'Van geneeskunde geen wonderen verwachten' Tijger met uitroeiing bedreigd Superogen speuren naar kostbaarste vuilnisbelt Wetenschap L£0 'OENSDAG 22 DECEMBER 1993 r Visafval op Noordzee is bron -jan voedsel voor zeevogels competitie achter een vissersschip op de Noordzee is al- veijd groot. De kleintjes worden meestal de dupe. ARCHIEFFOTO ironingen» keeswiese rijf: n theorie kunnen twee miljoen zeevogels leven van de Oi inverhandelbare vis en het snijafval van vis, die de ommerciële visserij jaarlijks in de Noordzee overboord et. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands In- iOJ tituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ), de Glasgow Iniversity, het Institut für Vogelforschung 'Vogelwarte ne, lelgoland', Ornis Consult en de Joint Nature Conserva- )U\, ion Committee, uitgevoerd in opdracht van de Europe- e Commissie. al], )e onderzoekers bevelen maatregelen aan ter vermin - gi lering van dit visafval (o.a. door minder visserij) gelei - atei lelijk in te voeren, omdat zij niet alleen een negatief ef- vo( eet hebben op de reproduktie van in de Noordzee iroedende zeevogels, maar ook op de overlevingskan- ;cn van overwinteraars. Bij een geleidelijke invoering lebben de zeevogels de kans andere voedselbronnen te oeken. )e in de Noordzee overboord gezette hoeveelheden (isafval bedroegen tussen 1985 en 1992 naar schatting 13.700 ton snijafval, 146.000 ton rondvis, 148.000 ton 11 ilatvis en 100.000 ton ongewervelden. Naar schatting tinnen daarvan 1,1 miljoen zeevogels leven van het 5'5( nijafval, 880.000 van de rondvis, 38.000 van de onge- 3^2( vervelden. 5,9( Snijafval is de belangrijkste voedselbron. Daarvan pro- 4.7( jteert echter slechts een beperkt aantal specialisten: de Noordse stormvogel en drieteenmeeuw', aldus de on- 6'5( lerzoekers. l'8iTijdens het International Bottom Trawl Survey van fe- 7,5( iruari 1993 waren er naar schatting 1500 visserssche- 6.6( ien aanwezig in de onderzochte delèn van de Noord- g-jj ee. Achter die schepen verzamelden zich, eveneens 42, laar schatting, 460.000 zeevogels (vijftien soorten), die uim een kwart van hun tijd bij de schepen spendeer- len. Het totale aantal vogels schatten de onderzoekers ip 1,62 miljoen: 720.000 Noordse stormvogels, 70.000 an van Genten, 57.500 stormmeeuwen, 297.000 zilver- neeuwen, 175.000 grote mantelmeeuwen en 298.000 li Irieteenmeeuwen. Deze schatting beschouwen de on- lerzoekers als een minimum, omdat belangrijke zeege- 4°j lieden en grote delen van de kustzone niet (voldoende) 5^0( tonden worden onderzocht. 8,5tBij zowel de Jan van Gent als alle soorten meeuwen was 0,5Cde meerderheid van de vogels volwassen. De meeste °'2|jvogels werden tot het schip aangetrokken als visafval verd geproduceerd, maar de soortsamenstelling ver- 59( ichilde per activiteit op het schip. Noordse stormvogels 470 cwamen in de grootste aantalleil bij het schip voor, 4,50 vanneer afval overboord werd gezet van een stilliggend ichip af. Drieteenmeeuwen bereikten de grootste aan- g'|j tallen als afval van een varend schip 'over de muur 4'gC ;ing'. De meeste vogels werden aangetrokken uit een 5^40 jebied met een straal van zeven kilometer tot twaalf ki- 7,50 ometer rondom het schip. 3 9C De competitie achter het schip was groot en veel vis l"^£ing verloren door het stelen van elkaar. Over het alge- neen werden de kleine zeevogels daarbij het slachtoffer I7tvan de grotere. De grote mantelmeeuw bemachtigde op 1.00 die manier de meeste vis van andere soorten,' aldus de 695 onderzoekers. «Paddestoelen vervuilers van het milieu? Nonsens 5.7( 'Ook paddestoelen vervuilen het milieu', maakte de J20 Wageningse Landbouwuniversiteit bijna triomfantelijk 7*50 wereldkundig. Dat is natuurlijk baarlijke nonsens. De 9,40 universiteit die zo veel aan milieukunde doet, zou beter 3,60moeten weten. Milieuvervuilingen vernietiging is een menselijke activiteit. Behoort tot de cultuur. Paddestoe j'oo len behoren tot de natuur, tenzij zij door de mens 4*30 den gekweekt (zoals champignons). Wie anders definieert raakt onmiddellijk in de proble men. Een forse pinguinkolonie stoot tenslotte meer ammoniak uit, dan een varkenshouderij is toegestaan Hen vulkaan blaast meer zwaveldioxyde de lucht in dan menig industrieel complex. De natuurlijke, uit de bo dem afkomstige radioactiviteit is op verschillende plek ken op aarde veel hoger dan de stralingsdoses die we van een kerncentrale zouden accepteren. Een sprinkha nenplaag veroorzaakt verwoestingen, waarbij onze kaalslag even in het niet valt. Om het maar bij een paar voorbeelden te laten. Het is uiteraard best interessant dat Ed de Jong ontdek te dat algemeen voorkomende paddestoelen als de ge wone zwavelkop, de grijze gaatjeszwam en de paarse schijnridder, evenals de witrotschimmel, bij het afbre ken van hout chloorverbindingen maken. Chloorver bindingen waarvan tot nu toe werd gedacht, dat ze al leen door menselijk handelen worden veroorzaakt. Hn ook nog in fikse hoeveelheden. De concentraties bleken op te lopen tot 75 milligram per kilo hout. 'Vol gens de Nederlandse milieuwetgeving bestaat bij een concentratie van 10 milligram van het vergelijkbare chloorfenol bij een kilogram hout de verplichting om tot bodemsanering over te gaan', meldt de Landbouwu niversiteit dan ook. Best een aardige vergelijking, maar ook een verwarrende. Wil de universiteit die paddestoe jlen nu laten verbieden of eventueel de kaboutertjes tot bodemsanering verplichten? Of is de bedoeling slechts een aanduiding van de hoeveelheid? Ook als we het op het laatste houden, kan de conclusie jniet zijn dat het niet zo erg is dat de mens het milieu vervuilt met chloorverbindingen. Het mom 'de natuur doet het zelf ook' is al te doorzichtig. Dat geldt ook voor 29,5( andere giftige, kankerverwekkende of de erfelijkheid beïnvloedende stoffen en voor ioniserende straling. Het {feit dat ze ook in de natuur voorkomen is geen veront schuldiging om er nog meer van te maken en er de na tuur nog meer mee te belasten. Er vallen ook geen lessen uit te trekken omtrent de schadelijkheid van die stoffen voor de mens of over de omvang van de 'milieugebruiksruimte', zoals dat tegen woordig zo mooi heet. Dat is overigens wel meer dan eens geprobeerd. Wat 'natuurlijk' is, heet immers per definitie onschuldig? - Cardioloog professor A. Dunning neemt afscheid amsterdam henk hellema Professor A. J. Dunning kreeg in ons land vooral be kendheid door zijn voorzitterschap van de commissie 'Keuzen in de zorg'. Hij was actief als columnist, schreef twee boeken, maar de Amsterdamse hoogleraar is in de allereerste plaats cardioloog. Op 1 januari 1994 gaat hij met emeritaat. oplossen van een afsluitend stolsel in een kransslagader bij een hartinfarct en het dotteren. Bij deze laatste methode wordt via een slangetje een ballonne tje ingebracht dat ter plaatse wordt opgeblazen en de ver nauwing wegdrukt. Toch blijkt zes maanden na de ingreep bij 30 procent van de patiënten het bewuste vat weer dicht te zitten. Een groot probleem, beaamt Dunning. „Daarom zijn ook an dere technieken ontwikkeld om een afgesloten kransvat weer open te krijgen, zoals allerhan de 'schrapers' en laserlicht. Maar tot nu toe hebben ze vrij weinig toegevoegd aan het suc ces van het ballonnetje". Volgens Dunning moeten de onderzoekers terug naar het la boratorium om te kunnen be grijpen waarom na verwijding het bloedvat weer dicht gaat zit ten. „Wij zullen meer inzicht moeten krijgen in de celbiolo- gische processen rond groei, In 1980 werd hij opvolger van zijn vermaarde leermeester prof. D. Durrer. „Die beginjaren waren hectisch," zegt hij. „De culturen van twee ziekenhuizen (Wilhelmina Gasthuis en Bin nengasthuis) moesten worden geïntegreerd in het nieuwe Aca demisch Medisch Centrum. In 'de medische tempel in de pol der' gaf Dunning de aanzet tot onderzoek naar het hartinfarct en de acute hartdood. „Acute hartdood is het gevolg van stoornissen in het hartritme. Daardoor is het hart niet meer in staat het bloed voldoende rond te pompen. Wij hebben veel experimenteel en farmaco logisch onderzoek naar acute hartdood verricht". Belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de cardiolo gie in de afgelopen tien tot vijf tien jaar noemt de hoogleraar het met medicijnen weer snel herstel en littekenvorming in het hart. Mogelijk dan wij dan op den duur stoffen ontdekken waarmee het dicht zitten van een bloedvat kan worden voor komen". Ook op een aandoening als hartfalen (het door onder meer te hoge bloeddruk overrekte hart dat zijn pompfunctie niet goed meer vervult) hebben car diologen nog geen goed ant woord, zegt Dunning. Ook hier zal moleculair-biologisch on derzoek aanknopingspunten voor behandeling moeten vin den. „Natuurlijk vormt een harttransplantatie uitkomst. Maar niet voor iedereen, want het aantal donorharten zal altijd een beperkende factor zijn". En het kunsthart? „In de VS heeft men daar honderden mil joenen guldens in gestoken. Maar nog steeds heeft men geen oplossing gevonden voor de problemen rond stolselvor ming en infectie. Het onderzoek naar het kunsthart is doodge bloed". De Amsterdamse hoogleraar heeft zich in zijn loopbaan nauw betrokken gevoeld bij de gezondheidszorg als geheel. Hij was vice-voorzitter van de com missie-Dekker die meer 'markt' in de gezondheidszorg moest brengen ten einde deze betaal baar te houden met handhaving van het beginsel van solidariteit. Volgens de commissie zou er één basisverzekering moeten komen, waarin 85 procent van de huidige voorzieningen on derdak zouden vinden. Dat idee veegde staatssecretaris Simons van Volksgezondheid bij zijn aantreden in 1989 van tafel, maar een (sterke) beperking van het basisverzekeringspakket werd, in 1991, weer naar voren gebracht door de commissie 'Keuzen in de zorg', waar Dun ning voorzitter van was. De 'commissie-Dunning' stel de onder meer voor de huidige voorzieningen te zeven via een trechter, waarin deze beoor deeld werden op hun noodza kelijkheid, hun werkzaamheid, hun doelmatigheid en of zij tot de eigen verantwoordelijkheid moesten worden gerekend. Ziet Dunning iets van de ideeën gerealiseerd? „Nieuwe ideeën hebben tijd nodig om wortel te schieten. Maar ik zie toch duidelijke signalen dat ze worden opgepikt. De Zieken fondsraad is bezig via de 'trech ter' 129 verrichtingen te zeven. De homeopatische middelen Prof. Dunning: „Onderzoek naar kunsthart is doodgebloed". FOTO CPD Dijkstra zijn uit het ziekenfondspakket, middelen waarvan de werkzaamheid niet is aange toond. En nog niet zo lang geleden hebben onderzoekers van de RU Limburg een groot aantal fysiotherapie-behandelingen kritisch tegen het licht gehouden". Dunning heeft steeds het vermogen be houden de vorderingen in de geneeskunde te relativeren. Het vormt een van de drijfve ren van zijn schrijverschap. Bijna negen jaar schreef hij wekelijks een column in Else- vier's Weekblad, daarna twaalf jaar lang el ke maand in NRC Handelsblad. Deze zomer stopte hij daarmee. De cardioloog schreef twee boeken: 'Broeder Ezel' en 'Uitersten', een derde („over de menselijke verbeel ding") is op komst. Een gedreven, kritisch man neemt af scheid. „De geneeskunde geeft in een aan tal gevallen genezing, zij geeft ook troost. Zestig jaar lang hebben wij een gezond be staan. Prachtig toch? Maar de mensen wil len meer, zij willen ook dat de laatste resten ongezondheid worden uitgebannen. Dat kan niet. Van de geneeskunde moeten geen wonderen worden verwacht." De tijgers in Siberië en China worden met uitroeien bedreigd. Het is zelfs de vraag of de laatste 250 tot 400 Siberische tijgers, de grootste soort, deze winter nog overleven. De jacht op de dieren is groot vanwege de illegale handel in botten en organen. Alleen al de botten van een volwassen tijger leve ren in Zuid-Korea een bedrag van 22.000 dollar op. Vooral de laatste jaren is er een opleving te bespeuren in de illegale handel in tijgers. Dat heeft te maken met de grotere welvaart in het verre oosten en de grotere vrijheden en slechtere economie in, bijvoorbeeld, Rusland. Daar heeft volgens Judy Mills, tijgerspe cialist van het internationale Wereld Natuur Fonds, de jacht op en handel in tijgers een dramatisch hoogtepunt bereikt. Vorig jaar werden van de 32 tijgers die noordwest van Vladivostok leefden, er 22 gedood door stropers. Uiteindelijk belan den de dode dieren, hun botten, huid, vlees en organen in China, Taiwan en Zuid-Ko- rea, waar ze verwerkt worden door de na- tuurgeneesmiddelen-industrie en -handel. Het gebruik van poeders en zalfjes uit vermalen tijgerbotten is onderdeel van de Chinese en Koreaanse natuurgeneeskunst: „Daarom lijkt de strijd tegen dit gebruik ho peloos. De jongeren echter zijn gevoeliger voor het element van bescherming van de laatste wilde dieren. Zij zijn wel bereid hun oude middeltjes in te ruilen tegen het een voudige aspirientje. De vraag is alleen of de tijger tijd genoeg krijgt om zich te handha ven." Het Wereld Natuur Fonds Nederland is daarom een noodactie gestart met de be doeling geld in te zamelen voor enkele red dingsoperaties. Via giro 25 in Zeist wordt voor drie concrete projecten geld ingeza meld. Drie ton is nodig om in China en Zuid-Korea een opsporingsorganisatie op te zetten, die de lijnen van de illegale handel moeten blootleggen. Bijna een ton is nodig om een snelle opsporingsactie in Siberië te ondernemen, zodat de autoriteiten geïnfor meerd kunnen worden over handelsroutes en grenspassages. Voor bijna een half mil joen gulden kunnen enkele reservaten met tropisch bos en wetlands in India en elders in Azië gered worden. Volgens cijfers van de Peter Jackson, tij gerspecialist van de Wereld Natuurbescher- mings Organisatie (IUCN), is het totale aan tal tijgers snel teruggelopen. Exacte cijfers zijn er niet. Volgens schattingen zou het a W1 -7' WÈfk Een groepje Siberische tijgers; een tafereel dat binnenkort verleden tijd is? aantal zijn gedaald tot tussen de 4400 en 7700. Uitgestorven zijn inmiddels de Ja vaanse, Balinese en Kaspische tijger. Het aantal Siberische tijgers wordt geschat op 250 tot 400. Van de Chinese tijger leven er nog maar 30 tot 80, de Sumatra tijger zit tussen de 400 en 500 exemplaren. De groot ste groep vormt de Bengaalse tijger met een aantal dat tussen de 3.000 en 5300 wordt geschat. Daarna komt de Achterindische tij ger met 800 tot 1.400 exemplaren. Vermalen tijgerbotten worden vaak ge bruikt tegen rheuma en leverziekten. De snorharen vormen een amulet, de hersenen worden gemengd met olie en op het li chaam gesmeerd voor algehele activiteit. Het hart moet de eter sterker, slimmer en moediger maken; van de oogbollen draait ARCHIEFFOTO AP men pillen tegen stuipjes van kinderen. En natuurlijk wordt de penis gebruikt als mengseltje voor de minnedrankjes. Het ge bruik van deze natuurmiddelen is vaak ook een statussymbool. De mensen kunnen nu pochen het dure medicijn te kunnen kopen, om te laten zien hoe goed ze het met hun familie voor hebben. De steeds grotere hoeveelheid afval die de mens in een baan om de aarde brengt ver hoogt de kans op catastrofale botsingen met bemande sondes. Met alle mogelijke technieken probeert men tienduizenden nog onbekende grote en kleine objecten op te sporen. LEIDEN BEN APELDOORN Vanaf de aarde kunnen we op een heldere avond of nacht elk uur een paar 'vallende sterren' (meteoren) langs de hemel zien schieten. Die lichtverschijnselen worden veroorzaakt door nietige brokjes kosmisch materiaal, vaak niet groter dan zandkorrels, die met snelheden tot ruim 60 kilometer per seconde in onze dampkring terecht ko men en daar verbranden. Wanneer je als astronaut net aan een ruimtewandeling bezig bent en je je toeval lig net in de baan van zo'n projectiel be vindt, dan ben je er onherroepelijk geweest. De bewegingsenergie is zó enorm, dat zelfs een dubbele wand van een ruimtevaartuig zo'n inslag niet kan weerstaan. Dat was onder meer de reden waarom de Space Shuttle 'Discovery' enkele maanden geleden aan de grond bleef. In de nacht van 11 op 12 augustus was er sprake van een in tense 'sterrenregen' van de alom bekende Een verfschilfertje sloeg dit een centimeter die pe putje in het venster van een Space Shuttle. FOTO CPD Perseïden, een meteoorzwerm die elk jaar medio augustus is te zien, maar die dit jaar in veel grotere aantallen dan normaal ver scheen. De NASA-officials vreesden één of meer inslagen van deze snelle deeltjes en hielden de 'Discovery' aan de grond totdat de aarde de hoofdmacht van de deeltjes- stroom achter zich zou hebben gelaten. Botsingsgevaar is er ook door toedoen van de mens. Tussen juli 1969 en december 1972 veranderden zes plaatsen op de maan in luchtloze kampeerplaatsen bezaaid met (peperduur) afval, een stuk of tien ruimte sondes ijlen door en zelfs buiten ons zon nestelsel en recentelijk kwam er nog één bij: de 'Mars-observer' waarmee Ameri kaanse ruimtevaartdeskundigen, vlak voor dat de sonde in een baan om de 'Rode Pla neet' zou komen, het radiocontact plotse ling zagen uitvallen. Een bemanningsteam van een Space Shuttle hoorde een aantal jaren geleden tij dens een zoveelste omloop rond de aarde een harde knal. Onderzoek op aarde lever de een putje van bijna een centimeter diep te op in één van de vensters; een verfschil fertje van hoogstens 0,1 millimeter was de oorzaak. Russische kosmonauten hadden wat later, in het ruimtestation MIR, een soortgelijke ervaring. Plotseling opgetreden mankementen aan enkele satellieten wor den eveneens toegeschreven aan botsingen met ruimte-afval. Dergelijke minuscule deeltjes, waarvan er wellicht miljoenen rondzwerven, zijn vanaf de aarde niet te traceren en vormen een onafgebroken gevaar. Het 'Space Com mand' van de Amerikaanse luchtmacht in Colorado Springs probeert al jaren zoveel mogelijk ruimte-afval op te sporen en van elk object de precieze baan en de verande ringen daarvan in kaart te brengen. Antarctica moet vragen oplossen over klimaat londen reuter Wetenschappers hebben een ambitieus plan opgevat om die pe boringen uit te voeren onder de ijskap van Antarctica. Daar mee willen zij informatie verga ren over de klimaatgeschiedenis van de aarde. Het Britse cen trum voor onderzoek van An tarctica in Oxford wil boren in lagen met in zee gevormde af zettingen. Deze sedimenten be vatten gegevens die tot 50 mil joen jaar teruggaan. Het onderzoek is belangrijk om dat wetenschappers die zich op dit moment bezighouden met klimaatveranderingen de effec ten van menselijk handelen wil len vergelijken met ontwikkelin gen uit eerdere perioden. „Voordat kan worden gezegd dat het klimaat de afgelopen 100 jaar is veranderd door het verbranden van fossiele brand stoffen, moeten wij zoveel mo gelijk weten over klimaatveran deringen in het verleden", aldus Robert Larter, een marien- geofysicus die verbonden is aan het instituut in Oxford. De temperatuur op aarde zou oplopen omdat bij de verbran ding van fossiele brandstoffen kooldioxyde vrijkomt die warm te in de atmosfeer vasthoudt. Gletsjerdeskundigen van het Britse onderzoekscentrum ver klaren over bewijzen te beschik ken dat het aardse klimaat in het verleden veel wisselvalliger was dan tegenwoordig. Vroeger zouden zich veel grotere schommelingen tussen extreme warmte en koude hebben voor gedaan. De boringen op de Zuidpool zouden in 1994 kun nen beginnen en met een spe ciaal schip worden uitgevoerd. Vezelrijk dieet tegen darmkanker Natuurlijke bijprodukten van vezelrijke voeding kunnen darmkankercellen tot zelfmoord drijven. Dat menen onderzoe kers van de Bristol University, die al tien jaar bezig zijn met een onderzoek naar de relatie tussen vezels en kanker in de dikke darm. De resultaten van het onderzoek ondersteunen het idee dat vezelrijke voeding met granen, vers fruit en groen ten een belangrijke factor is in de preventie van darmkanker. De wetenschappers hebben ook de sleutelrol van natuurlijke vet zuren, een bijprodukt van vezel vertering, in de zelfmoordnei ging van de kankercellen vast gesteld. Na hartkwalen en long kanker is darmkanker de be langrijkste doodsoorzaak in het Verenigd Koninkrijk. Mini-computer in lichaam en groeiend huis WASHINGTON DPA Op de 3400 meter hoge top van de uitge doofde vulkaan Mount Haleakala op Hawaii staat een observatiepost; een klein dorpje, bestaande uit een zestal grote en kleine koepels en enkele bijgebouwen. Via een satellietverbinding staat men 'on-line' in contact met supercomputers van de US- AF. Onder de koepels staan lichtsterke tele scopen, voorzien van spiegels tot ruim 1,5 meter middellijn en behangen met elektro nisch detectie-vemuft. opgesteld. laserbundels bieden de mogelijkheid centimeters en misschien zelfs millimeters grote objecten te beschijnen en zichtbaar te maken. De waarnemingen kunnen ook bij daglicht gebeuren door te werken in het verre infrarood, welke methode ook veel minder gevoelig is voor luchtonrust. Op die manier heeft men zelfs al gedetailleerde beelden verkregen van satellieten op 350 ki lometer hoogte. Al met al ziet het er naar uit dat knikker- groot ruimte-afval binnenkort niet meer ongemerkt rond onze planeet zal zwerven, al blijven er nog genoeg gevaren bestaan als gevolg van nóg iets kleinere objecten. Ge durende de laatste vijf jaar heeft dit onder zoek, puur gericht op het ruimte-afval, al ruim 8 miljard gulden gekost. In de toekomst kunnen kleine computers in het menselijk li chaam worden ingeplant om de prestaties van de hersenen en het geheugen te verbeteren. Of de woning groeit mee met het gezin en wordt door poly technische procédés ingekrom pen, wanneer de kinderen het ouderlijk huis verlaten. Dit zijn twee van in totaal tien prognoses die de World Future Society bij de jaarwisseling als speciaal 'tot nadenken uitda gend' heeft gekozen uit voor spellingen door haar leden en medewerkers. Onder de voor spellingen die de wereld in 1994 of daarna een ander aanzien kunnen geven zijn: - artsen zullen ziekten kunnen herkennen voor de symptomen optreden, zodat preventieve medicijnen belangrijk worden. - Ingenieurs hopen door een brug of een tunnel bij Gibraltar Europa met Afrika te verbinden. Een ander superproject zou een soortgelijke verbinding kunnen zijn over de Bering Straat tussen Azië en Noord-Amerika. - Veel tropische planten en die ren worden populair op de menukaart, zoals bijvoorbeeld de reuze rivierschildpad in het Amazone-gebied. - Europa en niet lapan zal de economische motor van de 21ste eeuw zijn. Japan krijgt het zwaar met buitenlandse mana gers. Tot de lijst hoort ook een voor spelling over de tien waar schijnlijkste oorlogen de ko mende vijf jaar. Daaronder is een zesde Arabisch-Israëlische oorlog, een vierde tussen India en Pakistan, een burgeroorlog in Rusland alsmede een nieuwe Golfoorlog.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9