Grote kunst-skibaan in Zoetermeer *olitie pleegt nog geen computerkraak Kalamay, lenchon, imbatido en relijno Het Gesprek'van de Dag/Randstad Tienduizenden nieuwe woningen bij Den Haag Fokker verrast bonden niet 'Miljoenen gemist door fout Rijk' HIJ VALT NET NIET lij DAG 24 DECEMBER 1993 wil de grootste kunst-skibaan van Nederland ten westen van de groeigemeente. Voor de uspleg van de baan wordt een berg licht vervuild zand ini jruikt. Het zand kan zo op een milieuvriendelijke ma- ^r(ir worden weggewerkt. De skibaan wordt 130 meter v |ig en 75 meter breed. ei{. termeer theo haerkens zandberg van maar liefst i.000 ton torent hoog uit bo- de omringende heuvels die imamelijk bestaan uit afval inmiddels begroeid zijn met s en jonge aanplant. 'zeefzand' is in de ip van ongeveer tien jaar ont- ian bij de verwerking van Kin en bouwafval uit de Rand- d. Het puin werd door het drijf Westbreker gebroken en rmalen voor hergebruik. Het nd werd verzameld om het te ïer tijd te gebruiken voor de uw of voor de aanleg van we- i. Enkele jaren geleden wer- i de normen voor de aanwe- JC heid van kankerverwekkende lycyclische aromatische kool- terstoffen (pak's) echter aan scherpt. Daarmee veranderde berg zand in een berg che- sch afval. ;4ag klei i6-wethouder P. Kamminga i Zoetermeer benadrukt dat vervuiling erg meevalt. De igestane hoeveelheid van 50 lligram vervuiling per kilo >rdt maar net overschreden. De skibaan wordt afgedekt met een dikke laag klei. En zo zijn er volgens de wethouder geen be zwaren voor het milieu. „Dat zijn twee vliegen in één klap." Eerder bestond het plan om het vervuilde zand te storten. Dat kost volgens de Zoeter- meerse wethouder 25 miljoen gulden. Westbreker zei dat geld niet te hebben. Als de gemeente juridische stappen zou zetten tegen het bedrijf, zou dat failliet gaan. Vervolgens zou de ge meente alsnog kunnen opdraai en voor de kosten van de stort. Het bedrijf stelde zelf voor het zand niet te storten, maar te ge bruiken voor de aanleg van de begeerde skibaan. De aandeel houders van Westbreker wilden zich zelfs garant stellen voor de aanloopkosten die de eerste vijf jaar moeten worden gemaakt om de exploitatie kostendek kend te maken. Kamminga rea liseert zich dat met de aanleg van de kunstbaan ook veel geld mee gemoeid is. Maar deze op lossing biedt meer zekerheid dan een juridisch gevecht dat jaren duurt. De gemeente Zoetermeer loopt nu geen financieel risico Aan de westkant van Zoetermeer ligt nu een zandberg waarop de kunst-skibaan moet komen. Waar nu nog de lopende banden staan, komt straks een kabelbaantje. foto gpd en dat komt goed uit omdat e£ zijn ervan overtuigd dat de vorig jaar ook al een tegenvaller kunstbaan er komt. Maar hele- was, vanwege de Floriade. maal zeker is dat pas als de pro- Burgemeester en wethouders vincie met de plannen instemt en de inspectie voor de milieu hygiëne akkoord gaat met deze manier van verwerken van het vervuilde zand. Bij de baan komen verkleed lokalen, douches, een sauna en terrassen voor après ski. iio annet van aarsen nt: politie in het district Hol- hds Midden maakt nog geen bruik van de mogelijkheid om mputers van verdachte per- nen of bedrijven te kraken, lgens woordvoerder C. Jongh eft de politie simpelweg nog tet de apparatuur om in te bre in in computers of om com- jiterverkeer per telefoon af te jppen. Mocht het overigens "lfdis zijn, dan kan de politie *el gebruik maken van de com- [iters van het Interregionaal Team Computercriminaliteit Haaglanden (Den Haag en om streken). Sinds eerder dit jaar de nieu we wet computercriminaliteit in werking is getreden, mogen re chercheteams via het PTT-net computerinformatie aftappen en zelfs inbreken op computers. Weliswaar onder strenge voor waarden: zo is de uitdrukkelijke toestemming van de rechter commissaris nodig voor het kraken van een computer. Voor het aftappen van computer-in formatie via het PTT-net is toe stemming van justitie nodig. Met het zogeheten 'elektro nisch huiszoekingsbevel' kan de politie verdachten dwingen hun eigen computer aan te sluiten op bestanden die hij veelvuldig gebruikt. Zo kan bijvoorbeeld een bijkantoor gevraagd wor den informatie op te vragen bij het moederbedrijf. Het Interregionaal Team Computercriminaliteit Haag landen heeft de mogelijkheden die de nieuwe wet biedt, nog niet benut. C. Jongh van het politiekorps Hollands Midden verwacht wel dat er in de toekomst steeds va ker gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheden die de wet computercriminaliteit biedt, simpelweg omdat er ook steeds vaker via computers en faxen wordt gecommuniceerd. „Tot nu toe hebben we hier echter nog niet van de moge lijkheden gebruik gemaakt", zegt hij. „We hebben er ook geen speciaal team voor, al lo pen er bij de recherche wel een paar mensen rond die er ver stand van hebben." den haag gen maar ook over de locaties, de ontsluiting van het openbaar vervoer, het wegennet, bodem sanering en de overname van het voormalig militaire vliegveld Ypenburg. Behalve op Ypenburg worden huizen gebouwd bij Waterin gen, in Zoetermeer-Oost, Pijn- acker-Zuid en Delfgauw. Óm die gebieden te ontsluiten voor openbaar vervoer zal onder meer de Zoetermeerlijn worden doorgetrokken naar Zoeter meer-Oost. Het stadsgewest Haaglanden en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben met minister Alders en staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting een akkoord bereikt over de bouw van 42.500 woningen in de pe riode tot 2005. Voor de eeuw wisseling moeten de eerste 28.500 woningen zijn opgele verd, zo blijkt uit een gezamen lijke bekendmaking. Er zijn niet alleen afspraken gemaakt over het aantal wonin- haarlem eric jan weterings De industriebonden FNV en CNV zijn niet verbaasd over het nieuws dat vliegtuigbouwer Fokker gaat 'reorganiseren' om de kosten te drukken. Topman Nederkoom maakte dat woens dag bekend, zonder duidelijk te maken hoe veel banen zullen verdwijnen. Bestuurder G. van den Heuvel van de industrie- en voedings- Tabaksreclame langs wegen nog niet weg den haag anp De tabaksindustrie blijft voorlo pig weigeren om de sigaretten reclame langs wegen weg te ha len. Dat schijven de fabrikanten in een brief aan staatssecretaris Simons (van volksgezondheid), die desondanks goede hoop houdt dat de industrie er uitein delijk toch afziet van de reclame langs autosnelwegen en op bill boards. De tabaksindustrie maakt ge bruik van de zogeheten imago reclame. Daarbij wordt niet al leen de verpakking van sigaret ten en shag afgebeeld, maar zijn bijvoorbeeld stoere rokers te zien in een sportieve en avon tuurlijke situatie, bij voorkeur geflankeerd door aantrekkelijk vrouwelijk gezelschap. Een voorbeeld daarvan is de pilaar met de rokende cowboy die bij de afslag van de A44 staat, vlakbij Holiday-Inn. Te vens zijn er plannen om een dergelijke reclamezuil langs de A4, ter hoogte van het bedrij venterrein Roomburg, te laten verrijzen. De code voor tabaksreclame is door de industrie zelf opge steld, in overleg met de over heid. De code omvat onder meer een verbod op bioscoop reclame voor tabaksprodukten na 1 januari 1996 en een verbod op reclame bij auto- en motor sportevenementen. De fabri kanten hebben verder beloofd dat het bedrag dat ze aan recla me uitgeven, dat van 1990 niet zal overschrijden. Dat is onge veer 200 miljoen gulden per jaar. Over de controle daarop moeten overheid en industrie nog nadere afspraken maken. bond CNV: „Wij zijn door het bedrijf steeds keurig op de hoogte gehouden van de plan nen." Eerder zei ook een woordvoerder van de industrie bond FNV dat de reorganisatie niet als een verrassing kwam. Districtsbestuurder P. van Bers van de industriebond FNV zei te verwachten dat het aantal ontslagen 'tussen een paar hon derd en iets boven de duizend' ligt. rotterdam gpd Rotterdam en Zuid-Holland verwijten het de Nederlandse regering dat zij ongeveer 100 miljoen gulden aan EG-subsi- dies zijn misgelopen. Gemeente en provincie vinden dat de rijksoverheid de problemen van de grootstedelijke gebieden niet goed en duidelijk genoeg aan de orde heeft gesteld bij de Eu ropese Commissie in Brussel. Wethouder Linthorst van Rot terdam en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland leiden dit af uit het besluit geen steun te ver lenen aan de regio Rijndelta-in- dustrieel. De zuidelijke Maasoe ver in Rotterdam en het Drechtstedengebied krijgen geen steun uit de Europese Structuurfondsen, terwijl er wel 1300 miljoen gulden naar Ne derlandse grensregio's gaat. De Zuidhollandse aanvraag was gericht op steun voor deze regio's als 'bijzondere stedelijke zones die zich geplaatst zien voor ernstige problemen in ver band met de sanering van ver vallen industrieterreinen'. Bo vendien kent het stedelijk ge bied een werkloosheid die 50 procent bov^n het Europese ge middelde ligt. De gemeente Rotterdam en de provincie vragen zich af of Nederland in de onderhande lingen met de Europese Com missie wel voldoende de ernst van de grootstedelijke gebieden naar voren heeft gebracht. De indruk bestaat dat 'het kabinet nog steeds een economisch be leid voert dat niet gericht is op de structurele problemen van de Randstad'. e gaan aftellen, mensen. Nog en en dan hangen de kroon- chters van vuurwerk weer in koude Hollandse hemel en J. lat het oude jaar uiteen. Maar :rst nog de kerstdagen. Wordt et weer kalkoen of deze keer lisschien toch iets heel spe- aals? In 'De laatste lenuutjes' laten wij een aantal ilfkokers aan het woord over jun kerstdiner en over smik- len, slurpen en schransen in et algemeen. Moge het u wel komen! "Sel< geboren op de Filipijnen In tijdens de kerstmaaltijd zul- J:n haar familieleden dat weten ok. Joyce Duijs-Lagrazon be- int al twee weken voor het :est aan de kalamay, een spe- ialiteit uit haar vaderland. De ig voor Kerstmis hoeft nie- iand haar aan te spreken. Dan de Alphense de hele dag niet it de keuken te slóan. let feest begint voor haar op erstavond. Net zoals op de Fili- [ijnen gaat Joyce naar de ichtmis. Daarna wordt er luis koffie gedronken met de ïlamay, een zoetige koek. „Zo ing dat ook altijd bij ons thuis, rij zongen dan nog de hele vond kerstliedjes." let maken van de kalamay-is iverigens nog een heel karwei, oals gezegd beginnen de voor bereidingen al twee weken voor erst. „Ik maal gekookte rijst fijn jpn rol daar balletjes van. Vervol- n ens los ik bruine suiker in wa- IL er op en breng dat aan de kook. )aar gooi ik de balletjes bij. La- haal ik die er weer uit, maak g|i e fijn en gooi ze weer in de 'ouillon. Dat wordt langzaam en bruine dikke brei, net deeg. ia )at zet ik weg en na twee we ten is dat heerlijk. Ja, het imaakt hartstikke zoet, maar ïeerlijk bij de koffie. Sommigen tioen er ook kokos bij. In de Fili- tq >ijnen is dit typisch een kerst- jerecht." 5e kerstmaaltijd laat Joyce altijd ,t 'eginnen met een krab- of gar- ïalencocktail. Op de markt toopt ze de scharen die in de >an worden gekookt. Die ko- nen op het bord samen met ien citroen- of mosterdsaus, j Jet hoofdgerecht bestaat neestal uit verschillende vlees- ioorten. Een van die gerechten y ïeet lenchon, Babi Pangang op W^'n Filipijns. Speklappen gaan net zwoerd en al de oven in j otdat ze knapperig worden. i0 Daarbij een zoetzure zaus. - )e imbatido is een pasteitje op 'ilipijnse wijze bereid. Het ge Joyce Duijs-Lagrazon uit Alphen aan den Rijn: „Wij zongen thuis dah nog de hele avond kerstliedjes." foto ben de bruyn hakt wordt gemengd met rozij nen, zoet-zure augurken en ge malen licht belegen kaas. Joyce verpakt dat in aluminium-folie en bakt dat in de oven gaar. Het komt op de kerstdis met een saus die veel weg heeft van ketchup. Ronduit tijdverslindend is de bereiding van een kipgerecht: de relijno. Dat begint ermee dat de kip heel voorzichtig wordt ontdaan van het velletje. Ver volgens haalt Joyce het vlees van de botten. Na dat te hebben gemaald, mengt ze het vlees met gehakt en kruiden en rozij nen. Ze neemt rozijnen om het geheel zoet te maken zonder suiker te gebruiken. De brij plaatst ze weer terug in de kip en ze doet het velletje er weer voorzichtig omheen. Dat geheel gaat de oven in. Vlak voor het opdienen komt in het midden van de buik een gekookte ei, voor de versiering. Als groente gebruikt zij sperzie bonen. „Die zijn op de Filipij nen peperduur en dus eet je ze alleen op speciale dagen. Wij bakken ze met lever, ui en to maat." Het slot van de kerst maaltijd vormt een gebakje met caramel. Als dochter van een bakker maakt zij de caramel zelf, met eigeel, suiker en melk. In plaats van vanille gebruikt zij citroensap, want dat is volgens haar veel frisser. Joyce Duijs-Lagrazon erkent dat zij in de loop der jaren steeds Hollandser is gaan koken. „Dat was een kwestie van aanpassen. En ik vind het ook wel lekker. Maar als mijn Filipijnse vrien dinnen langskomen om te eten is dat natuurlijk afgelopen. Dan kook ik heel Filipijns." meindert van der kaau Theo Bakker Vrijdagavond, even na elven, kerstavond. De Flaarlemmer- straat ligt er eenzaam en ver laten bij. Het asfalt huilt. Er fietst een man met zacht wie gend bovenlijf voorbij de Saint. De 'heilige', dat vindt-ie wel toepasselijk voor de tijd van het jaar. Zijn manier van fietsen verraadt twijfel. Hij valt net niet. Bij de Hartebrug neigt zijn stuur naar de Lange Mare, naar het wordt toch de Stille. Zijn fiets is met hem toeren, lijkt het. Bij de Maars- mansteeg stapt hij af. Aan het eind van de steeg stond vroe ger bij V&D een stal in de eta lage. Na school ging-ie vaak kijken. Hé, waarom ziet-ie nu pas, dat je Pieterskerkchoor- steegmet 'ch' schrijft? Eerder die avond had-ie bin nen gezeten en tv gekeken. Maar met iedere keer dat het woord 'vrede' opdook, was-ie kwaaier geworden. Vuige pulp was het. Duizendvoudig ver krachten ze het woord 'vrede' sprak-ie in zichzelf. Toen zet te hij de televisie uit, stak een kaars aan, dacht aan Bosnië, vervloekte de mens en de God in wiens almachtige plan alle leed besloten ligt, schonk zich wijn in, voelde zich verloren en benijdde de lui die op het zelfde moment zonder al deze gedachten in samenzang bij een waren. Hij pakte de krant en las: Pieterskerk, kerst dienst, deuren 10.15 uur open. Zou-ie? Alleen als toe schouwer? Nu loopt-ie daar, fiets aan de hand aan de kerk voorbij. Het is waanzin. Wat heeft-ie er te zoeken. Wie zitten daar bin nen? Wat voor lieden zijn dat? Bestaat dat, dat er nog men sen zijn, die geloven dat er één God is, die bestaat uit drie personen: de vader, de zoon en de Heilige Geest? En dat de Zoon op aarde is gekomen, geboren uit de onbevlekt ont vangen Maagd Maria. En dat- ie zijn boodschap heeft door gegeven via zijn apostelen en dat daarom uiteindelijk die kerk daar nu staat. En als dat allemaal al waar gebeurd zou zijn, zou-ie dan niet net als toen met zijn zweep zo'n kerk leeg rossen, als-ie toevallig in de buurt was? Even verder blijft de man staan en kijkt naar het licht dat door de ramen schijnt. Hij voelt zich als bezoekt hij de hoeren. Voorbij lopen, dralen, weerstand bieden aan de ver lokking. Want binnen is het warm en véilig. Dat gevoel kent-ie nog van vroeger. Zo'n volle Lodewijkskerk met kaar sen en drie heren en iedereen mooi opgedoft en dan samen zingen. De ontroering. Allen één stem. De deur zwaait open, een vroege vertrekker. Een flard 'Nu zijt wellekome' ontsnapt de kerk. Welk toeval is dat? Is hij welkom? Precies zijn lieve lingslied. Zou-ie dan toch maar naar binnen gaan? Hij hunkert naar de onderdom peling, naar het opgaan in de kudde, naar de geborgenheid van de volle banken. Ineens moet-ie aan de warmte van de moederschoot denken. De warmte van voor het weten. De eerste beweging die de man nu maakt, is bepalend. Dan slaat-ie langzaam een been over zijn fiets. Het kan niet, het mag niet. Thuisgekomen zet de man een plaat op, een Russisch mannenkoor. Dat mag net wèl. Hij zet zich voor het raam, kijkt naar buiten en denkt aan de dichter die ooit schreef: 'Zij die nooit iets ze ker zullen weten, wil ik zeg gen dat ik zeker van ze houd.' Burenruzie Buurman A wil dat buurman B zijn struik weg snoeit boven de brandgang. B beweert dat echter dat hij dat niet hoeft te doen omdat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier ver ontwaardigd op en controleert of de brandgang inderdaad eigendom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is ge bouwd op grond van buurman A en van buur man C. Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond afbreekt. Burenruzie dus. Hele buurten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwikkelingen in de kwestie worden veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bijge houden. Het Gesprek van de Dag wil aandacht besteden aan dit soort conflicten door beide par tijen in de krant aan het woord te laten. Ruzies kunnen worden aangemeld bij de redactie van het Gesprek van de Dag. Postbus 54, 2300 AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur, 071 - 156440.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15