Turkse liefde voor Azeri s is bekoeld Klaagzang doet Alders onrecht Zweden maakt handen vrij om Baltische buren te helpen Feiten &Meningen THE INDEPENDENT De houding van Zweden ten opzichte van de tot 1991 door de Sovjetunie bestuurde Balti sche staten Estland, Letland, Litouwen is altijd tweeslachtig geweest. Aan de ene kant wensten de Zweden hun neutraliteit te bewa ren en anderzijds voelden ze zich schuldig dat ze niet opkwamen voor de zwakkere buurlan den. Beide gevoelens hebben de afgelopen 50 jaar om de voorrang gestreden. Vorige maand erkende de Zweedse premier Carl Bildt de agressievere houding van Rusland te genover zijn 'nabije buitenland'. Bildt zei er problemen mee te hebben dat Zweden in een toekomstige conflictsituatie in zijn 'nabije bui tenland' opnieuw neutraal zou bijven. „Ik denk niet dat onze belangen, noch wat het Zweedse volk rechtvaardig vindt, nu nog voor een derge lijke beperkte positie pleiten. Dat was niet het geval tijdens de Finse Winteroorlog, en het lijkt mij zelfs nog minder waarschijnlijk dat het in deze tijd het geval is." Bildt herinnerde met zijn verwijzing naar de Finse Winteroorlog in de jaren veertig toen Finland grondgebied verdedigde waarop de Sovjetunie aanspraak maakte aan een weinig bekend feit: de Finnen konden een groot deel van de oorlog vechten dankzij hulp van Zweed se vrijwilligers, wapens en vliegtuigen. Bildt voegde eraan toe: „Wij leven niet meer in een Europa dat in de schaduw ligt van een tota litaire, dictatoriale supermacht. En we wonen in een Zweden dat in toenemende mate is ver vreemd van wat in zijn omgeving gebeurt." Baltische diplomaten begroetten de toespraak gehouden vijf weken voor dé verkiezingszege van de extremistische nationalist Vladimir Zji- rinovski in de Russische verkiezingen met ge juich. „Het betekent een herziening van het Zweedse buitenlandse- en veiligheidsbeleid. In de jaren '20 en '30 was Zweden erg passief ten opzichte van ons. Nu is er iemand die een ver klaring heeft afgelegd die sterker is dan iemand ooit eerder heeft gedaan. Buurlanden begrijpen elkaar meestal beter. En het feit dat Bildt ons Zwedens 'nabije buitenland' heeft genoemd is zeker belangrijk", meent een Baltische diplo maat. Conflicten kunnen tegenwoordig niet meer worden uitgevochten zoals in de Finse Winter oorlog. Vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht zijn bijvoorbeeld niet geschikt voor gebruik bui ten het Zweedse grondgebied, aan de andere kant van de Baltische zee. Maar de Zweden kunnen de Baltische staten helpen door te be middelen bij de aankoop van wapens en het op bouwen van een eigen defensiemacht. Op de korte termijn kan Zweden geleid door Bildts intense bewustzijn van regionale veilig heid dienstdoen als ombudsman voor de Bal tische staten in de westerse gemeenschap in het algemeen en bij de NAVO in het bijzonder. „Wat de Zweden over de Baltische staten zeg gen, nemen we serieus", aldus een Britse diplo maat. Na de Koude Oorlog en onder Bildts coalitiere gering noemt Zweden zichzelf liever „vrij van allianties" dan neutraal. Maar Bildt verduide lijkt: „De militaire niet-alliantie verwijst naar het feit dat 'ons land in staat moet zijn neutraal te blijven in het geval van een oorlog in ons na bije buitenland', zoals door het parlement is be krachtigd." Het is deze formule die Bildt ver werpt in het geval van een conflict in de Balti sche staten. Deze week verklaarde de Zweedse minister Bjorck (defensie): „Zo lang de ontwikkelingen in Rusland zoveel onzekerheid geven, moeten ei sen voor bezuinigingen op de Zweedse defensie krachtig worden verworpen. Wat nu in Rusland is gebeurd gecombineerd met het feit dat de. Russische militaire strijdmacht in de buurt van Zweden niet is ingekrompen betekent dat zelfs moet worden onderzocht of geen verho ging van de defensieuitgaven nodig is." Volgens Zweedse regeringsfunctionarissen is er geen verband tussen die opmerking en hetgene Bildt vorige maand zei. Bjorck deed niet meer dan zijn plicht als minister van defensie en ver dedigde zijn begroting door te wijzen op het meest relevante conflict van het moment. Maar wat het ook betekent voor de praktijk, de vastbeslotenheid van Bildt om de Baltische sta ten te verdedigen, wordt samengevat in de titel van een tientallen jaren geleden gepubliceerd boek over de gedwongen repatriëring van Balti sche vluchtelingen naar Siberische kampen: Het mag nooit meer gebeuren. VERTALING: LUUTJE NIEMANDSVERDRIET De Zweedese premier Carl Bildt. foto ep* VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 De deze week gepresenteerde aanvullende beleidsmaatrege len op milieugebied (NMP2) hebben het Groot Nationaal Nederlands Protestkoor een nieuwe gelegenheid geboden voor het aanheffen van alweer een klaagzang. Uit menige keel klinkt het ach en wee over de niet gehaalde doelstellingen met het staccato herhaalde re frein: het milieubeleid van mi nister Alders is een fiasco. Tegen deze achtergrond is het zinnig ook eens de andere zijde van de medaille te belichten. Bij het aantreden van dit kabinet in 1989 is in het regeerakkoord een ambitieus milieubeleid ge presenteerd. Nooit voorheen trok een regering zoveel geld uit voor milieumaatregelen. Tege lijkertijd was er het bewustzijn dat zo'n beleid een uiterst fra giele basis heeft. De bestuurders wisten dat ze zouden moeten koorddansen op het dunne snij vlak van allerlei tegenstrijdige belangen. Want, hoe algemeen "het milieubelang ook moge zijn, het conflicteert in meerdere op zichten met andere regerings belangen, zoals het terugdrin gen van het financieringstekort, het handhaven van de werkge legenheid en het in stand hou den van een goed stelsel voor verkeer en vervoer. Om er slechts enkele te noemen. In de loop der tijd is ook het ka binet meermalen geconfron teerd met de beperkingen van een regeringsbeleid. Uiteenlo pende belangen strijden om voorrang en meerdere keren ging dat direct ten koste van het milieubeleid. Daarnaast moest de regering voortdurend ina- noevreren voor het verkrijgen van voldoende draagvlak onder te nemen maatregelen. De Ne derlander staat in het algemeen welwillend tegenover het door voeren van ingrijpende milieu maatregelen, mits het hem niet te veel geld kost en hij niet al te veel hoeft in te leveren op de verworvenheden van deze wel vaartsstaat. Bij het zoeken naar een draagvlak stuitte het kabi net niet alleen op de werkge vers, maar ook op de Tweede Kamer, die voor het milieu wel gezinde maatregelen als reke ning rijden en de spitsheffing naar de ijskast verwees. Om dit soort redenen heeft het kabinet een aantal hooggestelde ambities niet kunnen waarma ken. Het best is dit af te lezen uit de staatjes uit het werkdocu ment Milieu in Actie, waar de cijfers over ozonaantasting, ver mesting, verwijdering en versto ring aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Op onderde len zit het kabinet redelijk op schema, op andere onderdelen worden de doelstellingen bij lange na niet gehaald. Een nauwgezette analyse van Milieu in Actie laat echter de andere kant van de medaille zien. Het kabinet, en met name Alders, heeft de afgelopen vier jaar een enorme waslijst aan maatregelen, afspraken en be leidsvoornemens met een ver strekkende invloed op het dage lijkse leven gepresenteerd. Om te spreken van een trendbreuk is wellicht voorbarig, maar er is wel degelijk sprake van een om wenteling. Illustratief is in dit verband de zorg van zo'n 2.500 glastuinders over de toekomst van hun be drijf. Zij vrezen een faillisse ment als gevolg van milieu maatregelen. De boeren in dit land zijn allesbehalve blij met de voorgestelde mestregels, die menig agrariër de kop zal kos ten. Bedrijven protesteren heftig tegen de dreiging van kosten verhogende milieumaatregelen en roepen luidkeels dat zij de concurrentie met het buiten land niet langer aankunnen. De consument zucht onder oplo pende reinigingsrechten, laeunt bij de gedachte aan de komen de energieheffing en klaagt al bij voorbaat over de kosten van een in te voeren spitsheffing. Als sprekende voorbeelden van een falend kabinetsbeleid zijn de laatste week de uitbreiding van Schiphol en het toestaan van boringen in de Waddenzee opgevoerd. Het zij nogmaals ge zegd: zonder regeringsmaatre gelen zou Schiphol net zo snel groeien met alle nadelige gevol gen vandien. Die gevolgen blij ven nu binnen de perken. Wat betreft het boren in de Waddenzee stond het kabinet met de rug tegen de muur. In de zestiger jaren hebben de olie- en gasmaatschappijen een 'eeu wigdurende concessie' bedon gen voor het exploreren van gas en olie in de Nederlandse wate ren. Het moratorium, een vrij willig verbod op het boren in de Waddenzee, loopt begin vol gend jaar af. Dankzij de 'eeuwigdurende concessie' had den de maatschappijen een ijzersterke onderhandelingspo sitie. Bovendien moest het kabi net rekening houden met de 'eindigheid' van de voorraad gas, waarvan de Nederlandse economie zo afhankelijk is. Desondanks heeft het kabinet een fors aantal concessies afge dwongen, die het Waddenmi lieu, waar overigens al jaren twee boortorens'actief zijn, in redelijke mate ontzien. Moeiteloos kan een lijst met een honderdtal milieumaatre gelen van dit kabinet worden samengesteld. Daarmee is niet alles gezegd, omdat in beginsel de effecten veel belangrijker zijn. Maar ook de effecten getui gen van een voortvarende aan pak, zij het dat een aantal doel stellingen voorlopig buiten be reik blijft. Hooguit wordt zicht baar dat de doelstellingen wat hoog gegrepen waren. Om daarmee het mislukken van het milieubeleid te bezingen, voert te ver. Markt op het platteland. In de steden heerst een voedseltekort als gevolg van de oorlog. Vluchtelingen worden bij gebrek aan beter ondergebracht in treinwagons. De voorzitter van het Azer- bajdzjaanse parlement, Re- soel Goelijev, was onlangs in Turkije. Hij kwam om hulp vragen, want door de oorlog met de Armeniërs zit zijn land aan de grond. Maar de liefde van de Tur ken voor hun broedervolk is wat bekoeld. BAKOE» JESSICA LUTZ CORRESPONDENT TURKUE De Turkse president Demirel, die twee jaar geleden nog sprak van „de Turkse invloedssfeer die zich uitstrekt van de Balkan tot aan de Chinese Muur", gaf Goelijev te verstaan dat zijn land niet voor de Azeri's de kas tanjes uit het vuur zou halen. „Zet eerst je eigen leger maar oens op poten", was zijn bood schap. Armeense troepen hebben sinds de oorlog vijfjaar geleden begon, meer dan 20 procent van Azerbajdzjan bezet: de zuidwestelijke hoek van het land grenzend aan Armenië en Iran. Daarin ligt ook Nagorno- Karabach, de Armeense enclave1 waarom alles begon. Na neder laag op nederlaag geloven de Azeri's niet meer dat ze nog kunnen winnen en weigeren te vechten, tot verbijstering van de Turken. Verhalen doen de ronde over hoe soldaten uit hun tanks klommen bij het zien van Ar meense troepen. Ze renden hard weg, de tanks aan de Ar meniërs latend. „Waarom zou ik mijn leven vergooien?", is de reactie van menig jongeman in de straten van de hoofdstad Ba koe. Want, zo voeren ze aan, het is toch overduidelijk dat Rus land, Amerika en Frankrijk met de Armeniërs samenspannen om ons terug in ons isolement te drukken en de banden met' Turkije, onze uitweg naar het Westen, te verbreken? Hoe komt anders het Armeense le ger aan al die moderne wapens? Tegen zulke machtige vijanden beginnen wij niets. In duigen Op de weg die van noord naar zuid langs het front loopt, is precies één militaire controle post. De soldaat die zijn grijsge- mutste hoofd door het auto raam naar binnen had gesto ken, rent giechelend weg als hij blonde haren ziet, zonder naar de vereiste toestemming van het ministerie van defensie te vragen. Dat ministerie zelf, te vens het militaire hoofdkwar tier, is net een duiventil, waar soldaten en burgers vrij in- en uitlopen. Een troepje militairen wordt ook een tweede kamp bouwd, dat opvang moet bie den aan 30.000 vluchtelingen. Goed geoutilleerde keukenge bouwen, verse groenten en fruit, een slager, washuizen, recreatietent en een school, een filterinstallatie voor het ter, moeten de Azeri's ervan overtuigen dat hun grote broer wel degelijk goed voor hen zorgt. „We willen voorkomen dat kampen worden zoals die van de Iraniërs", zegt Ali Riza Kut- lay, verantwoordelijk voor de bevoorrading van het kamp. „Als het kan, willen we ook de paden asfalteren. En aan ons hoeft geen mens een cent te be talen, ze krijgen alles gratis, ook de petroleum", aldus Kutlay, zinspelend op het feit dat brandstof in de Iraanse kampei slechts tegen betaling verkregen kan worden. Hij beklaagt zich erover dat de Turkse vrachtwa gens aan de Iraanse grens da genlang opgehouden worden. „Pure pesterij." Omdat Turkije geen recht streekse grens heeft met Azer bajdzjan, moeten de goederen! via een derde land worden aan gevoerd. Armenië is uit den bo ze en Georgië is te onveilig dooi de burgeroorlog die daar woedt Een andere oorzaak voor vertraging echter is de bekoelde relatie tussen Ankara en Bakoe. De regering-Alijev heeft lang ge wacht met het beschikbaar stel len van een terrein, waarna er nog putten geslagen moesten worden, grint gestort, elektrici teitsdraden aangelegd, onder inmiddels verslechterde weers omstandigheden. De voorzitter van het vluchtelingencomité, Irshad Aliyev, kan niet verber gen dat hij teleurgesteld is in de Turken. Dat de vertraging aan zijn eigen regering te wijten zc zijn, wijst hij resoluut van de hand. „Niet wij, maar zij heb ben de zaak opgehouden." Ook Elman Kardirli, hoofdre dacteur van de door de staat g financierde krant Respublica, moet tot zijn spijt erkennen dat de meeste hulp uit Iran komt. „Jammer", vindt hij, „want on ze band met de Turken gaat veel dieper dan die met Iran. We hebben gekozen voor Tur kije, we kijken naar hun TV- zender en in de laagste school klassen leren de kinderen lezen en schrijven met Turkse boe ken, dus latijns schrift en geen cyrillisch. Maar ja", besluit hij, „beter een goede buur dan een verre vriend". vergeet het 'geef acht' van de bevelhebber en laat de handen zakken om voorbijlopende vrouwen na te kijken. Maar ja, de Turkse militaire ad viseurs die geprobeerd hebben de Azerbajdzjaanse troepen eni ge discipline en vechtlust bij te brengen, zijn in juli vertrokken. Toen werd de in juni 1992 ver kozen, Turks-gezinde president Abulfez Eltsjibey afgezet na een zware nederlaag van het leger. Het parlement droeg zijn be voegdheden over aan parle mentsvoorzitter Geidar Alijev, een oud-communist die goede relaties met Moskou onder houdt. Voor Turkije viel een droom in duigen, maar niet iedereen had het Eltsjibey in dank afgenomen dat hij het Turks-zijn zo bena drukte. Omdat hij de Russen het land had uitgegooid, verdween ook alle know-how op bureau cratisch, economisch en tech nisch gebied en werd het land onbestuurbaar. Rusland stuurt geen onderdelen meer, waar door de zo vitale olie-industrie nagenoeg plat ligt. Eltsjibey kreeg het bovendien aan de stok met Iran, omdat hij de vereniging nastreefde met het in Iran gelegen Zuid-Azer- bajdzjan. Daar wonen 20 mil joen Azeri's, bijna drie maal zo veel als in Azerbajdzjan zelf (7,5 miljoen). Na een Russisch - Iraanse oorlog werd het oor spronkelijke Azerbajdzjan in 1828 opgesplitst. Net zo belangrijk echter was dat de niet-Turkse groepen (zo'n 20 procent van de Azerbajdzjaanse bevolking) zich bedreigd voel den. In de eerste plaats waren dat de Armeniërs, die al onder druk stonden sinds Armenië in 1988 200.000 Azeri's het land uitzette. Maar ook de etnische minderheden die niets met de oorlog te maken hadden, voel den zich geroepen op hun stre pen te gaan staan. Eltsjbey is weg, maar de oorlog is niet voorbij. De Armeense aanvallen hebben sinds juli zo'n 350.000 mensen uit hun huizen verjaagd. Dat brengt het totaal aantal daklozen in Azerbajdzjan op bijna een miljoen. De mees ten van hen zijn gevlucht zon der iets van hun bezittingen mee te kunnen nemen. Achter om kijkend zagen ze hun hui zen in vlammen opgaan. Vol gens de gegevens van het Azer bajdzjaanse vluchtelingencomi té zijn 241 dorpen en steden vernield. Medewerkers van het Rode Kruis bevestigen dat zelfs in grote steden de hele infrastruc tuur, van waterleiding tot elek triciteitsnet, onbruikbaar is. „Zelfs als er vandaag een einde zou komen aan de oorlog, dan kunnen de mensen niet terug naar huis. Het zal jaren duren voor alles weer is opgebouwd", zegt Andre Picot, het hoofd van de delegatie van het Internatio nale Rode Kruis in Bakoe. De daklozen zijn ondergebracht in scholen, ziekenhuizen, leeg staande en onvoltooide gebou wen, treinwagons of in tenten kampen. De regen-en sneeuw val heeft het land in een grote modderpoel herschapen. Glibberend in de blubber en ril lend van de kou in haar dunne truitje zegt een vrouw uit Zen- gelan, waar het laatste grote of fensief plaatsvond: „We moes ten zwemmend de rivier Araz oversteken, naar Iran. Voor mijn ogen zag ik mijn buren verdrin ken. Al mijn spullen zijn meege sleurd door het water." Aan de andere oever werden de overle venden opgevangen door Iraan se hulpverleners, die hen met bussen vervoerden en 150 kilo meter oostwaarts weer de grens overzetten. Daar belandden ze in een van de tentenkampen die Iran in ijltempo heeft opgezet rond de plaats Imishli. Koran De internationale gemeenschap heeft tot nog toe weinig aan hulpverlening gedaan. Pas half november riep het Wereld Voedsel Programma (WFP) do nors op geld ter beschikking te stellen voor voedselhulp aan de 300.000 meest kwetsbare vluch telingen. Van de islamitische landen is Iran wat hulp betreft het meest actief. Het vangt op dit moment 50.000 mensen op in tenten in een safe haven in Azerbajdzjan en heeft beloofd in totaal 100.000 mensen te helpen. Ie dere dag komt er 20 ton brood uit Tebriz en het meest elemen taire voedsel, kleding, dekens en kachels worden gedistribueerd. Het best georganiseerde kamp van het land, maar ook het kleinste met 600 tenten, is dat van de Internationale Islami tische Reddingsofganisatie (IIOS), in 'de buurt van Berde, op 24 kilometer van het front. De locale inspecteur van het vluchtelingencomité, Nizami Goelijev, is zeer ingenomen met de verplichte Koranlessen die de kinderen in de schooltent volgen naast hun gewone pro gramma. „Het is goed dat onze kinderen wat over hun gods dienst leren, dat heeft tenslotte nooit gemogen. Zie het maar als levenservaring. Ik ben niet bang voor fundamentalisme, dat hebben we gewoon niet in ons." In de bibliotheek-tent zit ten vrouwen de Koran te lezen. De Turken liggen bij de hulp verlening ver achter op hun schema. Aan het eerste tenten kamp voor zo'n 5.000 mensen wordt de laatste hand gelegd. Er De Armeense aanvallen hebben sinds juli bijna een miljoen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2