Advocaat vindt het een eer 'Ik wist meteen dat er iets niet goed zat' Ajax en Van Gaal willen met elkaar verder Sport Anand zorgt voor stuntje John Fashanu wacht op straf Schorsing voor Rutjes RIJDAG 24 DECEMBER 1993 chef ad van kaam, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater. 071 -356463 üDekker naar China >en haag Ron Dekker vertrekt woensdag naar het Verre Oosten mee te doen aan de eerste wedstrijden om de wereldbeker Tjwemmen. De Deventer badmeester is uitgenodigd op 1 en 2 ja te starten in Hongkong. Op 5 en 6 januari gaat hij in Pe- eiting te water. Dekker, die afgelopen weekeinde in Hengelo drie Rationale titels veroverde bij de Nederlandse winterkampioen- Hchappen, zal in principe meedoen aan de 50,100 en 200 meter Schoolslag. Hij voegt zich volgende week in Frankfurt bij de selectie, waarmee hij naar Hongkong vliegt. De KNZB drie schoonspringers ingeschreven voor het internationale 1 toernooi dat op 3 en 4 januari in Las Palmas wordt gehouden. Het trio Roupen Tavitian (Saltor), Fenke Hermans (S en K Lei- nlen) en Bianca Ban (Aquarijn) komt in actie op de 3-meter- k|ank. 'sjDoping in tennis gemeengoed' lak ionn Volgens Boris Becker komt het gebruik van verboden ^Erestatiebevorderende middelen in de tennissport vaak voor. zegt hij in een vraaggesprek met de krant Frankfurter Allge- jneine die vandaag verschijnt. „Waarom zou er geen doping yjoorkomen in een sport waarin zoveel geld op het spel staat", Becker zich af. De Associatie van Tennis Professionals jATP) houdt op gezette tijden controles naar het gebruik van -jj. pierversterkende, opwekkende of verdovende middelen, maar dot nu toe is nimmer bekendgemaakt dat een speler positief ;cfleeft gereageerd. Becker heeft daar wel een verklaring voor: „De jjAtP kan zich niet veroorloven namen van spelers bekend te ma die positief zijn." ^JAAF-1 bestuurslid Kirsch overleden carlo De Duitser August Kirsch, lid van het bestuur van rsHe Internationale Atletiek Federatie (IAAF), is woensdag overle- stpen. Hij werd 68 jaar. Kirsch was tussen 70 en 85 voorzitter van ijQle Duitse atletiekbond. Dit jaar leidde hij het organisatiecomité te^an de wereldkampioenschappen in Stuttgart. Rompelbergs 24e proflicentie voerden De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft Fred tempelberg deze week zijn 24e proflicentie gestuurd. De Maast- ichtenaar doet in september '94 een nieuwe aanval op het we- eldsnelheidsrecord. Hij is rond de kerst in de Verenigde Staten /oor de eerste voorbereidingen. )e 47-jarige Rompelberg gaat er prat op de oudste beroepswiel- enper ter wereld te zijn. /Us voorbereiding op het wereldsnel- leidsrecord, waarbij hij achter een race-auto 250 km per uur wil palen, rijdt hij wegwedstrijden in België en Nederland. ^Weijenburg en Burgman zijn welkom scent De Nederlandse driebanders'Arie Weijenburg en Ray- pfmond Burgman zijn welkom bij het wereldbekertoernooi dat lvan 6 tot 9 januari in Gent wordt gehouden. Het tweetal heeft ct'an de organisatie een wild card gekregen, Jaspers is rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi, tevenals de WBA-profs Torbjörn Blomdahl (Zwe), Sang Lee (VSt), Ceulemans (Bel), Dielis (Bel), Zanetti (Ita), Bitalis (Fra) de Japanners Comori en Umeda. :t hlaast Weijenburg en Burgman werden ook de Belgen Caudron, so^lerckx en Koen Ceulemans direct tot de eerste ronde toegela- aiten, als ook de Spanjaard Sanchez en de Deen Lieberkind. Het ;n leelnemersveld wordt gecompleteerd door twaalf biljarters uit g iet kwalificatietoernooi. 'Het was logisch dat ik na Cruijff werd gevraagd voor WK' Dick Advocaat is niet bang dat zijn positie als coach van het Nederlands elftal tijdens het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten zal worden ondermijnd door stemmingmakerij. Leo Beenhakker werd vier jaar gele den in Italië het slachtoffer van de Cruijff-lobby. Hij was toen tweede keus van de spelers. den haag gpd/anp „Bij mij ligt de situatie heel an ders", zegt Advocaat, die giste ren aan de KNVB zijn ja-woord gaf. „De breuk tussen Cruijff en de KNVB is er één van zakelijke aard. Daar kan ik verder niks aan doen. Trouwens, op dit ni veau moet je met zaken als stemmingmakerij rekening houden. Ik zit er niet mee. Ik hoop dat het voor de groep ook geen problemen oplevert." Voordat Advocaat de beslis sing nam, sprak hij met KNVB- directeur Wolzak over de orga nisatie tijdens het WK. Advo caat: „Je bent zes weken met el kaar weg. In zo'n periode kan er heel wat gebeuren. Ik heb in het gesprek op tafel gelegd dat ik op het technische vlak het enige aanspreekpunt wil zijn. Daar over bestaan nu geen misver standen meer." Ronald Koeman toonde zich tevreden met de beslissing van Advocaat. „Hij heeft in de kwa lificatie-reeks respect opge bouwd. Als speler ga je toch vooral voor jezelf. Ik denk niet dat we nu meerof minder kans hebben om het ver te schop pen." Marokko Advocaat vond de indeling in de poule met Marokko geen reden om het oefenduel tegen het Noordafrikaanse land te laten vervallen. „Voor mij is het geen enkel probleem. Het is zelfs een mooie gelegenheid die gasten eens aan het werk te zien." Advocaat werd bijna een week geleden gevraagd nadat het bestuur besloot niet verder te gaan mét Johan Cruijff. De 46-jarige Haagse trainer was nog tot en met 30 juni aan de KNVB verbonden. Vorige week tekende hij een nieuwe over eenkomst tot en met de WK van 1998. Dat contract zou ingaan na de eindronde in Amerika, waar zoals verwacht werd Johan Cruijff technische leiding aan Oranje zou geven. Advocaat kreeg de nieuwe aanbieding na zijn successen van de afgelopen twee jaar in het kwalificatietoernooi. De op volger van Rinus Michels ver wierf gaandeweg groot vertrou wen van de internationals. De onderhandelingen met Jo han Cruijff over zijn aanstelling voor de eindronde in de Vere nigde Staten waren reeds in 1992 begonnen. Afgelopen weekeinde werden ze door het bestuur betaald voetbal afge broken. Onmiddellijk hierna be naderde het bestuur Dick Advo caat. De Hagenaar was totaal niet gefixeerd op de eindronde en vroeg daarom enige dagen bedenktijd. Gistermiddag gaf hij zijn ja-woord, nadat het bestuur hem tegemoet kwam in zijn wensen aangaande de techni sche organisatie. Volgens Advo caat zal er op dat punt niet veel veranderen ten opzichte van de afgelopen twee jaar. Eer De bondscoach vindt het een eer in de Verenigde Staten met Oranje te werken. Een erken ning ook voor zijn kwaliteiten als bondscoach. „Het was na tuurlijk wel logisch dat ik werd gevraagd, toen de besprekingen over Cruijff stokten", zei Advo caat gisteren. Aan het begin van de eind ronde zal Oranje in Florida, in de buurt van Orlando, domicilie kiezen. Voor de wedstrijd tegen Saudi-Arabië in Washington op 20 juli wordt een driedaagse reisje geboekt. Nederland speelt daarna twee keer in Orlando: op 25 juli tegen België en op 29 juli tegen Marokko. Pele De voormalige Braziliaanse ve dette Pele ziet drie favorieten voor de wereldtitel voetbal, die Dick Advocaat doet het in Amerika. komende zomer in de Verenig de Staten wordt betwist. Dat zijn Nederland, Brazilië en rege rend kampioen Duitsland. In een commentaar in het dagblad Folha de Sao Paulo dicht Pele in groep A Colombia en de Verenigde Staten de beste kansen toe. In groep B zijn z'n favorieten Kameroen en Brazi lië. „Rusland en Zweden tellen niet mee", meent Pele. Zijn an- archieffoto anp dere kandidaten voor recht streekse plaatsing bij de laatste zestien zijn, afgezien van Ne derland en Duitsland, Spanje, Argentinië, Bulgarije, Italië, Mexico en België. groningen anp Het PCA-kandidatentoernooi in Groningen heeft dankzij groot meester Viswanathan Anand, de .snelheidsmaniak' onder de schakers, gisteren veel aan aan trekkingskracht gewonnen. De 24-jarige Indiase magiër, be paald geen piekeraar, stopte de tot dan toe ongenaakbare Alexander Beljavski. Anand schoof de 40-jarige Oekraïner, doorgewinterd als secondant van PCA-wereldkampioen Kasparov, terzijde met gebruik making van slechts 42 minuten bedenktijd. Beljavski bediende zich van de Siciliaanse verdediging, een opening die hij ongetwijfeld ook met de nummer één van de we reld terdege had doorgenomen voor diens tweekamp met Short in Londen. Anand zei na afloop dat hij zich enige zorgen had gemaakt over Beljavski's be sluitvaardigheid en overtuiging. De Indiër reageerde echter in genieus. Hij offerde materiaal en werkte secuur naar een eindstelling toe die hij niet meer kon verliezen. Enkele minder geslaagde zetten van zijn oppo nent, die nog een score had van honderd procent, bespoedigden dat slot. Anand verklaarde na afloop, dat hij na 20 zetten nog dacht dat hij er slecht voorstond. „Ik meende echt voor remise te moeten vechten, maar dat bleek erg mee te vallen. Ik kon ge woon voor de winst gaan", zei hij opgetogen. Beljavski is daardoor weer on der de mensen. Anand kwam door zijn zege op gelijke hoogte met de Oekraïner, terwijl ook Joel Benjamin en Sergej Tiviak- ov hun totaal op vier punten uil vijf partijen brachten. De Ame rikaan Benjamin vestigde de aandacht op zijn aanwezigheid door met zwart de Rus Barejev te verslaan. Na een reeks van verwikkelingen won hij een kwaliteit. Dat bleek genoeg voor het volle punt. Piket Van de Nederlanders zorgde Jeroen Piket gisteren voor het positieve nieuws ten'koste van de Duitser Lutz. Friso Nijboer voegde een half punt aan zijn schamele totaal (slechts een re mise) toe tegen de Est Oil. Loek van Wely verloor van diens landgenoot Ehlvest. fader Velzeboer wacht in spanning af londenap J#*' jd ade rob van der zanden j,ader Simon Velzeboer wist al leteen hoe laat het was toen veij gisteren vanuit Frankrijk een slletje kreeg van zijn zoon lexander. „Hij kwam niet uit jn woorden en het werd mij nel duidelijk dat er iets niet ped zat." Het bleek om een eselijke valpartij van zijn ochter Monique te gaan. De 'olgen zijn nog onduidelijk, *2 laar gisteren bleek de short - ackster nog geen gevoel in onderlichaam te hebben. „We kunnen nu alleen maar dat het goed zal aflopen iet Monique. Op dit moment er geen zinnig woord over te fa -ggen. Haar handen kan ze na e operatie weer gebruiken. Het nderlichaam functioneert nog iet. Ik heb niet zo'n zin om Doruit te blikken en te denken an de vreselijke dingen die het kunnen zijn van deze alpartij," zegt de bezorgde, ïaar tegelijkertijd nuchtere va- der van de Velzeboer-talenten. Helikopter Monique Velzeboer ligt in het universiteitsziekenhuis van Toulouse. Ze werd daar per he- likopeter naar toe gebracht met verlammingsverschijnselen in armen en benen. Simon Velze boer: „Laten we hopen dat ze er net zo vanaf komt als Simone een paar jaar geleden." Simone Velzeboer, de oudere zus, liep tijdens de Olympische Spelen van 1988 ook nekletsel op bij een val. Ze revalideerde toen wekenlang in een zieken huis in Calgary. Shorttrack stond destijds in Canada voor het eerst op het olympische programma, als 'demonstratie- sport. Monique veroverde goud op de Spelen. „Simone is voor 99 procent hersteld van die blessure," zegt Velzeboer se nior. Stage Monique Velzeboer was met haar broers Mark en Alexander en haar vriend Willy O'Reilly bezig aan een trainingsstage in Font Romeu. Mark is net als Monique lid van de kernploeg, Alexander geldt als een groot ta lent. Het was een stage die on der begeleiding van de bond werd gepland. Bondsarts Frans Noliet is vloog gisteren naar Zuid-Frank rijk om de ongelukkige rijdster bij te staan. Hij kon weinig zeg gen over de herstelkansen. Haar toestand moet stabiel zijn voor dat ze naar Nederland kan wor den vervoerd. Simon Velzeboer beleeft spannende dagen met de Kerst. „Ik zit hier opeens in mijn up pie Kerst te vieren. Mijn vrouw is naar Toulouse gegaan. Dit komt altijd ongelegen natuur lijk. Ik zeg maar zo: iedereen heeft zijn kruisje. Monique heeft het geaccepteerd dat het is gebeurd." Monique Velzeboer, hier in actie voorde nationale selectie, zal het schaatsen voorlopig uit haar hoofd moeten zetten. foto archief De Engelse voetbalbond heeft gisteren een besluit over een aanklacht tegen Wimledon- aanvaller John Fashanu 24 uur uitgesteld. Fashanu maakte Tottenham-aanvoerder Gary Mabbutt in een op 24 novem ber gespeelde wedstrijd bijna blind met een elleboogstoot. Fashanu en Mabbutt getuig den beiden op een vierenhalf uur durende hoorzitting voor een onderzoekscommissie in het Londense hoofdkwartier van de voetbalbond. De twee zaten naast elkaar terwijl het in cident op een videoband zo'n 25 keer werd herhaald. „Het was een zeer zakelijke en zeer eerlijke hoorzitting", zei Mabbutt, die een zonnebril droeg zodat zijn beschadigde rechteroog niet te zien was. Toen hem werd gevraagd of hij met Fashanu had gesproken, antwoordde Mabbutt: „Het was niet zo'n soort ontmoeting. We hebben de video aardig wat keer bekeken, zagen het ver traagd, en zeiden wat we ervan dachten." Woordvoerder David Bloom- feld van de voetbalbond zei dat een besluit over een aanklacht tegen Fashanu wegens het in [v(msterdam ype minkema pd-verslaggever genheid zijn om met elkaar te praten", zegt Van Os. „Maar het is niet uitgesloten dat het later of eerder gebeurt. We hebben nog wel even de tijd. Tot half ja nuari ongeveer." Ajax heeft Van Gaal alle ruim te gegeven om over zijn toe komst na te denken. Aanvanke lijk wilde de technisch directeur eind vorige maand zijn plannen klaar hebben. De ernstige ziekte van zijn vrouw maakten werk, succes en ambities echter zeer betrekkelijk. „Maar", zegt Van Os, „we moeten toch een keer over contractverlenging pra ten." Speculaties De intentieverklaring van club en directeur maakt voorlopig Wie wordt met ingang van het nieuwe seizoen onze ambiteuze en ENTHOUSIASTE HOOFDTRAINER LW De Sleutels uitkomend in de KNVB 4e klasse West II stelt zich deze vraag. Dit voor de training van de selectie op dinsdag- en donderdag avond, alsmede de begeleiding op zaterdag. Schriftelijke sollicitaties met referenties, ervaring alsmede een salarisindicatie kunt u binnen 2 weken richten aan het secretariaat ter attentie van: G.F. Scheffer, 3 Oktoberstraat 37 2313 ZM Leiden. een einde aan de speculaties over het vertrek van Van Gaal naar het buitenland. De Noord hollander zou, volgens Italiaan se kranten, zijn sterren Wim Jonk en Dennis Bergkamp naar Inter Milan volgen. Van Gaal zelf liet meerdere malen vallen dat hij 'overal zou kunnen wer ken'. Ajax zal in de besprekingen de prestatie-eisen aan de trainer opschroeven. Van Os: „Toen Van Gaal het ruim twee jaar ge leden plotseling, tussen twee Europacup-wedstrijden, over nam, viel er niks te verlangen. 'Maak er maar wat van', hebben we toen gezegd. Nu is die situa tie anders. Ajax is nu zo ver dat we meer mogen eisen. Ieder jaar de kwartfinales van een Europacup-toernooi en een titel bij voorbeeld. Ajax is een van de drie topclubs in Nederland. Dan moeten we toch ook eens in de drie jaar kampioen kunnen worden? Het is niet zo dat z'n kop er af gaat als we de doelstel lingen een keer niet halen, maar we moeten ons er wel op rich ten." Schatkist Van Gaal zal op zijn beurt van het bestuur verlangen dat de huidige spelersgroep intact blijft. Volgens Van Os levert dat, na een blik in Neerlands best gevulde schatkist, niet zo veel problemen op. „We hebben nog steeds een potje. Ja, daar zit ge noeg in om contracten open te breken als dat nodig mocht'zijn. En dan blijft er nog genoeg over om eventueel een speler te ko pen." Ajax wil de selectie voor het volgend seizoen uiterlijk half april rond hebben. De club wil in ieder geval niet in dezelfde si tuatie terecht komen als vorig jaar, toen Louis van Gaal tijdens een vakantiecruise door de Ca- diskrediet brengen van het spel vandaag bekend wordt ge maakt. Als Fashanu schuldig wordt bevonden krijgt hij waar schijnlijk een hoge boete en wordt hij voor lange tijd ge schorst. Jukbeen Mabutts jukbeen brak op vier plaatsen en zijn oogkas liep drie breuken op toen hij werd ge raakt door de elleboog van Fas hanu terwijl beiden naar de bal sprongen. Volgens artsen scheelde het zeer weinig of de verdediger van Tottenham was blind geworden. Colak De Turkse voetballer Tanju Co- lak, die in 1988 de gouden schoen kreeg als Europees top scorer, is gisteren in hoger be roep veroordeeld tot vier jaar en acht maanden gevangenisstraf. De 30-jarige aanvaller, die nog onder contract stond bij Istan- bulspor, werd schuldig bevon den aan autosmokkel. In de cember vorig dreigde Colak voor meer dan negen jaar ach ter de tralies te verdwijnen. Te gen die strafmaat tekende hij, met succes, beroep aan. Sutton De jeugdige Engelse aanvaller Chris Sutton heeft zijn contract met Norwich City met drieën half jaar verlengd. De 20-jarige spits werd begeerd door de Ita liaanse club Inter Milan, die met Bergkamp en Jonk al rede lijk Noordeuropees is ingesteld. Crisis De Paraguayaanse regering heeft gisteren de handen afge trokken van de nationale voet balbond (LPF), die in een diepe crisis verkeert. Dat was net op tijd, want de deadline van de FI FA, die geen inmenging van overheden duldt bij z'n leden, liep enkele uren later af. De LPF, waartegen een onderzoek was ingesteld wegens mismana gement, moest beloven binnen een maand bestuursverkiezin gen te houden. Silenzi Torino-aanvaller Andrea Silenzi heeft bij zijn eerste optreden voor de Italiaanse selectie, gis teren in een oefenduel tegen de jeugdploeg van AS Roma, on middellijk indruk gemaakt. De topscorer van de Serie A scoor de binnen achttien minuten tweemaal. Bij de eerste treffer blesseerde hij Pagliuca, die bij Roma in het doel stond. Kort na zijn tweede doelpunt hinkte hij zelf gekwetst van het veld. brussel anp Louis van Gaal. archieffoto anp raïben iedere dag aan de tele foon hing om te vragen of zijn ploeg al rond was. Van Os hield aan die beruchte zomer een doos faxen en een fikse kater over van het plotselinge vertrek van Marciano Vink en net afket sen van de transfer van Peter Dubovsky. „Dat mag niet meer voorkomen", geeft Van Os grif De tuchtcommissie van de Bel gische voetbalbond heeft Grae me Rutjes voor twee wedstrij den geschorst wegens zijn rode kaart in de uitwedstrijd tegen Lommei (1-1). De Nederlandse verdediger van lijstaanvoerder Anderlecht werd uit het veld ge stuurd wegens het neerhalen van Peeters, die daarmee een strafschop verdiende. Rutjes mist de eerste wedstrijden na de winterstop, tegen Waregem en FC Luik. Weijers De tuchtcommissie van de KNVB heeft Weijers van Haar lem twee duels geschorst. De verdediger liep tijdens de uit wedstrijd tegen Telstar een te genspeler op ruwe wijze omver. De tuchtcommissie zag dit als ernstig wangedrag. Vrouwen De start van de eindronde van het WK voetbal is nog een half jaar weg, maar in de Verenigde Staten wordt al uitgekeken naar een volgend groot voetbaleve nement. Althans door enkele enthousiastelingen, die in 1999 de mondiale titelstrijd voor vrouwen willen organiseren. Van 28 juli tot 7 augustus leggen de teams van Noorwegen, Duitsland, China en de Verenig de Staten, wereldkampioen, in zes Amerikaanse steden een (voor)proeve van bekwaamheid af. Superliga Drie van de vier elite-clubs uit Rio de Janeiro hebben aange kondigd komend seizoen niet meer in de stadeómpetitie te willen uitkomen. Botafogo, Fla- mengo en Fluminense denken, evenals zeven topploeggen uit andere Braziliaanse steden, aan de vorming van een superliga om het landskampioenschap. Commercieel zou dat veel aan trekkelijker zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19