Wiertz pleit voor 'Vredesjaar' Strijd om kerstkribbe in de Verenigde Staten Kerk Samenleving VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-356443 HEINZ BOES HETWEERINE BUITENLAND KORT Laatste Oordeel Paus Johannes Paulus II ont hult op 8 april 1994 het ge restaureerde Laatste Oordeel van Michelangelo in de Six tijnse kapel, zo is deze week in het Vaticaan vernomen. Hij zal dan een plechtige mis opdragen in de kapel waar hij ruim 15 jaar geleden werd gekozen tot hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. Het kunstwerk is vier jaar voor het publiek niet te zien ge weest. De kosten van de tota le restauratie, die dertien jaar in beslag heeft genomen, wa ren vier miljoen dollar en zijn gedragen door de Japanse te levisie. Deze heeft nog eens acht miljoen dollar besteed aan het fotograferen en ver filmen van het herstel van het reusachtige fresco waar aan Michelangelo tqssen 1508 en 1541 heeft gewerkt. De bezoekers wachten talrij ke verrassingen, zoals een verblindend blauwe hemel. Hoofddoekje Een 17-jarige islamitische leerling aan het Mounier Ly ceum in Grenoble is van school gèstuurd omdat zij weigerde haar hoofddoekje af te doen tijdens een gym nastiekles. Het is de vijfde keer deze maand dat mos limmeisjes van school wor den gestuurd vanwege het dragen van een hoofddoek. Het meisje noemde de be slissing van het schoolbe stuur onrechtvaardig. Maan dag probeerde zij voor haar school medestudenten over te halen een petitie te'onder- tekenen. Het dragen van een hoofddoekje wordt in Frank rijk gezien als een religieuze uiting die strijdig is met de seculiere status van openba re scholen. De kwestie is de laatste tijd actueel omdat de islam in Frankrijk met een kleine drie miljoen aanhan gers de tweede religie is ge worden na het rooms-katho licisme. Een Turkse imam die in een krante-interview verklaarde dat de islami tische wet boven de Franse gaat, is vorige maand het land uitgezet. Gevangenisstraf Een rechtbank in Casablanca (Marokko) heeft de christen Mustafa Zemamda veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Zemamda, die was opgepakt omdat hij een schriftelijke bijbelcursus volgde, weigerde zijn geloof te herroepen en met de cur sus op te houden. Dit meldt de interkerkelijke organisatie Arabische Wereld Zending (AWZ) in Amsterdam. Ze- mamda's advocaat is ervan overtuigd dat de veroorde ling onwettig is en heeft ho ger beroep aangetekend. De behandeling van dit beroep is echter voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ook in andere plaatsen in Marokko zijn christenen gearresteerd we gens het volgen van bijbel studies. Zij moeten in januari voor de rechter verschijnen. Liberia In Liberia zijn begin deze maand zes methodistenpre dikanten vermoord door een gewapende bende, die zich de Raad voor vrede in Liberia (LPC) noemt. Dit heeft de Methodistenkerk in dit Afri kaanse land bekend ge maakt. De LPC is samenge steld uit deserteurs die van dezelfde stam zijn als de in 1990 vermoorde president Samuel Doe. De LPC be schuldigt Liberianen van an dere stammen ervan met het Nationaal patriottisch front te collaboreren. Sinds sep tember zijn volgens hulpor ganisaties meer dan 6000 mensen uit het omstreden gebied gevlucht. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, op veel plaatsen van tijd tot tijd ook ruime opklaringen. In het binnenland nog een enkele sneeuwbui, langs de westkust meest droog. Overdag meest lichte tot matige vorst. Zweden: In het kustgebied langs de Oostzee en Botnisclie Golf geregeld wolkenvelden en sneeuwbuien. Elders ook van tijd tot tijd opklarin gen en meest droog. In het zuiden gaat eerste kerst dag een erg koude noord oostenwind waaien. Over dag op veel plaatsen min stens matige vorst. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. In de loop van eerste kerst dag waait er vooral in de omgeving van Kopenhagen een koude noordoosten wind. Zowel 's nachts als overdag vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen bewolkt en vooral in de kustgebieden van tijd tot tijd sneeuw buien, misschien ook onweer Langs de Ierse west- en zuidkust valt de neerslag als regen. Op eerste kerstdag in Enge land ook kans op zon. Middagtempera- tuur vandaag rond 3 graden, morgen op veel plaatsen nog iets lager. In het zuid westen van Ierland en in Cornwall liggen de maxima rond 6 graden. België en Luxemburg: In het algemeen bewolkt en met name vandaag perioden met regen, in de Ar dennen ook sneeuw. Morgen geleidelijk afnemende neerslagkansen en wellicht wat zon. Maxima rond 1 graad. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen bewolkt en vooral van daag winterse buien. Op eerste kerstdag in de westelijke helft af en toe zon. Mid- dagtemperaturen uiteenlopend van 5 graden langs Het Kanaal tot rond het vriespunt in de Jura. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden, van tijd tot tijd ook zon. In het noorden kans op wat re gen, elders droog. Middagtemperatuur van ongeveer 13 graden langs de west kust tot 16 in de Algarve. Madeira: Wol kenvelden, ook wat zon en misschien een bui. Maxima ongeveer 17 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vandaag in het zuiden nog vrij zonnig. Verder wolkenvelden en in de noordelijke helft kaps op regen. Maxima langs de Costa's vandaag van 12 graden aan de Costa Brava tot plaatselijk 20 aan de Costa del Sol; morgen overal iets frisser. Aan de stranden ten noorden van Benidorm gaat een frisse noordeljke wind waaien. Canarische Eilanden: Wol kenvelden, nu en dan ook zon. Geleide lijk kleinere neerslagkansen. Maxima ongeveer 20 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Perioden met zon, morgen in het noorden meer wol ken. Droog. Maxima in het algemeen iets onder de 20 graden. Tunesië: Van daag nog perioden met zon, op eerste kerstdag vrij veel wolken en in het noor den buiige regen. Kouder, met op mor gen maxima langs de oostkust van 14 graden in het noorden tot 19 graden ver der zuidwaarts. Zuid-Frankrijk: Vandaag bewolkt en perioden met re gen, in de Pyreneeën en Franse Alpen flink wat sneeuw. Morgen verandert het weer in het zuidwesten weinig; aan de Cöte d'Azur en In de Franse Alpen breekt de zon nu en dan door. Kouder, met op morgen maxima tussen de 0 en 5 graden, langs de Middellandse Zee rond 8 De temperatuur 'op 2000 meter daalt in de Franse Alpen tot circa -10 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op buiige regen. Maxima ongeveer 13 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Overgang naar sterk wisselvallig weer met veel wolkenvelden en veel neerslag, op eerste kerstdag tot in de bergen van Sicilië met sneeuw. Maxima ten zuiden van Rome dalend tot rond 13 graden, in het noorden middagtemperaturen tus sen 0 en 6 gr'aden. Temperatuur op 2000 meter in de Italiaanse Alpen en Dolomieten morgen rond -7 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag eerst nog wat zon en droog, maar geleidelijk meer bewolking en vanuit het westen perioden met buiige regen. Morgen in de loop van de dag in de bergen in het noorden van het Griekse vasteland sneeuw. Maxima op veel eilanden ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag nog op veel plaatsen droog en zonneschijn. Daarna veel bewolking en vanuit het westen perioden met buiige regen. Middagtemperaturen van 15 gra den rond de Dardanellen tot 20 op Cy- Duitsland: Vandaag veel bewolking en perioden met regen, boven de 700 meter sneeuw. Morgen in het westen en noordwesten enkele opklaringen, ook een paar winter se buien; vooral in de oostelijke deelsta ten blijft het bewolkt en sneeuwen en er gaat een stevige noordelijke wind waai en. Daling van middagtemperatuur, met op eerst kerstdag maxima rond -2 gra den, ten zuiden van de Mam iets boven nul. De temperatuur op 2000 meter daalt in de Zuidduitse Alpen tot circa -9 graden Zwitserland: Vandaag veel bewolking en perioden met sneeuw. In de loop van eerste kerst dag vanuit het westen kans op enkele opklaringen. Aan de zuidzijde van het H hog sneeuw, het oosten van gaand in regen, meter in de loop van eerste lend tot circa -7 graden. Polen: Vrij veel sneeuw, op eerste oosten tijdelijk regen. MiddagtempeÉ! tuur op eerste kerstdag van den onder nul in het westen tot het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot ti regen of sneeuw. Middagtemperatuu de lagere delen van Tsjechië rond vriespunt. Temperatuur op 1000 me! uiteenlopend van iets onder het vri punt in het westen tot enkele graden boven in het uiterste oosten. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot regen. Maxima van 1 graad in het no< den tot 5 in het zuiden. Op verschillende plaatsen in de Verenigde Staten woedt een strijd over de wijze waarop kerst gevierd mag of moet worden. Jaarlijks keert de vraag terug of religieuze symbolen een plaats mogen krijgen in door de staat ge organiseerde kerstfeesten. Rechtbanken hebben al meerdere malen de aanwe zigheid van kerstkribbes op openbare plaatsen en tij dens door de staat georganiseerde bijeenkomsten ver boden omdat daarmee het religieuze en het wereldlijke vermengd wordt. Ze baseren zich daarbij op de Ameri kaanse grondwet, die bepaalt dat de staat religies be voordelen noch benadelen mag. Een door de staat be kostigde kerstkribbe 'bevoordeelt' volgens sommige rechtbanken het christendom. In de staat Kentucky hebben meerdere predikanten geprotesteerd tegen een lichtshow in een staatspark, waar flikkerende lampjes vliegende rendieren, pin guïns, een stoomboot, iglos en dennebomen verlichten, maar een kerstkribbe ontbreekt. Het gaat er aan toe zoals in het Britse Birmingham, waar het gemeentebe stuur heeft bepaald dat de straten met sneeuwpoppen en sterren versierd mogen worden, maar dat het kindje Jezus, Maria en Jozef uit den boze zijn. In het district Fairfax, in de buurt van de hoofdstad Washington, heten de vrije dagen rond kerst en nieuw jaar geen 'kerstvakantie', maar 'wintervakantie'. En in het district Loudoun in Virginia mag in het kerstnum mer van een schoolkrant het woord 'kerst' niet gebruikt worden. De schoolleiding waarschuwde dat al een klacht tegen de school is ingediend omdat vorig jaar tij dens een afsluitende viering werd gebeden. Veel besturen en scholen verkeren in verwarring over de vraag wat in strijd met de grondwet is en wat niet. Volgens de woordvoerder van de organisatie 'Verenigde Amerikanen voor de scheiding van kerk en staat', die tegen religieuze symbolen protesteert, zijn religieuze beelden slechts dan toegestaan als het niet de bedoe ling is daarmee andersdenkenden te bekeren en als ze niet 'exclusief zijn. Zo staan rechtbanken af en toe 'kersttentoonstellingen' toe, als de joodse menora (ze- venarmige kandelaar) of een sneeuwpop naast het kindje Jezus worden getolereerd. door Jan Krvit COLOFON Opvolger van Gijsen wil plooien gladstrijken in bisdom Roennond De nieuwe bisschop maakt duidelijk dat hij de polari satie tussen Gijsianen en anti-Gijsianen wil afbou wen. „Er mag best een rob bertje worden geredetwist, maar niet zo verbeten als in het verleden het geval is geweest", aldus de bis schop, die op 2 december 51 jaar is geworden. ROERMOND GPD Tot driemaal toe herhaalt bis schop Wiertz dat van zijn hand geen blauwdrukken zijn te ver wachten. ,,Ze wekken tegenge stelde verwachtingen en niet in geloste verwachtingen leiden tot frustraties." Hij wil toe naar 'een koepel, waarbinnen men sen elkaar onbevangen tege moet treden; hun vooroordelen nog eens toetsen'. „Niemand is hetzelfde als twintig jaar gele den. Veel vooroordelen zijn ar chaïsch, kloppen niet meer. Ik hoop daarom dat de onbevan genheid aan de basis nog een tijdje zal worden gecontinueerd. Ik zou een oudtestamentisch vredesjaar willen bepleiten; een heilig jaar, waarin vooroordelen worden afgebroken en iets van die polarisatie wordt afge bouwd. Want tegenstellingen zijn er. We hoeven dat niet on der de tafel te moffelen." In dat louteringsproces ziet Wiertz een belangrijke rol voor de media weggelegd. Daarom wil hij de media spreken; om dieper op beleids- en levens vraagstukken in te gaan, zoals hij op zijn eerste persconferen tie, op de dag van zijn benoe ming. had beloofd. Wiertz is weer aan de sigaar. Als bouwpastoor in De Heeg was hij met roken gestopt. Een voudigweg omdat hij het een te grote luxe vond. Zijn het de ze nuwen? De bisschop verheelt niet dat hij gespannen is, omdat van de interviews afhangt of de beoogde onbevangenheid aan de basis kan worden gecontinu eerd. Het bisschopsambt zelf verschaft Frans Wiertz steeds meer vreugde, ofschoon aan merkelijk meer van hem wordt gevraagd. Ondanks alle drukte is hij geen gram afgevallen; weegt hij ïiog altijd 'rond de honderd kilo'. Hij heeft er vicaris Jos Punt bijgehaald. Deze is in een aantal kwesties beter thuis, waardoor één en ander 'allerhelderst' zou overkomen. Bovendien wil de bisschop zijn collegialiteit met de staf ermee tot uitdrukking brengen. Hij nam de vicarissen van zijn voorganger over. met uitzondering van Pierre Moonen, de vicaris van ca techese en onderwijs die tot pastoor van Limburgs grootste parochie is benoemd. Bisschop Wiertz; „Ten aan zien van levensvraagstukken heeft de kerk heldere en krach tige standpunten. Zij gelden voor priesters en bisschoppen die trouw willen en moeten zijn 208 vrouwen. Alleen in het bis dom Roermond werden tot nu toe geen pastoraal werkenden ingezet. Hoe lang kan het zich die luxe permitteren? Want wa ren er in 1991, volgens een be leids- en discussienota van vica ris Punt, nog 471 actieve pries ters in het bisdom Roermond, in 1992 was hun aantal, volgens de statistieken van het RK Kerk genootschap in Nederland, tot 439 gedaald. Een vermindering van 32 actieve priesters in één jaar tijds. Om die reden de vraag of er in het bisdom Roermond een taak voor reeds elders toegeruste pas torale werkers en werksters is weggelegd? Wiertz: „Ik heb de vraag voor- gelègd aan de dekensvergade ring. Er was niemand die zei dat het nu moet gebeuren. Er was evenmin iemand die zei: 'Abso luut niet'. Dergelijke processen moeten breed worden aangezet. Anders schep je nieuwe, grote kloven. Dat voelde iedereen aan. Ik was daarvan zeer onder de indruk. IkTieb daarom geen keuze gemaakt. Je moet niet proberen iets door de strot te duwen." Wat mogen jongeren van de kerk verwachten? Wiertz: „Dat het geloof op een aanstekelijke manier wordt doorgegeven; in loyaliteit met de kerk. Ruziën in de hoogste regionen werkt allerminst aan stekelijk. Er mag best verschil van mening zijn. Maar me ningsverschillen moeten niet zo verbeten worden uitgevochten als in het verleden het geval is geweest. Met bitterheid valt een gezin uit elkaar." Wat te zeggen van de kritiek dat de Limburgse clerus zich de laatste jaren te zeer heeft bezig gehouden met het doorgeven van het geloof het veilig stellen van de eigen identiteit, waar door de diaconie, de dienstverle ning aan medemensen in nood, is verwaarloosd? Punt: „Dat is een heel reëel probleem. Door maatschappe lijke ontwikkelingen is de diaco nie inderdaad verschrompeld. Een aantal taken heeft de staat overgenomen. Vanwege de nieuwe noden is het de hoogste tijd om daarover na te denken. Ik denk daarbij aan de opvang van dak- en thuislozen; aan drugsverslaafden; aan stervens begeleiding." Wiertz: „En niet te vergeten aan eenzaamheid. Vergis je daarin niet. Twee derde van de flatjes in de stad wordt be woond door alleenstaanden, weduwen, gescheiden vrouwen. En hoeveel mensen zijn er niet met deuken% en schrammen; soms verwoeste levens; mensen die veel liefde hebben moeten missen? We zullen daarom moeten proberen om die tekor ten aan te vullen. Om in affectie te investeren. Affectie is belang rijker dan geld." In het bisschoppelijk paleis in Roermond waait een andere wind. De deur staat weer voor iedereen open. De nieuwe bisschop, Frans Wiertz, ontving onlangs de pers, onder het pontificaat van monseigneur Gijsen uit-eaTte-na verketterd. Meteen na zijn benoeming had de bisschop beloofd na zijn wijding op beleids- en levensvraagstukken te zullen terugkomen. Die belofte wilde hij gestand doen door ieder medium afzonderlijk te woord te staan. Frans Wiertz: „Er mag best een robbertje worden geredetwist, maar niet zo verbeten als in het verleden het geval is geweest." foto cpd aan de kerk en haar leer alsook aan ieder mens in een situatie die gaaf of gebrekkig is, zondig of vol heil. Bij de meesten is het een mengeling. Een priester is ook zo'n mens. Het vergt loyali teit aan de ene en aan de ande re kant. Het is soms een rekoe- fening. Er wordt aan beide kan ten aan je getrokken. Ik zal me echter met felheid verweren, in dien men mij zou dwingen om een van de kanten los te laten." Waardigheid Wiertz is tegen een gedwongen geboorteregeling, zoals die in India en China wordt opgelegd. Hij vindt dat een aantasting van de menselijke waardigheid. In ontwikkelingslanden is een groot gezin vaak de enige socia le voorziening. „Oneindig ingewikkelder ligt het in welvaartslanden. Vanwe ge die complexiteit is het niet eenvoudig uitspraken te doen." De bisschop is op dit punt dan ook minder mededeel zaam. Hij was eerder bouwpas toor in De Heeg, 'de kraamka mer van Maastricht', waar dui delijk niet alleen periodieke onthouding wordt toegepast om het aantal geboorten de re gelen. Indien dat gewetensvol gebeurt, kan hij daarmee leven. „Morrelen aan begrenzing, playing God is erg link. Je raakt zo gauw in grauwzones. Door grenzen te verleggen ontstaan nieuwe grauwzones. Ik voel me dan ook heel nauw verbonden met het standpunt van de kerk. Om die reden vind ik het be langrijk dat euthanasie strafbaar blijft. Anderzijds moet niet meteen de beschuldigende vin ger worden gewezen; moet ie der geval zeer individueel wor den bekeken." Een buitenbeentje blijft Roer mond vooralsnog ten aanzien van de inzet van pastoraal wer kenden. Uit de statistieken van het RK Kèrkgenootschap in Ne derland blijkt dat in 1992 reeds 596 pastoraal werkenden opera tioneel waren, 388 mannen en

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12