'Inkomen moet bij boete meetellen' Binnenland Vervoers verbod voor zwaar gewonde dieren Studente doet meer moeite voor baan 'Zeldzame halsstarrigheid' Hirsch Ballin Twaalf jaar cel voor leider drugorganisatie Commotie over vermeende infectie van Utrechts witbier Onderzoek discriminatie op Politie Academie ONDERDAG 23 DECEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Pen CPD Gemeenschappelijke Per erste otter uitgezet in Friesland 'jiffUWARDENIn het otterstation Aqua Lutra in Leeuwarden is gis teren de eerste van twintig otters uitgezet. Het otterstation is op gezet om de dieren in een natuurlijke omgeving te fokken. Het slation, dat acht miljoen gulden heeft gekost, gaat dit voorjaar open voor publiek. De Stichting Otterstation Nederland ver wacht jaarlijks tachtig- tot honderdduizend bezoekers. Minder mensen overlijden aan kanker nfn haag Het aantal sterfgevallen door kanker is sinds 1970 met lier procent gedaald. Bij jongeren tot 24 jaar is de sterfte aan kanker bijna gehalveerd. Dat komt vooral doordat minder jonge ren doodgaan aan leukemie, bloedkanker. Mannen van middel bare leeftijd overlijden minder aan kanker, terwijl de kans voor vrouwen in deze leeftijdsgroep juist is verhoogd door meer long kanker. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. Eigen bijdrage rechtshulp omhoog nfn haag De Senaat stemt in met de nieuwe Wet op de Rechts bijstand waarin iedereen per 1 januari een veel hogere eigen bij drage voor rechtshulp moet betalen. Alleen GroenLinks is tegen. iDat bleek gisteren uit uitlatingen van de fractiewoordvoerders. jDe laagste inkomens, tot 1.768 gulden netto per maand, moeten [110 gulden betalen. De hoogste inkomensgroep, tot 2.980 gul- i den netto, maximaal 1.300 gulden. De bijdragen waren tussen ,50 gulden en 645 gulden. Stormvloedkering 59 miljoen duurder InfN haag De stonnvloedkering in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland wordt 59 miljoen gulden duurder dan ge raamd. Het totale project komt daarmee op 960 miljoen gulden. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft twee jaar onder handeld met de aannemer Bouwcombinatie Maeslant Kering jover het extra bedrag. De stormvloedkering bestaat uit twee ideuren, op de rechter- en linkeroever. Oorspronkelijk moest de kering in juli 1996 worden opgeleverd. Omdat het ontwerp is aangepast, wordt dat nu oktober 1997. 'Moordenaar Nymphe is gestoord' aurich» De 29-jarige Duitser die wordt verdacht van de moord op Nymphe Poolman en het plegen van seksuele misdrijven met [twee Nederlandse meisjes moet heel lang worden behandeld. De daden kunnen de man niet worden aangerekend omdat hij verminderd toerekeningsvatbaar was. Dat heeft een psychiater gisteren voor de rechtbank in het Duitse Aurich verklaard. Vol gens haar had de jongen een traumatische jeugd. De officier van justitie zal volgende week naast TBS waarschijnlijk levenslange le celstraf eisen. De rechtbank doet 5 januari uitspraak. id Aldi biedt personeel excuus aan utrecht De supermarktketen Aldi heeft ten onrechte een ver- n'l klaring van goed gedrag geëist van een deê'l van zijn personeel. De directie heeft dat gisteren gezegd.in een gesprek met de vak- bonden. Aan de werknemers is inmiddels excuus aangeboden. De FNV-bond maakte begin deze maand bekend dat personeel j van ongeveer zestig Aldi-filialen was gevraagd op het gemeente- /e huis een verklaring van goed gedrag te halen. Ook sollicitanten a~ moesten dat doen. el] r Van Duijn lijsttrekker Groenen r-Amsterdam Ex-provo Roel van Duijn wordt toch lijsttrekker voor j zijn partij De Groenen/Groen Amsterdam bij de komende ver- kiezingen. De zoveelste beroering binnen de milieupartij is daar- mee in de kiem gesmoord. Van de 127 leden die via een schrifte- le lijk referendum hun stem voor de tweede keer konden uitbren- r gen, kozen 78 voor Van Duijn. Nummer twee "werd de huidige ik, voorzitter van de partij, Leo Jacobs (28 stemmen), gevolgd door M. Koning (4 stemmen). In 't Veld naar Informatiseringsbank Groningen De Raad van Toezicht van de Informatiebeheer groep, voorheen Informatiseringsbank, wordt geleid door oud staatssecretaris van orïderwijs Roel in 't Veld. In 't Veld die Elske ter Veld opvolgde, was slechts enkele dagen staatssecretaris. Hij trad af na publikaties over zijn bijverdiensten. In 't Veld heeft destijds ook geholpen met de oprichting van de Informatise ringsbank in 1988. Supermarkten verhogen lonen niet leidschendam Personeel van supermarkten, waarvan de CAO in april volgend jaar afloopt, krijgt geen loonsverhoging, omdat er geld nodig is om de werkgelegenheid in stand te houden. Bo vendien heeft personeel nu al twee procent prijscompensatie te veel ontvangen. Dat heeft het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL) gisteren bekendgemaakt. Politie arresteert drie krakers Amsterdam De politie van Amsterdam heeft gisteren drie kra kers gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Dat gebeurde bij het kraakcomplex Nieuwezijds Kolk, waar maandag vijf van de twintig kraakpanden met de hulp van een enorme politie macht zijn ontruimd. Een deel van de panden is eigendom van de ABN-AMRO-bank, dat op die plaats een hotel, kantoren, luxe appartementen en een parkeergarage gaat bouwen. Krakers en bouwvakkers zouden slaags zijn geraakt. Irritatie over maandverband ls den haag anp Zeer veel vrouwen en mannen ergeren zich aan de vele recla mes voor maandverband die op de televisie zijn te zien. Er woedt op dit moment eerr ware oorlog om het maandverband aan de vrouw te brengen. Het ene nieuwe merk na het andere, 'met of zonder vleugels zodat het beter in de slip zit', is op het scherm te zien. Dat blijkt uit onderzoek van het bureau N$- S/Marktonderzoek uit Den Onderzoekster Justitie wil straf voor iedereen even zwaar maken De rechter moet veel vaker combinaties van celstraf en alternatieve straffen opleggen. Ook moet er een nieuw boetesysteem komen, waarbij de hoogte afhangt van het inkomen. Zo kan de beperkte celruimte veel efficiënter worden gebruikt en kan vaker dan nu worden voorko men dat de overtreder opnieuw in de fout gaat. haarlem sjaak smakman Dat stelt onderzoekster Junger- Tas van het WODC, het weten schappelijk bureau van het mi nisterie van justitie, in een on derzoek naar alternatieve straf fen in het buitenland. Ook daar kampt men door de stijgende criminaliteit met grote cellente korten en wordt naarstig ge zocht naar alternatieven. In Nederland worden steeds meer alternatieve straffen opge legd, veelal in de vorm van dienstverlening. Iemand die on der invloed van alcohol een ern stig ongeluk heeft veroorzaakt, kan daarbij bijvoorbeeld wor den verplicht om een tijd te werken in een revalidatiecen trum zodat hij kan zien wat dronken rijden kan aanrichten. Op alternatieve straffen is de laatste tijd steeds meer kritiek omdat ze te licht zouden zijn en (dus) weinig uithalen. Junger- Tas is het daar ten dele mee eens. Volgens haar is de kans op herhaling kleiner bij een alter natieve straf dan bij de voor dat misdrijf reguliere straf, veelal een voorwaardelijke celstraf. Voorwaarde daarvoor is wel dat goed toezicht wordt gehouden bij die alternatieve straf, en daaraan ontbreekt het nogal eens. Verder is Junger-Tas een groot verstander van het veel vaker toepassen van bijvoor beeld scholing, psychotherapie of verplicht afkicken als alterna tieve straf, omdat die ervoor kunnen zorgen dat iemand daadwerkelijk 'terugkeert' in de maatschappij. Nu worden deze vormen van alternatieve straf slechts mondjesmaat gebruikt. Voor ernstiger overtredingen moet de rechter vaker relatief korte celstraffen geven in com binatie met alternatieve straf fen. De celstraf dient dan vooral om de dader met zijn neus te drukken op de ernst van zijn daad en minder om de maat schappij tegen de dader te be schermen. Junger-Tas is verder enthou siast over een uit Scandinavië overgewaaid model van zogehe ten 'dagboetes', waarbij voor een overtreding een boete van een aantal daglonen staat. Bij de bepaling van dat 'dagloon' telt dan niet alleen het inko men, maar wordt ook rekening gehouden met de vaste lasten. Bijvoorbeeld of iemand een ge zin moet onderhouden. Bij zo'n systeem wordt iedereen even zwaar bestraft voor dezelfde overtreding. Het voorkomt dat rechters aan mensen met wei nig geld maar geen boete opleg gen omdat ze die toch niet kun nen betalen. Omgekeerd voor komt het ook dat mensen met veel geld bij wijze van sprekend lachend de boete betalen. den haag anp Paarden en runderen met gebroken botten mo gen binnenkort niet meer worden vervoerd. De Tweede Kamer stemde gisteren in met het plan van staatssecretaris Gabor (landbouw) dat het transport van zwaar gewond vee niet langer ge tolereerd kan worden. Nog deze kabinetsperio de wordt de wetgeving zodanig aangepast, dat het verboden is runderen en paarden te vervoe ren die niet meer mobiel zijn. Het besluit van de Kamer komt na een cam pagne van de Dierenbescherming, die de afgelo pen zomer het transport van gewonde land bouwhuisdieren aan de kaak stelde. Met video beelden toonde de Dierenbescherming aan dat het vervoer van zogeheten 'wrak vee' naar noodslachtplaatsen misstanden met zich mee brengt. Omdat de dieren vaak niet meer kunnen lopen, worden ze de veewagen op en af gesleept wat onnodig lijden veroorzaakt. Gabor en de Kamer volgen een advies van de Raad voor Dieraangelegenheden. Deze stelt dat paarden en runderen met één of meer botbreu ken, waardoor deze dieren niet meer mobiel zijn, niet mogen worden vervoerd. Deze dieren zijn te zwaar om met behulp van een brancard op een veewagen te tillen. Daarom moeten ze op de plaats van het ongeluk worden gedood, waarna ze elders verder kunnen worden ge slacht. De raad wil verder dat dieren die zo ziek zijn dat het vlees toch niets meer opbrengt, op de boerderij worden afgemaakt. Staatssecretaris Gabor. foto anp Op korte termijn komt er nog geen verbod op het houden van vossen en nertsen voor hun bont. Een eventueel besluit daarover zal worden doorgeschoven naar een volgend kabinet. Gabor wil eerst de resultaten van wetenschappelijk on derzoek afwachten. Daaruit moet blijken of het mogelijk is om de huisvesting alsnog te verbete ren. De conclusies uit het onderzoek worden echter pas in mei volgend jaar verwacht. 'Mannen hebben het veel makkelijker' amsterdam anp Vrouwen zijn tijdens hun studie veel bewuster bezig met hun loopbaan dan mannen. Ook als ze solliciteren, doen vrouwen daar meer voor dan hun man nelijke collega's. Dat moeten ze wel omdat ze anders niet aan de bak komen. Dat blijkt uit het onderzoek 'De stap naar de Arbeidsmarkt' van het Loopbaan Advies Cen trum (LAC) en van de Emanci patiecommissie vrouwen aan de Universiteit van Amsterdam. Het onderzoek richtte zich op de startpositie van mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt. Voor de studie werden duizend UvA-studenten ondervraagd en tweeduizend afgestudeerden. Vrouwelijke studenten onder nemen meer diverse activiteiten om hun kansen op een baan te vergroten, maar ze worden niet vaker uitgenodigd voor een sol licitatiegesprek. Bij het vinden van een baan die past bij hun opleiding, scoren ze hetzelfde als mannen. Hoewel vrouwen meer ondernemen dan mannen voor hun loopbaan, doen ze dat vaak volgens de geëigende weg, zoals gerichte activiteiten bin nen de studie en sollicitatiecur sussen. Vrouwelijke studenten en afgestudeerden hebben va ker een specifieke stage/afstu deeropdracht, een bijvak of een stage in het buitenland gevolgd. Vrouwen die klaar zijn met de studie, hebben ook vaker een sollicitatiecursus gevolgd dan mannen. Opvallend is dat man nen vaker ervaring opdoen in een bestuursfunctie of een baan die verband houdt met het toe komstige werk. Het is de vraag of die extra in spanningen vrouwen uiteinde lijk iets extra's oplevert, aldus de onderzoekers. Vrouwen moeten veel meer moeite doen voor werk. Ze kennen zichzelf een veel geringere arbeidsmarkt- waarde toe dan mannen en sol liciteren vaker dan mannen op banen beneden hun niveau. den haag harm harkema Haag. Het bureau ondervroeg 365 vrouwen en 196 mannen. Ze ventig procent noemt de recla me-uitingen irritant, zeven pro cent vindt ze ,,in het algemeen leuk" en dertien procent vindt ze „overtuigend". De oorlog heeft wel resultaten. Eén van de nieuwkomers (Always) heeft in korte tijd een even grote be kendheid als de gevestige na men (Libresse en Kotex) gekre gen. Eenderde van de vrouwen koopt nu Always. „Een droeve nacht." „Een treurig niveau." Het was duidelijke taal die vrijwel de vol tallige Eerste Kamer Kamer bezigde over het debat met minister Hirsch Ballin gis teren en vannacht over de nieuwe Vreem delingenwet. Gaandeweg het veertien uur durende debat werd de minister steeds bleker, en kroop hij af en toe weg in zijn stoel. Alsof hij terugdeinsde voor de kei harde kritiek die hij kreeg te verwerken van D66, GroenLinks, WD, Klein Rechts en aanvankelijk ook van de PvdA en zijn eigen CDA. Uiteindelijk, na talloze schorsingen, spoed beraad van het kabinet en zware druk van PvdA-leider Kok op zijn partijgenoten, kreeg Hirsch Ballin, om half vijf vanmorgen zijn zin: de nieuwe Vreemdelingenwet, met als centrale doelstelling de aanvragen van asielzoekers sneller af te hanelen, kan de komende maanden worden ingevoerd. Aan de unanieme wens dat afgewezen asielzoekers in hoger beroep kunnen gaan bij de rechter - bij de behandeling in de Tweede Kamer ook al het meest heikele punt - was de minister niet tegemoetgeko men. Hij had slechts toegezegd dat de mo gelijkheid wordt opengehouden alsnog een hoger-beroepsmogelijkheid in te voeren. Maar van een politieke overwinning was geen sprake. Het prestige van Hirsch Ballin, de nummer twee van het CDA bij de ko mende verkiezingen, heeft gisteren en van daag een forse deuk gekregen. Als Hirsch Ballin ook maar enigszins een neus voor het politieke spel had gehad en zich wat flexibeler had opgesteld, dan had een uurtje of zes eerder kunnen worden ge stemd en had de minister ook zijn zin ge kregen. De minister wenste echter geen duimbreed toe te geven aan de overtuiging in de Senaat dat uit te wijzen vreemdelin gen recht hebben op hoger beroep. Die starre houding wekte kamerbreed grote ergernis. Het beeld van een minister die al les zo goed weet dat hij niet meer kan of wil luisteren naar anderen, werd ruimschoots bevestigd. WD-woordvoerder Heijne Ma kreel sprak van „een zeldzame halsstarrig heid", Groenlinkser De Boer bestempelde Hirsch Ballin als „welhaast autistisch". Dergelijk beledigend taalgebruik is eigenlijk not done in het parlement en normaal ge sproken zou De Boer door zijn collega's ook luid zijn teruggefloten. Hirsch Ballin had het echter zo bont gemaakt dat niemand er kritiek op leverde. Sterker nog, de WD on derschreef zelfs expliciet de woorden van De Boer. En in de wandelgangen vroeg me nigeen zich verbijsterd af waarom de minis ter niks toezegde, terwijl een kruimeltje vol doende was geweest om de Senaat mee te krijgen. Begrip voor de eveneens gehoorde opvatting dat Hirsch Ballin niks kon toezeg gen zonder voor schut te gaan in de Tweede Kamer (die vindt dat de Senaat kort moet worden gehouden), was er nauwelijks. Een senator: „Kosto met zijn politieke gevoel had deze klus in een halve dag geklaard, Hirsch Ballin maakt er een puinhoop van". Een ander vergeleek Hirsch Ballin met het konijn uit de Duracell-reclame: „Steeds de zelfde bewegingen, ongeacht de impulsen van buitenaf'. Toen Hirsch Ballin iedereen van links tot rechts tegen zich in het harnas had gejaagd, moesten Lubbers en vooral Kok er aan te pas komen om de boel te lij men. Onder druk van Kok en hoongelach van de oppositie ging de PvdA-fractie daar om bij het krieken van de dag toch toch ak koord met het voorstel, „tevreden" over de al genoemde minieme toezegging. Ook de zeer kritische WD, die de gehele dag niet mis te verstane kritiek had geuit op Hirsch Ballins weigering om een beperkte vorm van hoger beroep in vreemdelingenzaken toe te staan, stemde uiteindelijk voor. Het voorstel bevat namelijk ook tal van andere onderdelen die asielprocedures bekorten en de WD zeer welgevalig zijn. Het was een staaltje van politiek opportu nisme. Want hoe zou het vasthouden aan een zekere rechtsbescherming voor asiel zoekers te rijmen zijn geweest met de voortdurende pleidooien van WD-leider Bolkestein voor een krachtdadig, duidelijk en terughoudend asielzoekersbeleid? En over ruim vier maanden zijn er immers ver kiezingen. Rotterdam gpd 'geldkoeriers' daar afgeleverd. Officier van justitie Witteveen bekritiseerde het gemak waar mee de verdachten het geld bij Nederlandse banken naar Tur kije konden overmaken. Volgens hem maakten de ver dachten telkens 'kleine' bedra gen over om op die manier het verplicht legitimeren te voorko men. Zo werden miljoenen gul dens druggeld, via normale overboekingen naar Turkije ge sluisd. De banken hopen vol gend jaar met de nieuwe Wet melding ongebruikelijke trans acties dit soort boekingen, die het wegvloeien van crimineel kapitaal mogelijk maakt, tot een minimum te beperken. Justitie vroeg de rechtbank om op basis van de 'Pluk Ze- wetgeving' de met het drughan del verdiende geld terug te vor deren. Daarover zal de rechter op korte termijn een besluit ne men. Het totale bedrag van de vordering bedraagt rond de tien miljoen gulden. Geen van de verdachten heeft volgens het openbaar ministerie echter 'le gale inkomsten van enige om vang'. De rechtbank in Rotterdam heeft een 24-jarige Turk veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. Volgens rechter mr. J. Heyman heeft de man een leidende rol gespeeld in een internationale drugorganisatie die lange tijd heroïne via België naar Nederland smokkelde. Of ficier van Justitie mr. M. Witte veen had twee weken geleden vijftien jaar cel tegen de man geëist. De rechtbank achtte hem mede schuldig aan verbo den handel in drugs, zware mis handeling en deelname aan een criminele organisatie. Een 29-jarige Turk werd ook wegens het medeplegen van in voer van drugs en deelname aan een criminele organisatie veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf. Verder deelde Hey man in deze zaak straffen uit van vier, zes en zeven jaar cel. Eén verdachte werd vrijgespro ken. De opbrengst van de drugmokkel, vele miljoenen guldens, werd volgens het openbaar ministerie direct naar Turkije overgemaakt of met Brouwer Oudaen lijdt strop door foutje Keuringsdienst van Waren Een foutje of een blunder? Feit is dat brouwerij Oudaen uit Utrecht zegt forse schade te hebben geleden door een fout van de eveneens Utrechtse Keuringsdienst van Waren. Oudaen wil een nog onbekend bedrag aan schade verhalen op de dienst. De affaire kwam deze week aan het licht in het jongste nummer van PINT-Nieuws, het periodiek van bierconsumen tenvereniging PINT. 'Blunders bij bieronderzoek', kopt het jongste nummer van PINT- Nieuws. De Keuringsdienst van Waren spreekt in een reactie in hetzelfde blad echter van een 'foutje'. De affaire gaat terug tot 25 februari. Op die dag neemt de Keuringsdienst van Waren bij Oudaen uit de tap een monster van het ter plekke gebrouwen witbier. Twee maanden later volgt een waarschuwing. Ouwe Daen, zoals het witbier heet, bevat een te hoog aantal kweekbare gisten. Volgens PINT-Nieuws deugt van het onderzoek niets. Ken nelijk kent de dienst het ver schil niet tussen helder pils en van nature troebel witbier, schrijft de redacteur. De Keu ringsdienst van Waren geeft de fout toe, maar zegt dat het door de brouwerij verstrekte label bij het monster onvoldoende in formatie bevatte. Pils mag geen kweekbare gisten bevatten, maar het van nature troebele witbier wèl. Op basis van het (foutieve) onderzoek stuurde de keurings dienst een schriftelijke waar schuwing. Oudaen nam geen risico uit angst voor infectie de schrik van een brouwerij en vernietigde de voorraad. Wel belde Oudaen met de Keu ringsdienst dat de waarschu wing niet kon kloppen. Het ging immers om ongefilterd witbier, waarvoor het aantal kweekgisten per liter juist opti maal was. De keurmeester gaf vervol gens zijn fout toe en trok de waarschuwing in, maar toen was de voorraad al vernietigd. Dat gold ook voor de kweekgist, die in dit geval alleen in het bier zelf bewaard kan blijvën. Oudaen is vervolgens begon nen met een nieuwe kweekgist. Afgezien van de kosten van ver- nieting van de voorraad haakte een aantal klanten af omdat ze via via hadden gehoord dat een waarschuwing was gegeven. In het commentaar van de Keuringsdienst wijst ir. N. Olie man de verantwoordelijkheid voor het verlies van Oudaen van de hand. Het ging volgens hem slechts om een waarschu wing, waarna Oudaen „te rigo- reuze maatregelen" heeft geno men. „Van een professioneel bedrijf verwachten we dat ze zo'n waarschuwing op hun waarde schatten. Dat is dus niet gebeurd", aldus Olieman. apeldoorn anp onder wie 56 allochtonen. Bij het NCB is niets bekend van eventuele problemen. „On geveer een jaar geleden hebben we signalen opgevangen, maar die waren niet zo ernstig dat we in actie behoefden te komen", aldus een woordvoerder. Volgens directeur Van der Gun van de Politie Academie wordt sinds vorige week hard gewerkt aan oplossingen. „De gesprekken verlopen uiterst be moedigend", aldus Van der Gun. Inmiddels hebben vijftig stu denten, onder wie meerdere al lochtonen, bekendgemaakt dat ze zich distantiëren van de klachten over discriminatie. Directeur M. Rabbae van het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB) gaat de proble men onderzoeken van de al lochtone studenten op de Ne derlandse Politie Academie (NPA) in Apeldoorn. Ook het ministerie van binnenlandse za ken stelt een onderzoek in. Het ministerie zegt een klachten brief van 21 allochtone studen ten zeer serieus te nemen. De moeilijkheden op de aca demie kwamen het afgelopen weekeinde naar buiten. De stu denten beschuldigen docenten van discriminatie. In Apeldoorn studeren circa 160 studenten,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3