'Water in Braassem goed' Alphen 2000 trekt zich terug uit GroenLinks Regio/Rijn enVeenstreek 'Slapende' vrouw berool Zoeterwouc komt op vod'; agrariërs 'Alphen handelt niet» goed bij aanbesteding van grote projecten' Klaar voor de mis Tevredenheid over plannen voor autoluwe Hoge Rijndijk 'Als 't gaat vriezen, hebben we een overdekte ijsbaan Verenigingen kunnen borgsom niet betalen VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef janet van dijk. 071-356413 Vandaag of morgen kies ook voor milieuvriendeli autowassen in de nieuw ultramoderne wasstraa van Het Motorhuis. abonnement is nóg voordeliger FOTO'BENDE BRUYN beetje relativeren hè, anders houd je het niet vol in deze el lende." Of je moet een kind zijn. Kinderen gewond alphen aan den run Zes mensen, waaronder vier kinderen zijn gisteravond ge wond geraakt bij een aanrijding tussen een auto en een busje op de Steekterweg in Alphen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 29-jarige automobilist uit Alphen, die een verkeerde in- voegmanoeuvre maakte. Het busje werd bestuurd door een 55-jarige inwoner van Nieuwer- brug. In de bus bevonden zich kinderen van omstreeks 15 jaar oud, afkomstig uit de omgeving Bodegraven. De twee bestuur ders en vier kinderen raakten lichtgewond. wijl ze in haar bed lag in P woning aan de Van Heusji straat. Ze hoorde gestomr huis, en merkte dat inbri via de achterdeur waren nengedrongen. De vrouw Pf zich slapende, terwijl de di bij haar bed een handtas maakten. Daarin zaten gii taalkaarten en 700 gulden geld. Toen de inbrekers wej ren waarschuwde het slac fer de politie, maar de di waren niet meer te achterh; h zoeterwouoe De Zoeterwoudse politiek tegen de plannen van de vincie Zuid-Holland om de| derwoudse polder aan te als natuuurreservaat. Dat, betekenen dat de grond var boeren in die polder ontei( kan worden. Het beheer dan overgedragen aan e< tuurbeschermingsorganisal Je mag boeren niet dwii hieraan mee te werken Zoeterwoude. Het Zoeterwoudse co| heeft inmiddels een be; schrift gestuurd aan de pr< cie Zuid-Holland. Voor Zoi woude is het wel bespreek! om van de polder een zogj ten 'beheersgebied' te m£ zoals de provincie ook van is met de Drooggemaakte i' en Kleine Blankaardpolder. In beheersgebieden kurj boeren gewoon blijven zij maar is de bedrijfsvoering^ richt op behoud van natuui landschap. De boeren ontP gen daarvoor een vergoed1 Van dwang is geen sprake'! boeren kunnen vrijwillig w doen. I1 alphen aan den run ruud sep De manier waarop de gemeente Alphen aan den Rijn opdrach ten verstrekt voor grote projec ten is njet zoals het hoort. Dat stelde de oppositie gisteren tij dens de vergadering van de Al- phense gemeenteraad. S. Ly- czak van de WD meldde zelfs dat hij een brief heeft gestuurd naar de Europese commissie over de 'dubieuze handelwijze' van de gemeente bij de vervan ging van de stoplichten op de Prins Bernhardlaan. Ook zijn partijgenoot G. van As en A. van Geest van D66 hebben kritiek op de manier waarop de gemeente projecten aanpakt. Zij klaagden vooral over de aanbesteding van het werk aan de verlengde Eiken laan. Het plaatsen van nieuwe ver keerslichten op de Bernhard laan kost bijna 1,4 miljoen gul den. Zulke dure klussen moeten worden aangemeld bij de Eu ropese commissie, zodat bedrij ven uit heel Europa mee kun nen dingen. Volgens Lyczak is dat niet gebeurd, en is het niet de eerste keer dat de gemeente de Europese regels aan haar laars lapt. Burgemeester en wet houders namen de verzending van de brief naar Brussel kennisgeving aan. Van Geest en ex-wethoi Van As denken dat de geme voor het ophogen van de lengde Eikenlaan slechts één 'huisaannemer' een ofi gevraagd. „In de wegenbou er op dit moment een eno concurentie gaande. Open inschrijving ligt daardoor voor de hand", redeneerde Geest. Wethouder W. de Jong (P\ /verkeer) kon niet zeggen o projecten onderhands zijn besteed of dat verschille aannemers een offerte heb uitgebracht. Over anderh week wordt verder gespro over de zaak. Of de contrai voor de projecten al zijn kend, kon wethouder De gisteravond niet zeggen. Weet uw auto al daf het vandaaii wasdag is? zoeterwoude-rijndukKerststerren, een kerststal en kunstig geschikte bloesemtak ken; de Zoeterwoudse Meerburgkerk is gis termiddag klaargemaakt voor de viering van de nachtmis vanavond. De uitbeelding van de geboorte van Jezus is alleen binnen in de kerk te zien. Tot enkele jaren geleden stond ook buiten de kerk een beeldengroep die de kerstvertelling verhaalde, maar die moest worden weggehaald. Rijkswaterstaat vond dat de fel verlichte beelden de automobilis ten op de Hoge Rijndijk te veel afleidden. FOTO BEN DE BRUYN De discussie rond het ver keersluw maken van de drukke Hoge Rijndijk in Zoeterwoude lijkt ten einde. De gemeente Zoeterwoude stelde gisteravond tijdens een raadsvergadering een aandeel van 130.000 gulden beschikbaar voor een pakket verkeersbelemmerende maatre- gelen. De enige buurtbewoner die aanwezig was, kon zich vinden in de plannen voor het op som mige plekken verleggen van de weg, het haaks parkeren, de rij baanversmalling en voor pla teaus en drempels ter hoogte van bushaltes. Verder wordt de aansluiting van de Ommedijk- seweg op de Burgemeester Smeetsweg en de Oranjelaan ter hoogte van de Laan van Meer burg afgesloten om sluipverkeer door de woonwijk te voorko men. Ook komen er enkele par keerplaatsen bij ter hoogte van de Rijnstraat, een oplossing die volgens wethouder A. Ringers- ma 'niet ideaal' is. Volgens hem is het echter de enige manier om iets te doen aan de parkeer problemen in de Rijnstraat. De maatregelen om de Hoge Rijndijk verkeersluw te maken, zijn in voortdurend overleg rnet de bewoners tot stand geko men. De werkzaamheden be ginnen overigens pas in 1995. alphen aan den run ruud sep De veertig aanhangers van de voormalige actiepartij Alphen 2000 hebben zich gisteren afge meld als lid van de Alphense af deling van GroenLinks. De af melding komt een maand na de mislukte couppoging van Al phen 2000. Tijdens de ledenvergadering van GroenLinks kwamen toen de door Alphen 2000 gesteunde kandidaten D. Heijns en G. Meereboer net wat stemmen te kort om op de plaatsen één en twee van de kandidatenlijst te komen. Toen dat niet lukte trok Meereboer zich terug. Heijns kwam uiteindelijk nog op de zesde plaats terecht. Hij heeft zich vandaag teruggetrokken. De veertig leden die gisteren in een gezamenlijk schrijven hun lidmaatschap hebben op gezegd, hadden zich kort voor de ledenvergadering ook geza menlijk aangemeld. Normaal trekt een ledenvergadering van GroenLinks niet meer dan een man of tién; Met veertig men sen erbij dachten Heijns en Meereboer gemakkelijk de hoogste plaatsen op de lijst te kunnen verwerven. Dat pakte echter anders uit, doordat het bestuur van GroenLinks zo on geveer alle leden had opgetrom meld. In een persbericht over het vertrek van de aanhang van Al phen 2000 halen Heijns en Meereboer fel uit naar het GroenLinks-gemeenteraadslid A. de Groot-Slagter. Zij wordt door de twee vertrekkende le den omschreven als 'een on doordacht kinderachtig ruzie makend figuurtje, die in haar waanwijsheid alles tracht te ma nipuleren waar 'waardig zijn' een vereiste is'. De Groot-Slag- ter gaat de komende verkiezin gen in als lijsttrekker van GroenLinks. „Zo'n persoonlijke aanval vind ik echt te gek. Ik ben blij dat ze weg zijn. Want je ziet nou wat voor een mensen het zijn", reageert de eerste vrouw van GroenLinks op het vertrek van de aanhang van Alphen 2000. „Ze waren alleen maar bezig de partij af te breken. Ze hadden alleen maar kritiek, maar als het erop aan kwam om de handen uit de mouwen te steken, gaven zeniet thuis." Alphen 2000 wil alsnog op de één of andere manier meedoen aan de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. Daarvoor is de groep in overleg met twee landelijke partijen die nog geen afdeling hebben in Alphen aan den Rijn. De partij heeft nog tot begin januari de tijd om zich aan te melden. Laagje water in aula Alphense school alphen aan den run» herman joustra Elke ochtend, voor het begin van de lessen, trekken ze in een lange stoet langs de aula, de kinderen van de Bisschop Bek- kersschool aan de Alphense Pol- luxstraat. Giechelend en la chend, want voor hen is het al dagenlang een beetje feest. In de aula staat immers geregeld een laagje water en welk kind - buiten Limburg althans - is er nu getuige van zulk een water overlast? Het water stimuleert blijkbaar niet alleen het humeur maar ook de originaliteit. De school herbergt in deze vochtige tijden in elk geval de nodige creatieve geesten, zo blijkt uit de opmer kingen die de kinderen maken. „Laat maar zo. Als het gaat vrie zen hebben we een overdekte ijsbaan", zegt de een. „Of an ders een overdekt zwembad", zegt de ander. De leerkrachten zijn minder gecharmeerd van het water dat gestaag door de kieren in de plinten komt zetten. „Het is bij na letterlijk dweilen met de kraan open", zegt L. Opstal, re medial teacher van de school. „De hele week al." De ellende begon immers af gelopen maandag al. Door de overvloedige regenval was het grasveldje naast de aula onder komen te staan. „We vermoe den dat de bodem daar, om wat voor reden dan ook, te hard is", zegt P. Verbout, directeur van de basisschool. „Het water zakt niet weg. En wat gebeurt er dan? Water zoekt de laagste plaats op." In dit geval de kruipgangen van de school. En via die gan gen sijpelt het water door naar de aula, zeg maar een levens grote zitkuil, die lager ligt dan het grasveldje. Geluk bij een on geluk: de klaslokalen zijn ge spaard gebleven zodat de lessen gewoon doorgang kunnen vin den. Leraren die een uurtje vrij hebben, helpen met dweilen. Of ze pakken de stofzuiger om de vloer droog te maken. Samen met een aantal mensen van een bouwbedrijf waarvan ze ook de pomp hebben gehuurd om de boel leeg te pompen. Om de zoveel tijd komen de kinderen langshollen om het waterballet te aanschouwen. Vandaag, donderdag, zijn ze nog vrolijker, omdat bekend is geworden dat hun kerstviering gewoon doorgaat. Kunnen ze toch hun stukjes opvoeren. In De Wereldwijzer, een basis school in de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen. Ook directeur Verbout kan weer een beetje la chen. „Het schijnt dat ze daar een mooi amphitheater heb ben, een theater dat trapsgewijs is opgebouwd." Komende maandag moet dan het leed helemaal geleden zijn. Dan komt een bedrijf de plinten aansmeren om het water buiten te houden. En dan kan ook de schade worden opgemaakt. Een boekenkast van spaanplaat die is gezwollen van het vocht en een paar vochtige dozen met boeken hebben het moeten Leraren die een uurtje vrij hebben, helpen met dweilen. ontgelden, zo veel is nu al wel duidelijk. Maar wat komt er te voorschijn als de vloerbedek king wordt verwijderd? Het is in elk geval al zeker dat de in to taal zesennegentig vierkante meter linoleum vervangen moet worden. „Ach, dat spul ligt hier al zevenentwintig jaar", zegt Verbout. „En men zegt dat het na vijfentwintig aan vervanging toe is. Ja, je moet af toe toch een Getuigen overval gezocht oude wetering De politie zoekt getuigen van een overval op een snackbar aan de Weteringlaan in Oude Wetering dinsdagavond rond tien over elf. Twee mannen, gewapend met een vuurwa pen, dwongen de snackbarmedewerker geld uit de kassa af te geven. In het eethuis waren op dat moment twee klanten aan wezig. De twee daders zijn na de overval in onbekende richting gevlucht. Onduidelijk is ook of zij in een auto of met een ander vervoermiddel zijn vertrokken. De politie vraagt mensen die ver dachte voertuigen of personen in de omgeving van de snackbar hebben gezien zich te melden: tel: 071-411421. Kerstconcert in Wassenaar wassenaar In de Kievietkerk in Wassenaar is op eerste kerstdag weer het traditionele kerstconcert. Hoboïst Han Kapaan en or ganist Rijk Jansen verzorgen de voorstelling en spelen onder an dere delen van het repertoire van Bach, Fauré, Barthe en Matter. De toegangsprijs is voor volwassenen vijf gulden een voor kinde ren tot veertien jaar 2,50 gulden. Het concert begint om 16.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Clubs en verenigingen die acti viteiten willen organiseren op terreinen van de gemeente Zoe terwoude hoeven in het vervolg waarschijnlijk geen borgsom van 1000 gulden meer te beta len. Op aandringen van de frac tie van Progressief Zoeterwoude (PZ) gaat het college de maatre gel opnieuw in overweging ne men. Mogelijk gaat de regel al leen gelden voor activiteiten met commerciële bedoelingen. Het college voerde de borg som van 1000 gulden onlangs in om af te dwingen dat gemeen telijke terreinen in goede staat worden achtergelaten. Veel ver enigingen weten volgens Pro gressief Zoeterwoude echter niet waar ze dit geld vandaan moeten halen. Fractievoorzitter W. Ooijendijk haalde gisteren tijdens een raadsvergadering het voorbeeld aan van het on langs gehouden Zoeterwouds kampioenschap veldrijden op het Loethe, waar de organisatie opeens 1000 gulden tevoor schijn moest toveren. PZ vindt dat de eis van een borgsom remmend werkt, ter wijl de gemeente sport- en wel zij nsactiviteiten juist zou moe ten stimuleren. Volgens PZ is het voldoende als organisaties bij het verlenen van de vergun ning ervoor tekenen dat ze het terrein netjes achterlaten. Er zou een potje met 5000 gulden moeten worden gereser veerd voor schade aan gemeen telijke eigendommen, die niet te verhalen valt. De suggesties van PZ wil het college verwerken in een nieuw raadsvoorstel. Baggerstort heeft volgens hoogheemraadschap geen nadelige gevolgen Baggerstort heeft geen invloed op de kwaliteit van het water van het Braassemermeer. De waterkwaliteit wordt vooral beïnvloed door het aangevoerde water uit de Leid- se Vaart, de Heimanswetering en de Oude Wetering. De kwaliteit van het water in de Braassem is goed, vergelijk baar met de kwaliteit van het water in de Kagerplassen en de Westeinderplassen. alkemape/jacobswoude marieta kroft Dat concludeert het Hoog heemraadschap van Rijnland in zijn gisteren openbaar gemaak te nota 'Effect van het storten van bagger op de oppervlakte waterkwaliteit van het Braasse mermeer'. Het schap nam tus sen 1988 en 1992 diverse mon sters, waaruit blijkt dat de kwa liteit van het water in de Braas sem zelfs iets beter is dan de waterkwaliteit van de Kager plassen. Dat kan komen door dat er bij de Kaag drie afvalwa terzuiveringen zijn. De Westeinderplassen zijn iets schoner dan de Braassem, waarschijnlijk door de geïso leerde ligging. Deze plassen staan alleen maar in verbinding met de Ringvaart. De invloed van de baggerstort op de planten en dieren is bui ten beschouwing gelaten. Ook is het grondwater niet onder zocht en is niet gekeken naar de verspreiding van stoffen door het grondwater. Bij de stort van bagger ont staat volgens het hoogheem raadschap een troebele water- laag boven de bodem. Die ver dwijnt echter binnen een maand. De bagger die eenmaal in de stortput ligt, kan helemaal geen kwaad meer voor het op pervlaktewater. De provincie Zuid-Holland is van plan om in januari weer met de stort te beginnen. Dit tot groot protest van de Stichting tot behoud van het Braassemer meer, de gemeente Jacobswou- de en de Zuidhollandse Milieu federatie. Volgens voorzitter E. Bosch van de Stichting tot behoud van het Braassemermeer is de nota 'een manier van het Hoog heemraadschap om zichzelf schoon te praten'. „Belachelijk, ik geloof er helemaal niets van dat de baggerstort geen invloed heeft. Vraag het aan de vissers, die vissen vangen met gezwel len. Maar ja, hoe kunnen wij aantonen dat dat wel door de stort komt", aldus Bosch. Bosch ontkent dat alle bagger in de stortput terechtkomt. „De helft spoelt in het natuurreser- vaaat en beïnvloedt dus abso luut de leefomgeving. En waar het Hoogheemraadschap ge makshalve helemaal omheen gaat, is dat de put invloed heeft op het grondwater. Het is geen onderwaterkluis, zoals ze bewe ren", zegt hij verontwaardigd. „Ze proberen gewoon vast te houden aan een goedkope ma nier om een half miljoen kubie ke meter bagger te storten." WD Zoeterwoude: 'Bouw woningen bij Europaweg' zoeterwoude „Er ligt nog een aardig stuk grond voor woningbouw aan beide kanten van de Europa- ,weg." Volgens het Zoeterwoud se WD-'raadslid H. van der Kooi is het slim om deze bouwlocatie bij de provincie Zuid-Holland aan te dragen. „Op die manier hou je de grenzen van het Groe ne Hart en neem je de druk op de Grote Polder weg.' De WD'er zei dit gisteravond tijdens een raadsvergadering, waar een discussienota van de provincie werd besproken. In de nota staan suggesties voor het bouwen van duizenden wonin gen in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio, onder meer op het huidige vliegkamp Val kenburg. Alle betrokken ge meenten worden geacht voor 1 januari op de nota te reageren. Het gemeentebestuur en de Zoeterwoudse politiek staan in grote lijnen achter de nota. Voor Zoeterwoude is het met name belangrijk dat de Grote Polder niet wordt bebouwd. Het Motorhu Qiut*P* Vondellaan 80, Leiden i Telefoon 071 - 35 18 00 i Optimaal reinigen kost bij ons bovendien nog geen drie minuten. En d alles voor een uiterst bescheiden prijsje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14