Clinton geeft dossiers vrij Kerstbestand Bosnië cynisch gebaar M Buitenland Turkmenistan krijgt hulp bij grensbewaking Italiaanse verkiezingsstrijd is al in alle hevigheid losgebarsten Strijd om vlag in Bethlehem OVERWINTEREN IN MADUR0DAM. Banden Russische en Duitse neonazi's bestaan al lang VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 S Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Joegoslavië: biljet 500 miljard dinar belgrado Het Joegoslavische ministerie van financiën heeft gisteren een bankbiljet uitgegeven ter waarde van 500 miljard dinar. Het biljet is nog geen twee tientjes waard. Bij het huidige inflatietempo van 250.000 procent zal de waarde aan het eind van deze week onder de 4 gulden zijn gedaald. Volgende week worden negen nullen van de bedragen geschrapt. Het is de tweede keer in drie maanden dat de autoriteiten een dergelijke maatregel nemen; in oktober werden ook al zes nullen doorge haald. Guinese president herkozen conakry De militaire leider van Guinée, Lansana Conté, is her kozen als president in de eerste verkiezingen in het Afrikaanse land waaraan meer partijen mochten meedoen. Minister Gomez (binnenlandse zaken) maakte gisteren bekend dat Conté, die in 1984 in een militaire coup de macht greep, in de eerste ronde zondag 50,93 procent van de stemmen had gekregen zodat een tweede ronde niet nodig is. Contés naaste rivaal, Alpha Condé van de Guinese Volksvergadering (RPG), behaalde 20,85 procent van de stemmen. IRA kondigt kerstbestand aan Belfast Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren het traditionele kerstbestand van 72 uur aangekondigd, dat om mid dernacht moet ingaan. Gisteren kregen ook 446 IRA-leden en protestantse terroristen die in Noordierse gevangenissen zitten een zevendaags kerstverlof. Naar verwachting zullen de IRA-ge- vangenen tijdens hun verlof intensief betrokken worden bij de besprekingen binnen de IRA en politieke arm Sinn Fein over het al dan niet ingaan op het Brits-Ierse vredesvoorstel. Argentijnse regering 'wint' loterij buenos aires» Voor het eerst in de honderdjarige geschiedenis van de nationale loterij in Argentinië heeft niemand de hoofd prijs in de Kerstmis-trekking gewonnen. Het biljet met het win nende nummer is niet verkocht. Het prijzengeld, zo'n 30 miljoen gulden, komt daardoor in de kas van het ministerie van gezond heid en sociale zaken terecht, waaronder de loterij valt. Dode bij aanslag op drankenhandel siDONBij een poging een bomaanslag te plegen op een drank enhandel nabij de Libanese stad Sidon is gisteren de vermoede lijke dader om het leven gekomen omdat de bom te vroeg af ging. De afgelopen twee weken zijn vooral in het noorden van Libanon door islamistische fundamentalisten talloze aanslagen gepleegd op winkels die alcohol verkopen. Publiek kijkt toe bij groepsverkrachting londen De Londense politie heeft vanochtend onthutst gerea geerd op een groepsverkrachting van twee meisjes waarbij tien tallen omstanders toekeken zonder de meisjes te helpen. Énke len hielden de meisjes zelfs vast zpdat ze geen verzet konden bieden. De slachtoffers verklaarden tegenover de politie dat ze ker twintig mensen toekeken hoe zij uit een hamburgerrestau rant werden gesleurd. Vervolgens werden ze in een zijstraatje door een groep van zes of zeven jongens verkracht. Lega Nord wijst ontslag Bossi af milaan De leidende raad van de Italiaanse protestpartij Lega Nord heeft gisteren volgens verwachting het ontslag van haar leider Umberto Bossi afgewezen. Bossi stelde voor op te stappen nadat een ex-penningmeester van de partij had toegegeven dat hij steekpenningen had aangenomen. Tienduizenden Russen dood bij produktie chemische wapens De voormalige Sovjêtunie heeft tienduizenden arbeiders de dood ingejaagd bij de produktie van chemische wapens. Nu nog leven zeker een miljoen Russen in gebieden die door strijdgas sen zijn besmet. Dat hebben Russische deskundigen gisteren gezegd. Volgens scheikundigen die deel uitmaken van de onafhan kelijke Unie voor Chemische Veiligheid begonnen de com munisten al in 1924 in Moskou met de produktie van chemi sche wapens. Later welden ook elders gifgasfabrieken gebouwd, waar arbeiders nagenoeg zon der bescherming moesten wer- Russen langs grens met Iran moskou hans geleunse correspondent Rusland en Turkmenistan heb ben aan de vooravond van een top van de landen van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS) afgesproken dat Russische troepen mede de Turkmeens-Iraanse grens zul len bewaken. Een akkoord daarover werd gisteren door de presidenten Jeltsin en Nie- jazov getekend in de Turk meense hoofdstad Asjchabad. Rusland heeft al grenstroepen in een andere Centraalaziati- sche voormalige Sovjet-repu bliek, Tadzjikistan. De militai ren daar moeten infiltratie vanuit buurland Afghanistan voorkomen. Gisteren nog is een Tadzjiekse grenswacht doodge schoten door moslim-rebellen in meerderheid Tadzjieken die tijdens de burgeroorlog in hun land in 1992 naar Afghanis tan zijn uitgeweken. Grote inci denten aan de Iraans-Turk- meense grens doen zich niet voor. Maar onproblematisch zijn de verhoudingen tussen beide landen niet. In juni werd een gemeenschappelijke com missie ingesteld die wederzijdse gebiedsaanspraken moet rege len. Turkmenistan probeerde tot nu toe zoveel mogelijk te ontko men aan integratie in het GOS. President Niejazov, een ex- communist die nu als verlicht ROME EELCO VAN DER LINDEN ken. Tienduizenden werden blootgesteld aan chemische stoffen. Bovendien zouden de communistische leiders tiental len jaren strijdgassen in zee hebben gedumpt. Volgens de wetenschappers raakten 300 steden en platte landsstreken ernstig vervuild. Kanker komt in die plaatsen re latief veel voor. Volgens de des kundigen doet de Russische re gering te weinig om de getroffe nen te helpen. Een internationaal verdrag bepaalt dat landen met chemi sche wapens, waaronder ook de VS, in 1995 met de vernietiging van hun strijdgassen moeten beginnen. correspondent Het Italiaanse kabinet onder leiding van Carlo Azeglio Ciampi heeft zijn taak volbracht. Nu het parlement de begroting en de nieuwe kieswet heeft aangenomen, is het woord aan president Scalfaro, die moet beslissen op welke dag in het komend voorjaar de Italianen naar de stembus gaan. De verkiezingscampagne is reeds in alle hevigheid losgebarsten. Ciampi zei gisteren dat de aanname van de be grotingdie een bezuinigingspakket bevat ter waarde van 37 miljard gulden er voor heeft ge zorgd dat Italië definitief zijn geloofwaardigheid heeft teruggekregen. ,,We hebben de Italianen bittere medicijnen voorgeschoteld, maar we kun nen zeggen dat de offers niet voor niets zijn ge weest. Het ergste is voorbij; Italië zal het redden", aldus Ciampi, die zijn optimisme mede baseert op de lage inflatie (4 procent), de versterking van de lire, en de nog steeds dalende rentevoet (mo menteel 8 procent). Ciampi's politieke be schermheer, Scalfaro, ontbood gisteren de voor zitters van beide kamers van het parlement om de datum van de verkiezingen te bespreken. Waarschijnlijk zal de keuze vallen op een dag in maart of april. Niet iedereen is echter tevreden met deze gang van zaken. Vooral leden van de oude, en omstreden regeringspartijen, de 'dino saurussen' van het parlement genoemd, probe ren nog steeds de verkiezingen uit te stellen. Een groep parlementariërs heeft een motie van wantrouwen ingediend tegen het kabinet-Ciam- pi. Doel is een regeringscrisis te veroorzaken, waardoor een nieuw kabinet zal moeten worden gevormd en de verkiezingen zullen opschuiven. Het scenario van Scalfaro, die hierin wordt ge steund door de oppositiepartijen, voorziet echter in een 'fluwelen overgang': Ciampi blijft de lo pende zaken waarnemen totdat de verkiezingen zullen plaatsvinden. Over de motie wordt waar schijnlijk rond de jaarwisseling gestemd. Tot het anti-Scalfaro-front is inmiddels ook de mediamagnaat Berlusconi toegetreden. De man die in het nieuwe jaar de politieke ring zal betre den met zijn partij Forza Italia bekritiseerde de president scherp omdat deze ten overstaan van de buitenlandse ambassadeurs had gezegd dat de Italiaanse democratie sterk is en de verschui vingen in de politiek geen negatieven gevolgen zullen hebben voor de positie van Italië in Euro pa en de wereld. Berlusconi legde de woorden van Scalfaro uit als een stellingname ten gunste van de 'communisti sche' alliantie die zich ten doel stelt het land na de verkiezingen te gaan regeren. De mediamag naat, die vreest dat in dat geval zijn imperium zal worden bijgesnoeid. Hoe de Italiaanse politiek zich in de aanloop naar de verkiezingen zal ontwikkelen, is nog volstrekt onduidelijk. De partijen zoeken partners om in het nieuwe districten(kies)stelsel te kunnen over leven. Allen kampen echter met niet geringe pro blemen. De Lega Nord en de ex-communistische PDS proberen wanhopig het smeergeldspook te ontlo pen, om zich te kunnen blijven presenteren als het 'schone deel' van de Italiaanse politiek. De christendemocratische DC, symbool van het Ita liaanse machtssysteem, is al gekraakt door de an - ti-corruptie-magistraten en zal zich in januari heroprichten. De kans is echter groot dat de Partito Popolare Italianoeen doodgeboren kindje zal blijven door een scheiding die zich aan het voltrekken is tus sen de linker- en de rechtervleugel van de huidi ge DC. De ex-christendemocraat Segni. leider van een gematigd rechtse beweging, de PDS, maar natuurlijk ook Berlusconi en de Lega Nord hopen afvallige DC-ers in de armen te kunnen sluiten. Over enkele maanden zal bekend zijn wie met wie deelneemt aan verkiezingen, die nu al wor den omschreven als 'historisch' omdat eindelijk het oude politieke systeem ten grave zal worden gedragen. Wat ervoor in de plaats komt, is nog een groot vraagteken. President werkt mee aan onderzoek justitie De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren via zijn privé-advocaat alle dossiers die betrekking hebben op een omstreden investering van de president en zijn vrouw beschikbaar gesteld aan federale onderzoeksrech ters. Clinton en zijn vrouw zouden geld hebben gestoken in een onroerend-goedproject in Arkansas waarin ook een van fraude verdachte zakenman en bankier een aan deel had. bethlehem» Burgemeester Elias Freij van Bethlehem wil de kerstviering in zijn stad afgelasten en de lichten op het Kribbeplein (foto) uitdraaien als het Israëlische leger de bij het gemeentehuis gehesen Palestijnse vlaggen neerhaalt. Hij kreeg gistermiddag de steun van PLO-voorzitter Yasser Arafat, die in een boodschap liet weten dat er in Bethlehem geen kerstfeest zal worden gevierd zonder vlag. Sinds de ondertekening van het akkoord tussen Israël en de PLO zijn in de bezette gebieden overal Palestijnse vlaggen verschenen. Het Israëlische leger laat dat toe, maar premier Rabin heeft bepaald dat de Palestijnse vlag niet mag worden gehesen op openbare gebouwen. Woensdagavond verwijderden militairen de omstreden vlag van het Bethlehemse gemeentehuis. Dat was het begin van een prestigestrijd tussen het gemeentebestuur en de militaire autoriteiten. Gisteren hingen de Palestijnen drie vlaggen voor het gemeentehuis. Daarop besloten de partijen tot onderhandelingen, maar gisteravond was er nog geen oplossing bereikt. foto afp menachem kahana WASHINGTON Rtr-AFP-DPA-ANP De documenten had Vincent Foster een adviseur van de president die in juli zelfmoord pleegde in het Witte Huis achtergelaten. Clinton zei de in houd van de dossiers niet te kennen. De omstreden bankier. James McDougal, was een oude vriend en politieke medestan der van Clinton. Hij zou in 1984 op illegale wijze plaatselijke po litici hebben gesteund en hij zou Clinton bij diens campagne voor het gouveneurschap geld hebben toegestopt. Centrale vraag is of de Clin tons winst van de investering als verlies hebben opgegeven. Aanwijzingen dat dat het geval was, zouden zich in de papieren bevinden die Bernard Nuss- baum, advocaat en vriend van de Clintons, heeft meegenomen leiden» hans jacobs Onder druk van de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie zijn de strijden de partijen in Bosnië gisteren in Brussel een staakt-het-vu- ren overeengekomen. Het zo genaamde 'kerstbestand' moet zeker tot 15 januari duren. Dan wordt in Brussel verder gepraat over de opdeling van de voormalige Joegoslavische deelrepubliek. Van een be stand was vanmorgen niets te merken. In centraal-Bosnië woeden de hevigste gevechten sinds maanden. Sarajevo ligt andermaal onder vuur. Als het daadwerkelijk tot een gevechtspauze komt heeft het toch iets bijzonder cynisch, een kerstbestand voor moslims. Vre de voor mensen van goede wil de moslims in dit geval maar niet langer dan een paar dagen. De al bijna twee jaar be legerde inwoners van Sarajevo mogen even aansterken en uit rusten alvorens de Serviërs in de besneeuwde bergen boven de stad hen weer met verse moed en netjes schoongemaak te wapens gaan bestoken. Het lijkt op het vetmesten van kal koenen voor de slacht. Natuurlijk, elke onderbreking van de gevechten is welkom. Ie dere minuut dat niemand wordt gewond, verminkt of gedood is winst. Misschien dat de voed selkonvooien, zoals afgespro ken, inderdaad eens een keer de burgerbevolking en niet slechts de krijgsheren bereiken. Dan kan voor de inwoners van Gora- zde en Tuzla een broodje van meer dan 200 gram worden ge bakken. Maar dat is niet de achterlig gende gedachte bij het bestand. Het is slechts bedoeld als een verzoenend gebaar van de Ser vische en Kroatische leiders naar 'Europa'. Dat moet im mers de moslimleiders onder druk zetten om formeel akkoord te gaan met de opdeling van Bosnië en Hercegovina. dictator het land regeert, zocht vooral betere betrekkingen met Turkije. Maar Jeltsin constateer de gisteren tevreden dat Turk menistan nu een goed voor beeld is voor andere GOS-sta- ten. Hij doelde daarbij vooral op het akkoord over dubbel bur gerschap, dat gisteren ook werd getekend. Dit betekent dat de 300.000 Russen in Turkmenis tan zowel een Turkmeens als Russisch paspoort kunnen krij gen. Jeltsin, die pompeus werd ontvangen in Asjchabad, kreeg gisteren het Turkmeense pas poort al uitgereikt. „Ik weet nu al wat het is om een dubbel burgerschap te hebben", straal de de Russische president. Rusland heeft met andere GOS-republieken grote proble men over nationalisering van Russische minderheden. Ka- zachstan weigert bijvoorbeeld toe te geven aan druk van Mos kou om de grote Russische min derheid in deze republiek dub bel burgerschap toe te kennen. President Nazarbajev meent dat etnische Russen die het Kazach- se burgerschap weigeren en het Russische willen, naar Rusland moeten terugkeren. De GOS-leiders, onder wie de Georgische president Sjevard- nadze die voor het eerst in dit gezelschap aanwezig is, zullen zich in hun gesprekken vandaag concentreren op versterking van economische samenwer- king. ADURODAM Hoe dat precies in zijn werk gaat, werd eerder deze week op onthutsende wijze onthuld door een kennelijk clandestien ge maakte filmopname van een bijeenkomst van de belangrijk ste Kroatische (Tudjman, Bo- ban) en Servische (Milosevic, Karadzic) voormannen. Gebo gen over een kaart 'speelden' ze landjepik voor volwassenen: Hoeveel Kroaten wonen daar?" ,,Zo veel, nou dan mogen jullie het hebben ,,Nee, die plaatsen zijn van ons. Dat is nooit Kroatisch geweest". Over de moslims werd niet gesproken. Die tellen niet mee, maar dat was al langer bekend. Het bijzondere tribunaal van de Verenigde Naties dat is belast met het opsporen en berechten van oorlogsmisdadigers in ex- Joegoslavië heeft met deze beel den in de hand een reden meer om de 'heren' onmiddellijk te laten oppakken. Dat is pas een echte goede kerstboodschap voor de Bosnische moslims. Drie maanden celstraf voor kattenhater londen dpa Een Britse kattenhater is gisteren wegens dierenmis handeling tot drie maanden cel veroordeeld. Ook mag hij zijn hele leven geen huisdieren meer houden. De rechter in Bradford in Midden-Engeland veroor deelde de 29-jarige man omdat die een zwerfkat in een nog draaiende wasma chine had gestopt. Ook had hij met een spijker een oor van het beest willen door boren, de kat bleekmiddel in het oor en schuim in de bek gespoten. Het dier bleef gespaard voor de wasdro ger. De veroordeelde had de kat ook daarin willen stoppen. Twee meisjes slaagden erin de kat te redden. ACHTERGROND BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT voordat de politie de zelfmoord van Vincent Foster kon onder zoeken. Foster was een goede vriend van Hillary Clinton. De voorlichter van het Witte Huis, Mark Gearan, zei dat de justitiële autoriteiten niet zelf om de dossiers hadden ge vraagd. Clinton had pit eigen beweging opdracht gegeven de documenten aan de justitie te overhandigen. „Ik ben verbijs terd dat een verliesgevende in vestering voorwerp van onder zoek is", zei de president giste ren. Overigens stelden onafhanke lijke accountants tijdens de pre sidentscampagne van vorig jaar al een onderzoek in naar Clin tons financiële belangen in de onroerend goedmaatschappij. Zij troffen toen geen onregel matigheden aan. Ontvoerders met kinderen op weg naar Iran moskou hans gelunse correspondent De vier mannen die gisteren in het Zuidrussische Rostov-aan- de-Don twaalf scholieren en twee volwassenen gijzelden, zijn vanmorgen met hun gijze laars in Mineralnye Vodi, aan de rand van de Kaukasus, aange komen. Gisteren kregen de gij zelnemers een helikopter tot hun beschikking waarmee ze naar Krasnodar vlogen. Even daarvoor hadden zij drie kinde ken vrijgelaten. Dat ze nu in Mineralnyje Vodi zijn aangekomen, lijkt een be vestiging van aanvankelijke be richten dat de vier een tussen stop willen maken in de opstan dige Kaukausus-republiek Tsjetsjeno-lngoesjetië. Ze zou den daar een aantal collega's aan boord willen nemen. Volgens een van de vrijgela ten kinderen zouden de terro risten hebben gezegd dat ze tot alles in staat zijn omdat ze be smet zijn met AIDS. Een ander meldde dat de vier naar Iran willen om zich te laten behan delen voor syfilis. De verkiezingsoverwinning van Zjirinovski heeft de internationale gemeenschap gealarmeerd en de Europese neonazi's, de Duitsers voorop, in een euforische stemming gebracht. Nóg is de rivaliteit tussen de tientallen verschillende organisaties en clubjes in beide landen groot, maar het doel is gelijk: een aJmachtig Russisch-Duits bondgenootschap. Op langere termijn kan de zich nu aftekenende as tussen de Duitse en Russische extremisten de stabiliteit in Europa in gevaar brengen. Het neo-fascistische netwerk wordt steeds dichter. DVU-voorzitter Frey had al lang voor de verkiezingen in Rusland contacten met Zjirinovski, die in het recente verleden enkele keren als gastspreker optrad op bijeenkomsten van de DVU. De oud-DVU-bestuurder, ex-secretaris-generaal van de Republikaner en huidige Europarlementariër, Harald Neubauer, kondigde al concrete besprekingen met Zjirinovski aan. Neubauer, die nauw samenwerkt met de Franse extremist Le Pen: „We willen hem in onze beweging van Europees Rechts integreren". Michael Swierczek, de leider in Duitsland van de verboden partij Nationaal Offensief, bezocht kameraden in Rusland. Ewald Althans, propagandist van de Auschwitz-leugen (ontkenning van de massavemietiging van joden), werd opgenomen in de anti-semitische Pamjat-beweging in Moskou. Alexander Barkasjov. de leider van de fascistische Russische groep Nationale Eenheid gaf in een in september gepubliceerd interview met een Duitse krant toe dat zijn organisatie contacten De Russische president Jeltsin meent dat ultra-rechts ondanks de spectaculaire overwinning bij de parle mentsverkiezingen vorige week zondag in zijn land geen kans heeft zolang hij aan de macht is. In Rusland zelf en in het buitenland denken veel mensen daar an ders over. De denkbeelden over van Vladimir Zji rinovski over een 'Groot-Rusland' hebben bijvoor beeld in Oekraïne, de Baltische republieken en Polen voor onrust gezorgd. Begeleid door zijn 'beste vriend' Gerhard Frey, voorzitter van de rechts-extremistische Duitse Volksunie (DVU), reisde de Russische nationa listische voorman Zjirinovski deze dagen door Duits land en Oostenrijk. onderhoudt met Duitse extremisten. Barkasjov hoorde in oktober tot de meest fanatieke verdedigers van het Witte Huis in Moskou. Na de verloren slag tegen de troepen van Boris Jeltsin is hij ondergedoken. Hij zou over 1.500 gewapende aanhangers beschikken. Barkasjov verklaarde in het interview dat de 'Russisch-Duitse broederschap' de geo politieke toekomst van Europa zal bepalen. Barkasjov: „We hebben aan beide kanten onze les uit de Tweede Wereldoorlog geleerd. Toen heeft Hitier de Russen onderschat, nu overheerst bij de Duitsers de mening dat alleen met de hulp van Rusland de bevrijding van onze volkeren van de dictatuur van de joodse financiële oligarchie slagen kan". Het anti-semitisme, de „redding van het avondland" voor een veronderstelde overheersing door „vreemdelingen" en het doel de Europese grenzen te veranderen, verbinden de Duitse en Russische rechts- extremisten. Zjirinovski waarschuwt voor het gevaar dat de „islam Europa overspoelt", wil dat Russische soldaten hun laarzen in de Indische Oceaan schoon kunnen maken en wenst Finland, Polen en Alaska in te lijven. Oost-Pruisen, nu nog Pools en Russisch, wil hij daarentegen aan de Duitsers teruggeven, omdat het „oer-Duits" gebied is. En dat is koren op de molen van de Duitse extremisten die zich nooit neer hebben gelegd bij het verlies van deze gebieden. Het is niet voor niets dat Frey in zijn felicitatietelegram aan Zjirinovski na diens verldezingssucces schreef dat „uitsluitend de twee grootste volkeren van het avondland" het oude continent kunnen redden. Beide extremisten zijn het erover eens dat het met de wil van de Duitsers om hun natie zuiver te houden slecht gesteld is. Zjirinovski:„Een Duitsland, waarin negers, Arabieren en Turken over het lot van het land beschikken, is geen Europese staat meer". Daarom is alle hoop gevestigd op Rusland. Het ineenstorten van de Sovjetunie wordt gezien als een overwinning van het „bevrijdingsnationalisme" en het einde van een „multi-cultureel experiment". Een volk heeft zijn identiteit verdedigd, concluderen de Duitse neonazi's. Een Duits-Russische alliantie is volgens Zjirinovski en Frey noodzakelijk om het „blanke, zuivere Europa" te verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5