"4 Krakers mogen in huizen (jroenoord iii///jllvanLeest Leiden 'vergeet' bestemmingsplan VANAF NU A R Het geschenk -JaNDAG 27 DECEMBER 1993?n-11 gert visser, 071 -356430, plv.-chef hans koenekoop. 071 -356429 Middeleeuwse muurresten gevonden In een stuk grond van Room burg dat voor woningbouw is bestemd zijn middeleeuwse muurresten gevonden. Vorige week begon het archeologisch vooronderzoek in Roomburg dat wordt uitgevoerd door de Amsterdamse stichting Raap. De vondst werd gedaan toen ze een dag uittrok om alvast appa ratuur en methode te testen. Dat gebeurde in opdracht van de gemeente, die het gebied wil bebouwen. Bekend is dat er in een deel van het terrein oudheidkundige resten zijn, maar of ze de moei te waard zijn om op te graven is nog niet bekend. Daarom wor den eerst proefboringen en weerstandsmetingen verrricht. De apparatuur van Raap meet oneffenheden en toont lagen in de grond aan. Raap graaït zelf niet op. „We hebben voor onze me thode een Romeins dammetje gebruikt, waarvan het bestaan al bekend was, en er weer standsmetingen verrricht. Maar we kregen geen resultaten, om dat er te veel zand door de klei lagen zat", zegt projectleider R. Exaltus, die het onderzoek met een collega uitvoerde. Succesvoller was Raap bij een gebied, waarvan bekend was dat er middeleeuwse resten za ten. In die tijd stonden er bijge bouwen van een noordelijk ge legen klooster. De stichting Raap gaat nu bij de gemeente een offerte indie nen om opJ het hele terrein proefboringen te doen en weer standsmetingen te verrichten. „Misschien kunnen we al in ja nuari verder gaan", aldus Exal tus. Het totaalonderzoek moet tenslotte uitwijzen of archeolo gen daadwerkelijk in Roomburg gaan opgraven, voordat er met de woningbouw kan worden begonnen. In het uiterste geval kan een gebied ook nog tot ar cheologische monument wor den verklaard. Sportmeerkamp voor de jeugd leiden In de Vijf Meihal wordt op dins dag 4 januari (13-16 uur) een sport en spelmeerkamp gehou den voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar. Op het programma staan onder meer tobbevaren, puzzleduiken, zwem-je-rot, badminton, tafeltennis, muur- klimmen, trampolinespringen en bingobowlen. Deelnemers moeten beschikken over een zwemdiploma. Inlichtingen bij de Stichting SKIL, tel. 127533. Wethouder Tj. van Rij van i -77^ 7 volkshuisvesting wil met Zolang sloop op zich laat wachten belangstellenden contrac- ten afsluiten voor het tijde- I Groenoord. De gemeente J heeft reeds twintig van de pen aangekocht. Zodra dé bewoners/eigenaren van die panden in de Bakker Korffstraat en Korte Hansen straat zijn vertrokken, kunnen de nieuwe, tijdelijke bewoners er wat Van Rij betreft voor niets in. Wel wordt contractueel vast gelegd dat ze de panden moe ten verlaten zodra de gemeente tot sloop wil overgaan. Bewoners van Groenoord staan niet te juichen voor dit plan. K. Los van het buurtcomite' is for meel nog-niet op de hoogte ge steld en kondigt bij voorbaat aan te zullen protesteren. Los vreest dat vooral krakers ge bruik zullen maken van de rege ling. „In de stad zijn zat voor beelden te vinden waartoe het woongedrag van krakers leidt. Verder ben ik bang dat deze maatregel het collectieve casco herstel in de wijk frustreert, net nu dit weer een beetje op gang komt. De mensen in Groenoord zijn onlangs over de streep ge trokken om geld te steken in een opknapbeurt van hun huis en uitgerekend dan komt de ge meente met een plan waardoor de straten in hun directe omge ving zullen verloederen. Los vindt dat de gemeente er beter aan doet als ze na de aan koop van een slooppand de vo rige eigenaar/bewoner in de ge legenheid stelt nog een tijdje gratis te laten wonen. „Dat is beter voor Groenoord en voor de gemeente want die hoeft ze dan niet elders in de stad aan tijdelijke huisvesting te helpen." Wethouder Van Rij geeft on middellijk toe dat de kans in derdaad groot is dat krakers tij delijk in Groenoord komen te wonen. „Krakers zijn natuurlijk bij uitstek mensen die genoe gen nemen met weinig tot geen wooncomfort. Maar ik denk ook aan studenten. Ik wens geen verschil te maken tussen bij wij ze van spreken jonge mensen met punkhaar en jonge mensen met een stropdas. Ook niet als hun woongedrag tot overlast leidt. Daartegen wordt in alle gevallen opgetreden. Toch denkt Van Rij dat er een belangrijke belemmering voor krakers is: „Ze zullen het con tract met de gemeente moeten ondertekenen met hun echte naam. Dat kan niet anders. En krakers blijven over het alge meen liever anoniem." iUto ramt bord en boom persoonlijk aangeschreven mensen uit de medische wereld niet mee, maar met behulp van een huisarts uit Oegstgeest hebben we uiteindelijk toch voor 100 duizend gulden aan medicijnen ingezameld, via apothekersgroothandels.' Gashouder geeft stankoverlast leiden Het afbreken van een gashou der van de Energie- en Water voorziening Rijnland aan de Maresingel heeft voor stank overlast gezorgd. Bewoners van de Koningstraat en de Prins Fre- derikstra'at hebben geklaagd over de doordringende stank van rotte eieren. Volgens het energiebedrijf is er geen sprake geweest van ge vaar. De omwonenden zijn in middels middels een brief op de hoogte gesteld. „Bij het verwij deren van de top van de gas houder is er regenwater in de tank gevallen. Dat heeft een re actie veroorzaakt met teerresten die zich op de bodem van de houder bevonden. Het gevolg was stank. Toen de omwonen den daar melding van maakten hebben we het slopersbedrijf direct opdracht gegeven eerst de teerresten te verwijderen. De overlast behoort nu tot het ver leden", vertelt woordvoerder Oosthout van de EWR. De gashouder werd al tiental len jaren niet meer gebruikt. Het afbreken duurt nog tot en met januari. ren De brandweer moest er zondagnacht aan te pas komen een 22-jarige Leidenaar te bevrijden uit zijn auto. De man op de Maresingel achtereenvolgens een verkeersbord en boom geramd. Volgens personeel van de eerste hulpdienst de automobilist zijn gordel niet om hebben gehad. Ondanks lagletsel, hersenletsel en een gebroken rechterheup wist de man het het personeel van het AZL nog knap lastig te De politie vermoedt dat er drank in het spel was. chweizer, de oud-voorzitter jde Stichting Leidse Studen- nuisvesting, is de nieuwe rzitter van de Federatie jlse Woningbouwcorpora- 1 Schweizer zal overigens ■kr een beperkte periode voorzitter zijn: tot en met sep tember 1994. Hij volgt J. Dui- vesteijn op, die vier jaar voorzit ter is geweest. Duivesteijn is voorzitter van woningbouwver eniging Zijl en Vliet en zal wel deel blijven uitmaken van het federatiebestuur. Uy JËt COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraat 119, tel. 071-127565 FOTO HIELCO KUIPERS afébezoeker slaags met barkeeper den Een 23-jarige Leidenaar heeft vannacht in een café aan Beestenmarkt geprobeerd de 51-jarige eigenaar een jlpotgeslagen bierglas in het gezicht te duwen. Het slachtoffer jmx de aanval af te weren, maar liep wel een diepe snijwond in |||n linkerhand op. De aanvaller werd later op de Lammermarkt Igor boze cafébezoekers in elkaar geslagen. De barkeeper had |||man buiten de deur willen zetten, omdat die hem in het kruis |||ast had. De 23-jarige pikte dat niet en ging tot de aanval over. ||ldat hij naar buiten was gewerkt sloeg hij een ruit van het café gooide een fiets naar binnen. De dader hield aan de van de andere kroegklanten een dikke lip over. f luchtfietsen overvallers opgedregd den» De Leidse politie heeft vrijdag achter de Hoge Morsweg r hoogte van de spoorbrug twee fietsen uit de Rijn gevist, die (overvallers van de C1000 aan het Diamantplein bij de vlucht bben gebruikt. Ook werden kledingstukken van cle overvallers jgedregd. De gewapende overval, waarbij de opbrengst van de tstkoopavonden werd buitgemaakt, werd vrijdagmorgen in al- Eoegte gepleegd. De vluchtfietsen bleken gestolen uit schuren de Jan van Goyenkade en de Witte Rozenstraat. De overval- zijn nog voortvluchtig. jedspoor verraadt inbreker den Een bloedspoor leidde de politie in de nacht van zater- g op zondag naar de 33-jarige man die geprobeerd had in te eken in de gekraakte PTT-flat aan het Stationsplein. De man p eerst de met een ijzeren plaat verstevigde toegangsdeur ge- rceerd en vervolgens op de tweede etage de glazen deur van |n kamer ingetrapt. Daarbij liep hij een slagaderlijke bloeding De man probeerde te vluchten, maar op het Schuttersveld kte hij door zijn benen. De inbreker werd overgebracht naar tAZL. p de vuist in de kerstnacht )en Een 61-jarige man uit Zwaanshoek en een 23-jarige Lei- naar zijn in de kerstnacht op^de Schipholweg met elkaar op de ist gegaan. De 23-jarige botste rond half twee op de auto van Zwaanshoekér, die voor het verkeerslicht stond te wachten. ns de 61-jarige trok de Leidenaar hem vervolgens uit de to en begon te schoppen en te slaan. De ander beschuldigde man uit Zwaanshoek ervan, hem twee keer te hebben gesne- n. Hij zou zichzelf slechts verdedigd hebben. Beiden wilden ngifte doen van mishandeling, maar zagen daar na bemidde- g van de politie vanaf. :hweizer kort voorzitter FLW 'Beroep tegen flat komt rijkelijk laat' Kerst en oud en nieuw zij'n nauw verbonden met geschenken. De een geeft wat weg, de ander krijgt iets kado. In zes afleveringen wordeij gevers en schenkers geportretteerd. Vandaag aflevering 1: Het goede doel. Dik Kompier: „Als leraar handenarbeid op het Bonaventura had ik een uitwisseling met een school in Moskou. Daar is de kerspakketten-actie uit voort gekomen, dit jaar voor de derde keer, 22 ton. We delen uit in de wijk van een kunstenares die ik toen leerde kennen, zo'n duizend pakketten. Het gaat niet om een materieel pakket, het gaat om de morele steun, De Russen willen geen aalmoes. Ze hebben er wel goederen, maar door de instorting van de communistische partij is de hele infra-structuur', het transport kapot. Die hele sfeer, daar kun je eigenlijk niet goed tegen. Na 14 dagen zouden wij zeggen: inpakken en wegwezen. Maar hun gastvrijheid, daar kunnen wij niet aan tippen. Wat er in zit? Tarwebloem, sla olie, een door Hoogvliet ter beschikking gestelde worst, drie kilo rijst, drie pakjes margarine, twee kilo bloem, koffiecreamer, een pond koffie, een stuk kaas en een blik ham in een uitschuifbare sinaasappeldoos. Bij supermarkt Hoogvliet konden mensen op zo'n pakket intekenen. Vorig jaar ging niet alles goed, twintig procent kwam niet terecht in Moskou op het van te voren bepaalde adres. Dit jaar hebben we speciale forumulieren Russisch Nederlands gemaakt. De Moskouse bevolking - ze vieren overigens geen kerstmis - accepteert een pakket als ze weet van wie het is. Je weet hier precies hoe het gezin er uit ziet, waar je pakket terechtkomt. Zodoende kun je ook persoonlijk nog dingen bij stoppen, zoals kinderkleding. Dat is dit jaar heel goed gelukt. Er komt een berichtje terug in Leiden dat het ontvangen is, maar de schroom om te schrijven is groot. Bij het uitdelen maak je ontroerende taferelen mee. Zo vrouwtje van zeventig dat zegt haar hele leven pech en verdriet te hebben. 'Maar vandaag ben ik blij.' Vorig jaar gedurende mijn tijd in Moskou, brak ik bij een autongeluk bij de stad Pokrov vijf ribben en ben ik in drie ziekenhuizen geweest. Toen ben ik vanuit Leiden een actie voor dat ziekenhuis begonnen. In het begin werkten boos omdat de dure serre aan zijn huis nu geen nut meer heeft, maar ook omdat hij het gebruik van zonnecellen en een zonneboiler wel kan vergeten met een flat naast zijn deur. De gemeente heeft van ecologisch bouwen geen kaas gegeten, be toogde hij. Belang Leiden heeft nu eenmaal een groot tekort aan woningen, zo verdedigde ambtenaar R. Braamskamp de bouw van de flat. Hij wees op het econo misch belang van de Leidse uni versiteit, met zijn 17.000 stu denten en 5000 medewerkers. „Leiden moet ervoor zorgen dat die mensen gehuisvest worden. De bouw van studentenwonin gen is een urgente zaak." Staatsraad De Vries vond dat Kalmthout en zijn medebewo ners van de ecobel-huizen rijke lijk laat zijn met hun beroep. Van de zes lagen die de studen tenflat gaat tellen zijn er vijf al gebouwd. Van de zesde woon laag is de vloer al gestort. En die zesde etage doet aan de bezon ning van de energiezuinige hui zen niets meer af, zei architect A. Ganev. „Want die wijkt naar achteren." De Vries zou om twee rede nen het beroep gegrond kunnen verklaren: de bezwaren van de omwonenden of de procedure fout van de gemeente. „Maar wat heeft het nog voor zin om de bouw nu stil te leggen", vroeg hij zich af, „als de vloer van de bovenste bouwlaag al gestort is. Dat gebouw moet toch afgewerkt worden." De staatsraad doet morgen uit spraak. Het beroep tegen de bouw van een zes verdiepingen hoge stu dentenflat aan de Klikspaanweg in Leiden heeft voorzitter J. de Vries van de Raad van State voor een lastig probleem ge steld. De flat zet een aantal eco logische woningen, die voor een deel van zonne-energie afhan kelijk zijn, in de schaduw. Van dat argument van de omwo nenden leek De Vries niet erg onder de indruk. Wel van de ontdekking, vrijdagmiddag tij dens de beroepszaak, dat de ge meente ten minste één grote procedurefout heeft gemaakt. De studentenflat past niet in het bestemmingsplan. Om te zorgen dat er toch gebouwd kon worden nam Leiden in februari een voorbereidingsbesluit. Daarmee kondigt de gemeente aan dat er een nieuw* bestem mingsplan in de maak is, waar de bouw wél in past. Zo'n be sluit geldt drie maanden en moet daarna verlengd worden. Maar dat heeft de gemeente nooit gedaan. En het ontwerp- bestemmingsplan dat in februa ri klaar was is nooit definitief vastgesteld. De bouwvergun ning, veronderstelde staatsraad De Vries, was daardoor mis schien helemaal niet rechtsgel dig. „Maar daar moet ik mij nog over buigen." Bewoner R. Kalmthout van de 'ecobel-woningen' spande het beroep tegen de studentenflat aan. „De huizen die wij gekocht hebben zijn in de schaduw van die flat niet meer energiezuinig en niet meer zo goed verkoop baar als ons is beloofd", betoog de hij. Kalmthout is niet alleen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13