mis opdragen in de kapel waar hij ruim 15 jaar gele den werd gekozen tot hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. Het kunstwerk is vier jaar voor het publiek niet te zien geweest. De kos ten van de totale restauratie, die dertien jaar in beslag heeft geno men, waren vier miljoen dollar en zijn gedragen door de Japanse televisie. Deze heeft nog eens acht miljoen dollar besteed aan het fotograferen en verfilmen van het herstel van het reusachtige fresco waaraan Michelangelo tussen 1508 en 1541 heeft gewerkt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te 's-Gravenhage (buitengewone wijkgemeente): A C J Jonkers, eervol ontheven predikant te Rotterdam. Aangenomen: naar Stad aan 't Ha ringvliet: LD Burger, kandidaat te Waddmxveen; naar Genderen: W Kalkman te Ameide-Tlenhoven Bedankt: voor Loenen aan de Vecht: G.van de Pol te Nigtevecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Harkema: J.J.A.M. Voortman. 1.1. pred. te Boksum, wo nende te Hoogezand, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Delfzijl: A. Krui- zmga, l.l pred. te Johannesburg (Z- Afrika), die bedankte voor Brouwers haven, voor Driebergen en voor Mon- leiden» Voor het eerst sinds lan ge tijd werd de kerstnachtdienst in Leiden weer gehouden in de Pieterskerk. De overweldigende belangstelling voor deze bijeen komst maakte dat de Commissie Bijzonder Kerkewerk na een ja renlang gastvrij onthaal de Ma- rekerk moest verlaten. Tijdens de massale viering ging dominee A. Alblas voor als liturg, leidde Joop Brons de samenzang van de gemeente en was er zowel koorzang (van The Chapel Sin gers) als orkestmuziek (van een selectie van de Leidse muziek vereniging Kunst en Genoegen) te beluisteren. De Gereformeerde Kerk in Lis- se vierde behalve het Kerstfeest ook de ingebruikname van het vernieuwde kerkgebouw aan de Heereweg. Dat gebeurde met de gebruikelijke kerstdiensten, maar ook met een 'kerst-in' op zondagmiddag. Doordat de ruimte na de ingrijpende verbou wing multifunctioneel kan wor den gebruikt, kon er worden deelgenomen aan een aantal ac tiviteiten. Maar ook rustig tafel en met een hapje en een drankje was mogelijk. FOTO'S JAN HOLVAST EN HENK BOUWMAN geneve epd Twee thema's beheersten het oecumenisch debat in 1993: koinonia en de rechtvaardige oorlog. Het Griekse woord voor gemeenschap was het tover woord tijdens de Wereldconfe rentie over geloof en kerkorde, die de Wereldraad van Kerken in augustus in het Spaanse be devaartsoord Santiago de Com- postela hield. Geconfronteerd met het on voorstelbare lijden in Bosnië- Flerzegovina riep de secretaris generaal van de Lutherse We reldfederatie, dr. Gunnar Staalsett, op tot een militair in grijpen van het Westen in de burgeroorlog. Daarbij greep hij terug naar het begrip rechtvaar dige oorlog, dat in de lutherse belijdenis voorkomt. Velen be schouwden dit voorstel als een verraad aan het vredesgetuige- nis van de kerken. De nieuwe secretaris-gene raal van de Wereldraad, dr. Konrad Raiser, wilde er niet eens op reageren. Begin 1991, terwijl in het Midden-Oosten de Golfoorlog woedde, had hij op de algemene vergadering van de Wereldraad in Canberra een vergeefse poging ondernomen de kerken ertoe te bewegen elk gebruik van geweld te veroorde len. Raiser sprak deze zomer tij dens een bezoek aan het vroe gere Joegoslavië de hoop uit dat de Servisch-Orthodoxe Kerk 'een profetisch woord' over de burgeroorlog zou laten horen. Maar hij wist zelf wel dat zoiets gelijk stond aan een profetisch woord van de 'Deutsche Kir- che', die met het nationaal-so- cialisme heulde, tegen Hitier. door Jan Krvlt (it^- Tre-J WIPT CWM/ IJl COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE: B M Essenberg, G.P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Mapor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9 30- 11.30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc.giro autom. bet. per maand - 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18.00-19 30uur, zat 10 00-12 00 uur Telefoon 071-143241 HET WEER Nieuwe storingen Tijdens de feestdagen bleek dat de winter over te weinig stootkracht beschikte om voor een echte om slag naar belangrijk kouder weer te zorgen. Zaterdag lag ons land op een vluchtheuvel tussen allerlei slechtweer-gebieden in. Terwijl een Midden-Europese storing in Duitsland voor tamelijk veel kerst- sneeuw zorgde, bleef het bij ons rustig en droog. De wind viel een groot deel van de dag zelfs geheel weg en nadat het in de ochtend nog 1 a 3 graden had gevroren, liep het kwik in de middag tot een graad of drie op bij zonnige mo menten. Op tweede kerstdag schoof vanuit het noordoosten een neerslagge- bied over het land. Doordat de wind krachtig uit het noorden ging waaien werd de lucht van over de relatief warme Noordzee (6 gra den) aangevoerd. Hierdoor steeg het kwik in de nacht van zaterdag op zondag naar 3 a 4 graden, waar door er ook dit jaar geen witte kerst kon worden geproduceerd. Op veel plaatsen viel er een druilerig meng sel van regen en natte sneeuw. Meer naar het zuiden en oosten bleef het een fractie kouder en al leen in Limburg kon er even wat sneeuw blijven liggen. De depressie die verantwoordelijk was voor het sombere en vrij ko weer vult vandaag boven Noord Duitsland verder op en er kome geleidelijk meer heldere period waarbij de wind verder afneeml Dat betekent in deze tijd van h< jaar vorst in de nacht en boven< kans op mist en gladheid. Morg stabiliseert het weer verder doe luchtdrukstijgingen boven ons land. Aan zee kan er nog een er winters buitje vallen, maar het weer krijgt een vriendelijker aai zien met wat meer zon. Boven Noord-Europa heerst vri ge luchtdruk, maar dat lijkt nie voldoende om een zeer sterke weststroming van de oceaan tei te houden. Woensdag heeft eer eerste frontensysteem nog moe met het tamelijk grote Europes koudegebied. Het wordt een m koude dag met toenemende zu denwind en later mogelijk rege natte sneeuw. Daarna lijkt de b gebroken en in de tweede helft de week weten nieuwe storinge eenvoudig de weg naar het Euri se vasteland te vinden. Regen toenemende zuidwestenwinder duwen de koude lucht weer teri naar het noorden en oosten. Da mee is ons twijfelwintertje weei verleden tijd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Ierland geregeld regen. Langs de oostkust valt vandaag hier en daar een sneeuwbui, morgen blijft het er op veel plaat sen droog. Middagtempe- ratuur vandaag ongeveer 3 graden, in het westen van Ierland ongeveer 7 gra den; morgen op de meeste plaatsen iets hogere maxi- België en Luxemburg: Half tot_ zwaar bewolkt. Vandaag'hier en daar wat regen of sneeuw, morgen vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur van 3 gra den aan zee tot rond het vriespunt in de Ardennen. Noord- en Midden-Frank- In de oostelijke helft veel bewolking en af en toe wat sneeuw. In het westen eerst enkele opklaringen, vooral morgen wolkenvelden en later op de dag regen. Middagtemperaturen uiteenlopend van 5 graden in het westen tot rond het vriespunt in het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenveldén, vandaag ook perioden met zon. Vandaag in het noor den wat regen, morgen ook elders. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden, vandaag langs de westkust iets lager. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In de noordelijke helft bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de Pyrenee ën sneeuw. In het zuiden veranderlijk bewolkt en vandaag plaatselijk een bui. Maxima langè de Costa's van 11 graden aan de Costa Brava tot plaatselijk 20 aan de Costa del Sol, morgen in het zui den iets lager. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden wolken velden, aan de zuidstranden flink wat zon. Droog. Maxima in het zuiden onge veer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: In het noorden wolkenvelden en kans op wat regen. Naar het zuiden toe perioden met zon en droog. Maxima van 17 graden bij Tanger tot circa 22 bij Agadir. Tunesië: Wolken velden en vooral in het noorden nu en dan buiige regen. Verder zuidwaarts droog en geregeld zon. Maxima langs de kust van 15 graden in het noorden tot 20 rond Sousse. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon. nu en dan ook enkele wol kenvelden. Op de meeste plaatsen droog en vandaag in het Rhönedal een harde Mistral. Middagtemperatuur meest tus sen 2 en 6 graden, in het uiterste zuiden rond 9 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen rond min 10 graden, in de Pyreneeën iets minder laag. Italië, Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt vooral vandaag plaatselijk nog fiks wat buiige neerslag, met name in het midden en zuiden van Italië. In de Italiaanse Alpeh en in de Dolomieten schijnt de zon geregeld. Op Corsica en Sardinië geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur in de Po-vlak te rond 4 graden, in het midden onge veer rond 11 graden en op Sicilië en Malta maxima rond 15 graden. De tem peratuur op 2000 meter ligt in de Alpen rond min 5 graden. Turkije en Cyprus: Vooral langs de westkust bewolkt en van tijd tot tijd flink wat regen. Ten oosten van Antalya en op Cyprus in het alge meen droog en misschien wat zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten tot 20 op Cyprus. Duitsland: Meest bewolkt en vooral in de noordoos telijke deelstaten van tijd tot tijd sneeuw, morgen wellicht ook regen. Middagtemperatuur in het laagland rond het .vriespunt. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Beierse Alpen da lend tot circa min 11 graden. Zwitserland: In de bergen geleidelijk meer zon, in de dalen veel wolkenvelden of mist. Tijde lijk afnemende neerslagkansen. Maxima in veel dalen rond het vriespunt. Tempe ratuur op 2000 meter ongeveer min 10 graden. H hogedrv Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 28 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 1 Maan op 16.24 MaanonderO Waterstanden Katwijk Hoog water 02.48 14.58 Laagwater 10.56 23.16 Weerrapporten 26 december 19 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno arbew. ono6 20 13 zwaar beww6/ half bew. nw 4 licht bew wnw3 half bew. onbew. onbew. licht bew. Split r Stockholm r Warschauz Wenen s Zürich f Bangkok I Casablanca f Johannesburg c Los Angeles i New Orleans c New York I TelAviv i arbew/ zw9/ 14 HEINZ HA 0-/-£ H-£-/-M-Z' O-A-T kr-o-w-T Al-cro-r £/--/-7V /-ar" vvcxv //-AM£-£.-V-A.' P-0-S-T-C-0£>-£ W-H-TZT-t* HA/ WA A Ho Al WOC J/J A/ JA/ FVSTCODB WHTSA/, JODOCC/S t-H &£-Af Ar.K-T-T-ATA^K- TJ-£-S AA/V //-£-T ls£GS-T-'/-/?E-rv £W H£7 QCAtJ/V-T P A 7 Z-£ /*-£-/ K-O-S-TC-OP PPOA V£-£-L t-B-bUk 0£ ZOKGP tv P-K-P£-A/

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14