"Leiden geiden lokt kiezers Grachtenhuizen aan het Galgewater Snookercentrum aan Levendaal Het hotel liep toch niet, nu is het hartstikke 'mi li li; li li 1 m m m Mensen willen stemmen' D66: CD bestrijden Nieuwjaarsreceptie gemeente Leiden ~U E C ~Y Leiden KERSTCIRCUS SARRASANI 1IJDAG 24 DECEMBER 1993 11 S KOENEKOOP, 071 -356429 Kerstbomen y« q Verkopers zeggen I J dat karrevrachten kerstbomen naar de brandstapel moeten wor den afgevoerd In de ver koop zit de klad. Baggerstort st Als er bagger In de I f Braassemermeer wordt gestort, heeft dat geen invloed op de kwali teit van het water. Skibaan /y f? In Zoetermeer komt I 3 de grootste kunst skibaan van Europa. Voor de aanleg daarvan wordt een berg licht vervuild zand gebruikt. 'ampagne moet zorgen voor 60 procent opkomst >5^ jjje 93.000 Leidse kiesgerechtigden moeten wel ziende ind en horende doof zijn als ze vergeten voor een nieu- e gemeenteraad te stemmen op 2 maart volgend jaar. gemeente maakte gisteren een omvangrijk pakket aatregelen ter waarde van 60.000 gulden bekend waar- ee de gemeente denkt de gang naar de stembus te kun- 92m bevorderen. Gerekend wordt op een opkomstper centage van 60 procent. >77 >42 I85at zeer npbm^tisch. Vier jaarsvakantie. ar geleden bedroeg het op- 55 en uit een :ente enquête onder de Leid- bevolking blijkt namelijk dat dit moment minder dan 45 cc ocent weet dat er volgend jaar meenteraadsverkiezingen Hooguit twaalf procent >25eet iuiste maand te noe" tot de De gemeente doet ei rkiezingen van alles aan om e onwetendheid te doorbre- '08in. Zelfs reisbureaus worden geschakeld. Die moeten Lei- s die op 2 maart met va- intie gaan, attenderen op de ogelijkheid met een volmacht stem uit te brengen. Vol- wethouder J. Walenkamp dit geen overbodige luxe om dat de gemeenteraadsverkiezin gen samenvallen met de voor- Verder krijgen kiesgerechtig den een brief van de burge meester waarin hij oproept van het stemrecht gebruik te ma ken. Leidenaars die voor de ver kiezingen 18 jaar worden - en daarmee kiesgerechtigd - wor den apart benaderd. Boegbeeld De oproepkaart wordt reeds een maand van te voren verspreid opdat kiesgerechtigden meer tijd hebben om het stemmen per volmacht te regelen. Enkele weken na de oproepkaart wordt een 'herinnerings-kaart' ver spreid. Boegbeeld van de campagne moet burgemeester Goekoop worden. Hij trok gisteren bij wijze van beginsignaal 1 campagne een T-shirt a< de kreet 'Stem ze!'. Het gezicht van de eerste burger zal in de periode tussen 13 februari en 3 maart ook op gesponsorde kaarten en mupi's te zien zijn. Verder zijn er talloze recla mespots op de radio en kabel krant en worden Leidse al lochtonen via hun eigen organi saties bestookt met voorlich tingsmateriaal. Opvallend is dat alle maatre gelen uitsluitend voorlichting betreffen. Aanvankelijk bestond het idee om aan de verkiezin gen een loterij en grabbelton nen te verbinden maar die plannen heeft de gemeente la ten varen. f 11 1 i a i i 1 "li oewel minder dan de helft van Leidse kiesgerechtigden weet t er volgend jaar gemeente- ladsverkiezingen zijn, is 71 rocent van plan te gaan stern- Twintig procent zegt niet gaan stemmen en negen pro nt twijfelt nog. Volgens bur- imeester C. Goekoop is dat ipgevend: ,,De mensen we- in nog niet dat er gestemd loet worden maar willen best." D.eze cijfers komen uit een enquête die de gemeente heeft laten uitvoeren. Uit het onder zoek blijkt verder dat volgens de kiezers veiligheid en milieu de belangrijkste onderwerpen zijn. Parken en groen staat op de derde plaats en parkeren vierde. Van de acht onderwerpen waaruit de ondervraagde Leide naars mochten kiezen vinden ze de horecasluitingstijden en de autoluwe binnenstad de twee onbelangrijkste zaken. Taart van Leidse politie leiden Zonder sneeuw is ervan een echte kerstssfeer nauwelijks sprake. Maar de Leidse politie denkt daar heel anders over. „De bevolking maakt veel werk van Kerstmis", zegt een woordvoer der. Het is surveillerende agenten opgevallen hoe 'ontzettend sfeer vol' de straten erbij liggen. In verregend Leiden combineren de als spiegels glimmende straten prima met de talloze fraai ver sierde en verlichte woonkamers. vaar kijkgenot voor de surveillancedienst. Die kwam op het idee om de Leidenaars met de fraaist versierde woning met een slagroomtaart te belonen. De familie Hoogervorst aan de Park straat oordeelde de politionele jury, verdient de taart het meest. Gisteravond heeft het verraste echtpaar de lekkernij in ontvangst genomen. In het politierapport staat dat de Hoogervorsten een 'gordijn van versieringen' hebben gemaakt. De vensterbank is verbreed om de kerststal alle ruimte te geven. „Smaken verschil- laar wat deze mensen hebben gedaan, is echt uniek." D66-fractievoorzitter P. Lan- genberg vindt dat de ge meente ook iets moet doen aan de groeiende populari teit van de CD, die mogelijk ook meedoet aan de Leidse gemee nteraadsver kiezingen Walenkamp en Goekoop vin den dit een zaak van de poli tieke partijen is. Die moeten in hun campagnes de CD be strijden. De gemeente kan slechts faciliteiten bieden waarvan de CD ook gebruik moet kunnen maken zoals borden voor verkiezingsaffi ches en microfoons tijdens politieke bijeenkomsten. Goekoop: „We zouden partij en als de CD geen groter ple zier doen dan door ze in een slachtofferrol te drukken." Langenberg vindt dat de burgemeester daar wel gelijk in heeft maar dringt toch aan op een speciale allinea in Goekoops brief aan de kies gerechtigden. „Er moet niet komen te staan dat je niet op de CD mag stemmen. Maar de burgemeester kan wel schrijven dat alleen demo cratische partijen die de grondwet respecteren een stem verdienen. Zelf zal ik het debat met de CD zeker niet uit de weg gaan maar het lastige daarioij is dat CD'ers slim genoeg zijn om tijdens discussies hun racisti sche opvattingen een beetje te verstoppen. De partijen kunnen een gemeentelijk steuntje in de rug best ge bruiken." Het nieuwbouwplan aan het Galgewater. TEKENING PR leiden loman leefmans De Leidse architecten Knappers en De Haan hebben vier eigentijdse grachten huizen en vier appartementen ontwor pen voor de plek aan het Galgewater, waar' nu nog de dichtgetimmerde pan den van Blonk staan. De grachtenhuizen moeten ongeveer een half miljoen kos ten, de appartementen rond de 3,5 ton. De gemeente kocht vier jaar geleden de bedrijfspanden van Blonk. Vervolgens bedacht de Amsterdamse achitect P. de Ley een plan voor een pand met tien ap partementen en een garage onder de grond. Maar de schetsen werden keer op keer afgekeurd, omdat het gebouw te massaal oogde en niet aansloot op de bestaande bebouwing en de stadstim- merwerf. Verder moesten de apparte menten vier ton opbrengen wat, on danks het fraaie uitzicht, niet reëel werd geacht. Daama werd het een tijd stil rond de bouwlocatie in de Oude Morsch tegen over de historische haven. Tot de ge meente halverwege dit jaar liet weten een andere weg te willen inslaan. In plaats van één gebouw werd gedacht aan verschillende gebouwen in diverse vor men zodat het karakter van een gracht bewaard zou blijven. Afgelopen week werd een ontwerp van Knappers en De Haan goedgekeurd. Het behelst vijf gebouwen. Het gaat om vier grachtenpanden met daartussen een ap partementengebouw. Daaronder komt een parkeergarage voor de bewoners be staande uit acht plaatsen. Ook wordt het trafohuis op de hoek van het Kort Galge water afgebroken en in de nieuwbouw ondergebracht. „Ook de achterplaats wordt weer een helemaal open gebied waardoor de lichtinval vein de aangrenzende [3anden (in Morsstraat en Smidsteeg red.) beter wordt. Het beste zou zijn als daar tuinen zouden komen", aldus De Haan. De gemeente wil dit stadsvernieu wingsplan zelf gaan ontwikkelen. Dat betekent dat sloop, sanering van de bo dem, heiwerk en bouw door de gemeen te wordt gefinancierd. De panden zijn op z'n vroegst in 1995 klaar. Dan zullen de huizen en appartementen afzonderlijk worden verkocht. De panden werden overigens afgelopen weekeinde gekraakt. Als gemeente Leiden akkoord gaat Wanneer overeenstemming met de gemeente is bereikt, wordt het Electronic Paradise, de spel- lenhal van Leidenaar C. Bronk, ondergebracht in het voormali ge snookercentrum aan het Le vendaal 152. Volgens Bronk staat de buurt positief tegen over de spellenhal, die geen bar zal bevatten. Een wijziging van het bestemmingsplan is niet nodig omdat het pand al een 'speel'bestemming had. Ten aanzien van de komst van de spellenhal bestaat nog steeds geen zekerheid, omdat de speelautomaten, waaronder flipperbakken, onder de wet op de kansspelen vallen. De ge meente Leiden verleent in prin cipe geen medewerking aan hallen met spelautomaten, met name de fruitautomaten, omdat die gokverslaving in de hand werken. Er bestaat zelfs geen verordening die de komst van dergelijke hallen mogelijk maakt. Volgens Bronk is een verorde ning niet nodig, omdat hij een spellenhal wil opzetten zonder fruitautomaten, dus zonder ver slavende machines. De kwestie is inmiddels beland bij de com missie beroep- en bezwaar schriften. Die heeft een uit spraak uitgesteld, om Bronk de gelegenheid te geven in overleg met de afdeling bijzondere wet ten van de politie tot een oplos sing te komen. Uit dat overleg is gebleken dat de politie bijvoorbeeld de flipperbakken nog steeds be schouwt als apparaten die on der de wet op de kansspelen vallen. „Het gesprek met de po litie is positief verlopen. De spelmachines die worden opge steld zullen geen geld uitkeren. Waar de zaak op hangt is het feit dat er geld moet worden ge stopt in de machines. Maar dan zou je jukeboxen en pinda-au tomaten ook wel onder die wet kunnen laten vallen", stelt Bronk. Volgens Bronk zal het Neder lands Meet Instituut (NMI) in Dordrecht de zaak op dit punt gaan beoordelen. „We zouden natuurlijk een constructie kun nen bedenken waarbij het geld niet meer door de klanten in de machines wordt gegooid, maar eigenlijk is dat van de gekke." Volgens Bronk twijfelt de ge verder nog aan de le vensvatbaarheid van een spel lenhal. „Maar dat is natuurlijk mijn probleem. Ik steek er geld in, en verwacht dat het een suc ces wordt." Bronk verwacht dat de commissie beroep begin ja nuari een definitieve uitspraak zal doen. „Mijn advocaat en ik zijn er overigens van overtuigd dat we ook zonder toestemming van de gemeente een spellenhal zouden kunnen beginnen. Maar daar zijn we niet op uit. We wil len graag in overleg met de ge meente aan de slag. De hal zal flipperbakken bevatten, tafel voetbalspelen en videospelma- chines. En ik wil veel gaan doen aan voorlichting voor de jeugd over alcoholmisbruik en derge lijke en acties organiseren voor goede doelen." Tweede busbaan op Europaweg De Europaweg krijgt een tweede busbaan. Burge meester en wethouders van Leiden besloten gisteren twee miljoen gulden subsidie aan het Rijk te vragen voor een vrije baan voor bussen van het Lammenschansplcin in de richting Zoetermeer. In de andere richting ligt er langs de Europaweg al een busbaan. De winst voor de bus op de weg van het Lammenschans- plein naar de aansluiting met de A4 bedraagt een halve mi- nuuut. Maar omdat strem mingen en files worden ver meden, wint de bus gemid deld zo'n acht minuten. „En dat kost de gemeente niets", aldus wethouder J. Walen kamp. „De aanleg van de busbaan wordt volledig door het Rijk betaald.' /luchtelingen onderdak in Mariënpoelstraat erna straatsma )e bewoners van de Mariën- loelstraat hebben voor ze inge- :ameld. Met 270 gulden ston- dinsdagavond op de toep: een presentje voor de 31 isielzoekers die tijdelijk in hotel )e Haas wonen. Geld waar ei- Milimkovic onder neer een 'lammetje voor de noslims', een paar grote os- iehazen en een taart heeft be leid. „Tja, ik weet niet of ze het huis ook vierden, maar iets ex- a zullen ze vast leuk vinden." Hotel De Haas en het naast- ;elegen restaurant Bosna wor- len sinds 1 december bewoond ioor 31 vluchtelingen uit Iran, Irak, China en Joegoslavië. Het ichtpaar Milimkovic heeft het ïotel als opvangcentrum be schikbaar gesteld omdat het 's winters toch nagenoeg leeg laat. Het ministerie van WVC maakte dankbaar gebruik van het aanbod, gezien het grote te- opvangplaatsen. In heel Nederland zijn deze winter 'n 65 hotels ingericht als op vangcentrum. oorsprong Joegoslavi sche eigenaresse kwam 22 jaar geleden naar Nederland om hier te werken. Het arbeidsbu reau in Joegoslavië vroeg ka mermeisjes voor een hotel in Zandvoort en dat leek haar wel wat. Met een groep van 36 meisjes reisde ze af en sinds dien is ze in Nederland geble- Eigenaresse B. Milimkovic van hotel De Haas: „We spreken dezelfde taal, dat is makkelijk." Mijn vader en moeder hebben niets meer. Hun huis is afge brand maar gelukkig leven ze nog. We proberen zoveel moge lijk spullen op te sturen." Makkelijk De omgang met de Bosnische moslims in haar hotel verloopt goed, zegt ze. „We spreken de zelfde taal, dat is makkelijk. Ge lovig ben ik niet, maar dat maakt niet uit. Ik wil deze men sen gewoorx helpen. Ik pas me aan, kook speciaal voedsel. De meeste asielzoekers die hier zit ten zijn moslims, ook de men sen uit Iran en Irak." „De Joegoslaven komen uit Teslic, dat ligt zo'n 170 kilome ter onder Sarajevo. Er zitten vijf kinderen bij, waar iedereen dol op is. Echt heel lieve kindjes. Eentje is zeven jaar en het zou natuurlijk leuk zijn als die hier naar school kan. Daar moeten we in januari eens naar kijken. Het zou ook fijn zijn als de kleintjes af en toe een paar uur tjes naar een crèche kunnen, FOTO JAN HOLVAST ook voor de ouders is dat pret tig-" „Een van de Joegoslavische vrouwen is vorige week door mijn man naar de dokter ge bracht. Ze heeft in de oorlog haar zoon en schoonzoon verlo ren en is door het schieten om haar heen een beetje doof ge worden. De dokter heeft naar haar gekeken en nu krijgt ze een gehoorapparaatje. Ze is eigen lijk de enige die iets mankeert, de anderen zien er gezond uit." „Op 5 december kwamen hier twee zwarte pieten langs met snoep- en speelgoed. De kinde ren vonden het wel interessant, wilden het snoep heel graag hebben, maar ze durfden het niet te pakken. Ze hadden nog nooit zwarte pieten gezien want in Joegoslavië wordt geen sin terklaas gevierd. Maar het was heel leuk dat de kinderen speel goed kregen, want toen ze hier kwamen hadden ze helemaal niets. Nu hebben ze tenminste iets te doen." Huiselijker „Vergeleken met het opvang centrum voor asielzoekers in de school aan de Flevoweg is het hier veel huiselijker. Daar sla pen 250 mensen op grote slaap zalen en er zijn grote gezamen lijke douche ruimten; hier zit ten gezinnen bij elkaar op één kamer, met een eigen toilet en douche." „Het is alleen jammer dat we maar één televisie hebben, want die Iraakse jongens willen graag wat langer opblijven om tv te kijken en dat kan nu niet. Wij willen om een uur of twaalf ook naar huis en de benedenzaal af sluiten. Als ze een eigen tv had den konden op hun kamer nog wat langer kijken." „Ik hoop dat ze hier heel kun nen lang blijven. Het hotel liep de afgelopen maanden toch niet goed en ons restaurant Bosna draaide sinds de oorlog ook niet best. Nu is het hartstik ke gezellig." De nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur zal plaatsvinden op maandag 10 januari a.s. van 20.00 tot 22.00 uur in de burgerzaal van het stadhuis (ingang bordes, zijde Breestraat). Eenieder is van harte welkom. In tegenstelling tot andere jaren zullen geen gerichte uitnodigingen worden verzonden. Het gemeentebestuur wenst u prettige kerstdagen en een goede Hen geen gerichte Telefoonstoring in Merenwijk Een storing heeft gisteravond het telefoonverkeer in een deel van de Merenwijk lam gelegd. 600 Merenwijkers konden enkele uren niet bellen. Volgens de PTT was de oorzaak het stijgende grondwater dat kortsluiting in een al beschadigde telefoonkabel had veroorzaakt. Een woordvoerster denkt niet dat het euvel zich zal herhalen omdat telefoonkabels in principe waterdicht zijn. STORY presenteert Nederlands Congresgebouw Den Haag 17t/m30 december Bel nu de Circuslaan: 070-3501499 en 070-3656806

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11