Nullijn WVC in ruil voor behoud banen 'Voorspellen van de Maas is net als het weerbericht' Malus gaat op de helling Kabinet dreigde met crisis O o Lubbers: 'De Vries en Heerma handelden stom' Binnenland 'Rekenkamer gaf Kamer onjuiste informatie' SPECIALISTEN IN NACHTRUST RIJDAG 24 DECEMBER 1993 [sberen-tweeling geboren in Blijdorp yiterdamIn de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is een ijs- irentweeling geboren. De beertjes en hun moeder Katrien ma- en het goed. Vader Ivan, die het afgelopen jaar in Rotterdam voonde, is weer terug naar zijn eigen verblijf in Ouwehands )ierenpark. De twee beertjes zijn al op 9 december geboren, naar dat werd geheim gehouden omdat het nogal eens misgaat, ioms worden de ijsbeertjes door hun moeder opgegeten. Vanaf :erste kerstdag kan het publiek de beertjes zien via een televisie nhet restaurant. Van der Louw wordt NOS-voorzitter ifn haag Het kabinet heeft gisteren André van der Louw (PvdA) roorgedragen als voorzitter van de NOS. Premier Lubbers heeft dit meegedeeld na afloop van de wekelijkse ministerraad. Van der Louw, thans voorzitter van de Mediaraad, volgt per 10 janu ari drs. Max de Jong op, die afziet van verlenging van zijn ter mijn. Van der Louw was minister van CRM in het kortstondige tweede kabinet-Van Agt (CDA, PvdA en D66). Daarvoor was hij partijvoorzitter van de PvdA, burgemeester van Rotterdam, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal en voorzitter van de ter ziele gegane Rijnmondraad. Lubbers op bezoek bij Clinton _j haag Premier Lubbers brengt 4 januari samen met minister Kooijmans van buitenlandse zaken een bezoek aan de Ameri kaanse president Clinton. Ze praten daar over de NAVO-topcon- ferentie op 10 en 11 januari in Brussel, de toekomst van de we reldhandel na het recente GATT-vrijhandelsakkoord, de Trans atlantische veiligheidsrelaties en de alarmerende ontwikkelingen in Rusland waardoor voormalige Oostblok-landen zich massaal bij de NAVO willen aansluiten. Agenten schieten bij achtervolging Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren gericht ge schoten op een gestolen auto die door meerdere politiewagens werd achtervolgd. De achtervolging eindigde toen de wagen met grote snelheid tegen een lantaarnpaal reed. De inzittenden sloe gen met hun hoofd door de voorruit. De twee 29-jarige Rotter dammers zijn in een ziekenhuis opgenomen. Tijdens de achter volging reden ze nog in op een politieagent op een fiets. De man kon net op tijd opzij springen. De verdachten worden onder meer aangehouden op verdenking van poging tot doodslag van een politieman en diefstal. Happietaria brengt 60.000 gulden op rotterdam De eerste Nederlandse Happietaria in Rotterdam heeft in minder dan drie weken een winst van ongeveer 60.000 gulden geboekt. Dit bedrag gaat naar een aantal projecten in de Derde Wereld. De omzet van het eethuis bedroeg in de periode van 4 tot 23 december 80.000 gulden. Happietaria is gisteren ge sloten. Deze eetgelegenheid waar de mensen zelf de prijs van de maaltijden konden vaststellen, was een initiatief yan de stichting 'Krappe Kerst'. Ongeveer vierhonderd studenten van vijf christe lijke studentenverenigingen werkten mee. VN durven niet in Haags centrum den haag De Verenigde Naties willen dat het kantoor van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) [buiten het centrum van Den Haag komt. Een vestiging in de stad is volgens de VN veel te kwetsbaar omdat het gebouw [moeilijk te beveiligen is. De VN hebben hun oog laten vallen op de Johan de Wittlaan, bij het Congresgebouw. Het kantoor moet jplaatsbieden aan meer dan vijfhonderd medewerkers en het moet in 1995 open. Begin dit jaar ondertekenden 130 landen het 'erdrag waarin alle chemische wapens worden verboden. Luchtalarm zet Borne op stelten borne Een luchtalarm dat door een storing per ongeluk afging, heeft gisteren veel inwoners van de gemeente Bome in Overijs sel ruw uit de slaap gewekt. De politie kreeg via de 06-11-centra le in een uur tijd bijna 500 telefoontjes van verontruste burgers die zich afvroegen wat er aan hand was. Het alarm werd na een uur loeien uiteindelijk uitgezet. Hoe het euvel is ontstaan, is niet duidelijk. Paul van Vliet in 'My Fair Lady' Amsterdam De cabaretier Paul van Vliet krijgt de rol van profes sor Higgins in de nieuwe musical 'My Fair Lady' van producent Joop van den Ende. De musical, onder regie van Eddy Habbema, gaat volgend seizoen in première. Voor andere rollen bijvoor beeld die van Eliza Doolittle, worden nog mensen gezocht. Wie de muziek voor de musical gaat schrijven of wanneer hij in pre mière gaat is nog niet bekend. Pakjes uit de lucht gilzeruenNiet per arreslee, maar per helikopter kwam de kerst man gisteren naar het asielzoekerscentrum Prinsenborch in Gil- ze-Rijen om de kinderen te verrassen. Op de vliegbasis van Gil- ze-Rijen en Woensdrecht had het personeel speelgoed ingeza meld. foto anp r. schipper den haag gpd Minister De Vries en staatsse cretaris Heenna hebben 'stom' gehandeld, door openlijk kritiek te leveren op CDA-fractievoor zitter Brinkman. Dat zei pre mier Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. De harde woorden die PvdA-staatssecre- taris Wallage over Brinkman sprak, betitelde Lubbers als 'dom'. De premier nam zijn beoogde opvolger in bescherming tegen de toenemende kritiek die Brinkman de laatste tijd over zich heen krijgt. De Vries en Heerma (beiden CDA) zetten zich deze week af tegen de ma nier van optreden van Brink man. De CDA-fractievoorzitter zou te veel bezig zijn met het oppoetsen van zijn imago, zo luidde hun kritiek. Lubbers be strijdt dat. De harde uithaal van Wallage, die Brinkman ervan beschuldig de zijn redeneringen uit de 'slo ganfabriek' te betrekken en 'po litiek simplisme' te bedrijven doet Lubbers af als ,,een gefrus treerde reactie". Wallage wilde minder ver gaande maatregelen in de bij stand en de WW, maar heeft dat pleidooi verloren door persoon lijk ingrijpen van de premier „Ik zie het dan ook als een ge frustreerde reactie omdat hij te rug moest komen op de bij stand en de WW", aldus Lub bers. Bovendien zou Wallage die nummer twee op de kandi datenlijst van de PvdA staat zich in verband met de nade rende verkiezingen extra willen profileren, zo vermoedt Lub bers. Koningin Beatrix was gisteren in het door overstromingen geteisterde Meers in Limburg om poolshoogte te nemen van het wassende water van de Maas. foto anp arthur bastiaanse rotterdam ben maandag Elke overstroming is weer anders. Door de water golf die de Maas deze week in het zuiden des lands ver buiten haar oevers liet treden, stroomde zo'n 3.100 kubieke meter water per seconde langs Borgharen. Een topafvoer, zeggen de deskundi gen. Toch bereikte het water geen recordhoogte. „Dit is niet de hoogste waterstand die ooit bij Maastricht is voorgekomen", zegt dr. ir. H. Ber ger, verbonden aan de vakgroep Gezondheids techniek en Waterbeheersing van de Technische Universiteit Delft. „In 1926 was de waterstand ho ger, maar de afvoer lager." Er verandert heel wat in een rivier. De bodem kan verzakken, veroorzaakt door de mens. Dat kan door veranderingen in landgebruik, drainage, irri gatie, bouw van stuwen en kanalen, waterkracht centrales en stuwmeren. De veranderingen in het riviersysteem gaan steeds sneller, stelde Berger in zijn proefschrift 'Afvoervoorspelling voor de Maas'. Met als gevolg dat steeds moeilijker is te voorspellen hoe de rivier zich zal gedragen en de rekenmethoden daarvoor regelmatig moeten worden aangepast. De afgelopen eeuwen heeft het kritieke punt van de Maas zich steeds verder naar het zuiden ver plaatst. Ijsgang, vroeger een belangrijke oorzaak van overstromingen stroomafwaarts, komt door temperatuurstijging van het water door de aan wezigheid van energiecentrales nauwelijks meer voor. Doo rivierverbeteringswerken, zoals het af snijden van bochten, stroomde de Maas nog snel ler. Het zuidelijke deel van de Nederlandse Maas is niet in te dammen. „Het water stroomt gewoon door", zegt Berger. Pas vanaf Boxmeer liggen er dijken langs de Maas. „En dan krijg je de geleide lijke overgang naar een benedenrivierengebied. De helling Van de bodem van de rivier wordt Ook donorcodicil van 12-jarige is straks geldig den haag «anp Codicils voor orgaandonatie die zijn ingevuld door jon geren van twaalf tot acht tien jaar krijgen rechtsgel digheid. Als een van de ou ders of allebei bezwaar ma ken, gaat de donatie echter niet door. Dit blijkt uit de antwoor den van staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) en minister Hirsch Ballin (justitie) op vragen uit de Kamer over het wetsvoor stel op de orgaandonatie. Daarin houden Hirsch Bal lin en Simons vast aan een toestemmingssysteem. Zij blijven tegen een systeem van geen bezwaar, waarbij het gebruiken van de orga nen van een dode altijd is toegestaan tenzij iemand daar voor zijn dood uit drukkelijk bezwaar tegen heeft gemaakt. den haag anp De Algemene Rekenkamer heeft het parlement onjuiste cijfers voorgeschoteld over de kosten van de saneringsoperatie in het HBO, het hoger beroepsonder wijs. Dat schrijft de jurist Wil lem Jansèn in het laatstversche nen nummer van het Neder lands Juristenblad. Volgens Jansen was uit een onderzoek van de Rekenkamer gebleken dat de grote fusie-ope ratie in het HBO in de jaren tachtig bijna 700 miljoen gulden aan uitkeringen voor ontslagen medewerkers heeft gekost. Dat verslag heeft het parlement ech ter nooit onder ogen gekregen. In het rapport dat de volks vertegenwoordigers wèl kregen, stond dat de fusie-operatie 347 miljoen heeft gekost. En daar merkte de Rekenkamer ook nog bij op dat dat bedrag misschien wel lager kon zijn geweest. Het ministerie van onderwijs hield het op zo'n 160 miljoen gulden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Plan D 'Ancona om verlies werkgelegenheid op te vangen In plaats van honderden miljoenen gulden te bezuinigen op haar begroting stelt minister D'Ancona van WVC voor dat werknemers de komende twee jaar genoegen nemen met de nullijn. Alleen zo kan volgens haar het verlies van duizenden banen in de gezondheids- en bejaardenzorg worden voorkomen. op vooruit mogen gaan. Promo ties, periodieken of een andere functiewaardering tellen daarin niet mee. Werkgevers en vak bonden zullen zich de komende weken over de plannen buigen. Gisteren ging de ministeraad akkoord met het voorstel van D'Ancona. Toch is het financië le plaatje nog niet rond. Er moet nog een besluit worden geno men hoe een aantal bezuinigin gen in 1994 wordt gedekt. Voor 1995 laat het kabinet dat over aan de opvolgers. Volgens de WVC-minister is door haar plan volgend jaar 455 miljoen gulden beschikbaar voor de werkgelegenheid in di verse WVC-sectoren. Dat be drag loopt op tot 904 miljoen in 1995. In beide jaren telt de be windsvrouw de 200 miljoen gul- den haag gpd Werkgevers en bonden maakten enige tijd geleden bekend dat in de zorg komend jaar bijna 10.000 banen verloren zullen gaan. Hoewel het cijfer volgens WVC te hoog is ingeschat, lan ceerde D'Aneona wel een plan om te voorkomen dat het aantal ontslagen al te hoog zou wor den. De essentie van het nu losge laten plan was 255 miljoen gul den in 1994 te bezuinigen, oplo pend naar 429 miljoen gulden in latere jaren. Enkele duizen den ontslagen zouden daarmee worden voorkomen. Nu gaat D'Ancona uit van de nullijn voor een periode van twee jaar. Dat betekent dat werknemers er financieel niets den mee die het kabinet al eer der uittrok voor banengroei. Voor 1995 wordt bovendien gerekend op 274 miljoen gul den, die vrijkomt omdat meer geld voor de zorg beschikbaar is en de lonen niet stijgen. Daarbij wordt er gemakshalve van uit gegaan dat een volgend kabinet de besluiten van nu onverkort overneemt. De minister zei dat het plan niet doorgaat als werkgevers en bonden niet akkoord gaan met de nullijn. Als motivatie voor het 'nullijnplan' zei D'Ancona gisteren dat zij en staatssecreta ris Simons van volksgezondheid overtuigd zijn geraakt door de noodkreten uit de betrokken sectoren. Die zijn bang voor ge dwongen ontslagen. De FW, de organisatie van werkgevers, heeft inmiddels be kendgemaakt op basis van de nieuwe plannen de CAO-onder- handelingen te willen ingaan. Ook de Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden rea geert in dergelijke bewoordin gen. WAO-boete voor werkgevers wordt verder versoepeld den haag anp De malus, de boete die werkgevers moeten beta len als hun werknemers in de WAO belanden, gaat op de helling. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken heeft gisteren een speciale werk groep opdracht gegeven om te bekijken hoe deze boete kan worden versoepeld. De werkgevers zijn fel gekant tegen de malus, omdat volgens hen veel werknemers buiten de schuld van het bedrijf arbeidsongeschikt worden. Uit een onderzoek van de Sociale Verzekerings raad blijkt dat in ongeveer de helft van de geval len inderdaad het gevtil te zijn. Volgens de werkgevers werkt het systeem bo vendien averechts, omdat een bedrijf vanwege de malus veel kritischer wordt bij het aannemen van personeel. Dat blijkt ook in de praktijk: van de bo nusregeling, waarbij werkgevers een premie krij gen als ze een gedeeltelijk arbeidsongeschikte werknemer aannemen, wordt nauwelijks gebruikt gemaakt. Het kabinet wilde de werkgevers al tegemoet komen via een hardheidsclausule: als de oorzaak van de arbeidsongeschiktheid buiten het werk ligt, zou de boete niet moeten worden opgelegd. De Eerste Kamer drong er bovendien eerder deze week op aan de boete niet op te leggen als de werkgever geen enkele mogelijkheid heeft om de betreffende (gedeeltelijk) arbeidsongeschikte in dienst te houden. Van werkgeverszijde is daar naast aangedrongen op versoepeling met terug werkende kracht. De werkgroep gaat al deze mogelijkheden on derzoeken. Belangrijk punt zal daarbij zijn in hoe verre de bewijslast over de oorzaak van de ar beidsongeschiktheid bij de werkgever of bij ande ren moet liggen. De werkgevers wilden gisteren na afloop van het overleg met Wallage geen inhoudelijke mede delingen doen. Wel sprak een KNOV-woordvoer- der over een vruchtbaar en constructief gesprek. Het NCW stelde vast dat er een „politieke wil" is om tot elkaar te komen en dat „openingen zijn steeds kleiner. Daar loopt het bijna vlak, want je gaat daar naar zeeniveau." Wanneer de rivier eenmaal de uiterwaarden heeft gevonden om in uit te dijen, wordt de vaart van het water afgeremd. Daarom doet de hoge water stand er zo lang over om het westen van het land te bereiken. „Het water stroomt het hardst in een geul, met een gladde bodem. Aan het oppervlak 'stroomt het water sneller dan op de bodem, waar het op steentjes en oneffenheden stuit." De uiter waarden halen de vaart er behoorlijk uit. Berger: „Het water verspreidt zich. Hekken, heggen, dijk jes, wegen, al die ruwe elementen zorgen er voor dat het water met lage snelheid stroomt. Op som mige plaatsen staat het water zelfs bijna stil". Echt gevaar dreigt, als ook de Rijn veel meer wa ter aanvoert dan normaal. Berger: „Van de Maas komt nu een heleboel water, maar van de Rijn nog veel meer. Combineer dat met een flinke storm van zee en er treden bijzonder hoge water standen op". Het verschil met de Maas is dat de Rijn beter te is voorspellen. Berger: „De Rijn heeft een groter stroomgebied. Tussen Keulen en Lobith zit een dag looptijd, zonder dat er nog erg veel water toe stroomt uit zijrivieren. Dus kan je bijna precies voorspellen wat er bij Lobith gebeurt". Berger heeft een rekenmodel ontwikkeld, waar mee de gedragingen van de Maas nauwkeurig kunnen worden voorspeld. Met behulp van for mules worden de waterstanden, de hoeveelheid neerslag in het stroomgebied en de gegevens van de zijrivieren bijeengebracht. Doordat de Maas zoveel zijrivieren heeft, die van grote hoogte ko men, is het wel moeilijk het gedrag van de rivier te voorspellen. De Maas is altijd al een zorgen kindje. Berger: „Hoe verder je vooruit wil kijken, hoe moeilijker het wordt. Het is net het weerbe richt". Eerste Kamer met Vreemdelingenwet voor het blok gezet den haag gpd Als de Eerste Kamer de Vreem delingenwet had afgewezen, was er een kabinetscrisis ont staan. „Dan hadden wij de por tefeuille-kwestie gesteld", zei premier Lubbers gisteren na af loop van het kabinetsberaad. Volgens de eerste minister was dat alle betrokkenen al voor het debat duidelijk gemaakt. Lubbers onthulde dat in de 'boezem' van het kabinet was afgesproken dat de minister raad bijeen zou komen als het in de Eerste Kamer dreigde mis te gaan. In dat beraad zou dan worden besloten de portefeuil le-kwestie te stellen. De premier bleef de hele nacht op zijn post om minister Hirsch Ballin van justitie zonodig bij te staan. Lubbers toonde zich er tevre den over dat het kabinet de por tefeuille-kwestie uiteindelijk niet hoefde te stellen. Hij noem de het „niet goed voor de poli tiek" als dat wel had gemoeten. De eerste minister zei dat de lange schorsingen 's nachts no dig waren geweest om alle senatoren in staat te stellen hun persoonlijke afweging te maken; in alle fracties heerste verdeeld heid over de kwestie. In die uren is niet openlijk met een kabinetscrisis gedreigd. Lubbers betichtte de senato ren ervan niet goed te hebben geluisterd naar Hirsch Ballin. Volgens de premier deed de mi nister wel degelijk een belang rijke toezegging toen hij beloof de de Vreemdelingenwet op de werking ervan te zullen eva lueren. „Het gaat om de manier van luisteren", aldus Lubbers. „Als je kwaadwillend luistert, mis je de boodschap." Door de beloofde evaluatie heeft het kabinet de bereidheid getoond de wet te veranderen, meent Lubbers. Dat was precies de wens van de Eerste Kamer. „Over het hoe, waarom, de ma nier en de vorm van die veran deringen kan dan later weer worden gesproken." Daarbij speelt ook de Tweede Kamer een rol. Lubbers betoogde nog eens dat het volgens het kabinet ab soluut noodzakelijk was de ge wijzigde - Vreemdelingenwet door te voeren. Nog een half jaar uitstel zat er niet in. „Dat kon gewoon niet." Juristenblad over kosten sanering HBO: De Rekenkamer zou de Tweedé Kamer dus een veel te rooskleu rig beeld hebben gegeven, zo stelt Jansen. Volgens een woordvoerder van de Rekenkamer is de be schuldiging van Jansen „uit de lucht gegrepen". Een woord voerster van het ministerie van onderwijs stelt dat het in elk ge val niet zo is dat Onderwijs de kosten van de fusie-operatie ba gatelliseert. In juli 1991 publi ceerde het ministerie zelf een onderzoeksrapport, waarin staat dat de kosten veel hoger zijn uitgevallen dan het minis terie had verwacht. Een woordvoerder van de HBO-raad, de overkoepelende organisatie van hoge scholen, zegt helemaal niet verbaasd te zijn over de verschillende be dragen. Volgens hem is het bij na niet mogelijk uit te rekenen welke wachtgelden het gevolg waren van de fusie-operatie en welke van andere factoren. We maken er een Kleurrijke Kerstshow van dit jaar. Een bonte dessinpracht, vertaald in bedmode op zijn fraaist. We sneeuwen u onder met de meest fantastische slaapkameropJossingen. Zojuist gearriveerd uit Dromenland. We storten een lawine van aanbiedingen over u uit. En we ontvangen u gastvrij met glühwein und schnaps* in onze sfeervolle après lit bar '.Kortom; dit mag u niet missen •&S L A A P K A M E R S Cl Beverwijk Meubelboulevard Leiderdorp WmMcenmirn 'A'mWh Amersfooft Rotterdam Utremf Veenend-ial Zeist Zwolle

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3